MENÜ

Tüberküloz Nedir

Tüberküloz Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüberküloz Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 60 Tüberküloz Nedir haberi bulunmuştur.

Tüberküloz Nedir Haberleri

Tüberküloz nedir Tüberkülozun belirtileri neler

Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

Resmi kurumların verilerine göre, dünyada her gün 30 bin kişi tüberküloza yakalanırken yaklaşık 4 bin 500 kişi de bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybediyor. Tüberküloz, halk arasında 'verem' olarak da adlandırılıyor. Peki, Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

11.06.2019Sağlık
Tüberküloz nedir Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz uzmanlar tarafından, sinsi bir şekilde ilerleyebilen ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilen bir hastalık olarak tanımlanıyor. Tüberkülozun en fazla görülen belirtisi ise uzun süren öksürük olarak dikkat çekiyor. Peki, tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri neler?

5.01.2019Sağlık
Tüberküloz nedir

Tüberküloz nedir?

Tüberküloz nedir sorusu birçok vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Asıl adı verem olarak bilinen tehlikeli bir hastalık olan tüberküloz'un bulaşıcı etkisi de oldukça tehlikeli olabiliyor. Peki, tüberküloz nedir? Nasıl bulaşır?

17.04.2018Gündem
Okulda tüberküloz paniği

Okulda tüberküloz paniği

Kars'ın Susuz İlçesi 100'üncü yıl Yibo yemekhanesinde çalışan aşçının tüberküloz çıkması okulda büyük panik yarattı.

27.12.2007Eğitim
Zenginler de verem olur

Zenginler de verem olur!

Verem hastalığını Mycobacterium tuberculosis adında bir mikrop yapıyor.

16.01.2005Kelebek
Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler

Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

Tüberküloz, halk dilinde bilinen adıyla verem, ciddi bir sağlık problemidir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, 20. yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Tüberküloz insidansının 2030'a kadar tüm dünyada yüzde 90 azaltılması hedefleniyor. Peki, Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

5.07.2019Sağlık
Hamdi Ulukaya: Hala sabah kalkıp menemen yapıyorum

Hamdi Ulukaya: Hala sabah kalkıp menemen yapıyorum

Önümdeki koltukta Norveç Prensi ve Oslo Belediye Başkanı oturuyor. Her yer iş dünyası ve sivil toplum liderleriyle dolu. Nobel Barış Ödülü’nün verildiği bu salonda, birazdan Hamdi Ulukaya’ya (47) Barış İçin İş ödülü verilecek. Şirketini, fabrikalarını mültecilere açan, tek başına ırkçılara, ölüm tehditlerine kafa tutan, şimdi de iş alanında devrim çağrısı yapan bu Erzincanlı öncüyle Oslo’da buluştuk.

16.06.2019Hürriyet Pazar
Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır

Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

Sinsi bir şekilde ilerleyen ve uzun süre anlaşılmayan tüberküloz (verem), tedavi edilmediği takdirde insan sağlığı açısından hayati risk oluşturabiliyor. Tüberkülozda, düzenli ilaç kullanımı tedavi açısından önemli yer kaplıyor. Hastalığın dirençli mikropları kişiden kişiye de bulaşabiliyor. Peki, genellikle öksürük, balgam, kan tükürme ile kendisini gösteren tüberküloz (verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

16.04.2019Sağlık
Apse nedir Dişte apse nasıl anlaşılır

Apse nedir? Dişte apse nasıl anlaşılır?

Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılık olan apse, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Apse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Peki, apse tam olarak nedir, dişte apse nasıl anlaşılır?

11.03.2019Sağlık
93 yaşındaki nine çıplak arandı iddiası

93 yaşındaki nine çıplak arandı iddiası

CHP’li Ali Haydar Hakverdi’ye mektup yazan bir mahkûm cezaevi ile ilgili şoke eden iddialarda bulundu. Hakverdi’nin bir soru önergesi ile Meclis’e taşıdığı iddialar arasında cezaevine yakınını görmeye gelen 93 yaşındaki kadının çıplak arandığı iddiası da var...

30.03.2016Gündem
Türkiye’de psikolojik gerileme var

Türkiye’de psikolojik gerileme var

Biz onu politik psikolojinin duayeni diye tanımlıyoruz ki bütün dünya da 40 senedir bu şapkası için kapısını çalıyor. O ise kendini tanımlarken üç mesleğini de sıralamayı ihmal etmiyor; önce tıp, sonra hastane idareciliği, sonra politik psikoloji.

3.08.2014Gündem
Erken tanı alan balon çocuklar kurtuluyor

Erken tanı alan balon çocuklar kurtuluyor

Beyzanur (3) bir ‘balon çocuk’. Nedeni, bağışıklık sistemi yetersizliğine sebep olan primer immün yetmezliği (PİY) ile dünyaya gelmesi. Beyzanur’daki PİY’in ağır bir formu. Beyzanur gibi çocukları yaşatmanın tek yolu ya tamamen steril bir balon içinde tutmak ya da erkenden tanı koyarak tedavi altına almak. Neyse ki Beyza hiç olmazsa bu konuda şanslı... Tanısı erkenden kondu ve gerekli tedavilere ulaştı.

12.12.2012Sağlık
29 yaşındaki Vedat kotun sekizinci kurbanı oldu

29 yaşındaki Vedat 'kot'un sekizinci kurbanı oldu

BİNGÖL’ün Karlıova İlçesi’ne bağlı Taşlıçay Köyü’nden 8 yıl önce İstanbul’a giderek kot taşlama atölyelerinde çalışan 29 yaşındaki Vedat Yıldırak, yakalandığı Silikozis hastalığına yenik düştü. Yıldırak, Taşlıçay Köyü’nde bu hastalıktan yaşamını yitiren 8’nci kişi oldu.

18.08.2012Gündem
Bağımlılığın şifresi çözüldü

Bağımlılığın şifresi çözüldü

Tarihte bağımlılık, bir bağımlılığın portresi, bağımlılığın alt kültürü, insanlar neden bağımlı olur, bağımlılık nasıl gelişir, bağımlılıkta genetik yatkınlık, bağımlı kişilik ve bozukluğu, bağımlılığı ortaya çıkaran davranışlar ve durumlar, bağımlılıkta aile tutumları, madde ve sanal alışkanlıklar beyinde nasıl çalışır, bağımlılık mı ödül eksikli sendromu mu ve doğru bildiğimiz yanlışlar hepsi ve bağımlılığa dair daha fazlası raflarda yerini alan "BAĞIMLILIK" kitabında cevap buluyor.

5.04.2011Kelebek
Bu yumurta kansere iyi geliyor

Bu yumurta kansere iyi geliyor

Bıldırcın yumurtasının sağlık üzerindeki faydalarından haberiniz var mı?

19.12.2009Kelebek
KALP ZARI İLTİHABI ( PERİKARDİT)

KALP ZARI İLTİHABI ( PERİKARDİT)

Şiddetli göğüs ağrısı genellikle kalp krizini getirse de kalp zarı iltihabı ( perikardit) da aynı belirtilere yol açmaktadır. Çoğu kişi, göğsünün ortasında şiddetli bir ağrı duyduğunda, kalp krizi geçirdiğini sanır.

26.05.2008Sağlık
İşte en çok organ nakli yapan ekip

İşte en çok organ nakli yapan ekip

Türkiye’de organ nakillerinde ezberleri bozan bir merkez var: Akdeniz Üniversitesi’nin Organ Nakli Merkezi. Merkezde yedi kişiden oluşan ekip, özellikle yaptıkları böbrek nakilleriyle sadece üç büyük il İstanbul, Ankara ve İzmir’deki nakil merkezlerini geride bırakmakla kalmıyor, dünyadaki benzerleriyle de yarışıyor.

24.05.2008Kelebek
Fobiler nasıl tedavi edilir

Fobiler nasıl tedavi edilir?

Füsun Saka ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Psikiyatr Vedat Şar'ın birlikte hazırladığı " 99 Sayfada Fobiler" kitabı raflarda yerini aldı.

12.02.2008Sağlık
Git ilacı temin et devri kapanıyor

"Git ilacı temin et devri kapanıyor"

Resmi sağlık kurumlarında yatarak tedavi olan hastalara 1 Ocak'tan itibaren ilaç ve malzeme temin ettirilmeyecek. Bu hastaların ilaç ve malzemeleri hastaneler tarafından karşılanacak.

29.12.2007Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 41

SORU VE CEVAPLAR 41

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

19.11.2007Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 31

SORU VE CEVAPLAR 31

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

23.07.2007Sağlık
Tüberkülozu ciddiye alın

Tüberkülozu ciddiye alın

Bugünkü modern tedaviyle tüberküloz (verem) hastalarında yüzde 100'e yakın iyileşme sağlanabilir. Ancak tedavi edilmez veya yetersiz tedavi edilirse ölüme yol açabilir. Tüberküloza karşı elimizde hem aşı hem de etkili ilaçlar olmak üzere iki stratejik silah var.

25.01.2006Kelebek
Önemsiz sayılan önemli belirtiler

Önemsiz sayılan önemli belirtiler

Önemli nedenlerden kaynaklanabilen önemsiz gibi görünen belirtiler, çoğu zaman akılları karıştırıyor. Herkesin şikayetçi olabildiği kalp çarpıntıları, tiroid sorununu işaret edebileceği gibi, fazla kafein ve nikotin tüketmekten de kaynaklanabilir.

19.12.2004Kelebek
Miyomlara ve tıkalı tüplere ameliyatsız müdahale

Miyomlara ve tıkalı tüplere ameliyatsız müdahale

Girişimsel radyolojik yöntemlerle kadın hastalıklarının bir bölümü ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Miyomların ve tıkalı yumurtalık kanallarının tedavisi bunlara örnek.

22.09.2004Kelebek
Bu da kilo almak isteyenlere rehber

Bu da kilo almak isteyenlere rehber

Aşırı kilolu olmanın nasıl sakıncaları varsa, aşırı zayıflık da birçok sağlık sorununu beraberinde getiren, patolojik bir durum. Zayıflık, gerek kadın, gerekse erkeklerde hastalık riskini artırır.

12.08.2004Kelebek
Eklem iltihabı tedavisinde karma ilaç dönemi

Eklem iltihabı tedavisinde karma ilaç dönemi

Çocukluktan itibaren ortaya çıkabilen, özellikle 40-70 yaş diliminde çok sık görülen romatoid artrit (eklem iltihabı) yeni kuşak ilaçlar sayesinde büyük oranda tedavi edilmeye başlandı. Berlin’de düzenlenen Avrupa Romatoloji Kongresi’ne sunulan kısa adı TEMPO olan araştırmaya göre, hastalık sadece kontrol altına alınmıyor, geriletilmesi de mümkün oluyor.

22.06.2004Kelebek
Cumhuriyet’in ilk yıllarında gayet soğuk bir görünüm Menderes ve Özal devrinde karşılıklı oyunlar

Cumhuriyet’in ilk yıllarında gayet soğuk bir görünüm Menderes ve Özal devrinde karşılıklı oyunlar

Enteresan bir tesadüftü. Galatasaray Üniversitesi'nin, Ortaköy'de Boğaz'ın kenarına konuşlanmış şahane bahçesindeki kafeteryada, Galatasaray Üniversitesi Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı, tarihçi Profesör İlber Ortaylı ile oturuyoruz. Uzaklarda bir yerde çalan, Onuncu Yıl Marşı duyuluyor hayal meyal: ‘‘Çıktık açık alınla, on yılda her savaştan...’’

28.10.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Öksürük deyip geçmeyin

Sevgili okurlar, bu hafta konumuz, zaman zaman herkesin yaşadığı ancak üzerinde çok durulmayan bir sorun olan “öksürük...”

25.10.2013

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HASTALIKLAR

Bu hafta konumuz, “çocuklarda ateşli hastalıklar...”

17.05.2013

Bahar yorar mı

Her yıl, mart sonuna doğru “bahar yorgunluğu” sohbetleri gündeme gelir.

22.03.2013

Lenf bezi büyümesi

LENF bezi büyümesi lenfadenopati (LAP) olarak adlandırılır. LAP genellikle vücudumuzun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturur.

9.07.2010

Egzersiz yapmanın yeni bir faydası daha

Düzenli egzersizin sağlıklı ve iyi yaşlanmanın en etkili yollarından biri olduğu bir kez daha doğrulandı. Özellikle aerobik antrenmanlar -bilhassa düzenli yürüyüşler- sağlıklı bir yaşlılık geçirmenin garantisi gibi görünüyor.

16.06.2010

Küçük işletme gibi yönetmek lazım

Pazartesi sabah Capital ve Ekonomist dergileri olarak oluşturduğumuz CEO Club’ın kahvaltı konuğu Muhtar Kent idi. Türkiye’nin önde gelen CEO ve işadamları, 80 milyar dolarlık Coca Cola’yı yöneten bu önemli yöneticiyi dinlemek için bir araya geldiler.

6.11.2009

Sigarayla savaşı kazanacağız

Siz bakmayın “Sigara yasaklarını biraz hafifletmenizde yarar var” diye akıl verenlere.

15.08.2009

Baş ağrısı rehberiniz

Baş ağrısı doktorların en sık karşılaştığı yakınmalardan biridir. Baş ağrısı çekenlerin üçte ikisi ayda bir kezden daha fazla ağrı yakınması ile karşı karşıya gelmektedir.

29.07.2008

Karşılıksız bir şey yapmanın mutluluğu hiçbir şeyde yok

İnanılmaz güzel mavi gözleri var. İnsana huzur veriyor. Sesi mum ışığı gibi, konuşurken titriyor. Ama yaptığı işler dağı yerinden oynatmak gibi, o kadar önemli, o kadar değerli.

18.07.2008

Aysel seni bu kadar seviyorum

45 yıl aynı kadınla yaşamak, bir hayat kurmak ve birlikte yaşlanmak, hayatın sevinçlerini ve acılarını paylaşmak, 52 yıl aynı işi aynı titizlikle her gün yapmak. Takdir edersiniz ki her baba yiğidin harcı değil. Sabır gerektirir, istikrar gerektirir, azim gerektirir, bilgi gerektirir, birikim gerektirir, zeka gerektirir, cesaret gerektirir. Hani derler ya, orada kalmak oraya gelmekten daha zordur diye. Düşünün ki “orada” yıllarca kalmış biri. Ve onunla konuşmak bir zevk. Benim için öyle. Başkalarını bilmemem. Samimi, içten ve kasmadan anlatıyor. Ama nedense öyle tanınmıyor. Fazla ciddi ve resmi biriymiş gibi algılanıyor. Çizdiği imajdan farklı bir adam. Tatlı tatlı anlatınca siz de “Ne güzel anlatıyor!” diye seviniyorsunuz. Ama bu defa benim gözlerim doldu, acı acı anlattı…

21.06.2008

Kurbanlıklar ne kadar sağlıklı

İSTANBUL Veteriner Hekimleri Odası, ’kurban’ konusunda ciddi tespitler yapmış. Konu tüm Türkiye’yi ilgilendirdiği için Ankaralı okurlarımıza bu uyarıların bir bölümünü aktaralım:

16.12.2007

Tüzmen, kamuoyunu aptal yerine koydu

DEVLET Bakanı Kürşat Tüzmen, Hürriyet'e "Kayıtlı cep telefonlarından 1 milyar dolar ceza" keseceğini açıklıyor.

25.04.2006

Proje çocukların mı annelerin mi?

Geçen hafta Sinan’ın okulunda proje sergimiz vardı.

7.04.2006

Çocuk eğitiminde doğrular yanlışlar

Bu çocuk eğitimi acayip bir iş. Ucu bucağı yok. Doğrusu yanlışı çok karışık. Hepimizin merak ettiği şeyler... İçinden çıkamadığımız meseleler...

12.02.2006

10 soruda kilo problemi

Kilo sorunu çoğumuzun şimdi ilk önceliği. Bu günler kilo fazlalığına çözüm üretme günleri! Nedeni de son derece masum: Yaz yaklaşıyor!

30.04.2005