MENÜ

Tohum

Tohum ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tohum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tohum haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.190 Tohum haberi bulunmuştur.

Tohum Haberleri

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sükûnet sağlanmazsa olaylar tüm Akdeniz havzasını etkileyecek

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sükûnet sağlanmazsa olaylar tüm Akdeniz havzasını etkileyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile "Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni"ne katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Libya konusuna da değindi ve "Bir an önce sükûnet sağlanmazsa Libya’daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir." dedi.

24.01.2020Gündem
TEGV 25 yaşını kutluyor

TEGV 25 yaşını kutluyor

TEGV öğrencilerinden oluşan koronun şarkılar seslendirdiği programda, vakıfta 25. yılını dolduranlara plaketleri verildi.

24.01.2020Gündem
Abdullah Avcı değil, futbolcular değişsin

'Abdullah Avcı değil, futbolcular değişsin!'

Hürriyet Futbol Konseyi'nde Mehmet Arslan, Güntekin Onay, Uğur Meleke ve İlker Yasin, futbol gündemindeki konuları masaya yatırdı.

21.01.2020Futbol
Hileli gıdaya disiplin cezası

Hileli gıdaya disiplin cezası

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 81 ildeki oda ve borsalara, üretimini yaptıkları gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmalar için disiplin değelendirmesi yapmaları için talimat gönderdi. Oda ve borsalar bünyesindeki disiplin kurulları, ürettikleri ürünlerde hile yapan, standartlara uymayan üretici ve satıcı firmalara önce uyarı daha sonra para cezası verebilecek.

18.01.2020Ekonomi
Kuşların doğurganlığına yeni tehdit: Mazot

Kuşların doğurganlığına yeni tehdit: Mazot

Meclis Araştırma Komisyonu, mazot masrafındaki artış nedeniyle çiftçinin üretim tekniğinde yaptığı değişikliklerin yaban kuşlarında kısırlığa neden olduğunu tespit etti. Keklik, bıldırcın ve üveyik başta olmak üzere bazı türlerde doğurganlığın kaybolduğuna, bunun sonucu olarak salgın hastalıkların artış gösterdiğine işaret edildi.

18.01.2020Gündem
Batı Akdenizin ihracat şampiyonu domates oldu

Batı Akdeniz'in ihracat şampiyonu "domates" oldu

Geçen yıl yaklaşık 500 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştiren Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yurt dışına en fazla domates gönderdi.

17.01.2020Ekonomi
Kanal İstanbul’a çok yakında başlıyoruz

Kanal İstanbul’a çok yakında başlıyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2019’un Türkiye’nin en zor şartlarda bile neler yapabileceğini gösteren başarı hikâyesi olduğunu belirterek, “Bu büyük milletin istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceği bir yıla giriyoruz. Yeniden şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz” dedi. Erdoğan, dün Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleriyle birlikte 2019 yılı değerlendirme toplantısı düzenledi. Hükümetin 2019 icraatlarını ve 2020 hedeflerini anlatırken “Kanal İstanbul’u çok yakında yapacağız” diyen Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

17.01.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Akıncı açıklaması

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Akıncı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda "Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak, hedeflerimize yöneldik. Yeni bir şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz" açıklamasında bulunurken, projelere de değindi ve Kanal İstanbul projesine çok yakında başlanacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan savunma sanayi alanına ilişkin olarak "Şimdi Akıncı geliyor. Donanımlarıyla çok güçlü. Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten 3 ülkeden biri olduk." dedi.

16.01.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın yazdığı tiyatro oyunu ile ilgili "Enteresan olan bir şey var; bir bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti, o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir." ifadelerini kullandı. "Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz." diyen Erdoğan, "Türkiye'nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

16.01.2020Gündem
Tarım ve Orman Bakanlığıdan üniversitelilere burs

Tarım ve Orman Bakanlığı'dan üniversitelilere burs

Tarım ve Orman Bakanlığı ile YÖK Başkanlığı arasında, işbirliği için protokol imzalandı. Törende konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Protokol, ülke için fevkalade yararlı, görülebilir sonuçlar oluşturacak. Bu neredeyse tarım eğitiminin yeni bir modellemesi süreci" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, "YKS’de ilk 10 bine girip tercihleri doğrultusunda bakanlığımızın asli görevlerini yürüten ziraat, gıda, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi, orman mühendislikleri, veterinerlik gibi fakülte ve bölümlere yerleşenlere burs verilmesini planlıyoruz" diye konuştu.

15.01.2020Eğitim
Sahra Altı Afrikanın en büyük ticari pazarı: Nijerya

Sahra Altı Afrika'nın en büyük ticari pazarı: Nijerya

Türkiye-Nijerya arasındaki ilişkiler 1982'de imzalanan ticaret anlaşmasına dayanıyor. Nijerya'dan 1999'dan itibaren sıvılaştırılmış doğal gaz ve 2019'dan itibaren de petrol ithal edilmeye başlandı.

14.01.2020Ekonomi
Avustralya orman yangını, mega yangınlar gerçeğini fark etmemizi sağlamalı

Avustralya orman yangını, mega yangınlar gerçeğini fark etmemizi sağlamalı

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi (RUPAM), Avusturalya’da yaşanan yangınları mercek altına aldı. RUPAM Müdürü ve Öğretim Üyesi Dr. Süleyman ÖZMEN, RUPAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatih TURAN YAMAN, Koordinatörü H. Murat LEHİMLER ile Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat KALELİ'nin de bulunduğu ekibin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan raporda mega yangınlar ile ilgili tespitler ve uyarılara yer verildi.

13.01.2020Sağlık
Antarktikadan getirilen iki bitki türünün DNAsı inceleniyor

Antarktika'dan getirilen iki bitki türünün DNA'sı inceleniyor

Türkiye'nin 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında, 8 farklı lokasyonda örneklenen 2 bitki türünün genom büyüklükleri ve DNA incelemesi yapılarak bitkilerin özellikleri ve çeşitlilikleri belirlenecek.

10.01.2020Teknoloji
Butik Lezzetler Akbatı’da

Butik Lezzetler Akbatı’da

Yeni yılın ilk günlerinde sağlıklı yaşama adım atmak isteyenler, 8-11 Ocak 2020 tarihleri arasında Akbatı’da düzenlenecek Butik Lezzet Günleri’ne davetli.

Biyolojik çeşitliliği okulda oluşturulan tohum bankasında öğreniyorlar

Biyolojik çeşitliliği okulda oluşturulan 'tohum bankası'nda öğreniyorlar

Eskişehir'de, 1. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulunda yürütülen proje kapsamında, organik yerel tohumlardan oluşturulan özel bölüm sayesinde öğrenciler, Türkiye'nin biyolojik çeşitliliği hakkında bilgilendiriliyor.

7.01.2020Teknoloji
Vegan kasaptan kıyma narenciyeden havyar GASTRONOMİ TRENDLERİ

Vegan kasaptan kıyma narenciyeden havyar GASTRONOMİ TRENDLERİ

Antik tahıllar, sosyal gastronomi, Seitan buğdayı... Bu tanımları henüz duymadıysanız, önümüzdeki yılınsonunda kendinizi sık sık tekrarlarken bulursanız şaşırmayın.

Tarım ve hayvancılığa kredi dopingi

Tarım ve hayvancılığa kredi dopingi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatif-leri’nin 2022 yılı sonuna kadar kullandıracağı düşük faizli tarımsal kredilerin limitleri ve kriterleri yeniden belirlendi. İndirimli verilecek yatırım kredilerinde limitler de arttırıldı. Genç girişimciye, yerli üretime ve kadın çiftçilere sıfır faizli kredi var.

4.01.2020Ekonomi
2019’un ‘Fark Yaratan Öğrencileri’ belirlendi

2019’un ‘Fark Yaratan Öğrencileri’ belirlendi

MEB, 2019’un ‘Fark Yaratan Öğrencileri’ni belirledi. Berlirlenenler arasında ortaokul, meslek lisesi ve BİLSEM öğrencileri bulunuyor. Aralarında elektrik enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye aparatı üreten de var, deniz süngerinden doku üreten de.

3.01.2020Eğitim
Bakan Pakdemirli: Tohumculukta 2023 hedefi 500 milyon dolarlık ihracat

Bakan Pakdemirli: Tohumculukta 2023 hedefi 500 milyon dolarlık ihracat

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tohumculukta dünyada söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirterek, "Hedefimiz 2023 yılında 500 milyon dolarlık tohum ihracatı yapmak" dedi.

3.01.2020Ekonomi
LG, şimdi de evler için sebze ekim aleti geliştiriyor

LG, şimdi de evler için sebze ekim aleti geliştiriyor

LG Electronics (LG), gün geçtikçe gelişen kapalı bahçe hareketine ilk kez giriş yaprak CES 2020'de bir kapalı bahçe cihazını tanıtacak. LG, kullanıcıların evlerinde besin açısından zengin ve sağlıklı yeşillikler yetiştirmesine yardımcı olmak için kullanışlı bir cihaz sunuyor. Yerleşik sütun tipi LG iç mekan bahçe cihazında, gelişmiş ışık, sıcaklık ve su kontrolünün yanı sıra, kullanışlı hepsi bir arada tohum paketleri ve bir büyüme izleme uygulaması bulunuyor.

3.01.2020Teknoloji
Tohumculukta 500 milyon dolarlık ihracat hedefi çok uzak değil

Tohumculukta 500 milyon dolarlık ihracat hedefi çok uzak değil

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş "Tohumculukta 2023 hedefimiz 2 milyon ton üreterek, 500 milyon dolarlık ihracat yapmak. Türkiye bu hedeflerine ulaşacak" dedi.

29.12.2019Ekonomi
Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi: Yılbaşından önce 425 milyon destek ödemesi yapılacak

Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi: Yılbaşından önce 425 milyon destek ödemesi yapılacak

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yılbaşı öncesi üreticilere 425 milyon liralık destek ödemesi yapılacağını açıkladı.

28.12.2019Ekonomi
Neslihan Atagül ile Kadir Doğulunun hayranlarından anlamlı destek

Neslihan Atagül ile Kadir Doğulu'nun hayranlarından anlamlı destek

OTİZMLİ çocukların eğitimden en verimli şekilde yararlanmaları için okullara özel sınıflar yaptıran Tohum Otizm Vakfı, 19 ve 20’nci sınıflarını Vega Okulları ile oyuncu çift Neslihan Atagül-Kadir Doğulu’nun hayranlarının desteğiyle Manisa’da açtı.

28.12.2019Magazin
Doğal çiçek soğanlarının 2020 yılı ihracat listesine ilişkin tebliğ

Doğal çiçek soğanlarının 2020 yılı ihracat listesine ilişkin tebliğ

Tarım ve Orman Bakanlığınca, 2020 yılı için ihracatı yasak ve kotaya tabi doğal çiçek soğanlarının türleri belirlendi.

27.12.2019Ekonomi
SosyalBen 2280 çocuğa umut oldu

SosyalBen 2280 çocuğa umut oldu

Yaş aralığı 7-13 yaş arasında olan çocukların yeteneklerini keşfetmeye ve bu çocuklarla ilgilenen bir gönüllü ordusu yaratmaya odaklanan SosyalBen Vakfı, Mudo ile gerçekleştirdiği işbirliği ile 2 bin 280 dezavantajlı çocuğa destek oldu.

22.12.2019Ekonomi
Katran yolu

Katran yolu

Torosların en görkemli ağaçlarından biri olan ve ‘katranağacı’ olarak da bilinen ‘Toros sediri’ tohumları zirvelerin karla kaplanmasıyla serpilmeye başlandı. İşte Orman Genel Müdürlüğü tarafından özel olarak desteklenen Toros sedirinin, kozalaktan karlı dağlara zorlu ekim süreci:

22.12.2019Gündem
Tarım ve Orman Bakanlığı 13 yılda Ar-Geye 78 milyon lira harcadı

Tarım ve Orman Bakanlığı 13 yılda Ar-Ge'ye 78 milyon lira harcadı

Bakanlık, Ar-Ge Destek Programı kapsamında 2018 yılında kabul edilen 20 proje için de 2019 bütçesinden 19 milyon lira kullandı.

20.12.2019Ekonomi
Festivalin geliri otizmli çocuklara

Festivalin geliri otizmli çocuklara

Otizmli bireyler yararına düzenlenen Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali’nin 12’ncisi, Four Seasons Hotel at the Bosphorus’ta gerçekleşti.

20.12.2019Keyif
‘Çiftçimizi enflasyona ezdirmedik’

‘Çiftçimizi enflasyona ezdirmedik’

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından bugüne kadar 160 bin üreticiden toplam 3.1 milyon ton ürün alımı yapıldığını ve karşılığında 5.6 milyar lira ödendiğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yapılan spekülasyonların aksine biz 2019’da fiyatları regüle ederek, çiftçimizi enflasyona ezdirmedik” dedi.

19.12.2019Ekonomi
TMO 80 yıllık tarihini bir kaynakta topladı

TMO 80 yıllık tarihini bir kaynakta topladı

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal "Lisanslı depoculuk sisteminin temelleri 1993 yılında TMO'da atıldı. Kurum, 2005'te çıkarılan Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ile Türk tarımına modern ve sağlıklı depoların kazandırılmasına öncülük etmiştir" dedi.

18.12.2019Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Çiftçimizi enflasyona ezdirmedik

Bakan Pakdemirli: Çiftçimizi enflasyona ezdirmedik

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım yaptığını ve fiyatları regüle ettiğini belirtti.

18.12.2019Ekonomi
Ankara ve İstanbulda elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ ve Başkent EDAŞ elektrik kesintisi programı

Ankara ve İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ ve Başkent EDAŞ elektrik kesintisi programı

İstanbul ve Ankara'da ikamet eden vatandaşların ana gündem konusu elektrik kesintisi oldu. 'Elektrikler ne zaman gelecek?' sorusuna yanıt elektrik dağıtım şirketlerinden geldi. BEDAŞ ve Başkent EDAŞ elektrik kesintisi programını paylaştı. Peki, Ankara ve İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? İşte BEDAŞ ve Başkent EDAŞ elektrik kesintisi programı

17.12.2019Gündem
Bakan Pakdemirliden Melen Barajı açıklaması

Bakan Pakdemirli'den Melen Barajı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Melen'de (baraj) ufak bir teknik problem olduğu doğrudur. Bunun da gereğini yapacağız. Cumhurbaşkanlığı Strateji Ofisi bunu imzaladı. Hiç iş yapmazsan hata da yapmazsın, binlerce baraj yaparsan bir tanesinde de ufak bir problem olabilir." dedi.

16.12.2019Ekonomi
Nasıl bir şeye bakmıştınız

Nasıl bir şeye bakmıştınız?

Yılbaşı coşkusunun da katkısıyla bu hafta aktivitelerin sonu gelmiyor. Bu gece eğlencenin ekseni 90’lar. Kalan günlerdeyse yeme-içmeden sinemaya, müzikten stand-up’a seçenek bolluğu var.

Ahlattan 100 milyon liralık patates tohumu satışı

Ahlat'tan 100 milyon liralık patates tohumu satışı

Türkiye'de tohumluk patates ihtiyacının yüzde 17'sinin karşılandığı Bitlis'in Ahlat ilçesinde 7 bin 500 dekarlık alanda 50 bin ton sertifikalı patates tohumu üretildi.

12.12.2019Ekonomi
Ormanların kalitesini artırmak için özel bahçelerde fidan tohumları üretimi

Ormanların kalitesini artırmak için özel bahçelerde fidan tohumları üretimi

Orman Genel Müdürlüğü, yıl sonu itibarıyla 177 ton tohum üretimi yapılmasını planlıyor.

9.12.2019Ekonomi
Otizm nasıl fark edilir

Otizm nasıl fark edilir?

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor.

9.12.2019Eğitim
Ak Zambak eylem planı tamamlandı

'Ak Zambak' eylem planı tamamlandı

DOĞA Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce, İzmir'de bulunan Ak Zambak (Lilium candidum L.) türünün popülasyonunun ve yaşam alanının korunması amacıyla başlanan eylem planı çalışmaları tamamlandı. Çalışmada, Ak Zambağın tohum ve soğanları haricinde saplarından da üreyebildiği tespit edildi.

8.12.2019Gündem
Çiftçiye ekonomik ve verimli üretim için toprak analizi reçetesi önerisi

Çiftçiye ekonomik ve verimli üretim için "toprak analizi reçetesi" önerisi

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen "Toprakta bitkimizin gübre ihtiyacı ne kadar ya da ne kadar verirsek verimli ürün alabiliriz, bunu iyi analiz etmemiz lazım. Aksi takdirde o gübrelerimizin tamamını toprağa boşuna atmış oluyoruz" dedi.

6.12.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

4 tutkulu kadın

Hafta başında şef Jale Balcı organizasyonuyla zeytinyağı uzmanı Birsen Can Pehlivan, zeytinyağı üreticisi Kübra Güler ve artisanal ekmekçi Serpil Onaran’la bir araya geldik. Hem bilgilendik, hem de sağlıklı ürünlerle lezzetli bir gece yaşadık. Bugün her biri işini tutkuyla yapan bu dört kadından söz etmek istiyorum. Önce, 25 yıllık meslek yaşamının son 20 yılında sadece zeytinyağı üzerine çalışan Birsen Can Pehlivan.

18.01.2020

Bir şey satın almadan önce sorulacak sorular

Seni şu an almasam olur mu? (Belki yarın seni o kadar istemem artık.)

13.01.2020

#2020Ankara hayalleri

Twitter hesabından kentliye seslenen @ankaragelisiyor, “2020’de çocuklar için nasıl bir Ankara istersiniz? #2020Ankara hashtagi ile hayallerinizi yazabilirsiniz” çağrısında bulundu.

7.01.2020

Kandida işgaline dikkat edin

Bağırsaklarımız, özellikle de kalın bağırsaklarımız muhteşem bir ‘biyolojik ekosistem’e ev sahipliği yapıyor. Bu ekosistemin ‘doğal üye’lerinden biri de kandidalar. Ne var ki ekosistem bozulur, mikrobiyota isimli bu yapının dengeleri değişir ve disbiyozis yani biyolojik bozuşma başlarsa kandidalar sistemi işgal edebiliyor. Bu işgal bazen makat, vajina bölgelerine bazen de mide, yemek borusu hatta dile kadar yayılabiliyor. İşte bu durumda bazı ciddi sağlık sorunları da anında devreye giriyor. Neler mi? Buyurun...

17.12.2019

İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?

AZİZ Nesin yaşasaydı, herhalde her gün onlarca kitap için malzeme çıkarırdı.

17.12.2019

Çünkü popun anlatacak bir hikayesi kalmadı

Hande Yener ablası “Öyle iğrenç besteler yapıldı ki, sonunda rap pop müziği yendi” dedi.

14.12.2019