MENÜ

Tesk

Tesk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tesk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tesk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.735 Tesk haberi bulunmuştur.

Tesk Haberleri

TESK’ten pozitif ayrımcılık talebi

TESK’ten pozitif ayrımcılık talebi

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, sicil kayıtlarına göre son üç yılda kadın esnaf ve sanatkar sayısında yaklaşık 48 bin artış görüldüğünü belirterek, "Kadınların iş hayatında daha aktif olarak yer almaları için pozitif ayrımcılık yapılmalı" ifadesini kullandı.

29.10.2017Ekonomi
Staj sigortası mağdurlarının talebi Meclis gündeminde

Staj sigortası mağdurlarının talebi Meclis gündeminde

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, staj mağdurlarının taleplerini gündeme getirerek, bütçe görüşmeleri öncesi staj mağduriyetine son verilmesi için Meclis'teki tüm partilere çağrıda bulundu.

25.10.2017Ekonomi
Palandökenden ambalaj değerlendirmesi

Palandöken'den "ambalaj" değerlendirmesi

ürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sebze ve meyvenin üretiminden satışına kadar tüm aşamaları için getirilen ambalaj zorunluluğuna ilişkin, "Ambalajlama sistemi fireyi satışa kadar önler, satış aşamasında israfı artırır." değerlendirmesinde bulundu.

25.10.2017Ekonomi
‘Ertelenen SGK prim ödemesi seneye başlasın’

‘Ertelenen SGK prim ödemesi seneye başlasın’

2016 yılının Aralık ayı ile 2017 yılının Ocak ve Şubat aylarında ödenmesi gereken SGK Primlerinin ödemelerinin 9 ay ertelendiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu primler, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenecek. Esnaf hem içinde bulunduğu ayın primini hem de geçmiş dönemden ertelenen primleri aynı anda ödemek zoruinda kalacak. Bir de yapılandırmadan gelen borç taksitlerinin ödemesi eklenince yılın son üç ayı esnafın mali yükü 3 katına çıkacak” dedi.

17.10.2017Ekonomi
ESYEM projesiyle esnaf işinde uzman olacak

"ESYEM projesiyle esnaf işinde uzman olacak"

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz ve eylülde yetkilendirme sözleşmesini imzaladığımız ESYEM projemizle mesleki yeterlilik sınavları düzenleyip başarılı olanlara belgelendirme yapacağız" açıklamasında bulundu.

15.10.2017Ekonomi
Bakkal sayısı 10 yılda 240 binden 165 bine geriledi

Bakkal sayısı 10 yılda 240 binden 165 bine geriledi

Zincir marketlerin büyük bir hızla çoğalmaya devam ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bakkal ve büfe sayısı son 10 yılda yüzde 31 azalarak 240 binden 165 bine düşerken, sadece son bir yılda zincir market sayısı yüzde 13 artarak 28 bine ulaştı” dedi.

12.10.2017Ekonomi
TESK ve SGKdan kayıtlı istihdama destek projesi

TESK ve SGK'dan kayıtlı istihdama destek projesi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK-SGK işbirliğiyle hayata geçirilen kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik projenin 10 Ekim'de Bursa'da başlayacağını ve 15 ilde sosyal güvenlik hakkında bilinçlendirme konferansları düzenleyeceklerini bildirdi.

11.10.2017Ekonomi
Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınması

Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınması

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Esnaf ve sanatkarlar camiası olarak samimi bir diplomatik süreçle sorunun kısa sürede aşılacağına inancımız tam"

9.10.2017Ekonomi
Kadın esnaf ve sanatkar sayısı 14 bin arttı

Kadın esnaf ve sanatkar sayısı 14 bin arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de kadın esnaf ve sanatkar sayısının geçen yıl eylülden bu yana 14 bin 437 arttığını belirterek, "Türkiye'de kadın esnaf ve sanatkar sayısının her geçen gün artacağı inancındayız." ifadesini kullandı.

8.10.2017Ekonomi
2018’de AVM sayısı 379’dan 448’e çıkacak

'2018’de AVM sayısı 379’dan 448’e çıkacak'

Alışveriş merkezlerinin, ihtiyaçtan fazla yapıldığı için zamanla kapanarak milli servete zarar verdiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2015 yıl sonu itibariyle İstanbul’da 800 bin metrekare, Ankara’da 150 bin metrekare, diğer illerimizde ise 434 metrekare fonksiyonunu kaybeden AVM alanı var. Büyük yatırımlarla birbirine yakın yapılan AVM’ler hem birbirine, hem esnafa hem de milli servete zarar veriyor. Buna rağmen halen yapım aşamasında olan onlarca AVM var. Binlerce metrekare alanın heba olmaması için AVM binaları planlı, kontrollü ve ihtiyaç kadar sayıda dikilmeli” dedi.

2.10.2017Ekonomi
Trafik kazalarının yüzde 60ı cep telefonu kaynaklı

"Trafik kazalarının yüzde 60'ı cep telefonu kaynaklı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan araştırmalarda, son 3 yılda trafik kazalarının yüzde 60'ının cep telefonu kullanımı nedeniyle meydana geldiğinin tespit edildiğini belirtti.

1.10.2017Teknoloji
Bendevi Palandöken: Bankalar eğitime destek vermeli

Bendevi Palandöken: Bankalar eğitime destek vermeli

Eğitim öğretim yılının başlamasıyla bankaların öğrencilere yönelik destekleyici nitelikte hizmet vermeleri gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankalar öğrencilerin kullandığı herhangi bir banka kartından aldığı hizmete dair hesap işletim ücreti gibi ekstra ücretler almamalı

27.09.2017Ekonomi
“Petrole zam enflasyonu daha da artıracak”

“Petrole zam enflasyonu daha da artıracak”

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından motorinde 13 kuruş fiyat artışı beklendiğinin açıklaması üzerine yazılı bir değerlendirme yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren motorine yapılacak olan 13 kuruşluk zammın bu ayki ikinci zam olduğunu ve yeniden artışa geçen enflasyonu daha da artıracak boyuta geleceğini söyledi.

26.09.2017Ekonomi
STK’lardan ortak tavır: Endişe verici

STK’lardan ortak tavır: Endişe verici

TÜRKİYE-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadında yer alan 8 sivil toplum örgütü, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandum tartışmalarına karşı ortak açıklama yaptı.

23.09.2017Ekonomi
Taşeron çözülüyor: 2017 bitmeden formül bulunacak

Taşeron çözülüyor: 2017 bitmeden formül bulunacak

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, taşeron işçiler konusunda çözüm isteyen Türk-İş’e, 2017 yılı içinde bir formül bulunacağı sözü verdi. Türk-İş, geçici işçilerin sorunlarına da çözüm bulunmasını istedi. Başbakan Binali Yıldırım dün, Türk-İş genel merkezini ziyaret etti.

22.09.2017Ekonomi
Başbakan Yıldırım: Barzani bu sevdadan vazgeçmeli

Başbakan Yıldırım: Barzani bu sevdadan vazgeçmeli

Başbakan Binali Yıldırım, Türk İş ziyareti sonrasında açıklama yaptı. Kuzey Irak'ın yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna değinen Yıldırım, "Türkiye uluslararası ve ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlıdır. Burada bir çağrı daha yapmak istiyorum. Henüz zaman bitmiş değil. Kuzey Irak yönetimi, Barzani, bu sevdadan, bu inattan vazgeçmelidir. Bütün dünyanın karşı çıktığı ve açık olarak ikili ve uluslararası hukuka aykırı olarak inatla yapmaya çalıştığı bu referandum, bölgedeki Kürt kardeşlerimiz için de hayırlar getirmez. Bölge için hiç hayırlı olmaz" dedi.

22.09.2017Gündem
Belgesiz servis şoförü kalmayacak

Belgesiz servis şoförü kalmayacak

İSTANBUL’da servisçilerin çatışmasıyla gözlerin çevrildiği okul servislerindeki şoförlere yönelik ‘mesleki yeterlilik belgesi’ zorunluluğu için de ilk adım atıldı.

18.09.2017Ekonomi
Servis şoförüne yeterlilik belgesi

Servis şoförüne yeterlilik belgesi

OKULLARIN açılmasıyla sürekli tartışma konusu olan servis şoförlerinin yeterliliği için belge geliyor.

17.09.2017Ekonomi
Düşler tarlası

Düşler tarlası

16 yaşındaki Sevim, günlüğü 60 liraya ailesiyle birlikte bir fındık bahçesinde çalışıyor. Hiçbir şey onu hayallerinden alıkoyamıyor, “Yazılımcı olacağım” diyor. Azize 17 yaşında... Okul tatil olduğundan beri kayısı tarlasında ter döküyor. Resim öğretmeni olmak istiyor. Kardeşi Ahmet’in hayali diş hekimliği... Türkiye’de sayıları 400 bini aşan çocuk mevsimlik işçilerden sadece 22 bini okula kayıtlı. Onlardan da şanslı olanlar okula devam edebiliyor. 16 yaşındaki Mahsun gibi 12 kardeşi için ağlaya ağlaya okulu bırakıp tarlada çalışmaya giden binlercesi var. Ders zili tarladaki kimi çocuklar için hiç çalmayacak...

16.09.2017Gündem
Bir devir kapanıyor Artık parayla satılacak...

Bir devir kapanıyor! Artık parayla satılacak...

Doğada çözülmesi yıllar süren naylon poşetin kullanımının azaltılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Naylon poşet hem sağlığımızı hem de ekosistemi olumsuz yönde tehdit ediyor. Ülkemizde ortalama veriler ile bir aylık naylon poşet tüketimi 250 bin ton civarında. Hem vatandaş kendi sağlığı için hem de ilgili bakanlıklar çevre kirliliğine karşı naylon poşet kullanımı konusunda tedbir almalıdır" dedi.

16.09.2017Ekonomi
Palandöken: İşi bozulan esnafa bir darbe de bankadan

Palandöken: İşi bozulan esnafa bir darbe de bankadan

POS cihazı kullanan esnaf ve sanatkârlara bankaların belirli bir hasılat hedefi verdiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankaların verdiği hasılat hedefini tutturamayan esnaf, ‘Üye İşyeri Verimsizlik Ücreti’ adı altında bankalara bir nevi ceza ödüyor. Dolayısıyla işi iyi gitmeyen esnafa bir darbe de banka vuruyor. Bu da ahlaki değil” dedi.

13.09.2017Ekonomi
Çıraklıktaki staj dönemi emekliliğe sayılmalı

"Çıraklıktaki staj dönemi emekliliğe sayılmalı"

Esnafın genç potansiyel iş gücüne ihtiyacı olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ara eleman ihtiyacını karşılamak ve esnaflığın geleceğini korumak için mesleki eğitim yaygınlaştırılmalı. Bunun yanı sıra çırakların sigortalılık başlangıcı eğitim döneminde çalıştığı süreden başlatılmalıdır" dedi.

12.09.2017Ekonomi
Türkiye, AVM çöplüğüne dönmesin

"Türkiye, AVM çöplüğüne dönmesin"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şu ana kadar sadece Ankara'da 8 AVM'nin kapandığını, kapanan AVM'lerle milli servetin heba olduğunu belirtti.

11.09.2017Ekonomi