MENÜ

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüketici Sorunları Hakem Heyeti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 258 Tüketici Sorunları Hakem Heyeti haberi bulunmuştur.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Haberleri

Kredisini erken ödeyene ceza kesilemeyecek

Kredisini erken ödeyene ceza kesilemeyecek

YARGITAY 13. Hukuk Dairesi’nden, faiz düşünce konut kredisini yeniden yapılandıran tüketicilere iyi haber geldi.

6.10.2017Ekonomi
Müşteri gerçekten de her zaman haklı mı

Müşteri gerçekten de her zaman haklı mı?

Tüketici sorunları hakem heyetlerinin ‘Müşteri her zaman haklıdır’ yaklaşımı tüketiciyi mağdur edebiliyor. Tüketiciyi korumak adına derinlemesine inceleme yapılmadan verilen kararlar, itiraz halinde daha çok maliyet yüklüyor.

18.8.2016Teknoloji
Manisa Vali Yardımcılarının Görevleri Yeniden Düzenlendi

Manisa Vali Yardımcılarının Görevleri Yeniden Düzenlendi

MANİSA VALİLİĞİ TARAFINDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA VALİ YARDIMCILARININ GÖREV DAĞILIMLARININ YENİDEN DÜZENLENDİĞİ VE YENİ DÜZENLEMENİN 28 ARALIK İTİBARİYLE UYGULAMAYA BAŞLANDIĞI AÇIKLANDI.

29.12.2015Manisa
Kayıp kaçak bedeline 10 yıllık iade

Kayıp kaçak bedeline 10 yıllık iade

İZMİR'in Urla ilçesinde yaşayan 58 yaşındaki Nail Güçlü, 4 yıl önce elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelini geri almak için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

25.12.2015Ekonomi
Yargıtay’dan, elektrik kayıp kaçak bedeline iade kararı

Yargıtay’dan, elektrik kayıp kaçak bedeline iade kararı

İZMİR’in Urla İlçesi’nde yaşayan 58 yaşındaki Nail Güçlü, 4 yıl önce elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelini geri almak için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, İzmir 1’inci Tüketici Mahkemesi’nin verdiği ’Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi’ yönündeki kararı onadı.

25.12.2015Ekonomi
Alaplı’da Hakem Heyetine, 47 Kredi Dosya Masrafı Başvurusu

Alaplı’da Hakem Heyetine, 47 Kredi Dosya Masrafı Başvurusu

ALAPLI KAYMAKAMI ALTUĞ ÇAĞLAR, HAKEM HEYETİNE YAPILAN TÜKETİCİ BAŞVURULARININ KISA SÜREDE SONUÇLANDIĞINI SÖYLEDİ. ( ERTUĞRUL YÜKSEL/ZONGULDAK-İHA)

2.12.2015Zonguldak
Promosyon biletlerle ilgili çok önemli karar

Promosyon biletlerle ilgili çok önemli karar

Datça Tüketici İlçe Hakem Heyeti, havayolu şirketlerinin “promosyon bilet” adı altında satışa sundukları iadesiz biletlerin 14 gün içinde iade edilmesi halinde bilet bedelinin tamamının tüketiciye ödenmesine karar verdi.

23.11.2015Ekonomi
Tüketicilere kritik kasko uyarısı

Tüketicilere kritik kasko uyarısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, cep telefonları ve benzer elektronik cihazlara yönelik kasko hizmeti veren firmaların, çeşitli bahanelerle sorumluluklarını yerine getirmemesinin tüketicileri mağdur ettiğini söyledi.

8.11.2015Ekonomi
Alaplı’da Tüketici Hakem Heyetine Bin 119 Başvuru

Alaplı’da Tüketici Hakem Heyetine Bin 119 Başvuru

ZONGULDAK’IN ALAPLI İLÇESİ TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNE 2015 YILININ İLK İKİ AYINDA BİN 119 BAŞVURUNUN YAPILDIĞI BELİRTİLDİ.

3.3.2015Zonguldak
Bulaşık bırakırsan bedelini ödersin

Bulaşık bırakırsan bedelini ödersin

Satın aldığı bulaşık makinesi, bulaşıkları ‘bulaşık’ olarak bırakınca dava açan kadın, hâkimin evdeki keşfinin ardından haklı bulundu. Firma, keşif masrafı ve makinenin 1440 lira olan bedelini yasal faiziyle ödeyecek.

6.2.2015Gündem
Bir liralık banka masrafını geri aldı

Bir liralık banka masrafını geri aldı

- Aliağa'da kredi kartı borcunu ödediği banka şubesinden bir lira "borç ödeme bedeli" tahsil edilen öğretmen, alınan masrafın geri ödenmesi için başlattığı mücadeleyi kazandı - Öğretmen Öztaner: "Çoğu kişi 'bir liranın da peşine mi düşülür?' diyebilir. Ama burada önemli olan bankanın ayıplı hizmet vererek haksız kazanç elde ettiğinin ortaya çıkarılmasıydı"

4.2.2015İzmir
Midyat Tüketici Hakem Heyetine yapılan başvurular

Midyat Tüketici Hakem Heyeti'ne yapılan başvurular

Midyat Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne 2014 yılında 3 bin 255 kişinin müracaatta bulunduğu bildirildi.

21.1.2015Mardin
Kayıp kaçak bedeli için onurum zedeleniyor dedi

Kayıp kaçak bedeli için 'onurum zedeleniyor' dedi

Milyonlarca aboneden elektrik faturaları üzerinden alınan kayıp-kaçak bedeli Afyonlu Oruçoğlu Holding’in patronlarından Oruç’u isyan ettirdi. Hakkı Oruç, alınan bedel için ‘İşlemediğim bir suç nedeniyle benden para alınıyor. Bu durum onurumu zedeliyor’ dedi mahkemeye gitti. Yargıtay’a kadar uzanan dosyada kazanan taraf Hakkı Oruç oldu.

26.5.2014Ekonomi
İnternetten alışveriş uyarısı

İnternetten alışveriş uyarısı

İNTERNET üzerinden alışveriş yapanların sayısı her geçen gün artarken mağduriyetler de yaşanıyor. Geçen yıl Manisa'da internetten alışveriş yapıp mağdur olanların sayısı 436 iken bu yılın ilk 45 günlük döneminde mağdur sayısı 700'e yükseldi. 436 mağdurdan 343'ü Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurup, parasının iade edilmesini sağladı.

7.3.2014Ege
İnternetten alışveriş yapanlar aman dikkat

İnternetten alışveriş yapanlar aman dikkat!

İNTERNET üzerinden alışveriş yapanların sayısı her geçen gün artarken mağduriyetler de yaşanıyor. Geçen yıl Manisa’da internetten alışveriş yapıp mağdur olanların sayısı 436 iken bu yılın ilk 45 günlük döneminde mağdur sayısı 700’e yükseldi. 436 mağdurdan 343’ü Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurup, parasının iade edilmesini sağladı.

6.3.2014Teknoloji
Dosya masrafını almak isteyenler buraya koştu

Dosya masrafını almak isteyenler buraya koştu

MANİSA'da, bankalardan kullandığı krediden kesilen dosya masraflarını geri almak isteyen çok sayıda kişi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na akın etti. 2013 yılında toplam 2 bin 540 kişi yaklaşık 700 bin lira tutarındaki dosya masrafı parasını geri aldı.

19.2.2014Ege
Kıbrıs Gazisinin fendi bankaları yendi

Kıbrıs Gazisi'nin fendi bankaları yendi

Konya'da Kıbrıs Gazisi Mehmet Besler, 4 bankanın, çektiği krediye istinaden ve yıllık kart aidatı gibi çeşitli gerekçelerle yaptığı kesintileri, 5 ayrı şikayetle geri almayı başardı. Dijital televizyon hizmeti aboneliğini kesmeyen bir firma için yaptığı itiraz da haklı bulunan Besler, bir kısmı icra yoluyla olmak üzere parasını geri aldı.

13.1.2014Ekonomi
İşçi, bankayı icraya verdi dosya masrafını aldı

İşçi, bankayı icraya verdi dosya masrafını aldı

Bir otelde işçi olarak çalışan, üç çocuk babası Ramazan Şahiner, çektiği konut kredisi karşılığında kendisinden 1.200 TL dosya masrafı tahsil eden bankayı, ‘1 lira da olsa bankaya yedirmem’ diyerek icra yoluyla parayı tahsil etti.

25.12.2013Ekonomi
Dosya masrafını bankadan icra ile aldı

Dosya masrafını bankadan icra ile aldı

Ankara’da torna ustası olarak çalışan 2 çocuk babası Ertuğrul Aydoğdu, çektiği kredi karşılığında kendisinden 675 lira ‘dosya masrafı’ tahsil eden bankayı icra yoluyla dize getirdi. Tüketici sorunları hakem heyetinin haklı bulduğu Aydoğdu, karara rağmen ödemeye yanaşmayan bankadan parasını icra yoluyla tahsil etti.

3.12.2013Ankara
Bankayı dize getirdi

Bankayı dize getirdi

MANİSALI fabrika işçisi Muzaffer Keldi, 2008 yılında bankadan çektiği 31 bin 500 liralık kredinin dosya masrafı ve yapılandırma parası olan bin 472 lirayı geri almayı başardı.

25.11.2013Ege
Tüketicileri sevindirecek 2 önemli karar

Tüketicileri sevindirecek 2 önemli karar

1-‘Tüketici Hakem Heyeti’ mağazada yaşanan hırsızlıkları değerlendirdi: Mağaza sorumlu. 2- Tüketici Mahkemesi’nin bankaları üzecek ‘kredi’ kararı: Masraf hukuk dışı.

6.11.2013Ekonomi
Uzmanlar uyarıyor: Uyarı yoksa fatura da yok

Uzmanlar uyarıyor: 'Uyarı yoksa fatura da yok'

Yurtdışına iş veya tatil amaçlı çıkan çok sayıda kişi, Türkiye’ye dönüşlerinden kabarık cep telefonu faturası şoku yaşıyor. Bu konuda sorun yaşayan isimlerden biri de sanatçı Rojin oldu. 778 liralık faturayı tüketici hakem heyetine taşıyan Rojin’e gönderilen faturanın 486 liralık kısmı iptal edildi. Benzer sorun yaşayan çok sayıda tüketicinin olduğu anlaşıldı. Yasaya göre GSM şirketi, yurtdışına çıkan abonesine uyarıcı bir mesaj göndermek zorunda. Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu ‘uyarı mesajı yoksa fatura da yok’ diyor.

29.8.2013Ekonomi
Bankaya ödediği ekspertiz ücretini geri aldı

Bankaya ödediği ekspertiz ücretini geri aldı

Elmadağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir memurun istediği konut kredisini alamadığı bankaya ödediği ekspertiz ücretinin bir bölümünün iadesine karar verdi.

15.4.2013Ankara
Ekspertiz ücreti yargıdan döndü

Ekspertiz ücreti yargıdan döndü

Murat Gündoğar, 2012 yılının Nisan ayında İstasyon Mahallesi Tepebaşı mevkisinde bulunan bir evi satın alabilmek için bankaya kredi başvurusunda bulundu.

14.4.2013Ankara
Bankaya ödediği ekspertiz ücretini geri aldı

Bankaya ödediği ekspertiz ücretini geri aldı

Elmadağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir memurun istediği konut kredisini alamadığı bankaya ödediği ekspertiz ücretinin bir bölümünün iadesine karar verdi. Bankanın, ödenen 580 liradan 280 lirasının iadesi kararının iptali için açtığı dava mahkemece reddedildi.

14.4.2013Ekonomi
Kredi kartı aidatında istismar endişesi

Kredi kartı aidatında istismar endişesi

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Taslağı'nda yer alan “Bir defalığına kredi kartı aidatı alınması” konusunun yeni istismarlara yol açacağını savundu.

27.3.2013Ekonomi
Kredi masrafı ve kart ücretine itiraz bombardımanı

Kredi masrafı ve kart ücretine itiraz bombardımanı

Tüketici sorunlarında patlama yaşanıyor. Sadece Ankara’da Çankaya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yapılan başvuruların sayısı ilk üç ayda 10 bin 77’ye ulaştı. Başvuruların yüzde 90’ını banka şikayetleri oluşturdu.

22.3.2013Ankara
Araç sahipleri için kritik karar

Araç sahipleri için kritik karar

Bakırköy'ün Yeşilköy Mahallesi'nde oturan Halef Remzi V, sahibi olduğu otomobili oturduğu binanın önüne park etti. Fakat bir süre sonra eve gelen ceza yazıları ile şaşkına döndü. Toplam 114 park cezası kesilmişti. Ödemesi gereken tutar ise 691 TL olarak belirlendi. Halef Remzi V, duruma itiraz etti. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne kesilen cezaları iptal ettirdi.

4.3.2013Ekonomi
Bankadan icra yoluyla parasını geri aldı

Bankadan icra yoluyla parasını geri aldı

Aliağa'da ev almak için çektiği kredinin dosya masrafının kendisine geri ödenmesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvuran öğretmen Nebi Öztaner, heyetin kararına rağmen parası iade edilmeyince dosya masrafı ücretini icra yoluyla tahsil ettirdi.

2.2.2013Ekonomi
Tüketici en fazla bankalardan şikayetçi

Tüketici en fazla bankalardan şikayetçi

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, tüketicilerin 2012’de en fazla bankaların uygulamalardan şikayet ettiğini söyledi.

28.12.2012Ankara
Milyonlarca aboneyi ilgilendiren karar

Milyonlarca aboneyi ilgilendiren karar

Kütahya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir doğalgaz abonesinin açtığı davada, dağıtım firmasının, abonenin yazılı başvurusu ve izni olmadan mekanik sayacı ön ödemeli sayaçla değiştiremeyeceğine karar verdi.

8.12.2012Ekonomi
Aidat inadı

Aidat inadı

UŞAK’ta özel sürücü kursu öğretmeni, kredi kartları yıllık aidatlarının geçmişe yönelik 10 yıl geriye kadar istenebileceği kararını örnek aldı.

23.11.2012Ege
46 liralık fatura ödenmeyince...

46 liralık fatura ödenmeyince...

Sivas Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, otomatik ödeme talimatı ve hesabında para bulunmasına rağmen 46,29 liralık faturası tahsil edilmeyince elektriği kesilen vatandaşın bankayla ilgili şikayetini haklı buldu. Hakem heyeti, kesinti nedeniyle buzdolabının arızalanması ve içindeki erzakların kullanılamaz hale gelmesi sonucu ortaya çıkan 4 bin 100 lira zararın, bankaca ödenmesine karar verdi.

19.11.2012Ekonomi
815 liralık yapılandırma yargıdan döndü

815 liralık yapılandırma yargıdan döndü

Manisa'nın Turgutlu İlçesi’nde bir bankadan aldığı konut kredisini iki kez yapılandıran öğretmen Ufuk Ağaoğlu, her iki yapılandırma esnasında kendisinden alınan toplam 815 TL'lik yapılandırma masrafının haksız yere alındığını ve geri iadesini talep etti. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti iade kararı verdi.

20.9.2012Ekonomi
Bankanın aldığı 15 ayrı ücreti geri alacak

Bankanın aldığı 15 ayrı ücreti geri alacak

Kahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bankanın tüketiciden aldığı 15 ayrı ücret kaleminin geriye dönük 10 yıl iadesine karar verdi.

17.9.2012Ekonomi
Kredi kartında halkın umudu devlet

Kredi kartında halkın umudu devlet

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, “Kredi kartı kullanıcılarının sadece yüzde 1'i aidatlarına itiraz ederek geri alıyor, kalan yüzde 99'u ise devletin kanun çıkararak duruma müdahale etmesini bekliyor. Bankalar bu durumu bildikleri için itiraz eden yüzde 1'lik kısmın aidatını geri ödemekte, kalan yüzde 99 ile kar rekorları kırmaktadır. Tüketicilerin hesaplarında görünen bu tür haksız kesintilere derhal itiraz ederek, haklarını aramaları doğru olacaktır.” dedi.

2.9.2012Ekonomi
Banka kredisinde ‘masraf’a iade

Banka kredisinde ‘masraf’a iade

Konya Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir öğretmenin bankadan çektiği krediye istinaden komisyon ve masraf adı altında kesilen 400 liranın iadesine karar verdi.

21.8.2012Ekonomi
Kapıdan dolandırıcılıkta yeni teknikler

Kapıdan dolandırıcılıkta yeni teknikler

Kapıdan satış yapan sözde pazarlamacıların, “Oğlunuza iş vereceğiz” veya “Çekilişle hediye vereceğiz” gibi vaatlerle ev hanımlarına ve yaşlılara senet imzalattığı bildirildi.

18.8.2012Gündem
Hakem heyeti haklı buldu mahkeme borçlu çıkardı

Hakem heyeti haklı buldu mahkeme borçlu çıkardı

Mersin’de Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na yaptıkları başvuru ile elektrik faturalarına yansıyan kayıp kaçak kullanım bedelini geri almaya hak kazanan 3 kişi, Tüketici Mahkemesi’nden gelen kararla şok oldu.

10.8.2012Ekonomi
8 lira kazandı 7 lirası yola gitti

8 lira kazandı 7 lirası yola gitti

ELEKTRİK faturalarına yansıyan kayıp-kaçak bedeliyle ilgili AYEDAŞ’a karşı zafer kazanan Aziz Sülün, “Sadece iki aylık faturama yansıyan kayıp-kaçak kullanım bedelini geri istemiştim. Bu yüzden alacağım para da sadece 8.21 lira tuttu” dedi.

1.8.2012Ekonomi

Yazar Sonuçları

Homongolos siyaset!

OKUR Mehmet Necati Güngör yazıyor:

8.4.2015

Tüketici davaları

Yasin bey merhaba... Evime aldığım televizyon bozuldu.

18.3.2015

Yargıtay’ın verdiği karar elektrik şirketlerini çarptı

Elektrik faturalarında yazan kayıp-kaçak bedeli için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurmuştum.

10.9.2014