MENÜ

Trafik Haftası

Trafik Haftası ile ilgili tüm haberleri, son dakika Trafik Haftası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Trafik Haftası haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 989 Trafik Haftası haberi bulunmuştur.

Trafik Haftası Haberleri

Bu araba alkol kokusunda çalışmıyor

Bu araba alkol kokusunda çalışmıyor

Erzurum'da tasarladığı otomobil alkol kokusu olunca kesinlikle çalışmıyor. Bununla birlikte emniyet kemeri takılmayınca araba hareket etmiyor.Erzurumlu Ebubekir Taşbaşı'nın tasarladığı araba alkol kokusunda çalışmazken, emniyet kemeri takılı olmayınca da hareket etmiyor. Taşbaşı'nın tasarladığı arabayı ise kendisinden başkası kullanamıyor. Yakutiye Mahallesi'nde yaşayan ve yaptığı buluşlarla “Dadaş Mucit” lakabı ile tanınan 57 yaşındaki Ebubekir Taşbaşı, Trafik Haftası için 93 model aracını yeniden tasarladı. Taşbaşı, aracına alkol ve cep telefonu sensörü ekledi. Sensörle araca alkol kokusuyla binildiğinde veya alkol içildiğinde motor otomatik olarak kendini kapatıyor ve koku araçta olduğu sürece çalışmıyor. Cep telefonu özel olarak tasarlanan aparattan çıkartıldığında da yine aracın motoru otomatikman kapanıyor. Bu aparatın amacı ise araçta cep telefonuyla konuşmayı engellemek. Bir diğer özellikte ise araç emniyet kemeri takılmadığı sürece çalışmıyor. Böylelikle araç kişilere emniyet kemerini takma zorunluluğu getiriyor. Emniyet kemerine yerleştirilen ısı sensörlüyle emniyet kemerini arkadan taksanız dahi aracı kandıramıyorsunuz. Ve son olarak araçtaki sabit hız sensörü ile araç 95 kilometre hızı geçmiyor. Ebubekir Taşbaşı'nın daha önceden yaptığı çalışmayla da arabaya hırsız girdiğinde oluşan manyetik alanda koltuklar araç içerisindeki kişiyi sıkıştırıyor ve kaçmasını engelliyor. Ebubekir Taşbaşı, trafik kazalarını önlemek için akıllı bir araç geliştirdiğini ifade ederek, “Bu aracı bu şekilde tasarlamamın sebebi trafik kurallarına uyulması için. Araca telefon sistemi yaptım, bunun sebebi telefon konuşmasını engellemek. Araçta alkol sensörü var. Bu sistem de kokuya duyarlı. Sensör koku aldığı an ses çıkarıyor ve motoru kapatıyor. Hız sensörümüz var, bu da kazaları engelliyor. Emniyet kemerimizi ise takmadan aracı çalıştıramıyoruz. Benim böyle akıllı bir otomobil geliştirmemin sebebi trafik kazalarını engellemek” dedi.

26.05.2019Haber
Öyle bir araba tasarladı ki sadece kendi kullanabiliyor

Öyle bir araba tasarladı ki sadece kendi kullanabiliyor

Erzurum'da tasarladığı otomobil alkol kokusu olunca kesinlikle çalışmıyor. Bununla birlikte emniyet kemeri takılmayınca araba hareket etmiyor.

26.05.2019Ekonomi
İstanbulda 3 boyutlu yaya geçidi

İstanbul'da 3 boyutlu yaya geçidi

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'nda, İstanbul'da Levent Caddesi ile Büyükdere Caddesi'nin birleştiği noktaya 'Hedef yolda sıfır can kaybı' adlı grafiti çalışması yapıldı.

13.05.2019Gündem
Dikkatli geç yaşamayı seç

Dikkatli geç yaşamayı seç

Karayolu Trafik Haftası kapsamında yüzlerce öğrenci ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla Çemberlitaş’tan Sultanahmet’e yürüdü.

10.05.2019Gündem
Trafik uygulamasına öğrencilerden üniformalı destek

Trafik uygulamasına öğrencilerden üniformalı destek

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki bir grup öğrenci, İçişleri Bakanlığı’nca 2019’un ‘yaya öncelikli trafik yılı’ ilan edilmesinin ardından yurt genelinde başlatılan etkinliklere, trafik polisi üniforması giyerek gerçekleştirdikleri trafik denetimiyle destek verdi.

9.05.2019Eğitim
Trafik Haftası ne zaman

Trafik Haftası ne zaman?

Trafik Haftası, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ülke genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle her yıl kutlanmaya devam ediyor. Bilinç oluşturmak için organize edilen bu haftanın ne zaman olduğunu merak eden vatandaşlar, bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Trafik Haftası ne zaman?

24.04.2019Gündem
Trafikte son 5 yılın acı bilançosu

Trafikte son 5 yılın acı bilançosu

TRAFİK güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak için tüm dünyada her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bugünü takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” etkinlikleri düzenlenirken, Türkiye’deki trafik kazalarının bilançosu ise çok ağır oldu.

3.05.2018Gündem
Çocuklara trafik eğitimi

Çocuklara trafik eğitimi

Trafik haftası nedeniyle Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü, 4-7 yaş arası çocuklara trafik ve trafik güvenliği konusunda eğitim verdi. Bir otomotiv markası işbirliğiyle gerçekleşen eğitimde, çocuklar için karayolları ve trafik lambası maketleri kullanıldı.

26.12.2017Eğitim