MENÜ

Suriyeli öğrenci

Suriyeli öğrenci ile ilgili tüm haberleri, son dakika Suriyeli öğrenci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Suriyeli öğrenci haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 986 Suriyeli öğrenci haberi bulunmuştur.

Suriyeli öğrenci Haberleri

Suriyeli çocuklar Milli Eğitim sistemine dahil oluyor

Suriyeli çocuklar Milli Eğitim sistemine dahil oluyor 

Suriye’den Türkiye’ye göç eden eğitim çağındaki Suriyelilerin devam ettiği geçici eğitim merkezleri önümüzdeki üç yıl içinde aşama aşama kapatılarak, oradaki öğrenciler MEB’e bağlı okullarda eğitimlerine devam edecek. Suriyeli öğrencilerin istedikleri takdirde seçmeli olarak kendi dil ve kültürlerini ihtiva eden dersleri de alabileceği belirtildi.

18.01.2017Eğitim
“Suriyeli öğrenciler için açık lise çalışması sürüyor”

“Suriyeli öğrenciler için açık lise çalışması sürüyor”

MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Türkiye’de şu an itibariyle geçici eğitim merkezlerinde 326 bin, okullardaysa 172 bin Suriyeli öğrencinin eğitim aldığını belirterek, “Ayrıca Suriyeli öğrencilerin açık lise ders ve kredi eksiklerini kapatmaları için çalışmalar sürüyor. Gençler buraya kaydolarak eksikliklerini kapatabilecek” dedi.

30.12.2016Eğitim
500 bin mülteci çocuğa eğitim

500 bin mülteci çocuğa eğitim

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye’de sayıları 2.5 milyonu geçen Suriyeli mültecilerin çocukları için yıl sonu hedefini belirledi.

21.11.2016Eğitim
İşte dehşete düşüren istatistikler

İşte dehşete düşüren istatistikler

TBMM’ye getirilen cinsel istismar düzenlemesi, bir kez daha o acı, o inanılmaz gerçeği suratımıza çarptı tüm sertliğiyle... Adalet Bakanlığı’nın son 10 yıllık verileri, akıl almaz bir tablo ortaya çıkarıyor. Çocuk istismarında dava sayısı 3 kat artmış. Bunlar tabi ki sadece kayıtlara girenler...

19.11.2016Eğitim
Bakan İsmet Yılmaz: Eğitim fakültelerine taban puan gelecek

Bakan İsmet Yılmaz: Eğitim fakültelerine taban puan gelecek

UNESCO Türk Milli Komitesi’nin (UTMK) Kundu Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenlediği Türkiye Milli Komisyonu 3. Büyük Buluşması toplantısının açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, barış, hoşgörü, diyalog ve uzlaşmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bu dönemde UNESCO'nun çalışmalarının ayrı bir önem kazandığını söyledi. Yılmaz, “YÖK Başkanlığımız halihazırda hukuk fakültelerine, tıp fakültelerine bir taban puan kriteri getirdi, önümüzdeki dönemde taban puan, artı diğer kriterleri getirerek eğitim fakültelerimizi bugün olduğu halinden daha iyi bir konuma getirmek istiyoruz" dedi.

4.11.2016Eğitim
Türkiyede öğrenim gören Suriyeli öğrenci sayısı 450 bini geçti

Türkiye'de öğrenim gören Suriyeli öğrenci sayısı 450 bini geçti

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, son verilere göre okullarda 150 bin, geçici eğitim merkezlerinde de 300 bini aşkın Suriyeli öğrencinin eğitim aldığını belirtti. Ercan, bu kapsamda 500 bin hedefine çok yaklaşıldığını söyledi.

26.10.2016Eğitim
Hatayda Suriyeli öğrenciler için okul açıldı

Hatay'da Suriyeli öğrenciler için okul açıldı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Taipei Kültür ve Ekonomi Temsilciliği tarafından Suriyeli çocuklar için yapılan "Taipei Dostluk Okulu" açıldı.

19.10.2016Eğitim
Suriyeli çocuklar da okullu oldular

Suriyeli çocuklar da okullu oldular

Suriye’deki iç savaştan kaçarak inşaat ve tarım işlerinde çalışmak üzere Ankara’nın Beypazarı ilçesine gelen Suriyeli ailelerin çocukları, eğitimleri için okullarda kayıtları yapılmaya başlandı. Beypazarı Gazipaşa İlkokulu’na kayıt yaptırmak üzere başvuran 16 Suriyeli çocuk, birinci sınıfta eğitime başlayacak.

13.10.2016Eğitim
Suriyeli öğrenciler eğitime başladı

Suriyeli öğrenciler eğitime başladı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Siirt'e sığınan 120 Suriyeli öğrenci eğitime başladı.

6.10.2016Eğitim
Gaziantep’in öğrenci sayısı 46 ilin nüfusunu geçti

Gaziantep’in öğrenci sayısı 46 ilin nüfusunu geçti

Gaziantep'te 2016-2017 eğitim öğretim yılında 55 bini Suriyeli olmak üzere 594 bin 679 öğrenci ders başı yaptı.

23.09.2016Eğitim
Türkiye’den ilk ders zili manzaraları

Türkiye’den ilk ders zili manzaraları

Yeni eğitim yılının başlamasıyla 18 milyon 43 bin 15 çocuk ve yaklaşık 900 bin öğretmen ders başı yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında açılış törenleri düzenlendi. Okullarda ilk ders, 15 Temmuz darbe girişimiydi. İşte bazı şehirlerde ‘ilk ders zili’nde yaşananlar.

19.09.2016Eğitim
Suriyeli öğrenciler meslek lisesine gidebilecek

Suriyeli öğrenciler meslek lisesine gidebilecek 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 2016-2017 eğitim öğretim yılında geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin meslek liseleri, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılması için düzenleme yapıldı.

12.08.2016Eğitim
Suriyeli çocuğun çoğu sokakta

Suriyeli çocuğun çoğu sokakta

CHP’nin soru önergesi üzerine, Türkiye’deki Suriyelilerin eğitim durumlarıyla ilgili çarpıcı bilgiler geldi. Buna göre okul çağındaki 625 bin Suriyeli çocuktan ancak 170 bini eğitim alıyor.

11.07.2016Gündem
Suriyeli mülteci çocuklar için eğitim projesi

Suriyeli mülteci çocuklar için eğitim projesi

Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencisi Ayşegül Çilekrenkli,’nin Suriyeli Mülteci çocuklarına yönelik duygusal ve sosyal eğitim projesi, Dalai Lama Fellowship programına kabul edildi. Çilekrenkli, Suriyeli çocukların bulunduğu kamplarda eğitim ve danışmanlık verecek. Çilekrenkli, projede beraber çalışacak gönüllüler arıyor.

11.07.2016Kampüs
Şanlıurfadaki Suriyeli öğrenci sayısı 20 ildeki öğrenci sayısından fazla

Şanlıurfa'daki Suriyeli öğrenci sayısı 20 ildeki öğrenci sayısından fazla

Türkiye'de en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da Suriyeli öğrenci sayısı, Bolu, Karabük ve Sinop'un da bulunduğu 20 ilin öğrenci sayısını geçti.

23.04.2016Eğitim
STEM Kampı’nın üçüncüsü Şanlıurfa’da

STEM Kampı’nın üçüncüsü Şanlıurfa’da

NOBEL Kimya Ödülü sahibi Türk Bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın, ’Kız Çocuklarının Eğitimi için STEM (bilim teknoloji) Kampları’ projesi, Şanlıurfa’da başladı.

22.04.2016Eğitim
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: Öğrencilere sanatsal yetenek taraması da yapılacak

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: "Öğrencilere sanatsal yetenek taraması da yapılacak"

Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen EDU Summit Eğitim Zirvesi'nde konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilerin sanatsal yeteneklerinin de keşfedilmesi amacıyla 5'inci sınıflarda tarama yapılacağını söyledi. Tekin, konuyla ilgili bu ay içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını belirtti.

21.04.2016Eğitim
Bakan Avcı: Suriyeli öğrencilerin eğitim maliyeti 3 milyar avronun üzerinde

Bakan Avcı: Suriyeli öğrencilerin eğitim maliyeti 3 milyar avronun üzerinde

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bugünlerde AB’nin ‘Şöyle yapsak da mı versek, böyle yapsak da mı vermesek’ diye tartıştığı 3 milyar avro destekten söz ediliyor. Henüz kendisi yok da lafı dolaşıyor ortalıkta. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bugün Suriyeli öğrencilere verdiğimiz eğitimin maliyeti 3 milyar avronun üzerinde” dedi. Avcı, uluslararası kamuoyunun, Suriyeli sığınmacıların sorunlarının çözümü konusunda duyarlılığının yetersiz olduğunu söyledi.    

27.03.2016Eğitim
Bakan Nabi Avcı: İki konu eğitim karar vericilerini sıkıştırıyor

Bakan Nabi Avcı: İki konu eğitim karar vericilerini sıkıştırıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “2015-2016 eğitim öğretim yılının başından itibaren yapılan çalışmalar kapsamında 300 bine yakın Suriyeli öğrenci eğitime kazandırıldı. 2015 Kasım itibarıyla ulaştığımız bu sayıyı öğretim yılı sonunda kadar 450 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Avcı, teknoloji, reform, göç ve entegrasyon kavramlarının eğitimi de yakında etkileyen süreçleri ifade ettiğini de aktararak, “Yeni bakış açıları ve fikirler geliştirme zorunluluklarını hep birlikte yaşayarak öğreniyoruz. Bir yandan teknolojinin sınırlarını genişletmesi diğer yandan mültecilik meselesi eğitim şartlarını ve eğitim karar vericilerini çift taraflı sıkıştırıyor. Yeniden yapılanmayı adeta icbar ediyor” diye konuştu.

26.03.2016Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Avcı: Müfredat konusunda ciddi adımlar attık

Milli Eğitim Bakanı Avcı: Müfredat konusunda ciddi adımlar attık

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Dünya Bankası’nın raporunda Türkiye’nin 2003-2009 yıllarında hem okullaşma oranlarını hem de ortalama başarı puanlarını arttırdığının görüldüğünü belirtti. Avcı, “Aynı raporda Türkiye'nin, 2003'ten bu yana özellikle daha yoksul halk katmanlarından gelen öğrenciler bazında fevkalade bir gelişme gösterdiği vurgulandı. Bu da Türkiye'nin 2003’den beri eğitimde sosyal adaleti en hızlı geliştiren ülke olduğu anlamını taşıyor” dedi. Müfredat konusunda ciddi adımlar attıklarını belirten Bakan Avcı, kodlama dersi ile ilgili müfredat çalışmalarının da sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.

24.03.2016Eğitim
Guardian: Suriyeliler, Avrupa için başka kaçak yollar buluruz diyor

Guardian: Suriyeliler, 'Avrupa için başka kaçak yollar buluruz' diyor

Guardian gazetesinin konuştuğu bazı Suriyeli göçmenler, yeni anlaşmayla kaçak yoldan Avrupa'ya giriş için kullandıkları mevcut yolların kapanması durumunda yeni güzergâhlar bulacaklarını söyledi.

9.03.2016Dünya
Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar: “Cinsiyet eşitliği olmadan adalet olmaz”

Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar: “Cinsiyet eşitliği olmadan adalet olmaz”

İstanbul’da yapılan ‘Prof Dr. Aziz Sancar Girls in STEM- Kız Çocukları için STEM Kampları’ projesinin tanıtım toplantısına Skype’tan katılan Prof. Dr. Aziz Sancar, “Eşitlik olmadan adalet olmaz. Dünyada ve Türkiye’de adalet istiyorsak, kızlarımızın erkek çocuklarımızla aynı haklara sahip olması gerekiyor“ dedi. Prof. Dr. Sancar, proje için Mayıs’ta Türkiye’ye gelecek.

9.03.2016Eğitim
Güneydoğuda hasar gören 400 okula 100 milyon TL

Güneydoğu'da hasar gören 400 okula 100 milyon TL

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 400’e yakın okula terör saldırısı olduğunu, zarar gören okulların onarımı için ise 100 milyon TL’ye yakın kaynak kullanıldığını belirtti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün MEB’in 2016 bütçesiyle ilgili konuşan Bakan Avcı, özetle şu bilgileri verdi:

11.02.2016Eğitim
Bakan Avcı, TBMM Bütçe görüşmelerinde konuştu: 400 okula terör saldırısı yapıldı

Bakan Avcı, TBMM Bütçe görüşmelerinde konuştu: 400 okula terör saldırısı yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğrenciyle ilgili sorunların okul düzeyinde çözülmesi ilkesini esas alarak, merkezden yerele doğru yetki devrini gerçekleştireceğiz" dedi. Avcı ayrıca, "Geçtiğimiz yıl içinde bazı kurumlarımıza birden fazla olmak üzere toplam 400’e yakın okulumuza yönelik terör saldırısı gerçekleştirildi" ifadelerini kullandı.

11.02.2016Eğitim
Suriyeli öğretmenler imam hatip liselerinde derse girebilecek

Suriyeli öğretmenler imam hatip liselerinde derse girebilecek

Hükümet, Türkiye’de sayıları 2.5 milyonu geçen Suriyelilere 100 yeni okul yapmak için harekete geçti. Eğitim çağına gelmiş 620 bin Suriyeli çocuktan 310 bini eğitime alınırken, eğitim dışında kalan diğer çocukların sisteme dahil edilmesi için adımlar atılacak. Çalışmaya göre Suriyeli öğretmenlere çalışma izni getirilmesi kararı alınırken, 100 yeni okul yapılacak, şartlı nakit transferi aktarılacak, öğlenleri Suriyelilerin eğitim aldığı okullara öğrenci başına destek verilecek.

31.01.2016Eğitim