MENÜ

Suriye Demokratik Güçleri

Suriye Demokratik Güçleri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Suriye Demokratik Güçleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Suriye Demokratik Güçleri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.369 Suriye Demokratik Güçleri haberi bulunmuştur.

Suriye ya da resmî adıyla Suriye Arap Cumhuriyeti, Ortadoğu'da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşu bir ülkedir. Akdeniz'e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam'dır. Suriye'nin toplam nüfusu resmi verilere göre 2004'te 17 milyon 921 bin kişiydi. Halep, Lazkiye, Humus diğer büyük şehirleridir.

1963'ten beri ülke Baas Partisi tarafından yönetilmektedir; devletin başında 1970'ten beri Esad ailesinden biri olmuştur. Suriye'nin şimdiki devlet başkanı, ülkeyi 1970'ten öldüğü 2000 yılına kadar yöneten Hafız Esad'in oğlu Beşar Esad'dır. 2011 yılının Mart ayında Ortadoğu'da yaşanan dalgalanmalardan etkilenerek sokağa dökülen halk gösteriler düzenledi. Halkın reform istemesi ve onlarca kişinin ölümü sonucunda Muhammed Naci el-Otari'nin başbakanlık görevinde olduğu hükümet 29 Mart 2011 tarihinde istifa etti. Muhammed Naci el-Otari, hükümet kurulana kadar Beşar Esad tarafından geçici olarak başbakan olarak atandı. Aynı gün başkent Şam başta olmak üzere pek çok şehirde on binlerce kişi hükümet yanlısı gösteriler düzenledi.

DEVAMI

Suriye Demokratik Güçleri Haberleri

İlk ortak üslenme Tel Abyad’da olabilir

İlk ortak üslenme Tel Abyad’da olabilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat’ın doğusunda Kuzey Irak’takine benzer şekilde ABD ile ortak bir üslenme planı olduğunu belirtmesinden sonra gözler bu üslerin nerelerde kurulacağına çevrildi.

20.09.2019Gündem
ABD’den SDG ile ortak devriye

ABD’den SDG ile ortak devriye

Suriye’de dün ilginç gelişmeler yaşandı. Fırat’ın doğusunda, Türkiye ile birlikte güvenli bölge çalışmalarını yürüten, bir ortak kara devriyesi ve ortak helikopter uçuşlarıyla beş devriye yapan ABD, dün terör örgütü PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’yle ortak devriye yaptı.

17.09.2019Gündem
Ortak devriyede skandal paylaşım

Ortak devriyede skandal paylaşım

Türkiye ile ABD, Suriye’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölgede dördüncü hava devriyesini dün gerçekleştirdi. Fırat’ın doğusundaki helikopter devriyesinin ardından Irak ve Suriye’de DEAŞ ile mücadele koalisyonunun ‘Özel Operasyonlar Ortak Görev Gücü - Doğal Kararlılık Operasyonu’nun resmi Twitter hesabından skandal bir paylaşım geldi.

13.09.2019Dünya
Dunforddan skandal açıklama

Dunford'dan skandal açıklama

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD'nin Suriye'nin kuzeyini tutmak için 50 bin ila 60 bin yerel güç eğitmesi gerektiğini ve şu anda bunun yarısı kadarını eğittiklerini söyledi.

6.09.2019Dünya
YPG mevzi kazmaya devam ediyor

YPG mevzi kazmaya devam ediyor

Suriye'de Fırat’ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölgenin gecikmemesi için Türkiye ABD’ye en üst düzeyde mesajlar vermeye devam ederken, bölgeye hâkim olan terör örgütü PYD/YPG ise sınır hattında mevzi kazmayı sürdürüyor.

6.09.2019Gündem
YPG/PKK Türkiye sınırında tüneller kazmaya devam ediyor

YPG/PKK Türkiye sınırında tüneller kazmaya devam ediyor

ABD, YPG/PKK'nın bazı mevzilerini yıktığını açıklamasına karşın örgütün Türkiye sınırında kazmaya devam ettiği tüneller tehdit oluşturuyor.

5.09.2019Dünya
İddia: YPG sınırdan çekiliyor

İddia: YPG sınırdan çekiliyor

Suriye’nin kuzeyinde, Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin, Türkiye ve ABD arasında varılan Birleşik Müşterek Harekât Merkezi mutabakatının ardından ağır silahlarını bölgeden çekmeye başladığı ileri sürüldü. Fransız haber ajansı AFP’ye göre çekilme cumartesi Resulayn’da başladı. Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, YPG’nin Tel Abyad’dan çekildiğini söyledi.

28.08.2019Gündem
‘DEAŞ toparlanıyor’

‘DEAŞ toparlanıyor’

ABD Savunma Bakanlığı, DEAŞ’a karşı mücadelenin son durumuyla ilgili kapsamlı dönem raporunu sundu. Buna göre, terör örgütü yeniden canlanma sürecinde. Raporda DEAŞ’a karşı ABD destekli yerel güçlerin sayısının arttırılması, bunlar içinde SDG yerine asayiş görevlerini yerine getiren diğer iç güvenlik birimlerinin güçlendirilmesi önerildi.

8.08.2019Dünya
Son dakika Son bir haftada 500 araçtan oluşan iki konvoy... ABD yine yaptı

Son dakika! Son bir haftada 500 araçtan oluşan iki konvoy... ABD yine yaptı

Sputnik'in haberine göre Suriye devlet haber ajansı SANA, ABD’nin Irak’tan Suriye’nin Haseke ilindeki Kamışlı şehrine silah ve mühimmat dolu onlarca araç geçirdiğini belirtti.

6.08.2019Dünya
Güvenli bölge için ortak çalışma

Güvenli bölge için ortak çalışma

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin dün Ankara’da Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’ndaki 7 saatlik temaslarının ardından, Türkiye ile ABD, Suriye’de Fırat’ın doğusundan terör örgütü PKK/PYD’nin çıkarılması ve güvenli bölge kurulması için ortak çalışma yapmaya mutabık kaldı. İki ülkenin askeri yetkilileri güvenli bölge için bugünden itibaren Ankara’da çalışacak.

23.07.2019Gündem
ABD, Almanya’dan Suriye için askeri destek istedi

ABD, Almanya’dan Suriye için askeri destek istedi

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Almanya’dan Suriye’de terör örgütü YPG/PYD kontrolündeki SDG’ye askeri destek istedi. Jeffrey, Alman askerlerinin eğitim, lojistik ve teknik destek vermesini talep etti.

8.07.2019Dünya
Bakan Çavuşoğlundan BMdeki PKK skandalı ile  ilgili kritik görüşme

Bakan Çavuşoğlu'ndan BM'deki PKK skandalı ile ilgili kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü.

5.07.2019Gündem
BM’den skandal YPG adımı

BM’den skandal YPG adımı

Birleşmiş Milletler’in (BM), SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile ‘bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması’ için resmi törenle anlaşma imzaladığı ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı, terör örgütünün muhatap alınmasını şiddetle kınadı.

3.07.2019Dünya
‘ABD’den SDG’ye 200 tır ağır silah’ iddiası

‘ABD’den SDG’ye 200 tır ağır silah’ iddiası

ABD, terör örgütü PKK’nın kolu YPG’nin de içerisinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) dün 200 tır ağır silah ve zırhlı araç gönderdi.

15.06.2019Dünya
Irak 188 çocuğu Türkiye’ye iade etti

Irak 188 çocuğu Türkiye’ye iade etti

Bağdat, terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı Türk ailelerin 188 çocuğunun Türkiye’ye iade edildiğini açıkladı. Irak yargısı, iade edilen çocuklardan az bir bölümünün 18 yaşını geçmiş olduğunu kaydetti.

30.05.2019Dünya
‘ABD’nin çıkarı tehlikede’

‘ABD’nin çıkarı tehlikede’

Deyrizor’da ABD destekli terör örgütü YPG’nin baskılarından bunalan yerel halk gösterilere başladı. Associated Press, eylemlerin YPG’ye karşı geniş çaplı bir ayaklanmaya dönüşme ihtimali bulunduğunu yazdı.

10.05.2019Dünya
‘5 yıl sonra ilk görüntü

‘5 yıl sonra ilk görüntü'

Terör örgütü DEAŞ, beş yıl içerisinde ilk kez, Ebubekir el Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen bir video yayınladı. Örgüte ait El Furkan medya grubu tarafından aktarılan ve radikal dinci terör örgütlerinin faaliyetlerini takip eden ABD merkezli SITE Intelligence Group şirketince paylaşılan 18 dakikalık videoda, Bağdadi olduğu iddia edilen bir şahıs, bir odanın içinde yerde otururken, yanı başında saldırı tüfeğiyle, sakince takipçilerine hitap ederken görülüyor.

30.04.2019Dünya
‘ABD yönetimi destek bulmakta zorlanıyor’

‘ABD yönetimi destek bulmakta zorlanıyor’

Amerikan yönetiminin Suriye’deki askerlerini azaltırken, terör örgütü YPG/PKK’nın ana unsur olduğu SDG’nin kontrol ettiği alanlar için Avrupa ve Arap ülkelerinden aradığı desteği henüz bulamadığı iddia edildi.

25.04.2019Dünya
Dışişleri Bakanlığından sert açıklama: YPG/PKKlı teröristlerle görüşen...

Dışişleri Bakanlığı'ndan sert açıklama: YPG/PKK'lı teröristlerle görüşen...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) heyetini kabul etmesini kınadı.

19.04.2019Gündem
DEAŞ’lılarla ilgili sözleri muhalefeti kızdırdı

DEAŞ’lılarla ilgili sözleri muhalefeti kızdırdı

Danimarka Adalet Bakanı, Danimarka uyruklu DEAŞ militanlarının yargılanmak üzere ülkeye dönmelerine ilişkin, “Dönmelerindense ölmüş olmalarını dilerdim” diye konuştu. Bakanın sözlerine muhalefet tepki gösterdi.

28.03.2019Avrupa
DEAŞ İdlibe çıktı... Ankara’ya göre Esad yol veriyor

DEAŞ İdlib'e çıktı... Ankara’ya göre Esad yol veriyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın ve ana bileşenini terör örgütü PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), DEAŞ’ın Suriye’de elinde bulunan son toprak parçası Baguz’un ele geçirildiğini açıklamalarına rağmen, DEAŞ İdlib’de kendini gösterdi. Suriye’de yaşanan içsavaşla ilgili gelişmeleri aktaran internet siteleri İdlib merkezinin kuzeydoğusundaki Biniş semtinde radikal terör örgütleri Heyet Tahrir üş Şam (HTŞ) ile DEAŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı bilgisini paylaştı.

25.03.2019Gündem
Reuters: Menbiç saldırısıyla bağlantılı isim yakalandı

Reuters: Menbiç saldırısıyla bağlantılı isim yakalandı

REUTERS haber ajansı, terör örgütü YPG’nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altındaki Menbiç’te Ocak ayında 4 Amerikan vatandaşının öldüğü saldırı ile bağlantılı terör örgütü DEAŞ mensubu bir kişinin yakalandığını yazdı.

20.03.2019Gündem
İdlib’de sınıra göç başladı

İdlib’de sınıra göç başladı

Esad rejiminin İdlib vilayetinin güneyine yönelik şiddetli bombardımanı yüzünden bölgedeki sivil halk kuzeye yöneldi. Bölge sakinleri kamyonetlerle vilayetin merkezi ve Türkiye sınırına göç ediyor.

7.03.2019Dünya
ABD’den Şam’a Arap Birliği engeli

ABD’den Şam’a Arap Birliği engeli

Amerikan Washington Post gazetesine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Suriye’yi yeniden Arap Birliği’ne dahil etme çabaları ABD’nin engeline takıldı. ABD ‘yaptırım’ kartını masada tutarken, özellikle Suudi Arabistan ve Mısır Şam yönetimine ‘yeşil ışık’ yakmıyor.

5.03.2019Dünya
Son saldırı başladı

Son saldırı başladı

Terör örgütü YPG liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), dün terör örgütü DEAŞ’ın elindeki son toprak parçasına yönelik nihai harekâta başladı. AA ise YPG’nin DEAŞ’lı teröristlerle onların Türkiye ya da rejim bölgesine sızmasının önünü açan bir anlaşma yaptığını iddia etti.

3.03.2019Dünya
ABD Suriye’de kalıyor... O kararın perde arkası

ABD Suriye’de kalıyor... O kararın perde arkası

Trump’ın Suriye’deki ABD askerlerini tamamen çekme kararından çark etmesinin yankıları sürüyor. ABD basınına göre Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Pentagon ve Avrupalı müttefikler bu kararda etkili oldu.

24.02.2019Dünya
Trump’ın talebi reddedildi: Avrupa’dan tampon bölgeye asker yok

Trump’ın talebi reddedildi: Avrupa’dan tampon bölgeye asker yok

Amerikan Washington Post’un haberine göre, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan tampon bölgede Almanya, İngiltere ve Fransa ordusunun görev yapması girişimi üç ülke tarafından reddedildi.

22.02.2019Dünya
Trump talimat verdi o kadını sakın ülkeye almayın

Trump talimat verdi o kadını sakın ülkeye almayın!

ABD Başkanı Donald Trump, DEAŞ'a katılmak için Suriye'ye giden Hoda Muthana'nın ülkeye geri alınmayacağını açıkladı.

21.02.2019Dünya
DEAŞ’ın Fransızları anlattı

DEAŞ’ın Fransızları anlattı

Suriye’de ABD’nin desteklediği terör örgütü YPG’nin ana unsur olduğu SDG, terör örgütü DEAŞ ile mücadelede sona yaklaşırken yabancı kökenli DEAŞ’lılar da ülkelerine dönmenin yolunu arıyor. Hürriyet, ocak ayı başında Bursa’da yakalanan Fransa vatandaşı DEAŞ mensuplarının ifadelerine ulaştı.

21.02.2019Dünya
Şimdi de DEAŞ’lı krizi

Şimdi de DEAŞ’lı krizi

ABD Başkanı Trump, önceki gün attığı mesajda Avrupa ülkelerini SDG’nin elindeki DEAŞ’lı vatandaşlarını geri almaya çağırarak aksi halde bunların salıverileceğini ima etti. Trump, “ABD bu DEAŞ’lıların Avrupa’ya sızmasına seyirci kalmak istemiyor” dedi. Terör örgütü üyelerinin yeni güvenlik riski oluşturmasından endişe eden AB ülkeleri ise bu talebe soğuk.

19.02.2019Dünya
SDG: AB bize sahip çıksın

SDG: AB bize sahip çıksın

Suriye’de DEAŞ’ın elindeki son belde olan Baguz’a yönelik operasyonlar tamamlanma aşamasına gelirken, en büyük bileşenini terör örgütü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) üst düzey sorumlularından Aldar Halil, AFP’ye demeç vererek, Avrupa Birliği’ne (AB) çağrı yaptı.

19.02.2019Dünya
‘Yüzde yüz zaferden sonra çekiliyoruz’

‘Yüzde yüz zaferden sonra çekiliyoruz’

DEAŞ’ın Suriye’deki son beldesinin hemen hemen tamamı Koalisyon ve desteklediği SDG’nin eline geçerken, ABD Başkanı Trump, “DEAŞ’a karşı yüzde 100 zaferden sonra çekiliyoruz” dedi. Trump, AB ülkelerinden Avrupa kökenli DEAŞ’lıları yargılamalarını da istedi.

18.02.2019Dünya
1.5 yıl sonra Ankara’ya elçi seçti

1.5 yıl sonra Ankara’ya elçi seçti

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık bir buçuk yıldır boş duran Ankara’daki büyükelçilik koltuğu için kıdemli kariyer diplomatı David Satterfield’ı aday gösterdi. Satterfield, ABD Senatosu onaylarsa resmen Türkiye’ye büyükelçi atanacak. Çok iyi Arapça bilen Satterfield, Ortadoğu uzmanı.

17.02.2019Dünya
DEAŞ’ta sona doğru

DEAŞ’ta sona doğru

Suriye’de terör örgütü DEAŞ’ın elindeki son toprak parçasına yönelik harekâtta örgüte karşı zaferin çok kısa süre içinde ilan edileceği belirtiliyor.

17.02.2019Dünya
Baguz’dan kaçış

Baguz’dan kaçış

Suriye’nin doğusunda terör örgütü DEAŞ’ın elindeki son kritik yerleşim olan Baguz beldesine yönelik ABD öncülüğündeki koalisyon desteğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) nihai saldırısı sürerken, siviller de çatışmalardan kaçmaya çalışıyor.

13.02.2019Dünya
DEAŞ’a karşı nihai saldırı

DEAŞ’a karşı nihai saldırı

Terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’nin Deyrizor vilayetinde elinde bulundurduğu son toprak parçasına yönelik operasyon başlatıldı. Bu örgütün Suriye’den tamamen silinmesinin ardından Trump’ın çekilme takvimine ilişkin açıklama yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

11.02.2019Dünya
SDG’li İlham Ahmed ve Rahip Brunson’a özel davet

SDG’li İlham Ahmed ve Rahip Brunson’a özel davet

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu yıl ‘Birliğin Durumu’ konuşmasına özel olarak davet ettiği 15 konuk arasında 1969 yılında Ay’a Amerikan bayrağını diken Apollo 11 misyonunda görev yapan astronotlardan Buzz Aldrin ile geçen Ekim ayında Pittsburgh’daki ‘Hayat Ağacı’ sinagogunu hedef alan silahlı saldırıdan kurtulan Judah Samet vardı. Trump’ın konukları dışında, salonda bir de Kongre üyelerinin davetlileri yer aldı.

7.02.2019Dünya
Kritik zirve

Kritik zirve

ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu ilk kez bakanlar düzeyinde toplanıyor. DEAŞ ile mücadelenin nasıl sürdürüleceğine dair önceliklerin belirlenmesi hedeflenirken, toplantıda Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunun da ele alınması bekleniyor.

6.02.2019Dünya
ABD’li komutana tavsiye: ‘Silahları YPG’ye bırakın’

ABD’li komutana tavsiye: ‘Silahları YPG’ye bırakın’

Amerikan New York Times gazetesi, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde yapılan üst düzey bir toplantıda ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) Suriye’de terör örgütü YPG’ye verilen silahların örgüte bırakılmasının tavsiye edildiğini yazdı.

5.02.2019Dünya
BMMYK’dan SDG’ye uyarı: Sivillerin güvenli geçişini sağlayın

BMMYK’dan SDG’ye uyarı: Sivillerin güvenli geçişini sağlayın

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) en büyük bileşenini terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) terör örgütü DEAŞ’ın sıkıştığı Deyrizor’un güneyinde sivillerin güvenli bölgeye ulaşımı için bir geçiş sahası oluşturmasını istedi.

2.02.2019Dünya
Suriye’den çekilmeyi engelleme hamlesi

Suriye’den çekilmeyi engelleme hamlesi

ABD Kongresi, Başkan Donald Trump’ın Suriye ve Afganistan’dan hızla asker çekme kararını engellemek için harekete geçti. Ortadoğu’ya ilişkin hazırlanan bir tasarıda yapılan değişikliğin Kongre’de kabul edilmesi durumunda son söz Trump’ın olacak.

1.02.2019Dünya

Yazar Sonuçları

‘Astana ruhu’ Fırat’ın doğusuna geçebilecek mi?

Önceki akşam Çankaya Köşkü’ndeki basın toplantısında sıra en son soruya gelmişti. NTV muhabiri Serkan Kaya, “Güvenli bölge konusunda her üç lidere de soru sormak istiyorum” diyerek sorusunu yöneltti:

18.09.2019

Peki bu fotoğraf ne?

Dün sabah saatlerinde AFP (Fransız Basın Ajansı) Suriye sınırından iki fotoğraf geçiyor.

9.09.2019

YPG ile Esad rejimi uzlaştırılabilir mi? Hangi yöntemle?

Dünkü yazımda değindiğim ‘Uluslararası Kriz Grubu’nun (International Crisis Group/ICG) Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu konu alan son raporu Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge’ üzerinde varılan mutabakattan tam bir hafta önce 31 Temmuz tarihinde yayımlandı.

16.08.2019

Fırat’ın doğusundaki ‘devletçik’in doğumundan kim sorumlu?

Türkiye ile ABD arasında Suriye’de Fırat’ın doğusunda kurulması tasarlanan ‘güvenli bölge’nin coğrafi olarak nasıl bir şekil alacağını, nasıl işleyeceğini, nasıl bir içerik kazanacağını ayrıntılarıyla müzakereler sonuçlandığında öğrenebileceğiz.

15.08.2019

‘Güvenli bölge’de yanıt bekleyen sorular

Türkiye ile ABD arasında haftalardır tırmanan bir gerilimin ardından Suriye sınırında bir askeri harekât ihtimalini şimdilik ortadan kaldıran bir uzlaşıya varılmış olması olumlu bir gelişme olarak görülmelidir. Türkiye’nin güvenlik kaygılarının ivedilikle karşılanacağının açıklanması, bunun için ABD ile ortak bir mekanizmanın kurulmasının kararlaştırılması, ABD’nin ‘barış koridoru’ hedefini taahhüt etmesi kuşkusuz Ankara açısından bu mutabakatın en önemli artılarını oluşturuyor.

9.08.2019

Türk-ABD ilişkilerinde büyük kördüğüm

BUNDAN 30 yıl sonra Türk-Amerikan ilişkilerinin bugünlerdeki seyrini kaleme alacak olan siyasi tarihçiler, kendilerini birçok ikilem ve çelişkiyle dolu, son derece girift bir bilmeceyi çözmek durumunda bulacaktır.

25.07.2019

Washington-Ankara hattında son durum

ANKARA-Washington-Moskova hattında diplomatik trafik hızlı.

7.05.2019

İki başkent, iki açıklama ve aradaki Türkiye

Önceki gün dünyanın iki önemli başkentinin dışişleri bakanlıklarında doğrudan Türkiye’yi ve Türkiye’nin Suriye’deki durumunu konu alan iki kritik açıklama yapıldı.

9.02.2019

Kalıyoruz demeden kalmanın arayışı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu’daki denklemi değiştirme potansiyeli taşıması bir yana, Amerikan devleti içindeki güç savaşlarını da tetikleyen Suriye’den derhal çekilme kararını ilan etmesinin üzerinden bir buçuk ay geçti. Çekilmenin takvimi ve parametreleri hala muğlak. Bu arada Amerikan ulusal güvenlik bürokrasisi ‘kalıyoruz demeden kalmanın’ formülünü arıyor. Başkan Trump’ı yasal açılardan kuşatarak çekilmeyi yavaşlatacak kilit kurum ise Kongre olacak.

3.02.2019