MENÜ

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türk Dil Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türk Dil Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.419 Türk Dil Kurumu haberi bulunmuştur.

Türk Dil Kurumu Haberleri

TDK Başkanı Kaçalin müsait kelimesinin anlamıyla ilgili eleştirilere cevap verdi

TDK Başkanı Kaçalin müsait kelimesinin anlamıyla ilgili eleştirilere cevap verdi

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Mustafa Kaçalin, ‘Müsait’ kelimesinin ikinci anlamını ‘kolayca flört edebilen (kadın)’ olarak tanımladığı için kuruma gelen eleştirilere cevap verdi. Kaçalin “Millet bunu konuşuyor mu? Konuşuyor. Biz ne yapalım? Bunun hesabı bize sorulamaz ki" dedi.

10.04.2015Gündem
Medya mahallesinin jandarmaları

Medya mahallesinin jandarmaları

SAVCI M. Selim Kiraz’ın başına silah dayanmış fotoğrafını Türkiye kamuoyunun görmesi gerekiyordu. Bu fotoğraf, silahla hukuk sağlamaya çalışmanın saçmalığı kadar, bir hukuk insanının öyle bir ortamda bile serinkanlı durabildiğini de gösteriyordu.

Kadınlardan protesto

Kadınlardan protesto

Halkevci kadınlar, internet sitesindeki sözlükte "müsait" kelimesi anlamına gelen "flört etmeye uygun kadın" yazan Türk Dil Kurumu'nu prostesto etti.

25.03.2015Gündem
TDKdan esnafları ve kadınları kızdıracak skandal

TDK'dan esnafları ve kadınları kızdıracak skandal!

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde yer alan kelime açıklamalarında tartışmalar bitmiyor. TDK'nın, 'Müsait' kelimesi için 'kolayca flört edebilen kadın' açıklamasından sonra 'Esnaf' kelimesi için de şaşırtıcı bir açıklama yer alıyor.

23.03.2015Gündem
Klavye atışmaları

Klavye atışmaları

Ofis çalışanları bilgisayar kullanımı sonucu el ve bileklerinde ağrılarla boğuşurken, gözler ‘klavye’lere çevrilmiş durumda. Uzun yıllardır kullanılan F klavye ve daha çok yeni neslin tercih ettiği Q klavyeye karşı bir de Türkçe E klavye geliştirildi. Ancak şimdi parmaklarımız için hangisinin daha ‘sağlıklı’ olduğu yönünde polemik başladı. F klavye’nin mucidi İhsan Sıtkı Yener’in, Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen E klavyenin Türkçe’ye uygun olmadığını söylediği açıklamasına cevap geldi. Yener’in, “Öğrencilerini yarışa soksun, bakalım ne sonuç alacak” sözüne Ekşioğlu, “Klavyenin amacı hız değil” diyerek karşılık verdi.

16.03.2015Eğitim
TDK: Müsait belki de bir döneme özgü moda sözlerdendir

TDK: 'Müsait' belki de bir döneme özgü moda sözlerdendir

Kamoyunda tartışmalara neden olan ‘müsait’ kelimesi ile ilgili olarak Türk Dil Kurumu (TDK) açıklama yaptı. Açıklamada ''Kelimedeki tanımların yeniden okunmasına ve düzenlenmesine karar verilmiştir" denildi. Müsait kelimesinin tarihçesine de yer verilen açıklamada ''Belki de bir döneme özgü, moda sözlerdendir'' ifadelerine yer verildi.

12.03.2015Gündem
TDKya göre Rus demek Moskof gâvuru demek

TDK'ya göre Rus demek Moskof gâvuru demek

Türk Dil Kurumu ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Şimdi de Rus kelimesinin karşılığı tepki çekti.

11.03.2015Gündem
Özkes: Dünyanın en pahalı hac seyahati Türkiyede

Özkes: Dünyanın en pahalı hac seyahati Türkiye'de

Eski İstanbul Müftüsü ve CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes dünyada en pahalı hac ücretinin Türk hacılardan alındığını söyledi. Türkiye'de bu yıl hac adaylarından normal konaklama için 3600 dolar alınacak.

11.03.2015Ekonomi
TDKdan ikinci skandal

TDK'dan ikinci skandal

Türk Dil Kurumu, 'Müsait' kelimesini 'kolayca flört edebilen (kadın) olarak tanımlamasından sonra ikinci bir skandala imza attı. TDK'nın internet sitesinde ‘kötü kadın’ kelimesi için ‘orospu’ ifadesi kullanıldı. Bu arada TDK Başkanı'ndan eleştirilere neden olan 'müsait' ifadesi için açıklama geldi. TDK Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin, o ifadenin 1983 yılında sözlüğe girdiğini belirterek, "Herkes uyarıda bulunabilir. Yanlış tespit etmişsek onu düzeltiriz. Bizim tespitimiz doğruysa o da kalır" dedi.

11.03.2015Gündem
Meclis’te müsait tartışması

Meclis’te 'müsait' tartışması

TÜRK Dil Kurumu’nın (TDK) web sitesindeki sözlüğünde “müsait” kelimesinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” olarak tanımlanmasına AK Parti’den de tepki geldi. Grup Başkanvekili Naci Bostancı bu ifadeyi, “kadını hakir gören, aşağılayan anlayışın, zihnin uzantısı” diye niteledi.

10.03.2015Gündem
Kadınlardan Türk Dil Kurumuna müsait tepkisi

Kadınlardan Türk Dil Kurumu'na 'müsait' tepkisi

TDK'nın web sitesindeki sözlüğünde "müsait" kelimesinin "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)" olarak tanımlanması kadınların tepkisini çekti. Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren kadınlar TDK'dan bu cinsiyetçi ifadeyi acilen kaldırmasını istedi.

10.03.2015Gündem

Durdurun ülkeyi, “müsait” bir yerde inecek var!

‘Kadın cinayetleri politiktir’ derken kast ettiğimiz bu işte.

10.03.2015Gündem
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: CHP kapatılmak isteniyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: CHP kapatılmak isteniyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'da Fuat Avni'nin yazdığı partilerinin kapatılacağı iddialarına yönelik, "Onunla ilgili bir hazırlık yapıldığını biz çok iyi biliyoruz. İddia doğru. Hazırlık yapıldığını, hazırlıkların kimler tarafından yapıldığını, bir kitabın basıldığını, yakın bir süreç içinde bu kitabın piyasaya sürüleceğini, bütün bunları biliyoruz. Bekliyoruz. Bunların hepsinin hesabını yargıda soracağız" dedi.

5.03.2015Gündem
Nihat Zeybekciden girişimcilik mesajı

Nihat Zeybekci'den girişimcilik mesajı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, girişimcilik haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bakan bu mesajında "Dünya pazarlarında, elinde çantası, bagajında ürünüyle, numunesiyle, yüksek kalite ve standartta ürettiği ürününü buradan çok uzak coğrafyalarda pazarlayabilen, girişimci ruhu ve iş ahlakı yüksek bireyler hiç şüphe yok ki modern çağın alperenleridir" ifadelerini kullandı.

4.03.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana ucube cezası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ucube cezası

'Ucube heykel' davasında karar açıklandı. Mahkeme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heykeltıraş Mehmet Aksoy'a 10 bin TL manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

3.03.2015Gündem
Mecliste poşulu eylem

Meclis'te poşulu eylem

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda 'İç Güvenlik Paketi' olarak bilinen tasarının görüşmeleri sırasında HDP'li milletvekilleri poşu takarak, tasarıyı protesto etti.

25.02.2015Gündem
Boğaziçi Üniversitesinden ‘E klavye’

Boğaziçi Üniversitesi'nden ‘E klavye’

Boğaziçi Üniversitesi'nde on parmak yazım ilkeleri göz önüne alınarak Türkçe'ye uygun 'E Klavye' geliştirildi.

24.02.2015Eğitim
F ve Qdan sonra sıra E Klavyede

F ve Q'dan sonra sıra E Klavye'de!

Boğaziçi Üniversitesi Türkçeye uygun ergonomik ve optimal bir klavye geliştirdi: E Klavye. On parmak yazım ilkeleri göz önüne alınarak hazırlanan klavye, hızlı yazım performansının yanı sıra sağlık ve konfor açısından da kullanıcılara avantaj sağlayacak.

24.02.2015Teknoloji
İş Bankası hisseleri yüzde 3 düştü

İş Bankası hisseleri yüzde 3 düştü

İş Bankası hisseleri yüzde 3 kayıpla hareket ederken, analistler düşüşte Twitter'da yer alan ve düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddialarının etkili olduğunu söylediler. Banka hissedeki düşüş ve Twitter'daki iddialar hakkında yorum yapmadı. Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci İş Bankası'yla ilgili olarak, "Türkiye'de ekonomi hayali kişilerin söyledikleriyle yönetilemez. İş Bankası hayali söylemler ile yıpratılmayacak kadar önemlidir" diye konuştu.

23.02.2015Ekonomi
Deli saçması

Deli saçması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İç Güvenlik Paketi’nin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda çıkan olaylar ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın ‘Milletvekilleri, kendi kendilerini darp ettiler’ açıklamasıyla ilgili, “Deli saçması bir açıklama. Böyle saçmalık olabilir mi? AKP milletvekilleri, diğer milletvekillerine saldırıyor. İnsanlık, ahlak dışı bir uygulama. Düşünceye tahammül edemiyorlar. Anlamakta zorluk çekiyoruz” dedi.

19.02.2015Gündem
Kılıçdaroğlu iddialara cevap verdi

Kılıçdaroğlu iddialara cevap verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu TDK'dan CHP'ye para aktarıldığı yönündeki iddiayı, "Hayatımda duyduğum en saçma şey" sözleriyle değerlendirdi.

19.02.2015Gündem
Arınçın açıklamadığı ismi Bakan Avcı açıkladı

Arınç'ın açıklamadığı ismi Bakan Avcı açıkladı

MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yurt dışındaki eğitim kurumlarına ilişkin kurulacak vakfın adını açıkladı. Bakan Avcı, “Yurt dışındaki okullarla ilgili izlenecek yolun ayrıntıları Bakanlar Kurulu’nda ayrıntıları konuşuldu, vakıf statüsünde olacak. Adı *Maarif Vakfı olacak” dedi.

4.02.2015Gündem
Eğitimde daha fazla empatiye ihtiyacımız var

Eğitimde daha fazla empatiye ihtiyacımız var

Yüksek lisansımı aldığım okulun iki ayda bir mezunlarına gönderdiği dergide okulun rektörünün de bir yazısı oluyor. Derginin Eylül/Ekim 2014 sayısında bu yazının başlığı “iyimserlik empatiyle buluşuyor” idi.

26.01.2015Eğitim
İdris Güllüce: Cillop gibi bir imar kanununa ihtiyaç var

İdris Güllüce: Cillop gibi bir imar kanununa ihtiyaç var

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde katıldığı toplantıda yaptığı konuşmasında yeni bir imar kanununa ihtiyaç olduğunu belirtti.

23.01.2015Ekonomi
AK Partili Korkmazdan muhalefet liderlerine ağır sözler

AK Partili Korkmaz'dan muhalefet liderlerine ağır sözler

AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, "Hazret kelimesini kullanmışım gene kullanırım, bir daha kullanırım, yine kullanırım. AK Parti'nin bir vekili olarak, AK Parti'yi sıkıntıya sokacak bir yanlışım varsa bedelini öderim" dedi. Korkmaz MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye "Sapık görmek istiyorsan aynaya bak" dedi.

22.01.2015Gündem
Çocuk edebiyatına özel sayı

Çocuk edebiyatına özel sayı

Türk Dil Kurumu’nun yayımladığı Türk Dili Dergisi’nin 756’ncı sayısı ‘Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı’ başlığıyla yayımlandı.

5.01.2015Keyif
Selfie Türkiye’de de ders olur mu

Selfie Türkiye’de de ders olur mu?

Türkiye’de de oldukça popüler bir duruma gelen selfie tarzı fotoğraf çekimi İngiltere’de ders oldu. Peki selfie Türkiye’de de ders olur mu?

5.01.2015Gündem
Vekilin Hazret esprisine tepki

Vekilin 'Hazret' esprisine tepki

AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz'ın sosyal paylaşım sitesinde doğum günü nedeniyle yaptığı "Çok ama çok sevdiğinizi bildiğim iki önemli şahsiyet bu gecede dünyaya gelmişlerdir. Bunlardan birincisi Hazreti İbrahim ikincisi ise Hazreti Muhammed’dir. Hz. İbrahim tabi ki benim. Hz. Muhammed ise en küçük kardeşim" sözlerinin yer aldığı esprili paylaşımına bazı kişiler tepki gösterdi. İbrahim Korkmaz yine sosyal paylaşım sitesinden açıklamada bulunarak, ’Hazret’ kelimesinin anlamını yazıp, tepki gösterenleri ahmaklıkla suçlayarak, "Karşınızdakine değer verdiğinizi gösterir bir kelimedir. Araplar bu sıfatı hemen herkes için kullanırlar" dedi.

1.01.2015Gündem
Hackerlar bu kez de Türk Dil Kurumunu(TDKyı) hackledi

Hacker'lar bu kez de Türk Dil Kurumu'nu(TDK'yı) hack'ledi

Türk Dil Kurumu web sitesine dün öğle saatlerinde hackerlar tarafından saldırı gerçekleşti. Saldırının kimin tarafından yapıldığı henüz bilinmezken, Türk Dil Kurumu Bilgi İşlem görevlileri ile Türk Telekom uzmanlarının sorunu gidermek için çalıştıkları öğrenildi.

30.12.2014Teknoloji
İntihar haberlerine son

İntihar haberlerine son

İNTİHAR haberlerinden bir türlü kurtulamıyoruz. Hürriyet’in Bursa ekinde 15 Aralık’ta “Salih 3 hastaya hayat verecek” başlığıyla bir intihar haberi verilmişti.

28.12.2014Okur Temsilcisi
Veli Küçükün kızına Yargıtaydan kötü haber

Veli Küçük'ün kızına Yargıtay'dan kötü haber

Ergenekon Davası'ndan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı ve aynı zamanda avukatı Zeynep Küçük'e Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nden kötü haber geldi. Daire, Zeynep Küçük'e yerel mahkeme tarafından "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezasını onadı.

15.12.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Sinematek’in 50. yılı Onat Kutlar’ın ölümünün 20. yılı

BUGÜN (9 Nisan Perşembe) saat 16.00’da İstanbul Modern’de çok önemli bir sinema buluşması var.

8.04.2015

Bizimkisi bir aşk hikayesi

NAZIM Hikmet-Necip Fazıl Kısakürek çekişmesi, Türk edebiyatının en çetin kavgası olarak bilinir. Her iki isim sert siyasi tartışmalarıyla sadece kültür sanat sayfalarına değil, gazetelerin birinci sayfalarına bile konu olurdu.

3.04.2015

2015 PEN Şiir Ödülü Afşar Timuçin’in

BU yılın PEN Şiir Ödülü şair, felsefeci Afşar Timuçin’e verildi.

18.03.2015

Pembe hayat, oh ne rahat!

3. Dünya ülkesi olmanın hakkını her gün veriyoruz.

13.03.2015

Al toplumu vur TDK’ya

HAFİF kadın/düşük kadın/sokak karısı/mahalle karısı/karılar hamamı/gösterip vermiyor/kuyruk sallıyor/gideri var/karı gibi gülüyor/karı gibi kırıtıyor...

13.03.2015

KEŞKE TEK SORUN, 'MÜSAİT'LİĞİMİZ OLSA...

TDK'yı incelediğiniz zaman daha nelerle karşılaşıyorsunuz. Özellikle kadınlarla ilgili deyimlerimiz bir felaket...

13.03.2015

Dünyanın her yerinde var

Sık sık kulağımıza çalınan, son derece kullanışlı bazı ifadeler var.

12.03.2015

Durdurun ülkeyi, MÜSAİT bir yerde inecek var!

Durdurun çünkü, bu ülke kadınlara 'müsait' bir yer olmaktan hızla uzaklaşıyor. Durdurun çünkü kadınlar, kadın doğduğuna pişman, durdurun çünkü ölüyoruz. Durdurun, çünkü kadın ve erkeğin bir arada, sulh içinde, eşit yaşayabilmesi için her şeyi yeni baştan inşa etmemiz gerekiyor.

10.03.2015

Uçağa binince uçmuş tabii!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Afrika dönüşünde gazetecileri etrafına toplamış, düşüncelerini açıklamış.

27.01.2015

Gusel Turkcem

Bugün sizlerle çok önemli bir mektup paylaşacağım. Mektup Adana'dan geliyor. Yaşı küçük, ama düşünceleri büyük bir öğrenci tarafından kaleme alınmış. Bize büyük bir tehlikeyi haber veriyor.

21.01.2015

Müslümanların gündemi kalkınma ve iyi yönetim olmalı

PARİS’teki vahim katliamdan sonra Türkiye’de hararetli bir tartışma başladı.

9.01.2015

Yüce meclis üzerindeki ‘gölge’

İNSAN hassaslaşınca bazı şeylere takmaya başlıyor.

6.01.2015

Türkçede felsefe

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın, sırf dil devrimini eleştirmek amacıyla Türkçe hakkında yaptığı genellemeyi de, ona cevaben dil devrimi savunusu için ileri sürülen genellemeleri de en azından tek taraflı ve eksik buluyorum.

27.12.2014

Osmanlıca nostaljisi ve gerçekler

TAHA AKYOL’un dünkü Hürriyet’te yayımlanan Osmanlıca yazısını umarım okumuşsunuzdur. Çünkü hayal dünyasındaki projelerin gerçekle temasını sağlayan bir yazı.

23.12.2014