MENÜ

Tüketiciyi Koruma Derneği

Tüketiciyi Koruma Derneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüketiciyi Koruma Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 499 Tüketiciyi Koruma Derneği haberi bulunmuştur.

Tüketiciyi Koruma Derneği Haberleri

Tüketici en çok elektronik eşyadan mağdur

Tüketici en çok elektronik eşyadan mağdur

ANTALYA Tüketici Hakem Heyetlerine, yılın 10 ayında 14 bin 356 başvuru yapıldı. Tüketicinin şikayetleri arasında 2 bin 843 başvuruyla ev elektroniği ve dayanıklı tüketim malları ilk sırayı alırken, her 3 şikayetten 2’si tüketici lehine sonuçlandı.

15.11.2019Ekonomi
Devre tatil mağdurları için eylem planı talebi

Devre tatil mağdurları için eylem planı talebi

Tüketici dernekleri ve federasyonlarının temsilcileri, devre tatil-devre mülk mağdurlarının sorunlarının çözümüne ilişkin hükümetten eylem planı talebinde bulundu.

21.08.2019Ekonomi
İstanbul’daki dolu felaketinde hasar gören araçlar için son 2 gün

İstanbul’daki dolu felaketinde hasar gören araçlar için son 2 gün

2 yıl önce İstanbul'da etkili olan dolu yağışında hasar alan araçlar için hasar tespit süresi 2 gün sonra sona erecek.

25.07.2019Ekonomi
Taksilerde kısa mesafeye indi-bindi ücreti de çözüm olmadı

Taksilerde kısa mesafeye indi-bindi ücreti de çözüm olmadı

Taksilerde başlatılan indi-bindi ücreti uygulamasının kısa mesafelerde yolcu almama problemine çözüm sağlamadığını belirten vatandaşlar ve tüketici örgütlerinin temsilcileri, taksicilerin kısa mesafede yolcu almamayı sürdürdüğünü, bu durumun özellikle sabah ve akşam saatleri, turistik ve kalabalık bölgelerde yoğunlaştığını vurguluyor.

11.07.2019Ekonomi
Kredi kartı kullananlara çok önemli uyarı: Mağdurlar artıyor, bu noktaya dikkat

Kredi kartı kullananlara çok önemli uyarı: Mağdurlar artıyor, bu noktaya dikkat!

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde son dönemde tüketici mağduriyeti arttı. Sosyal medyadan satış yapacak firmanın ilanının yayınlandığı mecrada ticaret sicil numarasının bulunması gerekiyor. Bunun yanında sabit telefon, açık adres, mesafeli satış sözleşmesi ve cayma bildirimi konusunda da bilgilerin yer alması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

7.06.2019Ekonomi
Hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin yüzde 70i haklı çıkıyor

Hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin yüzde 70'i haklı çıkıyor

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal "Tüketicinin mağdur olduğunda, son yıllarda ismi sıkça gündeme gelen, verdiği kararlar ilam hükmünde olan tüketici hakem heyetlerine başvurması çok önemli" dedi.

15.03.2019Ekonomi
‘Tüysüz’den sonra ikinci Noel ağacı vakası: Roma’yı Netflix yönetsin

‘Tüysüz’den sonra ikinci Noel ağacı vakası: Roma’yı Netflix yönetsin

İtalya’nın Roma belediyesi, geçen yıl memleket meselesine dönen Tüysüz adlı Noel ağacı vakasını bir daha yaşamamak için bu yıl ki Noel ağacına sponsor aldı. Netflix sponsorluğunda Venedik Meydanı’nadikilen görkemli Noel ağacı tartışmaları da beraberinde getirdi.

9.12.2018Avrupa
Turist olarak taksiye bindik bakın başımıza neler geldi...

Turist olarak taksiye bindik bakın başımıza neler geldi...

Eminönü’nden Sultanahmet’e, 10 liralık yola 70 lira ödedik. Türkçe bilmediğimizi sanan şoförden duyduklarımıza inanamadık.

18.11.2018Hürriyet Pazar
5 yıldızlı rezalette yeni gelişme Kriz büyüyor

5 yıldızlı rezalette yeni gelişme! Kriz büyüyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Antalya’da onlarca tatilcinin mağduriyetine neden olan rezervasyon krizini mercek altına aldı.

11.08.2018Ekonomi
Aman dikkat O ilanlara kanmayın... Mağdurlar anlattı

Aman dikkat! O ilanlara kanmayın... Mağdurlar anlattı

TÜRKİYE’de çeşitli internet siteleri ve cep telefonu aplikasyonları üzerinden yapılan ikinci el konut, taşıt ve ev eşyası satışlarındaki denetim eksikliği yeni bir dolandırıcılık yönetimini daha gündeme taşıdı. ‘Kapora ceplemek’ denilen yöntemle dolandırılan tüketiciler, polis merkezleri, savcılıklar ve tüketici derneklerine başvuru yaparak yardım istiyor.

29.07.2018Ekonomi
Kredi kartı kullananlar dikkat Çok önemli uyarı

Kredi kartı kullananlar dikkat! Çok önemli uyarı

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal: "Üye iş yerleri, tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yükleyemez. Bunu yapması suç teşkil eder. Hiçbir iş yerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yükleme hakkı yoktur. Bazı firmaların taksitli satışlarda da tüketiciye komisyon farkı yüklediği görülmekte olup bunun da yasal bir dayanağı yoktur. Üye iş yerleri, kart hamillerinin yaptıkları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı veya kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorunda olup ayrıca bir komisyon talep edemez" açıklamasında bulundu.

21.07.2018Ekonomi
Kart aidatında buna dikkat Telefonunuza gelen bu mesajı açmayın...

Kart aidatında buna dikkat! Telefonunuza gelen bu mesajı açmayın...

Kredi kartı aidatları yeniden dolandırıcıların gündemine girdi. Tüketici dernekleri bu konuda hakem heyetlerinin yetkili olduğuna işaret ediyor. TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, kart aidatına dair gelen SMS’lerdeki linklere tıklandığında vatandaşın telefonuna ücret yansıdığını söyledi.

9.07.2018Ekonomi
Ramazanda tavşan ürün tuzağına dikkat

Ramazanda "tavşan ürün" tuzağına dikkat

Tüketici örgütlerinin temsilcileri, özellikle ramazan ayında fiyatı maliyetinin bile altına indirilen "tavşan ürün" tuzağına karşı tüketicileri uyardı.

14.05.2018Ekonomi
E-tebligatlar vatandaşları çileden çıkardı.. Binlerce şikayet var

E-tebligatlar vatandaşları çileden çıkardı.. Binlerce şikayet var

Bir GSM şirketine ait eski borç olduğu gerekçesiyle icraya başvurulacağı şeklindeki kısa mesajların yazıldığı telefonla gönderilen 'e-tebligatlar', vatandaşı yıldırdı.

16.04.2018Ekonomi
Vatandaşı bezdirdiler... Telefonlara bu mesaj geliyor

Vatandaşı bezdirdiler... Telefonlara bu mesaj geliyor

Bir GSM şirketine ait eski borç bulunduğu gerekçesiyle icraya başvurulacağı şeklindeki kısa mesajların yazıldığı telefonla gönderilen "e-tebligatlar", vatandaşı yıldırdı.

16.04.2018Ekonomi
Çiftlik Bankta akıl almaz rakam Sadece İstanbulda bin 637 kişi yeniden dolandırıldı

Çiftlik Bank'ta akıl almaz rakam! Sadece İstanbul'da bin 637 kişi yeniden dolandırıldı

Tüketici örgütlerinin temsilcileri, internet üzerinden para toplayıp dağıttığını belirten Çiftlik Bank benzeri yasal olmayan firmalar ile mağdur vatandaşlardan "paranızı kurtaracağız" diyerek ücret talep eden dolandırıcılara karşı uyarıda bulundu.

27.03.2018Ekonomi
Kimlik fotokopilerine dikkat: 150 bin TLsi gitti

Kimlik fotokopilerine dikkat: 150 bin TL'si gitti

Elde ettikleri kimlik fotokopileriyle çıkarttıkları SIM kart ile 'araya giren' dolandırıcılar aldıkları tek kullanımlık şifreyle vatandaşın hesabını boşaltıyor. Cep telefonu ile arama yapamayan ya da kendisine ulaşılamadığını öğrenen vatandaş ise gerçeği GSM bayisinde öğrenince iş işten geçmiş oluyor.

19.03.2018Gündem
Bu numaraya dikkat:08982139494 Tüketici dernekleri uyardı

Bu numaraya dikkat:08982139494! Tüketici dernekleri uyardı

Vatandaşı ''borcunuzdan dolayı hakkınızda icra takibi var'' diyerek korkutan dolandırıcıların irtibat için verdikleri 08982139494 numarayı arayan vatandaşın faturasına görüştüğü süreye bağlı 250 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar ücret yansıtılıyor.

14.03.2018Ekonomi
Kritik yurtdışı uyarısı İki cevap veriyorlar tuzağa düşürüyorlar

Kritik yurtdışı uyarısı! İki cevap veriyorlar tuzağa düşürüyorlar

Yurtdışına çıkacak olan vatandaşlara kritik vize uyarısı geldi. İnternet siteleri üzerinden vize aldıklarını söyleyerek vatandaşlardan hesaplarına para yatırmalarını isteyen dolandırıcılar, durumdan şüphelenenleri ise verdikleri iki cevapla ikna ediyor.

7.02.2018Gündem
Emlakçıların ucuz konut ilanı kurnazlığı

Emlakçıların "ucuz konut ilanı" kurnazlığı

Tüketici dernekleri, bazı emlak ofislerinin e-ticaret platformlarında, sosyal medyada veya kendi isimlerine kurdukları internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, düşük fiyatlı ev ilanı vermek suretiyle müşterileri aldattığını belirterek, ofise gelen tüketicilerin türlü bahanelerle başka konutları almaya ikna edildiğini bildirdi.

23.01.2018Ekonomi
Tatilciye ‘Vize’ oyunu Mağdurlar çoğalıyor... Bu yönteme dikkat

Tatilciye ‘Vize’ oyunu! Mağdurlar çoğalıyor... Bu yönteme dikkat

Antalya’da yurtdışı tatili satın alan onlarca kişi dolandırıcıların kurbanı oldu. ‘Vize oyunu’ ile hayalleri çalınan tüketiciler soluğu tüketici derneklerinde alıyor.

14.10.2017Ekonomi
Şikayet yağıyor Tüketicilere büyük oyun... Buna dikkat

Şikayet yağıyor! Tüketicilere büyük oyun... Buna dikkat

TükoDer Genel Başkanı Koçal: "Tüketiciden parayı peşin alan, sonrasında gerçek olmayan rezervasyon ve ulaşım belgelerini tüketicilere vererek vize almalarını isteyen bu bezirganlar, tüketicinin sırtından kolay para kazanma derdindeler. Vize alınamaması tur düzenleyicisinin ihmal ve kusurundan kaynaklanmaktadır" açıklamasında bulundu.

3.09.2017Ekonomi
İkinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli İşte dolandırıcıların yeni yöntemi

İkinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli? İşte dolandırıcıların yeni yöntemi

2. el araç satışındaki yeni dolandırıcılık yöntemlerine dikkat!Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, vatandaşları internet üzerinden ikinci el araç satışlarında karşılaşılan yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyardı.

17.08.2017Ekonomi
Devre mülk ve devre tatil alacaklar dikkat

Devre mülk ve devre tatil alacaklar dikkat!

Devre mülk ve devre tatil satışlarında dolandırıcılığın arttığını belirten tüketici dernekleri ve hukukçular, vatandaşları sözleşme imzalarken dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

4.02.2017Ekonomi
Merdiven altı ürünlerden uzak durulmalı

"Merdiven altı ürünlerden uzak durulmalı"

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkan Yardımcısı Aziz Koçal, güvensiz okul ürünleri ve kırtasiyeler nedeniyle öğrencilerin tehlike altında olduğunu ve merdiven altı ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

17.09.2016Eğitim
ÇED raporu, uçaklara takıldı

ÇED raporu, uçaklara takıldı! 

Balıkesir İdare Mahkemesi, Varaka Kağıt Sanayi A.Ş.'nin Dumanca Mevkii'nde kurmak istediği 'Kağıt Üretim Tesisi ve Enerji Santrali' için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu, bölgedeki havaalanına iniş- kalkış yapacak uçaklarla ilgili olumsuz etkisinin olacağı dikkate alınmadan hazırlandığı gerekçesiyle iptal etti.

3.07.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Sağlıklı gıda için ‘Zehirsiz Sofralar’

BUGÜN herkesin sağlığını ilgilendiren önemli bir projeden söz edeceğim. Konumuz, gıdalardaki tarım ilacı artıkları. Sosyal medyadan projeyi ve amacını özetliyorum:

17.09.2019