MENÜ

Tdk

Tdk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tdk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tdk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 621 Tdk haberi bulunmuştur.

Tdk Haberleri

Bakan Avcı: Bir öğretmen çok şey değiştirebilir

Bakan Avcı: Bir öğretmen çok şey değiştirebilir

Bakan Avcı, “Bir öğretmen çok şey değiştirebilir. Öğretmenlerimiz çok şeyi değiştiriyorlar daha da değiştirecekler” dedi.

31.05.2013Eğitim
Halk TV’ye Duman’lı Başbakan cezası

Halk TV’ye Duman’lı Başbakan cezası

RTÜK, Duman’ın “Rezil” adlı şarkısına, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını kullanarak çekilen klibi yayınlayan Halk TV’ye uyarı cezası verdi. Konuyla ilgili hazırlanan uzman raporunda şunlar vurgulandı:

30.05.2013Gündem
Yakamoz hayvan mı değil mi

Yakamoz hayvan mı değil mi

Kim Milyoner Olmak İster'de 'Hangisi hayvan değildir' sorusuna 'Yakamoz' yanıtını vererek elenen Serpil Kanak'ın açtığı davaya kanaldan yanıt geldi: "Hata yok, TDK'ya göre hayvan"

25.05.2013Gündem
Yakamoz hayvan mı, değil mi

Yakamoz hayvan mı, değil mi

‘Kim Milyoner Olmak İster’de ‘Hangisi hayvan değildir’ sorusuna ‘Yakamoz’ yanıtını vererek elenen Serpil Kanak’ın açtığı davaya kanaldan yanıt geldi: “Hata yok; TDK’ya göre ‘hayvan’ ”.

23.05.2013Gündem
Görmez: İzmirin farklı bir dindarlığı var

Görmez: "İzmir'in farklı bir dindarlığı var"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, dün “İzmir’in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var. O nedenle irfan geleneğinden geçmiş birinin İzmir’e müftü atanması tesadüf değil” sözleri büyük tepki yarattı.

26.03.2013Gündem
Nüfus cüzdanlarında “şapka” işaretine onay

Nüfus cüzdanlarında “şapka” işaretine onay

Nüfus cüzdanlarında, vatandaşların talep etmesi halinde kimlik bilgilerinin yazılımında düzeltme işaretleri kullanılabilecek.

20.03.2013Gündem
Türkçe Sözcüklerin Doğru Yazım Şeklini İnternetten Öğrenin

Türkçe Sözcüklerin Doğru Yazım Şeklini İnternetten Öğrenin

İnternetle birlikte hepimiz daha çok yazıyoruz. Kelimelerin doğru yazılışı da imajımız için önem taşıyor. Bu videoda, doğru Türkçenin kaynağını gösteriyoruz.

14.02.2013Teknoloji
Çapkınsam sebebi var

Çapkınsam sebebi var

Çapkının beynimizdeki kodlaması erkek, kadınla çapkın kelimesini yan yana bile koyamıyorsun. Peki, gerçekten sadece erkekler mi çapkın olur? İlerleyen zaman, gelişen teknolojiyle birlikte ‘çapkın’ kelimesi kadınlar için de başka bir anlam ifade etmeye başlamadı mı?

26.01.2013Kelebek
TDK sözlüğünde cami, cemevi ve abdal tepkisi

TDK sözlüğünde cami, cemevi ve abdal tepkisi

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet sayfasındaki Güncel Türkçe Sözlük’teki tanımlamalarda ve örneklerde dikkat çekici ifadelerin bulunduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması üzere soru önergesi verdi.

9.11.2012Gündem
Çelikten anarşi açıklaması

Çelik'ten 'anarşi' açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 29 Ekim'de Ankara'da yaşananları anarşi 'olarak' değerlendirerek, "Polisin, yöneticilerin sağduyusuyla kimsenin burnu kanamamıştır" demişti. Çelik bugün Twitter'dan sözlerinin arkasında olduğunu açıkladı.

31.10.2012Gündem
İsimci müftüye bilimsel cevap

İsimci müftüye bilimsel cevap

Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk’ün, “Aileler çocuklarına Kur'an'dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir. Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı demektir” şeklindeki açıklamasına bir tepki de eski Türk Dil Kurumu Başkanı dilbilimci Şükrü Haluk Akalın’dan geldi.

9.10.2012Gündem
Arınç: MİT görüşmesi gerekirse görüşür

Arınç: MİT görüşmesi gerekirse görüşür

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) PKK ve Öcalan’la görüşmeler yapmasının normal olduğunu, gizli servislerin görev tanımında bunun yer aldığını söyledi. Arınç, "MİT, görüşmesi gerekirse bir şekilde yolunu bulur, görüşür. Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendiren bu örgütün tesirsiz kalması noktasında elinden geleni yapar" dedi.

28.09.2012Gündem
TDKnın sitesindeki bu atasözleri tepki çekti

TDK'nın sitesindeki bu atasözleri tepki çekti

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet sitesinde bulunan “Atasözü ve Deyimler Sözlüğü”nde yer alan bazı ifadeler tepki çekti. Her yaştan öğrencilerin ve yurttaşların kullanımına açık olan sözlükte argo deyimler ‘atasözü’ diye verilmiş.

28.09.2012Gündem
Türk jetini Suriye düşürdü

Türk jetini Suriye düşürdü

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Türk jeti düşürüldü, düşüren Suriye yönetimi, ‘Biz düşürdük’ dedi. Nerede düştüğü, nerede vurulduğu belli” sözleriyle sürdürdü.

12.07.2012Gündem
İşaret dili tercümanlığı sertifikaları yeniliyor

İşaret dili tercümanlığı sertifikaları yeniliyor

Türk işaret dili tercümanı belge veya sertifikası sahiplerine talepleri doğrultusunda yapılacak sınavla Milli Eğitim Bakanlığı onaylı işaret dili tercümanlığı sertifikası verilecek.

21.06.2012Gündem
Akalın TDK Başkanlığına veda etti

Akalın TDK Başkanlığına veda etti

Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 11 yıldır sürdürdüğü Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanlığı görevinden ayrılarak Hacettepe Üniversitesindeki görevine döndü.

12.01.2012Gündem
TDK Başkanı görevinden ayrılıyor

TDK Başkanı görevinden ayrılıyor

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın'ın görevinden ayrılarak Hacettepe Üniversitesindeki görevine döneceği bildirildi.

11.01.2012Gündem
Hantal (BERNA LAÇİN)

Hantal (BERNA LAÇİN)

Hantal nedir bilirsiniz...

27.12.2011Gündem
Feyman: TDK eliyle Türkçeye darbe indiriliyor

Feyman: "TDK eliyle Türkçe'ye darbe indiriliyor"

HABER spikeri Gülgün Feyman, 12 Eylül’den sonraki süreçte devletleştirildiğini ve aldığı o darbe ile gelen giden hükümetlerin arpalığı haline dönüştüğünü söylediği Türk Dil Kurumu (TDK) eliyle Türkçe’ye büyük darbeler indirildiğini söyledi.

8.12.2011Gündem
TDKdan kabakmacun ve kabaklavaya ödül

TDK'dan 'kabakmacun' ve 'kabaklava'ya ödül

TÜRK Dil Kurumu, Adapazarı’nda kabaktan yaptığı lahmacuna ’kabakmacun’ ve baklavaya ‘kabaklava’ adlarını veren Sakaryalı işadamı Tuna Tan’a törende teşekkür belgesi verdi.

20.11.2011Gündem
‘Çok oturgaçlı götürgeç’efsane

‘Çok oturgaçlı götürgeç’efsane

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Haluk Akalın, kurumun yıllardır dilden dile dolaşan otobüse, “çok oturgaçlı götürgeç” karşılığını verdiği söylentilerinin “şehir efsanesi” olduğunu söyledi.

8.11.2011Gündem
Sabit diski ikiye katladılar

Sabit diski ikiye katladılar

Veri depolamanın dev ismi, 1 TB'lık bir sabit diski bakın nasıl 2 TB kapasiteye çıkarttı.

18.10.2011Teknoloji
Zırtgel: Şöhretler Tıkatarı buldu

Zırtgel: Şöhretler 'Tıkatar'ı buldu

Türkçe'nin geliştirilmesi amacıyla 2004 yılında oluşturulan 'Yabancı Sözcüklere Türkçe Karşılık Bulunması Kurulu'na bir yenisi daha eklendi.

13.10.2011Gündem
Türkçenin ilk etimoloji çalıştayı bugün başlıyor

Türkçenin ilk etimoloji çalıştayı bugün başlıyor

Türkiye Türkçesinin etimolojisini ortaya koymak ve ilk tam teşekküllü etimoloji sözlüğünü hazırlamak için Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından düzenlenen çalıştay bugün Ankara’da başlıyor.

11.07.2011Gündem
Türkiye’yi yönetenler Türkçeyi sevmiyor

Türkiye’yi yönetenler Türkçeyi sevmiyor

Sevgi Özel, yazar ve dilci. Dahası, o bir Türkçe âşığı. Türkçe kavgasına 12 Eylül öncesinin Türk Dil Kurumu’nda başlamış. Hani o ‘öztürkçe’ ve ‘yaşayan Türkçe’ tartışmalarının ayyuka çıktığı yıllarda... Şimdiyse bir devlet kuruluşu olan TDK çizgisine karşı kurulan Dil Derneği’nin başkanı. Bir yandan da Türkçe ile satırlar arasında dans ederek, öyküler, romanlar yazıyor

9.07.2011Kelebek
Fransız kal Ayvalık

Fransız kal Ayvalık

35 yıllık haberci... Hep işin mutfağında çalıştı. Televizyon haberlerine en son şeklini hep o verdi. atv’de haber müdürü olduğu yıllarda kamera önünde izleyiciye şehir hikayelerini yerinden anlattı. Şimdi de kendi şehir hikayesiyle okuyucuyla buluştu. Bugüne kadar hep haber yazan Mustafa Sağlamer, habercilik deneyimiyle yazdığı ilk kitabı ‘Fransız Kal Ayvalık’ı anlattı

3.06.2011Kelebek
TDKDAN PÜSKEVİT AÇIKLAMASI

TDK'DAN "PÜSKEVİT" AÇIKLAMASI

TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Uykusuz Her Gece programında Hilal Ergenekon'un sorularını yanıtladı.Akalın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “püskevit” sözüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kendisinin de Adanalı olduğunu belirten Akalın, siyasetçilere uyarıda bulundu, “Toplumun önde gelenleri Türkçe’yi doğru kullanmalı” dedi.

19.05.2011Haber
Kaset ABD işi

Kaset ABD işi

Gazetecilerle özel hayatına ve gündeme ilişkin sohbet eden MHP Lideri Bahçeli, 2 genel başkan yardımcısının istifasına neden olan gizli görüntülerin yayınlandığı web sayfalarının kaynağının ABD olduğunu açıkladı.

1.05.2011Gündem
Gazeteciler devlet memuru kimliği taşıyabilir mi

Gazeteciler devlet memuru kimliği taşıyabilir mi?

GAZETECİLERE hizmet damgalı gri pasaport verilmesi yeni bir uygulama. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu düzenlemeyi başlatırken, yurtdışına sık çıkan gazetecilere vize kolaylığı sağlamayı amaçlıyordu.

20.03.2011OkurTemsilcisi
Sadece dil değil zihniyet müzesi

Sadece dil değil zihniyet müzesi

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ve ekibinin aylar süren çabalardan sonra tanzim ettiği Türkiye’nin ilk ‘Dil Müzesi’ açıldı.

20.03.2011Gündem
‘Eksik etek’ sözlükte

‘Eksik etek’ sözlükte

TDK’nın ‘eksik etek, kaşık düşmanı, kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin’ gibi buram buram ayrımcılık kokan kimi deyim ve atasözlerine ilişkin tutumu, ‘Bunlar kültürümüzün bir parçası, nasıl olur da sözlüklerden çıkartırsınız’ diye tepki gördü. Oysa, bu deyim ve atasözlerinin hepsi Türkçe Sözlük’te mevcut.

3.01.2011Gündem
‘Eksik etek’ sözlükte

‘Eksik etek’ sözlükte

TDK’nın ‘eksik etek, kaşık düşmanı, kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin’ gibi buram buram ayrımcılık kokan kimi deyim ve atasözlerine ilişkin tutumu, ‘Bunlar kültürümüzün bir parçası, nasıl olur da sözlüklerden çıkartırsınız’ diye tepki gördü. Oysa, bu deyim ve atasözlerinin hepsi Türkçe Sözlük’te mevcut.

3.01.2011Gündem
Kılıçdaroğlu: Dün çok önemli bir şey oldu

Kılıçdaroğlu: Dün çok önemli bir şey oldu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 2010 yılının son grup toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasının başında dün Ankara'da izin verilmeyen Seğmen yürüyüşüne değinen Kılıçdaroğlu 'bu hatırayı hatırlatmayı Seğmenler'e çok gördüler.' dedi. İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satır başları:

28.12.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Ağır ama güzel eleştiri

Bu köşe yazarlığı insanı her gün, her saniye sınıyor.

5.02.2013

Dört tas hoş-ab

“Eşek hoşaftan ne anlar, suyunu içer danesi kalır!“ İşte bizim şıra, hoşaf, şerbet, şuruplarla ilgili durumu da en güzel özetleyen cümle. Bu hafta bunların özelliklerinden, etraflarındaki kısa hikâyelerden bahsedeceğim

3.08.2012

Velet-evlat ve Devlet Baba

“NESİL yetiştirme” iddiası, tarihte totaliter rejimlerin en “baba ve babacan” lansmanları arasındadır.

6.02.2012

Hamaset siyaseti

ANKARA Hürriyet’in çarşamba günkü manşeti “Bu tarihi unutmayın”dı.

25.11.2011

“Arzu”nun sözlük hali

“ARZU” sözcüğünün içinde barınan tonlama, onun TDK anlamıyla yani “istek”le, “dilek”le filan geçiştirilecek bir mevzu olmadığını düşündürüyor bana.

17.11.2011

Arzu tramvayının “rızalı” yolcuları

YARGITAY’ın Mardin’de 13 yaşında 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç. ile ilgili davada, “Rızasıyla birlikte oldu” kararı çıkmıyor aklımdan.Ki rıza ve arzuyu karıştıran bazı medyalamalarda, 13 yaşındaki mağdurun “kendi arzusuyla ilişkiye girdiği”ni yazanlar, söyleyenler de oldu ki, Üzmez değil üzdü beni mesela.

15.11.2011

Zırtgel, ivik duyunç vb.

TÜRK Dil Kurumu, “flaş haber” yerine “zırtgel” kullanılması önerisinin onaylanmadığını duyurdu.

9.11.2011

Ünlüler ‘zırtgel’i önerdi!

Türk Dil Kurumu’na yapılan haksızlık, herhalde başka hiçbir kuruma yapılmamıştır.

13.10.2011

Mahalleyi hatırlamak

DAHA önce semt gazeteleriyle de “mahalle”ye ulaşan Ankara Hürriyet, bu kez de “özel dosyalar” ile sokakları dolaşıyor.

20.07.2011

ÖSYM görevini baştan savma yapıyor hatalardan ders çıkarmıyor

KAMU-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: ‘İktidar ÖSYM’yi temize çıkarmaktan vazgeçmeli, ÖSMY’yi temize çekmelidir.’ diyor. Koncuk’un konu ile ilgili açıklaması şöyle:

25.04.2011

Kurdele’nin de bereketi kaçtı

BİZİM çocukluğumuzda kurdele, nişan yüzüklerini birbirine bağlayan bir alâmetti...

10.03.2011

Yeğni gündem

Başlığı ‘light gündem’ atacaktım ama TDK’nın ‘light’a karşılık bulduğu ‘yeğni’yi kullanarak Türkçe’ye katkıda bulunayım dedim...

28.02.2011

Kol ve yen meselesi

TDK’nın “eksik etek, kaşık düşmanı” gibi cinsel ayrımcı, kadını aşağılayan deyimleri sözlüklerden ayıklama girişimi, bana doğru gelmemişti.

17.01.2011