MENÜ

Tarım Ve Orman Bakanlığı

Tarım Ve Orman Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarım Ve Orman Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.209 Tarım Ve Orman Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Haberleri

Hububat Konseyinden su transferi önerisi

Hububat Konseyinden "su transferi" önerisi

Konseyin hububat sektörünün sorunlarını içeren raporundan: "Tarımın iklim şartlarına bağımlılığının azaltılması için boşa akan suların sulanamayan alanlara aktarılarak havzalar arasında su transferinin yapılması gerekiyor.Tarımsal ürün prim ve girdi destekleri (mazot, gübre, sertifikalı tohum gibi) ülke ve dünya gerçekleri göz önüne alınarak güncellenmeli.Tarımdan kaçışı durdurup, üretim bölgelerinde insanları doyurmak ve mutlu kılmak adına sosyal projeler oluşturulmalı." önerileri sunuldu.

24.10.2018Ekonomi
Mersin’de tescilli nar hasadı başladı

Mersin’de tescilli nar hasadı başladı

Mersin’in Silifke ilçesindeki Göksu Vadisi köylerinde üretimi yapılan ve 33 N16 olarak tescillenmiş Türkiye’nin tek sofralık narı olan Silifke aşısı Keben narının hasadına başlandı.

24.10.2018Ekonomi
Son dakika:  Meteoroloji’den önemli uyarı geldi…

Son dakika: Meteoroloji’den önemli uyarı geldi…

Meteoroloji’den yapılan son dakika değerlendirmelere göre; yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu ve güneyi, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Şanlıurfa hariç Güneydoğu Anadolu'nun sağanak ve yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

24.10.2018Gündem
11 bin okul kantini, yemekhanesi denetlendi

11 bin okul kantini, yemekhanesi denetlendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "17 Eylül'den bugüne kadar eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki 10 bin 728 kantin, yemekhane, kafeterya, büfe ve çay ocağı denetlendi, sekiz işletmeye idari yaptırım uygulandı. Velilerin ve çocukların okul kantinlerinde karşılaştıkları olumsuzlukları mutlaka bakanlığımızın 174 Alo Gıda Hattı'na bildirmesi, denetimlerimize önemli katkı sağlayacaktır. Öğrencilerin gıda güvenilirliği konusunda bilinçlenmesine yönelik 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde, 81 ilde bin 291 eğitim verildi. 107 bin 625 öğrenciye ulaşıldı. Kantinlerde çalışan personel için hijyen eğitimi alma şartı getirildi, bu kapsamda 45 bin 29 kantin çalışanı ve MEB personeli eğitildi" dedi.

23.10.2018Eğitim
Bakanlık açıkladı: Julia Ak Gemisindeki hayvanlar hastalık taşımıyor

Bakanlık açıkladı: Julia Ak Gemisi'ndeki hayvanlar hastalık taşımıyor

İzmir'e 22 gün önce getirdiği 5 bin 391 angusun sağlık durumu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan bir açıklama yayınladı. Açıklamada Söz konusu geminin, İskenderun Limanı'na yanaşmadan önce Sağlık Bakanlığı ili birlikte uzmanlarca 'Halk ve Hayvan sağlığı' yönünden gerekli tetkiklerin yapıldığı belirtilerek, "Salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıkları, klinik olarak sağlıklı oldukları tespit edilmiştir. Bakanlığımızın öncelikli görevi halk ve hayvan sağlığını korumaya yönelik tedbiri almaktır" denildi.

22.10.2018Gündem
Türkiye SIAL Pariste 109 ülke içinde 4üncü oldu

Türkiye SIAL Paris'te 109 ülke içinde 4'üncü oldu

Türkiye, dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL Paris'te katılımcı firma sayısı açısından 109 ülke içinde 4'üncü sırada yer aldı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç: "SIAL Paris fuarı adeta dünyanın en büyük süpermarketi. Yıldız ürünlerimizle birlikte aynı zamanda tarımsal dış ticaret stratejimizi de fuarda ortaya koyuyoruz.Türkiye, gıda sektöründe öncüler arasında yerini aldı. 10 firma ile başlayan yolculuk bugün 311 firmayla güçlenerek sürüyor.Türk iş dünyası üzerine düşeni yapıyor, sıkıntıları fuarlarla aşıyor." ifadelerinde bulundu.

22.10.2018Ekonomi
Adana’da kırmızı ete yüzde 20 indirim

Adana’da kırmızı ete yüzde 20 indirim

Geçtiğimiz hafta tavuk eti fiyatlarında yaşanan yüzde 40'lık indirimden sonra vatandaşın et yiyebilmesi için bir destek de kasap esnafından geldi. Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası yönetim kurulu kararıyla et fiyatlarına yüzde 10 indirim yapıldı. Kasap esnafının da desteğiyle kırmızı et fiyatları yüzde 20 oranında düştü. 55 lira olan kemiksiz etin fiyatı, 45 lira oldu.

22.10.2018Ekonomi
Tam destek dört talep

Tam destek dört talep

Hayvan Hakları İzleme Delegasyonu, Hayvan Hakları Yasası’nın çıkmamasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4 talepte bulundu. Hayvanseverler şiddet, işkence, tecavüz, zehirleme gibi olaylarda cezanın 2 yıldan başlamasını istedi.

19.10.2018Gündem
Taşıt alımları yarıya iniyor

Taşıt alımları yarıya iniyor

2019 yılı bütçesine tasarruf da damga vurdu. Meclis’e sunulan bütçe teklifine göre 2019’da kamuya sadece 2 bin 304 taşıt alınacak. 2018 bütçesinde bu rakam 4 bin 772 idi. Bütçede özel tüketim vergisi gelirleri ise 164 milyar lira olarak yer aldı.

19.10.2018Ekonomi
Tarım ve Orman Bakanlığından önemli adım Kayıt altına alınıyor...

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan önemli adım! Kayıt altına alınıyor...

Tarım ve Orman Bakanlığınca, ülkedeki yerel bitki çeşitleri kayıt altına alınarak, denetim için Yerel Çeşit Kayıt Komitesi oluşturulacak. Yerel Çeşit Kayıt Listesi'ne alınan çeşitler ve tohumluklarının çoğaltımı ve ticareti yapılabilecek.

19.10.2018Ekonomi
Hayvan hakları talimatı: Yasa hâlâ neyi bekliyor Bir an önce çıkartın

Hayvan hakları talimatı: Yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hayvanlara işkence ederek öldürenlerle ilgili son dönemlerde medyaya yansıyan haberlere dikkat çekerek, “Yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın. Hayvanlara işkence eden ve öldürenlere verilen cezaları da arttırın” dedi. Erdoğan hayvanlara işkence yapanlara, “İnsanlıktan nasibini almamış vicdansızlar” ifadesini kullandı.

18.10.2018Gündem
Sağlık Bakanlığı’ndan bitkisel ilaç hamlesi

Sağlık Bakanlığı’ndan bitkisel ilaç hamlesi

İlaç formatındaki bitkisel ürünlerin ruhsatını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermesi tartışmalara neden olurken Sağlık Bakanlığı bu tartışmaları sonlandıracak bir adım attı. Yeni taslağa göre artık bitkisel ilaç ruhsatları da Sağlık Bakanlığı’nca verilecek.

18.10.2018Gündem
Bütçeden en yüksek pay Hazine ve Maliye Bakanlığının

Bütçeden en yüksek pay Hazine ve Maliye Bakanlığının

Hazine ve Maliye Bakanlığı 419,9 milyar lira ödenekle bütçeden gelecek yıl en fazla pay alacak kamu idaresi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı 113,8 milyar lirayla ikinci, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 103,1 milyar lirayla üçüncü sırada yer aldı.

18.10.2018Ekonomi
Bakan Pakdemirli FAO Genel Direktör Yardımcısı’nı kabul etti

Bakan Pakdemirli FAO Genel Direktör Yardımcısı’nı kabul etti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bugün burada belirtmek isterim ki bakanlık olarak, önümüzdeki günlerde üreticiden tüketiciye, yani tarladan sofraya gıda kayıp ve israfların sonlandırılması amacıyla ilgili tüm paydaşları da dahil edeceğimiz yeni bir çalışma başlatacağız." dedi.

17.10.2018Ekonomi
İzmir’de 21 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelik oldu

İzmir’de 21 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelik oldu

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bir okuldaki 21 öğrenci ve 1 öğretmen gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

16.10.2018Gündem
Su ürünlerinden daha çok yararlanılması kaçınılmaz

"Su ürünlerinden daha çok yararlanılması kaçınılmaz"

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, dünyada artan nüfus nedeniyle besin maddelerine ihtiyacın su ürünlerinden daha çok yararlanılmasını kaçınılmaz kıldığını söyledi.

15.10.2018Ekonomi
Türkiye, enflasyona karşı tek yumruk oldu

Türkiye, enflasyona karşı "tek yumruk" oldu

Hükümet, kurda spekülatif yükselişle başlayan fiyat artışları nedeniyle ateşi yükselen enflasyona karşı finansal piyasa düzenleyicileri, STK'lar, iş dünyası ve tüketicilerle el ele vererek "tek yumruk" mücadele ediyor.

15.10.2018Ekonomi
Ürünü ‘cep’ten mobil denetle

Ürünü ‘cep’ten mobil denetle

Ürün künyesi kapsamında geliştirilen mobil uygulamayla vatandaşın satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış-satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini belirten Pekcan, “Bu şekilde fahiş fiyat artışı varsa tespit edebilecek” dedi.

14.10.2018Ekonomi
Verim 2 katına çıktı Üretim arttı

Verim 2 katına çıktı! Üretim arttı

Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, TAGEM'in başlattığı ıslah projesi ile hem hayvan popülasyonu hem de et ve süt verimi yaklaşık iki katına çıktı.

14.10.2018Ekonomi
Bakan açıkladı Herkes cebinden denetleyecek

Bakan açıkladı! Herkes cebinden denetleyecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek. Bu şekilde fahiş fiyat artışı varsa tespit edebilecek, vatandaşlarımız bir anlamda kendi denetimini kendisi yapmış olacak. Bakanlığımızın son dönemde fırsatçılık yapmaya çalışanlara yönelik denetim çalışmaları etkin bir şekilde devam ederken, enflasyonla mücadeleye de bu şekilde katkı sağlanmış olunacak" açıklamasında bulundu.

14.10.2018Ekonomi
Son dakika.. Tarım ve Orman Bakanlığından besicilere destek

Son dakika.. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan besicilere destek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karkas etin besiciden alım fiyatına ilişkin, "Yerliyi de her zaman kayırıyoruz biliyorsunuz. Yerlideki 28 lira olan karkas et fiyatımızı bugünden itibaren 29 lira olarak uygulamaya alıyoruz." dedi.

13.10.2018Ekonomi