MENÜ

Temel Yeterlilik Testi

Temel Yeterlilik Testi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Temel Yeterlilik Testi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 165 Temel Yeterlilik Testi haberi bulunmuştur.

Temel Yeterlilik Testi Haberleri

TYT sınavı ne zaman İşte TYT tarihi ve hesaplama yöntemi

TYT sınavı ne zaman? İşte TYT tarihi ve hesaplama yöntemi

Üniversiteye girişte sınav sistemi değişti. YGS’nin yerini TYT (Temel Yeterlilik Testi)aldı. Bu yıl ilk kez uygulanacak olan TYT’nin tarihine kısa bir süre kalması nedeniyle sınava ilişkin soru işaretleri de çoğaldı. Peki TYT sınavı ne zaman? Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarını kapsayan TYT’nin hesaplaması nasıl yapılacak? İşte detaylar!

22.5.2018Gündem
ÖSYM’den video: TYT nasıl uygulanacak

ÖSYM’den video: TYT nasıl uygulanacak?

YKS'ye sayılı günler kaldı. Adaylar 30 Haziran ve 1 Temmuz’da uygulanacak sınav için eksiklerini tamamlamaya çalışırken ÖSYM, YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) nasıl uygulanacağına yönelik video yayınladı. TYT’de kaç testin yer alacağı ve uygulamaya yönelik bilgiler yer alıyor.

22.5.2018Eğitim
TYT nasıl uygulanacak

TYT nasıl uygulanacak?

YKS’ye sayılı günler kaldı. Adaylar 30 Haziran ve 1 Temmuz’da uygulanacak sınav için eksiklerini tamamlamaya çalışırken ÖSYM, YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) nasıl uygulanacağına yönelik video yayınladı. TYT’de kaç testin yer alacağı ve uygulamaya yönelik bilgiler yer alıyor.

22.5.2018Eğitim
YKS ne zaman yapılacak 2018 YKSye kaç gün kaldı

YKS ne zaman yapılacak? 2018 YKS'ye kaç gün kaldı?

Lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans ya da ön lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yoğun şekilde katılım sağladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) kaç gün kaldığını merak eden vatandaşlar, bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da sınav tarihlerini sorgulamaya devam ediyor. Bu yıl ilk kez YGS'nin yerine uygulanacak sınav için heyecanlı olan adaylar, kafalarındaki soru işaretlerini gidermek istiyor. Peki, 2018 YKS ne zaman? YKS'ye kaç gün kaldı?

17.5.2018Gündem
Üniversiteli olmak için kampa girdiler

Üniversiteli olmak için kampa girdiler

İyi bir üniversiteye girmek için yüz binlerce adayın gireceği YKS’ye iki ay kaldı. Adaylar çalışmalarına hız verirken, bir özel okulun 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri, okulda yapılan üniversite hazırlık çalışmalarına ek olarak ayrıca Marmaris’te kampa girdi.

8.5.2018Eğitim
YKSye kaç gün kaldı Üniversite sınavı ne zaman

YKS'ye kaç gün kaldı? Üniversite sınavı ne zaman?

Üniversiteye geçiş için yeni sistemi olan YKS'ye kaç gün kaldığını merak eden öğrenciler, bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da YKS'nin ne zaman yapılacağını sorguluyor. Hayalini kurdukları üniversite ve bölümlerde eğitim almak için aylardır YKS'ye hazırlanan öğrenciler, sınava kaç gün kaldığını araştırıyor. Peki, YKS ne zaman yapılacak? Üniversite sınavı ne zaman?

8.5.2018Gündem
YKS ne zaman yapılacak İşte ÖSYM YKS sınav tarihi

YKS ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM YKS sınav tarihi

YKS sınavı ne zaman yapılacak sorusu milyonlarca öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Sınav sisteminin değişmesiyle birlikte ilk defa girecekleri YKS sınavını merak eden öğrenciler, sınav öncesi hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından yayımlanan 2018 sınav takvimiyle birlikte YKS'nin ne zaman yapılacağı belli oldu. Peki, YKS ne zaman yapılacak? İşte, ÖSYM YKS sınav tarihi.

1.5.2018Eğitim
Van Büyükşehir Belediyesinden eğitime destek

Van Büyükşehir Belediyesi'nden eğitime destek

Van Büyükşehir Belediyesi'nden eğitime destek

25.4.2018Van
AYT nedir

AYT nedir?

Alan Yeterlilik Testi ya da diğer bir ifadeyle Alan Yeterlilik Sınavı, üniversite sınavına girecek olan vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Üniversite hayali kuran bireylerin lisans bölümlerine dahil olabilmeleri için katılmalarının gerekli olduğu AYT, Edebiyat, Sosyal Bilimler Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi alanlarını içerisinde barındıracak. Peki, Alan Yeterlilik Testi nedir? İşte, detaylı bilgiler

19.4.2018Gündem
YKS sınavı ne zaman yapılacak AYT, TYT ve YKS sınav tarihleri değişti

YKS sınavı ne zaman yapılacak? AYT, TYT ve YKS sınav tarihleri değişti!

Seçimler YKS ile aynı tarihe alınınca YÖK 2018 iş takviminde değişikliğe gitti. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere iki farklı oturumdan oluşan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınavları ertelendi. Peki daha önce 23 -24 Haziran olarak belirlenen YKS ne zaman yapılacak?

19.4.2018Gündem
Erken seçim seçme yaşında 1 sene oynattı

Erken seçim seçme yaşında 1 sene oynattı

Türkiye, Kasım 2019'da yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için 'erken seçim' kararı verdi ve 24 Haziran 2018 tarihi belirlendi. Erken seçim kararı, 18 yaşını doldurmayı bekleyen milyonlarca gencin ise oy kullanıp-kullanmama durumunu etkiledi. 18 yaşını bu iki seçim tarihi arasında dolduran yüz binlerce genç, 24 Haziran'da sandığa gidemeyecek. Diğer yandan 23-24 Haziran’daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı da (YKS) 30 Haziran-1 Temmuz’a ertelendi. Son yıllarda olduğu gibi eğitim dünyasındaki bu değişiklikten de 2000’de doğan ve ‘milenyum çocukları’ olarak nitelendirilen öğrenciler etkilendi.

19.4.2018Gündem
Ne çektiniz Milenyumlular

Ne çektiniz Milenyumlular

Erken seçim tarihinin 24 Haziran olarak açıklanmasının ardından, 23-24 Haziran’daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 30 Haziran-1 Temmuz’a ertelendi. Son yıllarda olduğu gibi eğitim dünyasındaki bu değişiklikten de 2000’de doğan ve ‘milenyum çocukları’ olarak nitelendirilen öğrenciler etkilendi.

18.4.2018Eğitim
YKS tarihi belli oldu... İşte adayların merakla beklediği haber

YKS tarihi belli oldu... İşte adayların merakla beklediği haber

24 Haziran için alınan erken seçim kararı nedeniyle YKS ertelendi. YÖK’ün açıklamasına göre sınav 30 Haziran-1 Temmuz’da yapılacak.

18.4.2018Eğitim
YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ne zaman YÖKten YKS için yeni tarih

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ne zaman? YÖK'ten YKS için yeni tarih

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tarihi erken seçim nedeniyle değişti. 2018 iş takvimine göre YKS 23-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecekti ancak seçimlerle çakışması nedeniyle takvimde revize yapıldı. Öğrenciler ve en az onlar kadar stresli olan velilerin 'YKS ne zaman yapılacak?' sorularına yanıt ise YÖK'ten geldi. İşte YKS'nin yeni tarihleri!

18.4.2018Gündem
TYT ne zaman yapılacak, nasıl hesaplanacak İşte TYTnin açılımı

TYT ne zaman yapılacak, nasıl hesaplanacak? İşte TYT'nin açılımı

Erken seçim açıklaması ardından yeni üniversite sisteminin ilk adımı olan TYT'nin (Temel Yeterlilik Testi) tarihi ve detayları yeniden gündeme geldi. Temel Yeterlilik Testi  (TYT), adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsıyor. Peki TYT ne zaman gerçekleşecek, ilk kez uygulanacak olan Temel Yeterlilik Testi'nin sonucu nasıl hesaplanacak? İşte detaylar!

18.4.2018Eğitim
YKS ne zaman 2018 YKS sınav tarihi

YKS ne zaman? 2018 YKS sınav tarihi

Bu yıl ilk kez YGS'nin yerine uygulanacak olan YKS için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi sürüyor. 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında başvurularını tamalayan adaylar şimdi bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da YKS'nin ne zaman yapılacağını sorguluyor. ÖSYM tarafından Türkiye genelindeki sınav merkezilerinde düzenlenecek olan sınav hakkından araştırma yapan adaylar, YKS tarihini internette sorguluyor. Peki, YKS ne zaman yapılacak? 2018 YKS sınavı ne zaman?

17.4.2018Gündem
YKS’de eksik konularınızı tamamlayın

YKS’de eksik konularınızı tamamlayın

YKS, 23-24 Haziran’da yapılacak. Hayalindeki üniversiteye girmek isteyen adaylar için oldukça az bir süre kaldı. TYT'ye 2 milyon 322 bin 421, ikinci oturum AYT'ye ise 1 milyon 982 bin 669 kişi başvurdu. Uzmanlar, adaylara istedikleri üniversiteyi ve bölümü kazanabilmeleri için kalan süreçte nasıl bir yol izlemeleri konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

14.4.2018Eğitim
Yaklaşık 60 bin aday YKSye geç başvurdu

Yaklaşık 60 bin aday YKS'ye geç başvurdu

4 Nisan'daki YKS geç başvuru süresinin bitmesiyle, YKS'ye başvuru yapan aday sayısı belli oldu. Buna göre, geç başvuruda; TYT'ye 59 bin 169, AYT'ye 36 bin 995, YDT’ye ise 2 bin 991 aday başvuru yaptı. Toplamda başvuru yapan aday sayısı ise şu şekilde: TYT 2 milyon 381 bin 590, AYT 2 milyon 19 bin 664, YDT ise 131 bin 448.

5.4.2018Eğitim
YKS sınavı ne zaman yapılacak İşte YKS sınav tarihleri ve süreleri

YKS sınavı ne zaman yapılacak? İşte YKS sınav tarihleri ve süreleri

Yeni üniversite sistemi YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) için verilen ek başvuru süresi dün saat 23:59’da sona erdi. Bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS ile ilgili merak edilen pek çok detay var. Peki YKS ne zaman yapılacak, soru dağılımı nasıl olacak? İşte Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili bilinmesi gerekenler ve sınav tarihleri!

5.4.2018Eğitim
YKS Alan Yeterlilik Sınavı nedir

YKS Alan Yeterlilik Sınavı nedir?

YKS Alan Yeterlilik Sınavı (AYT), ÖSYM'nin açtığı başvuru sürecinde merakla sorgulanmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen üniversiteye geçiş sınavı ile benzerlik taşıyan YKS Alan Yeterlilik sınavı, sınava girmek isteyen öğrencilerin tercihine göre gerçekleştiriliyor. Peki, YKS Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) nedir ve neleri kapsamaktadır? İşte, detaylı bilgiler

4.4.2018Eğitim
YKS geç başvuruları başladı - YKS geç başvuru ücreti ne kadar

YKS geç başvuruları başladı - YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM YKS başvurularını kaçıranlar için önemli bir duyuru yayımladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyuruda, üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak ve 23-24 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2018-YKS) bugün başlayan geç başvuru işlemlerinin 23.59'da sona ereceği belirtildi. Peki YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

3.4.2018Eğitim
TYT’de 15, AYT’de 20 net yapan üniversiteli olabilecek

TYT’de 15, AYT’de 20 net yapan üniversiteli olabilecek

Yaklaşık 2.5 milyon adayın katılacağı YKS’ye üç aydan az kaldı. Üniversite adayları, barajları geçmek için en az kaç net yapması gerektiğini merak ediyor. Uzmanlar, TYT’de 150’yi geçmek için 15, AYT’deki 180 barajı için de bunun yanında 20 net yapılması gerektiğini söylüyor.

27.3.2018Eğitim
YKSye rekor başvuru

YKS'ye rekor başvuru

YKS’ye başvuran aday sayısı belli oldu. Sınavın birinci oturumu TYT'ye 2 milyon 322 bin 421 kişi, ikinci oturumu AYT'ye başvuran aday sayısı ise 1 milyon 982 bin 669 kişi başvurdu. Adaylar, YKS geç başvuru işlemlerini 4 Nisan'da yapabilecek.

23.3.2018Eğitim
YKS ücretini yatırmak için son gün... Bankalardan ödeme yapmak için son tarih nedir

YKS ücretini yatırmak için son gün... Bankalardan ödeme yapmak için son tarih nedir?

YKS başvuruları 21 Mart’ta sona erdi. Sınav ücretini yatırmak için son tarih ise bugün (22 Mart). Başvuruda bulunan adayların bugün akşama kadar YKS oturumları olan TYT, AYT ve YDS’ye girmek için gereken 50’şer lirayı bankalar veya internet aracılığıyla yatırması gerekiyor. Peki bankalar saat kaça kadar sınav ücreti alacak, internet üzerinden ne zamana kadar yatırmak gerekiyor?

22.3.2018Eğitim
Üniversite adayları dikkat YKS başvurusu için son gün

Üniversite adayları dikkat! YKS başvurusu için son gün

Yaklaşık 2 milyon adayın katılacağı YKS için başvurular bugün sona eriyor. Adayların bugün akşama kadar kadar interent, başvuru merkezlerinden lise son sınıflar ise kendi okullarından başvuru yapması gerekiyor. İnternetten başvurular 23.59’da sona erecek. Başvuru ücretleri ise 22 Mart akşamına kadar yatırılabilecek. Adayların katılacağı her oturum için 50 TL ödemesi gerekiyor. Bu süreyi kaçıranlar ise 4 Nisan’da hem başvuruda bulunacak hem de ücret yatıracak. Fakat geç başvuru ücreti her oturum için 75 TL olacak.

21.3.2018Eğitim
YKS başvurusu için geç kalana zamlı ücret

YKS başvurusu için geç kalana zamlı ücret

YKS başvuruları 21 Mart’ta sona eriyor. İnternetten, başvuru merkezinden ya da kayıtlı oldukları okullardan başvurusunu yapan adayların 22 Mart akşamına kadar da YKS oturumları olan TYT, AYT ve YDS için 50’şer lira yatırması gerekecek. Bu süreyi kaçıranlar için geç başvuru tarihi ise 4 Nisan. Fakat bu adaylar her oturum için 50 yerine 75’er lira ödeyecek.

20.3.2018Eğitim
ÖSYM’den YKS ile ilgili 63 video... YKS başvuruları ne zaman sona eriyor

ÖSYM’den YKS ile ilgili 63 video... YKS başvuruları ne zaman sona eriyor?

YKS başvuruları 21 Mart’ta sona eriyor. Üniversite adayları işlemlerini tamamlamaya çalışırken, ÖSYM bilgilendirme amacıyla hazırladığı videoları güncelledi. Engelli ve diğer adaylar için toplam 63 video hazırlandı. Videolarda başvuru süreci, formun nasıl doldurulacağı, sınav ücretlerinin nasıl ve nerelere yatırılabileceği, TYT ve AYT’nin nasıl uygulanacağı, sınav binasına en geç saat kaçta girileceği ile ilgili birçok bilgiye yer veriliyor.

19.3.2018Eğitim
YKSye yaklaşık 3 ay kaldı… Hazırlığa hız vermek için 8 öneri

YKS'ye yaklaşık 3 ay kaldı… Hazırlığa hız vermek için 8 öneri

YKS’ye yaklaşık üç ay var. Üniversite adayları, 23-24 Haziran’da TYT ve AYT’de istedikleri üniversiteye girmek için ter dökecek. Heyecan şimdiden başladı. Peki, adaylar bu süreyi nasıl değerlendirmeli?

19.3.2018Eğitim
ÖSYM, YKS adayları için 22 video yayınladı… Nasıl başvurulacağı da var, hangi oturuma girilmesi gerektiği de…

ÖSYM, YKS adayları için 22 video yayınladı… Nasıl başvurulacağı da var, hangi oturuma girilmesi gerektiği de…

ÖSYM, YKS’ye katılacak öğrencileri bilgilendirmek için 22 video yayınladı. Adaylar, YKS’ye nasıl başvurulacağından lise son sınıftakilerin neler yapacağına, ücretlerin nasıl yatırılacağından hangi oturumlara katılmak gerektiğine kadar birçok konuda bilgilendiriliyor.

12.3.2018Eğitim
YKS başvurusu nasıl yapılır 2018 YKS başvuruları için son gün ne zaman

YKS başvurusu nasıl yapılır? 2018 YKS başvuruları için son gün ne zaman?

YGS yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS başvuruları ÖSYM tarafından alınacak. Üniversiteye giriş sınavı olarak uygulanacak olan YKS'nin başvuruları ise başladı. Peki YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvurusu için son gün ne zaman? İşte 2018 YKS başvuru işlemleri hakkında merak edilenler...

7.3.2018Gündem
‘15 dakika’ uygulaması kalktı mı

‘15 dakika’ uygulaması kalktı mı?

Yeni açıklanan 2018 YKS Kılavuzu’na göre, geçen yılki üniversiteye giriş sınavında uygulanan ve birçok tartışmaya neden olan ‘15 dakika kuralı’ her ne kadar adından bahsedilmese de bu yıl da uygulanacak. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına, cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacak.

5.3.2018Eğitim
Prof. Dr. Karacabeyden YÖK’e uyarı

Prof. Dr. Karacabey'den YÖK’e uyarı

Prof. Dr. Karacabey'den YÖK’e uyarı

2.3.2018Gaziantep
2018 YKS ‘Sıkça Sorulan Sorular’ yayımlandı – Başvurular devam ediyor

2018 YKS ‘Sıkça Sorulan Sorular’ yayımlandı – Başvurular devam ediyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuruların başlamasının ardından adayların akıllarına takılan soruları yanıtladı. Sınava kimlerin girebileceğinden başvuru kılavuzuna nereden ulaşılabileceğine, başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağından YÖK’ün sınavla ilgili açıklamalarından sonra değişiklik olup olmadığına kadar birçok soruya cevap verdi. Ayrıca adaylardan gelecek taleplere göre sıkça sorulan soruların güncelleneceği de belirtildi. İşte adayların YKS ile ilgili merak ettikleri sorular ve cevapları:

2.3.2018Eğitim
YKS başvuruları için son tarih 21 Mart

YKS başvuruları için son tarih 21 Mart

Üniversiteye girmek için milyonlarca adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvurular, dün başladı, 21 Mart’a kadar sürecek. 2018 YKS Kılavuzu’na göre, her oturum için 50’şer TL ödenecek. Bunun için son gün ise 22 Mart. Bilgiler sisteme kaydedildikten sonra ücret yatırılarak başvuru tamamlanacak. Yatırmayanların bilgileri silinecek.

1.3.2018Eğitim
10 soruda YKS başvurusu

10 soruda YKS başvurusu

ÖSYM, bu yıl ilk defa uygulanacak YKS’ye başvuru kılavuzunu açıkladı. Adaylar 1-21 Mart arasında başvurusunu yapabilecek. Ancak sınav sistemi yeni olduğu için başvurularda bir değişiklik olup olmadığı merak ediliyor. Üniversite adayları için bu sürecin nasıl işleyeceğini, neler yapmaları gerektiğini ve daha birçok sorunun cevabını derledik.

1.3.2018Eğitim

(FOTOĞRAF) "Adaylar 2018 YKS Kılavuzu'nu iyi okumalı"

(FOTOĞRAF) "Adaylar 2018 YKS Kılavuzu'nu iyi okumalı"

1.3.2018Merkez
Adaylar 2018 YKS Kılavuzunu iyi okumalı

"Adaylar 2018 YKS Kılavuzu'nu iyi okumalı"

"Adaylar 2018 YKS Kılavuzu'nu iyi okumalı"

1.3.2018Merkez
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi nedir JSGA başvurusu nasıl yapılır

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi nedir? JSGA başvurusu nasıl yapılır?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor. YKS sonuçları açıklanmadan önce başvuruları alınacak olan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nin yerleştirmeleri, akademiler tarafından gerçekleştirilecek. Peki, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JGSA) başvuru koşulları neler olacak? İşte, o koşulllar

28.2.2018Eğitim
YKS ücreti nereye yatırılacak ÖSYM YKS başvurusu nasıl yapılır

YKS ücreti nereye yatırılacak? ÖSYM YKS başvurusu nasıl yapılır?

YKS başvurusu 1 Mart Perşembe günü erişime açıldı. ÖSYM, yüz binlerce öğrencinin başvuruda bulunacağı üniversite sınavı için ücretin nereye yatırılacağı bilgisini paylaştı. Peki, YKS başvuru ücreti nereye yatırılacak? İşte, her oturum için 50 TL'lik ücretin ödeneceği YKS başvurusu hakkında detaylı bilgiler

28.2.2018Eğitim
YGS yerine gelen YKS başvuruları ne zaman başlayacak

YGS yerine gelen YKS başvuruları ne zaman başlayacak?

YGS yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS başvuruları ÖSYM tarafından alınacak. Üniversiteye giriş sınavı olarak uygulanacak olan YKS ve TYT, Haziran ayının sonunda gerçekleştirilecek. Peki, YKS başvurusu ne zaman yapılabilecek? İşte, üniversite hayali kuran öğrencilerin merakla beklediği YKS başvurusu ve sınav hakkında merak edilen bazı detaylar

22.2.2018Gündem
YKS’ye yaklaşık 4 ay kaldı... Hangi bölümler TYT puanıyla öğrenci alacak

YKS’ye yaklaşık 4 ay kaldı... Hangi bölümler TYT puanıyla öğrenci alacak?

Bu yıl ilk kez üniversiteye girişte uygulanacak YKS’ye yaklaşık 4 ay kaldı. Bazı adaylar, sınavın ilk oturumu olan TYT ile tercih edilebilecek bölümleri araştırıyor. Sizler için TYT puanıyla öğrenci alacak bölümleri araştırdık.

20.2.2018Eğitim
YKS’ye bir de bu pencereden bakın

YKS’ye bir de bu pencereden bakın

Liselerde verdiğim “Meslek Seçimi, Geleceğin Meslekleri ve Doğru Tercih” seminerlerinde, öğrenci ve velilerle yaptığım görüşmelerde, 2018 yılından itibaren uygulanacak “Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS)” hakkında öğrenci ve velilerin kafalarının karışık olduğunu gördüm. Aslında yeni sınav sistemini avantaja dönüştürebileceklerini anlatmaya çalışıyorum. Nasıl mı? Gelin hep beraber bakalım.

19.2.2018Eğitim
2018 YKS ne zaman yapılacak  YKS başvuru tarihleri

2018 YKS ne zaman yapılacak ? YKS başvuru tarihleri

YKS başvurularını heyecanla bekleyen adaylar için geri sayım başladı. Üniversite eğitimi almak ve istedikleri bölümlere gitmek isteyen öğrenciler, AYT ve TYT sınavına girebilmek için YKS başvuru işlemini gerçekleştirecek.

13.2.2018Gündem
YKS başvuru tarihleri ne zaman.. İşte YKS başvuru dönemi

YKS başvuru tarihleri ne zaman?.. İşte YKS başvuru dönemi

Yeni üniversite sınavı YKS’ye başvuru tarihleri öğrenciler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemde ÖSYM, yaklaşık üç ay arayla düzenlediği YGS ve LYS yerine gelen YKS’yi haziran ayında tek hafta sonunda yapacak. Yaklaşık 2 milyon öğrenciyi ilgilendiren sınava başvurular mart ayında alınacak. Adayların merak ettiği soru ise, “Hangi tarihler arasında başvuru yapılacak?” İşte AYT ve TYT olarak tek hafta sonunda ve iki oturumda düzenlenecek YKS başvuru tarihleriyle birlikte, sınavla ilgili merak edilen diğer detaylar.

8.2.2018Eğitim
YKS başvurusu ne zaman Üniversite sınavı başvurusu

YKS başvurusu ne zaman? Üniversite sınavı başvurusu

YKS başvurusu için geri sayım başladı. Üniversite eğitimi almak isteyen ve hayallerindeki bölümü okumak için sınava girmeye hazırlanan öğrenciler, AYT ve TYT sınavına girebilmek için YKS başvuru işlemini gerçekleştirecek. YKS başvurusu, her sene olduğu gibi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) ve başvuru merkezleri aracılığıyla tamamlanacak. Peki, TYT ve AYT sınavına girecek olan öğrencilerin sorguladığı YKS başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, öğrencilerin merak ettiği konuyla ilgili detaylı bilgiler

8.2.2018Eğitim
Tatil bitti, şimdi ders zamanı... İkinci dönemde öğrencileri neler bekliyor

Tatil bitti, şimdi ders zamanı... İkinci dönemde öğrencileri neler bekliyor?

Yarıyıl tatili bitti. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen bugün ders başı yaptı. Ara sınıflar için değişen bir şey yok ancak ortaokul ve lise son sınıflar ile mezunlar için ikinci dönem, değişen üniversiteye ve liseye giriş sınav sistemlerinin uygulandığı bir süreç olacak. Önce başvuru dönemi atlatılacak, ardından da haziran ayının gelmesiyle sınav maratonu başlayacak.

5.2.2018Eğitim
YKS adayları sömestr tatilini nasıl değerlendirmeli

YKS adayları sömestr tatilini nasıl değerlendirmeli?

Sömestr tatili, birçok öğrenci için okula bir ara vermek demek. Hatta veliler için de bu durum geçerli. Ama bunların arasında öyle bir grup var ki, yarıyıl tatili onlar için daha yoğun bir çalışma temposu getiriyor. Uzmanlar, YKS adaylarına “Ders çalışmayı bırakmayın, ama kendinize de zaman ayırın” diye seslenirken, bu dönemi verimli geçirmeleri için bazı önerilerde bulunuyor.

26.1.2018Eğitim
Müfredattaki son yenilikleri uzmanlar yorumladı: Düzeltmeler gerekliydi ancak yeterli değil

Müfredattaki son yenilikleri uzmanlar yorumladı: Düzeltmeler gerekliydi ancak yeterli değil

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın (TTKB) güncellediği 51 ders ve 176 sınıf düzeyindeki müfredatta, eğitim paydaşlarından gelen görüşler doğrultusunda tekrar düzeltmeler yapıldı. Uzmanlar, genel olarak yeni güncellemeyi yerinde bulsa da bazı alanlarda eksiklikler olduğunu söyleyenler de var. Yeni güncellemelerin bazıları ve uzmanların yorumları şöyle.

25.1.2018Eğitim
Lüks otellerde sınav kampı

Lüks otellerde sınav kampı

18 milyonu aşkın öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. İki haftalık bu sürede öğrenciler için atölyeler, kayak merkezleri, tiyatro, sinema, uzay kampı gibi birçok etkinlik var. Ama her yıl olduğu gibi lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlananların birçoğu bu faaliyetler yerine kendilerini ‘sınav kampı’nda buldu.

23.1.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Lüks otellerde sınav kampı

18 milyonu aşkın öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. İki haftalık bu sürede öğrenciler için atölyeler, kayak merkezleri, tiyatro, sinema, uzay kampı gibi birçok etkinlik var. Ama her yıl olduğu gibi lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlananların birçoğu bu faaliyetler yerine kendilerini ‘sınav kampı’nda buldu.

22.1.2018