MENÜ

Terakki Vakfı

Terakki Vakfı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Terakki Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 270 Terakki Vakfı haberi bulunmuştur.

Terakki Vakfı Haberleri

TYTde Türkçe soruları süreyi zorladı

TYT'de Türkçe soruları süreyi zorladı

2.5 milyon aday, dün üniversiteli olabilmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ter döktü. Türkçe sorularının çeldirici yüksek olduğu için adayların süreyi yetiştirmekte zorlandığını belirten eğitimciler, matematik testinde yorumlama yeteneğinin öne çıktığını da vurguladı.

16.06.2019Eğitim
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ortaöğretime geçiş için düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019'da gerçekleşti. Sınavın ardından, LGS'ye katılan lise adayları, sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. LGS'de başarılı olan öğrenciler ikinci aşama olan tercih sürecine geçecekler. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler.

14.06.2019Gündem
LGS tercihleri ne zaman yapılacak MEB sınav sonuç tarihini açıkladı mı

LGS tercihleri ne zaman yapılacak? MEB sınav sonuç tarihini açıkladı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının 1 Haziran’da tamamlanmasının ardından, gözler tercih sürecine ve LGS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. LGS'ye katılan ve sınav stresini geride bırakan yaklaşık 1 milyon öğrencinin, sınav tercih klavuzu gündeminde yer buluyor. Peki, LGS tercih klavuzu ne zaman yayınlanacak? LGS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu? İşte, sınavla ilgili detaylar.

6.06.2019Gündem
Özel okullarda yüzde 30’a varan zam

Özel okullarda yüzde 30’a varan zam

Özel okulların ücretleri belli olmaya başladı. Geçen yıla göre zam oranları yüzde 30’u buluyor. Robert Koleji’nin ücreti 100 bin lira, Üsküdar Amerikan’ınki ise 90 bini aşıyor. Veliler zamlara tepki gösterirken, okul yöneticileri ise enflasyon oranına ve döviz kuruna işaret ediyor. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, yüzde 30’a kadar zam hakkı olsa da çoğu okulun yüzde 17’lik oranda kalmayı seçtiğini söylüyor.

4.06.2019Eğitim
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak LGS sayısal ve sözel cevap anahtarı yayımlandı

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS sayısal ve sözel cevap anahtarı yayımlandı

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da yapılan merkezi sınavın soru kitapçığı ve cevap anahtarları yayımlandı. İki oturumda gerçekleştirilen sınavın soru ve cevap anahtarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme ve Değerlendirme Müdürlüğü aracılığıyla yayımlayan Bakanlık, kitapçıkları meb.gov.tr adresinden erişime açık tutacak. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar...

2.06.2019Eğitim
LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak?

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılımıyla iki oturumda gerçekleştirilen 2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı. Sınav stresinin geride kalması ile, şimdide gözler 2019 LGS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Peki, LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak? İşte, detaylar.

1.06.2019Gündem
LGS bugün

LGS bugün

Bugün yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’na yaklaşık bir milyon öğrencinin gireceği tahmin ediliyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise 2 Haziran’da.

1.06.2019Eğitim
Fende şekilli sorulara dikkat

Fende şekilli sorulara dikkat

Üniversite adayları için fen bilimlerinde başarının sırrı, şekilleri doğru okumaktan geçiyor. Uzmanlar “TYT sorularına bilgiye bağlı olarak muhakeme gücüyle yaklaşın. AYT’de ise şekilli sorular olabileceği için şekil okuma mantığına göre cevaplayın. Bunun için de şekil okuma becerilerinizi geliştirin. Artık salt formül ve denklem sorulmuyor” diyor.

30.05.2019Eğitim
Çok Güzel Hareketler Bunlar oyuncusu Eda Nur Hancı kimdir

Çok Güzel Hareketler Bunlar oyuncusu Eda Nur Hancı kimdir?

BKM Mutfak’ın ikinci kuşağından oluşan kadrosu ile dikkat çeken Çok Güzel Hareketler Bunlar 2'nin başarılı oyuncularından olan Eda Nur Hancı'nın kim olduğu, televizyonseverler tarafından merak ediliyor. Peki, Çok Güzel Hareketler Bunlar oyuncusu Eda Nur Hancı kimdir? İşte, Eda Nur Hancı'ya ilişkin merak edilen detaylar...

10.04.2019Televizyon
Gençlerden Şükrü Erbaşa Onur Ödülü

Gençlerden Şükrü Erbaş'a Onur Ödülü

Terakki Vakfı Okulları önderliğinde İstanbul’daki çeşitli liselerden gençlerin katılımıyla düzenlenen Sözcüklerle Dans Şiir Festivali’nin on dokuzuncusu 18 Mart Pazartesi günü gerçekleşti.

19.03.2019Kitap Sanat
Çok Güzel Hareketler Bunlar Eda Nur Hancı kimdir

Çok Güzel Hareketler Bunlar Eda Nur Hancı kimdir?

Çok Güzel Hareketler Bunlar kadrosunun genç isimlerinden birisi olan Eda Nur Hancı, skeçlerde dikkat çeken oyuncular arasında yer alıyor. İşte, kendi ifadeleriyle Eda Nur Hancı hakkında merak edilenler

10.02.2019Televizyon
Ferdi Tayfur’un kızı Tuğçe Tayfur kimdir, eşi kim

Ferdi Tayfur’un kızı Tuğçe Tayfur kimdir, eşi kim?

Necla Nazır ve Ferdi Tayfur çiftinin tek çocuğu olan Tuğçe Tayfur, projeleri ve katıldığı programlarla gündeme gelmeye devam ediyor. Babasının şarkılarını yeniden yorumlayan Tuğçe Tayfur’un eşi de sanatçı. Peki, Ferdi Tayfur’un kızı Tuğçe Tayfur kimdir, eşi kim?

4.01.2019Magazin
Temel eğitim sempozyumu 1 Aralık’ta

Temel eğitim sempozyumu 1 Aralık’ta

Türkiye Özel Okullar Derneği, ‘IX. Temel Eğitim Sempozyumu’nu 1 Aralık’ta ‘Eğitimde değerler’ temasıyla düzenleyecek. Sempozyuma 600 civarında okul öncesi ve ilkokulun yönetici ile öğretmenleri katılacak.

20.11.2018Eğitim
Eğitim ödülleri sahiplerini buldu

Eğitim ödülleri sahiplerini buldu

Beşinci Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri, 7 Kasım’da sahiplerini buldu. Artı eğitim dergisi ve ‘egitimtercihi.com’ haber sitesinin okuyucularının oylarıyla belirlenen ödüller 17 kategoride dağıtıldı. ‘Yılın Eğitim Gazetecisi’ ise Hürriyet Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı oldu.

8.11.2018Eğitim
Şehrin en iyileri seçildi... Ödüller sahiplerini buldu

Şehrin en iyileri seçildi... Ödüller sahiplerini buldu

Şehirlere yaşam değeri katan, geliştiren, değiştiren projelerin ödüllendirildiği Sign of the City Awards 2018 görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Bürokrasi, iş ve basın dünyasının önde gelen isimlerinin yoğun katılım gösterdiği törende 38 proje ‘Sign of the City’ seçildi.

7.11.2018Ekonomi
Okul iklimi güvene muhtaçtır

Okul iklimi güvene muhtaçtır

Terakki Vakfı Okulları Genel Müdürü Mehmet Güneş, tam 29 yıldır Terakki Okulları’nda çalışıyor. 1989’da ücretli öğretmen olarak başladığı Terakki kariyerine şimdi genel müdür olarak devam ediyor. 17 yıldır Genel Müdürlük yapan Güneş, eğitimin güvene ihtiyaç duyduğunu, kurum yöneticilerinin empatik davranması ve güven vermesi gerektiğini belirtiyor.

7.10.2018Eğitim
Öğrenciler robot tasarımlarıyla yarıştı

Öğrenciler robot tasarımlarıyla yarıştı

Türkiye genelinde 30 lise ve 15 üniversiteden öğrenciler, İstanbul’da bir vakıf üniversitesi tarafından düzenlenen yarışmada uluslararası enformatik bilimler uygulamaları ile robot teknolojileri alanındaki projeleriyle yarıştı.

4.06.2018Eğitim
LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak

LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Yaklaşık 1 milyon ortaokul son sınıf öğrencisi 2 Haziran Cumartesi günü LGS’ye girecek. Bu öğrencilerin bazıları sınavla öğrenci alacak devlet okullarına, bazıları da kolejleri tercih edecek. Peki özel okullar nasıl öğrenci alacak, hangi kolejler LGS puanıyla kayıt yapacak, sınavla öğrenci alacak özel ve devlet okulları hangileri?

25.05.2018Eğitim
Hangi kolejlerin LGS ile öğrenci alacağı belli oldu... İşte o 81 lise

Hangi kolejlerin LGS ile öğrenci alacağı belli oldu... İşte o 81 lise

Türkiye genelindeki 81 özel okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran’da düzenlenecek Liseye Giriş Sınavı (LGS) puanına göre öğrenci alacağını açıkladı.

27.04.2018Eğitim
Tuğçe Tayfur kimdir Kaç yaşında

Tuğçe Tayfur kimdir? Kaç yaşında?

Necla Nazır ve Ferdi Tayfur’un kızı Tuğçe Tayfur, katıldığı programlarla adından söz ettiriyor. Sanatçı bir aileden gelen Tuğçe Tayfur, sempatik tavırları ve güçlü sesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Peki, babasının eski şarkılarını yeniden yorumlayan Tuğçe Tayfur kimdir? Kaç yaşında?

22.06.2017Televizyon
Liseli kimyacılar öğrencilerle buluştu

Liseli kimyacılar öğrencilerle buluştu

Bir okul 2011 yılından beri gerçekleştirilen proje kapsamında, yeterli donanıma sahip olmayan okulun öğrencilerine laboratuvarlarının kapılarını açtı.

31.05.2017Eğitim
Özel okullarda fiyat yelpazesi genişledi

Özel okullarda fiyat yelpazesi genişledi

Özel eğitim kurumlarında 2016-2017 eğitim-öğretim yılı ücretlerinin açıklanmasının ardından ön kayıt ve indirimli kayıt süreci devam ederken, özel okul sayısındaki artış ve devletin özel okullara giden öğrencilere verdiği desteğin de etkisiyle artık hemen hemen "her keseye uygun" özel okul bulunabiliyor. Buna karşın bazı özel okulların ücreti ise el yakmaya devam ediyor.

13.06.2016Eğitim
Çürümüş bir şeyler var tiyatro tarihimizde

Çürümüş bir şeyler var tiyatro tarihimizde

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun yeni oyunu ‘Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamleti’ sormakta bir asır geç kaldığımız soruyu soruyor: Kim var orada? Merkezine Muhsin Ertuğrul’u ve onun Ermeni tiyatrocu yol arkadaşlarını alan, çok iyi bir yüzleşme oyunu...

11.12.2015Keyif
İnovasyon Haftası’nda öğrencilere iki ödül

İnovasyon Haftası’nda öğrencilere iki ödül

1985 yılından beri her yıl çok sayıda ülkeden gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik eden Shell Eco-marathon Türkiye yarışması 27-29 Kasım gerçekleştirildi. Türkiye’den öğrencilere de yarışmada gösterdikleri başarılar nedeniyle iki ödül verildi.

8.12.2015Eğitim
WebAwards’ta ‘Okul’ alanında ödül aldı

WebAwards’ta ‘Okul’ alanında ödül aldı

Terakki Vakfı Okulları web sitesi, uluslararası WebAwards’ta ‘Okul’ alanında ‘Standart of Excellence’ Ödülü aldı.

7.10.2015Teknoloji
Turizmciler sevindi ama özel okullar da tatil olmalı

Turizmciler sevindi ama özel okullar da tatil olmalı

BU yıl zor bir sezon geçiren turizme can suyu olması için okulların kurban bayramından sonra açılması kararlaştırıldı. Turizm sektörü temsilcilerinden ve tatil bölgelerinin belediye başkanlarından gelen yoğun talep sonrası böyle bir karar alındı. Türkiye gelen yabancı sayısındaki düşüşün yanı sıra asıl kaybın turizm gelirlerinde olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, tatilin uzaması ve kurban bayramıyla birleştirilmesi ile birlikte tatile çıkan kişi yerli turist sayısının artabileceği ifade edildi. Ancak Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı (TUROB) Tİmur Bayındır, okulların geç açılmasının turizm sektörüne ‘sınırlı bir etkisi’ olacağını dile getirdi.

22.08.2015Ekonomi
TERAKKİ Tuzla/Tepeören’de

TERAKKİ Tuzla/Tepeören’de

Neden Terakki? Neden 138 yıllık birikim?

20.08.2015Advertorial
Terakki Tuzla / Tepeören’de

Terakki Tuzla / Tepeören’de

TERAKKİ 138 yıllık deneyimiyle, eğitim yaklaşımıyla, seçkin ve deneyimli öğretmenleriyle, öğrencilerini özgüvenli, sorumluluğunu bilen, öğrenmeyi öğrenmiş bireyler olarak hayata hazırlar.

2.06.2015Advertorial
Ders eğlenceli hale gelebilir mi

Ders eğlenceli hale gelebilir mi?

Bir yanda okul dersleri, bir yanda üniversite sınavına hazırlık... Liseli öğrencilere, ders çalışmayı eğlenceli hale getirmek için neler yaptıklarını sorduk. Bakın öğrenciler, derse nasıl motive oluyor.

23.05.2015Eğitim
Gelibolu Yarımadası’nda ‘barışa ve dostluğa’ kürek çektiler

Gelibolu Yarımadası’nda ‘barışa ve dostluğa’ kürek çektiler

Öğrenciler, disiplinlerarası ‘Çanakkale 2015-Sosyal ve Kültürel Değerler’ projesi kapsamında ‘Barışa ve Dostluğa Kürek Çek’ sloganıyla tasarımından çizimine, inşasından donatımına kadar kendi kişisel becerilerini kullanarak bir deniz kanosu üretti, Gelibolu Yarımadası’nda suya indirdi.

28.04.2015Eğitim
24 saat ulaşılabilen ‘e-kütüphane’ açıldı

24 saat ulaşılabilen ‘e-kütüphane’ açıldı

Terakki Vakfı Okulları, Türkiye’nin ortaöğretimde 24 saat açık ilk ve tek e-kütüphanesini kurdu.

18.12.2014Eğitim
TEOG karmaşası özellere yaradı

TEOG karmaşası özellere yaradı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde nakil karmaşası devam ederken, özel okullara talep arttı.

1.09.2014Eğitim
TEOG karmaşası özellere yaradı

TEOG karmaşası özellere yaradı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde nakil karmaşası devam ederken, özel okullara talep arttı.

30.08.2014Gündem
Üniversiteler yasta: Maden faciası nedeniyle bahar şenlikleri iptal edildi

Üniversiteler yasta: Maden faciası nedeniyle bahar şenlikleri iptal edildi

Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle üniversitelerde düzenlenmesi planlanan bahar şenlikleri, dersler ve basın toplantıları iptal edildi.

14.05.2014Eğitim
Türkiyenin gururu oldular

Türkiye'nin gururu oldular

Vodafone Freezone 17'nci Liselerarası Müzik Yarışması'nda kazanan Ağrı Güzel Sanatlar Lisesi oldu.

5.05.2014Teknoloji
Eğitimcilerin gelecek bilimcisi Frey: 5 yıl sonra bilgi okullarda online verilecek

Eğitimcilerin gelecek bilimcisi Frey: 5 yıl sonra bilgi okullarda online verilecek

DaVinci Enstitüsü’nün kurucu başkanı ve kıdemli gelecek bilimcilerinden biri olan Thomas Frey, günümüz eğitim sisteminin geleceğe göre tasarlanmadığını ve teknolojinin öğrenme stillerini tamamen değiştirdiğini söyledi. Frey, okullarda beş yıl sonra bilginin yüzde 50’sinin online verileceğini belirterek, “2020’de internete bağlı aletler dünyada insan sayısını geçecek. İşler, meslekler yeni formlar alacak. 2020’de 50 milyon alet internete bağlı çalışacak. Geleceğe hazırladığımız öğrenciler bu dünyada nasıl ve nerede iş bulabilecek?2030 itibarıyla mikro üniversiteler ortaya çıkacak. Geleneksel üniversite yerine çok özel konularda uzmanlaşan iki-üç aylık mikro üniversiteler çıkacak” diyor.

7.04.2014Eğitim
Eğitim ve teknoloji

Eğitim ve teknoloji

Ünlü eğitim fütüristi DaVinci Enstitüsü’nün kurucu başkanı ve kıdemli gelecek bilimcilerinden biri olan Thomas Frey, geçtiğimiz haftalarda Terakki Vakfı Okulları’nın ELT Konferansı’nda önemli bir konuşma yaptı.

29.03.2014Eğitim

Yazar Sonuçları

Eğitim ve teknoloji

Ünlü eğitim fütüristi DaVinci Enstitüsü’nün kurucu başkanı ve kıdemli gelecek bilimcilerinden biri olan Thomas Frey, geçtiğimiz haftalarda Terakki Vakfı Okulları’nın ELT Konferansı’nda önemli bir konuşma yaptı.

29.03.2014

Eğitim ve teknoloji

Ünlü eğitim fütüristi DaVinci Enstitüsü’nün kurucu başkanı ve kıdemli gelecek bilimcilerinden biri olan Thomas Frey, geçtiğimiz haftalarda Terakki Vakfı Okulları’nın ELT Konferansı’nda önemli bir konuşma yaptı. Eğitimcilerin yakından takip ettiği Frey, gelecekteki eğitimle ilgili öngörülerini anlatırken, bu konudaki gelişmeleri de aktardı. Frey’in anlattıklarına göre eğitime önümüzdeki yıllarda teknoloji damgasını vuracak. Üniversitelerin müfredatı değişecek, ilk, orta ve liselerin büyük kısmı online eğitime geçiş yapacak.

29.03.2014