MENÜ

Tezer Özlü

Tezer Özlü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tezer Özlü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tezer Özlü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 75 Tezer Özlü haberi bulunmuştur.

Tezer Özlü (d. 10 Eylül 1943, Simav, Kütahya - ö. 18 Şubat 1986, Zürih, İsviçre), Türk yazar. Başta Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk olmak üzere az sayıda kitabıyla tanınır. Yazar Demir Özlü ve yazar-çevirmen Sezer Duru'nun kardeşidir.

 

Tezer Özlü Haberleri

Tezer Özlünün yaşamına yolculuk

Tezer Özlü'nün yaşamına yolculuk

İlk kez 1984’te yayımlanan ‘Yaşamın Ucuna Yolculuk’, 35 sene sonra yine çok şey anlatıyor. Tezer Özlü, Svevo, Kafka ve Pavese’nin yoldaşlığında ölümü, yalnızlığı, yolculuğu, melankoliyi ve isyanı anlatıyor. Özlü, yaşamın sonunu nasıl ve nerede gördüğünü anlattığı metinde, bir anlamda ‘yaşayarak intihar ediyor’.

12.04.2019Kitap Sanat
Tezer Özlü doğum gününde unutulmadı... Tezer Özlünün hayatı

Tezer Özlü doğum gününde unutulmadı... Tezer Özlü'nün hayatı

43 seneye yedi kitap ve dopdolu bir hayat sığdıran Tezer Özlü, doğum gününde anılıyor. Başta Yaşta Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk kitaplarıyla tanınan Tezer Özlü, 1943 yılında bugün dünyaya geldi. İşte, Türk edebiyatının gamlı prensesi Tezer Özlü’nün hayatına ilişkin bilgiler…

10.09.2018Gündem
‘Büyük Çayır’a bir bakış

‘Büyük Çayır’a bir bakış

14 ayrı mekânda 15 Eylül’e kadar sürecek ‘Büyük Çayır’ sergileri dizisi, 29 sanatçı ve kolektifin işlerini genellikle şimdiye kadar sergilenmedikleri yerlere yerleştiriyor. Belki de en ilginç tarafı bu; yeni ve orta kuşak sanatçıların farklı yerlerde nasıl göründüklerine bir bakmak...

9.08.2018Kitap Sanat
Öpüşme sahnelerinde çok gerildim

'Öpüşme sahnelerinde çok gerildim'

Oyunculuk dünyasının yeni yıldızlarından biri o. Adını güzellik yarışmasıyla duyurdu, yeteneğini arka arkaya gelen dizilerde ispatladı. Dergi kapaklarının ve reklam kampanyalarının aranan yüzü oldu. Şimdilerde ‘Çukur’ dizisiyle ortalığı sallıyor. Dilan Çiçek Deniz’le buluştuk; şöhrete uzanan yaşam öyküsünü, ona şiirler yazdıran melankolik yanını, tuhaf takıntılarını ve oyuncu Furkan Andıç’la ilişkisini konuştuk.

Gençler için roman tadında biyografiler

Gençler için roman tadında biyografiler

Nazım Hikmet’in annesi Celile, Tezer Özlü, Sabahattin Ali, Suat Derviş ve Halikarnas Balıkçısı’nın sıra dışı yaşamları Genç Destek’in ‘Gençler için biyografik roman’ serisi kapsamında okurla buluştu.

25.01.2018Kitap Sanat
İlk bakışta aşk

İlk bakışta aşk!

Oktay Rifat’ın bir şiirinden esinle kurgulanan Borusan Contemporary’deki ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisini küratörü Necmi Sönmez yazdı: Bir sanat eseriyle diyalog kurabilmemiz, bilgimizden çok hislerimize bağlıdır. ‘İlk bakışta aşk’ her zaman mümkündür; işte François Morellet’nin kırmızı neon eseri, işte Boo Moon’un fotoğrafları, işte Rick Silva’nın dijital videosu...

26.10.2017Kitap Sanat
Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Roman, Türk edebiyatına Fransızcadan yapılan basit çevirilerle girdi. Yıl 1862’ydi, Fénelon’un romanı Türkçeye Yusuf Kâmil Paşa’nın çevirisiyle ‘Terceme-i Telemak’ olarak çevrildi. Sonra Victor Hugo geldi... İlk Türk romanıysa bundan 10 yıl sonra yayımlanacaktı. Şemseddin Sami’nin ‘Talat ile Fitnat’ın Aşkı’ adlı eseri, ana-babasının zorlamaları sonucu istemediği biriyle evlendirilen ve sonunda kendini öldüren genç bir kızı anlatıyordu. Sonra Ahmet Midhat Efendi’ler, Recaizade Mahmut Ekrem’ler geldi. Türk edebiyatı akımlardan etkilendi ve yazıldığı döneme ışık tutan eserler üretildi. Kimi yazar insanı öne çıkardı, kimi tarihi, siyasi tutumunu, kimi cinselliği... Hepsi biricikti, hepsi bize masa başında yazılmış gibi görünen ‘gerçek hayatlar’ı anlattı. Okuyana ‘hayatın anlamı’nı sorgulattı. Bir liste yapıp romanlara gömülsek insanların, ülkelerin, psikolojinin, siyasetin nasıl değiştiğine dair tarih dersi almamız da kaçınılmaz. İşte biz de bu büyük fotoğrafa bakalım istedik. Hürriyet Pazar olarak ‘sinema’ ve ‘müzik’ soruşturmalarının ardından eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncılardan oluşan 100 kişilik bir jüriyle ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı’nı çalıştık. Tavsiyemiz bu listeyi alın ve onun izinden bir kütüphane oluşturun.

17.06.2017Keyif
Bunlar samimi çalışmalar, yalan söylemiyorlar

Bunlar samimi çalışmalar, yalan söylemiyorlar

Hafta sonları gezilebilen Türkiye’nin ilk ve tek ofis müzesi Borusan Contemporary’de devam eden ‘Günlerin Tortusu’ sergisini küratörü Dr. Necmi Sönmez’le konuştuk.

15.06.2017Kitap Sanat
‘Yaşadığı çağlayanları durgun bir göl gibi anlatmış’

‘Yaşadığı çağlayanları durgun bir göl gibi anlatmış’

Selda Terek Bilecen, ‘Lirik Prenses Tezer’ adlı kurgu-biyografi romanında yazar Tezer Özlü’yü, günümüzde onun hayatını araştıran edebiyat öğrencisi bir kadınla buluşturuyor. Bu zorlu roman kurgusunu ve Tezer Özlü’yü, Bilecen’den dinledik...

16.02.2017Kitap Sanat
Pisa ve kulesi

Pisa ve kulesi

Kulesiyle ünlü bu kentte görülecek başka yerler de var aslında. Ama yana eğilmiş, az sonra yıkılacakmış izlenimi veren kuleyi teğet geçmek de olmaz. Gerçekten çok çarpıcı...

31.08.2015Seyahat
Bu yaz sahilde okunacak 10 kitap

Bu yaz sahilde okunacak 10 kitap

Teoman'ın yeni sevgilisiyle tanışın... Gümüşlük sahilinin panoromik manzarası ve çam kokuları eşliğinde Tezer Özlü okuyor. Ve, "Saçların mı ıslak yoksa ıslak mı yaşamak" dizelerini yazan Teoman'la aşk yaşıyor. Ne kadar masum bir orantı...

10.07.2015Hayat
Pink Floyddan Türkçe sürpriz

Pink Floyd'dan Türkçe sürpriz

Pink Floyd’un 7 Kasım tarihinde piyasaya çıkacak olan 15. Stüdyo albümleri ‘The Endless River’da Türkiyeli dinleyicileri nefis bir sürpriz bekliyor.

1.10.2014Keyif
Arzu Çağlan: Haksızlığa uğradığım için kırgınım

Arzu Çağlan: Haksızlığa uğradığım için kırgınım

Türkiye onu, Best FM’de hafta içi her sabah sunduğu “Arzu'nun inleyen nağmeleri” ile tanıdı. Sivri dilli ve eleştiren üslubuyla gündemi yorumladığı programı yıllarca en çok dinlenen sabah şovları arasında yer aldı. Berkin Elvan’ın öldüğü gün yaptığı yayın gerekçesiyle işine son verildi. 21 yıllık radyocu ve yazar Arzu Çağlan’dan söz ediyorum. Şimdilerde hem yeni romanı, hem de Hafta Sonu Dergisi’ndeki köşesi ile sevenleriyle buluşuyor. Biz de Destek yayınlarından çıkan romanı “Ben Sen ve O”yu konuşmak için Moda’da buluştuk. Arzu, her zamanki içten kahkahaları ve samimiyetiyle sorularımı yanıtladı.

1.07.2014Keyif
Türk edebiyatının acı kaybı

Türk edebiyatının acı kaybı

Özgün anlatım ve yazım tarzı ile tanınan 82 yaşındaki Yazar Leyla Erbil, lösemi nedeniyle bir süredir Balat Hastanesi’nde tedavi görüyordu. İki gündür uyutulan Leyla Erbil, dün saat 17.00 sıralarında hayatını kaybetti.

20.07.2013Gündem
Oturup Kanlıca’nın orta yerinde bir banka...

Oturup Kanlıca’nın orta yerinde bir banka...

Oyuncu Şenay Gürler’in pazar günü en büyük hobisi fotoğraf çekmek. Sonra o kareleri sosyal medyada paylaşıyor. Ardından biraz iş ve ver elini kültür sanat!

23.02.2013Seyahat
Modern Türkçe Edebiyat Sempozyumları 2

Modern Türkçe Edebiyat Sempozyumları 2

Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dili Ders Koordinatörlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Yusuf Atılgan Sempozyumu, eleştirmen-yazar Doğan Hızlan’ın açılış konuşmasıyla Cibali Kampüsü’nde 18-19 Ekim 2012’de gerçekleşecek.

16.10.2012Gündem
Ceza sahasında Metin Kurt yalnızlığı

Ceza sahasında Metin Kurt yalnızlığı

Bu memleket böyle artık. Kabul edelim. Değer atfettiğimiz ne varsa, kimi turnusol bellediysek elimizden kayıp gidiyor.

24.08.2012Futbol
Kitap

Kitap

3.12.2011Kelebek
İlk konferans Tezer Özlü için

İlk konferans Tezer Özlü için

Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dili Koordinatörlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ve modern Türk edebiyatında köşe taşı olmuş fakat yeterli akademik anlamda yeterli ilgi görememiş yazarlara odaklanmayı amaçlayan konferans dizisinin ilki Tezer Özlü’ye adandı.

16.10.2011Gündem
Roma’yı anımsamak

Roma’yı anımsamak

İstanbul gibi yedi tepe üstüne kurulan İtalya’nın başkenti Roma, antikçağ ve sonrasındaki yaklaşık bin yıl boyunca bilinen dünyanın en büyük güç merkeziydi. İngiltere’den İspanya’ya, Karadeniz’den Kızıldeniz’e üç kıta ondan sorulurdu. Agustus, Sezar gibi dünyayı sarsan hükümdarların şanı İstanbul’un fethine kadar sürdü. Bu sürede Roma, Rönenans’ın önemli kaynaklarından biri oldu. Bilim şehri, Hıristiyanlığın merkeziydi. Roma, Silvio Berlusconi’nin çağında ise geçmişin mirasıyla şöhretini sürdürüyor. Bu kentten geçen yazarlar, heykeltıraşlar, ressamlar, sinemacılar “ebedi kent” efsanesini canlı tutuyor.

2.10.2011Kelebek
Roma’yı anımsamak

Roma’yı anımsamak

İstanbul gibi yedi tepe üstüne kurulan İtalya’nın başkenti Roma, antikçağ ve sonrasındaki yaklaşık bin yıl boyunca bilinen dünyanın en büyük güç merkeziydi.

2.10.2011Seyahat

Yazar Sonuçları

Asgari ücretin altında kalan emeklileri de görün

Dün açıklanan yeni ekonomik programda mevcut 12 milyon emekliye ilişkin sorunlar yine yer almadı. Günlerdir beklenen program emekliyi yine unuttu.

11.04.2019

Seyahate çıkmaya karar verdiğinizde...

Her şeyi bırakıp dünyayı gezenlerin anılarını zevkle okuyorum ama doğrusu imrenmiyorum. Fakat bir hususu hatırlatmak isterim; bu kitapları okuduktan sonra evinizde duramazsınız.

23.02.2018

Tanpınar’ı bilerek okumak Zweig’ı unutmamak

AHMET HAMDİ TANPINAR hakkında sormak istediklerinizin bütün yanıtlarını teknoloji sayesinde hemen öğrenebilirsiniz.

11.09.2017

Kuşağımdan iki ustanın mektuplaşmaları

Bir haftadır elimden düşüremediğim bir kitap: Demir Özlü–Ferit Edgü mektuplaşmaları. Adı; ‘Özyurdunda Yabancı Olmak’.

14.04.2017

Okurluktan çizerliğe

Bir çizer; iyi bir okur olunca çok iyi bir çizer olur. Bu yargıya nasıl vardım biliyor musunuz? Selçuk Demirel’in ‘Yazarların Yüzünden’ kitabını okurken/seyrederken... Kitapta, Behçet Necatigil’den Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’tan Dostoyevski’ye 73 yazın insanının çizgi-portreleri var...

3.02.2017

Sen de var mısın?

- BEN tek akıl değil ortak akıl çalışsın istiyorum. Sen de var mısın?

30.01.2017

Çocukları ‘iyi yazarlar’la tanıştırın

Çocuklara okuma zevkini aşılamak ve yetişkinliklerinde iyi birer okur olmalarını sağlamak için, onları iyi yazarlarla erken tanıştırmak gerekir. O lezzeti çocukluktan alan biri, iyi bir edebiyat okuru kişiliği kazanır. Bu hafta bunu yapmanız için güzel bir fırsatınız var...

24.06.2016

Hacettepe Üniversitesi’nde bir sempozyum

ÜNİVERSİTELERİN akademisyenler dışındaki ilgili kişilerin de katıldığı sempozyumlar düzenlemesi her zaman desteklediğim bir anlayıştır.

24.10.2015

Kadir Has Üniversitesi’nde Leylâ Erbil Sempozyumu

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’nde iki gün sürecek (3 Nisan 2014-4 Nisan 2014) “Özel Bir Yazar Leylâ Erbil Sempozyumu” gerçekleştiriliyor.

2.04.2014

Seviştikten sonra şiir yazarım

Her şeyi çok.
Derinliği çok, yeteneği çok, bilgisi çok, hiddeti çok, merakı çok, tutkusu çok, hüznü çok, sevinci çok, zekası çok…

22.09.2013

Yaşayanlardan ölen ustalarına

Türk ve dünya edebiyatının tanınmış, ebediyete intikal etmiş birçok yazarına yaşayan yazarların mektup göndermesi... Bu ilgi çekici, özgün fikri kabul edenlerin yazılarıyla Yeraltına Mektuplar projesi çıktı ortaya.

19.07.2013

Yusuf Atılgan’ı yeniden okumak

BÜYÜK yazarlar için sempozyumlar düzenlemek birkaç açıdan önem taşır.

17.10.2012

3 Asmalımescit bir terazi

BEYOĞLU’nun popüler eğlence merkezlerinden Asmalımescit’teki “masa/sandalye operasyonu”, yoğun gündemde kendisine yer açmayı başardı.

27.07.2011

Oğuz Atay Özel Dosyası

NOTOS Dergisi’nin(*) Oğuz Atay Özel Dosyası büyük ilgi gördü.

10.07.2011

Gece ömrü

BAZI insanların yaşamı-ölümü, hiç tanımasa da etkiler insanı. Uzak değil, “yakından” gelir.

17.02.2011

Şair Nilgün Marmara’yı Ergenekon mu öldürdü

Kültür-sanat çevrelerinin gündeminde şair Nilgün Marmara’nın ölümü var. İntihar ettiği biliniyordu. Şair Lale Müldür arkadaşının öldürüldüğünü iddia etti. Dönem siyasetine uygun olarak da kayınpeder General’e dikkat çekti! Yani bu ölümde “Ergenekon-Balyoz parmağı” vardı! Peki, işin aslı ne? Gelin size bu ölümün buluşturduğu manik-depresif şair kadınların hikâyesini yazayım...

29.01.2011

Nasrettin Hoca diplomasisi

İRAN, ABD, İngiltere, Almanya, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki nükleer pazarlık toplantıları İstanbul’da başladı.

22.01.2011

12 Eylül ve "üç maymun vebası"

EDİP Cansever 24 yıl önce bugün, 58 yaşında veda etti hayata.

27.05.2010

Bir kitabı okumak bir kitabı yaşamak

BAZI kitapları okurken yaşıyorsunuz. Her satır ya da her mısra sizin yaşamınızdaki bir çekmeceyi açıyor.

10.04.2010

Tezer Özlü’den mektup var

İki iyi yazarın hayat, edebiyat üzerine mektuplaşmaları, mektup türünün önemini, kendine özgülüğünü bir kez daha gösteriyor.

9.04.2010

"Gece"lemek

GEÇEN gün bir arkadaşıma, "Gece, gündüzün devamı değildir" deyince hatırladım, Tezer Özlü'yü.

17.02.2010

Kar altında Berlin

TEGEL Havaalanı’na uçağımız iniş yaparken, bizi bembeyaz bir örtü karşılıyor.

12.01.2010