MENÜ

Termik Santraller

Termik Santraller ile ilgili tüm haberleri, son dakika Termik Santraller haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Termik Santraller haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 433 Termik Santraller haberi bulunmuştur.

Termik Santraller Haberleri

Bakan Kurumdan son dakika açıklaması: 5 termik santral tamamen, 1i kısmen kapatıldı

Bakan Kurum'dan son dakika açıklaması: 5 termik santral tamamen, 1'i kısmen kapatıldı

Bakan Kurum, Çevre Kanunu'nu gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildiğini açıkladı. Bakan Kurum, incelenen 7 termik santralden 4'üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildirdi.

1.01.2020Ekonomi
Erdoğan veto etmişti... Bakan Kurum canlı yayında duyurdu Ve mühürlendiler...

Erdoğan veto etmişti... Bakan Kurum canlı yayında duyurdu! Ve mühürlendiler...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM’den geçen termik santral düzenlemesini veto etmesinin ardından termik santraller için 1 Ocak 2020'ye kadar tanınan süre doldu. Bakan Kurum, mühürlenen termik santraller ile ilgili açıklamalarda bulundu.

1.01.2020Gündem
Termik santral nedir Termik santral çeşitleri nelerdir

Termik santral nedir? Termik santral çeşitleri nelerdir?

Termik santral, elektrik enerjisi üretilen tesislere verilen isimdir. Fosil yakıtların işlenmesiyle ortaya elektrik enerjisi çıkaran bu santraller, çeşitlere sahiptir. Buhar türbinli, gaz türbinli, dizel ve nükleer çeşitleri bulunan termik santraller, çalışma prensipleri olarak da farklılık arz etmektedir. Peki, termik santral nedir ve nasıl çalışır? İşte, termik santraller hakkında bazı bilgiler

12.12.2019Gündem
Son dakika... Bakan Kurum: 13 termik santralde inceleme yapılacak

Son dakika... Bakan Kurum: 13 termik santralde inceleme yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Ekiplerimiz bu ay içinde 13 termik santralimizin ayrı ayrı incelemesini yapacak, son durumlarını tespit edecekler." dedi.

6.12.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan son dakika Adil Öksüz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika Adil Öksüz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO toplantısına katılmak üzere Londra'ya gidiyor. Erdoğan, kritik görüşmeler yapacağı zirve öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda önemli açıklamalar yaptı. Açıklamasında FETÖ firarisi Adil Öksüz hakkındaki soruya da cevap veren Erdoğan 'Şu anda ona benzer yüzlerce binlerce biliyorsunuz FETÖ’cü terörist buralarda yaşıyor. Biz bunların hepsini istedik. İstedik ama adreslerini vererek istedik. Buna rağmen buraların yönetimleri bu FETÖ’cü teröristleri bize bugüne kadar teslim etmedi. Edenler yok mu? Edilenler de var. Edildiği zaman açıklamasını da yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı'mız yapılacak herhangi bir operasyonla karga tulumba alır gelir mi, o ayrı bir konu' ifadelerini kullandı.

3.12.2019Gündem
Termik santral nedir Termik santral teknolojisi nerelerde kullanılır

Termik santral nedir? Termik santral teknolojisi nerelerde kullanılır?

"Termik santral nedir? Termik santral nasıl çalışır?" soruları internette merak edilen konular arasında yer aldı. Ülkemizde enerji sektöründeki sürdürülebilirliğin devamlılığı açısından önem arz eden termik santraller ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeyi sağlıyor. Peki, termik santral teknolojisi nerelerde kullanılır? Termik santral çalışma alanları nelerdir? İşte, termik santral tüketimi hakkında merak edilen bilgiler.

2.12.2019Gündem
Bakan Kurum’dan termik santral açıklaması... Baca filtresi için en fazla 6 ay süre

Bakan Kurum’dan termik santral açıklaması... Baca filtresi için en fazla 6 ay süre

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, baca filtresi takarak çevreye uyumlu hale gelmeleri için kömür santrallerine tanınan 2.5 yıllık ek süreyi fiilen 6 ay olarak uygulamayı planladıklarını açıkladı.

27.11.2019Ekonomi
Termik santrallerde 7,9 milyar metreküp su kullanıldı

Termik santrallerde 7,9 milyar metreküp su kullanıldı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılına ilişkin Termik Santral Su, Atıksu ve Atık İstatistikleri'ni açıkladı.

26.11.2019Ekonomi
Karbon emisyonları yer altında depolanıyor

Karbon emisyonları yer altında depolanıyor

Termik santraller ve fabrika bacalarından çıkan karbon emisyonları dünyanın çeşitli bölgelerinde yer altında biriktiriliyor.

8.06.2019Teknoloji
İkili görüşmeden sonra önemli açıklamalar

İkili görüşmeden sonra önemli açıklamalar

Erdoğan ve Bolivya Devlet Başkanı Juan Evo Morales Ayma, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gercekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Bolivya'nın Filistin davasına, özellikle de Kudüs'ün statüsü ve Filistinli sivillerin korunmasına yönelik verdiği desteğe teşekkür ediyorum. Bunun yanında Golan Tepeleri'yle alakalı yaklaşımını da takdirle izliyoruz." dedi.

9.04.2019Gündem
Çetin geçen görüşmeler 21 saat sürdü Almanya hepsini kapatıyor

Çetin geçen görüşmeler 21 saat sürdü! Almanya hepsini kapatıyor

Almanya’da hükümet tarafından oluşturulan Kömür Komisyonu, 21 saat süren ve bazen kesilme noktasına gelen çetin görüşmeler sonunda ülkedeki tüm kömür yakıtlı termik santrallerin en geç 2038 yılında devre dışı kalmasına karar verdi.

26.01.2019Avrupa
Bakan Dönmezden yerli kömür ile ilgili kritik açıklama

Bakan Dönmez'den yerli kömür ile ilgili kritik açıklama

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, termik santrallerde kullanılan ithal kömürün yüzde 10 oranında yerli kömür ile ikame edilmeye başlanacağını, böylece kömür ithalatının azalmasını sağlayacaklarını söyledi.

5.12.2018Ekonomi
Termik santrallerde Eylülde 7.75 milyon ton kömür yakıldı

Termik santrallerde Eylülde 7.75 milyon ton kömür yakıldı

Türkiye genelinde termik santraller Eylül ayında 7 milyon 755 bin ton kömür yaktı.

28.11.2018Ekonomi
Afrikanın sanayileşmesine Türkiye modeli

Afrika'nın sanayileşmesine Türkiye modeli

Türkiye'nin ulaştırma ve enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği reformların Afrika için de model oluşturabileceği belirtiliyor. DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın: "1980'lerden sonra Türkiye'de yapılan reformlar ve sanayi hamleleriyle ülkenin başarı tecrübelerini Afrikalı dostlarımızla paylaşmalıyız. Türkiye'nin sanayileşme tecrübesi Afrika'ya örnek olacaktır.Liman, kara yolu, demir yolu, hidroelektrik santralleri, termik santraller gelecek yıllarda Türkiye olarak bölgede en çok önem vermemiz gereken yatırımlardır." açıklamalarında bulundu.

19.11.2018Ekonomi
İklim değişikliği dava delili

İklim değişikliği dava delili

Termik santral lisans iptali için açılan davalarda iklim felaketleri ve bilim insanlarının küresel ısınmanın dünyanın sonu olacağına ilişkin tespit ve uyarıları mahkemelere delil olarak sunuldu ve “Yaşayacak başka gezegen yok. İçecek su, nefes alacak hava için termik santrallerin zarar verdiği iklim sistemine muhtacız” denildi. Haberin detayları şöyle:

30.10.2018Gündem
Termik santrallerde ağustosta 7.81 milyon ton kömür yakıldı

Termik santrallerde ağustosta 7.81 milyon ton kömür yakıldı

Türkiye genelinde termik santraller Ağustos ayında toplam 7 milyon 811 bin ton kömür yaktı.

25.10.2018Ekonomi
Tekirdağda korkutan görüntü

Tekirdağ'da korkutan görüntü!

TEKİRDAĞ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde Marmara Denizi’ne dökülen Kamara Deresi’nin kızıl ve siyah renkte akmaya başlaması üzerine inceleme başlatıldı.

10.10.2018Gündem
Çevre raporu: Su %79 kirli

Çevre raporu: Su %79 kirli

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, dün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında iklim değişikliklerine, çevre kirliliğine, doğayı tehdit eden gelişmelere dikkat çekti. Türkiye’nin tatlı su kaynaklarının yüzde 79’unun kirli olduğunu belirleyen ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle ÇMO tarafından hazırlanan raporu sunan Bozoğlu, şu bilgileri paylaştı:

4.06.2018Gündem
Bu termik santral yapılırsa 250 bin ağaca veda edeceğiz

Bu termik santral yapılırsa 250 bin ağaca veda edeceğiz!

Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine ve bakir ormanlarına sahip bölgesi Trakya’ya kömürlü termik santral kâbusu çöktü. İstanbul’a sadece birkaç kilometre mesafede, Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerine yapılması planlanan santral hayata geçerse yaklaşık 250 bin meşe ağacı kesilecek. Yörenin kadınları ve sivil toplum örgütleri projenin iptali için yoğun mücadele içinde...

19.05.2018Hürriyet Pazar
Termik santraller protestolar eşliğinde özelleştirildi

Termik santraller protestolar eşliğinde özelleştirildi

Yunanistan meclisi, kurtarma paketi kapsamında yer alan termik santrallerin özelleştirilmesini onayladı. Toplam 300 sandalyeli mecliste 151 evet, 124 milletvekili hayır oyu kullandı. 25 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

26.04.2018 Avrupa
Oktay Ekinci Ödülü Hürriyete

Oktay Ekinci Ödülü Hürriyet'e

Mimarlar Odası, iki yılda bir verilen Oktay Ekinci basın ödülünü bu yıl Hürriyet Gazetesi Muhabiri Aysel Alp ile Birgün Gazetesi Muhabiri Uğur Şahin’e verdi. Çevreye Katkı Özel ödülüne ise taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen çevre mücadelesindeki üstün gayretleri ve özverileri nedeniyle, 9 Mayıs 2017 tarihinde öldürülen Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu layık görüldü.

6.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları