MENÜ

Tesk

Tesk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tesk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tesk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.784 Tesk haberi bulunmuştur.

Tesk Haberleri

Esnafın sigorta primi aşağı çekilsin

'Esnafın sigorta primi aşağı çekilsin'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların, brüt asgari ücretin yüzde 34,5'ine denk gelen sigorta primlerini ödemekte güçlük çektiğini belirterek, "Esnafımızın durumu göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesi aşağı çekilmeli." ifadesini kullandı.

18.12.2018Ekonomi
Makarna, kömür  ithamından kurtulmalıyız

Makarna, kömür ithamından kurtulmalıyız

AİLE Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “‘Makarna, kömür dağıtan devlet’ ithamından da kurtulmamız gerekiyor çünkü sosyal yardımların yüzde 90’ını şu anda nakdi olarak yapıyoruz. Makarna, kömür dağıtmıyoruz” dedi.

18.12.2018Gündem
Kadın esnaf ve sanatkar sayısı arttı

Kadın esnaf ve sanatkar sayısı arttı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "1 milyon 749 bin 141 esnaf ve sanatkarın 283 bin 821'i kadınlardan oluşuyor.Kadın esnaf ve sanatkarımızın oranı bir yılda yüzde 15,58'den yüzde 16,23'e yükseldi. Bu oranın artması, teşkilatımızın yanı sıra ülkemizin kalkınması açısından sevindirici ancak yeterli değil." açıklamalarında bulundu.

17.12.2018Ekonomi
TESKten yılbaşı alışverişi uyarısı

TESK'ten "yılbaşı alışverişi" uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Yılbaşı sofralarımızı ve evlerimizi süsleyen ürünler merdiven altı, kalitesiz ve sağlıksız yerlerden alınmamalı. Yılbaşı alışverişinde bilinir ve güvenilir esnaf tercih edilmeli" açıklamasında bulundu.

16.12.2018Ekonomi
TESKten vergi indiriminde süre uzatılsın talebi

TESK'ten "vergi indiriminde süre uzatılsın" talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "1 Kasım'da başlayan KDV ve ÖTV indirimi 3 ay daha uzatılırsa ekonomi canlanır" açıklamasında bulundu.

13.12.2018Ekonomi
TESKten kredi kartı uyarısı

TESK'ten kredi kartı uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Yeni yıla sayılı günler kala kredi kartları limitlerini doldurup borç batağına batmamak için gereksiz alışveriş yapılmamalı" açıklamasında bulundu.

11.12.2018Ekonomi
TESKten kredi kartı uyarısı

TESK'ten kredi kartı uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni yıla sayılı günler kala kredi kartları limitlerini doldurup borç batağına batmamak için gereksiz alışveriş yapılmamalı." ifadesini kullandı.

11.12.2018Ekonomi
TESKten sahte içki uyarısı

TESK'ten sahte içki uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Özellikle yeni yıla girmek için gün saydığımız şu günlerde kaçak alkolle yapılan mücadele hız kazanmalı ve sıklaştırılmalı" açıklamasında bulundu.

9.12.2018Ekonomi
İş yeri açılışları azaldı

İş yeri açılışları azaldı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçen yılın ocak-kasım döneminde 211 bin 75 iş yeri açılışı gerçekleştiğini, 2018'in aynı döneminde ise bu rakamın 210 bin 312'ye gerilediğini bildirdi.

5.12.2018Ekonomi
Nakliyeciler ayakta kalma mücadelesi veriyor

"Nakliyeciler ayakta kalma mücadelesi veriyor"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Nakliyeci esnafı, artan akaryakıt, yedek parça, lastik fiyatları, köprü geçiş ücretleri ve cezaları gibi sorunlarla baş edemeyecek hale geldi, ayakta kalma mücadelesi veriyor." açıklamalarında bulundu.

4.12.2018Ekonomi
TESKten enflasyon değerlendirmesi

TESK'ten enflasyon değerlendirmesi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Hükümetin enflasyonla mücadelesi sonuç verdi. Kasım ayında enflasyon oranları düştü. Bu düşüşün aralık ayında da devam etmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

3.12.2018Ekonomi
TESKten servis araçlarında yaş sınırı kaldırılsın talebi

TESK'ten "servis araçlarında yaş sınırı kaldırılsın" talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Okul servis aracı olarak kullanılan taşıtların yaş sınırı esnetilmeli ve 12 yaşından büyük olmama şartı kaldırılmalı. Söz konusu yaş sınırı, 20'ye çıkarılmalı" açıklamasında bulundu.

2.12.2018Ekonomi
TESK Kart kullanıcıları 100 bine yaklaştı

TESK Kart kullanıcıları 100 bine yaklaştı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa birçok sektörde indirim sağlayan TESK Kart'ın 1. yılını doldurduğunu ve kullanıcı sayısının 100 bine yaklaştığını bildirdi.

1.12.2018Ekonomi
Kira artışlarında enflasyon dikkate alınmalı

"Kira artışlarında enflasyon dikkate alınmalı"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Yerel yönetim, vakıf ve devlete ait iş yerlerinin kiraları son dönemde yüzde 500'e varan seviyede arttı. Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışlar, esnafı daha fazla zora sokuyor. Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı." açıklamalarında bulundu.

27.11.2018Ekonomi
“1 yılda AVM’ler yüzde 4, zincir marketler yüzde 12 arttı”

“1 yılda AVM’ler yüzde 4, zincir marketler yüzde 12 arttı”

AVM ve zincir marketlerin sadece bakkalların ekmeğini bölmediğini, neredeyse tüm esnaf ve sanatkâr meslek kollarında faaliyette bulunduklarını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her köşe başına açılan zincir marketler, şehirlerin ortasına devamlı inşa edilen AVM’ler yalnızca çevredeki bakkalın değil neredeyse tüm esnaf mesleklerinde faaliyette bulunuyor. AVM ve zincir marketler kanser hücresi gibi çoğaldıkça esnaf yok oluyor” dedi.

26.11.2018Ekonomi
Çok önemli uyarı 30 Kasıma kadar yaptırın

Çok önemli uyarı! 30 Kasım'a kadar yaptırın

Genel sağlık sigortasından yararlanmaları için gençlere gelir testi yaptırmaları konusunda uyarıda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Genel sağlık sigortasına tabii olan gençlerimiz 30 Kasım’a kadar gelir testlerini yaptırmayı unutmamalı” dedi.

25.11.2018Ekonomi
TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi kabul edildi

TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi kabul edildi

Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

21.11.2018Gündem
TESKten çocuk işçiliğiyle mücadele çalıştayı

TESK'ten çocuk işçiliğiyle mücadele çalıştayı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Çocuk işçiliğiyle kararlı bir mücadele sürdürüyoruz. 22-23 Kasım'da gerçekleştirilecek UNICEF Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı İDDG Çalıştayı ile çocuk işçiliğine dair tüm tarafları bir araya getirmeyi hedefliyoruz." açıklamalarında bulundu.

20.11.2018Ekonomi
TESKten perakende yasası yeniden düzenlensin talebi

TESK'ten "perakende yasası yeniden düzenlensin" talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Perakende yasası, esnaf ve sanatkarın haklarını koruyacak şekilde tekrar düzenlenmeli ve tam olarak uygulanmalı." ifadelerinde bulundu.

19.11.2018Ekonomi
Araç sahipleri için önemli uyarı 1 Aralıktan önce yapın

Araç sahipleri için önemli uyarı! 1 Aralık'tan önce yapın

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Ticari araçlar için 1 Aralık itibarıyla kış lastiği zorunluluğu başlayacak. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü yerlerde vatandaşlarımız 1 Aralık'ı beklemeden araçlarına kış lastiğini taktırmalı" açıklamasında bulundu.

18.11.2018Ekonomi
Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu 3. Toplantısı Bakan Pekcan başkanlığında gerçekleştirildi

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu 3. Toplantısı Bakan Pekcan başkanlığında gerçekleştirildi

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulunun 3’üncü toplantısı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, iş ve yatırım ortamı, ihracat, küresel ekonomik ilişkilerde yeni açılımlar, gümrüklerdeki iş akışı, finansman gibi konular ele alındı.

15.11.2018Ekonomi
“1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”

“1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Etiketlerde görülen kuruşlu fiyatlar, kasada ödeme yapan vatandaşa nakit para üstü olarak geri verilmiyor. Özellikle AVM’ler başta olmak üzere büyük marketler ile zincir marketlerde ve mağazalarda 1 kuruştan sonra artık 5 kuruş ve 10 kuruşlar da para üstünden sayılmıyor. Oysa sadece bu yılın 10 ayında toplam 826 milyon 270 bin 500 adet madeni para basıldı. Nakit para üstü olarak verilmeyen bu madeni paralar nereye kayboldu sorusu akıllara geliyor" dedi.

13.11.2018Ekonomi
Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brükselde tanıtıldı

Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brüksel'de tanıtıldı

Şanlıurfa'da bulunan ve "tarihin başlangıç noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve eşsiz lezzetleriyle bilinen Anadolu mutfağı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de "Göbeklitepe: Kültürlerin Buluştuğu Topraklar-Tarihten Gastronomiye" etkinliğinde tanıtıldı.

Göbeklitepe’nin Avrupa çıkarması

Göbeklitepe’nin Avrupa çıkarması

UNESCO, temmuz ayında dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’yi geçici listeden asil listeye alarak ‘Dünya Kültür Mirası’ seçmiş, Avrupa Birliği de 2018’i ‘Avrupa Kültürel Miras Yılı’ ilan etmişti. Bu iki önemli gelişme ışığında hız kazanan tanıtım faaliyetlerinin en kapsamlılarından biri ise önceki gün Belçika’da başladı.

7.11.2018Kitap Sanat
Büfe ve bakkal işletmeciliği cazibesini koruyor

Büfe ve bakkal işletmeciliği cazibesini koruyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 10 aylık verilere göre, ülkede esnaf ve sanatkarlara ait 1 milyon 878 bin 81 iş yeri olduğunu belirterek, "Bu dönemde 194 bin 2 esnaf ve sanatkar işletmesi açılırken, 87 bin 258 esnaf ve sanatkar işletmesi kapandı." ifadesini kullandı.

6.11.2018Ekonomi
TESKten enflasyon değerlendirmesi

TESK'ten enflasyon değerlendirmesi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken:"Enflasyonda asıl belirleyici kasım ve aralık ayları olacak.Bu aylarda mevsimsel olarak sezon sonu indirimlerinin yanı sıra hükümetin uygulamaya koyduğu vergi indirimleri enflasyonun düşmesini destekleyecek." açıklamalarında bulundu.

5.11.2018Ekonomi
TESK Başkanı: Kültürel mirasımız turizmdeki en güçlü yanımız

TESK Başkanı: Kültürel mirasımız turizmdeki en güçlü yanımız

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK, KOSGEB, TOBB ve TÜBİTAK ortaklığında Brüksel'de kurulan TuR&Bo Ofisi’nin 2018 yılı faaliyeti kapsamında Göbeklitepe ve Türk mutfağını tanıtacaklarını söyledi.

4.11.2018Ekonomi
Kara paket ve dolaptan vazgeçilsin

Kara paket ve dolaptan vazgeçilsin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuoyunda ‘kara paket’ olarak bilinen, tütün ürünlerinin tek tip paketle ve kapalı dolapta satışına yönelik kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

1.11.2018Ekonomi
TESKten tütün düzenlemesi çağrısı

TESK'ten tütün düzenlemesi çağrısı

ESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken:"Sigaraların kapalı dolaplarda satılması esnafımıza maliyet demektir. Esnafımız bu kadar masrafın altından kalkamaz.Ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamda, esnafımızı zora sokacak, vergi kaybını artıracak uygulamaların kanun teklifinden çıkarılması, hem esnafımız hem de devletimiz adına olumlu bir karar olacaktır." açıklamalarında bulundu.

31.10.2018Ekonomi
TESKten e-ticaret vurgusu

TESK'ten e-ticaret vurgusu

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Esnafımızın e-ticarette aktif olması hem katma değer açısından hem de kendini geliştirmesi açısından büyük bir ivme kazandıracak." açıklamalarında bulundu.

31.10.2018Ekonomi
TESKten bankalara çağrı

TESK'ten bankalara çağrı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Bankalar yüksek faiz ve komisyon uygulamasından vazgeçmeli." ifadelerinde bulundu.

30.10.2018Ekonomi
Mücadele ‘kâr kampanyası’ değil

Mücadele ‘kâr kampanyası’ değil

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonla mücadelede başarılı olmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine işaret ederek, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele indirimlerini bile kâr kampanyasına çevirenler var” ifadelerini kullandı.

29.10.2018Ekonomi
Esnaf sayısı 43 bin arttı

Esnaf sayısı 43 bin arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan verilere göre, 2018 eylül itibariyle Türkiye’de esnaf ve sanatkarların sayısı geçen yılla karşılaştırıldı-ğında 43 bin artmış durumda. Yetkililer, ekonomik dalgalanma zamanlarında vatandaşların güvenilir birebir ilişki kurabilecekleri esnafa yöneldiğini aktarıyor. Günümüzde en çok gıda, ulaşım, kadın erkek kuaförlüğü gibi alanlarda çalışan esnaf bulunuyor. Ağırlıklı yaş 35-40 aralığında.

TESKten kaçak elektrikle mücadele talebi

TESK'ten kaçak elektrikle mücadele talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Dağıtım şirketleri, daha özverili ve kararlı şekilde kaçak elektrik kullanan aboneleri tespit edip, yaptırım uygulamalı" açıklamasında bulundu.

25.10.2018Ekonomi
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için son durum... EYT hakkında gelen son dakika haberleri

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için son durum... EYT hakkında gelen son dakika haberleri

Haftalardır gündemdeki sıcaklığını koruyan emeklilikte yaşa takılanlar konusunda çok kritik bir gelişme yaşandı. TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümüne yönelik verdiği Meclis araştırma önergesi kabul edilmedi. İşte, EYT hakkında son haberler ve en son emeklilikte yaşa takılanlar gelişmeleri...

24.10.2018Gündem
Emeklilikte yaşa takılanlar için kritik öneri

Emeklilikte yaşa takılanlar için kritik öneri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmenin bütçeye büyük yük getireceğini belirterek, "Bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekliliğine bir yıl ve daha az süre kalanların önü açılmış olur." ifadesini kullandı.

22.10.2018Ekonomi
TESKten şoför esnafı için ticari akaryakıt desteği talebi

TESK'ten şoför esnafı için "ticari akaryakıt" desteği talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Akaryakıt giderleri, araç bakım maliyetleri ve personel giderleri gibi tüm girdileri artan şoför esnafı ticari akaryakıtla desteklenmeli" açıklamasında bulundu.

21.10.2018Ekonomi
TESKten yerli üretim logosu uyarısı

TESK'ten "yerli üretim logosu" uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Başta et olmak üzere, çok tüketilen gıdalarda yerli ürün olmamasına rağmen yerli üretim logosu bulunduranlar hakkında şikayetler aldık. Böyle fırsatçılara kesinlikle göz açtırılmamalı ve denetimler sıklaştırılmalı" açıklamasında bulundu.

18.10.2018Ekonomi
TESKten indirim uyarısı

TESK'ten "indirim" uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken:"Döviz kurunun yükselişine göre zam yapanlar, yine döviz kurunun düşüşüne göre indirime gitmeli ve bu iş ranta çevrilmemeli.Kimse enflasyonla mücadele üzerinden menfaat sağlamamalı." açıklamalarında bulundu.

17.10.2018Ekonomi
Söylentisi bile yetti ‘Fiyatlar gevşemeye başladı’

Söylentisi bile yetti! ‘Fiyatlar gevşemeye başladı’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı komisyoncuyu aradan çıkaracak Hal Yasası hazırlıkları sebze ve meyve fiyatlarında gevşemeye neden oldu.

17.10.2018Ekonomi
TESK’ten ‘mesleki eğitim’ vurgusu

TESK’ten ‘mesleki eğitim’ vurgusu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ustaların yanında meslek öğrenen çırakların “çocuk işçi” olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, “Çocuklarımızın mesleki eğitim alması, geleceklerini karartmadan meslek öğrenmeleri için en doğru yoldur” ifadesini kullandı.

15.10.2018Ekonomi
TESKten mesleki eğitim vurgusu

TESK'ten "mesleki eğitim" vurgusu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ustaların yanında meslek öğrenen çırakların "çocuk işçi" olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, "Çocuklarımızın mesleki eğitim alması, geleceklerini karartmadan meslek öğrenmeleri için en doğru yoldur." ifadesini kullandı.

15.10.2018Ekonomi