MENÜ

Tüdef

Tüdef ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tüdef haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tüdef haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 363 Tüdef haberi bulunmuştur.

Tüdef Haberleri

Evde iş vaadiyle dolandırıcılığa dikkat

Evde iş vaadiyle dolandırıcılığa dikkat

Bazı fırsatçıların, "evde kazançlı iş yapmayı öğretmek" vaadiyle vatandaşlardan kurs ücreti adı altında para aldığını belirten tüketici dernekleri, parayı aldıktan sonra bir daha ulaşılamayan bu dolandırıcılara karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

12.10.2019Ekonomi
Üniversiteyi kazanan öğrencilere önemli uyarı Sakın imzalamayın...

Üniversiteyi kazanan öğrencilere önemli uyarı! Sakın imzalamayın...

TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal "Öğrenciler, özel yurt ile sözleşme imzalamadan önce yurdun kendisine vereceği hizmetlerin tamamını ayrıntılı olarak sözleşmeye yazdırmalı. Öğrenciler seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi okuyarak imzalamalı" dedi.

14.08.2019Ekonomi
Güvenli e-ticaret için uyarılar

Güvenli e-ticaret için uyarılar

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, "İnternet üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenler güvenilir firmaların web sitelerinden alışveriş yapmalı. Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden ödemeli kargo tercih edilmeli. Satın alınan ürün yasal olarak teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde iade edilebilir ve ödenen bedelin iadesi talep edilebilir. Karşı taraf bu talebi yerine getirmediğinde, tüketici hakem heyetlerine müracaat edilmelidir" açıklamasında bulundu.

10.08.2019Ekonomi
Son günlerde çok sık yaşanıyor Bu e-postaları sakın açmayın...

Son günlerde çok sık yaşanıyor! Bu e-postaları sakın açmayın...

Son günlerde yurt dışından kişisel mail adreslerine dolandırıcılık amaçlı e-posta gönderildiğini ve bunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten tüketici derneklerinin temsilcileri, söz konusu maillerde, göndericinin, hasta olduğu ve az ömrü kaldığı için mal varlığını bağışlamak istediği yönünde bilgilerin yer aldığını bildirdi.

2.07.2019Ekonomi
Devre mülkte dolandırıcılara paranızı kaptırmayın

Devre mülkte dolandırıcılara paranızı kaptırmayın

Devre mülk ve devre tatil satışlarında uzmanlar dikkatli olunmasını öneriyor.

30.04.2019Ekonomi
İnternetten banka hesabına girenler dikkat: Fark eden hemen dava açmalı

İnternetten banka hesabına girenler dikkat: Fark eden hemen dava açmalı

TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal; "(Sahte banka linkleri) Tüketici bu yolla dolandırıldığını fark ettiğinde bankasını arayarak şüpheli işlem kapsamında bloke koydurmalı, daha sonra savcılığa suç duyurusunda bulunarak tüketici mahkemesinde dava açmalıdır" açıklamasında bulundu.

30.01.2019Ekonomi
Çok önemli uyarı: İndirimli fiyatlarda buna dikkat

Çok önemli uyarı: İndirimli fiyatlarda buna dikkat!

Son dönemde peynir, yoğurt, zeytin, sıvı yağ ve çay gibi çokça tüketilen gıda ürünleri başta olmak üzere çok sayıda üründe gramajın düşürüldüğünü belirten tüketici dernekleri temsilcileri, "indirimli fiyat süsü" verilerek satılan bu ürünlerde zaman zaman indirim dahi yapılmadığını kaydediyor.

30.01.2019Ekonomi
Sosyal medyada sponsorlu-reklamlı dolandırıcılığa dikkat

Sosyal medyada 'sponsorlu-reklamlı dolandırıcılığa' dikkat

Bankaların isimleri ve logolarıyla sosyal medya ağlarında sahte hesap açan dolandırıcılar, sponsorlu/reklam ve normal yayınlarla ulaştığı kullanıcıların hesaplarını boşaltıyor.

11.12.2018Teknoloji
Dolandırıcılıkta yeni yöntem Sosyal medyada buna dikkat

Dolandırıcılıkta yeni yöntem! Sosyal medyada buna dikkat

Bankaların isimleri ve logolarıyla başta Twitter olmak üzere farklı sosyal medya ağlarında sahte hesap açan dolandırıcılar, sponsorlu/reklam ve normal yayınlarla ulaştığı kullanıcıların hesaplarını boşaltıyor.

10.12.2018Ekonomi
Dikkat: Bunları yapmayın Kombilerle ilgili önemli uyarı

Dikkat: Bunları yapmayın! Kombilerle ilgili önemli uyarı

Tüketici derneği temsilcileri, bazı fırsatçıların vatandaşları arayıp kendilerini "yetkili kombi bakım servisi" olarak tanıttığını veya internete bu şekilde ilan verdiğini belirterek yetkili olmayan bu kimselerin yedek parçaları pahalıya sattığını ve yüksek bakım ücreti aldığını kaydetti.

18.11.2018Ekonomi
İcra tehdidiyle gönderilen SMSlere ceza

İcra tehdidiyle gönderilen SMS'lere ceza

Reklam Kurulu, son yıllarda bazı avukatlık büroları tarafından vatandaşlara icra tehdidiyle gönderilen SMS'ler için hem para cezası kesti hem de reklam durdurma cezası verdi. Bir tüketicinin şikayeti üzerine bu tarz SMS gönderen bir avukatlık bürosuna kurul tarafından 31 bin 176 lira idari para cezası kesilirken, reklam durdurma cezası da verildi. TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal konuya ilişkin açıklamasında "Reklam Kurulu'nun kararıyla bu SMS'lerin yasal olmadığı, 'taciz' niteliği taşıdığı tescillenmiş oldu" dedi.

17.09.2018Ekonomi
Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı

Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı

TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal, yurtlara kayıt yaptıracak veya ev kiralaycak öğrencileri, "Özel yurtta kalmaya karar veren öğrenciler sözleşme imzalamadan önce yurdun kendisine vereceği hizmetlerin tamamını ayrıntılı olarak sözleşmeye yazdırmalı. Kiralık evlerde en çok karşılaşılan sorun öğrencinin arkadaşıyla kalması. Sözleşme yaparken evde kaç kişinin kalacağı gibi durumlar mutlaka sözleşmede belirtilmeli. Beşiktaş, Kadıköy gibi lüks semtlerde bazı dolandırıcılar, kiralık dairelerin fotoğraflarını temin ederek (sırf telefonla konuşarak kapora almak için) internet sitelerinde ilana koyuyor. Bu gibi mağduriyetlerle karşılaşmamak için mutlaka daire görülmeli" diyerek uyardı.

31.08.2018Eğitim
Bayramda bu hileye dikkat Jelatinde domuz, şekerde tekstil boyası...

Bayramda bu hileye dikkat! Jelatinde domuz, şekerde tekstil boyası...

Bayram alışverişine çıkacak vatandaşa Tüketici Dernekleri Federasyonundan (TÜDEF) kritik uyarı geldi: Ucuz şeker ve lokumda gıda boyası yerine tekstil boyası, sığır jelatini yerine domuz jelatini kullanılmış olabilir. Alışverişinizi güvenilir yerlerden yapın.

13.06.2018Ekonomi
Özelleşmeye karşı ‘boykot’ kartı

Özelleşmeye karşı ‘boykot’ kartı

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için Şeker-İş Sendikası’nın başlattığı imza kampanyasına “Kanser olmak istemiyoruz” sloganıyla katıldı.

16.03.2018Ekonomi
“Kanser olmak istemiyoruz, fabrikaları satmayın”

“Kanser olmak istemiyoruz, fabrikaları satmayın”

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), milyonlarca tüketici adına “Kanser olmak istimiyoruz, fabrikaları satmayın” uyarısı yaptı.

5.03.2018Ekonomi
Herkes kırılmaz diye alıyor ama... Tüketiciyi sevindiren karar

Herkes 'kırılmaz' diye alıyor ama... Tüketiciyi sevindiren karar

Vatandaş, cep telefonları ekranlarını düşme ve darbelere karşı korumak için “kırılmaz” diye satılan ürünlerle ilgili şikayet yağdırdı. Tüketici Genel Müdürlüğü, Ankara’da baskın denetime çıktı. “Kırılmaz” diye satılan camlardan numuneler alınıp laboratuvarlara gönderildi. Sonuca göre ürünler piyasadan toplatılacak, üretici ve ithalatçılara ceza yağacak. Tüketici zararını tazmin edebilecek.

6.12.2017Ekonomi
Bu kadarına da pes... Pekmezde, çayda, salepte akıl almaz sahtecilik

Bu kadarına da pes... Pekmezde, çayda, salepte akıl almaz sahtecilik

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), piyasada satılan bazı pekmezlerin sahte olduğunu, soğuk çaylarda binde bir oranında gerçek çay olduğunu tespit etti. TÜDEF Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, şu uyarılarda bulundu:

7.11.2017Ekonomi
Tüketicilerden yeni maddeye itiraz

Tüketicilerden yeni maddeye itiraz!

HÜKÜMET, Tüketici Kanununa eklenecek bir maddeyle para cezası alan şirket ve işletmelerle uzlaşmanın yolunu açıyor. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilen torba yasa tasarısına eklenen bir hükümle Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Tüketici Kanunu ihlalden ceza alanlarla uzlaşma yetkisi veriliyor.

27.10.2017Ekonomi
Tüketicilerden zamlara itiraz

Tüketicilerden zamlara itiraz

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısına itiraz etti.

17.10.2017Ekonomi
Bir devir tamamen kapanıyor Tartışma başladı

Bir devir tamamen kapanıyor! Tartışma başladı

AB ile uyum çalışmaları kapsamında 2019'dan itibaren, piyasa büyüklüğü 1,5 milyar dolara yaklaşan naylon poşetlerin marketlerde ücret karşılığı verilmesini öngören düzenleme tartışılmaya başlandı

15.10.2017Ekonomi
Tüketicilere reklam ve yüzde oyunu

Tüketicilere reklam ve yüzde oyunu

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, vitrinlerdeki etiket ve reklam oyunlarıyla tüketicinin aldatıldığını söyledi. Hekimci, "Yapılan indirimler, gerçek oranları yansıtmıyor. Önce bindiriyorlar, sonra indiriyorlar. 'Tasfiye nedeniyle' indirimli satış yaptığını açıklayan bazı mağazalar nedense yıllardır kapanmıyor!" uyarısında bulundu.

3.09.2017Ekonomi
80 milyon tüketici soyuluyor

80 milyon tüketici soyuluyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalar için söylediği, “Geçtiğimiz yıl çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2.9 büyürken bankalar bakın bu çok önemli yüzde 40 civarı kâr artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir.

14.08.2017Ekonomi
Yanıltıcı yıldıza ceza geliyor

Yanıltıcı "yıldız"a ceza geliyor

 Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "Turizm işletme belgesi olmadan yıldız tanıtımı yaptığı veya belgesi olmasına rağmen sınıfından farklı tanıtım gerçekleştirdiği tespit edilen firmalara yaptırım uyguluyoruz" açıklamasında bulundu.

5.08.2017Ekonomi
Tüketici palm yağı raporunu bekliyor

Tüketici palm yağı raporunu bekliyor

TÜDEF Gıda Komisyonu Başkanı Vargı: "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulan Palm Yağı Araştırma Komisyonu'nun araştırma sonuçları, aradan 6 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen kamuoyu ile paylaşmadı. Tüketicilerde palm yağı konusunda haklı endişeler var, raporun sonuçlarının kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz"

24.07.2017Ekonomi
Tüketici ve işletmeci nakitten vazgeçmedi

Tüketici ve işletmeci nakitten vazgeçmedi

Türkiye'de hanehalkı harcamalarındaki kartlı ödemelerin payı son 5 yılda yüzde 4 arttı. Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hekimci: "Tüm teknolojik olanaklar ve kolaylıklarına rağmen tüketici kredi kartına elini atarken çok düşünmek zorunda. Gözlemlerimize göre, kadın tüketiciler erkeklere göre kredi kartını taksit olanakları ve para taşımanın riskini azalttığı için daha fazla tercih ediyor" açıklamasında bulundu.

8.07.2017Ekonomi
100 tüketiciden 85i haklı çıktı

100 tüketiciden 85'i haklı çıktı

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre geçen yıl Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurarak şikayette bulunan 100 tüketiciden 85’ine karşılık gelen 1.5 milyon tüketici haklı çıktı.

26.06.2017Ekonomi
Ramazanda hurma oyunu

Ramazan'da hurma oyunu!

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), iftar ve sahurun vazgeçilmezi hurma alışverişi konusunda vatandaşlara kritik bir uyarıda bulundu. Federasyon, vatandaşın doğal, besleyici, sağlıklı diye aldığı hurmaların glikoz şurubuyla tatlandırılarak satıldığına dikkat çekerken, Ziraat Mühendisi Mustafa Öztürk hem fiyatı hem de lezzeti nedeniyle kilosu 10 lira olan yaş hurmayı tercih ettiğini açıkladı

27.05.2017Gündem
Hurma alacaklar dikkat Ucuz sandığınız hurmada büyük oyun...

Hurma alacaklar dikkat! Ucuz sandığınız hurmada büyük oyun...

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), iftar ve sahurun vazgeçilmezi hurma alışverişi konusunda vatandaşlara kritik bir uyarıda bulundu. Federasyon, vatandaşın doğal, besleyici, sağlıklı diye aldığı hurmaların glikoz şurubuyla tatlandırılarak satıldığına dikkat çekti.

27.05.2017Ekonomi
Pidenin fiyatı belli oldu... Makarnadan üç kat pahalı

Pidenin fiyatı belli oldu... Makarnadan üç kat pahalı

İstanbul için pide fiyatı belli oldu. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB)’nin kararına göre, İstanbul’da 350 gram sade pide 1 lira 80 kuruşa satılacak.

25.05.2017Ekonomi
TÜDEF: Palmiye yağı çok ısıtılınca kanserojen madde üretiyor

TÜDEF: Palmiye yağı çok ısıtılınca kanserojen madde üretiyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, palmiye yağının kullanımında yüksek ısının "kanserojen madde" ürettiği uyarısı yaparak, bu konuda araştırılma yapılmasını önerdi.

14.01.2017Ekonomi
Para değil, ağır hapis olmalı

'Para değil, ağır hapis olmalı'

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, gıdada taklit ve tağşişe ilişkin yaptırımların yeniden düzenlenmesine yönelik tasarının en kısa zamanda Meclis gündemine gelmesini, bu konuda ihtisaslaşmış Gıda ve Ürün Güvenliği Mahkemeleri kurulmasını ve güvensiz üretim yapanların en ağır hapis cezalarına çarptırılmasını istediklerini belirtti.

22.12.2016Ekonomi
Kart faizine tartışmalı indirim

Kart faizine tartışmalı indirim

Son dönemde kredilerde aylık faizler yüzde 1’in bile altına çekilirken Merkez Bankası kredi kartında azami akdi faiz oranını yüzde 1.84, gecikme oranını ise yüzde 2.34 olarak belirledi. Tüketici dernekleri 3 yıl sonra gelen indirimin yetersiz kaldığına dikkat çektiler.

12.11.2016Ekonomi
Tüketiciler, 12 bankayı Başbakana şikayet ettiler

Tüketiciler, 12 bankayı Başbakan'a şikayet ettiler

KREDİ kartı ve kredi borçlarını 72 aya varan vadede yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyen vatandaş isyan etti. Bankaların vatandaşa ‘sen düzenli ödüyorsun, borcunu geciktir, öyle başvur’ demesi, ‘40 bin liralık krediye 33 bin lira faiz istemesi’ üzerine Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), harekete geçti. Uygulamaya aykırı davrandıkları gerekçesiyle 12 bankayı isim isim Başbakan Binali Yıldırım’a şikayet etti.

20.10.2016Ekonomi
Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecek

'Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecek'

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, "Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecek. Tüketici, 4,5G telefona geçmesinin gerekip gerekmediği konusunda iyi düşünmeli, milyarlarca lira, gereksiz tüketim yüzünden çöpe gitmemelidir." ifadelerini kullandı.

3.04.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Elektrik abonesine kötü haber... Kayıp kaçak davaları düşecek

Anayasa Mahkemesi elektrik faturasındaki kayıp-kaçak bedelini anayasaya uygun buldu. Gözler kayıp-kaçak bedellerinin iadesi için açılan binlerce davaya çevrildi. Bu davalar düşecek. Tüketiciler AYM’den vize alan kayıp kaçak bedellerini ödemeye devam edecek.

18.02.2018