MENÜ

Tezer Özlü

Tezer Özlü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tezer Özlü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tezer Özlü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 75 Tezer Özlü haberi bulunmuştur.

Tezer Özlü Haberleri

Hep satan kitaplar

Hep satan kitaplar

Kimi kitaplar daha çıkmadan reklam kampanyaları ve yarattıkları büyük beklenti ile bir dönem ortalığı kasıp kavururlar. İçlerinden bazıları bir müddet sonra kimse tarafından hatırlanmasa da, listelerde haftalarca yer alır, eriştikleri yüksek satış rakamlarıyla best-seller olurlar. Adı üstünde çok satan kitaplardır onlar. Ama bir de, her yıl yeni baskıları yapılan, sürekli satan kitaplar vardır.

24.04.2004Kelebek
Cumhuriyetin simge kadınları

Cumhuriyetin simge kadınları

Farklıydılar, üretkendiler. Yaptıkları işlere akılları kadar yüreklerini de koydular. Elle Dergisi, kasım sayısında Cumhuriyetin simgesi olmuş Türk kadınlarını yeniden hatırlatıyor. İşte ilklerin kadınları...

1.11.2004Kelebek
Cumhuriyetin simge kadınları

Cumhuriyetin simge kadınları

Farklıydılar, üretkendiler. Yaptıkları işlere akılları kadar yüreklerini de koydular. Elle Dergisi, kasım sayısında Cumhuriyetin simgesi olmuş Türk kadınlarını yeniden hatırlatıyor.

1.11.2004Kelebek
Ürkek isyankarlar

Ürkek isyankarlar

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden bol ödülle dönen Vicdan, kendilerine yapılan yanlışlara çok farklı bir yolla karşı koymayı seçen iki kadının hikayesini anlatıyor. Aynı yola baş koyan ama sonları tamamen farklı olan iki isyancı kadın, kaslı bir erkeği zor durumlara düşürüyor.

21.10.2008Kelebek
Roma’yı anımsamak

Roma’yı anımsamak

İstanbul gibi yedi tepe üstüne kurulan İtalya’nın başkenti Roma, antikçağ ve sonrasındaki yaklaşık bin yıl boyunca bilinen dünyanın en büyük güç merkeziydi.

2.10.2011Seyahat
Roma’yı anımsamak

Roma’yı anımsamak

İstanbul gibi yedi tepe üstüne kurulan İtalya’nın başkenti Roma, antikçağ ve sonrasındaki yaklaşık bin yıl boyunca bilinen dünyanın en büyük güç merkeziydi. İngiltere’den İspanya’ya, Karadeniz’den Kızıldeniz’e üç kıta ondan sorulurdu. Agustus, Sezar gibi dünyayı sarsan hükümdarların şanı İstanbul’un fethine kadar sürdü. Bu sürede Roma, Rönenans’ın önemli kaynaklarından biri oldu. Bilim şehri, Hıristiyanlığın merkeziydi. Roma, Silvio Berlusconi’nin çağında ise geçmişin mirasıyla şöhretini sürdürüyor. Bu kentten geçen yazarlar, heykeltıraşlar, ressamlar, sinemacılar “ebedi kent” efsanesini canlı tutuyor.

2.10.2011Kelebek
İlk konferans Tezer Özlü için

İlk konferans Tezer Özlü için

Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dili Koordinatörlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ve modern Türk edebiyatında köşe taşı olmuş fakat yeterli akademik anlamda yeterli ilgi görememiş yazarlara odaklanmayı amaçlayan konferans dizisinin ilki Tezer Özlü’ye adandı.

16.10.2011Gündem
Kitap

Kitap

3.12.2011Kelebek
Ceza sahasında Metin Kurt yalnızlığı

Ceza sahasında Metin Kurt yalnızlığı

Bu memleket böyle artık. Kabul edelim. Değer atfettiğimiz ne varsa, kimi turnusol bellediysek elimizden kayıp gidiyor.

24.08.2012Futbol
Modern Türkçe Edebiyat Sempozyumları 2

Modern Türkçe Edebiyat Sempozyumları 2

Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dili Ders Koordinatörlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Yusuf Atılgan Sempozyumu, eleştirmen-yazar Doğan Hızlan’ın açılış konuşmasıyla Cibali Kampüsü’nde 18-19 Ekim 2012’de gerçekleşecek.

16.10.2012Gündem
Oturup Kanlıca’nın orta yerinde bir banka...

Oturup Kanlıca’nın orta yerinde bir banka...

Oyuncu Şenay Gürler’in pazar günü en büyük hobisi fotoğraf çekmek. Sonra o kareleri sosyal medyada paylaşıyor. Ardından biraz iş ve ver elini kültür sanat!

23.02.2013Seyahat
Türk edebiyatının acı kaybı

Türk edebiyatının acı kaybı

Özgün anlatım ve yazım tarzı ile tanınan 82 yaşındaki Yazar Leyla Erbil, lösemi nedeniyle bir süredir Balat Hastanesi’nde tedavi görüyordu. İki gündür uyutulan Leyla Erbil, dün saat 17.00 sıralarında hayatını kaybetti.

20.07.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Bizim Aile'ye kalkan eller taş olsun

EUROSPORT'ta Halter Şampiyonası seyrediyorum. Niye böyle bir şey yapıyorum, aslında bilmiyorum. Fakat olur ya, insan takılır ya; işte öyle bir durum. Kadın haltercilerden biri dikkatimi çekti.

29.11.2002

Unuttuklarım ama aslında unutamadıklarım (2)

CUMHURİYET'in 80.Yılı'nda adını, eserlerini andıklarıma gerekli eki sürdürüyorum.

6.11.2003

Rock’n roll dedikleri ‘zalim bir sallantı’

Hayalet Oğuz’un bahsini il olarak nerede, ne zaman, kimden duyduğumu hatırlamıyorum. Ancak 1996’da Sezer Duru ve Orhan Duru’nun hazırladıkları (sonra ikinci baskısını da yapmıştı Yapı Kredi Yayınları) ‘O Pera’daki Hayalet’ adlı kitabı çıkar çıkmaz aldığımı ve hemencecik okuduğumu biliyorum.

24.06.2005

Olur ya yolunuz düşerse diye: Veneta Friuli Guilia

Çoğu kez, "kimin yolu oraya düşecek ki" mantığıyla yazmadan geçtiğim yerler için okurlardan tepki alıyorum. Gezip gördüğünüzü yazıyorsunuz, tamam ama yediğiniz içtiğiniz de size kalmasın, ilginç mekanların adreslerini verin mealinde tepkiler.

8.10.2006

Yaşamaya yazarak tahammül edebildi

K’nın (05 Ekim 2007, Sayı: 53) kapağında Bir Yazarın İzini Sürmek Tezer Özlü yazısını ve fotoğrafını görünce, çocukluğundan tanıdığım iyi bir yazarın anıları birden beni yazmaya zorladı.

14.10.2007

’Halamoğlu’ Orhan Duru

ORHAN Duru halamın oğlu değildi ama ben ona "Halamoğlu" derdim. O da bana "Emmioğlu" derdi.

29.01.2009

Kar altında Berlin

TEGEL Havaalanı’na uçağımız iniş yaparken, bizi bembeyaz bir örtü karşılıyor.

12.01.2010

"Gece"lemek

GEÇEN gün bir arkadaşıma, "Gece, gündüzün devamı değildir" deyince hatırladım, Tezer Özlü'yü.

17.02.2010

Tezer Özlü’den mektup var

İki iyi yazarın hayat, edebiyat üzerine mektuplaşmaları, mektup türünün önemini, kendine özgülüğünü bir kez daha gösteriyor.

9.04.2010

Bir kitabı okumak bir kitabı yaşamak

BAZI kitapları okurken yaşıyorsunuz. Her satır ya da her mısra sizin yaşamınızdaki bir çekmeceyi açıyor.

10.04.2010

12 Eylül ve "üç maymun vebası"

EDİP Cansever 24 yıl önce bugün, 58 yaşında veda etti hayata.

27.05.2010

Nasrettin Hoca diplomasisi

İRAN, ABD, İngiltere, Almanya, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki nükleer pazarlık toplantıları İstanbul’da başladı.

22.01.2011

Şair Nilgün Marmara’yı Ergenekon mu öldürdü

Kültür-sanat çevrelerinin gündeminde şair Nilgün Marmara’nın ölümü var. İntihar ettiği biliniyordu. Şair Lale Müldür arkadaşının öldürüldüğünü iddia etti. Dönem siyasetine uygun olarak da kayınpeder General’e dikkat çekti! Yani bu ölümde “Ergenekon-Balyoz parmağı” vardı! Peki, işin aslı ne? Gelin size bu ölümün buluşturduğu manik-depresif şair kadınların hikâyesini yazayım...

29.01.2011

Gece ömrü

BAZI insanların yaşamı-ölümü, hiç tanımasa da etkiler insanı. Uzak değil, “yakından” gelir.

17.02.2011

Oğuz Atay Özel Dosyası

NOTOS Dergisi’nin(*) Oğuz Atay Özel Dosyası büyük ilgi gördü.

10.07.2011

3 Asmalımescit bir terazi

BEYOĞLU’nun popüler eğlence merkezlerinden Asmalımescit’teki “masa/sandalye operasyonu”, yoğun gündemde kendisine yer açmayı başardı.

27.07.2011

Yusuf Atılgan’ı yeniden okumak

BÜYÜK yazarlar için sempozyumlar düzenlemek birkaç açıdan önem taşır.

17.10.2012

Yaşayanlardan ölen ustalarına

Türk ve dünya edebiyatının tanınmış, ebediyete intikal etmiş birçok yazarına yaşayan yazarların mektup göndermesi... Bu ilgi çekici, özgün fikri kabul edenlerin yazılarıyla Yeraltına Mektuplar projesi çıktı ortaya.

19.07.2013

Seviştikten sonra şiir yazarım

Her şeyi çok.
Derinliği çok, yeteneği çok, bilgisi çok, hiddeti çok, merakı çok, tutkusu çok, hüznü çok, sevinci çok, zekası çok…

22.09.2013

Kadir Has Üniversitesi’nde Leylâ Erbil Sempozyumu

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’nde iki gün sürecek (3 Nisan 2014-4 Nisan 2014) “Özel Bir Yazar Leylâ Erbil Sempozyumu” gerçekleştiriliyor.

2.04.2014