MENÜ

Tdk

Tdk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tdk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tdk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 621 Tdk haberi bulunmuştur.

Tdk Haberleri

TDK: ‘Ucube’ hakaret anlamı taşımaz

TDK: ‘Ucube’ hakaret anlamı taşımaz

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için “ucube” dediği gerekçesiyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasında, Türk Dil Kurumu’ndan (TDK) mahkemeye gönderilen yazıda, “ucube” kelimesinin olumsuz anlam içermesine rağmen hakaret anlamı taşımadığı belirtildi.

13.04.2014Gündem
TDK: Ucube, hakaret anlamı taşımaz

TDK: Ucube, hakaret anlamı taşımaz

HEYKELTRAŞ Mehmet Aksoy’un Kars'ta yıktırılan 'İnsanlık Anıtı' heykeli için "Ucube" dediği gerekçesiyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasında Türk Dil Kurumu’ndan (TDK) mahkemeye gönderilen yazıda, “Ucube” kelimesinin olumsuz anlam içermesine rağmen hakaret anlamı taşımadığı belirtildi.

10.04.2014Gündem
#benceselfie kampanyamıza Ülker de kayıtsız kalamadı

#benceselfie kampanyamıza Ülker de kayıtsız kalamadı

TDK'nın bir süredir sıkça kullanılan selfie kelimesine Türkçe karşılık aradığını açıklamasının ardından Hürriyet Dünyası olarak #benceselfie kampanyası başlatmış ve okurlarımızdan pek çok Türkçe selfie önerisi almıştık. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de bu girişime kayıtsız kalmadı ve selfie'nin Türkçesi için önerisini paylaştı.

10.04.2014Teknoloji
Türk halkı selfienin Türkçe karşılığı için ne dedi

Türk halkı selfie'nin Türkçe karşılığı için ne dedi

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yapılan açıklamada 'selfie' kelimesinin Türkçe karşılığının düşünüldüğünü, ancak Batı kökenli bu sözcüğe karşı henüz bir öneri bulunamadığına dikkat çekildi. Hal böyle olunca kullanıcıların da aklı bir hayli karıştı. Kimi selfie kelimesini olduğunu gibi kullanırken, kimisi de 'kendikem' olarak selfie'yi dillendiren Cem Yılmaz gibi kendi sözcüklerini türetmeye başladı.

9.04.2014Teknoloji
#benceselfienin Türkçesi...

#benceselfie'nin Türkçesi...

Türk Dil Kurumu (TDK), ‘kendi fotoğrafını çekmek’ anlamına gelen ‘selfie’ sözcüğüne Türkçe karşılık arıyor.

8.04.2014Teknoloji
Soyludan ilginç sözler

Soylu'dan ilginç sözler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, sosyal medya sitelerinin batı ülkelerinde farklı uygulamalarda bulunduğunu ifade ederek, "O kasetler, montajlar. Obama ile ilgili yayınlasınlar da tutsunlar bakalım. Okkalamıyorlar mı o Youtube ile Twitter'ı?" dedi.

24.03.2014Gündem
Erdoğandan önemli açıklamalar

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Manisa'da AK Partililere seslendi.

16.03.2014Gündem
Başbakanımıza farklı bir sıfat atfedecek bir niyet yok

Başbakanımıza farklı bir sıfat atfedecek bir niyet yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Başbakan Erdoğan'ın Şanlıurfa'ya gelmesinin ardından bir tabiat fotoğrafıyla birlikte paylaştığı 'Şanlıurfa'ya bahar gelmiş, Başbakanımızı karşılamak üzere tarih de coğrafya da kıyama kalkıyor' twiti tartışma yarattı.

10.03.2014Ekonomi
Katil Joe sistemin ta kendisi

Katil Joe sistemin ta kendisi

‘İntikam’ dizisinin Hakan Eren’i, tiyatro adamı Engin Hepileri, artık büyüdü. Kenter Tiyatrosu’ndan müsaade isteyip kendi evine çıktı. Adı Tiyatro.iN. İlk projesi, Tracy Letts imzalı ‘Katil Joe’ nihayet prömiyer yaptı. Hepileri’yle karakomedi türündeki oyunu konuşmak üzere, oyunun sahnelendiği Moda Sahnesi’nde buluştuk.

14.02.2014Kelebek
Türk Dil Kurumunun ucube yavaşlığı

Türk Dil Kurumu'nun 'ucube' yavaşlığı

İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Heykeltıraş Mehmet Aksoy'un avukatı Aslı Kazan katılırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı duruşmaya katılmadı. Avukat Kazan, Dil Derneği tarafından hazırlanan ve 'ucube' kelimesinin anlamını içeren dilekçeyi mahkemeye sundu.

28.01.2014Gündem
Astsubay T’li kalsın

Astsubay T’li kalsın

Astsubayların dil kurumuna aykırı olduğu gerekçesiyle meslek isimlerindeki ‘T’ harfinin kaldırılması için yaptığı başvuruya Milli Savunma Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt geldi.

1.01.2014Gündem
Kılıçdaroğlundan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada öğrenci evi ve yurt konusuna değindi. Kılıçdaroğlu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı “Kız ve erkek öğrenciler zaten birlikte kalmıyorlar ki. Kız yurdu ayrı erkek yurdu ayrı. Senin derdin yurt sorunu filan değil. Senin derdin nasıl karma eğitimi yok edebilirim” diyerek eleştirdi.

5.11.2013Gündem
Astsubay dilekçesi: ‘T’ kalksın

Astsubay dilekçesi: ‘T’ kalksın

Emekli astsubaylar meslek isimlerindeki ‘T’ harfinin kaldırılması için Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvurdu. Dilekçede yeni isim olarak 1983 öncesinde kullanılan assubay veya Atatürk’ün istediği gibi asubay önerildi.

2.11.2013Gündem
Emekli astsubayların t harfi mücadelesi

Emekli astsubayların "t" harfi mücadelesi

Bir grup emekli astsubay meslek adlarındaki "t" harfinin kaldırılması için TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurdu.

2.11.2013Gündem
Türk Dil Kurumu’nun Kürtçe sözlüğü yolda

Türk Dil Kurumu’nun Kürtçe sözlüğü yolda

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından görevlendirilen akademisyenlerin bir yıl süren bir çalışma sonucu tamamlanan 13 bin kelimeden oluşan Kürtçe sözlük, son incelemeden geçiriliyor.

31.10.2013Eğitim
Bülent Arınçtan önemli açıklamalar

Bülent Arınç'tan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yargıtay'ın Balyoz kararını değerlendirirken, "İyi bir inceleme yaptıklarını düşünüyorum" dedi. ''Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin daha güzel güzel işler yapması lazım dedim'' diyen Arınç, ''Bu sözlere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek üzülmüş'' ifadelerini de kullandı.

11.10.2013Gündem
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Gidin ormanda yaşayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Gidin ormanda yaşayın"

Başbakan Erdoğan, ilçe başkanları ve belediye başkanlarına hitap etti.

18.09.2013Gündem
Mahkeme ‘ucube’yi TDK’ya soracak

Mahkeme ‘ucube’yi TDK’ya soracak

HEYKELTRAŞ Mehmet Aksoy’un Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için “Ucube” dediği gerekçesiyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasında mahkeme, ’ucube’nin anlamının Türk Dil Kurumu’na sorulmasına karar verdi.

11.09.2013Gündem
Mahkeme ‘ucube’yi TDK’ye soracak

Mahkeme ‘ucube’yi TDK’ye soracak

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için ‘Ucube’ dediği gerekçesiyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasında mahkeme, ‘ucube’nin anlamının Türk Dil Kurumu’na sorulmasına karar verdi.

10.09.2013Gündem
Ünlüleri yaftalamak mı

Ünlüleri yaftalamak mı?

ÜNLÜ oyuncu ve yönetmenlere yapılan narkotik operasyonu, polisin trafik kontrolleri şovuna benziyordu.

11.08.2013OkurTemsilcisi
Derhal KYS açılsın

'Derhal KYS açılsın'

Yetkilileri göreve çağırıyorum, derhal KYS açılsın

31.07.2013Gündem
TDK sözlüğünde şaşırtan hizmet()

TDK sözlüğünde şaşırtan hizmet(!)

Türk Dil Kurumu (TDK), internet sitesinde bazı kelimelerin sözlük anlamlarının yanı sıra argo anlamlarını da birlikte verdi. Hiçbir uyarı yapılmadan verilen argo anlamlar tartışma yarattı.

31.07.2013Gündem
Çapulcu tartışması

Çapulcu tartışması

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Mustafa Kaçalin’in Gezi olaylarıyla birlikte gündeme oturan çapulcu ve darbe kelimeleriyle ilgili Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamalar tartışma konusu oldu.

22.07.2013Gündem
Başkan Kaçalin açıkladı: Milletvekilleri TDKyı bastı

Başkan Kaçalin açıkladı: Milletvekilleri TDK'yı bastı

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, "çapulcu" ve "darbe" kelimelerinin anlamının, "ülke gündeminin etkisinde kalınarak ani kararlarla değiştirildiği" yönündeki iddiaların ardından 5 milletvekilinin "baskın yaparak" görüşmek istediğini söyledi.

22.07.2013Gündem
Karakter suikastı

Karakter suikastı

‘FETHULLAH Gülen’in evine çay içmeye gitmiyoruz’ haberi, eski bir sahtecilik vakasını hatırlattı kimilerine.

21.07.2013OkurTemsilcisi
TDKdan darbe açıklaması

TDK'dan "darbe" açıklaması

Türk Dil Kurumu'ndan (TDK) yapılan açıklamada, "Türk Dil Kurumunun ülke gündeminin etkisinde kalınarak verilen ani kararlarla sözlüklerindeki tarifleri değiştirdiği yönündeki bütün haberler asılsızdır" denildi.

8.07.2013Gündem
TDKdan tarihi dizilere destek

TDK'dan tarihi dizilere destek

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, talep halinde tarihi film ve dizilerde kullanılan dil konusunda destek verebileceklerini belirterek, "Önümüzü açsınlar. Arkamızda malzememiz, önümüzde hedefimiz var. Hiçbir şeyden eksiğimiz yok" dedi.

28.06.2013Avrupa
TDKdan tarihi film ve sizilere dil desteği

TDK'dan tarihi film ve sizilere "dil desteği"

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, talep halinde tarihi film ve dizilerde kullanılan dil konusunda destek verebileceklerini belirterek, "Önümüzü açsınlar. Arkamızda malzememiz, önümüzde hedefimiz var. Hiçbir şeyden eksiğimiz yok" dedi.

27.06.2013Gündem
TDKdan darbe ve çapulcu açıklaması

TDK'dan 'darbe' ve 'çapulcu' açıklaması

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr.Mustafa Kaçalin, "darbe" ve "çapulcu" kelimelerinin, sözlük anlamlarının verilen ani kararlarla değiştirildiği yönündeki haberlere ilişkin, "İlmi çalışmalara siyasi mülahazalarla yapılacak müdahaleler asla kabul edilemez. Şu da açıklıkla bilinmelidir ki halkımızın bugün dikkatini çekmiş olan kelimelerin tariflerine ilişkin de hiçbir telkin ve ima olmamıştır. Ayrıca, Kurumumuzun böyle bir telkini kabul etmesi mümkün değildir" dedi.

20.06.2013Gündem
Duralım ki geride kalanlar yetişebilsin

Duralım ki geride kalanlar yetişebilsin!

Durmak… Durarak tepki vermek…

20.06.2013Kelebek
Başbakan Erdoğandan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Sincan'daki "Milli İradeye Saygı" mitinginde gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

15.06.2013Gündem
BDPli Önder İstanbul Valiliğinde

BDP'li Önder İstanbul Valiliği'nde

BDP İstanbul Milletveki Önder, sorumlular hakkında idari soruşturma başlatılması üzerine, mülkiye başmüfettişlerine bilgi vermek üzere İstanbul Valiliği'ne geldi. Önder, "Twitter'dan binlerce bilgi, belge, fotoğraf, doküman geldi. Bunları da müfettişlerle paylaşacağım. Twitter, hep suç aleti gibi kavranmasın. Bir de böyle suçların, kanunsuzlukların ortaya çıkarılmasında bir yöntem olacağını görmüş olalım" dedi.

6.06.2013Gündem
TDKdan çapulcu açıklaması

TDK'dan 'çapulcu' açıklaması

Türk Dil Kurumu Başkanlığı (TDK), sözlüklerindeki "çapulcu" kelimesinin anlamında herhangi değişiklik yapılmadığını bildirdi.

6.06.2013Gündem
RTÜKten Halk TV’ye uyarı

RTÜK'ten Halk TV’ye uyarı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürücü video klip yayınladığı gerekçesiyle, Halk TV’nin uyarılmasına karar verdi.

3.06.2013Gündem

Yazar Sonuçları

İnsan ve Gremlinler

"İnsanoğlu, düşmeye ve sese gösterdiği aşırı hassasiyetini, doğarken yanında getirir."

21.04.2014

Ahlaksız tarafsız ve dürüst!

Kuruluş amacına bakar mısınız! “Kızdıran bir şeyden, onunla dalga geçerek intikam almak!”

16.04.2014

O gecenin sabahında neredeydim

Karaköy’deki Gaspar’da buluştuk. Rezervasyonsuz gelmişiz. Alt kat tamamen dolu. Üst kata aldılar.

10.04.2014

Yalakalık edende mi ettirende mi?

Yalaka’ kelimesini Türk Dil Kurumu Dalkavuk, arsız, sırnaşık diye tarif ediyor.TDK’nın böyle, bir kelimeyi başka bir kelimeyle izah etmek gibi bir kötü alışkanlığı vardır. Bari ‘dalkavuk’ ne demekmiş, ona bakalım.

15.03.2014

İdam ve infaz

Bu hafta hayal ve gönül kırıklıkları; akıl ve vicdan tutulmalarıyla doluydu.

14.03.2014

Atatürk düşmanlığı

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, rejiminin altını oyanlara öyle sorular soruyor ki...

2.03.2014

Aynı film vizyona giriyor

HAFIZASI zayıf bir toplumuz, bu özelliğimizi siyasetçiler gayet iyi kullanırlar ama şurası var ki onlar da bu toplumun bir parçası ve onların da hafızaları zayıf.

30.01.2014

Bir zahmet kaldırım(n)

Genişleyen yollara, seviniyoruz. Bulutlara kafa tutan binalara bakıp, övünüyoruz. İş kaldırama gelince de tık yok.

14.11.2013

Acun TV8’i alır mı?

Her dönemin yıldızları, reyting rekortmenleri vardır.

5.11.2013

Oscar’a gidecek film Kelebeğin Rüyası mı?

Farkında mısınız Türkiye’de her ödül töreni, her birincilik tartışılıyor da Oscar’a gidecek filmler konusunda hiçbir tartışma yaşanmıyor...

4.09.2013

Yazılı medya Sezen’ci televizyon Acun’cu

Dün sabah aynı anda Medya Takip Merkezi (MTM) ve Interpress’in temmuz ayı medya araştırmaları geldi.

31.07.2013

Erzurum direnişi ve Lozan zaferi...

TOPLUMBİLİMCİ Prof. Dr. Özer Ozankaya, iki önemli gün için bakın neler yazıyor:

23.07.2013

Amaç İzmirlileri cezalandırmak mıydı?

Hüsnü Mübarek ile Bin Ali’nin yapmayı akıl edemediği şeyi, İzmir’de polis ve savcılık akıl etti ve Twitter isyancılarını isim isim tespit edip gözaltına aldı.

6.06.2013

‘Sandık demokrasisi’ her şeye kadir değil

‘Taksim direnişçileri’, Miraç Kandili münasebetiyle konserleri iptal ettiler, içki içilmeyecek sadece, kandil akşamına uygun davranılacak dediler. Seccadeler serildi, Kuran okundu. Yani herkes birbirine saygılıydı.

6.06.2013