MENÜ

Ttk

Ttk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ttk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ttk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.121 Ttk haberi bulunmuştur.

Ttk Haberleri

‘Bizi ölüme terk ettiniz’

‘Bizi ölüme terk ettiniz’

1992’de Kozlu’daki kaza sırasında ocak “Burada yangın söndürülemiyor” denilerek işçilerin üzerine kapatılmış, bir süre sonra açıldığındaysa işçilerin “Bizi ölüme terk ettiniz” yazısı ortaya çıkmış. O kazayı atlatan bir madenci travmasını hâlâ atlatamamış...

18.05.2014Kelebek
Somadaki TTK ekibi olanları anlattı

Soma'daki TTK ekibi olanları anlattı

Soma'daki maden faciasında tahliye çalışmalarına katılan Türkiye Taşkömürü İşletmeleri ‘nin (TTK) tahlisiye ekibi, kurtarma çalışmaları sırasında madendeki tespitlerini canlı yayında paylaştı.

17.05.2014Gündem
Özelde ölümler 7 kat daha fazla

Özelde ölümler 7 kat daha fazla

TÜRKİYE günlerdir Soma’da yaşanan ve 301’e işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ağlıyor.

17.05.2014Ekonomi
Taşeron varsa kaza kaçınılmaz

Taşeron varsa kaza kaçınılmaz!

SOMA’da meydana gelen facia, maden kazalarına 3 binin üzerinde kurban veren Türkiye’deki taşeronlaşma sorununu gündeme taşıdı.

16.05.2014Ekonomi
Soma için iş bırakan madencinin yevmiye tepkisi

Soma için iş bırakan madencinin yevmiye tepkisi

ZONGULDAK’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, Soma’da yaşamını yitiren madenciler için dün yaptıkları iş bırakma eylemi nedeniyle yasa gereği 2 günlük yevmiyelerinin kesileceğini öğrenince tepki gösterdi. İşçiler, "Soma’daki kardeşlerimiz için 1 gün işe gitmedik, 2 gün yevmiye kesiliyor" derken, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Behzat Çinkılıç, 10 bin işçiyi ilgilendiren bu konuyu TTK Yönetim Kurulu ile görüşeceklerini söyledi.

16.05.2014Ekonomi
Tüm Türkiyeden Soma eylemleri

Tüm Türkiye'den Soma eylemleri

Soma faciasını protesto için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısı ile buluşan gruplar Gayrettepe'de toplandı. Gruplar Beşiktaş Fındıklı'daki SGK İl Müdürlüğü'ne yürümek isterken polis önce yürüyüşe izin vermedi. Eylemciler ise TOMA'ların önüne yatarak beklemeye başladı. Ancak daha sonra polis geri çekilerek Mecidiyeköy meydana kadar yürüme izni verdi. Mecidiyeköy'de 8 TOMA'lı barikatın önünde bekleyen gruplar bir basın açıklaması yaparak olay yerinden ayrıldı.

16.05.2014Ekonomi
Somada bir işçinin avucundan çıkan not

Soma'da bir işçinin avucundan çıkan not

Genel Maden İşçileri Sendikası Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Soma’da madenden çıkarılan bir işçinin avucunda ‘oğlum hakkını helal et’ yazdığını açıkladı. Tutkun ‘biz bu kadar onurlu maden işçileriyiz’ dedi.

15.05.2014Gündem
ABD de üretiyor ama öldürmüyor

ABD de üretiyor ama öldürmüyor

Manisa'nın Soma ilçesinde gerçekleşen ve Türkiye'yi yasa boğan maden faciasının ardından diğer ülkelerdeki işçilerin çalışma şartları ve alınan güvenlik önlemleri bir kez daha gündeme geldi.

15.05.2014Dünya
Kozlu faciasını yaşayan mühendisten kömür tozu iddiası

Kozlu faciasını yaşayan mühendisten 'kömür tozu' iddiası

ZONGULDAK’ta, 3 Mart 1992’de 263 işçinin öldüğü grizu patlamasında kurtarma çalışmalarına katılan maden yüksek mühendisi Şerafettin Üstünkol, maden ocaklarında trafoların beton tahkimat içinde oda şeklinde ’cep’ denilen yerlerde olduğunu söyledi. Üstünkol, "Buradaki yangın direkt trafodan değil de trafonun patlamasıyla o şok nedeniyle kömür tozları havalanmış olabilir ve kömür tozları yine o şokla tutuşmuş olabilir. Tutuşma ocaktaki yangının yayılmasına sebep olmuş olabilir" dedi.

14.05.2014Gündem
O şirket İstanbuldaki ofisini kapattı

O şirket İstanbul'daki ofisini kapattı

Soma’da yaşanan ve son gelen bilgilere göre 205 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi Soma Holding'in İstanbul Levent’teki telefonlarına yanıt verilmediği belirlendi. Şirketin, önüne gelen bir grup genç ise duvara, 'Katiller' yazısı yazdı.

14.05.2014Ekonomi
Bakan Yıldızdan ilk açıklama

Bakan Yıldız'dan ilk açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma'daki maden kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

13.05.2014Gündem
Yargıtay Grizu Faciasında tazminat kararını onadı

Yargıtay Grizu Faciası'nda tazminat kararını onadı

ZONGULDAK’ta 17 Mayıs 2010’da meydana gelen grizu faciasında ölen 30 işçiden Sabri Özdal’ın eşi Aysun Özdal’a 40, çocukları Faruk Erdem ve Talha Görkem’e ise 30’ar bin lira olmak üzere toplam 100 bin lira tazminat ödenmesine hükmeden yerel mahkemenin kararını Yargıtay onadı.

29.04.2014Gündem
O madeni taşerona veren TTK da sekiz ölümden sorumlu

O madeni taşerona veren TTK da sekiz ölümden sorumlu

Kozlu'daki maden faciasıyla ilgili TTK Genel Müdürü'ne soruşturma, bakanlığın iznine takıldı. Özel sektördeki benzer bir davada ise genel müdüre ceza çıktı.

12.04.2014Ekonomi
MEB’de kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor

MEB’de kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor

Dün gece TBMM’ye taşınan dershaneler ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) teşkilatında önemli değişiklikler içeren yasa taslağı tepkilere neden oldu. Dershaneciler, “Yasa tasarısı bu haliyle Meclis’ten geçerse ve bütün girişimlerimiz sonuçsuz kalırsa konuyu yargıya taşıyacağız” dedi. Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı İrfan Erdoğan ve sendikalar da, yasa tasarısı Meclis’ten geçerse bakanlık teşkilatında kuvvetler ayrılığının ortadan kalkacağını ve ‘tek adam’ döneminin başlayacağını söylediler.

7.02.2014Eğitim
Taş kömüründe 73 yılın en düşük üretimi

Taş kömüründe 73 yılın en düşük üretimi

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) geçen yıl çıkarttığı 1 milyon 357 bin 966 ton taş kömürü, 1941'den yapılan en düşük üretim oldu.

16.01.2014Ekonomi
AMAN HATA YAPMAYIN MADENCİNİN CANI BU 2 KADINA EMANET

AMAN HATA YAPMAYIN! MADENCİNİN CANI BU 2 KADINA EMANET

Zonguldak'ta, 3 Mart 1992'deki grizu faciasında 263, 7 Ocak 2013'teki ani metan gazı püskürmesinde 8 madencinin öldüğü Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Maden Ocağı'nda iş başı yapan maden teknikerleri 24 yaşındaki Ezgi Berber ve 34 yaşındaki Ahsen Sarı, yer altındaki ani gaz yükselmelerini izleyip acil durumlarda madencileri uyarıyor. Kadın teknikerler zaman zaman maden ocağına da inerek inceleme ve gözlemlerde bulunuyor. Ezgi Berber, üniversitede eğitim görürken Soma'da özel bir şirkete ait maden ocağında stajyer olarak çalıştığını söyledi. TTK'ya ait ocakta ilk kez yer altına inen Ezgi Berber, "Böyle bir yerde çalışacağım hiç aklıma gelmemişti. Bir bakıma madencinin canı bize emanet. Metan gazı yükseldiğinde patlamalar oluyor çünkü. Biz de gaz oranı yükseldiğinde yer altına bildiriyoruz. Çok önemli bir iş yapıyoruz aslında. Çok dikkat isteyen bir iş" dedi. Durmuş SEVİNDİK-DHA

16.01.2014Haber
Ermeni meselesini araştıran öğrenciler fişlendi iddiası

Ermeni meselesini araştıran öğrenciler fişlendi iddiası

Agos Gazetesi, Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Ermeni meselesini araştıran öğrencileri fişlediğini iddia etti.

12.12.2013Gündem
TTK’da ‘iç giyime engel’ yok

TTK’da ‘iç giyime engel’ yok

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir alışveriş merkezinin açılışını yapacağı sırada Victoria’s Secret mağazasının kepenklerinin neden kapatıldığına yönelik soruyu yanıtladı.

7.12.2013Ekonomi
Kaçak madende 60 TL’lik facia

Kaçak madende 60 TL’lik facia

Zonguldak’ın Kırat Mahallesi’nde, daha önce ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenerek kapatılan kömür ocağında çalışan Yaşar Özerdoğan (53), İsmail Altun (24) ve Mustafa Özalpuğan (54), önceki gece metan gazı kurbanı oldular.

7.12.2013Gündem
Maden ocağında iş kazaları: 4 ölü, 1 yaralı

Maden ocağında iş kazaları: 4 ölü, 1 yaralı

Zonguldak'ta kaçak kömür ocağı ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında meydan gelen iş kazalarında 4 işçi öldü, 1 işçi yaralandı.

6.12.2013Gündem
Başbakan Erdoğan: Eksikler tamamlanarak taslak önümüzdeki Bakanlar Kurulu’na gelecek

Başbakan Erdoğan: Eksikler tamamlanarak taslak önümüzdeki Bakanlar Kurulu’na gelecek

Başbakan Erdoğan A Haber'de canlı yayında konuşuyor. Erdoğan dersaneler konusunda şunları söyledi:

20.11.2013Gündem
Madencilerden üniversite öğrencilerine yurt

Madencilerden üniversite öğrencilerine yurt

Zonguldak'ta, madencilere çeşitli yardım ve destekler için Türkiye'nin ilk sosyal güvenlik kuruluşu olarak kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı, barınma sorunu çeken üniversite öğrencilerine yönelik yurt inşa ettirecek.

15.11.2013Eğitim
TTKdan taş kömürü sahası ihalesi

TTK'dan taş kömürü sahası ihalesi

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü (TTK) Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi sınırları içersinde bulunan "2-A numaralı taşkömürü sahası"nı 36 yıl süre ile rödövans karşılığı işletmeye verecek.

9.09.2013Ekonomi
Ailesi okula göndermedi, o iki üniversite bitirdi

Ailesi okula göndermedi, o iki üniversite bitirdi

Zonguldak'ta, ailesinin, kızlar okumaz diyerek ortaokula göndermediği 49 yaşındaki Münevver Küçükertunç, açıktan ortaokul ve liseyi bitirdi. Ardından da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin 2 yıllık iktisadi ve idari programlar bölümü ile 4 yıllık işletme bölümü'nü de okudu.

3.09.2013Eğitim
Kömür ocağında yangın tekrar başladı

Kömür ocağında yangın tekrar başladı

ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’nde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında 2 gün önce üretim sırasında çıkan ve yapılan çalışmayla söndürülen yangın yeniden başladı.

18.08.2013Gündem
Maden ocaklarına gaz dedektörü alınacak

Maden ocaklarına gaz dedektörü alınacak

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında kullanılmak üzere ihaleyle 175 alarmlı metan dedektörü alacak.

6.08.2013Ekonomi
TTK’nın ‘Kartal’ı tam Türk değil

TTK’nın ‘Kartal’ı tam Türk değil

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu’nun kartallı logosu değiştiriliyor.

27.07.2013Gündem
Tarih, videolarla anlatılacak

Tarih, videolarla anlatılacak

Türk Tarih Kurumu, “Tarihin 100’ü” projesiyle Türk tarihi hakkında en çok konuşulan konuları fotoğraf ve kısa videolarla konunun uzmanlarına anlattıracak. İlkokul öğrencisinin rahatlıkla anlayabileceği tarzda hazırlanacak belgesellerle tarihin yanlış öğrenilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

23.07.2013Eğitim
İşçi emekliye ayrıldı, kömür üretimi düştü

İşçi emekliye ayrıldı, kömür üretimi düştü

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ocaklarından yılın ilk yarısı için belirlenen 908 bin 960 tonluk üretim hedefine karşın 681 bin 527 ton kömür çıkarılarak son yılların en düşük üretimi gerçekleştirildi.

17.07.2013Ekonomi
Kömür üretiminde son yılların en düşük oranı

Kömür üretiminde son yılların en düşük oranı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ocaklarından yılın ilk yarısı için belirlenen 908 bin 960 tonluk üretim hedefine karşın 681 bin 527 ton kömür çıkarılarak son yılların en düşük üretimi gerçekleştirildi.

17.07.2013Gündem
İşletme sahibinin sözlerine hakimden tepki

İşletme sahibinin sözlerine hakimden tepki

ZONGULDAK’ta, ruhsatsız işlettiği kömür ocağında 1 madencinin ölümü, 3 madencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan iş kazasıyla ilgili tutuksuz yargılanan 35 yaşındaki Serkan B.’nin savunmasında, "Küçük bir kaza oldu" demesine Mahkeme Başkanı Hakim Huriye Gülen, "Küçük bir kaza deme, insan öldü orada" diyerek tepki gösterdi.

20.06.2013Gündem
177 kişilik işe 4 bin 848 başvuru

177 kişilik işe 4 bin 848 başvuru

ZONGULDAK’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) 27 farklı meslekte istihdam edilecek 177 işçi için verilen ilana 4 bin 848 kişi başvuruda bulundu.

6.06.2013Gündem
Akl-ı Kemal

Akl-ı Kemal

TARİH araştırmacısı Sinan Meydan, Atatürk ve Cumhuriyet dönemi projelerini 10 yıllık bir araştırma sonunda “Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri” adıyla 4 ciltlik kitap haline getirdi.

18.05.2013Gündem
Mecliste patent ihlali tartışması

Mecliste patent ihlali tartışması

Hükümetin Patent Tasarısına, muhalefetin yanı sıra AK Parti’den de itiraz geldi.

18.05.2013Ekonomi
Ölen madencinin ailesine 100 bin liralık tazminat

Ölen madencinin ailesine 100 bin liralık tazminat

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden madencinin eşine 40 bin, iki çocuğuna otuzar bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

16.05.2013Ekonomi
Milli Eğitim’in beynine girdik

Milli Eğitim’in beynine girdik

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilimsel danışma ve karar organı işlevini yerine getiren Talim Terbiye Kurulu üyeleri kimdir, ne yapar, nasıl çalışırlar?

29.04.2013Eğitim

Yazar Sonuçları

"Kaçak ocaklarda ölümler kesintisiz şekilde devam ediyor"

Zonguldak'ta TTK'nın kiracısı bir maden şirketinin sahibinden mektup

19.05.2014

Ağlamamız bittiyse iki şey yapmalıyız

TAŞKÖMÜRÜ madenciliği tarihinin en büyük felaketlerinden biri 1992’de TTK, yani Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında yaşandı. 263 işçi öldü, 550 işçi yaralandı.

18.05.2014

‘Madenci bulmak zorlaştı’ diyordu

SOMA’da Türkiye’nin yüreğini yakan acı olay üzerine 2012 yılı eylül ayında Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve CEO’su Can Gürkan’la Soma ve Zonguldak’a yaptığımız kömür madeni turunda aldığım notları yeniden gözden geçirdim.

15.05.2014

Maden kazalarında fıtrat faktörü ve bilimsel bakışın gereği

SOMA’da yaşanan büyük faciadan sonra -bu gibi büyük kazaların ardından her seferinde yaşandığı gibi- yine aynı soru karşımıza çıkıyor:

15.05.2014

Atatürk düşmanlığı

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, rejiminin altını oyanlara öyle sorular soruyor ki...

2.03.2014

Defterlerini kaybedene kırk katır mı kırk satır mı?

AMAN dikkat!.. Ticari defterlerinizi iyi muhafaza edin.

16.02.2014

Yüzbinlerce şirkete kapanma tehlikesi

14 ŞUBAT 2014 tarihine sayılı günler kaldı..

9.02.2014

‘AKP halkı böyle kandırdı’

Hürriyet Ankara Bürosu’ndan Rıza Özel’in babası Yusuf Özel’in Antalya’daki cenaze töreninde karşılaştığımız Dursun Gündoğdu ile bir yerde oturup siyaset üzerine konuştuk.

17.10.2013

Kayserililerin bile hayret ettiği vergi!

Bir süre önce, Hürriyet’in düzenlediği bir toplantı nedeniyle, “konuşmacı olarak” Kayseri’ye gittim.

2.07.2013