MENÜ

Suriyeli Kürtler

Suriyeli Kürtler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Suriyeli Kürtler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 592 Suriyeli Kürtler haberi bulunmuştur.

Suriyeli Kürtler Haberleri

ABDde kritik atama... Türkiye dostu diplomata önemli görev

ABD'de kritik atama... Türkiye dostu diplomata önemli görev

Eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, resmen Suriye Özel Temsilcisi olarak görevine başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın 'Türkiye dostu' dediği Jeffrey, 15 Temmuz'u darbe olarak nitelemişti. Jeffrey, bir makalesinde "Kürt meselesi nedeniyle Türkiye’yi dışlamanın hiçbir stratejik anlamı yoktur. Suriye’deki varsaydığımız müttefikimiz (Türkiye) ile ortak bir zeminde buluşmadan, ABD’nin bu ülkede İran ve Rusya’nın direnci karşısında askeri ve diplomatik olarak pek bir şey başarabilmesi imkânsızdır" yazmıştı.

18.08.2018Dünya
Türkiyenin Menbiç şartına ABDden olumlu yaklaşım

Türkiye'nin Menbiç şartına ABD'den olumlu yaklaşım

ABD ile Türkiye’den çalışma komisyonları arasında Washington’da yapılan toplantılarda Ankara’nın ‘terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG/PYD Menbiç’ten tamamen çekilsin’ talebi prensipte olumlu yanıt buldu. Uygulamanın nasıl hayata geçirileceği konusunda müzakereler sürecek.

11.03.2018Dünya
Afrin harekâtı boru hattı planlarını önlüyor

"Afrin harekâtı boru hattı planlarını önlüyor"

"Afrin harekâtı boru hattı planlarını önlüyor"

24.01.2018Merkez
Washingtondaki panelde PYD itirafı

Washington'daki panelde PYD "itirafı"

Hudson Enstitüsünde düzenlenen panelde konuşan Ortadoğu uzmanı Doran, "Obama döneminden itibaren PYD'nin PKK'dan farklı bir şey olduğu söylendi. Kendimizi kandırıyor olmalıyız. Bunu hiçbir Türk'e anlatamazsınız" ifadelerini kullandı.

24.01.2018Dünya
Soçi zirvesi ay sonunda: PYD çağrılmıyor

Soçi zirvesi ay sonunda: PYD çağrılmıyor

RUSYA’nın girişimiyle planlanan Suriye Ulusal Diyalog toplantısının 29-30 Ocak’ta Soçi’de yapılması kesinleşti.

22.01.2018Dünya
Liste belli oldu... YPG Soçide yok

Liste belli oldu... YPG Soçi'de yok

Soçi’deki Ulusal Diyalog toplantısı kesinleşti. Yaklaşık 1600 kişilik bir katılımcı listesi oluştu. Hürriyet’e bilgi veren diplomatik kaynaklar liste üzerinde hemen hemen uzlaşıya varıldığını, YPG’nin temsil edilmeyeceğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı kaynakları, terör örgütlerine yönelik harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasını da yalanladı.

22.01.2018Gündem
Putin bugün geliyor... Masada neler var

Putin bugün geliyor... Masada neler var?

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapacağı Mısır ziyaretinden önce bugün Ankara’ya gelecek. Peki masada neler var?

11.12.2017Dünya
Putin yarın Ankaraya geliyor... İşte masadaki konular

Putin yarın Ankara'ya geliyor... İşte masadaki konular

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın yapacağı Mısır ziyaretinden önce Ankara’ya gelecek temaslarda bulunacak.

10.12.2017Dünya
Erdoğandan Yunan basınına net mesajlar

Erdoğan'dan Yunan basınına net mesajlar

Erdoğan geçen Perşembe günü “Lozan polemiği”nin yaşandığı Atina’daki resmi temaslarını tamamladıktan sonra verdiği ve bugünkü To Vima gazetesinde yayınlanan demecinde, Lozan Antlaşması, Azınlıklar, Türkiye-AB ilişkileri, FETÖ, Türkiye-AB ilişkileri, mülteci sorunu, Suriye konusu ve şahsı ile ile ilgili soruları cevapladı.

10.12.2017Dünya
‘YPG’nin  amacı Suriye’de toprak kazanmak’

‘YPG’nin amacı Suriye’de toprak kazanmak’

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’nin Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 20’sini kontrol ettiğini ve bu durumun önemli bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

17.11.2017Dünya
BMMYK: Dünyada 3 milyondan fazla vatansız var

BMMYK: Dünyada 3 milyondan fazla 'vatansız' var

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği dünya çapında büyük bölümünü azınlıkların oluşturduğu 3 milyondan fazla 'vatansız' bulunduğunu bildirdi.

3.11.2017Dünya
Irak’ta  Kürtlerle sınır müzakeresi

Irak’ta Kürtlerle sınır müzakeresi

IRAK merkezi yönetiminin Kürt Bölgesel Yönetimi’nin peşmergesi ile önceki gün 24 saatlik ateşkes ilan etmesinin ardından dün taraflar sınırların Bağdat’ın kontrolüne bırakılması ve IKBY’nin 2003 sınırları olan ‘mavi hata’ çekilmesi için pazarlık masasına oturdu.

28.10.2017Dünya
Referanduma tepkiler artıyor

Referanduma tepkiler artıyor

IKBY’nin tek taraflı bağımsızlık referandumuna dünyadan tepki yağıyor. ABD’den “Hayal kırıklığına uğradık” açıklaması gelirken, Avrupa Birliği, üzüntü duyduklarını belirtti. Rusya, “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız” dedi. Tek tebrik İspanya’dan ayrılmak için halk oylamasına hazırlanan Katalonya’dan geldi. IKBY lideri Barzani ise ‘zafer’ ilan etti, Bağdat ve komşu ülkelere diyalog çağrısı yaptı.

26.09.2017Dünya
Suriye: Kürtlere diyalog yoluyla özerklik verebiliriz

Suriye: Kürtler'e diyalog yoluyla özerklik verebiliriz

Suriye: Kürtler'e diyalog yoluyla özerklik verebiliriz

26.09.2017Merkez
Suriye yönetiminden flaş özerklik açıklaması

Suriye yönetiminden flaş 'özerklik' açıklaması!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, DEAŞ'ı yendikten sonra Suriyeli Kürtlerle özerkliğin konuşulabileceğini açıkladı.

26.09.2017Dünya
Silah sevkiyatı taksit taksit

Silah sevkiyatı taksit taksit

Trump yönetiminin Rakka harekâtı için PKK’nın kolu YPG’ye ağır silah ve cephane sağlama kararı Ankara’nın sert tepkisini çekerken, Pentagon verilecek silahların ‘sınırlı, göreve özel’ olacağını savundu. ABD Savunma Bakanı Mattis Türkiye’nin tüm endişelerinin çözümü için çalışacaklarını söylerken, DEAŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Dorrian, silahların geri alımının söz konusu olmayacağını söyledi.

10.05.2017Dünya
Formül arayışı

Formül arayışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile ilk buluşması öncesinde Washington’da farklı kurumlar hareketli. Türkiye dosyasını takip eden ABD’li bürokratlar ziyarette Amerikan tarafının vereceği mesajlar üzerinde çalışıyor.

1.05.2017Dünya
Danimarkanın teröristlere işsizlik maaşı ödediği ortaya çıktı

Danimarka'nın teröristlere işsizlik maaşı ödediği ortaya çıktı!

Danimarka hükümetinin DEAŞ saflarına katılan 145 vatandaşından bazılarına işsizlik maaşı verdiği ve malulen emekli maaşlarını 4 yıldır ödediği ortaya çıktı

23.02.2017Dünya
ABDden Suriye açıklaması: Bütün tarafların sesinin dinlenmesi gerek

ABD'den Suriye açıklaması: Bütün tarafların sesinin dinlenmesi gerek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’de yaşanan çatışmaların sona ermesi için bütün tarafların sesinin dinlenmesi gerektiği yönündeki sözlerini tekrar ederek, “Bu, Suriyeli Kürtleri, Suriyeli Arapları ve Suriyeli Türkmenleri içeriyor.” dedi.

12.01.2017Dünya
‘PYD çözüm  masasında olmalı’

‘PYD çözüm masasında olmalı’

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki uzun vadeli politik çözüm arayışlarında Suriyeli Kürtlerin PYD’sinin de masada yer alması gerektiğini savundu. Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, 10 Ocak tarihli günlük basın toplantısında PYD’yi işaret ederek, “Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır” diye konuştu. AA muhabirinin sorusu üzerine Toner, ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye silah vermediği söyledi. 

11.01.2017Dünya
ABD: Suriyede PYD masada yer almalı

ABD: Suriye'de PYD masada yer almalı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki uzun vadeli politik çözüm arayışlarında terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin de masada yer alması gerektiğini savundu. PYD'nin Suriye müzakerelerinde yer almaması, Türkiye'nin kırmızı çizgilerinden biri. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23 Ocak'ta Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde yapılması planlanan barış görüşmelerinde PYD'nin olmayacağını açıklamıştı. BM arabuluculuğundaki Suriye görüşmelerinin bir sonraki turunun ise Şubat ayında Cenevre'de yapılması öngörülüyor.

10.01.2017Dünya
Eski Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent: Rusya ile doğru olan yapıldı

Eski Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent: Rusya ile doğru olan yapıldı

Emekli Büyükelçi Kurtuluş Taşkent, 6 sene ile Rusya’da en uzun süre görev yapan Türk büyükelçi. 2002-2008 arasında hem Rusya’nın Putin’in iktidara gelmesiyle yaşadığı hem de Türkiye’nin dış politikada AK Parti’nin iktidara gelmesiyle yaşadığı değişimlerin bizzat ortasında yaşamış deneyimli bir diplomat. Geçen hafta Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un Ankara’nın kalbinde uğradığı suikastı ve hemen ertesi gün Türkiye-Rusya-İran’ın imzaladığı Suriye mutabakatını analiz edecek en yetkin isimlerin başında geliyor. Taşkent, gelişmeler Türkiye’yi Rusya’nın yörüngesine mi itiyor tartışmasını anlamsız buluyor. Türk dış politikasının geleneksel hattına dönebileceğine dönük emarelerden memnun.

25.12.2016Gündem
Trump’a yakın isimden mesajlar: Kürtler ABD için tampon güç

Trump’a yakın isimden mesajlar: Kürtler ABD için tampon güç

Hafta sonunda Roma her yıl düzenlenen Akdeniz Diyalogları toplantısına ev sahipliği yaptı. Suriye krizinin damga vurduğu toplantının Kerry, Lavrov, Mogherini, de Mistura gibi ağır topları vardı. En çok dikkat çeken konuşmacılardan biri de Trump yönetiminin Ortadoğu politikasını anlatması için davet edilen Mary Beth Long oldu. Long aslında Trump’ı reddeden Cumhuriyetçi müesses nizamın kalbinden çıkma bir isim. Yıllarca CIA’in operasyonlar bölümünde görev yapmış. Oğul Bush döneminde hem Rumsfeld hem de Gates’in savunma bakanlıkları sırasında yardımcılıklarını yaparak Pentagon’da kritik bir koltukta oturmuş. 2012’de Mitt Romney’nin kampanyasını yürütmüş. Trump’ın kampanyasına da son aylarda katılmış. Sadece ismi dışişleri bakan adayı olarak adı geçen Romney’le değil Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı atadığı General Michael Flynn ile de yakın çalışmış. Henüz yeni yönetimde resmi bir görevi yok ancak Amerikan basını kendisine teklif gittiğini yazdı. Trump’lı ABD’nin Türkiye için ne anlama geleceğini yorumlamasını istedim. Trump’ın bugüne kadar henüz söylemediklerine ışık tutan önemli tüyolar verdi.

4.12.2016Gündem
El Bab için üç iddia

El Bab için üç iddia

Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde Türkiye'nin desteklediği ÖSO ile PKK bağlantılı YPG arasındaki El Bab yarışı sürüyor. İran'ın Fars Ajansı'na göre, Esad rejimi ile YPG'nin yer aldığı SDG, El Bab’a yönelik ortak operasyon başlattı. A.A.’ya göre DEAŞ, bu cephede bazı yerleşimleri bilerek PKK bağlantılı YPG’nin içinde yer aldığı SDG’ye terk ediyor. Rus basınına göre Moskova, Halep karşılığında Kürt kuşağını engellemeye çalışan Türkiye’nin El Bab hedefine onay verdi.

31.10.2016Dünya
Tel Rıfat’ı terk edin

Tel Rıfat’ı terk edin

ŞAM yönetimine yakın Al Masdar News sitesine göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Halep’in kuzeyindeki stratejik öneme sahip Tel Rıfat’ta üstlenen terör örgütü PKK’nın uzantısı  YPG’ye, kasabayı 48 saat içinde terk etmeleri için ültimatom verdi.

19.10.2016Dünya
ABD’den PYD’ye doğrudan silah

ABD’den PYD’ye doğrudan silah

Amerikan gazetesi bu yılın sonunda görevi bırakacak ABD Başkanı Obama’nın DEAŞ’ı Suriye’deki merkezi Rakka’dan atacak operasyonu hızlandırmak için danışmanlarına çalışma talimatı verdiğini yazdı. Masada Suriyeli Kürtlerin oluşumu PYD’ye doğrudan hafif silah ve cephane yardımı var. ABD’nin doğrudan silah temini Ankara ile ilişkileri daha da gerebilir.

21.09.2016Dünya
Reuters: Suriyeli Kürtler anayasa taslağını Ekimde onaylayacak

Reuters: Suriyeli Kürtler anayasa taslağını Ekim'de onaylayacak

Reuters'ın haberine göre; "Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde kurmak istedikleri federal yapının anayasa taslağını önümüzdeki ay onaylayacaklarını" duyurdu.

8.09.2016Dünya
Washington Post: 10 yeni savaş çıkabilir

Washington Post: 10 yeni savaş çıkabilir

Washington Post gazetesinin yayınladığı makaleye göre Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı verilen mücadele sonrasında 10 yeni savaş çıkabilir. Amerikan gazetesinin yorumuna göre 10 savaş senaryosunun üçünde Türkiye var.

8.09.2016Dünya
FT yazarı Gardner: Kürtlerin devlet hayali giderek uzaklaşıyor

FT yazarı Gardner: Kürtlerin devlet hayali giderek uzaklaşıyor

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye destekli Cerablus harekatının ardından Kürtlerin Orta Doğu'daki karışıklıktan özerkliklerini artırarak çıkmasının çok zor hale geldiğini yazıyor:

31.08.2016Dünya
Wall Street Journal: Türkiye ABDyi hazırlıksız yakaladı

Wall Street Journal: Türkiye ABD'yi hazırlıksız yakaladı

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye'nin "Fırat Kalkanı" operasyonuna ve Ankara-Washington ilişkilerine dair çarpıcı iddialar ortaya attı.

30.08.2016Dünya
ABD: YPG Fıratın doğusuna çekiliyor

ABD: YPG Fırat'ın doğusuna çekiliyor

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekildiğini söyledi. "Türkiye sadece IŞİD karşıtı ortak olarak değil, aynı zamanda NATO müttefiki olarak da aşırı derecede etkili" ifadesini kullanan Carter, "Hem SDG hem YPG ile mutabakatımız YPG'nin Menbiç operasyonu sonrasında Fırat'ın doğusuna çekilmesiydi ve çekiliyorlar. Doğal olarak bu durum onları Cerablus bölgesine inen Türk güçlerinden ayıracak ve Türk güçlerinin oldukları yerde kalmalarını sağlayacak" diye konuştu.

29.08.2016Dünya
Esad’dan PYD’ye hava saldırısı

Esad’dan PYD’ye hava saldırısı

Suriye'nin Haseke kentinde PKK bağlantılı PYD'nin polis gücü Asayiş ve orduyla müttefik Ulusal Savunma Kuvvetleri arasında beş gündür devam eden çatışmalar dün ateşkes çabalarının boşa düşmesinin ardından Suriye uçaklarının Asayiş ve YPG hedeflerini vurmasıyla yeni bir boyut kazandı.

18.08.2016Dünya
Halep alarmı

Halep alarmı

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Esad rejimi ve muhaliflerin yığınak yaptığı Suriye’nin Halep şehrinde kötüleşen insani durumla ilgili alarm verdi. Yetkililer, elektrik ve su şebekesinin onarımı ile insani yardım için çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Henüz büyük harekâtlar başlamasa da çatışmalar muhaliflerin kuşatmayı kırdığı güneydeki Ramussa’da yoğunlaştı .

9.08.2016Dünya
Bölgede  üç üsleri var ABD’ye  güveniyoruz

Bölgede üç üsleri var ABD’ye güveniyoruz

TERÖR örgütü PKK ile bağlantılı Suriye’de faaliyet gösteren PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin tek taraflı ilan ettikleri özerk yönetim programına etki etmeyeceğini, federasyondan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

4.07.2016Dünya
Irak ordusu Felluce’nin merkezine girdi

Irak ordusu Felluce’nin merkezine girdi

Irak’ta güvenlik güçleri, IŞİD’in kalelerinden biri kabul edilen Felluce’nin merkezini bugün ele geçirdi.

17.06.2016Dünya
PYD karşıtı Suriyeli Kürtler Şanlıurfa’da toplandı

PYD karşıtı Suriyeli Kürtler Şanlıurfa’da toplandı

PYD karşıtı Suriyeli Kürtler Şanlıurfa’da toplandı

11.06.2016Şanlıurfa
PYDden tansiyonu yükseltecek Rakka açıklaması

PYD'den tansiyonu yükseltecek 'Rakka' açıklaması

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, Demokratik Suriye Güçleri’nin operasyon başlattığı Rakka kentinin IŞİD’den kurtarıldıktan sonra "Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi’nin bir parçası olacağını" öne sürdü. Demokratik Suriye Güçleri'nin ana unsurunu, PYD'nin silahlı kanadı YPG oluşturuyor.

26.05.2016Dünya

Yazar Sonuçları

ABD’li kanaat önderlerinde Türkiye’ye yeni bakış

İÇİNDEN geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Amerikalı kanaat önderleri arasında giderek genişleyen bir tartışmaya konu olduğu gözleniyor. Akademisyenler, düşünce kuruluşlarının uzmanları, emekli bürokratlar ve gazeteciler tarafından kaleme alınan makalelere her gün bir yenisi ekleniyor.

22.03.2018

Washington’ı meşgul eden soru: Ankara’nın anlaşabileceği Suriyeli Kürtler kimdir?

Trump yönetiminin geçen haftaki ‘Türk-Amerikan ilişkilerindeki açık yaraya pansuman’ refleksiyle tasarlanmış diplomatik atağı kanamayı geçici olarak da olsa durdurmayı başardı.

22.02.2018

Suriye’de kimin eli kimin cebinde

SURİYE’deki Beşar Esad rejimine bağlı milisler, geçen perşembe akşamı Fırat Nehri’nin güneyde Irak sınırına yaklaştığı noktada Deyrizor’da SDG’ye (Suriye Demokratik Güçleri) ait bir askeri üsse tanklarla saldırdı.

12.02.2018

Rusya neden Suriye'de Türkiye'ye yardım ediyor

TÜRKİYE’nin Afrin’de başlattığı ‘Zeytin Dalı’ harekâtının en önemli sonuçlarından biri, Rusya ile ilişkilerindeki yakınlaşma ve işbirliği yönelişine güçlü bir ivme vermesi oldu.

30.01.2018

Afrin’de ABD’ye düşen bir görev var

Türkiye’nin AFRİN’de de karşısına çıkan PKK uzantısı PYD/YPG kaynaklı sorunun temelinde, ABD’nin Kuzey Suriyeli Kürtler arasında önemli bir tabanı bulunan bu örgütle kurduğu stratejik ortaklık kilit bir rol oynuyor.

23.01.2018

ABD’nin Suriye politikasının şifreleri

ABD ile Türkiye arasında Suriye üzerinde patlak veren son anlaşmazlık, önümüzdeki yıllara da yayılacak büyük bir çekişme ve yüksek gerilimin sadece başlama vuruşudur.

19.01.2018

Ortadoğu’nun en ateşli seyircisi biziz

MISIR ve Suriye’den sonra Türkiye Putin’in son durağıydı...

13.12.2017

Soçi sürecinin şifreleri

DIŞ politikada haftaya iki görüşme damgasını vurdu.

23.11.2017

 Kim kiminle müttefik kim kime düşman

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri yaklaşık üç yıldır kemirmekte olan meselenin temelinde Suriyeli Kürtlerin önemli bir bölümünü temsil eden PYD adındaki örgütün ve bu örgütün hamisi olan PKK’nın yaptıkları bir hesap yatıyor.

10.05.2017

Suriye’de üçlü girişim tutar mı

YIL sonu geldiğinde basında ‘Giden yılı nasıl bilirdiniz’ diye sormak âdettendir. Kronolojik listeler yapılır, yılın özeti çıkarılır.

22.12.2016

5 soruda Suriye’de son durum

SADECE Türkiye değil dünya kritik bir dönemden geçiyor

29.09.2016

Suriyeli Kürtler düşmanımız değildir

ÖZGÜR Suriye Ordusu’nun, TSK’nın desteğiyle Cerablus’u IŞİD’den geri alması ve bu operasyon sırasında da askerlerimizin bir kayıp vermemiş olması kuşkusuz ki önemli.

25.08.2016

Eksen kayması mı

‘TÜRKİYE, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Batı’dan yüz çevirip Rusya’ya mı dönüyor?’ St. Petersburg’ta yapılan Türk-Rus zirvesi dolayısıyla gündeme gelen soru etrafında yapılan yorumlar, şu günlerde dünya basınının en popüler konularından biri.

11.08.2016