MENÜ

Suriyeli öğrenci

Suriyeli öğrenci ile ilgili tüm haberleri, son dakika Suriyeli öğrenci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Suriyeli öğrenci haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.010 Suriyeli öğrenci haberi bulunmuştur.

Suriyeli öğrenci Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABDye Kudüs çıkışı: Rolünü kaybetmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye 'Kudüs' çıkışı: Rolünü kaybetmiştir

Cumhurbaşkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ilişkin, "ABD insanlığın hak, adalet ve hakkaniyet şuuruyla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını bile ihlal etmiş, uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığına zarar vermiş ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir" ifadesini kullandı. Erdoğan İngiltere'de TURKEN Vakfı'nın düzenlediği etkinlikte de ABD'ye tepki gösterdi.

13.05.2018Gündem
Suriyeli gençler YÖS ile üniversiteli olabilecek

Suriyeli gençler YÖS ile üniversiteli olabilecek

Liseyi bitirdikten sonra üniversite hayaline kavuşamayan Cerablus ve Bab'daki öğrencilere yönelik sınav yapmaya hazırlanan Harran Üniversitesi, Afrin için de kolları sıvadı. YAbancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS) başvurular, 1 Mayıs’a kadar sürecek. Sınav ise, 6 Mayıs’ta yapılacak.

24.04.2018Eğitim
Kürsüden iki kez Kasım 2019 vurgusu

Kürsüden iki kez Kasım 2019 vurgusu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dün grup konuşması için Meclis’e geldiğinde gazetecilerin ‘erken seçim’sorularıyla karşılaştı. ‘Bahçeli ile bugün görüşeceğini’ söylemekle yetinen Erdoğan, konuşmasında ise son anayasa referandumuyla gelen değişikliklere değinirken seçimler için iki kez 2019 vurgusu yaptı.

17.04.2018Gündem
Ortak dilleri kodlama

Ortak dilleri kodlama

Refugee (mülteci) ve Coded (Kodlama) kelimelerinden oluşan Re-Coded isimli Amerikan sivil toplum girişimi, savaş mağdurlarına geleceğin mesleği olan kodlamayı öğretiyor. Irak’tan sonra Türkiye’de ilk programlarını birkaç ay önce Şanlıurfa’da başlatan bu girişim, hem mültecilere hem de savaşa sınır yaşayan Türklere yeni iş imkânı yaratacak eğitim veriyor.

15.04.2018Ekonomi
Turkcell gelirinin yüzde 1ini sosyal sorumluluğa ayırıyor

Turkcell gelirinin yüzde 1'ini sosyal sorumluluğa ayırıyor

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, "Dezavantajlı kitlelere fayda sağlamayı ve topluma yatırım yapmayı en önemli öncelik olarak görüyoruz. Turkcell olarak gelirlerimizin yüzde 1’ini topluma katkı projeleri için ayırıyoruz. Bu, karın yüzde 10’una, yaklaşık 150-200 milyon lira arasında bir rakama karşılık geliyor." dedi.

15.04.2018Teknoloji
Yabancı öğrencilere özel sınıf

Yabancı öğrencilere özel sınıf

HRÜ tarafından gelecek yıl kabul edilmesi planlanan Suriye, Filistin ve Mısır uyruklu öğrenciler için özel sınıflar oluşturulacağı belirtildi. Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sarıışık, "Gelecek yıl 50 farklı branşta Suriye, Mısır ve Filistin uyruklu öğrencilere özel sınıflar kurarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceğiz" dedi.

11.04.2018Eğitim
5 Suriyeliden 2si okula gidemiyor

5 Suriyeliden 2'si okula gidemiyor

Türkiye’de yaşayan Suriyeli her 5 çocuktan 2’si okula gidemezken yaş yükseldikçe eğitime erişim de zorlaşıyor. Okullaşma oranı ilkokul seviyesinde yüzde 98’e ulaşmışken, ortaokul seviyesinde yüzde 50’ye iniyor. Lise çağında ise 5 çocuktan 4’ü eğitim alamıyor.

5.04.2018Gündem
Son dakika... Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi sonrası önemli açıklama

Son dakika... Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi sonrası önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" sona erdi. Zirve sonrasında ortak basın açıklaması yapıldı. Üç lider Suriye için toprak bütünlüğü vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Benim asıl üzerinde durmam gereken, şöyle bir teklifim var. Ben bu teklifi daha önce de yaptım. Güvenli bölgede, gerek bizim tarafta gerekse Kuzey Suriye tarafında, güvenli bölgede konut inşası temin edelim diyorum. Bu konut inşasını yapmak suretiyle bu insanları çadırlardan, konteynır kentlerden kurtaralım" dedi.

4.04.2018Gündem
MEB öğretmene şiddete karşı çalışıyor

MEB öğretmene şiddete karşı çalışıyor

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, okul türleri ve sınavla öğrenci alan liselerin duyurulacağı kılavuzun nisanda yayınlanacağını söyledi. Tekin, “İkinci gündemimiz özellikle son günlerde medyada da sık sık yer bulan öğretmene şiddet, bağımlılık ve çocuk istismarı gibi konularda hem bakanımızın talimatıyla kendi çalışmalarımız, hem de hükümetin tedbirleri çerçevesinde oluşturduğumuz eylem planı da sizinle paylaşılacak” dedi.

30.03.2018Eğitim
Liselere geçişte küçük yaşa öncelik

Liselere geçişte küçük yaşa öncelik

YENİ liseye yerleştirme sisteminde Ortaokul Başarı Puanı’nın (OBP) ardından ikinci kriter yaş olarak belirlendi.

28.03.2018Eğitim
Başbakan Yıldırım: Şimdi Afrinde hayat yeniden başlıyor

Başbakan Yıldırım: "Şimdi Afrin'de hayat yeniden başlıyor"

AK Parti Gaziantep Gençlik Kolları Kongresine katılan Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı ile temizlenen Afrin'de yerel yönetimlerin oluşturulduğunu belirterek, "Şimdi Afrin'de hayat yeniden başlıyor" dedi.

24.03.2018Gündem
Hayatlarında ilk defa opera orkestrası gördüler

Hayatlarında ilk defa opera orkestrası gördüler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından yürütülen ve kırsal bölgelerdeki çocuklara opera ile ilgili bilgi vermeyi amaçlayan 'opera atölyesi' çalışması kapsamında terme İlçesi Taşpınar mahallesindeki ilkokul öğrencilere mini opera orkestrası tarafından konser verildi. Hayatlarında ilk defa obua, yan flüt, klarnet, korno, fagot müzik aletlerini gören çocuklar büyük şaşkınlık yaşadı. Suriyeli sığınmacı öğrenci Abdul Fettah Alşey, orkestra şefi olup kollarıyla hareketler yapıp yönetti.

21.03.2018Haber
APye tepki: Çıkıntılık yapıyor

AP'ye tepki: Çıkıntılık yapıyor

Azerbaycan’da ‘6. Küresel Bakü Forumu’ toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ‘Zeytin Dalı’ harekâtıyla ilgili Türkiye’nin Afrin’den çekilmesini isteyen kararına sert tepki gösteren Yıldırım, “AP böyle çıkıntılıkları yapıyor. Koca Avrupa kıtası bölücü terör örgütüne neredeyse teslim oldu” dedi. Yıldırım, soruları şöyle yanıtladı:

16.03.2018Gündem
Başrolü girişim

Başrolü girişim

Moda Sahne’de 12, Sanat Mahal’de 9, DasDas’ta 5, İhtiyaç Haritası’nda da 8 ortağı olan Mert Fırat, oyunculuk kariyeri dışında seri girişimci olarak da ilerliyor. 8 ayda tiyatro, konser ve restoran konsepti DasDas ile 250 binin üzerinde kişiye ulaşan Mert Fırat ve ortakları, İhtiyaç Haritası’nda 350 sivil toplum örgütü ve 70 bin gönüllü ile birlikte çalışıyor...

16.03.2018Ekonomi
Suriyeli öğrenciler için 215 okul

Suriyeli öğrenciler için 215 okul

MEB İnşaat ve Emlak Dairesi ve Proje Uygulama Birimi Başkanı Duman, “Konya’da toplam 5 bin 700 öğrenci kapasiteli okullar inşa edilecek. Bu okullar, kendimiz için ne yapıyorsak aynı tip projeler, aynı kalite, aynı malzeme ve özveriyle yapılacak” dedi. Proje Direktörü Oruç ise, “Yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. Bunların yaklaşık 1 milyon 100 bini, eğitim çağı dediğimiz 5-18 yaş aralığında” diye konuştu.

27.02.2018Eğitim
Türkiyenin mühendis kızları

Türkiye'nin mühendis kızları

Limak Vakfı, Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülen Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'nde yer alan bursiyerler üçüncü kez İstanbul'da bir araya geldi.

26.02.2018Kampüs
Öğrenciler ‘Urfa’ dersiyle gezip öğreniyor

Öğrenciler ‘Urfa’ dersiyle gezip öğreniyor

Şanlıurfa’da ilkokul öğrencileri ‘Şanlıurfa Dersi’ni görüyor. İl milli eğitim müdürlüğü tarafından geliştirilen proje kapsamında dersin kitabı da hazırlandı. Geçtiğimiz eylül ayında okulların açılmasıyla başlayan uygulamayla, öğrenciler önce kentteki müzeler ve tarihi mekanlarla ilgili bilgi ediniyor, ardından öğretmenleriyle birlikte buraları geziyorlar. Zorunlu olan ders için sınav yapılmıyor.

6.02.2018Eğitim
Erdoğan, Yiğitsen açıkla demişti... Kılıçdaroğlundan cevap geldi

Erdoğan, 'Yiğitsen açıkla' demişti... Kılıçdaroğlu'ndan cevap geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ey Bay Kemal, şimdi kongre yapıyorsun. PYD, YPG terör örgütü müdür, yiğitsen açıkla, PKK terör örgütü müdür yiğitsen açıkla” sözlerine Kılıçdaroğlu şöyle cevap verdi: “50 sefer söyledim, bir defa daha söyleyeyim. Meydanlarda, gazetelerde söyledim. Bunlar terör örgütüdür. Ben söyledim. Peki sen gerçekten yiğit misin değil misin? Sen de yiğitsen karşıma çıkarsın Recep Bey, karşıma çıkarsın.”

6.02.2018Gündem
Başbakandan Amerikaya kurşun gibi sözler

Başbakan'dan Amerika'ya kurşun gibi sözler

Başbakan Binali Yıldırım, TSK'nın Afrin'e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili olarak, "Amerika gibi büyük bir ülke, dünyanın süper gücü, bu kadar ordusu var bu kadar imkanı var. Üç beş tane caniye, alçak terör örgütüne muhtaç bir ülke mi? Bu nasıl izah edilecek?" dedi.

27.01.2018Gündem
Yıldırımdan net mesaj: Türkiye buna müsaade etmez

Yıldırım'dan net mesaj: Türkiye buna müsaade etmez

Başbakan Binali Yıldırım "Hatırlarsanız birkaç gün önce 'Türkiye’nin güney hudutlarında 30 bin kişilik bir ordu oluşturuyoruz' diye açıklama yaptılar. Bu ne demek? Türkiye’nin güney sınırları NATO sınırları. Şimdi NATO sınırlarını tehdit görüp, bir NATO ülkesinin bir ordu oluşturmasının izahını ben anlayamıyorum. Bu açık bir düşmanlıktır. Yani güney sınırlarımızdan Akdeniz’e kadar bir şer koridoru, bir sözde terör devleti oluşturma çabasından başka bir şey değil bu. Bu açık seçik görülüyor. Türkiye bu kepazeliğe, bu aymazlığa müsaade etmez. Bunun arkasında kim olursa olsun, gücü ne olursa olsun, ismi ne olursa olsun. Türkiye buna müsaade etmez" dedi.

26.01.2018Gündem
Eskiden ‘acı vatan’dı, şimdi ‘ikinci vatan’

Eskiden ‘acı vatan’dı, şimdi ‘ikinci vatan’

Bir iş kurup bir ev ya da traktör alacak kadar para biriktirip geri döneceklerdi, ‘ömürlük misafir’ oldular. Nebil Özgentürk bu kez; bundan 57 yıl önce Frankfurt’tan Berlin’e, Köln’den Düsseldorf’a, bir ‘umut yolcusu’ olarak varanların hikâyelerini aktarıyor. Özgentürk’le yeni belgeseli ‘Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri’ni konuştuk...

Yazar Sonuçları

Gökyüzü herkesindir

Ayşe Toprak imzalı belgesel ‘Mr. Gay Syria’, İstanbul’da yaşayan bir grup Suriyeli eşcinsel mültecinin zorluklarla dolu hayatlarına göz atıyor. Film, karakterlerin kimi noktalardaki çıkışsızlığını, umut ve umutsuzluğunu, ruh hallerini gerçekçi ve etkileyici bir dille aktarıyor.

11.05.2018

İstiklal caddesinin barometresi Pera Müzesi

İSTİKLAL Caddesi’nin çılgın kalabalığından kaçmak istediğimde Pera Müzesi’ne sığınırım.

3.02.2018