MENÜ

Tüketici Mahkemesi

Tüketici Mahkemesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüketici Mahkemesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.358 Tüketici Mahkemesi haberi bulunmuştur.

Tüketici Mahkemesi Haberleri

Kredi kartı borcunu ödemeyenler dikkat Yargıtaydan flaş karar

Kredi kartı borcunu ödemeyenler dikkat! Yargıtay'dan flaş karar

Yargıtay kredi kartlarına yönelik bankaların lehine karar verdi. Kredi kartı borcunu ödemeyenler için haciz yolu açılmış oldu.

9.02.2019Ekonomi
Firar etti her yerde aranıyor… Ünlü isimler dava açtı

Firar etti her yerde aranıyor… Ünlü isimler dava açtı

Aralarında Dünya bilardo şampiyonu Semih Saygıner, şarkıcı Nihat Doğan gibi birçok ünlünün de bulunduğu 169 kişi FETÖ'ye üye olduğu iddia edilen ve tüm mal varlığına el konulduktan sonra yurt dışına kaçan İnanlar İnşaat’ın patronu Serdar İnan'a tapu davası açtı.

31.01.2019Gündem
Fikirtepe mağduru hukukta kazandı

Fikirtepe mağduru hukukta kazandı

İSTANBUL Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm mağduru ve Fenerbahçeli milli basketbolcu Ahmet Düverioğlu başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme Düverioğlu’nun firmaya ödediği 450 bin TL’nin geri verilmesine ve ödenmesi gereken 45 adet senedin de iptaline karar verdi.

31.01.2019Ekonomi
Sibel Canın dolandırılması davasında yeni gelişme

Sibel Can'ın dolandırılması davasında yeni gelişme

Ünlü şarkıcı Sibel Can'a yasal olmayan yollardan ithal ettiği ve ikinci el otomobili sıfır olarak sattığı iddiasıyla yargılanan otomobil şirketinin sahibi Şahin Mehmet Çelik'in yargılandığı davada karar aşamasına gelindi. Duruşmada mütalaa veren savcı, sanık Şahin Mehmet Çelik hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

22.01.2019Gündem
Davetliler fotoğraf çektirince iptal olan düğün davasında karar açıklandı

Davetliler fotoğraf çektirince iptal olan düğün davasında karar açıklandı

Kocaeli’de davetlilerin fotoğraf çekmesi yüzünden düğünü iptal edilen çift, düğünü iptal eden işletmeciye açtıkları davada faizlerle birlikte yaklaşık 25 bin TL tazminat kazandı.

18.12.2018Gündem
Düğünde etli yemek kavgası

Düğünde etli yemek kavgası

Sözleşmede yer alan et kavurma yerine mantarlı et sote çıkınca, düğün sahipleri ile salon sahibi mahkemelik oldu. Düğün sahibi 15 bin TL’lik dava açtı

17.12.2018Gündem
Senetle konut alanlar dikkat

Senetle konut alanlar dikkat!

Tüketici ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Osman İlhan, Tüketici Mahkemesi’nin konutu teslim edilemeyen kişi için verdiği emsal kararla ilgili "Tüketici için beklenen ve yerinde bir karar. İnanıyorum ki artık mağduriyetler daha da azalacak. Biz tüketiciler olarak memnunuz" dedi.

19.11.2018Ekonomi
Mahkeme, teslim edilmeyen konutta bankayı da sorumlu tuttu

Mahkeme, teslim edilmeyen konutta bankayı da sorumlu tuttu

Tüketici Mahkemesi, satın aldıkları evler teslim edilmeyen çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir karar verdi. Dumankaya İnşaat’tan 3 yıl önce aldığı ve teslim edilmeyen konut için, tüketicinin açtığı davada önemli bir karar imza atan mahkeme, dairenin alınması için kredi veren bankayı da sorumlu tuttu. Mahkeme, tüketicinin hem müteahhite hem bankaya ödediği paranın faizi ile iadesine karar verdi.

19.11.2018Ekonomi
Pizzaya tüküren kuryenin cezası belli oldu

Pizzaya tüküren kuryenin cezası belli oldu

ESKİŞEHİR'de, sipariş götürdüğü pizzaya tükürüp, bu anları cep telefonuyla kayda aldığı iddia edilen ve hakkında Eskişehir Tüketici Mahkemesi'nde dava açılan kurye Burak S. ile pizza şirketi toplam 4 bin lira para cezasına çarptırıldı.

15.11.2018Gündem
Mahkeme, tatile gidemeyen ailenin ödediği ücretin iadesine karar verdi

Mahkeme, tatile gidemeyen ailenin ödediği ücretin iadesine karar verdi

Ankara Barosu’na üye avukat Murat Can, eşi ve çocukları ile bir tur şirketinin organize ettiği tatil turu paketinden satın aldı. Tur şirketine bağlı Ankara'daki acente, Can Ailesi için gerekli olan biletleri hazırlayarak teslim etti. Ancak acente personeli, Can çiftinin 9 aylık bebekleri için de pasaport çıkarılması gerektiği yönünde bir bilgilendirmede bulunmadı. Can çifti çocukları ile havaalanına gitti. Toplam 3 ailenin katılacağı tura Can Ailesi, bebeklerinin pasaportu olmadığı için katılamadı. Aile olayı yargıya taşıdı. Ankara Tüketici Mahkemesi Can Ailesi’nin tur için ödediği ücretin iadesine karar verdi. Can ailesi, manevi tazminat ödenmesi için de kararı Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı.

13.11.2018Ekonomi
Yargıtay: GSM şirketi kota aşımını aboneye bildirmekle yükümlüdür

Yargıtay: GSM şirketi kota aşımını aboneye bildirmekle yükümlüdür!

Yurt dışına çıkmadan abonesi olduğu GSM şirketinden özel konuşma ve internet paketi alan tüketici, kota aşımı sebebiyle gelen 7 bin liralık faturayla sarsıldı. Mahkemenin yolunu tutan mağdur aboneye müjdeli haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, kota aşımını aboneye bildirmeyen GSM firmasını kusurlu buldu.

27.10.2018Ekonomi
Tüm mal varlığına el konulmuştu... Semih Saygınerden firari iş adamına dava

Tüm mal varlığına el konulmuştu... Semih Saygıner'den firari iş adamına dava

DÜNYA bilardo şampiyonu Semih Saygıner, FETÖ silahlı terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla tüm mal varlığına el konulan ve yurtdışına kaçan İnanlar İnşaat’ın patronu Serdar İnan ile bir bankaya 1 milyon 390 bin liralık tapu davası açtı.

22.10.2018Ekonomi
Bu tarihlerde ev alanlar dikkat Fazla para ödemiş olabilirsiniz

Bu tarihlerde ev alanlar dikkat! Fazla para ödemiş olabilirsiniz

İstanbul Tüketici Mahkemesi, Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan KDV indiriminden müşterisini yararlandırmayan inşaat şirketini haksız buldu. Mahkeme, müşterinin, fazladan alınan yüzde 10’luk KDV için başlattığı icra takibinin yerinde olduğuna işaret ederek, davalı firmanın yüzde 20 de icra inkar tazminatı ödemesine hükmetti. Uzmanlar uyarıyor: Faturanızı kontrol edin, sizden de fazla para alınmış olabilir.

18.10.2018Ekonomi
Mahkemeden, emeklileri sevindirecek karar: Kesinti yapamazsın

Mahkemeden, emeklileri sevindirecek karar: Kesinti yapamazsın!

Tüketici Mahkemesi, bankaların, alacakları nedeniyle emeklilerin maaşından yaptıkları kesintinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, yapılan kesintinin iadesine ilişkin hakem heyeti kararını onarken yargılama giderlerini de bankanın üzerine bıraktı. Kararın, icra takibine düşmemiş çok sayıda emekliyi yakından ilgilendirdiğine işaret ediliyor.

16.09.2018Ekonomi
Yargıtaydan çok önemli kredi kartı kararı... Tüketici sevindi, bankalar üzüldü

Yargıtay'dan çok önemli kredi kartı kararı... Tüketici sevindi, bankalar üzüldü

Yargıtay; bankamatik, kredi kartı çalınır ya da zorla, tehditle alınır da kart sahibi 24 saat içinde bankaya bu durumu iletirse çekilen paranın bankaca sahibine iade edilmesi gerektiğine hükmetti. Yüksek mahkeme, bu tür vakalarda kart sahibinin haksız çekilen miktarın sadece 150 lirasından sorumlu olduğuna dikkat çekti.

11.09.2018Ekonomi
Mahkemeden milyonları ilgilendiren karar

Mahkemeden milyonları ilgilendiren karar

Mağazalarda çalınan müşterilerin eşyalarına yönelik İstanbul Tüketici Mahkemesi emsal bir karara imza attı. Nişantaşı'nda gittiği ünlü bir giyim firmasının mağazasının soyunma kabininden paltosu ve cebindeki cep telefonu çalınan avukat, açtığı tazminat davasını kazandı. Hırsızlık olayının giyim firmasının mekan itibarıyla sorumluluk alanında kalan yerde işlendiğini belirten mahkeme, güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası bulundurmanın günümüz teknolojisi gereğince adetten olduğunu belirterek mağazanın hizmet kusuru bulunduğunu belirtti. Mahkeme mağazanın çalınan telefonunun değeri 2 bin 520 TL tazminatı müşterisine ödemesine karar verdi. Avukat Hacı Asım Özcan bir arkadaşıyla, 2014'te Şişli Nişantaşı Teşvikiye Caddesi'nde ünlü bir giyim mağazasına gitti. Beğendiği kıyafetleri soyunma kabininde deneyen Özcan, giydiği kıyafetin bir beden büyüğünü almaya gitti. Döndüğünde kabine astığı paltosunun çalındığı gören avukat, mağaza yetkililerine durumu haber verdi. Paltosunun cebinde bulunan telefonunu arkadaşının telefonundan arayan Özcan, cep telefonunun çalan melodisinden hırsızın halen mağaza içinde olduğunu fark etti. Avukat Özcan hırsızın mağazadan ayrılmadan önlem almasını mağaza müdürüne söyledi. Ancak mağaza müdürü böyle bir şey yapamayacağını belirtti. Polis merkezine giderek şikayetçi olan avukat Hacı Asım Özcan, mağazadan zararının giderilmesini istedi. Mağaza yetkilileri çalınan eşyada kendi sorumluluklarının bulunmadığını belirterek Özcan'ın zararını karşılayamayacağını belirtti. Bunun üzerine avukat Özcan, İstanbul Tüketici Mahkemesi'ne telefonunun değeri olan 2 bin 520 TL'lik tazminat davası açtı. Avukat Özcan hırsızın mağazadan ayrılmadan önlem almasını mağaza müdürüne söyledi. Ancak mağaza müdürü böyle bir şey yapamayacağını belirtti. Polis merkezine giderek şikayetçi olan avukat Hacı Asım Özcan, mağazadan zararının giderilmesini istedi. Mağaza yetkilileri çalınan eşyada kendi sorumluluklarının bulunmadığını belirterek Özcan'ın zararını karşılayamayacağını belirtti. Bunun üzerine avukat Özcan, İstanbul Tüketici Mahkemesi'ne telefonunun değeri olan 2 bin 520 TL'lik tazminat davası açtı. MAĞAZANIN GÜVENLİK YÖNÜNDEN HİZMET ZAAFİYETİ Avukat Haci Asım Özcan'ın, alış veriş yaptığına dair fatura, polis ifadesi ve dinlenen tanığının ifadesinin hırsızlık olayını doğruladığını belirten mahkeme, mağazanın güvenlik zafiyeti yönünden hizmet kusurunun bulunup bulunmadığını araştırdı. Mahkeme gerekçeli kararında, hırsızlık olayının ünlü giyim firmasının mekan itibarıyla sorumluluk alanında kalan mağazasında işlenmiş olması ve güvenlik görevlisi, kamera kayıtları kullanmak suretiyle muhtemel zanlıların veya olayın oluş biçiminin artık günümüz teknolojisi gereğince adetten olması nedeniyle hizmet kusurunun olduğunu belirtti. Mahkeme gerekçeli kararında "Tüketicinin sunulan hizmetten makul olarak beklediği faydaları güvenlik yönünden azaltan hizmetlerden olduğu kabul edilerek davasını ispatladığı sonucuna varılmıştır" dedi.

27.08.2018Haber
Nişantaşındaki ünlü mağazadan çalınan telefon için flaş karar

Nişantaşı'ndaki ünlü mağazadan çalınan telefon için flaş karar

Mağazalarda çalınan müşterilerin eşyalarına yönelik İstanbul Tüketici Mahkemesi emsal bir karara imza attı. Nişantaşı'nda gittiği ünlü bir giyim firmasının mağazasının soyunma kabininden paltosu ve cebindeki cep telefonu çalınan avukat,  açtığı tazminat davasını kazandı.  Hırsızlık olayının giyim firmasının mekan itibarıyla sorumluluk alanında kalan yerde işlendiğini belirten mahkeme, güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası bulundurmanın günümüz teknolojisi gereğince adetten olduğunu belirterek mağazanın hizmet kusuru bulunduğunu belirtti.  Mahkeme mağazanın çalınan telefonunun değeri 2 bin 520 TL tazminatı müşterisine ödemesine karar verdi.

27.08.2018Gündem
Firariyken eşinden velayet davası

Firariyken eşinden velayet davası

15 Temmuz darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edilen ve geçen ay Yunanistan’a kaçmak isterken yakalanarak tutuklanan hâkim İsmail Kurt’a, eşi N.K. üç çocuğunun velayetini almak için dava açtı.

6.08.2018Gündem
‘Ölümcül hata’ya rekor tazminat

‘Ölümcül hata’ya rekor tazminat

İstanbul’da beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitiren ve organlarıyla 7 kişiye can veren 39 yaşındaki Bilgisayar Mühendisi Ümitcan Altuğ’un ailesi, yanlış teşhis koydukları iddiasıyla hastane yönetimi ile doktora 520 bin liralık tazminat davası açtı.

31.07.2018Gündem
Kayıp bagaj davasında şirket haksız bulundu

Kayıp bagaj davasında şirket haksız bulundu

İstanbul’dan Estonya’nın başkenti Tallinn’e giden yolcunun valizini kaybeden havayolu şirketi haksız bulundu. Tüketici mahkemesi kayıp valiz için şirketin ödeme yapmasına hükmetti. Kesin kararla birlikte, belirlenen tutar yolcuya icra kanalı ile ödendi. Av. Mehmet Emin Şentürk, kararın emsal nitelikte olduğuna işaret etti.

30.07.2018Ekonomi
Pizzaya tüküren kurye hakkında flaş gelişme

Pizzaya tüküren kurye hakkında flaş gelişme!

Eskişehir'de, pizza dağıtımı yapan motosikletli kurye Burak S.'in, apartmanda açtığı kutudaki pizzaya tükürüp, bu anları cep telefonunun kamerasıyla kayda alması ardından da müşteriye teslim etmesiyle ilgili Tüketici Mahkemesi'ndeki dava sürerken, Ağır Ceza Mahkemesi'nde de Burak S. hakkında, 2 ayrı suçtan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

11.07.2018Gündem
Sıfır kilometre aldığı araç boyalı çıktı

Sıfır kilometre aldığı araç boyalı çıktı

İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde yaşayan Mevlüt Berktaş’ın sıfır kilometre aldığı otomobilin, boyalı olduğu ortaya çıktı. Berktaş’ın mahkemeye başvurmasının ardından aracın fabrikada ikinci kez boyandığı belirlendi. Mahkeme, yeni araç verilmesine karar verdi.

8.07.2018Ekonomi
Tüketici hakem heyetlerinin görev alanı nedir

Tüketici hakem heyetlerinin görev alanı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Kuruluş ve görev alanı” başlıklı 66 ncı maddesi uyarınca tüketici hakem heyetleri, tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulmuştur.

5.07.2018Gündem
Bu haber milyonları ilgilendiriyor ATMden para çekenler dikkat

Bu haber milyonları ilgilendiriyor! ATM'den para çekenler dikkat

Yargıtay, kredi kartı ile ATM'den nakit para çeken tüketicinin, hesabından kesilen 'avans çekim komisyonu'nun iadesi yönündeki talebini geri çevirdi. Yüksek mahkeme, bankaların ATM'lerde ne zaman çekileceğini bilmediği nakit paralar bulundurma hizmetinin bir bedeli olduğuna dikkat çekti.

27.06.2018Ekonomi
Yargıdan tüketici lehine faiz kararı

Yargıdan tüketici lehine 'faiz' kararı

Bursa'da, bankanın konut kredisinden yüksek faiz almasıyla mağdur olan tüketici, verdiği hukuk mücadelesinin sonucunda haklı bulundu.

6.06.2018Ekonomi
Dişçide Hepatit B virüsü kaptı, 4 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

Dişçide Hepatit B virüsü kaptı, 4 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

Mersin'de, diş çektirdiği klinikten hepatit B virüsü kaptığı iddiasıyla 4 yıl önce hukuk mücadelesi başlatan ve olaydan sonra eşi ile de sorunlar yaşayan Hüseyin Çakmak (35), 11 bin 60 TL tazminata hak kazandı. Çakmak, amacının para değil hastanenin ceza alması olduğunu belirterek "İnsan hayatının bu kadar ucuz olmadığını göstermek istedim. Mahkemede cinsel yolla bulaşmış olabilir dediler. Eşimin kafasını karıştırdılar. Mahkeme kararı çıkana kadar eşim inanmıyordu" dedi.

31.05.2018Gündem
Her şey dişini çektirince başladı... Eşimin tepkisi çok kötü oldu, bana inanmadı, küstü

Her şey dişini çektirince başladı... 'Eşimin tepkisi çok kötü oldu, bana inanmadı, küstü'

Mersin'de, diş çektirdiği klinikten hepatit B virüsü kaptığı iddiasıyla hukuki mücadele başlatan 35 yaşındaki Hüseyin Çakmak, 4 yıllık yargı sürecinin ardından 11 bin 60 liralık tazminat kazandı. Süreçte, eşiyle ilişkisinin zedelendiğini belirten Çakmak, "Olayı ilk öğrendiğimde ailem şok olmuştu. Eşimin tepkisi çok kötü oldu. Önce şok olmuştu, sonra da başka yerlerden bulaştığını düşünerek benle küstü ve konuşmadı. Açıklanan kararla birlikte eşimin de aklındaki soru işaretleri bitti. Haklı olduğumu gördü, bana inandı" dedi.

31.05.2018Gündem
Çakal Carlos kargo şirketini yaktı

'Çakal Carlos' kargo şirketini yaktı

İzmirli şair, yazar ve heykeltıraş Dr. Ümit Yaşar Işıkhan'ın, Venezuela Devrim Müzesi'nde sergilenmek üzere bronzdan yapıp, kargoyla gönderdiği, 1970'li ve 1980'li yıllarda Fransa'da bir dizi saldırı düzenleyen, daha sonra yakalanan, 'Çakal Carlos' lakabıyla tanınan Ilich Ramirez Sanchez'in büstünün yerine ulaşmadığı gibi kendisine iade de edilmemesi üzerine kargo şirketine açtığı davada mahkeme, 20 bin lira maddi, 5 bin lira da manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

22.05.2018Gündem
Öğrenciyi koruyamayan okula tazminat cezası

Öğrenciyi koruyamayan okula tazminat cezası

İstanbul Maltepe’de özel bir okulda yüzde 80 burslu okuyan üstün zekalı 11 yaşındaki kız öğrenci T.N.B’nin velisi B.B., 2012’de çocuğunun okulda arkadaşları tarafından dışlandığını, aşağılandığını, şiddete uğradığını gerekçe göstererek, okul aleyhine 74 bin TL’lik maddi ve manevi tazminat talepli dava açtı.

18.05.2018Gündem
Hababamın Ahmete yaptıklarını hatırlatan dava

Hababam'ın Ahmet'e yaptıklarını hatırlatan dava

Özel bir okulda yüzde 80 burslu okuyan üstün zekalı 11 yaşındaki kız öğrenci T.N.B'nin velisi, kızının okulda arkadaşları tarafından dışlandığını, aşağılandığını, akran şiddetine uğradığını gerekçe göstererek okul aleyhine 74 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat talepli dava açtı. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, okulun veliye 16 bin 976 lira tazminatı 6 yıllık faizi ile ödenmesine hükmetti.

18.05.2018Kampüs
Kredide hayat sigortası zorunlu mu

Kredide hayat sigortası zorunlu mu?

Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi hangi kredi ürününü kullanmak isterseniz isteyin banka tarafından hayat sigortası yaptırmanız gerektiği söylenir. Peki kredilerde hayat sigortası nedir, neden yaptırılır, zorunlu mudur?

27.04.2018Kredi
Karar belli oldu... Araç trafiğe çıkmış

Karar belli oldu... 'Araç trafiğe çıkmış'

Şarkıcı Sibel Can, sıfır diye ikinci el araba sattığı iddiasıyla Müflis Derpa Otomotiv şirketine açtığı “ayıplı mal” davasını kazanmış, Yargıtay da mahkemenin bu kararını onamıştı. Yargılanmanın yenilenmesi için tekrar mahkemeye başvuran otomotiv şirketinin talebini Tüketici Mahkemesi reddetti.

27.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Yargıtay’dan sayaç özgürlüğü

Kartlı doğalgaz ve su sayaçlarının ‘14 ve 20 yıllık kullanım ömürlerini doldurdukları’ gerekçesiyle tüketicinin rızasına aykırı olarak faturalı sayaçlarla değiştirilip, ‘güvence bedeli’ tahsiline yargı noktayı koydu. Yargıtay içtihatları ışığında, tüketicinin ‘seçim hakkı’ var. Sayaç değiştirmeye zorlanması ve ‘güvence bedeli’ tahsili de hukuka aykırı.

4.11.2018

‘Anında ödemeyi atlayan gişe görevlilerini uyardık’

Geçen cuma günü Vatandaşın Ekonomisi köşesinde kaleme aldığım ‘Osmangazi’de anında ödeme için ısrar edin’ başlıklı yazım sonrasında iki önemli gelişme yaşandı.

30.09.2018

Tapuyla bile mağdur olabiliriz

Proje yarım kaldı ve maketten aldığınız daire teslim edilmediyse ne yapacaksınız? Tüketici Mahkemesi’nde dava açıp ödediğiniz paranın iadesini istemenin yanında, şirket ve sahibi hakkında suç duyurusunda da bulunabilirsiniz. TCK 158. maddeye göre cezası 2-7 yıl hapis.

16.09.2018

Batı Çevre Yolu bağlantısı vatandaşa yasak

Bağlıca Mahallesi’nden ismi bende saklı (gizli kalmasını istemiş) bir okurumuz, bölge sakinleri olarak Batı Çevre Yolu’na erişememekten şikâyet etmiş.Okurumuz, yaşanan sorunu şöyle aktarmış:

27.05.2018