MENÜ

Tahran

Tahran ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tahran haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tahran haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.207 Tahran haberi bulunmuştur.

Tahran Haberleri

İrandan açıklama: Silah satan olmayınca kendimiz ürettik

İran'dan açıklama: "Silah satan olmayınca kendimiz ürettik"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin kendi savunma araçlarını üretmeye mecbur kaldığını ve ABD'nin Orta Doğu'daki ülkelere silah satışına son vermesi gerektiğini açıkladı.

17.07.2019Dünya
İran yüzde 4,5 uranyum seviyesinin üzerine çıkmayacak

İran yüzde 4,5 uranyum seviyesinin üzerine çıkmayacak

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Kemalvendi, ülkesinin zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yüzde 4,5'ten yüzde 20'ye çıkarmayacağını söyledi.

16.07.2019Dünya
İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Fransa-İran vatandaşı kadın akademisyen Feriba Adilhah'ın gözaltına alındığını doğruladı ancak detay vermedi.

16.07.2019Dünya
İrandan Trumpa mesaj

İran'dan Trump'a mesaj

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekildikten sonra uyguladığı yaptırımları kaldırması halinde iki ülke arasında diplomasi yolunun açılacağını söyledi.

16.07.2019Dünya
İrandan İngiltere, Fransa ve Almanyaya tepki

İran'dan İngiltere, Fransa ve Almanya'ya tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Tahran'a "nükleer anlaşmaya tam olarak uyması" çağrısında bulunan İngiltere, Fransa ve Almanya'ya tepki gösterdi.

15.07.2019Dünya
İngiltere, Almanya ve Fransadan ortak açıklama

İngiltere, Almanya ve Fransa'dan ortak açıklama

İngiltere, Almanya ve Fransa, İran ile varılmış nükleer anlaşmaya bağlılıklarının sürdürdüğünü ancak bunun devamının İran'ın anlaşmaya tam olarak uymasına ve yakın dönemde aldığı aksi yöndeki kararlardan dönmesine bağlı olduğunu bildirdi.

14.07.2019Dünya
Dikkat çeken hamle.... Trumpa Kongre freni

Dikkat çeken hamle.... Trump'a Kongre freni!

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın, İran'a karşı herhangi bir askeri müdahaleden önce Kongre onayı almasını öngören yasal düzenlemeyi onayladı. Karara her iki partinin de destek vermesi dikkat çekti.

12.07.2019Dünya
4 yıl sonra yeniden başladı İlk sefer gerçekleştirildi

4 yıl sonra yeniden başladı! İlk sefer gerçekleştirildi

Güvenlik gerekçesiyle ara verilen Tahran-Ankara yolcu tren seferleri, 4 yılın ardından tekrar başladı.

12.07.2019Ekonomi
Körfez’e ortak deniz gücü

Körfez’e ortak deniz gücü

Trump yönetimi, İran’a karşı Körfez’de petrol tankerlerinin güvenliği için ortak askeri güç planlıyor. Buna göre ABD komuta, kontrol ve gözlem faaliyetlerini üstüne alacak. Katılan diğer ülkeler muharip gemileriyle devriye ve tankerlere eşlik görevlerini üstlenecek.

11.07.2019Dünya
İran, Basra Körfezinde İngiltereye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı

'İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı'

ABD'li yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi.

11.07.2019Dünya
Bir açıklama da İrandan: Kapılar sonuna kadar açık

Bir açıklama da İran'dan: Kapılar sonuna kadar açık

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran yönetiminin diplomasi ve müzakere kapısını sonuna kadar açık bıraktığını belirtti.

10.07.2019Dünya
Trumptan bir tehdit daha: Yakında...

Trump'tan bir tehdit daha: Yakında...

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın uzun süredir gizlice uranyum zenginleştirmesi yaptığını iddia ederek, yakında yaptırımların önemli ölçüde artırılacağını duyurdu.

10.07.2019Dünya
İran ve Fransa nükleer anlaşma ile ilgili görüşme gerçekleştirdi

İran ve Fransa nükleer anlaşma ile ilgili görüşme gerçekleştirdi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Şemhani, ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un üst düzey danışmanı Bonne, başkent Tahran'da nükleer anlaşmayı görüştü.

10.07.2019Dünya
Ruhaniden petrol tankerini alıkoyan İngiltereye uyarı

Ruhani'den petrol tankerini alıkoyan İngiltere'ye uyarı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'nin İran'a ait petrol tankerine el koymasının sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

10.07.2019Dünya
İran’dan ABD ve Arap ülkelerine gözdağı

İran’dan ABD ve Arap ülkelerine gözdağı

İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Necat, ABD’yi, İran’a bir saldırıda bulunması durumunda komşu Arap ülkelerindeki ABD üslerini hedef almakla tehdit etti.

10.07.2019Dünya
İki Türk, bir İskoç, bir İranlı... ÇYDD için yüzecekler

İki Türk, bir İskoç, bir İranlı... ÇYDD için yüzecekler

Bir İranlı, bir İskoç ve iki Türk yüzücü, gelecek ay Manş Denizi’ni yüzerek geçecek. Emre Deliveli, Deniz Kayadelen, Raha Akhavan ve Darren Watson, en az 38 kilometrelik zorlu deneme öncesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) için bağış toplamayı planlıyor. Amaçları 500 öğrenciye burs sağlayabilmek. Yüzücülerden İranlı Raha Akhavan ve Emre Deliveli ile buluşup Caddebostan sahilde yaptıkları antrenmanı izledik.

10.07.2019Gündem
Açıklamalar peş peşe... Trump kandırıldı

Açıklamalar peş peşe... 'Trump kandırıldı'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev AB'yi eleştirip İran'a destek çıktı. Lavrentiev Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeden, İran'dan anlaşmayı tek taraflı sürdürmesinin beklenemeyeceğini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "İsrail'in elindeki F-35s savaş uçakları İran ve Suriye dahil Orta Doğu'da her yere ulaşabilir." tehdidinde bulundu. İran ise Netanyahu ve Bolton'un Trump'ı kandırdırdığını savundu.

9.07.2019Dünya
Netanyahu İranı savaş uçaklarıyla tehdit etti

Netanyahu İran'ı savaş uçaklarıyla tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İsrail'in elindeki F-35s savaş uçakları İran ve Suriye dahil Orta Doğu'da her yere ulaşabilir." dedi.

9.07.2019Dünya
Cevad Zarif: Bolton ve Netanyahu Trumpı kandırdı

Cevad Zarif: Bolton ve Netanyahu Trump'ı kandırdı

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun nükleer anlaşma konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ı kandırdıklarını öne sürdü.

9.07.2019Dünya
İran, kripto para birimi Bitcoini yasakladı

İran, kripto para birimi Bitcoin'i yasakladı

İran, kripto para birimi Bitcoin ile yapılan işlemleri yasakladı.

9.07.2019Ekonomi
İrandan petrol tankerini alıkoyan İngiltereye tehdit

İran'dan petrol tankerini alıkoyan İngiltere'ye tehdit

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, İngiltere'nin Cebelitarık Boğazı'nda İran'a ait petrol tankerine el koymasına karşılık vereceklerini söyledi.

9.07.2019Dünya
Brent petrolün varili 64,30 dolar

Brent petrolün varili 64,30 dolar

Brent petrolün varil fiyatı uluslararası piyasalarda 64,30 dolardan işlem görüyor.

9.07.2019Ekonomi
ABden İran’a nükleer faaliyetleri durdurma çağrısı

AB'den İran’a nükleer faaliyetleri durdurma çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İran'ın nükleer anlaşma uyarınca taahhüt ettiği uranyum zenginleştirme oranına riayet etmeyeceğini ilan etmesine ilişkin, "Çok endişeliyiz. İran'a, anlaşma yükümlülükleri çerçevesinde tüm nükleer faaliyetlerini durdurma ve geri çevirme çağrısında bulunuyoruz." açıklamasında bulundu.

8.07.2019Dünya
İranın zenginleştirilmiş uranyum üretimi yüzde 4.5i geçti

"İran'ın zenginleştirilmiş uranyum üretimi yüzde 4.5'i geçti"

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin zenginleştirilmiş uranyum üretiminde yüzde 4,5 oranını geçtiğini söyledi.

8.07.2019Dünya
İrandan Avrupa’ya 60 günlük süre

İran'dan Avrupa’ya 60 günlük süre

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Mousavi, Avrupa'nın 2015 Nükleer Anlaşmasını kurtarmak için 60 gününün olduğunu söyledi.

8.07.2019Dünya
Son dakika... İranda 5.7 büyüklüğünde deprem

Son dakika... İran'da 5.7 büyüklüğünde deprem

İran'ın güneybatısında Huzistan eyaletine bağlı Mescidi Süleyman kentinde 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

8.07.2019Dünya
İran uranyumda o limiti dün aştı

İran uranyumda o limiti dün aştı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, “(Nükleer anlaşmada) taahhüt ettiğimiz zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

8.07.2019Dünya
Süre yarın doluyor... Son hamleler

Süre yarın doluyor... Son hamleler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesine yönelik tüm yaptırımların kaldırılması halinde ABD'nin de aralarında olduğu ülkelerle yeni bir başlangıç yapabileceklerini belirtti. Ruhani "Tüm yaptırımların durdurulması İran ile P5 1 (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) arasında yeni bir hareketin başlangıcı olabilir." değerlendirmesinde bulundu. Ruhani ile görüşen Macron ise "Avrupa'nın, ABD yaptırımlarını etkisiz kılmak için ortaya koyduğu çabaların yetersiz olduğunu kabul ediyorum ancak bunu telafi etmek için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

6.07.2019Dünya
İrandan İngiltereye misilleme uyarısı

İran'dan İngiltere'ye misilleme uyarısı

İran Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Muhammed Ali Musevi, İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetiminin İran'a ait petrol tankerini alıkoymasına misilleme yapabileceklerini söyledi.

6.07.2019Dünya
Cebelitarık’ta tanker krizi

Cebelitarık’ta tanker krizi

İngiltere’ye bağlı Cebelitarık açıklarında İran’a ait tankere el konmasına Tahran’dan sert tepki geldi. İran’ın üst düzey yetkililerinden Mohsen Rezaei, geminin bırakılmaması halinde, kendilerinin de İngiltere’ye ait bir tankere el koymalarının bir görev haline geleceğini açıkladı.

6.07.2019Dünya
İrandan İsraile tehdit

İran'dan İsrail'e tehdit

İran'ın başkenti Tahran'ın Cuma İmamı Ayetullah Muvahhidi Kirmani, İsrail'i yok etmek istediklerinde bu ülkedeki nükleer santralleri hedef almalarının yeterli olacağını söyledi.

5.07.2019Dünya
İrandan İsraile yeni tehdit

İran'dan İsrail'e yeni tehdit

İran'ın başkenti Tahran'ın Cuma İmamı Ayetullah Muvahhidi Kirmani, İsrail'i yok etmek istediklerinde bu ülkedeki nükleer santralleri hedef almalarının yeterli olacağını söyledi.

5.07.2019Dünya
Yuvaya Dönüş vizyona giriyor

Yuvaya Dönüş vizyona giriyor

Başrollerini Furkan Palalı, Megumi Masuki ve Burhan Öçal’ın paylaştığı" Yuvaya Dönüş" filmi 12 Temmuz’da Türkiye’de, Eylül ayında ise Japonya’da vizyona girecek.

5.07.2019Keyif
Cebelitarık Boğazında durduruldu

Cebelitarık Boğazı'nda durduruldu

İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı öne sürülen bir tankeri Cebelitarık Boğazı'nda durdurdu.

5.07.2019Dünya
Rustay : İranın nükleer anlaşmayı ihlal etmesi korkunç bir kumardır

Rustay : İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal etmesi korkunç bir kumardır

İranlı uluslararası ilişkiler uzmanı Ferzane Rustay, "İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal etmesi, bir denemenin ötesinde ölümcül, korkunç bir kumardır. Eğer bu böyle devam ederse savaş ihtimali söz konusudur." dedi.

4.07.2019Dünya
Son dakika Trumptan bir tehdit daha: Dikkatli ol

Son dakika! Trump'tan bir tehdit daha: Dikkatli ol!

ABD Başkanı Donald Trump, zenginleştirilmiş uranyum stok limitini aşacağını açıklayan İran'a, "Yaptığın tehditler konusunda dikkatli ol İran; o tehditler daha önce kimseye olmadığı kadar dönüp yine sana zarar verebilir" sözleriyle yüklendi.

3.07.2019Dünya
Hava yolu şirketleri İran hava sahasını yeniden kullanmaya başladı

Hava yolu şirketleri İran hava sahasını yeniden kullanmaya başladı

ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde düşürülmesinin ardından güzergahlarını değiştiren yabancı hava yolu şirketlerinin İran hava sahasını yeniden kullanmaya başladığı belirtildi.

3.07.2019Dünya
Son dakika... İran duyurdu: 7 Temmuzdan sonra artacak

Son dakika... İran duyurdu: 7 Temmuz'dan sonra artacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 7 Temmuz'dan itibaren bir sonraki adımı atarak zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yüzde 3,67 seviyesinin üzerine çıkaracaklarını söyledi.

3.07.2019Dünya
Yurt içi piyasalar enflasyon verilerine odaklandı

Yurt içi piyasalar enflasyon verilerine odaklandı

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, haziran ayında TÜFE'nin yüzde 0,08 artmasını bekliyor.

3.07.2019Ekonomi
İran’a ‘vazgeç’ çağrıları

İran’a ‘vazgeç’ çağrıları

İRAN’ın 2015’te imzalanan nükleer anlaşmada belirtilen zenginleştirilmiş uranyum limitini aştığını açıklamasının ardından, anlaşmanın taraf ülkeleri İngiltere, Almanya, Fransa, Çin ve Rusya karara tepki gösterdi.

3.07.2019Dünya
İrandan Beyaz Saray açıklamasına tek kelimelik yanıt

İran'dan Beyaz Saray açıklamasına tek kelimelik yanıt

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Tahran'ın "anlaşmadan önce de anlaşma şartlarını ihlal ettiğinin" öne sürüldüğü Beyaz Saray açıklamasına tek kelimeyle "Cidden mi?" diyerek yanıt verdi.

2.07.2019Dünya
Küresel piyasalarda dalgalı seyir bekleniyor

Küresel piyasalarda dalgalı seyir bekleniyor

Küresel piyasalarda, G20 Liderler Zirvesi'nde ABD ve Çin arasında ticaret müzakerelerine devam etme kararı çıkmasıyla dün yaşanan pozitif seyrin, jeopolitik risklerdeki artışın etkisiyle bugün yerini dalgalı bir seyre bırakması bekleniyor.

2.07.2019Ekonomi
İran o limiti aştı

İran o limiti aştı

ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve ülkeye sert yaptırımlar getirmesinin ardından İran’dan anlaşma konusundaki en sert hamle geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran’ın 2015 yılındaki nükleer anlaşmada belirtilen zenginleştirilmiş uranyum stoku eşiğini aştığını duyurdu.

2.07.2019Dünya
Trump: İran ateşle oynuyor

Trump: "İran ateşle oynuyor"

ABD Başkanı Donald Trump, zenginleştirilmiş uranyum stok limitini aştığını duyuran İran'a, "Ateşle oynuyorlar." diye tepki gösterdi.

1.07.2019Dünya
Son dakika... İran duyurdu: Uranyum seviyesi geçildi

Son dakika... İran duyurdu: Uranyum seviyesi geçildi

İran yönetimi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer anlaşmada belirtilen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardığını duyurdu.

1.07.2019Dünya
Gerilimi savaşın eşiğine taşımıştı... Bomba iddia

Gerilimi savaşın eşiğine taşımıştı... Bomba iddia

 Suudi Arabistan'a ait iki pompa istasyonuna geçen ay düzenlenen saldırılardan Yemen'deki Husilerin değil, Irak'taki İran bağlantılı grupların sorumlu olduğu iddia edildi.

28.06.2019Dünya
BM Genel Sekreteri Guterres’den G20 Zirvesi liderlerine çağrı

BM Genel Sekreteri Guterres’den G20 Zirvesi liderlerine çağrı

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan ancak ABD'nin tek taraflı çekildiği nükleer anlaşmanın sürdürülmesi ve Körfez'deki gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.

28.06.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Üç önemli gelişme

Türkiye’den bakıldığında geçtiğimiz bir haftalık dönem içinde dış politikada üç önemli gelişme meydana geldi.

18.07.2019

Yeniden 'Büyük' İran

Geçen hafta başında ABD Başkanı Trump’ın “yeniden büyük” İran’ı yaratmak istediğini söylemesi uluslararası alanda “ilgi” uyandırdı.

2.07.2019