MENÜ

Ttk

Ttk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ttk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ttk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.121 Ttk haberi bulunmuştur.

Ttk Haberleri

Ereğlide ilk kömür 185 yıl önce bulunmuş

Ereğli'de ilk kömür 185 yıl önce bulunmuş

Bugün Zonguldak Ereğli'de ilk kez taşkömürünü bulan Uzun Mehmet ölümünün 185'inci yılında anıldı. Uzun Mehmet'in döneminden bugüne madencilik sektörü çağ atladı. Kazalar ölümler arttı. Türkiye'de Soma ve Ermenek faciaları yaşandı. 2014 yılı madencilik için 'kara yıl' olurken bu iki facia arasında irili ufaklı pek çok ölüm de meydana geldi. Acaba Uzun Mehmet bundan 185 yıl önce bu ölümlerin hiç birini tahmin etmiş miydi?

9.11.2014Ekonomi
350 metre yürüme yolu daha var

350 metre yürüme yolu daha var

Enerji Bakanı Taner Yıldız Ermenek'te açıklama yapıyor...

6.11.2014Ekonomi
O maden kazasına ağır ceza

O maden kazasına ağır ceza

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında 17 Mayıs 2010'da meydana gelen, 30 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasına ilişkin davada yargılanan 3 TTK yöneticisinin de aralarında bulunduğu 5 sanığa, 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası verdi.

31.10.2014Gündem
İşçiler olay anını anlattı

İşçiler olay anını anlattı

ERMENEK’TE Has Şekerler Madenciliğe ait ocakta meydana gelen kazanın ardından aileler ocağa akın ettiler. Olay sırasında madende çalışan işçiler facianın 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçilerin yemek yediği sırada meydana geldiğini söylediler. Olay sırasında ocakta olan işçilerden bir tanesi olay anını şöyle anlattı: “Saat 12’de yemek yediğimiz sırada bir toz bulutu ile birlikte su geldiğini farkettik. Çavuşlarımızı uyardık. Ancak çok üzerinde durmadılar. Torba yasanın ardından işveren bize ‘yemeğinizi evden getirip madende yiyeceksiniz’ dedi. Yemeği dışarıda yeseydik bu facia yaşanmayacaktı.İşveren ocağa inip çıkmamız yarım saat sürdüğü için yemeği ocakta yediriyordu.”

29.10.2014Gündem
Karamandaki maden kazasında son gelişmeler

Karaman'daki maden kazasında son gelişmeler

Karaman’ın Ermenek İlçesi'nde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağında işçiler dün sabah vardiyasındayken, 350 metrelik bölümde galeriye bir anda su dolmaya başladı. 16 işçi havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kendi çabalarıyla kurtuldu. 18 işçi ise mahsur kaldı. TTK’ya ait kurtarma ekipleriyle, AFAD ekibi bölgede çalışmalara başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ‘Ahtapot’ adlı su tahliye cihazını gönderdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocakta 11 bin ton su olduğunu belirterek, “Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin üstünde bulunuyor” dedi. Maden ocağında mahsur kalan işçilerden Hüseyin Gültek'in bir oğlu oldu...

29.10.2014Gündem
Ateş de su da toprak da hava da onları vurdu

Ateş de su da toprak da hava da onları vurdu

Ağır çalışma konuşllarında gecesini gündüzüne katarak çalışan madenciler alınmayan önlemler yüzünden her koşulda hayatını kaybediyor... Madenciler havasız ortamlarda boğuluyor. Soma'da alevler içinde can veriyor. Ermenek'te su içinde boğulma tehlikesiyle karşılaşıyor. Karadon'da göçük altında kalıyor...

29.10.2014Ekonomi
Su basması madenciliğin tabiatında var ancak öngörülebilir

'Su basması madenciliğin tabiatında var ancak öngörülebilir'

ZONGULDAK Maden Mühendisleri Odası Başkanı, Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erdoğan Kaymakçı, madencilikte daha önce üretim yapılıp terk edilen üst katlardaki boşlukların suyla dolduğunu belirterek, "Altta çalışırken su dolan yere yaklaşacak şekilde faaliyet yürütürseniz birdenbire su patlaması şeklinde o çalıştığınız alana su dolar ve bugün Ermenek’teki kazaya benzer bir durumla karşılaşırız. Bu madenciliğin tabiatında vardır, ancak öngörülebilir bir durumdur" dedi.

29.10.2014Gündem
Ocakta su altındalar

Ocakta su altındalar

Karaman’ın Ermenek ilçesinde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağında işçiler sabah vardiyasındayken, 350 metrelik bölümde galeriye bir anda su dolmaya başladı. 16 işçi havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kendi çabalarıyla kurtuldu. 18 işçi ise arada kaldı. TTK’ya ait kurtarma ekipleriyle, AFAD ekibi bölgede çalışmalara başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ‘Ahtapot’ adlı su tahliye cihazını gönderdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocakta 11 bin ton su olduğunu ve suyun yükselmeye devam ettiğini belirterek, “Zaman aleyhimize işliyor. Su tahliyesini hızlıca yapabilmemiz lazım” dedi.

28.10.2014Gündem
8 madencinin öldüğü faciada 10 sanık için 15 yıl istendi

8 madencinin öldüğü faciada 10 sanık için 15 yıl istendi

ZONGULDAK’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen ve 8 maden işçisinin öldüğü maden faciasıyla ilgili iddianame 21 ay sonra tamamlandı. Aralarında Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ile taşeron firma Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel’in de bulunduğu 10 sanık hakkında 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

17.10.2014Gündem
TÜRMOB Başkanı Sanlı: 700 bin değil 3 bin 500 şirket denetlendi

TÜRMOB Başkanı Sanlı: '700 bin değil 3 bin 500 şirket denetlendi'

TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı, Türkiye'de ortalama 1.5 yılda bir 'af' çıkardığını belirterek, bunun vergi ve sigorta primi ödememeyi alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Sanlı, kayıtdışılığın önlenmesi için mutlaka 'nereden buldun' tarzında bir düzenleme yapılarak, servetin kaynağının sorulması gerektiğine dikkat çekti.

11.10.2014Ekonomi
Torba kanun Zonguldak’ta büyük hayal kırıklığı yarattı

Torba kanun Zonguldak’ta büyük hayal kırıklığı yarattı

Milyonlarca kişinin umutla beklediği Torba Kanun, tek geçim kaynağı kömür olan Zonguldak’ta tam bir hayal kırıklığı yarattı. Torba nedeniyle 22 rödovanslı ocakta üretim dururken 4 bin işçi süresiz izine çıkarıldı. Hürriyet, Torba Yasa’nın yürürlüğe girmesinden sonra büyük sıkıntı yaşayan ‘kara elmas’ şehrinin nabzını tuttu. Esnafından işçisine patronundan başkanına kadar tüm kesimler torba nedeniyle ‘Zonguldak biter’ diye isyan ederken, çaresiz kalan kömür işçilerinin Soma’ya gideceğini söylüyor.

23.09.2014Ekonomi
Erdoğan Demir: ‘Bir günde bin 400 işçi çıkardık’

Erdoğan Demir: ‘Bir günde bin 400 işçi çıkardık’

‘Torba Yasa’nın yürürlüğe girmesinden hemen sonra en kritik haber Zonguldak’tan geldi. 22 maden firması 4 bin 500 işçi çıkardı. En büyük işçi çıkarma ise Demir Madencilik’te yaşandı. Şirket bin 400 işçiyi çıkararak faaliyetlerini durdurdu. Şirketin sahibi Erdoğan Demir, “Bizim için sorun olan işçi ücretleri değil; kamunun getirdiği ek yük” dedi.

17.09.2014Ekonomi
TTKda çipsiz madenci kalmayacak

TTK'da "çipsiz" madenci kalmayacak

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan madencilerin ocak içerisinde nerede olduğunu gösteren çipli baş lambalarını yaygınlaştırma hedefi doğrultusunda, özellikle göçük gibi iş kazalarında mahsur kalan işçilerin yerinin tespit edilmesinde büyük kolaylık sağlayan ekipmandan 3 bin 250 adet daha satın alınacak.

17.09.2014Gündem
Kaçak işçileri önlemek için kilitleniyor

"Kaçak işçileri önlemek için kilitleniyor"

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürü Recep Danacıoğlu, maden ocağında asansör kapılarının kilitlenmesi uygulamasının, ocağa girmediği halde çıkış saatinde gelip kartını basarak o gün çalışmış gibi yevmiye almak isteyen işçileri önlemek için yapıldığını söyledi.

11.09.2014Haber
SPK Başkanı: Turkcell için son gün 31 Mart  2015

SPK Başkanı: Turkcell için son gün 31 Mart 2015

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Turkcell ile ilgili, "31 Mart 2015 mevcut ortaklar için son tarih. Bu tarihe kadar ya kendileri oturup anlaşıp normal bir şirket haline dönüştürecekler, ya da SPK gerekli adımları atacak" dedi.

11.09.2014Ekonomi
Maden ocağında kilit uygulamasına dava

Maden ocağında kilit uygulamasına dava

ZONGULDAK’ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağında, işçilerin ocaktan erken çıkmalarını önlemek için asansör kapılarının kilitlenmesinin, iş sağlığı ve güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle İş Mahkemesi’ne başvurdu.

10.09.2014Gündem
KARDEMİR yönetimi güven tazeledi

KARDEMİR yönetimi güven tazeledi

Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ'nin olağanüstü genel kurulu yapıldı.

13.08.2014Ekonomi
Kömür satışından 6 ayda 131 milyon lira gelir

Kömür satışından 6 ayda 131 milyon lira gelir

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), bu yılın ilk altı ayında 649 bin 866 tonluk taş kömürü satışıyla KDV hariç 131 milyon 506 bin 945 lira gelir elde etti.

28.07.2014Ekonomi
TTK Başkanı Hülagü istifa etti

TTK Başkanı Hülagü istifa etti

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Mehmet Metin Hülagü istifa etti.

19.06.2014Gündem
Valilik CHPli belediyeden mal kaçırdı iddiası

'Valilik CHP'li belediyeden mal kaçırdı' iddiası

MUĞLA’da, 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerden 9 gün önce, valilik bünyesindeki Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi tarafından turizm bölgelerindeki yıllık yaklaşık 8 milyon lira getiri sağlayan 2 işletmenin, büyükşehir belediyesine geçmemesi için düzenlenen protokolle feshedildiği ileri sürüldü.

7.06.2014Ekonomi
Tüm madenlere kızışma uyarısı

Tüm madenlere kızışma uyarısı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma faciasının ardından özellikle kömür madenlerinin güvenliği konusunda sektör temsilcileri ve bürokratlarla 9 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda, tüm madenlere “metan gazı” ve “kızışma” uyarısında bulunuldu.

30.05.2014Ekonomi
Ölüm ihbarcılarına operasyon

'Ölüm ihbarcıları'na operasyon

ZONGULDAK’ta, ruhsatsız kömür ocaklarına yapılacak baskınları önceden sahiplerine rüşvet karşılığında haber verdiği iddiasıyla aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve orman görevlileri ile bir polisin bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

27.05.2014Gündem
5 bin maden işçisi ‘çip’li

5 bin maden işçisi ‘çip’li

TÜRKİYE Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, işçilerin baretlerindeki lambalara entegre edilen çip sayesinde madencilerin yer altında hangi noktada olduklarını adım adım takip edebildiklerini bildirdi.

25.05.2014Ekonomi
Türkiye’deki binlerce kaçak ocaktan birine girdik

Türkiye’deki binlerce kaçak ocaktan birine girdik

Soma faciasıyla birlikte Türkiye’de gözler özel maden şirketlerine çevrilirken asıl büyük tehlike köstebek yuvası gibi açılan binlerce kaçak ocakta yaşanıyor. Zonguldak’taki yüzlerce kaçak ocaktan birine girerek madencilerin ekmek parası için nasıl ölümü göze alarak kömür çıkardıklarına şahit olduk.

23.05.2014Ekonomi
Zonguldakta iki işsizden bir madene girmek istiyor

Zonguldak'ta iki işsizden bir madene girmek istiyor

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, kentte sanayi sektörü çok fazla olmadığı için işsizlerin maden iş kolunu tercih ettiklerini söyledi. Demirsu, ancak işsizlerin özel maden şirketleri yerine Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışmak istediklerini belirtti.

22.05.2014Ekonomi
Grizu kurbanı madenci ailelerinden dava

Grizu kurbanı madenci ailelerinden dava

ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Mart 1983’te meydana gelen 103 madencinin yaşamını yitirdiği grizu faciasında, ülke çapında toplanan yardımların ölen madencilerin yakınlarına dağıtılmadığı, oluşturulan bir fona aktarılarak havzadaki tüm iş kazalarında ölen madencilerin yakınlarına maaş olarak verildiği ortaya çıktı. 103 madencinin yakınları şu anda 13.5 milyon lira bulunan fonun tasfiye edilerek paranın kendilerine dağıtılması için hukuk mücadelesi başlattı.

21.05.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Kaçak binalar madenle çökerse sorumlu değiliz

EREN Holding, 2010’da faaliyete geçen Çatalağzı’ndaki termik santraldan 4-5 yıl kadar önce Zoguldak’ta bir taş kömürü sahasının ihalesine girdi.

14.11.2014

Paket iyi ama uygulaması zor

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan sosyal güvenlik tedbirleri ile ilgili paketi olumlu karşıladığımı baştan söyleyeyim. Alınacak tedbirler arasında cidden sonuç verecek, patronları önlem almaya özendirecek ceza-prim sistemlerinin, devletin tehlikeli işlerde devreye girip önlem almasını zorlayacak yapılmazsa devlet tarafından yapılacak hayati tedbirlerin olduğunu görüyoruz.

12.11.2014

Şirketlerinin kasasını boşaltanları affetmeyin

YENİ Türk Ticaret Kanunu’nu (TTK) hazırlayan Komisyon’un Başkanı Prof. Ünal Tekinalp aradı.

7.07.2014

Türkiye hiç hesap sormamış

Araştırdıkça tablo daha da kararıyor. Gittikçe utandırıyor. Bugüne kadar Türkiye’de meydana gelen maden facialarının hiçbirinin hesabı sorulmamış.

19.05.2014