MENÜ

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türk Dil Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türk Dil Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.572 Türk Dil Kurumu haberi bulunmuştur.

TÜRK DİL KURUMU

Türk Dil Kurumu kısaca TDK, Türkçeyi incelemek ve gelişmesi için çalışmak amacıyla 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan kurumdur. Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer alan kurum, Türk dili üzerine çalışmaların yapılıp yayımlandığı bir merkezdir.Türk Dil Kurumu 1955'ten başlayarak çeşitli dallarda ödüller verdi. Ödüller her yıl 26 Eylül Dil Bayramı'nda Ankara'da yapılan törenle sahiplerine verilir. Ödül verilen dallar farklı yönetmeliklere göre zaman zaman değişir. 1983'te T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesine alındıktan sonra Türk Dil Kurumu ödülleri kaldırıldı.

TARİHÇE

Kurum "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adı ile 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla, devletten bağımsız bir dernek olarak kurulmuştur. Kurumun kurucuları, hepsi de milletvekili ve dönemin tanınmış edebiyatçıları olan Samih Rifat Bey, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri'dir. Kurumun ilk başkanı Samih Rifat Bey'dir. Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin gereği, "Türk dilinin öz güzelliğini ve varsıllığını ortaya çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak belirlenmiştir. Atatürk'ün sağlığında 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan üç kurultayda hem kurumun yönetim organları seçilmiş, hem dil siyaseti belirlenmiş, hem de bilimsel bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan Birinci Türk Dili Kurultayı için yayınlanan bildiride kurultaya yalnız uzmanların, Türkçe edebiyat öğretmenleri ile yazarların değil, halktan da dileyenlerin katılması öngörüldüğü için, yayımlanan bildiride "Kadın erkek her Türk yurttaş Türk Dili Tetkik Cemiyeti üyesidir. Kendini kurultaya çağrılmış saymalıdır" denilmişti. Kurultayın sonunda Kurumun "Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın" adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmişti.

Atatürk'ün kendisi de Türk dili üzerindeki yerli ve yabancı araştırmaları inceleyerek, dönemindeki bilginleri Türk dili üzerinde araştırmalar yapmaya yönlendirmiştir. Nitekim Türk dilinin en eski anıtları olan Göktürk yazılı metinlerin ilk iki cildi onun sağlığında yayımlanmış; 1940'larda yayın hayatına çıkabilen Divânu Lügati't-Türk ve Kutadgu Bilig gibi yapıtlar üzerinde yine onun sağlığında çalışılmaya başlanmıştır. Daha sonra birçok cilt hâlinde ortaya çıkacak olan Tarama ve Derleme Sözlüğü'yle ilgili çalışmalar da Atatürk'ün sağlığında başlamıştır. Tarama Sözlüğü, 13. yüzyılda başlayan Batı Türkçesinin eski eserlerinin taranmasıyla; Derleme Sözlüğü, Anadolu ağızlarında kullanılan kelimelerin derlenmesiyle oluşturulmuş büyük sözlüklerdir. Çağdaş Türkçenin dilbilgisi, sözlüğü, yazımı ve terimleriyle ilgili çalışmalar da Atatürk tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Türk Dil Kurumu'nun kuruluşuyla birlikte çağdaş Türkçede Atatürk'ün öncülüğünde özleştirme akımı başlamıştır. Atatürk'ün ölümünden sonra Öz Türkçe akımı Türk aydınları arasında sürekli tartışılan bir konu olmuştur. Türk Dil Kurumu bu akımın öncülüğünü yapmayı 1983'e dek sürdürmüştür.

Atatürk, ölümünden kısa bir süre önce yazdığı vasiyetname ile malvarlığının bir bölümünü Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na bırakmıştır. Fakat Atatürk'ün vasiyetnamesi 1983'te bu kurumlar devletleştirilerek çiğnenmiştir.

Türk Dil Kurumu, 1940'ta Bakanlar Kurulu kararıyla "kamu yararına çalışan dernekler" statüsü kazandı. 1951'de Demokrat Parti iktidarının bütçe görüşmeleri sırasında kurumun ödeneğinin kesilmesine karar verildi. Bir başka önemli yapı değişikliği 1982-1983 yıllarında gerçekleştirilmiştir. 1982'de kabul edilen ve şu anda da yürürlükte olan Anayasa ile Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, bir Anayasa kuruluşu olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu çatısı altına alınarak devletleştirilmiş ve dernek tüzel kişiliklerine son verilmiştir.

 

Türk Dil Kurumu Haberleri

Bir arayış insanı: Afet Ilgaz

Bir arayış insanı: Afet Ilgaz

Yazar Afet Ilgaz, vefatının 5'inci yılında anılıyor.

16.01.2020Keyif
Zemheri ne demek Zemheri kelimesinin sözlük anlamı nedir

Zemheri ne demek? Zemheri kelimesinin sözlük anlamı nedir?

İlk bölümü ile yayınlanan Zemheri dizisinin ekranlara gelmesiyle Zemheri kelimesinin sözlük anlamı merak edilmeye başlandı. Halk arasında halen kullanılmakta olan Zemheri kelimesi Türk Dil Kurumu'nda (TDK) yer almaktadır. Peki, Zemheri ne demek? Zemheri kelimesi sözlük anlamı nedir? İşte, Zemheri nedir? sorusunun cevabını araştıranlar için konunun detayları...

15.01.2020Gündem
İrtica ne demek İrtica nedir İrtica TDK kelime anlamı

İrtica ne demek? İrtica nedir? İrtica TDK kelime anlamı

İrtica kelimesi neden kullanılır, nedir ve hangi anlamları taşımaktadır merak ediyor olabilirsiniz. İrtica TDK sözlüğündeki karşılığını ve kullanılan tüm anlam seçeneklerini sizler için derledik.

15.01.2020Gündem
Okullara ‘Akreditasyon ve Danışmanlık’ verilecek

Okullara ‘Akreditasyon ve Danışmanlık’ verilecek

TED, kurumsal değerlerinin ülke genelinde yaygınlaşmasını arttırmak ve özel okul sektörünün nitelikli gelişimine katkı sağlamak amacıyla özel okullara ‘Akreditasyon ve Danışmanlık’ yapacak.

15.01.2020Eğitim
Yalnız nasıl yazılır TDKya göre yalnız mı yanlız mı

Yalnız nasıl yazılır? TDK'ya göre yalnız mı yanlız mı?

Günlük hayatta en çok kullanılan kelimelerden olan yalnız kelimesinin nasıl yazıldığı doğru bilinmediği için karıştırılabilmektedir. Yalnız kelimesinin TDK'ya göre yazılışı nasıldır? Yalnız nasıl yazılır? Yalnız TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

14.01.2020Gündem
Yağız isminin anlamı nedir Yağız ne demek

Yağız isminin anlamı nedir? Yağız ne demek?

Yağız ismi erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Yağız ismi günümüzde ikinci bir isim ile birlikte sıklıkla kullanılmaktadır. Yağız isminin anlamı ve özellikleri de oldukça merak edilmektedir. Yağız ismi ne anlama geliyor? Yağız ne demek? Karakter özellikleri nelerdir? Sizin için soruların cevaplarını net ve açıklayıcı şekilde ele aldık.

14.01.2020Gündem
Vefa ne demek Vefa nedir Vefa TDK kelime anlamı

Vefa ne demek? Vefa nedir? Vefa TDK kelime anlamı

Vefa kelimesi, pek çok anlamı bir arada barındıran bir kelimedir. Cümle içerisinde kullanılış şekline göre cümle içindeki anlamı anlaşılıyor olsa da TDK kelime anlamı olarak açıklaması önemlidir. İşte tüm detayları ile vefa nedir ve hangi koşullarda kullanılabilir?

14.01.2020Gündem
Uras isminin anlamı nedir Uras ne demek

Uras isminin anlamı nedir? Uras ne demek?

Uras ismi yeni nesil erkek isimleri arasında yerini almaktadır. Aynı zamanda Uraz olarak da kullanılabilir. Tek başına ya da iki isim olarak kullanılabilir. Uras isminin anlamı nedir? Uras ne demek? Uras isminin özellikleri nelerdir? Şeklinde çokça soru sorulmakta ve Uras ismi merak edilmektedir. Uras ismini inceleyerek bu soruları net bir şekilde cevapladık.

14.01.2020Gündem
Oysaki nasıl yazılır Oysaki TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır

Oysaki nasıl yazılır? Oysaki TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Dilimizde yer alan birçok kelimenin yazım hatası olup olmadığı tartışma konusu olmaktadır. Oysaki kelimesi de bunlardan birisidir. Oysaki kelimesinin ayrı mı bitişik mi yazıldığı merak edilmektedir. Doğru yazımını bilmek hem günlük yaşamda hem de mesleki yazışmalarda Türkçeyi doğru kullanmayı sağlamaktadır. Bu nedenle doğru yazım şeklini bilmek yazım ve imla kurallarına uyum için oldukça önemlidir. Bu durumda oysaki nasıl yazılır?

14.01.2020Gündem
Manidar ne demek Manidar nedir Manidar TDK kelime anlamı

Manidar ne demek? Manidar nedir? Manidar TDK kelime anlamı

Arapça kökü ve Farsça ekiyle manidar olan manidar kelimesi, kullanımına rastlandığında manası merak edilmektedir. Ne demek olduğunu anlamak isteyenler, TDK Sözlüğünde anlamını merak edenler için yazıda detayları anlatılmıştır.

14.01.2020Gündem
Neriman İsminin Anlamı Nedir Neriman Ne Demek

Neriman İsminin Anlamı Nedir? Neriman Ne Demek

Neriman kız bebeklere verilen bir isimdir. Kız bebek için isim araştırılırken anlamına bakılan isimlerdendir. Bu nedenle de Neriman isminin anlamı, Neriman ne demek, özellikleri nelerdir, şeklindeki soru başlıklarını inceledik. Böylece Neriman isminin anlamını ve niteliklerini ele aldık.

14.01.2020Gündem
Neva İsminin Anlamı Nedir Neva Ne Demek

Neva İsminin Anlamı Nedir? Neva Ne Demek

Neva ismi kız bebeği olan aileler tarafından araştırılan isimler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sıklıkla kullanılan bir kız ismi olarak da dikkat çekmektedir. Neva isminin anlamı nedir? Neva nedir? Sorulan sorulara net ve açıklayıcı şekilde cevap vermeye çalıştık.

14.01.2020Gündem
Osman isminin anlamı nedir Osman ne demek

Osman isminin anlamı nedir? Osman ne demek

Osman ismi erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Uzun yıllardan beri kullanılan Osman ismi günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bebeğine Osman ismini vermek isteyenler, Osman isminin anlamı nedir? Osman ne demek? Osman isminin özellikleri gibi birçok konuyu merak etmektedir. Osman ismi ile ilgili meram edilen bu soruların cevaplarını hazırladık.

14.01.2020Gündem
Muhacir ne demek Muhacir nedir Muhacir TDK kelime anlamı

Muhacir ne demek? Muhacir nedir? Muhacir TDK kelime anlamı

Muhacir, eski bir sözcüktür. Ancak günümüz Türkçesinde de halen kullanılmaya devam edilmektedir. Sözcüğün anlamını kavramak için, kaynağını ve kelime kökünü incelemek yerinde olacaktır. Bu sayede çok daha net anlaşılmasına yardımcı olunabilir.

14.01.2020Gündem
Nazende ne demek Nazende nedir nazende TDK kelime anlamı

Nazende ne demek? Nazende nedir? nazende TDK kelime anlamı

Bir isim olarak kullanım açısından, Nazlı ismi Türkçe olarak daha geniş bir kullanım alanı bulmaktadır ve daha çok tercih edilmektedir. Nazende ismi daha az telaffuz edilir, ancak kelime fonetik olarak daha etkileyicidir. Son yıllarda daha çok duyulmaktadır. İşte nazende kelimesi hakkında tüm detaylar.

14.01.2020Gündem
Maşallah nasıl yazılır TDKya göre maşallah mı Maaşallah mı

Maşallah nasıl yazılır? TDK'ya göre maşallah mı Maaşallah mı?

İslami terimler arasında yer alan Maşallah yada Maaşallah kelimelerinden hangisinin doğru olduğu? M'den sonra 2 tane ''a'' mı yer almalı? Soruları kafa karıştırıcı olabilmektedir. Öyle ki okunuşu esas alındığında; Maaşallah olarak değerlendirilen kelimenin doğru yazımı nedir? Maşallah nasıl yazılır? TDK tarafından belirlenen doğru yazımı da en çok merak edilenler arasındadır.

14.01.2020Gündem
Hoşgeldin nasıl yazılır Hoş geldin TDK’ya göre bitişim mi ayrı mı yazılır

Hoşgeldin nasıl yazılır? Hoş geldin TDK’ya göre bitişim mi ayrı mı yazılır?

Hoş geldin günlük hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alıyor. Peki, yazım dilinde hoş geldin birleşik mi yoksa ayrı olarak mı yazılır tartışma konusu olabiliyor. Bu konuda birinci ağız olan TDK doğru kullanım hakkında ne diyor?

13.01.2020Gündem
Hoşçakal nasıl yazılır Hoşça kal TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır

Hoşçakal nasıl yazılır? Hoşça kal TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Doğru yazımı en çok merak edilen kelimelerden biri de hoşça kal. Kelimenin bitişik mi ayrı mı yazıldığı ve TDK’ya göre doğru şeklinin nasıl olduğu vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, Hoşçakal nasıl yazılır? Hoşça kal TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

13.01.2020Gündem
Her gün nasıl yazılır Hergün TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır

Her gün nasıl yazılır? Hergün TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Her gün sözcüğü üzerinden sıkça yazım yanlışları ile karşılaşılabiliyor. Türk Dil Kurumu aracılığıyla doğru kullanım hakkında bilgi alabilir ya da her gün nasıl yazılır sorusunun cevabını elde edebilirsiniz. Peki, her gün nasıl yazılır? Hergün TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

13.01.2020Gündem
Kulüp nasıl yazılır TDK’ya göre kulüp mü klüp mü

Kulüp nasıl yazılır? TDK’ya göre kulüp mü klüp mü?

Bazı kelimeler var ki; bu kelimeler en fazla araştırılan ve sorgulanan kelimelerdir. Bu kelimeler arasında 'kulüp' kelimesi de vardır. Kelimenin nasıl yazıldığı ve cümle içerisinde nasıl kullanıldığı kişiler tarafından çok merak uyandırmaktadır. Peki, doğru yazımı kulüp mü, klüp mü?

13.01.2020Gündem
Orjinal nasıl yazılır TDKya göre orijinal mi orjinal mi

Orjinal nasıl yazılır? TDK'ya göre orijinal mi orjinal mi?

Dilimize Fransızcadan geçen, kökeni Fransızca olan 'orijinal' kelimesinin doğru kullanımı merak edilmektedir. Sıklıkla kullanılan bu kelimeye ilişkin detaylar aktarılırken; ne anlam ifade ettiği, orjinal nasıl yazılır ve TDK Sözlüğüne göre yazımı nedir sorularının cevapları da aktarılmıştır.

13.01.2020Gündem
Mükellef ne demek Mükellef nedir Mükellef TDK kelime anlamı

Mükellef ne demek? Mükellef nedir? Mükellef TDK kelime anlamı

Mükellef kelimesi sıkça kullanılmasına rağmen kişiler tarafından anlamı bilinmemektedir. Bu nedenle araştırma sağlanan kelimelerin başında gelmektedir. Detaylı olarak ele alınan konuda mükellefin anlamlarını merak ediyorsanız işte detaylar.

13.01.2020Gündem
Global ne demek Global nedir Sofistike TDK kelime anlamı

Global ne demek? Global nedir? Sofistike TDK kelime anlamı

Global kelimesinin anlamı son günlerde en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Öte yandan sofistike kelimesinin TDK anlamı da araştırılıyor. Peki, Global ne demek? Global nedir? Sofistike TDK kelime anlamı ne?

13.01.2020Gündem
İnfak ne demek İnfak nedir İnfak TDK kelime anlamı

İnfak ne demek? İnfak nedir? İnfak TDK kelime anlamı

İslam dininde sıkça kullanılan infak kelimesinin ne anlama geldiği vatandaşlarca merak ediliyor. İnfak kelimesinin TDK sözlük anlamı vatandaşlarca sorgulanıyor. Peki, İnfak ne demek? İnfak nedir? İnfak TDK kelime anlamı nedir?

13.01.2020Gündem
Firavun ne demek Firavun nedir Firavun TDK kelime anlamı

Firavun ne demek? Firavun nedir? Firavun TDK kelime anlamı

Tarihlere ve kitaplara konu olan Firavun kelimesi aslında tam anlamı nedir merak ettiyseniz sizleri tarihi yolculuğa çıkararak bu kelimenin anlamını aktaracak tüm detayları sizler için derledik. Peki, Firavun ne demek? Firavun nedir?

13.01.2020Gündem
Tıraş nasıl yazılır TDKya göre tıraş mı traş mı

Tıraş nasıl yazılır? TDK'ya göre tıraş mı traş mı?

Traş gibi Türkçe'de sıklıkla kullanılan belli başlı kelimeler her zaman tartışma konusu olmuştur. Tıraş kelimesi de bu kelimeler arasında yer almaktadır. Doğru ve imla kurallarına uygun yazım yapabilmek için kelimelerin doğru yazılımı öğrenmek gerekmektedir. Peki traş olarak mı yoksa tıraş olarak mı yazılmalıdır. Bunu öğrenmek için tıraş nasıl yazılır? Sorusuna net bir cevap vermek gerekmektedir.

13.01.2020Gündem
Tezene ne demek Tezene nedir Tezene TDK kelime anlamı

Tezene ne demek? Tezene nedir? Tezene TDK kelime anlamı

Günümüz müzik endüstrisi ve halk arasında kullanılan kelimelerden birisi tezenedir. Belki de pek çok insanın hayatında ilk defa duyduğu tezene kelimesi, yapısı itibari ile birden çok anlam içerebilmekte. Bu anlamlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bu yazımızda Türk Dil Kurumuna göre tezene ne demek ve tezene nedir bunları sizler için derledik.

13.01.2020Gündem
Tevekkül ne demek Tevekkül nedir Tevekkül TDK kelime anlamı

Tevekkül ne demek? Tevekkül nedir? Tevekkül TDK kelime anlamı

Tevekkül ne demek sorusu, bu kelimenin anlamı hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. İşte, cümle içerisinde sıkça kullanılmasa da bazı dönemlerde karşımıza çıkan tevekkül kelimesinin TDK kelime anlamı hakkında detaylı bilgiler

13.01.2020Gündem
Pek çok nasıl yazılır Pek çok TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır

Pek çok nasıl yazılır? Pek çok TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Pek çok sözcüğü günlük hayatta en fazla kullandığımız sözcüklerden birisidir. Hem sözlü hem de yazılı olarak kullanılan pek çok sözcüğü kişiler tarafından çok kullanılmaktadır. Fakat kullanım esnasında imla yanlışına düşmemek için “pek çok” sözcüğünün yazılma şekli kişiler tarafından araştırılmaktadır.

13.01.2020Gündem
Nirvana ne demek Nirvana nedir

Nirvana ne demek? Nirvana nedir?

Nirvana kavramını, kullandığımız günlük dilde sık sık duyarız. Çoğu zaman, "nirvana" kelimesinin tam anlamı bilinmez. Nirvana ne demek sorusuna cevap alabilir ve "nirvana" sözcüğünün kökeni ve dayandığı anlayış tarzı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

13.01.2020Gündem
Meryem İsminin Anlamı Nedir Meryem Ne Demek

Meryem İsminin Anlamı Nedir? Meryem Ne Demek

Meryem ismi kız çocuklara en çok verilen isimlerdendir. Dini anlam ve önemi ise sıklıkla kullanılmasında oldukça etkilidir. Meryem isminin anlamı nedir? Meryem ne demek? Meryem isminin özellikleri nelerdir? Meryem Kur'an-ı Kerim de geçiyor mu? Sorularını cevaplayarak Meryem ismini anlayıp analiz etmeye ve size Meryem ismi hakkında tüm detayları sunmaya çalıştık.

13.01.2020Gündem
Tebliğ ne demek Tebliğ nedir Tebliğ TDK kelime anlamı

Tebliğ ne demek? Tebliğ nedir? Tebliğ TDK kelime anlamı

Tebliğ nedir? Nasıl tebliğ edilir? Tebliğ edildi ne demektir? gibi sorulara cevap arıyorsanız tebliğ kelimesinin TDK tarafından yapılan açıklaması ve anlamına göz atabilirsiniz. Peki, tebliğ ne demek? İşte, Tebliği kelimesinin anlamı hakkında detaylı bilgiler

13.01.2020Gündem
Melis İsminin Anlamı Nedir Melis Ne Demek

Melis İsminin Anlamı Nedir? Melis Ne Demek

Melis kız bebeklere konulan isimler arasında yer almaktadır. Melis isminin anlamı, sözlük anlamı, Melis isminin karakter özellikleri merak edilmektedir. Kız bebeklerine Melis ismini vermek isteyen aileler için, Melis ismini detaylıca ele aldık.

13.01.2020Gündem
Liva İsminin Anlamı Nedir Liva Ne Demek

Liva İsminin Anlamı Nedir? Liva Ne Demek

Liva ismi merak uyandıran isimler arasında yer almaktadır. Erkek çocuklara verilen Liva ismi anlamları ile de dikkat çekmektedir. Liva isminin anlamı nedir? Ya da Liva ne demek? Şeklinde sorulara cevap niteliğinde bir derleme yaparak Liva ismini şu şekilde açıkladık.

13.01.2020Gündem
Swap ne demek Swap işlemi nedir

Swap ne demek? Swap işlemi nedir?

Swap, genellikle para akışı için kullanılan bir terim olduğu için pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Peki, Swap nedir, hangi sektörlerde ne amaçla kullanılan bir kelimedir? Swap işlemi nasıl yapılır ne anlama gelir? TDK açıklaması bu konuda nasıldır işte tüm detaylar ile Swap kelime anlamı ve hakkında merak edilen tüm konular.

13.01.2020Gündem
Sürpriz nasıl yazılır TDKya göre sürpriz mi süpriz mi yazılır

Sürpriz nasıl yazılır? TDK'ya göre sürpriz mi süpriz mi yazılır?

Sürpriz ve Süpriz sürekli karıştırılan kelimeler arasında yer alır. Köken olarak yabancı dilden dilimize katılan bu kelimenin doğru yazılışı da merak konusu olmaktadır. Peki, sürpriz kelimesinin yazılı ifadelerde kullanırken hangi şekilde kullanılması gerekiyor? İşte, süpriz kelimesinin kullanılışı hakkında bazı bilgiler

13.01.2020Gündem
Şu an nasıl yazılır Şuan TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır

Şu an nasıl yazılır? Şuan TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Şuan nasıl yazılır sorusu TDK üzerinden bilgi edinmek isteyen pek çok kişi, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştiriyor. Birleşik kelimelerin yazımı ile alakalı olarak günlük hayatta yapılan hatalar oldukça fazladır. Konuşma dilinde bu hatalar fark edilmese de yazma dilinde birleşik ya da ayrı yazılan kelimeler konusunda sıklıkla yanlışa düşülüyor. Peki, şu an nasıl yazılır? İşte, şuan kelimesinin yazılışı hakkında detaylı bilgiler

13.01.2020Gündem
Sosyopat ne demek Sosyopat nedir Sosyopat kimlere denir

Sosyopat ne demek? Sosyopat nedir? Sosyopat kimlere denir?

Sosyal ilişkilerde sıkça duyulan terimlerden biri olan sosyopat sözlük ve TDK açısından ne anlama geliyor? Sosyopat kişiliğe sahip olan kişilerin belirtileri, tanı ve etkileri nasıl oluyor işte detaylar.

13.01.2020Gündem
Şeyma isminin anlamı nedir Şeyma ne demek

Şeyma isminin anlamı nedir? Şeyma ne demek?

Şeyma kız bebeklere en çok verilen isimler arasında yer almaktadır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ‘in süt kardeşinin isminin Şeyma olması bu ismin kullanılmasında etkili olmaktadır. Şeyma isminin anlamı nedir? Şeyma ne demek? Karakter Özellikleri ve Kur'an-ı Kerimde yer alıyor mu? Sizin için bu sorulara cevap niteliğinde bir yazı oluşurduk.

13.01.2020Gündem
Selin isminin anlamı nedir Selin ne demek

Selin isminin anlamı nedir? Selin ne demek?

Selin ismi kız bebeklere verilen isimlerden birisidir. Son yıllarda en çok tercih edilen isimlerden biridir. Selin isminin anlamı nedir? Selin ne demek? Kur'an-ı kerimde geçiyor mu? Selin isminin karakter özellikleri nelerdir? Şeklinde en çok merak edilen soruları net bir şekilde cevapladık.

13.01.2020Gündem
Selim isminin anlamı nedir Selim ne demek

Selim isminin anlamı nedir? Selim ne demek?

Selim ismi erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Ülkemizde sıklıkla kullanılan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Selim isminin anlamı nedir? Selim ne demek? Selim isminin özellikleri nelerdir? Selim ismi Kur'an-ı Kerim de geçiyor mu? Sizin için bu sorulara cevap vererek Selim ismini inceledik.

13.01.2020Gündem
Duru isminin anlamı nedir Duru ne demek

Duru isminin anlamı nedir? Duru ne demek

Duru ismi kız bebekler için tek başına ya da ikinci bir isimle konulmaktadır. Özellikle de son yıllarda Duru isminin kullanımı oldukça artmıştır. Duru isminin anlamı nedir? Başka bir deyişle Duru ne demek? Bu sorularla Duru isminin anlamı ve özelliklerini ele alacağız.

13.01.2020Gündem
Cihet ne demek Cihet nedir Cihet TDK kelime anlamı

Cihet ne demek? Cihet nedir? Cihet TDK kelime anlamı

Arapça kökenli bir kelime olan cihet hangi amaçla ve anlamda nasıl kullanılması gerekiyor merak ediyor musunuz? TDK tarafından yapılan açıklamaya göre tam anlamına göz atabilirsiniz.

13.01.2020Gündem
Büşra isminin anlamı nedir Büşra ne demek

Büşra isminin anlamı nedir? Büşra ne demek

Büşra ismi kız çocuklara verilen isimler arasında yer almaktadır. Büşra ismini bebeklerine vermek isteyen aileler ve Büşra isminin anlamını merak etmektedir. Büşra ismini anlamı nedir? Büşra ne demek? Büşra ismimin karakter özellikleri nelerdir? Sorularını net bir şekilde cevapladık. Bu başlıklar ile Büşra isminin anlamına yönelik merakları gidermeye çalıştık.

13.01.2020Gündem
Ece isminin anlamı nedir Ece ne demek

Ece isminin anlamı nedir? Ece ne demek

Bebekler doğmadan önce isim araştırmaları yapılarak karar vermeye başlanmaktadır. Ece ismi kız bebekler için en çok kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Ece isminin anlamı, kişilik özellikleri ve Ece ne demek, bunları bilerek isim koymak aileleri mutlu etmektedir. Bu nedenle de Ece isminin anlamı, özellikleri ve ne demek olduğunu detaylıca inceledik.

13.01.2020Gündem
Esma isminin anlamı nedir Esma ne demek

Esma isminin anlamı nedir? Esma ne demek

Esma ismi kız ismi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle de esma isminin anlamı, özellikleri ve esma ne demektir merak edilmektedir. Esma isminin TDK sözlüğüne göre, adlar, isimler ve işitme olarak tanımlanmaktadır. İşte Esma ismi hakkında merak edilen tüm detaylar.

13.01.2020Gündem
Alfa ne demek Alfa nedir Alfa TDK kelime anlamı

Alfa ne demek? Alfa nedir? Alfa TDK kelime anlamı

Ülkemizde 'alfa' kelimesi günlük hayatın içerisinde sıkça kullanılan bir kelime değildir. Bunun aksine çeşitli akademik ve mesleki alanlarda kullanımı daha yaygındır. Bu yazımızda bazen birçok farklı anlamda ve farklı alanda duyabileceğiniz alfa kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre anlamını derledik.

13.01.2020Gündem
Revize ne demek Revize nedir Revize TDK kelime anlamı

Revize ne demek? Revize nedir? Revize TDK kelime anlamı

Revize kelime anlamı merak edilen kelimeler arasında yer almaktadır. Cümle içerisinde ya da açıklama şeklinde sıklıkla kullanılmaktadır. Revize kelimesi çok kullanılan ve merak edilen bir kelimedir. Revize ne demek? Bu sorunun cevabını TDK açıklamalarına göre yanıtlamak gerekmektedir.

13.01.2020Gündem
Rasyonel ne demek Rasyonel nedir Rasyonel TDK kelime anlamı

Rasyonel ne demek? Rasyonel nedir? Rasyonel TDK kelime anlamı

Türkçe'ye Fransızcadan geçen rasyonel kelimesi; iktisat, matematik, felsefe ve genel terim olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Bazı alanlarda ne anlam ifade ettiği bilinmesine rağmen anlamlarının tamamı bilinemeyebilir. Rasyonel kelimesinin içerdiği anlamların tamamına ilişkin detaylarıysa sizler için derledik, buyurun inceleyelim.

13.01.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Bir orkestra şefinden konser dinleme dersi

ORKESTRA şeflerinin disipline çok önem verdikleri bilinen bir gerçek. Yaklaşık 100 kişiye hâkim olmak, uyum içinde bir eseri yorumlamalarını sağlamak kolay değil. Hatta Gael Garcia Bernal’in genç ve sıra dışı bir şefi canlandırdığı ödüllü dizi ‘Mozart in the Jungle’ orkestra üyeleri ve şef arasındaki gerilimli ve eğlenceli ilişkiyi konu eder.

15.01.2020