MENÜ

Tarih

Tarih ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarih haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 82.072 Tarih haberi bulunmuştur.

Tarih Haberleri

GGC Başkanı Ay’ın bayramı mesajı

GGC Başkanı Ay’ın bayramı mesajı

GGC Başkanı Ay’ın bayramı mesajı

19.08.2018Gaziantep
Ortak devriye eğitimi başlıyor

Ortak devriye eğitimi başlıyor

Türkiye ve ABD’nin Menbiç yol haritası sürüyor. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ortak devriye eğitimlerinin üç gün içinde başlayabileceğini açıkladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da iki ülke silahlı kuvvetleri arasında eğitimlerin yakında başlamasının öngörüldüğünü doğruladı.

18.08.2018Dünya
Gezginlerin en çok  fotoğrafladığı İngiliz köyü

Gezginlerin en çok fotoğrafladığı İngiliz köyü

İngiltere’nin ‘sıradışı doğal güzellik alanları’ndan biri olan Cotswolds sınırları içinde yer alıyor Bourton-on-the-Water. Dünya gezginlerinin en çok fotoğrafladığı köy olarak da ünü yayıldı.

18.08.2018Seyahat
Beşiktaşlı anne-kız 5500 yaşında

Beşiktaşlı anne-kız 5500 yaşında

Beşiktaş’taki metro kazıları şaşırtmaya devam ediyor... Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen tunç çağı mezar kazılarında bugüne kadar kurgan tipi 69 mezar bulundu. Kazıların sürprizi ise 5500 yıllık 2 figürin (antik heykelcik) oldu. Bir anne-kız olduğu sanılan 10 ve 7 cm boylarındaki figürinleri ilk kez Hürriyet görüntüledi.

18.08.2018Gündem
Okullar ne zaman açılacak Yaz tatili ne zaman bitecek

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yaz tatilinin bitmesine artık sayılı gün kala öğrenciler yeni eğitim yılı için hazırlıklarını yapmaya başladılar. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

18.08.2018Gündem
Bu gergedan kafatası 8.5 milyon yıllık

Bu gergedan kafatası 8.5 milyon yıllık

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında Çankırı’da yürütülen ‘Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’ kazı çalışmalarında bu yıl, 15 türde yaklaşık 140 parça fosile ulaşıldı. Bunlardan en önemlisini ise tam bir gergedan kafatası oluşturuyor.

18.08.2018Ankara
Kuru incir ihracatında ilk gemi 26 Eylülde yola çıkacak

Kuru incir ihracatında ilk gemi 26 Eylül'de yola çıkacak

Kuru incir ihracatında ilk gemi 26 Eylül'de yola çıkacak

18.08.2018İzmir
Sonsuz tüketim tarihi

Sonsuz tüketim tarihi!

Streç filmlerle sonradan paketlenen bazı gıda ürünlerinin üzerindeki birden fazla etiket izine dikkat edin. Bazı satıcılar son tüketim tarihi yaklaşan ve geçmiş olan ürünlerin üzerine yeniden son tüketim tarihi etiketi yapıştırıp satışa çıkarabiliyor.

17.08.2018Ekonomi
ABD Münbiç için tarih verdi: 72 saat içinde...

ABD Münbiç için tarih verdi: 72 saat içinde...

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türk ve Amerikan askerlerinin Münbiç'te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin 3 gün içinde başlayabileceğini açıkladı. Mattis devriye sorusuna "72 saat içinde diyebilirim. Çok yakında, belki daha da önce." şeklinde yanıt verdi.

17.08.2018Dünya
Marmara’da 7.2 sürpriz olmaz

Marmara’da 7.2 sürpriz olmaz

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özgener, “Ülkemizin yüzde 90’ı deprem tehlikesi altında. Yaklaşık her yıl 2.5-3 santim batıya doğru kayıyoruz ve bir enerji birikiyor. Marmara için yapılan hesaplamalarda da 7’nin üzerinde, 7.2 gibi bir deprem şu anda olsa sürpriz olmaz” dedi.

17.08.2018Gündem
Çankırı’da 8.5 milyon yıllık gergedan

Çankırı’da 8.5 milyon yıllık gergedan

ÇANKIRI'da, 1997 yılında başlatılan ve bu zamana kadar 5 bine yakın fosil çıkarılan Çorakyerler alanında bu yılki çalışmalar kapsamında gergedan kafatası bulundu.

17.08.2018Gündem
Yeni Gelin dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak

Yeni Gelin dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak?

Yeni Gelin dizisinin yeni sezonu hakkında diziseverler tarafından tarih araştırması sürmeye devam ediyor. Ekranlarda yayınlanmaya başladığı günden itibaren izleyicilerine heyecan dolu anlar yaşatan Yeni Gelin dizisinin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Peki, Yeni Gelin dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak?

17.08.2018Televizyon
Özel okullara standart gelmeli, kalite yükselmeli

'Özel okullara standart gelmeli, kalite yükselmeli'

'Özel okullara standart gelmeli, kalite yükselmeli'

17.08.2018Antalya
Çankırıda gergedan kafatası fosili bulundu

Çankırı'da gergedan kafatası fosili bulundu

Çankırı'da gergedan kafatası fosili bulundu

17.08.2018Merkez
Bayramda Çıralı, Olimpos ve Adrasana yoğun talep

Bayramda Çıralı, Olimpos ve Adrasan'a yoğun talep

Bayramda Çıralı, Olimpos ve Adrasan'a yoğun talep

17.08.2018Antalya
Bergamada üniversiteye hazırlık kursuna yoğun ilgi

Bergama'da üniversiteye hazırlık kursuna yoğun ilgi

Bergama'da üniversiteye hazırlık kursuna yoğun ilgi

17.08.2018Bergama
Gözler MEBde: Ücretli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı mı

Gözler MEB'de: Ücretli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı mı?

2018 özür grubu atamaları sonuçlarının açıklanması ardından gözler ücretli öğretmenlik mülakat sonuçlarına çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 iş takvimine göre, ücretli öğretmenlik mülakat sonuçları da 17 Ağustos Cuma günü yani bugün erişime açılacak. Peki, son durum ne? Ücretli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı mı?

17.08.2018Gündem
Çankırı’da bulundu 8.5 milyon yıllık olduğu düşünülüyor

Çankırı’da bulundu! 8.5 milyon yıllık olduğu düşünülüyor

Çankırı'daki "Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi"nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında aralarında zürafa, at, küçük koyun, keçi türlerinin yanı sıra 8,5 milyon yıllık olduğu değerlendirilen tam bir gergedan kafatasının da yer aldığı 15 türde yaklaşık 140 fosile ulaşıldı.

17.08.2018Gündem
Büyük Marmara Depremi’nin üstünden 19 yıl geçti

Büyük Marmara Depremi’nin üstünden 19 yıl geçti

17 Ağustos 1999’da meydana gelen büyük deprem, belleklerimizde asla unutamayacağımız, karanlık bir tarih olarak kazılı kaldı. Yaralar sarıldı, hayat yeniden yoluna girdi. Ama o gün, göçük altında kalarak yitirdiklerimiz, kalplerimizdeki yerlerini asla kaybetmedi. // Sunucu: Gülbin Özbey, Editör: Sebla Koçan, Kurgu: Ali Çepni

17.08.2018Sosyal
Üniversite tercih sonuçları  ne zaman hangi gün açıklanacak ÖSYM tarih verdi mi

Üniversite tercih sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

YKS tercih sonuçları için vatandaşların araştırması başladı. Üniversite hayali kuran binlerce kişinin sorguladığı tercih sonuçları, ÖSYM'nin belirlediği tarih içerisinde erişime açılacak. Peki, binlerce kişinin merakla araştırdığı üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2018 YKS tercih sonuçları ve detaylı bilgiler

17.08.2018Eğitim
İddianame ortaya çıktı Deşifre olmamak için Fettoş demiş

İddianame ortaya çıktı! Deşifre olmamak için 'Fettoş' demiş

FETÖ’den tutuklanan İyi Parti İletişim Sorumlusu Kerim Çoraklık, 15 Temmuz sonrası deşifre olmamak için FETÖ elebaşı için “Fettoş” dedi. Çoraklık FETÖ üyeliği ve zincirleme terör örgütü propagandası yapmaktan yargılanacak.

17.08.2018Gündem
AFAD Başkanı uyarıyor: Afet gelecek hazır olalım

AFAD Başkanı uyarıyor: Afet gelecek hazır olalım

Bundan 19 yıl önce 17 Ağustos 1999’da merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan büyük bir deprem meydana geldi. Sabah 03.02’de başlayan 7.4 büyüklüğündeki deprem 45 saniye sürdü. Bilançosu çok ağır oldu. Resmi verilere göre 17 bin 840 kişi öldü, 43 bin 953 kişi yaralandı. 285 bin konut ve 40 binden fazla işyeri hasara uğradı.

16.08.2018Gündem
Okullar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu... İşte yaz tatilinin biteceği tarih

Okullar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu... İşte yaz tatilinin biteceği tarih!

Yaz tatilinin ne zaman biteceği pek çok öğrencinin bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yorucu ve yoğun geçen 2017-2018 eğitim döneminin ardından 8 Haziran'da üç ay sürecek tatile başlayan öğrenciler, okulların yeniden açılacağı tarihi öğrenmek adına araştırmalarına hız verdi. Peki, okullar ne zaman açılacak?

16.08.2018Gündem
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYMnin sonuçları açıklayacağı tarih

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarih

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı binlerce kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından 22 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS lisans sınavının ardından, sınava katılım sağlayan adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak ediyor. Peki, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarih.

16.08.2018Gündem
Ufak Tefek Cinayetler dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak

Ufak Tefek Cinayetler dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak?

Ufak Tefek Cinayetler dizisinin yeni sezonu hakkında tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Ekranlarda yayınlanmaya başladığı günden itibaren herkes tarafından ilgiyle takip edilen dizi Ufak Tefek Cinayetler hakkında yeni sezon bilgisi merak ediliyor. Peki, Ufak Tefek Cinayetler dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak?

16.08.2018Televizyon
Yol çalışmasına bayram molası

Yol çalışmasına bayram molası

Ankara Valiliği’nce, trafik yoğunluğunun artacağı Kurban Bayramı tatili süresince vatandaşların ve yol kullanıcılarının güvenle seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla 18-26 Ağustos tarihleri arasında, yapımı devam eden kısa süreli yol çalışmalarına ara verildiği duyuruldu.

16.08.2018Ankara
Seydişehir Belediyesi Kalkınma Şöleni, Uğur Işılak konseri ile sona erdi

Seydişehir Belediyesi Kalkınma Şöleni, Uğur Işılak konseri ile sona erdi

Seydişehir Belediyesi Kalkınma Şöleni, Uğur Işılak konseri ile sona erdi

16.08.2018Seydişehir
PFDK cezaları açıklandı Hasan Şaş...

PFDK cezaları açıklandı! Hasan Şaş...

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun 16.08.2018 tarih ve 2 sayılı toplantısında almış olduğu kararlar açıklandı.

16.08.2018Futbol
Ara Güler dünyasına giriş

Ara Güler dünyasına giriş

Merakla beklenen Ara Güler Müzesi, efsane fotoğrafçının 90’ıncı yaş gününde Bomontiada’da açıldı. Tasarımıyla dikkat çeken aynı adlı kitabın da eşlik ettiği ‘Islık Çalan Adam’ başlıklı açılış sergisi, Güler’i daha yakından tanımamızı sağlıyor. Galatasaray’daki Güler Apartmanı’nın müzeye dönüştürülmesi ve Türkiye’nin görsel hafızası niteliğindeki Ara Güler arşivinin dijital ortama aktarılması çalışmaları ise sürüyor.

16.08.2018Kitap Sanat
Servisçilerden yönetmelik eleştirisi

Servisçilerden 'yönetmelik' eleştirisi

Servisçilerden 'yönetmelik' eleştirisi

16.08.2018İzmir
Emekli bayram ikramiyeleri ödenmeye başladı... Emekli maaşları ne zaman yatacak

Emekli bayram ikramiyeleri ödenmeye başladı... Emekli maaşları ne zaman yatacak?

Emeklilerin bayram ikramiyeleri 16 Ağustos itibariyle hesaplara yatırılmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bayram ikramiyelerinin Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine ise 17 Ağustos'ta ödeneceğini günler öncesinden duyurmuştu. İşte, mekli bayram ikramiyeleriyle ilgili bilgiler...

16.08.2018Ekonomi
ANKETLER TAMAM 5-6 İSİM GÜNDEMDE

ANKETLER TAMAM 5-6 İSİM GÜNDEMDE

Yerel seçim çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, 7 ilçeyle ilgili anket çalışmalarının tamamlandığını, sonuçların hafta sonu itibariyle netleşeceğini kaydetti.

16.08.2018Antalya
İzmirin altın çocukları

İzmir'in altın çocukları

İzmir'in altın çocukları

16.08.2018İzmir
MATSO üyelerine yönetmelik semineri

MATSO üyelerine yönetmelik semineri

MATSO üyelerine yönetmelik semineri

16.08.2018Antalya
Yaratıcılığınızı artıracak 8 alışkanlık

Yaratıcılığınızı artıracak 8 alışkanlık

Günümüzde birçok meslek grubunda yaratıcılık sayesinde tutunulabiliyor. İşte yaratıcılığınızı artırmak için dikkat etmenizi gerekenler...

16.08.2018Ekonomi
Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, 10 ayını anlattı

Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, 10 ayını anlattı

Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, 10 ayını anlattı

16.08.2018Merkez

Sanat kampında alternatif tatil

Sanat kampında alternatif tatil

16.08.2018Fethiye
Bakan Soylu: Biz sağlamız, paniğimiz ve korkumuz yok

Bakan Soylu: Biz sağlamız, paniğimiz ve korkumuz yok

Bakan Soylu: Biz sağlamız, paniğimiz ve korkumuz yok

15.08.2018Ankara
Emeklilere bayram ikramiyesi ne zaman hangi gün yatacak İşte emekli maaşının yatacağı tarih

Emeklilere bayram ikramiyesi ne zaman hangi gün yatacak? İşte emekli maaşının yatacağı tarih!

Emeklilere bayram ikramiyesi ne zaman hangi gün yatacak sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bayram ikramiyelerinin Bağ-Kur ve SSK emeklilerine yatacağı tarih hakkında bilgiler paylaşmıştı. Emekliler bayram ikramiyeleri ve emekli maaşlarının bayramdan önce yatıp yatmayacağını merak ediyor. Peki, emeklilere bayram ikramiyesi ne zaman hangi gün yatacak?

15.08.2018Ekonomi
Erciyes Üniversitesi: Deneyle köpek katliamı iddiası gerçek dışı

Erciyes Üniversitesi: 'Deneyle köpek katliamı' iddiası gerçek dışı

Erciyes Üniversitesi: 'Deneyle köpek katliamı' iddiası gerçek dışı

15.08.2018Kayseri
Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır Bedelli askerlik başvurusu için son gün ne zaman

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik başvurusu için son gün ne zaman?

Yüz binlerce kişinin aylardır beklediği bedelli askerlikle ilgili karar geçtiğimiz haftalarda çıkmıştı. 3 Ağustos'ta Resmi Gazetede yayımlanan KHK ile resmen yürürlüğe giren bedelli askerlik için başvuruların nasıl ve nereden yapılacağını merak eden çok sayıda vatandaş, bedelli askerlik hakkındaki detayları sorguluyor. Peki, bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik başvurusu için son gün ne zaman?

15.08.2018Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Mekke’den çağrı: Milli parayı kullanın

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Mekke’den çağrı: Milli parayı kullanın

Hac Organizasyonu için bulunduğu Mekke’den birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İstiklal ve istikbalimiz adına büyük bir mücadele verdiğimiz bu günler maddî ve manevî açıdan kenetlenme ve fedakârlık zamanlarıdır” diyerek, vatandaşlara milli parayı kullanma ve milli ürünleri tercih edip, lüks ve israftan kaçınmaları çağrısında bulundu.

15.08.2018Gündem
Muratpaşa, Kırcamide noktayı koydu

Muratpaşa, Kırcami'de noktayı koydu

Muratpaşa, Kırcami'de noktayı koydu

15.08.2018Antalya

Yazar Sonuçları

Bacasız sanayide katma değer dönemi

BU sene bir turist olarak başta İstanbul olmak üzere Şanlıurfa, Ankara, Alaçatı, Kuşadası, Bodrum ve Gökova koylarını gezdim.

18.08.2018

Palmiye katliamı

İZMİR’in sembolüdür palmiye ağaçları. Ana caddelerde, korunmuş parklarımızda, bahçelerimizde 60-70 yıllık çok sayıda palmiyemiz vardır.

18.08.2018

Çocuğunuza ‘üstün zekâlısın’ demeyin!

Yaşından büyük sözler söylemesi ya da akıllı telefonu çok iyi kullanması çocuğunuzun üstün yetenekli ya da ileri zekâlı olduğunu göstermiyor. ‘Üstün’e Titre adlı kitabın yazarı Batuhan Nar’la gerçekten öyle bir durum varsa nasıl anlaşılabileceğini ve yapılması gerekenleri konuştuk.

17.08.2018

Tam istediğim gibi... Orta-az pişmiş ve içi sulu

Zula İstanbul’da yediğim burger tam istediğim gibi; orta-az pişmiş ve içi sulu. Dana sosisli sandvici daha da çok sevdim. Karamelize soğan, sarmısaklı mayonez, cheddar, ballı hardal ve kereviz ‘relish’le sunuluyor. Öğrencilik yıllarımda Berkeley’de, Top Dog adlı minik dükkânda yediklerimden daha iyi. Ama en mükemmeli ‘taco’... Dana kaburgası kullanılmış. Ağır pişmiş, sulu kalmış. Nefis!

17.08.2018

Noel Baba’nın iskeleti mi bulundu?

ANTALYA’nın Demre ilçesinde Aziz Nikolaus Kilisesi’nde tam 27 yıldır bir kazı yürütülüyor.

17.08.2018

Trump ve dış politikada ego kriteri

Yer Beyaz Saray’daki ‘Kabine Odası’.

17.08.2018

Son'suz tüketim tarihi!

Streç filmlerle sonradan paketlenen bazı gıda ürünlerinin üzerindeki birden fazla etiket izine dikkat edin. Bazı satıcılar son tüketim tarihi yaklaşan ve geçmiş olan ürünlerin üzerine yeniden son tüketim tarihi etiketi yapıştırıp satışa çıkarabiliyor.

17.08.2018