MENÜ

Süryani

Süryani ile ilgili tüm haberleri, son dakika Süryani haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Süryani haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.874 Süryani haberi bulunmuştur.

Süryani Haberleri

Hülya Avşar konuğu Kezban Hatemi kimdir

Hülya Avşar konuğu Kezban Hatemi kimdir?

Hülya Avşar’ın bu haftaki konuğunun Kezban Hatemi olduğu duyuruldu. Kezban Hatemi, üniversitede hocalığını yapan hukuk profesörü Hüseyin Hatemi’yle 46 yıldır süren evliliğini de programında anlattı. Peki Hülya Avşar konuğu Kezban Hatemi kimdir?

15.03.2018Televizyon
Asırlık dövme geleneği günümüze taşındı

Asırlık dövme geleneği günümüze taşındı

Mardin’in dövme geleneği ve kültürünü kitaplaştıran Görsel Sanatlar Öğretmeni Sibel Abiç’in çalışması sergiye dönüştü. ‘Sonsuza ‘DEQ’ Değerlerimiz’ adlı sergi Mardin Müzesi’nde düzenlendi.

12.03.2018Eğitim
Coşkun Sabah kimdir Coşkun Sabah kaç yaşında ve nereli

Coşkun Sabah kimdir? Coşkun Sabah kaç yaşında ve nereli?

Türk müzik dünyasının önemli isimlerinden olan Coşkun Sabah, en çok merak edilen ve araştırılan isimlerden biri. Zaman zaman magazin basınında yer alan haberlerle tekrar gündem olan Coşkun Sabah'ın hayranları, ünlü sanatçı hakkında merak ettikleri konuları internette araştırıyor. Peki Coşkun Sabah Kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

6.03.2018Magazin
Kadınlar Günü açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahalesi: 15 gözaltı

Kadınlar Günü açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahalesi: 15 gözaltı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında İstanbul'da 8 Mart Platformu tarafından Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda miting düzenlendi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı mitingde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, konuşma yaptı. Ankara'da ise açıklama yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. 15 kişi gözaltına alındı.

4.03.2018Gündem
Sözel ve Sayısal ile alan bölümler ve meslekler nelerdir

Sözel ve Sayısal ile alan bölümler ve meslekler nelerdir?

Üniversite sınavı için çalışmalarına son sürat devam eden öğrenciler, sınav başvurusu esnasında sözel, sayısal ve eşit ağırlık mesleklerine göre bir değerlendirmede bulunacak. Hangi alandan sınava girileceği eşit ağırlık, sözel ve sayısal bölümleri değerlendirmelerinin ardından yapılacak. Peki, sözel, eşit ağırlık ve sayısal meslekleri arasından hangi bölümler yer alıyor? İşte, dönem ilerlerken öğrencilerin merakla araştırdığı bölümler ve meslekler listesi

8.02.2018Eğitim
Süryanilere mal varlıkları iade ediliyor

Süryanilere mal varlıkları iade ediliyor

TORBA tasarıdan “Süryani Cemaati” sürprizi çıktı.

6.02.2018Ekonomi
PKK Suriyenin kuzeyindeki Hıristiyanları kaçırıyor

PKK Suriye'nin kuzeyindeki Hıristiyanları kaçırıyor

Terör örgütü PYD/PKK'nın, Suriye'nin kuzeydoğusunda Süryanileri kaçırdığı ve bazılarını zorla silah altına aldığı bildirildi.

1.02.2018Dünya
Küçük Rum köyünden küçük Erzincan’a

Küçük Rum köyünden küçük Erzincan’a

Eski bir İstanbul semtinin güzel isimli sokaklarını gezmek, bitpazarından antika alışverişi yapmak, Erzincanlıysanız memleket özlemini dindirmek, maneviyatı kuvvetli bir tura çıkmak... Feriköy’de hepsine cevap var.

Sırrı Süreyya Önderden Hasip Kaplana sert yanıt

Sırrı Süreyya Önder'den Hasip Kaplan'a sert yanıt

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hasip Kaplan'ın "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek" açıklamalarına cevap verdi. "İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder" diyen Önder, HDP'nin yeni eşbaşkanını seçerken Kürtlüğüne ya da Türklüğüne bakmayacaklarını söyledi. Açıklamasıyla tepki çeken Hasip Kaplan ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan istifa ettiğini duyurdu.

10.01.2018Gündem
Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

MARDİN'in Nusaybin ilçesi Bagok Dağı eteklerinde bulunan ve konumu ile manzarası nedeniyle Trabzon'daki Sümela Manastırına benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Roma döneminde inşa edilen ve 1970 yılında görev ylapan rahibin ölmesi ile kapanan Mor Evgin Manastırı, 2011 yılında Midyat'tan giden Süryani Başrahip Raban Yakim Unfal girişimiyle ibadete tekrar açıldı. Bagok Dağı eteklerinde Suriye ve Mezopotamya ovasına hakim bir noktada kurulan manastırın Süryaniler için ikinci Kudüs olarak görüldüğünü anlatan Başrahip Unfal, Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs'e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Yeni yeni cemaatimiz, yerli ve yabancı turistler manastırımıza geliyor dedi. Nusaybin ilçesi sınırlarlarında bulunan Bagok Dağı eteklerinde Roma döneminde inşa edilen, konumu ve manzarası itibariyle Trabzon'daki Sümela Manastırına benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı 41 yıl kapalı kalmasından sonra 2011 yılında yeniden ibadete açıldı. 1970 yılında Manastır rahibinin hayatını kaybetmesi ile kapanan ve 41 yıl sonra Mardin'in Mityat ilçesinden başrahip atanhması ile yeniden açılan Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Mardin'deki diğer manastırlardan mimari açıdan daha farklı olan ve Türkiye'deki en büyük klise çanının bulunduğu Manastır, Süryaniler için ikinci Kudüs olarak ta biliniyor. Nusaybin ilçesine 25 kilometrelik bir uzaklıkta Bagok Dağı'nın eteklerinde bulunan Manastır, aynı zamanda Süryaniler için hacı olmak için Kudüs'e giderken ibadetlerinin bir kısmını yaptıkları manastır olarak hizmet veriyor. 1970 yılında son rahip Raban Lahdo Örz'ün vefatından sonra manastırın 2011 yılına kadar boş kalan manastırda şu anda 1 rahip ve 1 öğrenci olmak üzere toplamda 2 kişi hizmet veriyor. Manastırın Süryani cemaati açısından önemi hakkında bilgiler veren ve Manastırdaki tek din adamı olarak gece gündüz ibadet eden Baş Rahip Raban Yuyakim Unfal, Mor Evgin Manastırının Süryani cemaatinin en eski ibadet yerlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Mor Evgin manastırının Mardin merkezdeki Deyrülzaferan ve Midyat'taki Mor Gabriyel manastırlarından daha eski bir manastır olduğunu anlatan Unfal, Burası sadece Süryaniler için değil memleketimiz içinde bir zenginlik. Süryaniler için ikinci Kudüs olarak bilinir. Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs'e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Burası daha keşfedilmemiş bir yer. Manastırımızın kapısı açık olduğu için çok mutluyuz ve Allaha şükür ediyoruz' dedi.

3.01.2018Haber
Mardinin Sümela Manastırı ibadete açıldı

Mardin'in Sümela Manastırı ibadete açıldı

Mardin Nusaybin'de Bagok Dağı eteklerindeki 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı 41 yıl aradan sonra yeniden açıldı. Manastır 1970 yılında rahip Lahda Öz'ün ölümünren sonra kapanmıştı. Hacı olmak için Kudüs'e giden Süryanilerin ibadet için kurdukları manastır Türkiye'deki en büyük kilise çanına sahip.

3.01.2018Keyif
Güneydoğu’nun Sümelası keşfedilmeyi bekliyor

Güneydoğu’nun Sümelası keşfedilmeyi bekliyor

Mardin’de Bagok Dağı eteklerinde bulunan, konumu ve manzarası nedeniyle Trabzon’daki Sümela Manastırı’na benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor.

2.01.2018Gündem
1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

MARDİN’in Nusaybin İlçesi'nde Bagok Dağı eteklerinde bulunan, konumu ve manzarası nedeniyle Trabzon’daki Sümela Manastırı’na benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Roma Dönemi’nde inşa edilen ve 1970 yılında görev yapan rahibin ölmesi ile kapanan manastır, 2011 yılında Midyat’tan giden Süryani Başrahip Raban Yakim Unfal’ın girişimiyle tekrar ibadete açıldı. Suriye ve Mezopotamya ovasına hâkim bir noktada kurulan manastırın Süryaniler için ikinci Kudüs olarak görüldüğünü anlatan Başrahip Unfal, "Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs’e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Yeni yeni cemaatimiz, yerli ve yabancı turistler manastırımıza geliyor" dedi.

2.01.2018Gündem
Suriyeli aşiretler  Reyhanlı’da  toplandı

Suriyeli aşiretler Reyhanlı’da toplandı

SURİYELİ 55 aşiretin lideri 9 Aralık’ta İstanbul’da yaptığı toplantının ikincisini Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirdi.

25.12.2017Dünya
Suriyeli 55 aşiretin Türkiye buluşması

Suriyeli 55 aşiretin Türkiye buluşması

Suriyeli 55 aşiretin lideri 9 Aralık'ta İstanbul'da yaptığı toplantının ikincisini Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirdi.

25.12.2017Gündem
Hayalinizdeki bölüm hangi puan türünde

Hayalinizdeki bölüm hangi puan türünde?

YÖK, YKS’de lisans programlarının puan türlerini yayınladı. Puan türleri Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal ve DİL olarak LYS’ye göre çok daha sade bir hale geldi. Peki, hayalinizdeki lisans programı hangi puan türünde? Hürriyet Eğitim, 2017’de üniversitelerdeki tüm programların puan türlerini araştırdı.

23.12.2017Eğitim
Mor Gabriel Manastırı için flaş gelişme

Mor Gabriel Manastırı için flaş gelişme

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun, Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı'na ait taşınmaz mallarla ilgili Maliye Bakanlığı'nda, masabaşında hata yapıldığını belirterek, bunların hak sahiplerine iade edileceğini söyledi. Açıklama, Süryani Cemaati'nde sevinçle karşılandı.

22.11.2017Gündem
Türk-Fransız Edebiyat Ödülü Sebastien de Courtois’nın

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü Sebastien de Courtois’nın

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, başkent Paris’te düzenlenen törenle ‘Boğaziçi’nden Mektuplar’ adlı romanıyla Sebastien de Courtois’ya verildi.

21.11.2017Dünya
Bir okulda üç öğrenci

Bir okulda üç öğrenci

Türkiye’de 24 azınlık okulu ayakta kalmaya çalışıyor. En çarpıcı örneklerden biri Büyükada’daki Rum İlkokulu. Bir zamanlar onlarca öğrencinin bahçesinde koşuşturup oynadığı okulda bugün sadece üç öğrenci var. Türkiye’deki azınlık okullarının temsilcileri Hürriyet’e konuştu.

18.11.2017Gündem
Yeşilköye kiliseyi onayladı

Yeşilköy'e kiliseyi onayladı

MÜLKİYETİ Büyükşehir Belediyesi’nde olan Yeşilköy’deki eski Latin Katolik Mezarlığı’na yapılacak Süryani Kilisesi için Papa’dan onay çıktı.

14.11.2017Gündem
Baskılar yüzünden adaylıktan çekildi

Baskılar yüzünden adaylıktan çekildi

Belçika’da Sosyalist Parti, Brüksel Bölge Milletvekili Şevket Temiz’i, Brugmann Üniversitesi Hastanesi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday gösterdi. Ancak partisinin aksine 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını kabul etmeyen Temiz, büyük bir baskıya maruz kalınca, adaylıktan çekildi.

7.11.2017Dünya

Yazar Sonuçları

48 saatte Kuzey Mezopotamya şehri Mardin’e yolculuk

Hayallerin ovaya bakınca derinliklerde olduğu, damda yattığında yıldızların dokunacak kadar yakın olduğu bir memleket Mardin. Bu kadar özel bir coğrafyada sokaklarda kaybolmak, esnafıyla sohbet etmek, tepeden bir Mardin’e bakmak öyle güzel hatıralar bıraktı ki, şuan da siz de bu yazının sonunda heveslenin ve Mardin’e bilet bakmaya başlayın diye sizlerle paylaşmak istiyorum.

23.02.2018

KCK...

GENELKURMAY açıklamalarında dikkatinizi çekiyor mu, Zeytin Dalı harekâtı hakkında bilgi verirken çeşitli terör örgütlerinin adlarını sayıyor: “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör unsurlarına karşı...”

6.02.2018

Mahmutbey’de bir vaha

Son yıllarda İstanbul’da birbiri ardına Anadolu mutfaklarından esinlenen, yerel, mevsiminde ürünler kullanan restoranlar açılıyor. Ancak bu restoranların büyük bir bölümü şeflerin geleneksel yemekleri yorumladıkları mekanlar.

2.02.2018

Urfa'da tarih yeniden canlanıyor

“Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında Urfa’yı ziyaret ettim. Çiğköftenin anavatanı, sadeyağın memleketi, isot diyarı şehrin tarihi dokusuna da, yöreye has lezzetlerine de hayran kaldım.

27.01.2018

‘Aziz Sancar’dan yeni ödüller bekliyoruz’

GEÇEN hafta Hilton İstanbul Bomonti’de bir tören vardı; ‘DNA onarımının mekaniksel çalışması’ üzerine 2015 Nobel Kimya Ödülü’nün üçüncü replikası Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça’ya verildi. Törende açış konuşmasını yapan MAREV Genel Başkanı Av. Haluk Eldem şöyle konuştu:

24.01.2018

10 adımda Mardin'e giriş

“Gündüzü seyranlık gecesi gerdanlık” derler Mardin için… Taşın başkenti derler… Hoşgörü kenti derler… Dahası da var ama ne yazsam bir şeyler eksik kalacak. Çünkü Mardin kısacık cümlelere, sloganlara indirgenebilecek bir kent değil. Mardin zenginliğinin keşfetmekle bitmeyeceği derin mi derin bir kültür mirası. Benim önerilerimi başlangıç olarak alın ve Mardin’i her şeyiyle keşfetmek isterseniz, bu rotadaki noktaları 3-4 katıyla çarpmanız gerektiğini, görülecek yer listesinin uzayıp gittiğini unutmayın…

23.01.2018

Bu manastırın ilk harcında ceylan sütü var

YENİGÜN İnşaat’ın ortağı Edip Yenigün, Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan’ın önderliğinde Kasr-ı Nehroz’da gerçekleşen “Midyat Çalıştayı”nda beni Üçköy’ün muhtarı Maroge Çınar’la tanıştırdı.

16.12.2017

Bir bağ bozumunun ardından Harput...

Türkiye’nin dört bir yanı tarihin, doğanın, gastronominin birleşiminden oluşan muhteşem üçlünün ev sahibi! Ve gezdikçe, gördükçe nasıl lütuf gibi bir ülkede yaşadığınızı yeniden anlıyorsunuz. Yıllar önce gitmiş ve bir tarih kenti Harput’tan çok etkilenmiştim. Sonbaharda bu kez bağbozumu vakti gittim Harput’a. Harput’u tekrar gezmek, hatırlamak iyi geldi. Ve yolunuz düşerse diye değil yolunuzu düşürün diye size de yazmak istedim.

24.11.2017

Mardin lezzet durakları

Bir masal diyarını anımsatan Mardin geçmişi, tarihi eserleri, dar sokakları ve birbirinden lezzetli yemekleriyle insanın aklını başından alıyor. Kendine has mimarisi ve farklı dinlerin bir arada yüzyıllardır kardeşçe yaşaması, bir yanda ezan okunurken diğer yanda çanların çalması gibi güzellikler kendine çekiyor. Uzun zamandır gitmeyi kafaya koyduğum bir yerdi Mardin. Sonunda arkadaşlarla ani bir planla geçtiğimiz hafta sonu Mardin’e gitmeye karar verdik ve kendimizi bu mistik şehirde bulduk. Mardin’de geçirdiğimiz üç gün boyunca gerek Süryani yemekleri, gerek et ağırlıklı Mardin yemekleri olsun tattığımız çoğu şeyi çok beğendik. İşte size Mardin lezzet durakları…

23.11.2017

NATO haddini aştı

NORVEÇ’te yapılan NATO tatbikatında, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşman taraftaki hedefler arasına konulması büyük bir skandaldır.

19.11.2017