MENÜ

Tüberküloz Belirtileri

Tüberküloz Belirtileri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tüberküloz Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tüberküloz Belirtileri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 91 Tüberküloz Belirtileri haberi bulunmuştur.

Tüberküloz Belirtileri Haberleri

Tüberküloz (Verem) Hastalığı Nedir

Tüberküloz (Verem) Hastalığı Nedir?

Verem; Mycobacterium tuberculosis denilen basille oluşan, tedavi edilmezse ölümle de sonlanabilen, hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Peki Tüberküloz (Verem) hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur?

13.09.2019Sağlık
Tüberküloz nedir Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz uzmanlar tarafından, sinsi bir şekilde ilerleyebilen ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilen bir hastalık olarak tanımlanıyor. Tüberkülozun en fazla görülen belirtisi ise uzun süren öksürük olarak dikkat çekiyor. Peki, tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri neler?

5.01.2019Sağlık
Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler

Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

Tüberküloz, halk dilinde bilinen adıyla verem, ciddi bir sağlık problemidir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, 20. yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Tüberküloz insidansının 2030'a kadar tüm dünyada yüzde 90 azaltılması hedefleniyor. Peki, Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

5.07.2019Sağlık
Tüberküloz nedir Tüberkülozun belirtileri neler

Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

Resmi kurumların verilerine göre, dünyada her gün 30 bin kişi tüberküloza yakalanırken yaklaşık 4 bin 500 kişi de bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybediyor. Tüberküloz, halk arasında 'verem' olarak da adlandırılıyor. Peki, Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

11.06.2019Sağlık
Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır

Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

Sinsi bir şekilde ilerleyen ve uzun süre anlaşılmayan tüberküloz (verem), tedavi edilmediği takdirde insan sağlığı açısından hayati risk oluşturabiliyor. Tüberkülozda, düzenli ilaç kullanımı tedavi açısından önemli yer kaplıyor. Hastalığın dirençli mikropları kişiden kişiye de bulaşabiliyor. Peki, genellikle öksürük, balgam, kan tükürme ile kendisini gösteren tüberküloz (verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

16.04.2019Sağlık
Apse nedir ve nasıl anlaşılır

Apse nedir ve nasıl anlaşılır?

Vücuda giren bakteri enfeksiyonları, zamanında ve doğru müdahale edilmediği takdirde apse oluşumuna neden oluyor. İnsan sağlı açısından sorun yaratan apse ateş, ağrı ve şişlik ile kendisini gösterebiliyor. Peki kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren apse nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, tedavi edilmediği zaman farklı hastalıklara da davetiye çıkaran apse ile ilgili bilinmesi gerekenler...

15.04.2019Sağlık
Tüberküloz Hakkında Merak Edilen Her Şey

Tüberküloz Hakkında Merak Edilen Her Şey

Tüm dünyada yaygın olarak görülen tüberküloz (verem) nedir? Tüberkülozun bulaşması önlenebilir mi? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, açıkladı.

Bu Hastalıklar Depresyonu Taklit Ediyor

Bu Hastalıklar Depresyonu Taklit Ediyor!

“Depresyondan” kaynaklandığını düşünüyorsunuz ama dikkat! Depresyon sinyali olarak gördüğünüz şikayetlerinizin nedeni aslında fiziksel bir hastalık olabilir; mesela kalp damar hastalıkları veya diyabet gibi! Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Karşıdağ depresyon tablosu gibi gelişen sağlık problemlerinden en sık görülenleri anlattı, önemli uyarılarda bulundu!

Cüzzam nedir Cüzzam hakkında merak edilenler

Cüzzam nedir? Cüzzam hakkında merak edilenler

Halk arasında 'cüzzam' olarak bilinen 'mycobacterium leprae' isimli bakterinin yol açtığı kronik hastalık olan cüzzam, yol açtığı sosyal damgalanma ve dışlanma gibi olumsuz etkileri nedeniyle özel bir sağlık problemi olarak gösteriliyor. Peki, cüzzam nedir?

25.01.2019Sağlık
Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor

Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda; verem (tüberküloz) mikrobunu, Dünya nüfusunun dörtte birinin taşıdığı belirlenmiştir. Ülkemizde "ince hastalık" olarak da bilinen tüberküloz ile bir dönem yapılan ciddi mücadeleler sonrasında yüzde 90 oranlarında başarılı olunmuştur. Fakat buna rağmen verem, hafife alınmayacak kadar önemli ve ciddi bir hastalıktır. Peki bu kadar yaygın olarak görülen tüberküloz nasıl bulaşır? Hastalığın bulaşması önlenebilir mi? Bulaşması halinde yapılabilecekler nelerdir?Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, anlattı.

Cüzzam nedir Cüzzam nasıl anlaşılır

Cüzzam nedir? Cüzzam nasıl anlaşılır?

Cüzzam, enfeksiyona bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Kendi kendine sınırlanan veya ilerleyici olabilen bölgesel ya da geniş yayılımlı bir hastalık tablosu vardır. Cüzzam esas olarak sinirleri, deriyi, üst solunum yolunu, gözü, kemikleri ve testisleri tutar. İşte, cüzzam hastalığıyla ilgili detaylar!

16.07.2018Gündem
Zatürre nedir Zatürre tedavisi nedir

Zatürre nedir? Zatürre tedavisi nedir?

Zatürre, zamanında müdahale gerçekleşmezse ölümcül olabileceği gibi, yaşam kalitesini de düşüren ateşli bir hastalıktır. Genellikle ateş, öksürük balgam gibi belirtileri bulunan Zatürre, ilerleyen evrelerde ciddi nefes darlığı, tansiyon ve bilinç bulanıklığına neden olabilmektedir. Peki, belirtileri belli olan Zatürre nedir ve tedavisi nasıl yapılacak? İşte, oldukça tehlikeli olan bu hastalık hakkında detaylı bilgiler

10.07.2018Gündem
Menenjit nedir Menenjit bulaşıcı mıdır

Menenjit nedir? Menenjit bulaşıcı mıdır?

Genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen menenjit, tedavi edilmezse duyma kaybı ve beyin hasarı gibi sonuçlar doğurabiliyor.Menenjit şüphesi taşıyan hastaların hemen bir uzmana gitmesi gerekiyor. Peki ciddi boyutlara ulaştığında ölümlere varan sonuçlar doğuran menenjit hastalığı nedir, türleri neler, bulaşıcı mı? İşte detaylar!

5.04.2018Gündem
HIV virüsü nedir

HIV virüsü nedir?

HIV (İngilizce: Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS'e yol açan virüs. HIV , bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

30.12.2017Gündem
Düzenli D Vitamini Kullanımı Tüberküloz Riskini Azaltıyor

Düzenli D Vitamini Kullanımı Tüberküloz Riskini Azaltıyor

Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık Tüberküloz hakkında bilgi verdi.

Düzenli D vitamini kullanımı tüberküloz riskini azaltıyor

Düzenli D vitamini kullanımı tüberküloz riskini azaltıyor

Dünyanın yaklaşık 3'te 1'inin taşıdığı tüberküloz hastalığı, insanlarla iç içe yaşayıp giden ve varlığını her daim sürdürebilen bir hastalık olmakla birlikte günümüzde iyi tedavi edilmezse hala korkutabiliyor. Toplum sağlığını ileri derecede tehdit eden hastalığın mikrobu, vücut savunmasından saklanıp yıllarca vücutta belirti vermeden kalabiliyor. Büyük ölçüde çaresi bulunmuş, tedavide iyileşme oranı %90 ları bulmuş olsa da hala ölüme götürebilme riski buluyor. 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’nde Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık hakkında bilgi verdi.

24.03.2016Sağlık
Verem Nedir & Belirtileri Nelerdir

Verem Nedir & Belirtileri Nelerdir?

Genellikle insanın akciğerlerini etkileyen tüberküloz yani verem tedavi edilmediği takdirde ölüme kadar götürebilen ciddi bir hastalıktır. Peki verem nasıl tedavi edilir?

Cildinizin verdiği sinyalleri iyi okuyun

Cildinizin verdiği sinyalleri iyi okuyun

Pek çok hastalık, iç organlardaki hasarlar ve diğer sağlık problemleri cildimizden anlaşılabiliyor. Sağlıklı bir insanın cildi ile hastalık sahibi insanların ciltleri aynı olmuyor ve aynı görünmüyor. Hatta bazı hastalıklar direkt olarak ciltteki belirtiler ile teşhiş edilebiliyor. Bu yüzden cildinizin verdiği sinyallere dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlık yaşam için cildiniz hangi sinyalleri veriyor? Öğrenmek ister misiniz?

1.01.2016Kelebek
Çocukları hastalıklardan korumanın yolları

Çocukları hastalıklardan korumanın yolları

Bulaşıcı hastalıkların toplumda yayılmasını etkileyen faktörlerden birisi, fiziksel çevre. Çocuklarımız ev ortamı, okul, okul dışı sosyal faaliyet alanları ve toplu ulaşım araçları gibi fiziksel çevreyi oluşturan faktörler ile her gün etkileşim içinde. Fiziksel çevre içinde mikroplar ile karşılaşılması sosyal, davranışsal ve ekolojik faktörlerin yanı sıra genetik yatkınlığın da etkisiyle enfeksiyon hastalığı ile sonuçlanabiliyor.

4.12.2015Eğitim
Tüberküloz Nedir & Nasıl Bulaşır

Tüberküloz Nedir & Nasıl Bulaşır?

Tüberküloz ile ilgili merak edilenleri ve hastalığa karşı alınması gereken önlemleri Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık’tan öğrendik…

Uzun süren öksürüğe dikkat

Uzun süren öksürüğe dikkat

Tüberküloz yani verem, enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında dünyada ikinci sırayı alıyor. Özellikle çocukluk çağında görülen tüberküloz hastalığı, yetişkinlerinkine nazaran farklılıklar gösteriyor.

24.03.2014Kelebek
Güneş bu hastalığın düşmanı

Güneş bu hastalığın düşmanı

Beslenme bozuklukları, kötü koşullarda ve güneş görmeyen mekanlarda yaşamın tüberküloz riskini artırdığı bildirildi.

22.03.2013Sağlık
Stresini kontrol et

Stresini kontrol et

Vücudun herhangi bir yerinde 1-2 saat içinde oluşup kaybolan ve halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtikere, enfeksiyon ve kronik hastalıkların yanı sıra stresin de neden olabileceği bildirildi.

6.03.2013Sağlık
Verem tedavisinin sırrı erken teşhs

Verem tedavisinin sırrı erken teşhs

MANİSA’nın Kula İlçesi Sağlık Grup Başkanı Dr. Rahşan Erkan, ihmal edildiğinde ölümcül bir hastalık haline gelen veremin, erken teşhis ile kolayca tedavi edilebildiğini söyledi.

4.01.2013Sağlık
29 yaşındaki Vedat kotun sekizinci kurbanı oldu

29 yaşındaki Vedat 'kot'un sekizinci kurbanı oldu

BİNGÖL’ün Karlıova İlçesi’ne bağlı Taşlıçay Köyü’nden 8 yıl önce İstanbul’a giderek kot taşlama atölyelerinde çalışan 29 yaşındaki Vedat Yıldırak, yakalandığı Silikozis hastalığına yenik düştü. Yıldırak, Taşlıçay Köyü’nde bu hastalıktan yaşamını yitiren 8’nci kişi oldu.

18.08.2012Gündem
Dirençli tüberküloza dikkat edin

Dirençli tüberküloza dikkat edin!

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Şeker mi yesek, antidepresan mı içsek

Şeker mi yesek, antidepresan mı içsek

Amerikalı psikoloji profesörü Irving Kirsch, 1998'de plasebo, yani boş tabletle antidepresanların iyileştirici etkisinin birbirine çok yakın olduğunu gösteren ilk araştırmasını yayımladığında bilim dünyasında büyük yankı uyandırmıştı.

7.05.2011Gündem
Bağımlılığın şifresi çözüldü

Bağımlılığın şifresi çözüldü

Tarihte bağımlılık, bir bağımlılığın portresi, bağımlılığın alt kültürü, insanlar neden bağımlı olur, bağımlılık nasıl gelişir, bağımlılıkta genetik yatkınlık, bağımlı kişilik ve bozukluğu, bağımlılığı ortaya çıkaran davranışlar ve durumlar, bağımlılıkta aile tutumları, madde ve sanal alışkanlıklar beyinde nasıl çalışır, bağımlılık mı ödül eksikli sendromu mu ve doğru bildiğimiz yanlışlar hepsi ve bağımlılığa dair daha fazlası raflarda yerini alan "BAĞIMLILIK" kitabında cevap buluyor.

5.04.2011Kelebek

Yazar Sonuçları

Veremden kimse muaf değil

İnsanlık tarihi kadar eski olan verem hâlâ çok yakınımızda. Modern kentlerde yaşamak, zengin olmak bu hastalıktan muaf olmak anlamına gelmiyor. Üstelik seyahatler bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kolaylaştırıyor.

8.01.2012

Verem yeniden gündemde

Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta yaptığı açıklamada, birçoğumuzun eskilerde kaldığını düşündüğü veremin (tüberküloz) aslında hiç ortadan kaybolmadığını, Avrupa’da ilaca dirençli vakalarda yaşanan artışın endişe edici boyutlara ulaştığını açıkladı. Verem zengin, yoksul, genç yaşlı ayırmıyor. Rakamlar sorunun ciddiyetini ortaya koyuyor. Her yıl 1.7 milyon kişi veremden ölüyor. Türkiye’de her yıl 20 bin yeni verem hastası, mevcutlara katılıyor.

25.09.2011

Erkekler ve Doğu Anadolular daha büyük risk altında

Türkiye genelinde yapılan bir araştırma bağırsak ve rektum kanserine kırmızı et tüketiminin yüksek olduğu Doğu Anadolu’da ve erkeklerde daha sık rastlandığını ortaya koydu.

21.01.2011