MENÜ

Sümela Manastırı Açıldı

Sümela Manastırı Açıldı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sümela Manastırı Açıldı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 34 Sümela Manastırı Açıldı haberi bulunmuştur.

Sümela Manastırı Açıldı Haberleri

4 ayda 220 bin kişi

4 ayda 220 bin kişi

Türkiye'nin önemli inanç turizmi rotalarından Sümela Manastırı'nı, restorasyon çalışmalarının birinci bölümünün tamamlanarak ziyarete açılmasının ardından yaklaşık 4 ayda 220 bin kişi gezdi.

30.10.2019Keyif
Sümela Manastırını 4 ayda 220 bin kişi ziyaret etti

Sümela Manastırı'nı 4 ayda 220 bin kişi ziyaret etti

Türkiye'nin önemli inanç turizmi rotalarından Sümela Manastırı'nı, restorasyon çalışmalarının birinci bölümünün tamamlanarak ziyarete açılmasının ardından yaklaşık 4 ayda 220 bin kişi gezdi.

30.10.2019Seyahat
Sümela Manastırında hedef 500 bin ziyaretçi

Sümela Manastırı'nda hedef 500 bin ziyaretçi

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açılan Sümela Manastırı, ilk ayda 50 bin yerli ve yabancı turist ağırladı.

2.08.2019Seyahat
TÜRSAB Başkanı açıkladı: Rekor kıracağız

TÜRSAB Başkanı açıkladı: Rekor kıracağız

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Türkiye'de geçen seneden bu seneye 3 misli daha fazla kültür turu çıkıyor. Kültür turları gerçekten Türkiye'de patlamış durumda. Bizim de bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Turizmde 2018 yılından daha iyi bir sezon yaşayarak, 2018'in üstünde bir rakamla rekor kıracağız" açıklamasında bulundu.

6.07.2019Ekonomi
Sümela Manastırı’nın büyüsü

Sümela Manastırı’nın büyüsü

Trabzon’da 1300 metre yükseklikteki sarp kayalıklara kurulu, Anadolu’nun en etkileyici yapılarından Sümela Manastırı’nın bir bölümü, dört yıllık restorasyonun ardından 25 Mayıs’ta açıldı. Açıldığı gibi de ziyaretçi akınına uğradı. Tamamını gezmek için en az bir yıl daha beklememiz gerekecek. Ancak içinde bulunduğu muhteşem coğrafyayı görmek ve kapısının aralığından hayallere dalmak için Sümela Manastırı’nı yeniden rotaya koymaya kesinlikle değer.

18.06.2019Seyahat
Sümela Manastırına 4 günde 2 bin ziyaretçi

Sümela Manastırı'na 4 günde 2 bin ziyaretçi

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan ve restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılan Sümela Manastırı, ilk 4 günde 2 bin ziyaretçiyi ağırladı.

31.05.2019Seyahat
4 yıldır restorasyonda olan Sümela ziyarete açıldı

4 yıldır restorasyonda olan Sümela ziyarete açıldı 

TÜRKİYE'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Trabzon'un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı'nın restorasyonu tamamlanan ilk etabı, 4 yıl aradan sonra yeniden ziyarete açıldı. Sabah erken saatlerde bölgeye gelen turist kafileleri, manastırı ziyaret etmeye başladı. Manastır, ay sonuna kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

25.05.2019Gündem
Ara Güler dünyasına giriş

Ara Güler dünyasına giriş

Merakla beklenen Ara Güler Müzesi, efsane fotoğrafçının 90’ıncı yaş gününde Bomontiada’da açıldı. Tasarımıyla dikkat çeken aynı adlı kitabın da eşlik ettiği ‘Islık Çalan Adam’ başlıklı açılış sergisi, Güler’i daha yakından tanımamızı sağlıyor. Galatasaray’daki Güler Apartmanı’nın müzeye dönüştürülmesi ve Türkiye’nin görsel hafızası niteliğindeki Ara Güler arşivinin dijital ortama aktarılması çalışmaları ise sürüyor.

16.08.2018Kitap Sanat
Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

MARDİN'in Nusaybin ilçesi Bagok Dağı eteklerinde bulunan ve konumu ile manzarası nedeniyle Trabzon'daki Sümela Manastırına benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Roma döneminde inşa edilen ve 1970 yılında görev ylapan rahibin ölmesi ile kapanan Mor Evgin Manastırı, 2011 yılında Midyat'tan giden Süryani Başrahip Raban Yakim Unfal girişimiyle ibadete tekrar açıldı. Bagok Dağı eteklerinde Suriye ve Mezopotamya ovasına hakim bir noktada kurulan manastırın Süryaniler için ikinci Kudüs olarak görüldüğünü anlatan Başrahip Unfal, Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs'e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Yeni yeni cemaatimiz, yerli ve yabancı turistler manastırımıza geliyor dedi. Nusaybin ilçesi sınırlarlarında bulunan Bagok Dağı eteklerinde Roma döneminde inşa edilen, konumu ve manzarası itibariyle Trabzon'daki Sümela Manastırına benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı 41 yıl kapalı kalmasından sonra 2011 yılında yeniden ibadete açıldı. 1970 yılında Manastır rahibinin hayatını kaybetmesi ile kapanan ve 41 yıl sonra Mardin'in Mityat ilçesinden başrahip atanhması ile yeniden açılan Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Mardin'deki diğer manastırlardan mimari açıdan daha farklı olan ve Türkiye'deki en büyük klise çanının bulunduğu Manastır, Süryaniler için ikinci Kudüs olarak ta biliniyor. Nusaybin ilçesine 25 kilometrelik bir uzaklıkta Bagok Dağı'nın eteklerinde bulunan Manastır, aynı zamanda Süryaniler için hacı olmak için Kudüs'e giderken ibadetlerinin bir kısmını yaptıkları manastır olarak hizmet veriyor. 1970 yılında son rahip Raban Lahdo Örz'ün vefatından sonra manastırın 2011 yılına kadar boş kalan manastırda şu anda 1 rahip ve 1 öğrenci olmak üzere toplamda 2 kişi hizmet veriyor. Manastırın Süryani cemaati açısından önemi hakkında bilgiler veren ve Manastırdaki tek din adamı olarak gece gündüz ibadet eden Baş Rahip Raban Yuyakim Unfal, Mor Evgin Manastırının Süryani cemaatinin en eski ibadet yerlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Mor Evgin manastırının Mardin merkezdeki Deyrülzaferan ve Midyat'taki Mor Gabriyel manastırlarından daha eski bir manastır olduğunu anlatan Unfal, Burası sadece Süryaniler için değil memleketimiz içinde bir zenginlik. Süryaniler için ikinci Kudüs olarak bilinir. Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs'e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Burası daha keşfedilmemiş bir yer. Manastırımızın kapısı açık olduğu için çok mutluyuz ve Allaha şükür ediyoruz' dedi.

3.01.2018Haber
Mardinin Sümela Manastırı ibadete açıldı

Mardin'in Sümela Manastırı ibadete açıldı

Mardin Nusaybin'de Bagok Dağı eteklerindeki 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı 41 yıl aradan sonra yeniden açıldı. Manastır 1970 yılında rahip Lahda Öz'ün ölümünren sonra kapanmıştı. Hacı olmak için Kudüs'e giden Süryanilerin ibadet için kurdukları manastır Türkiye'deki en büyük kilise çanına sahip.

3.01.2018Keyif
1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor

MARDİN’in Nusaybin İlçesi'nde Bagok Dağı eteklerinde bulunan, konumu ve manzarası nedeniyle Trabzon’daki Sümela Manastırı’na benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Roma Dönemi’nde inşa edilen ve 1970 yılında görev yapan rahibin ölmesi ile kapanan manastır, 2011 yılında Midyat’tan giden Süryani Başrahip Raban Yakim Unfal’ın girişimiyle tekrar ibadete açıldı. Suriye ve Mezopotamya ovasına hâkim bir noktada kurulan manastırın Süryaniler için ikinci Kudüs olarak görüldüğünü anlatan Başrahip Unfal, "Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs’e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Yeni yeni cemaatimiz, yerli ve yabancı turistler manastırımıza geliyor" dedi.

2.01.2018Gündem
Tekne krizde batmaz

Tekne krizde batmaz

Nestle gibi dünyanın önde gelen şirketlerine fındık ihracatı yapan Başaran Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran, “Son dönemlerde turizm ve yatçılık alanında önemli yatırımlar yaptık. CMB Yachts önemli siparişler alıyor. Bu sektöre çok zenginler ilgi gösteriyor. Ekonomik krizler de onları çok etkilemiyor” dedi.

15.04.2016Ekonomi
Avrupa’da gözde Amalfi Türkiye’de trend Fırtına Vadisi

Avrupa’da gözde Amalfi Türkiye’de trend Fırtına Vadisi

Havalar ısınmaya başladı. Artık tatil planları konuşur oldu. Türkiye’nin komşu ülkelerine ilgi giderek artıyor. İtalya, özellikle de Amalfi sahilleri bu yıl favori. Yurtiçinde ise ‘her şey dahil’ yine açık ara önde. Kültür turlarına olan talep bu yıl daha da fazla... “Nereye gitsem?” diye düşünüyorsanız tur şirketlerinin yeni tatil trendleri konusundaki tespitlerine göz atın...

28.04.2015Seyahat
Âl-i İmran ile Sümela mesajları

Âl-i İmran ile Sümela mesajları

Hazreti Meryem, hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar için özel bir anlam ifade etmektedir.

15.08.2011Gündem
Bartholomeosdan kardeşlik mesajı

Bartholomeos'dan kardeşlik mesajı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 88 yıl aradan sonra Sümela Manastırı'nda düzenlenen ikinci ayin töreninde Kuran-ı Kerim'deki Al-i İmran suresinden örnek verdi. Barış ve kardeşlik çağrısı yaptı. Bartholomeos şöyle dedi:

15.08.2011Gündem
Sümelada ikinci ayin

Sümela'da ikinci ayin

Trabzon’un Maçka İlçesi’ndeki tarihi Sümela Manastırı’nda 88 yıl aradan sonra geçen yıl ilk kez düzenlenen ayin ardından ikinci ayin bugün yapıldı. Fener Rum Patiği Bartholomeos’un yönettiği ayine katılım geçen yıla oranla az oldu.

15.08.2011Gündem
Bartolomeos son Fener Rum Patriki mi olacak

Bartolomeos son Fener Rum Patrik'i mi olacak?

CNN televizyonunun internet sitesinde bugün yayımlanan bir makalede Türkiye'nin küçülmekte olan Rum cemaatine ve yeni patrik seçimiyle ilgili tartışmalara değinildi. Patrik Bartolomeos ve cemaat üyelerinin görüşlerine yer verilen haberde 'Bundan sonra ne olacak?' sorusu soruldu. İşte CNN'deki yorumdan dikkat çeken satır başları:

28.08.2010Gündem
Son Patrik o mu olacak

Son Patrik o mu olacak?

CNN televizyonunun internet sitesinde bugün yayımlanan bir makalede Türkiye'nin küçülmekte olan Rum cemaatine ve yeni patrik seçimiyle ilgili tartışmalara değinildi. Patrik Bartolomeos ve cemaat üyelerinin görüşlerine yer verilen haberde 'Bundan sonra ne olacak?' sorusu soruldu. İşte CNN'deki yorumdan dikkat çeken satır başları:

27.08.2010Gündem
Tarihi ayin Türkiye’nin AB sürecini canlandırma çabası

Tarihi ayin Türkiye’nin AB sürecini canlandırma çabası

Dün Sümela Manastırı'nda yapılan tarihi ayin, dünya basınının gündeminde ilk haber oldu. Avrupa'nın ve ABD'nin önde gelen gazeteleri ve basın organları bu adımın amacının Türkiye'de din özgürlüğünü geliştirmenin yanı sıra Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin konumunu güçlendirmek olduğuna dikkat çekti.

16.08.2010Gündem
Rahip Santoro için ortak bir ayin bekliyorum

Rahip Santoro için ortak bir ayin bekliyorum

MÜSLÜMANLIĞIN sahici ve gerçek yüzünü mü görmek istiyorsunuz?

15.08.2010Gündem
Sıradağlar, doruklar, vadiler, buzullar, yaylalar, nergisler, ters laleler kenti HAKKARİ

Sıradağlar, doruklar, vadiler, buzullar, yaylalar, nergisler, ters laleler kenti HAKKARİ

Hakkari, Türkiye’nin en vahşi coğrafyalarından birine sahip. Toroslar’ın bir devamı olan güneydoğu’daki sıradağlar, Hakkari bölgesinde adeta düğümlenir. Hakkari’yi doğudan güneybatıya, ikiye bölen Zap Vadisi’nin kuzeyinde zengin platolar uzanırken güneyinde sarp dağlar vardır.

24.10.2004Seyahat

Yazar Sonuçları

Kurtuluş Savaşı’na üç boyutlu tanık olmaya ne dersiniz?

Bugün 29 Ekim… Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yokluk ve imkansızlıklar içerisinde kazandıkları Kurtuluş Savaşı sonrası hiç vakit kaybetmeden ilan ettikleri Cumhuriyet’in 94’üncü yılı… Böylesi özel bir günde size İstanbul’da mutlaka gitmeniz gereken bir yer önereceğim: Miniatürk Panorama Zafer Müzesi… Gezdikçe hem zaman tünelinde kaybolacak hem de yeni bilgiler edineceksiniz.

31.10.2017

Tekamül

Havalar pek ısınmasa da, mevsim olarak artık yazın eşiğindeyiz. Yazın yaklaşmasıyla birlikte tatil planları yapılmaya başlar. İlk ve orta öğrenimin tatile girmesi, lise sonların üniversite sınavlarını tamamlanmasından sonra Ankara boşalır. Kültür ve sanat etkinliği duyurularının azalmaya başlaması da yazın habercisi gibi.

21.05.2017

Sümela’daki ayinde provakosyona geçit verilmedi

Selanik ve Gümülcüne’deki iki eylem de Sümela’daki ayinine gölge düşürmek isteyenlerin provakasyonlarıyla, hedeflerine ulaşamadılar. Yunan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis her iki saldırı için de sert kınama açıklamaları yaptı

21.08.2010

Komşunun bilinmeyen Beyaz Devrim’i

Beyaz Devrim, gençlerin kızdıklarında ya da şamata olsun diye seçtikleri bir hedefe yoğurt kaseleri fırlatmalarından ibaretti. Yol kenarında pusu kurulur hedef göründü mü de üzerine peşpeşe fırlatılırdı yoğurt kaseleri.

12.06.2010