MENÜ

Tanap

Tanap ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tanap haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 577 Tanap haberi bulunmuştur.

Tanap Haberleri

Son dakika... Dışişleri Bakanlığından kritik mesajlar

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik mesajlar

Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy gündemdeki konular hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

18.01.2019Dünya
SOCAR, Alman EWEnin Türkiye enerji varlıklarını almak üzere anlaştı

SOCAR, Alman EWE'nin Türkiye enerji varlıklarını almak üzere anlaştı

Alman enerji şirketi EWE'nin Türkiye'de sahip olduğu iki doğalgaz dağıtım bölgesi başta olmak üzere enerji faaliyetlerinin tamamının SOCAR'a satışını yılın ilk aylarında tamamlaması bekleniyor.

31.12.2018Ekonomi
TANAP atıl durumdaki köy okullarını turizme kazandırıyor

TANAP atıl durumdaki köy okullarını turizme kazandırıyor

TANAP'ın destek verdiği atıl durumdaki köy okullarını sosyal alan ve donatılara dönüştürerek bölge turizmine katkı sağlamayı amaçlayan proje kapsamında, Eskişehir'de iki eski okul binasının tadilatı tamamlandı.

26.12.2018Ekonomi
SOCAR ve BP İzmirde petrokimya tesisi kurmayı planlıyor

 SOCAR ve BP İzmir'de petrokimya tesisi kurmayı planlıyor

SOCAR Türkiye ve BP, İzmir'in Aliağa ilçesinde dünya standartlarında bir petrokimya kompleksi kurmak amacıyla "Çerçeve Anlaşması" imzaladı. Şirketlerden yapılan ortak açıklamada, kurulması planlanan tesiste yılda 1,25 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit (PTA), 840 bin ton P-Ksilen (PX) ve 340 bin ton benzen üretileceği bildirildi.

20.12.2018Ekonomi
Flaş TürkAkım açıklaması Türkiye ilk defa…

Flaş TürkAkım açıklaması! Türkiye ilk defa…

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı Volkan Özdemir TürkAkım projesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özdemir açıklamasında "TürkAkım'ın Türkiye'ye ciddi bir stratejik katkısı var. Türkiye böylece, Ukrayna kaynaklı transit riskinden kurtuluyor. Böylece, Türkiye ilk defa Rus gazında nihai kullanıcı konumundan ara kullanıcı konumuna geçecek” ifadelerini kullandı.

6.12.2018Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arjantin'deki G20 zirvesindeki temaslarının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan Doğu Akdeniz'de KKTC'nin haklarının emrivakilerle gaspedilmesine ve Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturan hiçbir yapıya izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

1.12.2018Gündem
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli mesajlar

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında, 'Aralık ayı ile birlikte yeni bir yatırım ve istihdam seferberliği başlatarak 2019'a güçlü bir giriş yapacağız' dedi. Erdoğan grup konuşmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ise, 'Mutabakat varsa MHP ile karşılıklı jestler olacak' dedi.

27.11.2018Gündem
Mersin’de sığ deniz sondajı başlıyor

Mersin’de sığ deniz sondajı başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve planlanmış bu kuyularımızdan sonra da sonuç ne olursa olsun sondaja devam edeceğiz. Kazdığımız kuyularda petrol veya doğal gaz bulana kadar asla durmayacağız. Türkiye, tarihi misyonuna uygun hareket ederek Doğu Akdeniz’de de barış ve istikrarın savunucusu olacak. Daha önce de birçok defa söylediğimiz gibi bizim kimsenin kaynaklarında gözümüz yok. Keşfedilmemiş, aranmamış ne sığ ne de derin deniz bırakacağız" açıklamasında bulundu.

26.11.2018Ekonomi
Türkiyenin gaz projeleri ticaret merkezi olmak için fırsat

Türkiye'nin gaz projeleri ticaret merkezi olmak için fırsat

Damnus Enerji ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert: "Azeri gazına ek olarak TürkAkım boru hattı ve Doğu Akdeniz gazı, Türkiye'ye ticaret merkezi olmak için bir fırsat sunmaktadır. TürkAkım'daki ilave hattan gelecek gazın ticaretini bizim yapabilmemiz önümüzdeki dönemin sıcak gündemi olacaktır.Yunanistan, GKRY, Israil ve Mısır arasında yapılan görüşmeler, imzalanan mutabakat zaptları bölge için kaybolan yıllar anlamına geliyor." açıklamalarında bulundu.

26.11.2018Ekonomi
Türkiyenin ikinci sondaj gemisi geliyor

Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz arayacak ikinci sondaj gemisinin aralık ayında geleceğini ve Karadeniz'de çalışmalara başlayacağını bildirdi.

24.11.2018Ekonomi
Bakan güzel haberi böyle verdi: Şimdi onun kardeşi geliyor

Bakan güzel haberi böyle verdi: Şimdi onun kardeşi geliyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz arayacak ikinci sondaj gemisinin aralık ayında geleceğini ve Karadeniz'de çalışmalara başlayacağını bildirdi.

23.11.2018Ekonomi
Türkiye “gaz ticaret merkezi” olma yolunda ilerliyor

Türkiye “gaz ticaret merkezi” olma yolunda ilerliyor

Enerjide kaynak çeşitliliğini artırmak isteyen Türkiye, doğal gazda arz güvenliğini sağlamak ve gaz ticaret merkezi olma hedefine ulaşmak için adımlarını hızlandırdı. Türkiye TANAP'tan sonra TürkAkım ile sadece bir transit ülke olmak istemediğini, alıcı ve satıcının buluştuğu gaz fiyatının belirlendiği bir ticaret merkezi olmayı hedeflediğini güçlü hamlelerle ortaya koyuyor.

23.11.2018Ekonomi
Son dakika... Bakan Dönmezden TürkAkım Projesi Töreninden açıklamalar

Son dakika... Bakan Dönmez'den TürkAkım Projesi Töreni'nden açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni"nde açıklamalarda bulundu. Dönmez; Türkiye'nin bölgede önemli bir rol üstlendiğini açıkladı.

19.11.2018Ekonomi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Türkmenistanda

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Türkmenistan'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından kabul edildi.

9.11.2018Dünya
Türkiye’de kritik altyapılarda siber güvenlik masaya yatırıldı

Türkiye’de kritik altyapılarda siber güvenlik masaya yatırıldı

Siber güvenlik alanında hizmet veren Biznet Bilişim, Türkiye’nin ilk ulusal Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS) Siber Güvenlik Konferansı’nı kamu, özel sektör, akademisyenler ve basın mensuplarının katılımıyla Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirdi.

5.11.2018Teknoloji
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Japonyaya uyarı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Japonya'ya uyarı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya'yı FETÖ'nün devam eden faaliyetleri ile ilgili uyardı.

4.11.2018Dünya
Ermenistan komşuluk siyaseti kuramazsa bağımsızlığı sorgulanır

'Ermenistan komşuluk siyaseti kuramazsa bağımsızlığı sorgulanır'

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mammadyarov, "Eğer Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan ile normal komşuluk siyaseti kuramazsa, Ermenistan'ın bağımsızlığı sorgulanır hale gelir." dedi.

30.10.2018Dünya
Son dakika... Mevlüt Çavuşoğlundan açıklamalar

Son dakika... Mevlüt Çavuşoğlu'ndan açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısında konuştu.

29.10.2018Dünya
Son dakika... Türkiye ile Almanya arasında önemli iş birliği

Son dakika... Türkiye ile Almanya arasında önemli iş birliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya ile Türkiye arasında enerjideki iş birliği potansiyelinin hızlıca hayata geçirilmesi için Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir niyet mektubu imzalayacaklarını belirterek, "Bu niyet mektubunda yer alan iş birliği alanlarında çalışmalarımızı süratle ve sonuç odaklı devam ettirerek, halihazırda belirli bir seviyeye ulaşmış olan ikili iş birliğimizi daha da geliştireceğimize yürekten inanıyorum." dedi.

26.10.2018Ekonomi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Star Rafinerisi açılış töreninde konuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Star Rafinerisi açılış töreninde konuştu

Törende ilk sözü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez aldı. Bakan Dönmez şunları söyledi: Bölgedeki gücümüzü kardeşlikle büyüteceğiz. TANAP hem ülkemizin hem de Avrupa'nın enerji Arz güvenliğine katkı sağlıyor. Türkiye ekonomisine duyulan güven bugün SOCAR'ın yatırımıyla bir kez daha kanıtlandı. Yarınlara daha büyük umutlarla kucaklayacağız. Türkiye - Azerbaycan ilişkisi tarih boyunca dünyaya örnek olmuştur.

19.10.2018Haber
Bakan Albayrak: Bu tesise çok büyük önem veriyorduk

Bakan Albayrak: Bu tesise çok büyük önem veriyorduk

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirdiğimiz aksiyon planları ve ilan ettiğimiz Yeni Ekonomi Programımız ile sadece son bir ayı aşkın sürede makroekonomik göstergelerde dünyada en pozitif performansı sergileyen ülkelerin başında geliyoruz." dedi

19.10.2018Ekonomi

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son 30 yılın en büyük reel sektör yatırımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katılım sağladığı SOCAR Star Rafinerisi açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Rafinerinin son 30 yılın en büyük reel sektör yatırımı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu rafine Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesidir" dedi.

19.10.2018Ekonomi
STAR Rafinerisinin açılış töreni

STAR Rafinerisi'nin açılış töreni

Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan STAR Rafinerisi'nin açılış töreni başladı. Törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ardından TBMM Başkanı Binali Yıldırım konuştu.

19.10.2018Ekonomi
Son dakika... Bakan Dönmezden SOCAR Star Rafinerisi açılış töreninde önemli açıklamalar

Son dakika... Bakan Dönmez'den SOCAR Star Rafinerisi açılış töreninde önemli açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katılım sağladığı SOCAR Star Rafinerisi açılış töreninde konuşuyor.

19.10.2018Ekonomi
Dev yatırım Star Rafinerisi yarın açılıyor

Dev yatırım "Star Rafinerisi" yarın açılıyor

Azerbaycan kamu petrol ve doğalgaz şirketi SOCAR'ın Cuma günü resmi açılışını yapacağı STAR Rafineri, Türkiye'nin petrol işleme kapasitesini neredeyse üçte bir artırırken, yurtiçi pazara dizel, uçak yakıtı ve diğer hammaddeleri üreterek cari açığı aşağı çekecek.

18.10.2018Ekonomi
Türkiyede yeni yatırımlar için fırsat zamanı

Türkiye'de yeni yatırımlar için fırsat zamanı

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov:"Türk ekonomisinin temellerinin çok sağlam olduğunu düşünüyorum. Bunu rakamlar da gösteriyor, Türkiye'nin geleceğine çok pozitif bakıyorum.Türkiye gibi açık pazarda şirketler birleşir veya kapanır, bu normal bir süreç. Çok iyi şirketler ve ortaklık arayanlar da var. Şu anda şirketlerin sıkıntılı dönemlerini ortaklıklarla atlatabileceğini düşünüyorum.Bizim şirketimiz için de herkes için de iyi işler yapmak için fırsat zamanı olarak değerlendirilebilecek bir süreç. Tabii burada gelişmeleri uzun süreli değerlendirmek gerekiyor.Alman EWE şirketinin Türkiye'deki doğalgaz dağıtım hisseleri için teklif verdik. Şansımızın olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden şu anda önceliğimiz doğalgaz dağıtımını kendi işlerimize entegre etmek, 2019'da bu entegrasyonu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.İkinci Petkim 1,6-2 milyar dolar seviyesinde olacak. Bu tesisle Türkiye'nin şu anki bir milyon tonluk saf tereftalik asit (PTA) ithalatını sıfırlayacağız. Bu tesisin 2022 sonu veya 2023 başında devreye girmesini hedefliyoruz:" ifadelerinde bulundu.

2.10.2018Ekonomi
Türkiyeye inancımız tam

"Türkiye'ye inancımız tam"

BP Türkiye Ülke Başkanı Mick Stump, Türkiye'ye inançlarının tam olduğunu belirterek, "Her ekonominin kısa vadeli sorunları vardır, Türkiye bunları aşacak. Türkiye'nin jeopolitik önemi çok yüksek ve uzun vadeli potansiyeline inanıyoruz." dedi.

18.09.2018Ekonomi
Kemik kardeşliğimizi idrak ediyoruz

'Kemik kardeşliğimizi idrak ediyoruz'

CUMHURBAŞKANI Tayip Erdoğan, Bakü Azadlık Meydanı’nda yapılan Kafkas İslam Ordusu’nun teşkilinin ve Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada “Burada sadece Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin destanlı mücadelesi ile Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamıyoruz, aynı zamanda iki devlet bir millet diyerek sembolleştirdiğimiz kemik kardeşliğimizi de idrak ediyoruz” dedi.

15.09.2018Gündem
Önemli kararlar alacağız demişti... Erdoğanda tarihi öneri

"Önemli kararlar alacağız" demişti... Erdoğan'da tarihi öneri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi"ne katıldı. Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Pazartesi günü Türk Konseyi'ne katılarak önemli kararlar alacağız' dedi" demişti. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Uluslararası ticaretin dolara olan bağımlılığı, artık karşımıza bir engel olarak çıkmaya başladı. Biz bu konuda kendi para birimlerimizle ticaret yapılması seçeneği üzerinde yoğunlaşmayı öneriyoruz" dedi.

3.09.2018Gündem
Tohum Otizm Vakfı 3-7 Eylül’de Sivas’ta

Tohum Otizm Vakfı 3-7 Eylül’de Sivas’ta

Tohum Otizm Vakfı’nın ‘Eğitime Uzanan Yol’ projesi kapsamında 3-7 Eylül’de Sivas’ta eğitim atölyeleri düzenlenecek. ‘Otizm Spektrum Bozukluğu’ olan çocuklara erken tanı konulması, özel eğitimle topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan vakıf, bu projeyi 11 ilde uygulayacak.

30.08.2018Eğitim
TBMM Başkanı Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

TBMM Başkanı Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü 

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Yıldırım'ı TBMM Başkanı olarak seçilmesi vesilesiyle kutlayan Aliyev, Yıldırım'ın başbakan olduğu dönemde ve diğer görevlerinde Türkiye-Azerbaycan kardeşlik ilişkilerinin pekişmesine, Bakü-Tiflis-Kars projesinin gerçekleşmesine büyük katkı sağladığını belirtti. 

29.08.2018Gündem
Merkel Kafkasya turuna çıkıyor

Merkel Kafkasya turuna çıkıyor

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, yarın sırasıyla Tiflis, Erivan ve Bakü olmak üzere üç günlük bir iş gezisine çıkıyor.

21.08.2018Dünya
Merkel, Ermenistan’da o ifadeyi kullanacak mı

Merkel, Ermenistan’da o ifadeyi kullanacak mı?

Almanya Başbakanı Merkel, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’ı kapsayacak üç günlük iş gezisine çıkıyor. Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 1915 olaylarında ölenlerin anısına adanmış Tsitsernakaberd anıtını ziyaret edecek olan Merkel’in ‘soykırım’ ifadesini kullanıp kullanmayacağı merak ediliyor.

21.08.2018Avrupa
İkinci Petkimde çalışmalar 2019da başlayacak

"İkinci Petkim"de çalışmalar 2019'da başlayacak

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, Petkim'in Aliağa kampüsü içinde yapacakları ikinci petrokimya tesisi için fizibiliteyi 2019'un nisan ayında tamamlayarak haziranda çalışmalara başlamayı düşündüklerini, bunun çok büyük bir yatırım olacağını belirtti.

6.08.2018Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 günlük eylem planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 günlük eylem planını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna açıkladı.

3.08.2018Gündem
Avrupa Komisyonundan TANAP’a 5 milyon avro hibe

Avrupa Komisyonundan TANAP’a 5 milyon avro hibe

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattına (TANAP), Avrupa Komisyonunun enerji projelerini destekleyen CEF Energy programından 5 milyon avro hibe sağlandığı bildirildi.

31.07.2018Ekonomi
Kırıkkale’de 7 saat süren yangın söndürüldü

Kırıkkale’de 7 saat süren yangın söndürüldü

Kırıkkale’de yaklaşık 2 bin dönüm alanda 7 saat süren yangın söndürüldü.

27.07.2018Gündem
İlk ziyarette flaş mesajlar Stratejik önem arz ediyor...

İlk ziyarette flaş mesajlar! 'Stratejik önem arz ediyor...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İlham Aliyev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında açıklama yaptı. Erdoğan açıklamasında TANAP Projesi'ne dikkat çekerek 'bizi ciddi bir şekilde ilgilendiriyor ve stratejik önem arz ediyor' dedi.

10.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları