MENÜ

Tbd

Tbd ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tbd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tbd haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 425 Tbd haberi bulunmuştur.

Tbd Haberleri

Fomo’ya Türkçe  isim geliyor

Fomo’ya Türkçe isim geliyor

CUMHURBAŞKANLIĞI Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, sosyal medyada paylaşım yapılamadığında kendini kötü hissetme ve telefonsuzluk korkusunu ifade eden İngilizce terimler “fomo ve nomofobia”ya karşılık Türkçe terimler kullanılması için çalışma başladığını açıkladı.

19.10.2019Gündem
Bilişimde 2023 vizyonu için beyin fırtınası

Bilişimde 2023 vizyonu için beyin fırtınası

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından ülkenin bilişim ve dijital dönüşümünde 2023 vizyonunu masaya yatırmak amacıyla 17-20 Ekim'de "Kamu Bilişim Merkezleri Yöneticileri Birliği (Kamu-BİB'22) ve Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri (BİMY'26) Bütünleşik Etkinliği" yapılacak.

14.10.2019Teknoloji
Mavi Balina 150 çocuğun ölüm nedeni olabilir

Mavi Balina 150 çocuğun ölüm nedeni olabilir

Türkiye’de 150 çocuğun ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen ‘Mavi Balina’ oyunuyla ilgili Meclis’te çarpıcı bir sunum yapıldı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Özhan Yalçın, “Özellikle psikiyatrik sorunları olduğunu anladıkları, yani bilişimde bu tarz ayak izleri bırakmış, intiharı araştırmış çocuklara direkt ulaşıyorlar” bilgisini aktardı.

17.07.2019Gündem
Deepfake nedir İşte geleceğin korkutan teknolojisi

Deepfake nedir? İşte geleceğin korkutan teknolojisi

Mona Lisa'nın "konuşturulduğu" yapa zeka temelli "Deepfake" teknolojisinin, yüksek gerçekliğe sahip sahte videolar üretilmesini sağlamasıyla risk ve tehlikeleri de beraberinde getirdiğine işaret ediliyor.

12.07.2019Teknoloji
Siber güvenlikte kümelenme vizyonu devrede

Siber güvenlikte 'kümelenme' vizyonu devrede

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, ülkenin siber tehditlere karşı yerli ve milli çözümlerinin sayısını artırmayı amaçlarken, ihtiyaçların da koordineli şekilde karşılanması için çalışıyor.

28.03.2019Teknoloji
Siber güvenlikte kümelenme vizyonu devrede

Siber güvenlikte 'kümelenme' vizyonu devrede

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, ülkenin siber tehditlere karşı yerli ve milli çözümlerinin sayısını artırmayı amaçlarken, ihtiyaçların da koordineli şekilde karşılanması için çalışıyor.

27.03.2019Teknoloji
Öğrenci ve velilere ‘siber zorbalık’ eğitimi verilecek

Öğrenci ve velilere ‘siber zorbalık’ eğitimi verilecek

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından yürütülen ‘Siber Zorbalık ve Güvenli İnternet Projesi’ kapsamında, 8 ile 15 yaş arasındaki öğrencilere ve velilere internetin zararlı içeriklerinden nasıl korunabilecekleri öğretilecek.

15.03.2019Eğitim
Şehit ve gazi yakınlarına siber güvenlik uzmanlığı eğitimi

Şehit ve gazi yakınlarına siber güvenlik uzmanlığı eğitimi

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile yapılacak çalışmayla, şehit yakınlarına, gazilere ve ailelerine yönelik siber güvenlik uzmanlığı konusunda eğitimler vereceklerini söyledi.

21.01.2019Teknoloji
Gelecek ‘veri’de

Gelecek ‘veri’de

Günümüzde iş dünyasını en çok etkileyen alanlardan biri olan veri analizinin gelecekte de bu etkiyi arttırması bekleniyor. Dolayısıyla veri analistleri, şirketlerin en çok ihtiyaç duyacağı meslekler arasında gösteriliyor. Yapılan farklı araştırmalara göre 2020 itibariyle Avrupa ve ABD’de yüz binlerce veri analisti için iş fırsatı doğacak.

Türkçesi nesnelerin interneti olan kısaltma nedir

Türkçesi nesnelerin interneti olan kısaltma nedir?

İnternet sayesinde evimizdeki elektronik eşyaların çoğuyla uzaktan etkileşime geçebiliyor. İngilizcesi ‘Internet of Things’, Türkçesi ise ‘Nesnelerin İnterneti’ olan bu kavram, aklınıza gelebilecek her nesnenin internete erişip diğer cihazlarla iletişim halinde olmasını sağlıyor. Peki, Türkçesi nesnelerin interneti olan kısaltma nedir?

17.12.2018Gündem
E-imza günlük hayatı kolaylaştırıyor

E-imza günlük hayatı kolaylaştırıyor

12. İstanbul Bilişim Kongresi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. E-imza ve mobil imza çözümleriyle hayatı kolaylaştıran E-GÜVEN, “Verinin Paraya Dönüşümü, Ticarette Dijital Çağ” teması ile düzenlenecek etkinlikte verinin dönüşümü ve e-imzanın dijitalleşme sürecindeki katkılarını anlatacak.

26.11.2018Teknoloji
Ulusal Bilişim Kurultayı sona erdi

Ulusal Bilişim Kurultayı sona erdi

Türkiye Bilişim Derneği’nin 21-22 Kasım’da Ankara’da düzenlediği 35. Ulusal Bilişim Kurultayı, Microsoft ana sponsorluğunda gerçekleşti. Kurultayda, panel ve konuşmaların yanı sıra, “Microsoft’la Kodlama Eğitimi” başlığıyla iki gün boyunca şehit ve gazi yakınları ile dezavantajlı bölgelerden gelen 100 çocuğa kodlama eğitimi verildi. Microsoft Türkiye’nin Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı. Dr. R. Erdem Erkul, kurultayda yaptığı konuşmada “milyar dolarlık bir yazılım şirketlerinin bu topraklardan çıkmasının önünde hiçbir engel yok” dedi.

23.11.2018Teknoloji
Bilişimde 12 bin terime Türkçe karşılık

Bilişimde 12 bin terime Türkçe karşılık

Bilişimde kullanılan terim ve sözcükleri Türkçeye çevirmek için uzun yıllardır çalışmalar yürüten Türkiye Bilişim Derneği (TBD), bugüne kadar 12 bin bilişim terimine karşılık buldu.

17.10.2018Teknoloji
600 milyar Euro’luk uyarı

600 milyar Euro’luk uyarı

Avrupa bilişim politikalarını belirleyen ve Avrupa’nın bilişimde en büyük sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) ile işirliği yapan Türkiye Bilişim Derneği’nden Türk firmalara ihracat konusunda uyarı geldi.

10.10.2018Ekonomi
Dijital dönüşümde başucu kitabı

Dijital dönüşümde başucu kitabı

KAMU ve özel sektörde dijital dönüşüme katkı vermeyi amaçladıklarını belirten Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, dijital dönüşümün başucu kitabı olarak da değerlendirilebilecek bir rapor hazırlığında olduklarını açıkladı.

5.10.2018Ekonomi
Yazılım sektörü ‘standart’ istiyor

Yazılım sektörü ‘standart’ istiyor

Yerli ve milli yazılım sektörünün güçlendirilmesi amacıyla kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğine inanan Türkiye Bilişim Derneği, (TBD) bu amaçla “Yerli ve Milli Yazılım Çalışma Heyeti” kurdu.

16.09.2018Ekonomi
Cannes Lions 2018 juri üyelerini açıkladı

Cannes Lions 2018 juri üyelerini açıkladı

21 Mayıs 2018- Uluslararası Yaratıcılık Festivali Cannes Lions, dünyanın her yanından katılan en iyi yaratıcı işleri ödüllendirecek 413 juri üyesini açıkladı.

25.05.2018Ekonomi
Türk KOBİ’sine  AB vizesi

Türk KOBİ’sine AB vizesi

AVRUPA’da bilişim politikalarını belirleyen Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi’nin kararlarında artık Türkiye de söz sahibi olacak.

29.04.2018Ekonomi
Getcontactı neden bulamıyorum Kaldırıldı mı

Getcontact'ı neden bulamıyorum? Kaldırıldı mı?

Son günlerde kullanıcılar arasında hızla yayılan Getcontact isimli uygulama, kullanıcılardan o kadar yoğun ilgi gördü ki, Instagram'da herkes kendi adının başka rehberlerde nasıl kayıtlı olduğunu paylaşmaya başladı. Peki Getcontact yayından kaldırıldı mı? Getcontact neden kaldırıldı? Getcontact'ı indirmenin bir yolu var mı?

2.04.2018Teknoloji
Son dakika... Getcontact telefonlardan kaldırıldı mı

Son dakika... Getcontact telefonlardan kaldırıldı mı?

Son günlerde Türkiye'de fırtına gibi esen ve kullanıcıların onayıyla rehber bilgilerini topladığı Getcontact'ın bu sabah itibarıyla iPhone ve Android cihazların uygulama mağazalarından silindiği ortaya çıktı.

29.03.2018Teknoloji
Son dakika... BTKtan flaş getcontact açıklaması: Rıza varsa bir şey yapamayız

Son dakika... BTK'tan flaş getcontact açıklaması: Rıza varsa bir şey yapamayız

Kullanımı son günlerde hızla artan ve kullanıcıların başka telefon rehberlerinde hangi isimde kaydedildiğini öğrenmelerini sağlayan Getcontact uygulaması, diğer yandan kullanıcıları tehlikeye atıyor. İçlerinde Getcontact'ın da bulunduğu 25 uygulama için inceleme başlatılırken; BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Bu tür programlar, kullanıcının iznini aldıktan sonra paylaşımda bulunuyor. Eğer kullanıcının açık rızası varsa, yasal olarak bir şey yapmamız mümkün değil. Programları inceliyoruz, eğer kullanıcıların rızası olmadan paylaşım tespit edersek, tespit edilen programa erişim engeli getireceğiz” dedi.

28.03.2018Teknoloji
BTK Başkanı Sayan: Siber güvenlik milli güvenliğin ayrılmaz bir parçası

BTK Başkanı Sayan: Siber güvenlik milli güvenliğin ayrılmaz bir parçası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, siber güvenliğin, milli güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, "Kendi kendine yeten bir ülke olmak zorundayız. Zeytin Dalı Harekatı, yerli ve milli çözümler ürettiğimiz sürece 'Ben de varım.' diyebildiğimizin en önemli göstergesi." dedi.

13.02.2018Teknoloji
Bilişim dünyasının nabzı 34. Ulusal Bilişim Kurultayında tutuldu

Bilişim dünyasının nabzı 34. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda tutuldu

Türkiye’de bilişimin nabzı 34. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda tutuldu. Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) düzenlediği 34. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda sanayi 4.0 dönemine hazırlık için önemli kararlar çıktı. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe “Günümüz iş dünyasında bilgi, petrolün yerine geçti. Ancak kullanmadığınız veya kullanamadığınız bilginin size hiç bir faydası yok. Önemli olan bu bilgiyle ne yapabildiğiniz ve bu bilgiyi değere nasıl dönüştürdüğünüz. Dijital olgunluk tam da bu noktaya devreye giriyor ve sizin bilgiye hükmeden, bilgiden nemalanan bir ekonomi kurmanızı sağlıyor. Bu nedenle kurultay olarak, Türkiye’deki dijital olgunluk seviyesinin artırılması için seferberlik başlatılmasına karar verdik” dedi.

25.12.2017Teknoloji
Cepteki büyük tuzağa dikkat E-devlet, HGS, SGK, E-okul...

Cepteki büyük tuzağa dikkat! E-devlet, HGS, SGK, E-okul...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, e-devlet, HGS, SGK, e-okul gibi popüler isimlere sahip 40 civarında uygulamanın analizi sonucu 32 uygulamanın sahte çıktığını ve bunların mobil uygulamalarından bir kısmının zararlı aktivite içerdiğinin tespit edildiğini bildirdi.

21.12.2017Gündem
IOTA nedir

IOTA nedir?

Kripto para birimlerindeki piyasa genişliyor ve Bitcoin'e alternatif ürünler çoğalmaya devam ediyor. Bitcoin fiyatlarının bir anda yükselmesi ve dalgalı kur yatırımcıların dikkatini çekerken, bitcoin alternatifi ürünlerde dikkatle takip ediliyor. Bunların arasında en çok ilgi görmeye başlayan yeni kripto para birimi ise İOTA. Peki İOTA nedir, Bitcoin'den bir farkı var mı?

7.12.2017Teknoloji
Ulusal Bilişim Kurultayında dijital dönüşüm ele alınacak

Ulusal Bilişim Kurultayı'nda "dijital dönüşüm" ele alınacak

Türkiye Bilişim Derneğince (TBD) 20-21 Aralık'ta 34'üncüsü düzenlenecek Ulusal Bilişim Kurultayı, "Bilişimle Gelişim: Türkiye'de Dijital Dönüşüm" temasıyla gerçekleştirilecek.

4.12.2017Teknoloji
Türkiye 20 bin kişilik yeni dijital ordu kuruyor

Türkiye 20 bin kişilik yeni dijital ordu kuruyor

BTK ve Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenleyeceği rektörler zirvesinde her geçen gün artan siber saldırılara karşı ‘beyaz hackerlık’ eğitimi verilmesi için çalışma yapılacak.

16.08.2017Teknoloji
Samsung IoT Day’in gündeminde nesnelerin internetinin geleceği vardı

Samsung IoT Day’in gündeminde nesnelerin internetinin geleceği vardı

Samsung ve TBD’nin düzenlediği “Samsung IoT Day” etkinliğinde, nesnelerin interneti (IoT) kavramının yaratacağı ekonomik değer ve kamuya doğrudan katkısı ele alındı.

15.12.2016Teknoloji
Kalkınmanın anahtarı yerli yazılım

Kalkınmanın anahtarı yerli yazılım

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı İlker Tabak, yerli yazılım ve bilişim ürünlerinin kullanımının siber güvenlik için önemli olduğunu belirterek, "Yerli yazılım yapan insan gücümüze ve şirketlerimize sahip çıkmalıyız." dedi.

12.12.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

'Tık'larımızın içini dolduralım

Hepimizin boynu eğik, gözleri sabit. İşaret parmağımız ise belki de yüzyıllardır ilk kez bu kadar çok kullanılıyor. Günümüz insanı sokakta, evde, işte, felekten bir gece çalmak için gittiği restorandaki karşılıklı sandalyelerde, tuvalette ve dahi yatakta durmaksızın ‘tık’lıyor.

26.08.2017