MENÜ

Taha Akyol

Taha Akyol ile ilgili tüm haberleri, son dakika Taha Akyol haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Taha Akyol haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.229 Taha Akyol haberi bulunmuştur.

Taha Akyol, Abhaz asıllı Türk Gazeteci ve yazar.

1946 yılında Yozgat'ta doğdu. Babası Mustafa, annesi Fatma Akyol'dur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yazarlık mesleğine 1977 yılında Her gün gazetesinde başladı. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Milliyetçi Hareket Partisi yönetiminde bulundu. Darbe sonrasında tutuklandı ve uzunca bir süre Mamak Cezaevi'nde yattı. Askeri mahkemede yargılandı ve beraat etti. Yankı dergisinde, Tercüman, Meydan ve Milliyet gazetelerinde çalıştı.

Devamı..

Taha Akyol Haberleri

İnsanın kalitesi,  ideolojisinden önemlidir

İnsanın kalitesi, ideolojisinden önemlidir

Gazeteci-yazar Taha Akyol’un ‘Hayat Yolunda’ kitabı ilk baskısını bundan 20 yıl önce yaptı. Usta yazar, yeni baskısını okura sunarken geçen zamanda biriktirdiklerini de kitaba kattı.

31.01.2019Kitap Sanat
Hüsrandan zafere: İstiklal Savaşı’nın en kritik yılları

Hüsrandan zafere: İstiklal Savaşı’nın en kritik yılları

Gazeteci yazar Taha Akyol, ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’ kitabında Türkiye tarihinin en kritik dönemlerinden birine uzanıyor ve İstiklal Savaşı’nın en hararetli devri 1921-1922 yıllarının tafsilâtlı bir incelemesini sunuyor.

17.05.2018Kitap Sanat
Türkiye’nin en büyük problemi kuralsızlık

Türkiye’nin en büyük problemi kuralsızlık

İnsani değerlerin giderek aşındığı kuralsız, görgüsüz, kaba bir toplum haline geliyoruz. Kadına ve çocuğa şiddet, trafikte yaşanan sorunlar, terör gibi pek çok meselenin temelinde kuralsızlık yatıyor. Taha Akyol; Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın açıkladığı caydırıcı ceza paketinin yanı sıra, eğitimle kurallı, medeni, kibar davranışları teşvik etmenin de önemine ışık tutuyor.

Sessiz devin kalesi

Sessiz devin kalesi

Koçkaya Holding’in kurucusu merhum Temel Kaya’nın hayatını anlatan ‘Sessiz Devin Kalesi’ adlı kitap okuyucuyla buluştu.

15.03.2018Kitap Sanat
Türkiye’deki yargı bağımsızlığı konusunda Adalet Bakanlığı ve Yargıtay bir rapor hazırlamalı

Türkiye’deki yargı bağımsızlığı konusunda Adalet Bakanlığı ve Yargıtay bir rapor hazırlamalı

Yargıtay’ın 150. Kuruluş Yılı dolayısıyla Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye’de yargının son Anayasa ile tam bağımsız hale geldiğini belirtti. Ancak Adalet Bakanlığı, hakim ve savcılara HSYK’dan görüş almaları gerektiğini söylüyor. Bu kabul edilemez. Yüksek hukuk kurumlarından biri olan Venedik Komisyonu ise son Anayasa ile Türkiye’de kuvvetler ayrılığının zaafa uğradığına dikkat çekiyor. Taha Akyol, tartışma yaratan konuyu yorumluyor.

7.03.2018Haber
Otoriter popülist hareketlerin yükselişi geçici-Taha Akyol

Otoriter popülist hareketlerin yükselişi geçici-Taha Akyol

Hitler, kendisini kurtarıcı gibi gören bir halk tarafından, o halka hakaret ederek iktidara gelmişti. Günümüzdeki popülistler de geniş kitlelerin geleceğe dair endişelerini, sıradan insanların problemlerini istismar ederek oy topluyor. İtalya’da Le Pen’in hareketi gibi hareketler bilimi, ihtisası ve özgürlüğü reddediyor. Taha Akyol, İtalya’daki son seçimlerden hareketle, Avrupa’da yükselişe geçen popülizm hareketini değerlendirdi.

6.03.2018Haber
İttifak yasası AK Parti ve MHP için hazırlandı

İttifak yasası AK Parti ve MHP için hazırlandı

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunulmuş olan İttifak yasa teklifi, neden pek çok açıdan sorunlu? Bu kanun teklifi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdi? Taha Akyol, yasa teklifinin iki partinin lehine, diğer partilerin aleyhine eşitsizlik içeren hükümler barındırdığını söylüyor.

23.02.2018Haber
Seçim ittifakında baraj düzenlemesi Anayasaya uygun mu

Seçim ittifakında baraj düzenlemesi Anayasa'ya uygun mu?

Ak Parti ve MHP’nin ittifakını düzenleyen kanun teklifi çarşamba günü Meclis’e sunulacak. Taha Akyol “Başkanlık sistemlerinde ittifaklar olabilir fakat ittifaka girmeyen partileri yüzde 10 barajıyla karşı karşıya bırakmak, Anayasa’nın oyların eşitliği ve seçimlerin dürüstlüğü ilkelerine aykırıdır. Baraj konulması başkanlık sisteminin mantığıyla uyuşmaz” diyor.

19.02.2018Haber
Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki sorunlar - Taha AKYOL yorumluyor

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki sorunlar - Taha AKYOL yorumluyor

Hürriyet'in usta kalemi Taha Akyol, gündemdeki önemli gelişmeleri yorumluyor.

9.02.2018Haber
Son dakika: Afrine Zeytin Dalı operasyonundan dakika dakika gelişmeler

Son dakika: Afrin'e Zeytin Dalı operasyonundan dakika dakika gelişmeler

Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ hedeflerine karşı Türkiye'nin başlattığı Zeytin Dalı operasyonu için bugün düğmeye basıldı. Kritik hedefler vuruluyor. Hürriyet muhabirleri sıcak bölgede... İşte hava destekli askeri harekattan dakika dakika gelişmeler...

20.01.2018Gündem
Rus gazete Afrindeki terör silahlarını yazdı: Onları tüm dünya silahlandırdı

Rus gazete Afrin'deki terör silahlarını yazdı: "Onları tüm dünya silahlandırdı"

Türkiye'nin Afrin operasyonu Rusya'da da yankı buluyor. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad'ın "Eğer Türk savaş uçakları bir saldırıya girişirse Suriye hava savunması herhangi bir Türk uçağı hedefini yok etmeye hazır" tehdidinden sonra Rusya yetkiliden dikkat çeken bir açıklama geldi. Öte yandan Rus gazetesi İzvestiya ise Afrin'deki teröristlerin elinde bulunan silahları yazdı. AA ise Afrin'deki Rus askerlerinin çekilmeye başladığını duyurdu.

19.01.2018Dünya
Son dakika... Pentagondan bir açıklama daha: Eğitimden geçiriyoruz

Son dakika... Pentagon'dan bir açıklama daha: Eğitimden geçiriyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon Suriye’de “sınır güvenliği gücünün” kurulması üzerine çıkan tartışmalara ilişkin AA muhabirine yatığı açıklamada (PYD/PKK’nın paravanı) SDG’yi “çatışma gücünden” “istikrar sağlama gücüne” veya “alan kontrol gücüne” dönüştürmeye yönelik eğitimden geçirdiklerini söyledi.

18.01.2018Dünya
Genelkurmay fotoğraf paylaştı

Genelkurmay fotoğraf paylaştı

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Moskova'daki görüşmesine ilişkin fotoğraf paylaştı.

18.01.2018Dünya
Fırtına obüsleri PYD mevzilerini böyle vurdu

Fırtına obüsleri PYD mevzilerini böyle vurdu

Hatay sınırından Afrin'deki terör örgütü PYD/YPG hedeflerini vuran obüsler, vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

18.01.2018Gündem
Taha Akyol #SoruHürriyeti’nde, konu Suriye

Taha Akyol #SoruHürriyeti’nde, konu Suriye

Suriye neydi, ne oldu, ne olacak? Hürriyet yazarı Taha Akyol, Suriye’nin dünü, bugünü ve yarını konusunda soruları yanıtladı.

18.01.2018Live
Suriyenin tarihi ve savaşın geleceği Taha Akyol ile #SoruHürriyetinde

Suriye'nin tarihi ve savaşın geleceği Taha Akyol ile #SoruHürriyeti'nde

Hürriyet yazarı Taha Akyol, Suriye’nin tarihi, bugünü ve muhtemel geleceği konusunda soruları #SoruHürriyeti'nde yanıtlıyor.

18.01.2018Gündem
Türkiyeye tehdit savurdu Uçakları düşürürüz

Türkiye'ye tehdit savurdu! 'Uçakları düşürürüz'

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı, Türk savaş uçaklarının Suriye'de saldırıya geçmesi durumunda, ülkenin hava savunma sistemlerinin Türk uçaklarını düşürmeye hazır olduğunu söyledi.

18.01.2018Dünya
2018’de neler olacak

2018’de neler olacak?

Bu yıl Türkiye’de, dünyada ve ekonomide neler olacak? İşte Hürriyet yazarları Taha Akyol, Murat Yetkin ve Sefer Levent’in 2018 öngörüleri…

4.01.2018Haber
İlber Ortaylıdan küstah Arap bakana tarih dersi

İlber Ortaylı'dan küstah Arap bakana tarih dersi

Topkapı Sarayı’nda Medine Defteri ismiyle saray envanterine kayıtlı 745 kalem eser mevcut. İlber Ortaylı, “Cahil adamlar. Bu eserleri yıllardır gözümüz gibi koruyoruz. Getirmesek dağılıp giderlerdi” diyor.

20.12.2017Gündem
Mesut Yılmaz böyle anlatmış: Tedaviyi reddediyordu

Mesut Yılmaz böyle anlatmış: Tedaviyi reddediyordu

Hürriyet Yazarı Taha Akyol, genç yaşta hayata veda eden Yavuz Yılmaz ile ilgili babası Mesut Yılmaz’ın anlattığı çarpıcı sözleri paylaştı.

18.12.2017Gündem
ABDli Senatör: Kudüs kararı tehlikeli, Türkiye ile ilişkilerimizi bozabilir

ABD'li Senatör: Kudüs kararı tehlikeli, Türkiye ile ilişkilerimizi bozabilir

ABD'nin Rhode Island eyaletinin Demokrat Senatörü Sheldon Whitehouse, Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını sert bir dille eleştirerek, bunun ABD'nin Türkiye ve Suudi Arabistan gibi Orta Doğu'daki ülkelerle ilişkilerini bozabileceğini söyledi.

8.12.2017Dünya
İsrail Gazzeyi vurdu: Bölge ateş çemberi... Siren sesleri yükseldi

İsrail Gazze'yi vurdu: Bölge ateş çemberi... Siren sesleri yükseldi

Gazze Şeridi'nden İsrail'in güneyine atılan iki roketin hedefine ulaşmadan Gazze sınırları içinde düştüğü, İsrail'in Askalan ve Shaar Hanegev bölgelerinde ise siren seslerinin duyulduğu bildirildi. İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne savaş uçağı ve tanklarla saldırı düzenlediği öğrenildi.

7.12.2017Dünya
Hürriyet yazarı Taha Akyol, bugün yaşanan tartışma ve Lozan Antlaşmasını yorumladı

Hürriyet yazarı Taha Akyol, bugün yaşanan tartışma ve 'Lozan Antlaşmasını' yorumladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Atina ziyaretine önce Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve ardından Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaşanan 'Lozan' tartışmaları damgasını vurdu. Hürriyet yazarı Taha Akyol, bugün yaşanan tartışma ve 'Lozan Antlaşmasını' yorumladı.

7.12.2017Haber
Çiprasın kullandığı ifade bilgisizlik değil çarpıtma

'Çipras'ın kullandığı ifade bilgisizlik değil çarpıtma'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi Yunanistan ziyareti sırasında Lozan Antlaşması yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Lozan'a atfen Batı Trakya'daki Türk azınlığı gündeme getirdi. Bu ifadenin Lozan'da yer almadığını öne süren Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise Türkiye'deki "Yunan azınlıktan" bahsetti. Konu sosyal medyada tartışma yarattı. Peki Lozan'ın orijinal metni bu konularda ne diyor? Konunun Türkiye'deki en önemli uzmanlarından olan, Lozan'ın hem belgeselini çeken hem de kitabını yazan Hürriyet yazarı Taha Akyol ile tarih yazarı Naci Öncel'e sorduk. İşte cevaplar:

7.12.2017Gündem
Son dakika Erdoğan Putin ile Kudüsü görüşecek

Son dakika! Erdoğan Putin ile Kudüs'ü görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin'in bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon konuşması yapacağını, tarafların ABD Başkanı Donald Trumpın Kudüs ile ilgili açıklamasının ardından Orta Doğudaki durumu görüşeceklerini bildirdi. Öte yandan, Peskov, ABD'nin kararıın Orta Doğu'daki durumu daha karmaşık hale getirecek nitelikte olduğunu söyledi.

7.12.2017Dünya
İsrail karıştı... Çatışmalarda çok sayıda yaralı var

İsrail karıştı... Çatışmalarda çok sayıda yaralı var

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını protesto eden Filistinliler ile İsrail askeri arasında çatışma çıktı. Olayda çok sayıda protestocu yaralandı.

7.12.2017Dünya
Google, Kudüsü İsrailin başkenti yaptı

Google, Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' yaptı!

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımasında sonra, Amerikan Google ve Rus Yandex harita uygulamaları Kudüs'ü başkent olarak göstermeye başladı.

7.12.2017Dünya
Bir ülkeden daha flaş İsrail açıklaması

Bir ülkeden daha flaş İsrail açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vermesinin ardından AB üyesi Çekya'dan da benzer bir açıklama geldi.

7.12.2017Dünya
Yıldız Tilbeden çok sert Kudüs tepkisi

Yıldız Tilbe'den çok sert Kudüs tepkisi

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi kararına sanatçılar da tepki gösterdi. Yıldız Tilbe ve İbrahim Tatlıses sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan tepkilerini dile getirdiler.

7.12.2017Magazin
Dünya ayağa kalktı... Putinin tavrı ne olacak

Dünya ayağa kalktı... Putin'in tavrı ne olacak?

Trump'ın dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararının ardından şu ana kadar sessizliğini koruyan Putin ve Rusya'nın tavrının ne olacağı da merak konusu...

7.12.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Eski zamanları yad edelim biraz da

Bugün sıradışı bir şeyler karalamak istedim.

16.03.2019

Cübbeli ve fesli, Mehmet Akif'e neden saydırıyor

İslamcı kesimin bir bölümünde, İstiklal Marşımızın sözlerinin yazarı Mehmet Âkif Ersoy’a karşı bir saldırı başladı.

9.01.2019

Sevgili Nagehan, Balkan göçmenine inanmadın Suriyeli göçmeni dinle

Yılbaşı gecesi Taksim’de yaşananlarla ilgili görüşümü aynen şöyle özetlemiştim:

8.01.2019

Yozgat-Sarıkaya’da Roma hamamına isim ve slogan aranıyor

Hafta sonu Yozgat’a gittik, Sarıkaya ilçesindeki Roma hamamının tanıtımı için...

23.11.2018

Ankara’da reform havası?

DARON Acemoğlu dünyada en çok alıntı yapılan on iktisatçıdan biridir, Nobel’e de aday görülüyor. İlmiyle de, şahsiyetiyle de saygın bir isim.

1.07.2018

Aday tespitinde hangi kriterler kullanıldı?

BEYOĞLU’nda AKP’nin ‘baş belası’ olarak nitelendirilen eski CHP Beyoğlu Meclis üyesi, 3. bölge milletvekili adayı Saim Gül, aday tespitindeki kriterlere isyan ediyor.

23.05.2018

Milli Mücadele’yi yeterince biliyor musunuz?

Başlıktaki soruya yanıtım hayır. Taha Akyol’un ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922’ isimli kitabını okuduğumda bu konuda bilgilerimizin yüzeysel olduğunu fark ettim.

13.04.2018

İdam niye yok?

BAŞBAKAN Yardımcısı Recep Akdağ çocuk istismarı ve cinayetleri hakkında getirecekleri cezaları açıkladı. Akdağ başkanlığındaki komisyonun öngördüğü cezalar hakikaten hayli ağırlaştırılmıştır.

11.04.2018

Kürt’e sövmemiş adayı destekleyebiliriz

HDP’nin, bir davette karşılaştığımız güvenilir bir ismine sorduk: Yerel seçimlerde CHP ile birliktelik olacak mı?

5.04.2018

AİHM’den ifade özgürlüğü ayarı

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) gazeteci-yazarlar Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararları, gazeteci tutuklamaları meselesi açısından yepyeni bir durum yaratmış bulunuyor.

21.03.2018

Otorite çağı

İTALYA seçimlerinde neofaşistler ciddi bir seçim başarısı kazandılar. Aslında dünyada otoriter popülist sağ ve sol akımlar güçleniyor, sandıklardan popülist liderler çıkıyor.

5.03.2018

Haçlı Avrupa!

AVRUPA Birliği için miting meydanlarında söylenenler yedi düvele meydan okuma hamaseti yaratmak içindi; artık diplomasi zamanı.

8.02.2018

Afrin harekâtının ikinci safhası ne getirir

ESKİ Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, geçen cuma akşamı Taha Akyol’un CNN Türk’teki “Eğrisi Doğrusu” programında Afrin harekâtından söz ederken bir ara şehir merkezlerinde yürütülen terör harekâtlarının zorluklarına değindi.

29.01.2018

Afrin harekâtı

TÜRKİYE Afrin operasyonunda kararlı, muhtemelen arkasından Menbiç operasyonu gelecek.

18.01.2018

Hukukçunun mektubu

SAYGIN hukukçularımızdan Prof. Sami Selçuk benim ‘Tutuklu Gazeteciler’ başlıklı yazım üzerine bir mektup gönderdi.

9.01.2018

Rutin haberde fark yaratmak

BİRLEŞİK Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Prens Abdullah bin Zayed geçen hafta, Birinci Dünya Savaşı döneminde Medine’yi ve kutsal emanetleri korumak için hayatını tehlikeye atan Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan’la ilgili çirkin bir tweet’i takipçileriyle paylaştı.

24.12.2017

Batı Trakya Türkleri’nin üzerindeki ağır baskı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan ziyaretine Lozan tartışması damgasını vurdu.

10.12.2017

Önce Türkiye

TRUMP niye böylesine akılsızca bir iş yaptı sorusuna cevap veren aklı başında insanlar, onun iç politika hesaplarına dikkat çekiyor.

7.12.2017