MENÜ

Türk Dil Bayramı

Türk Dil Bayramı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Dil Bayramı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 604 Türk Dil Bayramı haberi bulunmuştur.

Türk Dil Bayramı Haberleri

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türkiye’den ve dünyadan 120 akademisyen 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nda Polonya’nın başkenti Varşova’da Türk dili için buluştu. Kurultay Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Rasim Özyürek, “Bayrağımızı koruduğumuz gibi dilimizi de korumalıyız” dedi.

26.09.2018Ekonomi
Bahçeli: Türkçe’yle şer oyunu bozarız

Bahçeli: Türkçe’yle şer oyunu bozarız

MHP lideri Devlet Bahçeli 26 Eylül Türk Dil Bayramı ile ilgili Twitter'dan mesaj paylaştı. Bahçeli "Hakikaten Türkçe düşünürsek ayrık otlarını birer birer ayıklarız. Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz. Af ise beklenen çıkartırız, ekonomik kuşatmaysa yapılan yararız, siyasal kanama ve sosyal parçalanmaysa kurgulanan biz Türkçe’yle şer oyunu bozarız" dedi.

25.09.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Türk Dil Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Türk Dil Bayramı" mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkçemizin son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu dönüşümlerden kaynaklanan olumsuzluklar ve dilimize sirayet eden yabancılaşma ile mücadele ederken, bize özgü düşünmeyi öğrenmemiz, bilimsel çalışmaları artırmamız, kültür, sanat ve edebiyat alanında seçkin eserler üretmemiz büyük önem taşımaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

25.09.2018Gündem
Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir

Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Karamanoğlu Mehmet Bey'in kim olduğu ve neler yaptı merak konusu oldu. Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan Türkçeyi ilk kez resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in hayatını merak eden vatandaşlar, konuya dair detayları internette araştırıyor. Peki, Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

23.09.2018Gündem
Türk Dil Bayramı ne zaman Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı ne zaman? Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı, Twitter’ın ‘trend topic’ listesinde yer aldı. Pek çok siyasi isim de Türk Dil Bayramı ile ilgili mesajlar verdi. Peki tarihi 1932 yılına dayanan Türk Dil Bayramı ne zaman kutlanır?

26.09.2017Gündem
Erdoğan: Türkçemizi yükseklere taşımak önceliğimiz olmalıdır

Erdoğan: Türkçemizi yükseklere taşımak önceliğimiz olmalıdır

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dil Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

26.09.2015Gündem
WANTED

WANTED!

TÜRKİYE Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Aydın Şubesi, Türk Dil Bayramı nedeniyle Türkçe tabela kullanan işyerlerine, Türk Bayrağı hediye etti. Vakıf üyeleri, Türkçe tabela taşıyan işyeri bulmakta zorlanınca hediyelerini, karşılaştıkları seyyar satıcılar ile apartman sakinlerine verdi.

29.09.2014Ege
Dilini kaybeden tarihten silinir

Dilini kaybeden tarihten silinir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Milleti’nin dilinin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyeceğini belirterek, “Sözde demokratikleşme paketlerinin içine bölücülerin, teröristlerin heves ve hedeflerini koyma teşebbüsü de bir işe yaramayacaktır” dedi.

26.09.2013Gündem
Egemen Bağış önemli projenin açılışında konuştu

Egemen Bağış önemli projenin açılışında konuştu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Ortaklık Projeleri 2013 açılış toplantısına katıldı. Bağış daha önce de “Geçen gün kamyon sürdüm, Leonardo da Vinci” şeklinde yaptığı espriyle sosyal medyayı sallamıştı.

26.09.2013Gündem
Çiçek: Kampüs yerine Külliye desek

Çiçek: Kampüs yerine Külliye desek

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Karaman'daki Türk Dil Bayramı kutlamalarında, Türkçenin önemine değindi. Yabancı kelimelerin kullanımını eleştiren Çiçek, "Bir çok yerde kampüs diyoruz. Niye? Külliye desek bir sıkıntı mı vardı ki. Uzunca süre biz bunlara külliye diyorduk. Süleymaniye külliyesi, Selimiye külliyesi. Ama şimdi kampüs oldu. Kempüs(Campüs)oldu. Telaffuzunda bile ihtilafa düşüyoruz."dedi.

11.05.2013Gündem
İzmirden yola çıktı

İzmir'den yola çıktı

Karaman Türk Dil Bayramı'nın etkinlikleri kapsamında Türkçe Treni, Basmane Garı'ndan yola çıktı.

9.05.2013Ege
Yeşil Kartlarla ilgili önemli açıklama

Yeşil Kart'larla ilgili önemli açıklama

Hükümet yeşil kartı olan her bireyi, bu yeşil kartına vize için başvurduğunda incelemeye alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “‘yoksulum’ diyeni, yoksul kabul ediyorduk. Gerekli test mekanizmalarımız yoktu. Şimdi bunu oluşturduk” diye açıkladı yapılacak incelemeyi.

16.05.2011Gündem
Bakan Dinçerden protokol müdürüne tepki

Bakan Dinçer'den protokol müdürüne tepki

KARAMAN’da dün düzenlenen ’734’üncü Türk Dil Bayramı’ kutlama etkinliklerine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, el işi ve gıda ürünlerinin sergilendiği çadırdaki iki kadına, ”Çekilin, müsaade edin, Bakan geliyor.” diyen Valilik Protokol Müdürü Muhammet Mermer’e tepki gösterdi.

14.05.2011Gündem
Şahin: Denetim görevimizi yapacağız

Şahin: "Denetim görevimizi yapacağız"

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde toplam 11 askerin şehit edilmesi ardından yaptığı “Genelkurmay Başkanlığı'ndan kamuoyunu tatmin edici açıklama bekliyorum” açıklamasına ilişkin milletin hissiyatını dile getirmek zorunda olduğunu belirterek, “Kimse açıklamalarımı farklı yönlere çekmesin” dedi.

21.06.2010Gündem
Türkçeye teşekkür

Türkçe'ye teşekkür

Manisa’da, ‘Türk Dil Bayramı’ nedeniyle Vali Celalettin Güvenç, Dr. Ömer Faruk Karameriç İlköğretim Okulu öğrencileriyle etkinlik düzenledi.

14.05.2010Ege
Türkçeyi doğru kullanalım

Türkçe'yi doğru kullanalım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en büyük kültürel zenginlik olan Türkçe'nin canlı tutulması, geliştirilmesi gerektiğini belirterek, günlük hayatta Türkçenin doğru kullanılmasına özen gösterilmesini istedi.

13.05.2010Gündem
En güzel oğlak yarışması

En güzel oğlak yarışması

Bugün, Polis Teşkilatının Kuruluş Günü. İçinde bulunduğumuz hafta, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası.

12.04.2010Gündem
En güzel oğlak yarışması

En güzel oğlak yarışması

Bugün, Polis Teşkilatının Kuruluş Günü. İçinde bulunduğumuz hafta, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası. Sağlık Haftası önümüzdeki çarşamba sona eriyor, perşembe Turizm Haftası başlayacak. Ardından Kutlu Doğum Haftası ile Ebeler Haftası gelecek...

9.04.2010Gündem
Projeci okuldan çok özel dergi

Projeci okuldan çok özel dergi

Manisa’daki Dr. Ömer Faruk Meriç İlköğretim Okulu’nun iki yıldır gerçekleştirdiği çalışmalar, bir dergide toplandı. Bin dergi, tüm yurtta dağıtılacak.

30.10.2009Ege
Noktayı nöbetçi koydu

Noktayı nöbetçi koydu

Turkcell Süper Ligi'nin 7. haftasında Fenerbahçe, Antalyaspor'u 2-1 yendi. Fenerbahçenin gollerini Kazım ve Semih atarken ev sahibi takımın tek golünü Zitouni attı.

26.09.2009Futbol
Aramızda konuşuruz

Aramızda konuşuruz

732’nci Türk Dil Bayramı için Karaman’a gelen Cumhurbaşkanı Gül’e, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’la, Genelkurmay’da hazırlandığı iddia edilen belge konusunu konuşup konuşmadığı soruldu.

21.06.2009Gündem
Erdoğan:Türkçeyi doğru kullanmaya özen gösterelim

Erdoğan:Türkçe'yi doğru kullanmaya özen gösterelim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dil zenginliğinin, milletin düşünce ve kültür derinliğini ortaya koyduğunu belirterek, bu nedenle Türkçenin doğru kullanılmasını ve Türkçeyi yozlaştıran yanlış kullanımlara karşı hassasiyet gösterilmesini istedi.

13.05.2008Gündem
“13 Mayıs Türk Dil Bayramı olsun

“13 Mayıs Türk Dil Bayramı olsun"

MHP, 13 Mayıs’ın Türk Dil Bayramı olarak kutlanması için kanun teklifi verdi. MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış ve Tokat Milletvekili Reşat Doğru imzasıyla verilen kanun teklifinin gerekçesinde, Türkçe’nin dünya dilleri arasında 5’nci, anadiller arasında da 3’ncü sırada yer aldığı belirtildi. Gerekçede, “Bugün gelinen noktada; milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Cumhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili’nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.

17.01.2008Eğitim

Yazar Sonuçları

‘Şeker’de kök hücre tedavisi ne safhada?

ALMANYA’da Giessen Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi halk dilinde şeker hastalığı dediğimiz diabetes mellitus adı verilen hastalığın tedavisinde çığır açacak bir bilimsel araştırma için ilk adımı atmışlardı geçen yıl...

11.05.2013

‘Memlekette gâvur var mı?’

SÜRYANİ kökenli bir okurumuz bir e-posta göndermiş. Mardin’de gazeteci Mehmet Çelik’in ‘Memlekette gavur var mı?’ başlıklı yazısını... Üniversite ile ilgili çok ilginç bilgiler aktarıyor.

11.05.2012

İktidar, Karamanoğlu Mehmet’i bir okusa...

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün TBMM kürsüsündeki meydan okuma girişimini, devletin tek ve değiştirilemez resmi dilinin Türkçe olduğunu bile bile tüm ülkeye yayın yapan TRT aracılığı ile TBMM kürsüsünden bir başka dilde (Kürtçe konuşma yapmasını) etkinlik koymasını kesinlikle doğru ve yerinde bir hak olarak görmüyor, protesto ediyoruz.

24.02.2009