MENÜ

Süryani

Süryani ile ilgili tüm haberleri, son dakika Süryani haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Süryani haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.874 Süryani haberi bulunmuştur.

Süryani Haberleri

Suriye'de Hristiyanlar terör örgütü YPG/PKK'yı protesto etti: Okulumuzu geri istiyoruz!

Suriye'nin kuzeyinde Haseke ilinde terör örgütü YPG/PKK tarafından okulları kapatılan Hristiyanlar, terör örgütünü protesto etti.

28.08.2018Dünya
Türkiyedeki azınlık cemaatlerinden ortak açıklama

Türkiye'deki azınlık cemaatlerinden ortak açıklama

Azınlık cemaatlerinin temsilcileri, Türkiye'de farklı din mensuplarına baskı yapıldığı yönündeki iddiaları ortak bildiriyle yalanladı.

31.07.2018Gündem
Azınlıklara ibadethane müjdesi

Azınlıklara ibadethane müjdesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Vakıflar Meclisi'nin aldığı kararla, genel müdürlüğün idaresindeki kilise, sinagog gibi ibadethanelerin azınlık vakıflarına bedelsiz olarak tahsisinin önü açıldı. Karar kapsamında ilk olarak İstanbul Taksim'deki Sacre Coeur (Kutsal Kalp) Kilisesi, Süryani Katolik Kilisesi Vakfı'na 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildi.

20.07.2018Gündem
Irkçılığa karşı formalı duruş

Irkçılığa karşı formalı duruş

Türk asıllı oyuncu Jimmy Durmaz’a yapılan hakaret sonrasında Durmaz’ın formasını giyip ırkçılığa tavır koyan İsveç Spor Bakanı Annika Strandhall: “Ayağa kalkıp nasıl bir toplum istediğimizi söylemek bizim sorumluluğumuz.”

30.06.2018Dünya
Türkiye kökenli oyuncu ölüm tehditleri aldı İsveçli bakan Durmaz için bunu yaptı

Türkiye kökenli oyuncu ölüm tehditleri aldı! İsveçli bakan Durmaz için bunu yaptı!

Türkiye kökenli İsveçli futbolcu Jimmy Durmaz'ın Almanya'ya maç kazandıran faulünün ardından ırkçı sözlere maruz kalmasına siyaset dünyasından tepki geldi. Spor Bakanı Strandhäll, parlamentoda Durmaz'ın formasını giydi.

28.06.2018Dünya
10 adımda Mardin

10 adımda Mardin

Bol tarımsal faaliyetli, tarihli, kültürlü, yemekleri baştan çıkarıcı, el sanatları harika ve mimarisi dünyada sayılı olan muhteşem şehir Mardin her yıl çok fazla turist çekmekte. Detaylar haberimizde...

26.06.2018Seyahat
Son dakika... Erdoğandan Mardinlilere: Şimdi size bir müjde veriyorum

Son dakika... Erdoğan'dan Mardinlilere: Şimdi size bir müjde veriyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin mitinginde konuştu. Erdoğan, Kandil'e düzenlenen operasyona ilişkin, "Afrin bitti sırada Kandil var. Nerede Türkiye'ye taciz var biz tepelerine bineceğiz." dedi. Mardinlilere 'Size şimdi bir müjde veriyorum.' diyen Erdoğan, "Bir millet bahçesini Mardin'imize kavuşturuyoruz. Anne baba yavrularımız gideceksiniz o millet bahçesinde yatıp yuvarlanacaksınız." ifadelerini kullandı.

20.06.2018Gündem
Bakan ‘mümkün değil’ dedi ama...

Bakan ‘mümkün değil’ dedi ama...

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, 1915 olaylarına ilişkin ‘Ermeni ve Süryani soykırım’ iddialarını şu aşamada kabul edemeyeceklerini söyledi.

8.06.2018Avrupa
Türkiyeden ABDnin o raporuna sert tepki

Türkiye'den ABD'nin o raporuna sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan 2017 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'na tepki gösterdi.

30.05.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: Kadir Gecesine yetiştirmeye çalışıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: "Kadir Gecesi'ne yetiştirmeye çalışıyoruz"

İstanbul'un Fethi'nin 565'inci yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen görkemli bir törenle kutlandı. Törende bir konuşma yapan Erdoğan, "Çamlıca Camisi'ni inşallah Kadir Gecesi'ne yetiştirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

29.05.2018Gündem
Mor Gabriel Manastırı için son dakika gelişmesi

Mor Gabriel Manastırı için son dakika gelişmesi

Önce Hazine ardından Diyanet ve vakıflara devredilen kilise ve manastırların tapuları Süryanilere verildi. Süryaniler'e ait kilise, manastır ve mezarlıklardan oluşan 50 taşınmazın tapuları Mor Gabriel Manastırı Vakfı'na teslim edildi.DHA-Flaş Haber - Türkiye-Mardin -

23.05.2018Gündem
Mardin’de bir kilise daha ibadete açıldı

Mardin’de bir kilise daha ibadete açıldı

Mardin'de 1860 yılında yapılan ve 3 yıl önce restorasyon için ibadete kapatılan Süryani Katolik Meryem Ana Kilisesi, yapılan restorasyondan sonra şehir merkezindeki 8’inci kilise olarak ibadete açıldı.

10.05.2018Gündem
Mardinde Süryani Katolik Meryem Ana Kilisesi ibadete açıldı

Mardin'de Süryani Katolik Meryem Ana Kilisesi ibadete açıldı

Mardin'de 1860 yılında yapılan ve 3 yıl önce restorasyon için ibadete kapatılan Süryani Katolik Meryem Ana Kilisesi, yapılan restorasyondan sonra şehir merkezindeki 8'inci kilise olarak ibadete açıldı.

10.05.2018Haber
Mardin Bienali: Ruhani ve büyülü

Mardin Bienali: Ruhani ve büyülü

‘Sözden Öte’ ortak başlığı altında düzenlenen 4. Mardin Bienali, sadece turistlerin değil bölge halkının da kenti başka bir açıdan keşfedebileceği bir sanat rotası sunuyor. Mardin’in kendine has havasının, bienaldeki işleri ruhani ve büyülü bir mercekten geçirerek izleyiciye gösterdiği kesin.

10.05.2018Kitap Sanat
Manastırda 100 yıl sonra mum yakıldı

Manastırda 100 yıl sonra mum yakıldı

BATMAN'ın Gercüş ilçesine bağlı Arğıca köyünde bulunan Aziz Aho Manastırı, 100 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. Vali Ahmet Deniz, ?Bizler Farlılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz dedi. Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde 6'ıncı asırda yapılan ve 100 yıldır harabe haline gelen Aziz Aho Manastırı yeniden onarılarak ibadete açıldı. Açılışa, Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, Vali Ahmet Deniz, Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, Rahip Daniey Savcı ve Arıcalı olan Avrupa'da yaşayan Süryaniler ile müslümanlar katıldı. Süryani kadınlar, Manastıra gelen protokolü zılgıtlarla karşıladı. Vali Ahmet Deniz, yaptığı konuşmada Bir çok medeniyette ev sahipliği yapmış, Yunus Emre'nin, Hacı Bektaşi'nin, Mevlana'nın sevgi hoşgörü tohumlarının atıldığı bir coğrafya. Bizler farklıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Çünkü, bir cihan imparatorluğu üzerinde yaşıyoruz. Elbette farklıklarımız olacak. Farklı dine mensup, farklı dillere mensup, farklı etnik yapıya mensup önemli olan birliğimiz beraberliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm vatandaşlarımızın ibadet etme özgürlüğüne sahip çıkıyoruz. Dünyanın da buna ihtiyacı var. Türkiye'de bunu görebiliyorsunuz. İşte Arıca köyümüzde Manastır açıyoruz. Bir çok Anadolu şehrinde Kilise, Cami, Sinagog yan yanadır. Dünyanın da buna ihtiyacı var. Bu sevgiye, bu hoşgörüye kucaklamaya ihtiyacı var. Bu coğrafyanın da buna ihtiyacı. Hayırlı olsundedi. Gercüş Arıca köyü Aziz Hamo Manastırının açılışına katılan Rahip Daniel Savcı ise, bugüne kadar Aziz Aho Manastırı yıkık dökük ve harabe durumdaydı. Son yıllarda bu köyden olan Süryaniler bu Manastırı hizmete girmesini istedi. Çünkü, binanın yapılması 6'ıncı asrın başlarında dayanıyor. Maalsef geçmişe yönelik çok kalıntı kalmamış ama en azında burada ayin yapılan bir bölümünü olduğu gibi kalmıştı. Manastırının ayakta alan duvarları 6'ıncı asıra aittir. Bu Manastır, özelikle Arıca'lı köyü, Avrupa'da kalan Süryaniler ve devletin katkılarıyla yeniden inşa edildi. Bu Manastırının bugüne gelmesi için devlet yetkilileri elinden gelen her şeyi yaptılar. Ayrıca Süryani cemaati de Manastırının yapımı için katkılarda bulundular. Manastırının yapımım tamamladığı için açılışı için toplandık. Bugünkü açılışa özellikle Arıca köyünde olan ve Hollanda'da yaşayan Süryaniler'de var. Bugün sevinçliyizdiye konuştu.

17.04.2018Haber
6 şehirde 10 lisanın peşine düştük Türkiye’nin kaybolan dilleri

6 şehirde 10 lisanın peşine düştük! Türkiye’nin kaybolan dilleri

UNESCO’nun yayımladığı ‘Tehlike Altındaki Diller Atlası’na göre Türkiye’de 11 dil kaybolma tehlikesi altında, üç tanesi de çoktan öldü. “Bir dil niçin kaybolur?” sorusunun ve Türkiye’de kaybolma tehlikesi altında olan dillerin peşine düştük; bu dillerin son temsilcileriyle görüştük.

14.04.2018Hürriyet Pazar
‘Kutsal mekanlara yapılan saldırıların hiçbiri kabul edilemez’

‘Kutsal mekanlara yapılan saldırıların hiçbiri kabul edilemez’

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, bu ayın başında saldırıya uğrayan Süryani Ortodoks cemaatine ait Chorweiler semtindeki St. Simon Zaite Kilisesi’ni ziyaret etti.

11.04.2018Avrupa
‘Kutsal mekanlara yapılan saldırıların hiçbiri kabul edilemez’

‘Kutsal mekanlara yapılan saldırıların hiçbiri kabul edilemez’

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, bu ayın başında saldırıya uğrayan Süryani Ortodoks cemaatine ait Chorweiler semtindeki St. Simon Zaite Kilisesi’ni ziyaret etti.

11.04.2018Avrupa
Süryani kilisesine altı ayda 3. saldırı

Süryani kilisesine altı ayda 3. saldırı

Almanya’nın Köln kentinde Süryani-Ortodoks cemaatine ait St. Simon Zaite, kilisesinin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce saldırıya maruz kaldığı bildirildi.

10.04.2018Avrupa
İstanbulun en ünlü kuyumcusu Sait Koç son yolculuğuna uğurlandı Metrelerce kuyruk oluştu

İstanbul'un en ünlü kuyumcusu Sait Koç son yolculuğuna uğurlandı! Metrelerce kuyruk oluştu

İstanbul'un en ünlü ve en köklü kuyumcusu Sait Koç kanser tedavisi gördüğü hastanede cumartesi günü hayatını kaybetmişti. Koç bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde metrelerce kuyruk oluştu.

3.04.2018Ekonomi
Fransanın skandal hamlesine Türkiyeden sert tepki...

Fransa'nın skandal hamlesine Türkiye'den sert tepki...

Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna başından bu yana sıcak bakmayan ve açıkça eleştirmekten kaçınmayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. Macron, Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in Eş Başkanı Asya Abdullah’ın da aralarında bulunduğu bir heyeti Elysee Sarayı’nda kabul etti. Fransa'nın Menbiç’e asker göndereceği belirtilirken Macron'un terör örgütü YPG'ye destek garantisi verdiği öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Fransa'nın terör örgütü SDG ile Türkiye arasında arabuluculuk yapma isteğiyle ilgili olarak, 'Ciddiyetten uzak bir yaklaşım.' ifadelerini kullandı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da "Fransa'nın PYD/YPG/YPJ'ye destek garantisi teröre destektir. Terör örgütlerine dost olan Türkiye'nin dostluğunu kaybeder" dedi.

29.03.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Suyu bulan adam

İKİ yıl önce bu aylardı..

25.08.2018

Mezopotamyalı kadınlar dünyanın kaderini değiştirecek

Mardin ülkemizde en etkilendiğim toprakların başında geliyor... Ve o şahane toprakların bize hediyesi Ebru Baybara Demir..... Memleket ve başarı sevdalısı bu girişimci kadını tanıdıkça daha da saygı duyuyorum... Yaptıkları yapacaklarının habercisi. Titiz, akıllı, özenli bir anne, dünyalı bir şef, gurur duyulası bir eş ve evlat...

31.07.2018

Mardin Meryem Ana Kilisesi’ndeki tablo Raphael’in olabilir mi?

Sanat dünyasının kalbi geçen hafta tam anlamıyla Mardin’de attı. 4 Mayıs’ta açılan 4. Mardin Bienali ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ndeki Ai Weiwei sergisi sanatçısından galericisine, koleksiyonerinden meraklısına ve gazetecisine aklınıza gelebilecek hemen herkesi Mardin’e çekmişti.

10.05.2018

Bienal bir şehre bu kadar mı yakışır?

NE mutlu bana ki Mardin Bienali’ni ilk yapıldığı 2010 yılından beri hiç kaçırmadım.

8.05.2018

‘Mülteci ne yaşar ne yaşamaz’

“30 bin imzayla mülteci vekil” başlığı ve Hilal Öztürk imzasıyla dünkü Karar gazetesinin manşetinde yer alan haber “Dur abi, zaten ortalık karışık” şeklinde akıp giden gündemde kendisine ufak da olsa yer açabildi...

2.05.2018

Sinan Akçıl’a bedava sosyal medya hizmeti

İnsanlık hali bu... Diyelim ki eleştiriye çok kızdı, kontrolünü kaybetti ve bir paylaşım yaptı. Hadi menajerini, PR’cısını, sosyal medyacısını, ekibini geçtim. Sinan Akçıl’ı aklıselime davet edecek, “Sinan sil o paylaşımı. Bence gereksiz olmuş” diyecek arkadaşı, dostu da mı yok?

26.04.2018

Taşların oya gibi işlendiği bir kalekent

Anadolu’nun hiçbir kentinde -elbet Antakya’nın hakkını da teslim ederek- camileri, kiliseleri bu kadar iç içe, yan yana göremezsiniz. Mardin’de bu mabedlerin sadece binaları değil, sedaları, duaları da iç içedir.

10.04.2018