MENÜ

Tüberküloz

Tüberküloz ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tüberküloz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tüberküloz haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.112 Tüberküloz haberi bulunmuştur.

Tüberküloz Haberleri

Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler

Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

Tüberküloz, halk dilinde bilinen adıyla verem, ciddi bir sağlık problemidir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, 20. yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Tüberküloz insidansının 2030'a kadar tüm dünyada yüzde 90 azaltılması hedefleniyor. Peki, Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

5.07.2019Sağlık
Hamdi Ulukaya: Hala sabah kalkıp menemen yapıyorum

Hamdi Ulukaya: Hala sabah kalkıp menemen yapıyorum

Önümdeki koltukta Norveç Prensi ve Oslo Belediye Başkanı oturuyor. Her yer iş dünyası ve sivil toplum liderleriyle dolu. Nobel Barış Ödülü’nün verildiği bu salonda, birazdan Hamdi Ulukaya’ya (47) Barış İçin İş ödülü verilecek. Şirketini, fabrikalarını mültecilere açan, tek başına ırkçılara, ölüm tehditlerine kafa tutan, şimdi de iş alanında devrim çağrısı yapan bu Erzincanlı öncüyle Oslo’da buluştuk.

16.06.2019Hürriyet Pazar
Tüberküloz nedir Tüberkülozun belirtileri neler

Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

Resmi kurumların verilerine göre, dünyada her gün 30 bin kişi tüberküloza yakalanırken yaklaşık 4 bin 500 kişi de bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybediyor. Tüberküloz, halk arasında 'verem' olarak da adlandırılıyor. Peki, Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

11.06.2019Sağlık
THY kimlerin pilot olmayacağını açıkladı

THY kimlerin pilot olmayacağını açıkladı

Türk Hava Yolları'nın ikinci pilot alım ilanına büyük ilgi oluştu. Kurum buna istinaden hangi adayların pilot olamayacağını da duyurdu.

11.06.2019Ekonomi
Hava kirliliğine saatte 800 kurban

Hava kirliliğine saatte 800 kurban

DÜNYA Sağlık Örgütü (DSÖ), her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin kirli hava yüzünden can verdiğini açıkladı.

6.06.2019Dünya
Çinde 69 hastaya yanlış uygulamalardan hepatit C bulaştı

Çin'de 69 hastaya yanlış uygulamalardan hepatit C bulaştı

Çin’in doğusundaki bir hastanede 69 hastaya yanlış uygulamalar nedeniyle hepatit C bulaştı.

27.05.2019Dünya
Dumansız hayat için 5 neden

Dumansız hayat için 5 neden

Dünya Sağlık Örgütü’nün ilan ettiği 1987 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan en önemli günlerden biri yaklaşıyor. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü (World No Tobacco Day) öncesinde dönülmez sonuçlara yol açan zararları bir kez daha hatırlatalım istedik.

Aydında balıkçıların ağına takıldı Büyük tehlike...

Aydın'da balıkçıların ağına takıldı! Büyük tehlike...

Aydın'ın Söke ilçesi Kafa mevkisinde, Büyük Menderes Nehri'nin denize döküldüğü noktada, çok sayıda hayvan leşi ve iskeleti bulundu. Balıkçının ağına takılan ve yapılan incelemede sığıra ait olduğu belirlenen kafatasının üzerinin deniz kabuklarıyla kaplı olduğu görüldü. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Ölü hayvanlardan sulara karışan çeşitli enfeksiyöz ajanlar, akarsu güzergahı boyunca insan ve hayvanlara kolaylıkla bulaşabilmekte hatta denizlere ulaşabilmektedir" dedi.

21.05.2019Gündem
Tüberküloza video tedavi

Tüberküloza video tedavi

Tüberküloz hastalarının ilaçlarını aksatmamaları için uygulanan sağlık personelinin önünde ilaç içilmesi, yani doğrudan gözetimli tedavide bir adım daha öteye geçildi: Video görüntülü tedavi. Hastalar evlerinde ilacı içerken çektikleri videoları akıllı telefon aracılığıyla doktorlar veya hemşirelere gönderiyor ya da onlara canlı yayın yapıyor.

10.05.2019Gündem
UNICEF Dünya Aşı Haftasında aileleri bir kez daha uyarıyor: Aşılar hayat kurtarır

UNICEF Dünya Aşı Haftasında aileleri bir kez daha uyarıyor: Aşılar hayat kurtarır

Aşıyla önlenebilir hastalıkların, aşı reddi nedeniyle tüm dünyada giderek yaygınlaşması üzerine UNICEF #VaccinesWork (AşılarHayatKurtarır) kampanyası başlattı. Sağlık Bakanlığı da kampanyanın benzerini eşzamanlı olarak #SağlıkİçinAşı etiketiyle yürütüyor.

26.04.2019Gündem
Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır

Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

Sinsi bir şekilde ilerleyen ve uzun süre anlaşılmayan tüberküloz (verem), tedavi edilmediği takdirde insan sağlığı açısından hayati risk oluşturabiliyor. Tüberkülozda, düzenli ilaç kullanımı tedavi açısından önemli yer kaplıyor. Hastalığın dirençli mikropları kişiden kişiye de bulaşabiliyor. Peki, genellikle öksürük, balgam, kan tükürme ile kendisini gösteren tüberküloz (verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

16.04.2019Sağlık
Apse nedir ve nasıl anlaşılır

Apse nedir ve nasıl anlaşılır?

Vücuda giren bakteri enfeksiyonları, zamanında ve doğru müdahale edilmediği takdirde apse oluşumuna neden oluyor. İnsan sağlı açısından sorun yaratan apse ateş, ağrı ve şişlik ile kendisini gösterebiliyor. Peki kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren apse nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, tedavi edilmediği zaman farklı hastalıklara da davetiye çıkaran apse ile ilgili bilinmesi gerekenler...

15.04.2019Sağlık
Çin’de bulaşıcı hastalıklar öldürüyor

Çin’de bulaşıcı hastalıklar öldürüyor

Çin’de şubat ayı içerisinde bulaşıcı hastalıklar yüzünden bin 578 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

26.03.2019Dünya
Ankara sağlık üssü olabilir

Ankara sağlık üssü olabilir

Avrupa’nın en büyük hastanesi Bilkent Şehir Hastanesi’ni tamamlayan CCN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen, “Ankara sağlık üssü olabilir, Ankara sağlık vadisi olabilir. Türkiye’nin en iyi tıp hocaları Ankara’da. Moleküler biyoloji alanından sağlık cihazları üretim girişimlerine kadar her şey, bir ekosistem yaratılabilinir. İki otel, iki hastaneyle sağlık turizmi olmaz. Hastane çevresinde yaşam alanları olacak, ileri sağlık hizmeti verilecek. Türkiye devleti buna karar verirse olur” diye konuştu.

23.03.2019Ekonomi
Apse nedir Dişte apse nasıl anlaşılır

Apse nedir? Dişte apse nasıl anlaşılır?

Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılık olan apse, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Apse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Peki, apse tam olarak nedir, dişte apse nasıl anlaşılır?

11.03.2019Sağlık
Akciğerlerdeki havayı ani ve gürültülü olarak dışarı vermeye ne denir

Akciğerlerdeki havayı ani ve gürültülü olarak dışarı vermeye ne denir?

Solunum yollarında yaşanan bir problem değişik şekillerde kendini gösterebiliyor. Peki, solunum yolları zarlarının rahatsızlığı nedeniyle akciğerlerdeki havayı ani ve gürültülü olarak dışarı vermeye ne denir?

1.02.2019Gündem
Yeşilçamın çınarları aynı çatı altında yaşıyor

Yeşilçam'ın çınarları aynı çatı altında yaşıyor

Yeşilçam'ın unutulmaz isimleri yıllar sonra bir çatı altında buluştu. Unutulmaz filmlere hayat veren sanatçılar Mehtap Anıl, Atilla Pekdemir, Hikmet Karagöz, Meral Küçükerol Kartal'da bulunan Sanatçı Yaşam Evi'nde hayatlarını sürdürüyor.

26.01.2019Keyif
Cüzzam nedir Cüzzam hakkında merak edilenler

Cüzzam nedir? Cüzzam hakkında merak edilenler

Halk arasında 'cüzzam' olarak bilinen 'mycobacterium leprae' isimli bakterinin yol açtığı kronik hastalık olan cüzzam, yol açtığı sosyal damgalanma ve dışlanma gibi olumsuz etkileri nedeniyle özel bir sağlık problemi olarak gösteriliyor. Peki, cüzzam nedir?

25.01.2019Sağlık
Nefesimiz tükeniyor

Nefesimiz tükeniyor

Hayat nefesle başlıyor... Nefesle bitiyor... Temiz hava solumak en temel insan haklarından. Ancak kirli havaya bağlı gelişen hastalık ve ölümlerle ilgili veriler, aldığımız her nefesle ciğerlerimize sigara içer gibi ‘zehir’ gönderdiğimize dair alarm veriyor. Dünya Sağlık Örgütü bu kirlilik için “Görünmez katil” diyor. Dünyada her yıl 8 milyon insan hava kirliliği kaynaklı hastalıklar sonucu yaşamını yitiriyor. Beş yaş altı çocuklarda görülen on ölümden birinin nedeni kirli hava. Türkiye için yapılan tahminler de çok vahim. Soluduğu kirli hava nedeniyle her yıl 34 binden fazla kişinin erken öldüğü tahmin ediliyor.

20.01.2019Gündem
Tüberküloz nedir Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz uzmanlar tarafından, sinsi bir şekilde ilerleyebilen ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilen bir hastalık olarak tanımlanıyor. Tüberkülozun en fazla görülen belirtisi ise uzun süren öksürük olarak dikkat çekiyor. Peki, tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri neler?

5.01.2019Sağlık
Boz sığır klon sürüsü çoğalıyor

"Boz sığır" klon sürüsü çoğalıyor

Gücünden dolayı tarlalarda sabana sürülen, Marmara ve Ege bölgelerine has yerli "boz sığır" ırkının neslinin korunması amacıyla başlatılan "klonlama" çalışmaları kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesindeki (UÜ) boz sığır sayısı 15'e yükseldi.

30.10.2018Ekonomi
Çinde bir ayda bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişi öldü

Çin'de bir ayda bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişi öldü

Çin'de ağustos ayında bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

2.10.2018Dünya
Eski eş kâbusu Paranı çatır çatır kocamla yiyeceğim...

Eski eş kâbusu! 'Paranı çatır çatır kocamla yiyeceğim...'

Bolu’da, yüzde 84 engelli olan Halil Acar (40), 15 yıl önce boşandığı eşinin açtığı nafaka davası nedeniyle zor günler yaşıyor. Nafakayı ödeyemediği dönemlerde hakkında tutuklama kararı çıkan Acar, “Bana ‘senin yetim aylığına çökeceğim. Paranı çatır çatır, gezerek tozarak kocamla yiyeceğim” şeklinde ifadeler kullanıyor' dedi.

27.09.2018Gündem
Kurban Bayramı öncesi bu uyarıları dikkate alın Kurban Bayramı ne zaman

Kurban Bayramı öncesi bu uyarıları dikkate alın! Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı ne zaman ve hangi gün sorusu, tarihin yaklaşmasıyla birlikte araştırılan konu oldu. İslam dininin buyrukları arasında yer alan Kurban ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar, planlarına yön verebilme adına Kurban Bayramı ne zaman sorusuna cevap arıyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte, bayram günleri öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar

9.08.2018Gündem
23 bin aile aşıyı reddetti: Aşılama olmazsa yılda 14 bin çocuk ölebilir

23 bin aile aşıyı reddetti: Aşılama olmazsa yılda 14 bin çocuk ölebilir

'AŞILARIN içinde alüminyum var, bu ileride Alzheimer tehlikesini ortaya çıkarır, aşıda domuz ürünü var' tartışmaları sonrası çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısının 23 bine ulaşması, Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. 2016 yılında 11 bin olan aşıyı reddeden aile sayısının 2017’de 23 bine çıktığını kaydeden Sağlık Bakanlığı kaynakları, bu sayının aynı hızla artmaması için tedbirler alındığını bildirdiler.

8.08.2018Gündem
Dans ediyorduk, kıza yaklaştım, yaklaştım... Sonra evlendik, 59 yıl evli kaldık

Dans ediyorduk, kıza yaklaştım, yaklaştım... Sonra evlendik, 59 yıl evli kaldık

İki yıl önce ölen karısından bahsediyor. Eşi Melinda kanserden vefat edince sadece dünyası yıkılıp hayatı altüst olmadı. Üzüntüsünden tası tarağı topladı, Los Angeles’tan, kraliçesinin onu ‘Sir’ ilan ettiği İngiltere’ye taşındı.

31.07.2018Magazin
YDUS ek yerleştirme tercihleri başladı

YDUS ek yerleştirme tercihleri başladı

YDUS kapsamında yapılacak ek yerleştirme tercihleri başladı. Adaylar 27 Temmuz’dan itibaren 2 Ağustos akşamına kadar tercih yapabilir.

27.07.2018Eğitim
Hava yolculuğu yapacaklar bunlara dikkat.. Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli

Hava yolculuğu yapacaklar bunlara dikkat.. Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Uçak yolculuğu, özellikle de uzun mesafeli yolculuk, yolcuları, kendilerinin sağlık durumlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilecek birçok faktöre maruz bırakmaktadır. Geçmişte hastalık problemleri olan yolcular bu faktörlere karşı daha hassas olabilirler. Eğer yolcu planlarını dikkatlice yapar ve yolculuk öncesinde ve sonrasında ve yolculuk sırasında birtakım basit tedbirleri alırsa, hava yolculuğu ile ilgili sağlık riskleri asgari düzeye indirilmiş olur. Peki Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli?

17.07.2018Gündem
Cüzzam nedir Cüzzam nasıl anlaşılır

Cüzzam nedir? Cüzzam nasıl anlaşılır?

Cüzzam, enfeksiyona bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Kendi kendine sınırlanan veya ilerleyici olabilen bölgesel ya da geniş yayılımlı bir hastalık tablosu vardır. Cüzzam esas olarak sinirleri, deriyi, üst solunum yolunu, gözü, kemikleri ve testisleri tutar. İşte, cüzzam hastalığıyla ilgili detaylar!

16.07.2018Gündem
Menenjit nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit nedir, belirtileri nelerdir?

Menenjit mikropların beyin zarını ve beyini enfekte etmesi sonucunda oluşan hastalık tablosudur. Bakteri, virüs veya mantar gibi birtakım enfeksiyon etkenleri menenjit yapabilir. Mikrobun tipine göre hastalığın seyri ve tedavisi değişebilmektedir. Bakteriyel menenjit erken evrede tedavi edilmediğinde başta işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık tablosudur.

13.07.2018Gündem
Zatürre nedir Zatürre tedavisi nedir

Zatürre nedir? Zatürre tedavisi nedir?

Zatürre, zamanında müdahale gerçekleşmezse ölümcül olabileceği gibi, yaşam kalitesini de düşüren ateşli bir hastalıktır. Genellikle ateş, öksürük balgam gibi belirtileri bulunan Zatürre, ilerleyen evrelerde ciddi nefes darlığı, tansiyon ve bilinç bulanıklığına neden olabilmektedir. Peki, belirtileri belli olan Zatürre nedir ve tedavisi nasıl yapılacak? İşte, oldukça tehlikeli olan bu hastalık hakkında detaylı bilgiler

10.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kimler malulen emekli olabilir

Çalışma sırasında iş kazası, meslek hastalığı ya da hastalık nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybedenler malulen emekli olup emekli aylığı almaya hak kazanırlar. Aylık bağlanabilmesi için de sigortalının en az 10 yıl çalışmış olması, toplam 1800 gün prim ödemesi gerekiyor.

12.06.2019

Hangisi doğru?

Kışın yorgunluğunu ciltten atmak için bilinen birçok yöntem var. Fakat bu yöntemlerin içinde en doğrusu bilinçli beslenme, iyi bir uyku, düzenli egzersiz, huzurlu bir hayat ve biraz da doğru zamanda, doğru ürünlerle yapılan takviyeler, destekler.

19.03.2019

Hastalıklar sarmış dört bir yanımııı...

Çevrenizdeki herkes hasta gibi mi geliyor? “Bu sene bana bir şey oldu, sürekli gribim ve geçmiyor” tarzı düşünceleriniz var mı? Olmadık sindirim sistemi hastalıklarıyla hastanelere mi koştunuz? Sizde sorun yok, sadece son aylarda çeşit çeşit, renk renk mikroplarla iç içeyiz!

6.02.2019

Şarbon, karantina ve veteriner hekimler

Seçme ve seçilme, İfade özgürlüğü, Grev ve lokavt, Toplantı ve gösteri, Özel yaşam ve mesken dokunulmazlığı, Yerleşme ve seyahat gibi insan haklarını biliyorsunuz.

31.08.2018