MENÜ

Toros Dağları

Toros Dağları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Toros Dağları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Toros Dağları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 625 Toros Dağları haberi bulunmuştur.

Toros Dağları Haberleri

Çocuklar Toroslar’dan getirilen 40 kamyon karla eğlendi

Çocuklar Toroslar’dan getirilen 40 kamyon karla eğlendi

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde, kar yağan bölgelere gidemeyen ailelerin çocukları için Toros Dağları’ndan 40 kamyona yüklenerek getirilen 400 ton karla ’KAR-NE Şenliği’ düzenlendi.

18.01.2020Gündem
Felaketi yaşadılar... Mersinden bir acı haber daha

Felaketi yaşadılar... Mersin'den bir acı haber daha

Mersin'in Mut ilçesinde yağışlardan dolayı kayganlaşan yolda kontrolden çıkarak dereye düşen araçtaki 2 kişiden birinin cansız bedeni bulundu.

7.01.2020Gündem
Mersinde sağanak ve fırtına hayatı olumsuz etkiliyor

Mersin'de sağanak ve fırtına hayatı olumsuz etkiliyor

MERSİN'de dün sabahtan beri etkili olan kuvvetli yağış yaşamı felç etti. Erdemli ilçesinde yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda 1 kişi öldü. Yağmur nedeniyle Gülnar ilçesinde taşımalı eğitime, kar yağışının etkili olduğu Çamlıyayla ilçesinde tüm okullar, Erdemli ilçesinin Toros Dağları eteklerindeki bazı mahallelerinde ise taşımalı eğitime bir günlüğüne ara verildi.

7.01.2020Haber
Son dakika haberi... Mersinde sel felaketi Okullar tatil edildi, aşırı yağış can aldı

Son dakika haberi... Mersin'de sel felaketi! Okullar tatil edildi, aşırı yağış can aldı

MERSİN'de dün sabahtan beri etkili olan kuvvetli yağış yaşamı felç etti. Erdemli ilçesinde yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda bir kişi öldü. Yağmur nedeniyle Gülnar ilçesinde taşımalı eğitime, kar yağışının etkili olduğu Çamlıyayla ilçesinde tüm okullar, Erdemli ilçesinin Toros Dağları eteklerindeki bazı mahallelerinde ise taşımalı eğitime bir günlüğüne ara verildi. Mersin - Antalya karayolu da sel sularına teslim oldu, yolda kalan onlarca aracın kurtarılması için çalışmalar sürüyor...

7.01.2020Gündem
James Bondun düştüğü köprü ışıklandırılıyor

"James Bond'un düştüğü köprü" ışıklandırılıyor

Adana'nın Karaisalı ilçesinde 1912'de Almanlar tarafından inşa edilen ve "James Bond" serisinin "Skyfall" filminin aksiyon sahnelerinin de çekildiği Varda Köprüsü'nün ışıklandırılması çalışmaları, hazırlanan projeyle yaklaşık bir ayda tamamlanacak.

5.12.2019Keyif

Toroslar'a kar yağdı, kartpostallık görüntüler oluştu

Toros Dağları'nın zirvesine kar yağdı. Adana'da havanın güneşli ve bulutsuz olması nedeniyle dağlardaki kar manzarası kent merkezinde kartpostallık görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

3.12.2019Seyahat
Sagalassos Beyoğlu’na taşındı

Sagalassos Beyoğlu’na taşındı

Sagalassos antik kentinden çıkarılan ve daha önce bir kısmı Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 368 orijinal eser, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’ndaki binasına taşındı. Son yılların en kapsamlı arkeoloji projelerinden biri olan ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan ‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’ sergisi, en iyi korunan antik kentlerden biri olan Sagalassos’un tanıtımı için iyi bir fırsat.

28.11.2019Kitap Sanat
100 gramı bütün kış yeter Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilere ikram edince...

100 gramı bütün kış yeter! Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilere ikram edince...

Burdur’un Bucak ilçesinde Toros Dağları’nın yüksek kesimlerinde yetişen yabani orkide bitkisinin yumrularından elde edilen salep, kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Yapışkan özelliği, tadı ve aromasıyla diğer saleplerden farklı olan Bucak salebinin kilosu, 700 liraya ulaştı.

Tatlı su ıstakozu geçim kaynakları oldu

Tatlı su ıstakozu geçim kaynakları oldu

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki balıkçılar, dünya mutfağında önemli yere sahip tatlı su ıstakozunu avlayarak geçimlerini sağlıyor.

3.11.2019Ekonomi
Toros Dağlarının zirvesinde yetişiyor... Fiyatına şaşıracaksınız

Toros Dağları'nın zirvesinde yetişiyor... Fiyatına şaşıracaksınız

Toros Dağları'nın zirvesindeki yabani orkidelerin yumrularından elde edilen Bucak salebi, kış aylarında tercih edilen içeceklerin başında geliyor. Kendine has tadı ve kıvamı bulunan salep, kilosu 700 TL'den satılıyor.

Torosların efsanesi ‘Alageyik’ görüntülendi…

Torosların efsanesi ‘Alageyik’ görüntülendi…

Anadolu’daki birçok efsaneye, türkü ve masala konu olan ‘Alageyik’ Toros dağları eteklerinde görüntülendi.

21.10.2019Gündem
Çukurovada lavanta yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Çukurova'da lavanta yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Adana'da ova ile Toros dağları arasındaki geçit bölgelerinde daha düşük kalitedeki tarımsal arazilerde lavanta tarımını yaygınlaştırma çalışmaları yapılıyor.

12.09.2019Ekonomi
Üç çocukla üç gün üç gecede Toros Dağları nasıl aşılır

Üç çocukla üç gün üç gecede Toros Dağları nasıl aşılır?

Yaşları 8, 9 ve 12 olan üç çocuklu iki aile Toros Dağları’nı aşmaya kalkarsa ne olur? Bu sorunun cevabını aradık, dağcıların şaşkın bakışları altında düştük yollara... İşte bu macerayı kazasız belasız geçirmenin 10 püf noktası...

Üç çocuk, üç gün, üç gece: Toros Dağları nasıl aşılır

Üç çocuk, üç gün, üç gece: Toros Dağları nasıl aşılır?

Yaşları 8-9 ve 12 olan üç çocukla iki aile zor bir işe kalkıştık. Toros Dağları’nı aşıp bir şehirden diğerine geçtik. Maceramız üç gün sürdü. Dağın bir yüzündeki dik yokuşu, yoğun rüzgârları yedi saatte tamamladık. Karlı ve uzun etapta sekiz saat yürüdük. 3 bin 500 metredeki geçitten geçip, zirvelerin gölgesinde çadırda kaldık. Peki çocuklar bu macerayı nasıl tamamladı? Bizden çok daha iyi performansları vardı…

2.08.2019Haber
Kapadokya, Ürgüp ve Göreme hangi ilimizin sınırları içerisinde

Kapadokya, Ürgüp ve Göreme hangi ilimizin sınırları içerisinde?

Kapadokya, Ürgüp ve Göreme, bilgi yarışmalarıyla gündeme geliyor. Ülkemizin en eşsiz doğal eserlerinden olan Kapadokya, Ürgüp ve Göreme her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Peki, Kapadokya, Ürgüp ve Göreme hangi ilimizin sınırları içerisinde?

2.08.2019Gündem
Almanların Türkiye’deki ‘yıkık kenti’ için özel ekip kuruldu

Almanların Türkiye’deki ‘yıkık kenti’ için özel ekip kuruldu

1900’lü yılların başlarında Berlin-Bağdat demir yolu için Toros Dağlarında Varda Köprüsü ve 22 tünelin inşasında çalışan 5 bin Alman mühendis ve işçinin, doğası ve yaban hayatıyla dikkat çeken Belemedik’te kurduğu, içerisinde hastane, okul ve kilise gibi yapıların da bulunduğu tarihi binalar restore edilerek turizme kazandırılıyor.

5.07.2019Avrupa
Torosların incisi Dipsiz Göl doğaseverlerin gözdesi

Toroslar'ın incisi Dipsiz Göl doğaseverlerin gözdesi

Antalya'nın Akseki ilçesi ile Konya'nın Bozkır ilçesi sınırında bulunan Dipsiz Göl, doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

3.07.2019Seyahat
Ödüllü balın üretim yöntemini torunlarına öğretiyor

Ödüllü balın üretim yöntemini torunlarına öğretiyor

Mersin'de, Toros Dağları'ndaki yaylada arıcılık yapan ve ürünleriyle bugüne kadar birçok ödülün de sahibi olan 71 yaşındaki Şahbaz Çay, dedelerinden miras kalan bal üretim yöntemini torunlarına aktarıyor.

30.06.2019Ekonomi
Kahramanmaraşta bulundu 35 milyon yıllık...

Kahramanmaraş'ta bulundu! 35 milyon yıllık...

Kahramanmaraş'ta araştırma için yola çıkan Kültür ve Turizm Platformu ekibi, yaptıkları gezide 35 milyon yıllık olduğu düşünülen fosillere ulaştı.

26.06.2019Gündem
Baykuşun kısmeti ayağına gelir

Baykuşun kısmeti ayağına gelir!

Doğa Koruma Merkezi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’yla yürüttüğü ‘Geleceğin Tarımı Projesi’nde yollar baykuşlara çıktı. Konya çiftçisinin büyük derdi, zararlı kemirgenlerle mücadelede çözüm, avcılıkta usta bu kuşlar oldu. Çünkü bir peçeli baykuş yılda 1000’den çok fare yok ediyor.

26.05.2019Hürriyet Pazar
Sagalassos’a sanatçı desteği

Sagalassos’a sanatçı desteği

Anadolu'nun en geç keşfedilen antik kentlerinden biri olan Sagalassos, çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinin ziyareti ile yeni bir keşfe hazırlanıyor.

24.05.2019Kitap Sanat
Konya ve Isparta arasında yer alan gölün adı nedir

Konya ve Isparta arasında yer alan gölün adı nedir?

Beyşehir Gölü, Türkiye'nin ikinci büyük gölü, güney ve batısında Toros Dağları, doğusunda volkanik bir oluşum olan Erenler Dağı, güneydoğu kuzeybatı yönünde ise Anamas Dağı ve Sultan Dağları ile çevrili tektonik bir çökeltide yer almaktadır. İşte, Beyşehir Gölü hakkında bazı bilgiler.

16.05.2019Gündem
Nesli tükenmekte olan Semender Toros Dağları eteklerinde görüldü

Nesli tükenmekte olan 'Semender' Toros Dağları eteklerinde görüldü

Konya'nın Halkapınar ilçesinde Toros Dağları eteklerinde nesli tükenmekte olan 'semender' görüldü.

7.05.2019Gündem
Tınaztepe Mağarası büyük ilgi görüyor

Tınaztepe Mağarası büyük ilgi görüyor

Konya Seydişehir'de Fransız bilim insanı Michel Bakalowichz tarafından bulunan mağara, görenleri kendisine hayran bırakıyor. 22 kilometre uzunluğa sahip dünyanın en uzun mağaralarından olan Tınaztepe Mağarası'na yerli ve yabancı turistler ilgi gösteriyor.

24.04.2019Seyahat
Orta Torosların saklı cenneti: Uçansu Şelalesi

Orta Toroslar'ın saklı cenneti: Uçansu Şelalesi

Konya'nın güneyinde yer alan Orta Toroslar'ın zirvelerinden Akdağ ve Geyik dağlarındaki kar kütlelerinin erimesiyle beslenen Uçansu Şelalesi, muhteşem güzelliği ile görsel şölen sunuyor.

24.04.2019Seyahat
Karla kaplı Toroslar çiğdemlerle renklendi

Karla kaplı Toroslar çiğdemlerle renklendi

Konya'nın Seydişehir ilçesinde nisan ayında yağan kar, Toros Dağları'nı beyaza bürüdü. Toroslar, çiğdemlerle daha güzel bir görünüme kavuştu.

22.04.2019Seyahat
Uçuş tutkunlarının yeni gözdesi: Gelincik Tepesi

Uçuş tutkunlarının yeni gözdesi: Gelincik Tepesi

Toros Dağları'nın eteklerindeki Gelincik Tepesi, deniz manzarası eşliğindeki elverişli arazisiyle yamaç paraşütüyle ilgilenen uçuş tutkunlarının gözdesi haline geldi.

10.04.2019Seyahat
‘Çanakkale’nin kıymetini bilmeliyiz’

‘Çanakkale’nin kıymetini bilmeliyiz’

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği, Çanakkale Şehitlerini Anma etkinliği düzenledi. Etkinliğe katılan Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Köylü, Amasya genelgesini içselleştiren her bireyin birer Mustafa Kemal olacağını söyledi. Gelen itirazlar sonucu sözlerine açıklık getiren Murat Köylü, şöyle konuştu:

18.03.2019Avrupa
Bakan Pakdemirli açıkladı 30 bin haneye ulaşacak

Bakan Pakdemirli açıkladı! 30 bin haneye ulaşacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi'nde ilk hedefin 30 bin hane olduğunu söyledi.

5.03.2019Ekonomi
Hakkari’de dağcılar tarafından keşfedildi Eşi benzeri yok…

Hakkari’de dağcılar tarafından keşfedildi! Eşi benzeri yok…

Hakkari’de faaliyet gösteren Cilo Sat Gölleri ve Buzulları Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (CİSAD) üyesi 33 dağcının gerçekleştirdiği doğa yürüyüşü sırasında, bölgede eşi benzeri olmayan ve içerisinde sarkıt, dikit ve sütunların bulunduğu, Akdeniz Bölgesi’nin Toros Dağları’nda bulunan Damlataş Mağarası’na da benzerlik taşıyan bir mağara keşfedildi. Damla taş mağarası, dağcı ve fotoğrafçı olan Murat Adıyaman tarafından da fotoğraflanarak sosyal medyada paylaşıldı.

19.02.2019Seyahat
Toroslarda kış sofralarının baş tacı kurutulmuş et

Toroslar'da kış sofralarının baş tacı 'kurutulmuş et'

Toros Dağları'nın eteklerinde yer alan Konya'nın Taşkent ilçesinde, kadınlar tarafından yüzyıllardır yaz kış hazırlanan ve genç yaşlı herkes tarafından sevilerek tüketilen kurutulmuş et, kış sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri.

Akseki’de kış manzaraları

Akseki’de kış manzaraları

Antalya'nın Akseki ilçesindeki yoğun kar yağışı sonrası ortaya çıkan kar manzaraları hayran bıraktı.

15.01.2019Seyahat
Kadir İnanırdan o iddialara sert cevap

Kadir İnanır'dan o iddialara sert cevap

ALİ Özgentürk’ün geçtiğimiz günlerde ortaya attığı “Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin finalini değiştirmeye çalıştı. Canlandırdığı Asya karakterinin İlyas’a dönmesini istedi” iddiasına, unutulmaz filmin İlyas’ı Kadir İnanır’dan yanıt geldi.

29.12.2018Magazin
Göbeklitepe nerede İşte Göbeklitepenin konumu ve tarihi

Göbeklitepe nerede? İşte Göbeklitepe'nin konumu ve tarihi

Gündemdeki haberler ardından Göbeklitepe’nin konumu bir kez daha gündeme geldi. Dünyadaki en eski tapınak merkezlerinden biri olan Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), ’Dünya Mirası Geçici Listesinden asil listeye geçmişti. Peki, Göbeklitepe nerede? İşte Göbeklitepe'nin konumu ve tarihi

25.12.2018Gündem
Büyüleyici güzellik: Tınaztepe Mağarası

Büyüleyici güzellik: Tınaztepe Mağarası

Konya Seydişehir'de Fransız bilim insanı Michel Bakalowichz tarafından bulunan mağara, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

14.11.2018Seyahat

Yazar Sonuçları

Anamur muzla ‘patlıyor’

ANAMUR eskiden pek bilinmezdi. Mersin’den ve Antalya’dan yıllardır ilgilenilmeyen karayolu nedeniyle Anamur’a gitmek pek kolay değildi.

25.07.2019

Belek’te golf rüzgarı esti

Hafta sonu Türkiyemiz’in göz bebeği Antalyamız’ın Belek Bölgesi’ndeydim. Güneş yine şıkır şıkır, hava mis gibiydi.

15.02.2019

Akdeniz’in incisi: Antalya

Yarıyıl tatili için plan yapmadıysanız size çok güzel bir önerim var. Şifalı mağaralardan antik kentlere, Hristiyanlığın hac merkezinden doğa harikası şelalelerine uzanan yeryüzünün cennetten köşelerinden Antalya... Masmavi duru suları, yemyeşil çimenleri, doğal güzellikleri ve tarihi birikimiyle Antalya’ya gitmeye ne dersiniz? İşte detaylar...

15.01.2019

“Turizm her şeyden önce görünmeyen bir ihracat sektörüdür…”

Bu haftaki röportaj konuğum Tayyar Zaimoğlu… Yıllarca Adana’ya hem tekstil hem de turizm anlamında hizmet verip, istihdam yaratan aile…

10.09.2018