MENÜ

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ticaret Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 31.862 Ticaret Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Ticaret Bakanlığı Haberleri

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu 3. Toplantısı Bakan Pekcan başkanlığında gerçekleştirildi

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu 3. Toplantısı Bakan Pekcan başkanlığında gerçekleştirildi

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulunun 3’üncü toplantısı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, iş ve yatırım ortamı, ihracat, küresel ekonomik ilişkilerde yeni açılımlar, gümrüklerdeki iş akışı, finansman gibi konular ele alındı.

15.11.2018Ekonomi
İthalatta gözetim uygulaması

İthalatta gözetim uygulaması

İthalatta gözetim uygulaması kapsamında, içten yanmalı pistonlu motorların aksamları için uygulanacak birim gümrük kıymeti belirlendi.

15.11.2018Ekonomi
Son dakika... Kooperatifler tarafından uygulanacak faizlerle ilgili kritik açıklama

Son dakika... Kooperatifler tarafından uygulanacak faizlerle ilgili kritik açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kooperatifler tarafından uygulanacak gecikme faizi oranı üst sınırının, bir aya kadar olan gecikmelerde yüzde 25'ten yüzde 16'ya, bir aydan fazla gecikmelerde yüzde 37,5'ten yüzde 20'ye çekilerek, esnaf ve sanatkarın faiz yükünün hafifletileceğini bildirdi.

14.11.2018Ekonomi
‘Türkiyenin tasarım gücünü dünyaya tanıtacağız’

‘Türkiye'nin tasarım gücünü dünyaya tanıtacağız’

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirine, katma değeri yüksek ürünlerin ihracat içindeki payının artırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi.

14.11.2018Ekonomi

Gaziantep'in Suriye'ye ihracatı arttı

Türkiye'nin önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden Gaziantep'ten, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü kanalıyla Suriye'ye bu yılın ocak-ekim döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 560 milyon dolar oldu.

13.11.2018Ekonomi
16 ilde ihracat destek ofisleri kuruluyor

16 ilde ihracat destek ofisleri kuruluyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ilk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsayla ihracat destek ofisleri kuracaklarını belirterek, "Bu 16 ilimiz 53,6 milyar dolar ihracatla 2017 yılı ihracatımızın üçte birini gerçekleştirdi. Şimdi hedefimiz hem bu rakamları daha yukarı taşımak hem de ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan illerimizi de desteklemek." dedi.

13.11.2018Ekonomi
CHPden Ahmet Türk ile görüşme açıklaması

CHP'den 'Ahmet Türk ile görüşme' açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HDP'li eski milletvekili Ahmet Türk ile görüşmesine ilişkin, "Sayın Genel Başkanımız, ülkenin birlik ve bekası için bu konuda hassasiyet gösteren herkesle bir araya gelir." dedi.

12.11.2018Gündem
Haksız fiyat artışlarına karşı mobil şikayet sistemi devrede

Haksız fiyat artışlarına karşı 'mobil şikayet sistemi' devrede

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri 'Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması'nın hayata geçirildiğini bildirdi.

12.11.2018Ekonomi
Haksız fiyat artışlarına karşı mobil şikayet sistemi devrede

Haksız fiyat artışlarına karşı "mobil şikayet sistemi" devrede

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri "Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması"nın hayata geçirildiğini bildirdi.

12.11.2018Teknoloji
Kolombiya modeline Bakanlıktan ödül

Kolombiya modeline Bakanlıktan ödül

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri Derneği'nin (EVSİD) Turkish Home & Kitchenware Cluster 1-2 URGE projesi kapsamında düzenlemiş olduğu faaliyetler ve Kolombiya Heyet organizasyonu Ticaret Bakanlığı tarafından 5. Kümelenme Konferansı’nda 'İyi Uygulama Örnekleri' arasına seçilerek ödüllendirildi. EVSİD Başkan Vekili Talha Özger, kendilerine yeni müşteriler kazandıran Kolombiya modelini Uzakdoğu ve Avrupa’da da uygulamayı düşündüklerini ifade etti.

11.11.2018Ekonomi
Trump Ticaret Bakanını da görevden alabilir iddiası

"Trump Ticaret Bakanı'nı da görevden alabilir" iddiası

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Ticaret Bakanı Wilbur Ross'u yıl bitmeden görevden alacağı iddia edildi.

10.11.2018Ekonomi
Trump durdurulamıyor Şok iddia

Trump durdurulamıyor! Şok iddia

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Ticaret Bakanı Wilbur Ross'u yıl bitmeden görevden alacağı iddia edildi.

9.11.2018Dünya
‘Uçan bomba’ önlemi

‘Uçan bomba’ önlemi

Ticaret Bakanlığı doğum günleri, evlilik teklifleri, düğünler gibi özel günlerde hem çocukların hem de büyüklerin ilgi gösterdiği uçan balona yeni kurallar getirecek. Helyum gazıyla doldurulan kaliteli uçan balonlar, kalitesizlerden özel logoyla ayrılacak.

7.11.2018Gündem
Fırıncıya koruma

Fırıncıya koruma

Ticaret Bakanlığı, ekmeğe zam yapmalarına izin vermediği fırıncılar için yeni bir önlemi hayata geçirdi. Geçen hafta büyük market zincirlerine 1 liralık ekmeği fırıncıdan en az 85 kuruşa alma şartı getiren bakanlık şimdi de bakkal, büfe gibi küçük işletmelere de 80 kuruşun altına inmeme kuralı koydu. Böylece fırıncının korunması sağlanacak.

7.11.2018Ekonomi
Ticaret Bakanlığından perakende ticarette ilke ve kurallar yönetmeliğindeki değişiklikle ilgili açıklama

Ticaret Bakanlığından perakende ticarette "ilke ve kurallar" yönetmeliğindeki değişiklikle ilgili açıklama

"Perakende işletmeler ile tedarikçiler karşısında üreticilerin korunmasına, kaynakların verimli kullanılmasına ve israfın önlenmesine yönelik değişiklik yapılmıştır.Tedarikçiler tarafından üreticiye birim miktar başına yapılacak ödemenin tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden, büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmeler dışında kalan perakende işletmeler tarafından üreticiye birim miktar başına yapılacak ödemenin ise tarifedeki azami fiyatın yüzde 80’inden az olamayacağı hükme bağlanmıştır." açıklamalarında bulundu.

7.11.2018Ekonomi
BTSOdan gıda sektöründe ihracat atağı

BTSO'dan gıda sektöründe ihracat atağı

BTSO, sektörün ihracatını artırma hedefiyle 33 ülkeden 160 iş insanını Bursalı firmalarla buluşturacak.

7.11.2018Ekonomi
İstanbul Mobilya Fuarı açıldı

İstanbul Mobilya Fuarı açıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin:“Yaklaşık 200 milyar dolar mobilya sektörünün dış ticaret hacminin olduğu bir yerde, ABD’nin 45 milyar dolar ithalat yaptığı bir yerde biz yokuz. Olmaz. Benim Türk ihracatçım, mobilyacım ABD’de olmak zorunda. O nedenle sizin bizi zorlamanız lazım. Dış pazarlarda daha fazla söz sahibi olmamız lazım. Mobilya sektöründen çok beklentimiz var. Gelin Amerika’da bir Türkiye Ticaret Merkezleri açalım mobilyacılarımıza.” açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Mobilya fuarında 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Mobilya fuarında 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Türkiye'de ihracatın lokomotiflerinden olan mobilya sektörü Yeşilköy'de buluştu. 6-11 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy'de düzenlenen ve 85 ülkeden 90 bine yakın alıcıyı ağırlayan İstanbul Mobilya Fuarı'nda 6 gün boyunca 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefleniyor. Fuarın yaratacağı etki ile sektörün yılsonu ihracat hedefi ise 3 milyar dolar olarak belirlendi.

6.11.2018Ekonomi
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri: ABDyi üretimle yeneceğiz

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri: ABD'yi üretimle yeneceğiz

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, "İran üretimi ABD'nin yenilgisinin en önemli göstergesi olacak. ABD'yi ve yaptırımlarını üretim sektörünün duruşuyla yenilgiye uğratacağız." dedi.

6.11.2018Dünya
Su satışında tavan fiyat belirlendi

Su satışında tavan fiyat belirlendi

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya: "Su temel besin maddesi olduğu için satışı tarifeye bağlı. (Su fiyatlarına gelen zamlardan sonra) Su satışında fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırladık" açıklamasında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Fahiş fiyatlar cepten tespit edilebiliyor

"Fahiş fiyatlar cepten tespit edilebiliyor"

Ticaret Bakanlığı'nca uygulamaya konulan Hal Kayıt Sistemi mobil uygulamasıyla vatandaşlar, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ile yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebiliyor.

6.11.2018Ekonomi
Marmarabirlik 2023 ciro hedefine 5 yıl erken ulaştı

Marmarabirlik "2023 ciro hedefi"ne 5 yıl erken ulaştı

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa:"Biz 2023 vizyonumuzda 500 milyon lira ciroya erişmeyi hedeflemiştik ama bu yıl itibarıyla 500 milyon liranın üzerine çıktık. 2023 vizyonumuzu revize ettik, Allah nasip ederse 2023'te 1 milyar lira ciro hedefliyoruz.Bir kooperatifin 500 milyon lira ciro hedefini 4-5 yıl önce yakalayıp, 2023 hedefini yüzde 100 artırarak revize etmiş olması, hedeflerimizin ne kadar büyük olduğunun göstergesidir." açıklamalarında bulundu.

5.11.2018Ekonomi
Son dakika... Ticaret Bakanından flaş açıklamalar

Son dakika... Ticaret Bakanı'ndan flaş açıklamalar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla 81 ilde ticaret il müdürlükleri kanalıyla çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Alo 175'e 48 bin civarında şikayet geldi. Şu ana kadar biz 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 ürün denetledik ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik." dedi.

4.11.2018Ekonomi
Baklava kutularında 1,5 milyon dolar ele geçirildi

Baklava kutularında 1,5 milyon dolar ele geçirildi

TİCARET Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Habur Sınır Kapısı’nda bir otomobilde baklava kutularına yerleştirilmiş şekilde 1 milyon 500 bin dolar ele geçirildi.

3.11.2018Ekonomi
Genç kumaşçılar Paris’e gidiyor

Genç kumaşçılar Paris’e gidiyor

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (ATHİB), Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) desteğiyle bu yıl yedincisini düzenlediği Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

2.11.2018Ekonomi
Türk malları Çin’de tanıtılacak

Türk malları Çin’de tanıtılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Şanghay’da düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katılmak için 5-6 Kasım’da Çin’e gidecek.

2.11.2018Ekonomi
Adanada tasarım rüzgârı esti

Adana'da tasarım rüzgârı esti

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (ATHİB) düzenlediği 7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nda konuşan TİM Başkan Vekili ve ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Bizler, gençlerin hayallerini ülkemizin hayalleri ile gerçekleştirmek için varız” dedi.

2.11.2018Ekonomi
3,5 milyon çalışanı etkileyen düzenleme hayata geçiyor

3,5 milyon çalışanı etkileyen düzenleme hayata geçiyor

Türkiye’de 3,5 milyon çalışanı, on binlerce kurumsal şirket, restoran ve marketi etkileyecek yeni yasal düzenlemeler Kasım ayının sonuna doğru hayata geçiyor. Ticaret Bakanlığı’nın geçen Mayıs ayında yayımlanan yönetmeliğe göre, uygulama için tanınan 6 aylık süre 22 Kasım’da doluyor.

2.11.2018Ekonomi
Cumhuriyet rekoru

Cumhuriyet rekoru

İhracat ekimde otomotivin ivme kazanmasının yanı sıra kimya ve çelik sektöründeki artışla 15.7 milyar dolara çıkarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık verisine ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 96.7 ile 20 yılın zirvesine çıktı.

1.11.2018Ekonomi
Ekim ayı ihracatında tarihi rekor kırıldı

Ekim ayı ihracatında tarihi rekor kırıldı

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, ekim ayı ihracat rakamının geçtiğimiz yıla göre yüzde 13.1 artışla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 15 milyar 732 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Pekcan, yıl sonunda bu rakamın 170 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

1.11.2018Ekonomi
Ticaret Bakanı Pekcan: 185 aktif proje yürütülüyor

Ticaret Bakanı Pekcan: 185 aktif proje yürütülüyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ülkemizi küresel ekonomik arenada rekabetçi konuma ihracatımızı arttırmak, firmalarımızın birçok başarı hikayesine tanık olmak istiyoruz. Bunun için UR-GE ile KOBİ’lerimizin rekabet gücü kazanmalarını sağlamaya ve onlara destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

31.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Design Week Turkey Toscani’yi ağırlıyor

“Dünya krizde, insanlar bunu konuşsun istiyorum”

10.11.2018

İşte yeni yol haritası

Çalışanları yakından ilgilendiren otomatik BES’te revizyon ‘2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na da girdi. Programa göre gelecek yıl reel sektöre yönelik Türkiye Reasürans Havuzu kurulacak ve tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşvik edilecek. Bütçeden tarım sigortası için 2019’da 1.2 milyar pay ayrılacak.

4.11.2018