MENÜ

Suriyeli öğrenci

Suriyeli öğrenci ile ilgili tüm haberleri, son dakika Suriyeli öğrenci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Suriyeli öğrenci haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 993 Suriyeli öğrenci haberi bulunmuştur.

Suriyeli öğrenci Haberleri

Dersler pazartesi başlıyor: Eğitimin yeni yüzü

Dersler pazartesi başlıyor: Eğitimin 'yeni' yüzü

Uzun bir yaz tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci, 18 Eylül’de dersbaşı yapacak. Bu ders yılı da birçok yenilikle başlıyor. Kuşkusuz bunların en önemlisi, müfredat ve buna göre hazırlanan kitaplar. 5’inci sınıflar ise okula dönüş dışında bir heyecan daha yaşayacak.

14.09.2017Eğitim
Dokuzlara İlk ‘uyum’

Dokuzlara İlk ‘uyum’

Okul öncesi, ilkokul bir, ortaokul beş ve 9’uncu sınıf öğrencilerinin okula alışmaları için ‘uyum eğitimleri’ dün başladı. Sınıfta ilk gün heyecanını en çok yaşayanlar ise minikler oldu. Bazıları ailelerinden zor ayrıldı. En fazla okul terki ve sınıf tekrarının olduğu 9’uncu sınıflar da bu yıl ilk kez erken başladı.

11.09.2017Eğitim
Kayıp kuşak riski

Kayıp kuşak riski

29 Nisan 2011, Suriye’den 252 kişilik ilk kafilenin Hatay’ın Yayladağı ilçesinden Türkiye’ye giriş yaptığı tarih. Yani altı sene geride kaldı. Bu süreç, daha 2014’te Türkiye’yi, dünyada en fazla mülteci barındıran ülke haline getirdi. Oysa Nisan 2011’de Türkiye’deki toplam mülteci sayısı 40 bin civarındaydı.

11.09.2017Eğitim
Yozgatta korkutan yangın

Yozgat'ta korkutan yangın

Yozgat'ta 67 konut ve 380 iş yerinin bulunduğu iş merkezinde çıkan yangında çok sayıda dükkan kullanılamaz hale geldi. Dumandan etkilenen bir kişi ise hastaneye kaldırıldı.

6.09.2017Gündem
Suriyeliye zorunlu Türkçe eğitim

Suriyeliye zorunlu Türkçe eğitim

MEB, Suriyeli çocukların resmi okullara yönlendirilmesine ve Türkçe müfredatla eğitim görmesine karar verdi. Özellikle anaokulu ve birinci sınıflara da kayıt zorunluluğu getirildi. Eğitim çağındaki 833 bin öğrencinin 492 bin 544’ünün kademeli olarak eğitime erişimi sağlandı.

2.09.2017Eğitim
‘Naylon’ taşıma

‘Naylon’ taşıma

Mevsimlik tarım işçileri tüm kazalara ve uyarılara rağmen traktör römorklarında taşınmaya devam ediyor. Sakarya Hendek’te yaşanan ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından biz de Sakarya’ya gittik. Günde 60 lira kazanmak için köylerde çalışan bu işçiler, yoğun yağmurda traktör römorklarında naylon bir brandanın altında seyahat etmek zorunda kalıyor.

19.08.2017Ekonomi
ABDnin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD'nin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 19 yıldır geleneksel olarak yayınladığı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun sonuncusu salı günü yayınlandı. Raporu kameraların karşısında kamuoyuna duyuran ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump yönetiminin dünyada dini özgürlüklerin savunulması prensibine bağlı olduğunu belirterek Amerikan medyasındaki eleştirilere yanıt verdi. 2016 raporunun Türkiye bölümünde ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuoyunda hakim olan atmosfere yer verildi.

15.08.2017Dünya
Aziz Sancarın izinden...

Aziz Sancar'ın izinden...

Gülben Ergen bu hafta Google’dan burs kazanan ilk Türk engelli bilgisayar mühendisi Muratcan Çiçek ile bir araya geldi ve okul hayatından Amerika’ya uzanan yolculuğunun hikayesini dinledi.

15.08.2017Magazin
Dünyanın en iyi üniversitelerinden birine kabul edildi

Dünyanın en iyi üniversitelerinden birine kabul edildi

Bir vakıf üniversitesinin Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans Programı mezunu Esra Şahin, 150 yıllık eğitim geçmişine sahip the University of Illinois at Urbana-Champaign’de doktora programına kabul edildi. Şahin, dünyada insan gelişimi ve aile üzerine çalışma yapan 52 araştırma merkezi arasında eğitim, yayın ve uluslararası ilişkiler açısından 2’inci en iyi programa bu yıl kabul edilen tek Türk öğrenci olmayı başardı.

7.08.2017Eğitim
Suriyeli öğrencilerin yüzde 27’si asla dönmem diyor

Suriyeli öğrencilerin yüzde 27’si asla dönmem diyor

Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan ‘Türkiye’deki Suriyeli Mülteci Akademisyen ve Üniversite Öğrencileri Araştırması’na göre, Suriyeli öğrenciler kendileri için umutlu olsa da ülkeleri için umutsuzlar. Gençlerin yaşadıkları sorunların başında maddiyat, kaynakların yetersizliği ve koordinasyonsuzluk geliyor. Yüzde 27’si “Asla dönmeyeceğim” diyor. Suriyeli akademisyenler ise sahip oldukları statü nedeniyle zorluk yaşarken, alanlarıyla ilgili çalışamamaktan ve Türkçe bilmemekten yakınıyor.

7.08.2017Eğitim
Mannheim ile Kilis kadınlar için işbirliği yapacak

Mannheim ile Kilis kadınlar için işbirliği yapacak

Kilis Belediyesi ile Almanya’nın Mannheim Belediyesi işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Mannheim Belediyesi’nden bir heyet Kilis’e gitti.

27.07.2017Dünya
ERG: İkili öğretimin bitmesi zor

ERG: İkili öğretimin bitmesi zor

ERG, ‘Türkiye’de Eğitime Ayrılan Kaynaklar’ başlıklı bilgi notunda ikili öğretimin yakın zamanda son bulmasının gerçekçi görünmediğini belirterek, ailelerin eğitim harcamalarının arttığına dikkat çekti. ERG’ye göre, öğrenci başına harcama da OECD ortalamasının oldukça gerisinde.

19.06.2017Eğitim
Teknolojinin kadın liderleri ilham verdi

Teknolojinin kadın liderleri ilham verdi

Microsoft Türkiye, KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı, Türkiye’nin teknoloji alanındaki rol modeli kadınlarını seçti. 'Teknolojinin Kadın Liderleri' ödül töreninde finalistlerin birbirinden ilginç ve örnek olacak ilham verici öyküleri de paylaşıldı.

13.06.2017Ekonomi
Ordu üniversitesine aşırı sağcılar sızmış

Ordu üniversitesine aşırı sağcılar sızmış

Almanya ordu içinde aşırı sağ ağı araştırıyor. Üsteğmen Franco A. skandalıyla ortaya çıkan Alman ordusunda aşırı sağ ağ, şimdi Silahlı Kuvvetler Üniversitesi’ne (Bundeswehr) sıçradı.

20.05.2017Dünya
Herkes biliyordu ama kimse söylemedi

Herkes biliyordu ama kimse söylemedi

Alman ordusunda geçen hafta patlak veren aşırı sağcı üsteğmen skandalı, olayın münferit değil, orduda aşırı sağ bir örgütlenme olduğu korkusuna dönüştü. Terör zanlısı Üsteğmen Franco A.’nın ırkçı ve aşırı sağcı olduğu bilinmesine rağmen şimdiye kadar niçin üzerine gidilmedi?

4.05.2017Dünya
Alman ordusunda aşırı sağcı örgütlenme şüphesi

'Alman ordusunda aşırı sağcı örgütlenme' şüphesi

Alman ordusunda geçen hafta patlak veren aşırı sağcı üstteğmen skandalı, olayın münferit değil, orduda aşırı sağ bir örgütlenme olduğu korkusuna dönüştü. Terör zanlısı üstteğmen Franco A.'nın ırkçı ve aşırı sağcı olduğu bilinmesine rağmen şimdiye kadar niçin üzerine gidilmemesi soru işaretleri doğuruyor.

3.05.2017Dünya
Savunma Bakanı, ABD ziyaretini iptal etti

Savunma Bakanı, ABD ziyaretini iptal etti

Alman ordusunda aşırı sağ üsteğmen skandalı giderek büyüyor. Savunma Bakanlığı, orduda beş kişiye kadar aşırı sağ bir örgütlenme olduğu ipuçlarına ulaştı. Savunma Bakanı von der Leyen yeni gelişmeler üzerine ABD gezisini iptal etti. Soruşturmayı Federal Savcılık üstlendi.

2.05.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Aziz Sancar'ın izinden...

Gülben Ergen bu hafta Google’dan burs kazanan ilk Türk engelli bilgisayar mühendisi Muratcan Çiçek ile bir araya geldi ve okul hayatından Amerika’ya uzanan yolculuğunun hikayesini dinledi.

15.08.2017