MENÜ

Süleymancılar

Süleymancılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Süleymancılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 253 Süleymancılar haberi bulunmuştur.

Süleymancılar Haberleri

Türkiye’de  2.6 milyon kişi tarikatlarla  ilişki içinde

Türkiye’de 2.6 milyon kişi tarikatlarla ilişki içinde

Bir önceki kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde tarikat yurtlarında ölüm, yaralanma ve istismar olaylarını yazan gazeteci İsmail Saymaz, bu kez dini grupların sosyal hayatta yarattığı tahribatı ele aldı. ‘Şehvetiye Tarikatı’nda, bir sözde evliya, bir üfürükçü ve dört merdivenaltı ‘şeyh’in müritlerini nasıl kandırdığını anlatan Saymaz’la “Her biri kendi ekonomisine sahip oldu” dediği bu yapıları konuştuk.

11.08.2019Hürriyet Pazar
Tarikat yurtlarının yüzde 90’ı Süleymancıların

Tarikat yurtlarının yüzde 90’ı Süleymancıların

Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, yeni kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde, tarikat yurtlarında cinsel istismara uğrayan, ölen ve sakat kalan çocukların izini sürüyor.

20.10.2018Hürriyet Pazar
Af teklifini hukukçular yorumladı... Aylan affeder mi

Af teklifini hukukçular yorumladı... Aylan affeder mi?

MHP’nin af teklifi hem siyaset hem hukuk açısından önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Affın kapsamına giren maddeler incelenirken, kamuoyunda infial yaratan davalarda yargılananların da bu aftan yararlanma olasılığı tartışma yarattı.

28.09.2018Gündem
‘Daha güzel yarınlar’ hibesi almışlar

‘Daha güzel yarınlar’ hibesi almışlar

Adana’da 29 Kasım 2016 tarihinde 11’i çocuk 12 kişinin yanarak öldüğü Aladağ’daki kız yurdunun sahibi olan Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’nin, ‘Daha Güzel Yarınlar’ projesiyle valilikten hibe aldığı ortaya çıktı.

29.08.2018Gündem
Aladağ’ın sanığı okul müdürü oldu

Aladağ’ın sanığı okul müdürü oldu

Aladağ’da 11’i kız çocuğu 12 kişinin yanarak öldüğü yurt faciasında yeterli denetim görevini yapmadığı için ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan yargılanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca kınama cezası verilen eski Aladağ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Çukurova’da bir ortaokula müdür olarak atandı.

20.08.2018Gündem
Kolu koptu cezasız kaldı

Kolu koptu cezasız kaldı

Öğrenci yurdunda kolunu kıyma makinesine kaptırdı sorumluları serbest...

23.05.2018Gündem
Aladağdaki yurt faciası davasında 4 tahliye

Aladağ'daki yurt faciası davasında 4 tahliye

Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı Süleymancılar cemaatine ait kız yurdu yangını faciasında, kusurlu oldukları gerekçesiyle tutuklu yargılanan 6 kişiden 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Davada 2 kişinin tutukluluğu sürüyor.

8.02.2018Gündem
İnsanlığın öldüğü yurt... Kolu daha kıyma makinesindeyken tehdit başlamış

İnsanlığın öldüğü yurt... Kolu daha kıyma makinesindeyken tehdit başlamış

SÜLEYMANCILARA ait Kütahya Özel İkizhöyük Orta Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nun mutfak kısmında, 12 yaşındaki çocuğun kolunu kıyma makinesine kaptırmasına ilişkin bilikişi raporu hazırlandı. Raporda, yurt yöneticilerinin olaydan sonraki ses kayıtlarına yer verildi. Kayıtlarda, “çocuğun kolunu kendi kendine makineye soktuğu” yönünde senaryo hazırlanıyor ve yurtta kalan ağabeyi de “Sen de öyle dersin, tamam mı? Şimdi senin de başın belaya girmesin” denilerek, baskı altına alınıyor. Yurt yöneticilerinin çocuk işçi çalıştırma yasağını hiçe saydığı vurgulanarak, “Ne genç, ne de çocuk işçi olarak, hiçbir şekilde çalıştırılamayacak küçük bir yaştadır. Mağdur yurdun sigortalı çalışanı değildir. Aksine yurtta bile kalmayan, abisini ziyarete gelen bir çocuktur” denildi.

26.09.2017Gündem
Somadan Aladağa gazeteciden taraftara adalet arayışı

Soma'dan Aladağ'a gazeteciden taraftara adalet arayışı

KENDİ ifadesiyle ‘Adana’nın Köprücük köyünden Ahmet Yetim’ konuşmasını bitirdikten sonra sahneden inerken Cumhuriyet Halk Partililer (CHP) tarafından en çok alkışlanan isimdi.

29.08.2017Gündem
Ateşle oynama eğitimi tavsiyesi

'Ateşle oynama' eğitimi tavsiyesi

11’i çocuk 12 kişinin öldüğü Adana Aladağ’daki kız öğrenci yurdu faciasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu’nun Almanya’da anaokullarında yangınla mücadele için verilen ‘ateşle oynama’ eğitiminin de yer aldığı raporu şöyle:

29.07.2017Gündem
Ailelere para ödediler

Ailelere para ödediler

11’i çocuk 12 kişinin can verdiği Aladağ yurt faciasıyla ilgili davada sanıklar dün ilk kez hâkim karşısına çıktı. Faciada kızını kaybeden anne tarikat üyelerinin şikâyetten vazgeçmeleri için kendilerine para teklif ettiğini söyledi. Sanık avukatları ailelere yatırdıkları 550 bin liranın dekontunu mahkemeye sundu.

30.05.2017Gündem
Aladağdaki o yurt yıkılmış

Aladağ'daki o yurt yıkılmış

Adana'nın Aladağ ilçesinde geçen yıl 11'i çocuk 12 kişinin yanarak can verdiği Süleymancı tarikatına ait kız öğrenci yurdunun geçen hafta sessiz sedasız yıkıldığı ortaya çıktı.

30.05.2017Gündem
Aileler takipsizliğe itiraz etti: O belletmenler de yargılansın

Aileler takipsizliğe itiraz etti: O belletmenler de yargılansın

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 11’i çocuk 12 kişinin Süleymancılar adlı tarikatın yurdunda yanarak ölmesine ilişkin soruşturmada, yurtta kaçak olarak çalışan belletmenler hakkında takipsizlik kararı verilmesi kararına itiraz edildi.

16.05.2017Gündem
Öğrenci yurdunda ‘keşif müsameresi’

Öğrenci yurdunda ‘keşif müsameresi’

Kütahya’da Süleymancılar adlı tarikata ait özel İkizhöyük Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan ağabeyi S.E.’yi 22 Ağustos 2015’te ziyarete giden 12 yaşındaki N.E. mutfakta çalıştırılırken kolunu kıyma makinesine kaptırmıştı. Çocuğun sağ kolu dirsekten kesilmiş, yurt müdürü Mehmet Kalkan ve aşçı Bünyamin Dağ’a Kütahya 3. Asli Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme geçen 4 Mayıs günü yurtta keşif yaptı.

15.05.2017Gündem
Aladağ’da yedi sanığa 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Aladağ’da yedi sanığa 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Adana Aladağ’daki Süleymancılar adlı tarikata ait öğrenci yurdunda 11’i çocuk 12 kişinin yanarak ölmesine ilişkin yedi sanığa ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme’ suçundan üç yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İlk duruşma 30 Mayıs’ta görülecek.

4.05.2017Gündem
Aladağ’da kasıt yok, kusur varmış

Aladağ’da kasıt yok, kusur varmış

Adana Aladağ’daki Süleymancılar adlı tarikata ait öğrenci yurdunda çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişinin ölmesine ilişkin yedi şüpheliye ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme’ suçlaması yöneltildi.

4.05.2017 Gündem
Aladağ’daki 12 canın bedeli bu kadar mı

Aladağ’daki 12 canın bedeli bu kadar mı

Adana Aladağ’daki Süleymancılar tarikatına ait öğrenci yurdunda geçen yıl kasım ayında çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişinin ölmesine ilişkin 6 şüpheli hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçlamasıyla dava açılacak. Bu durumda, sanıklar hakkında en fazla üç yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

3.05.2017Gündem
Avrupa’daki Türkler arasında da kutuplaşma var

Avrupa’daki Türkler arasında da kutuplaşma var

Avrupa ile ilişkiler hiç olmadığı kadar gergin... Türk siyasetçilerin Almanya ve Hollanda’da evsahibi ülkeler tarafından üst üste iptal edilen mitingleri; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Almanya ve Hollandalı mevkidaşlarıyla yaşadıkları söz düelloları ve nihayet Rotterdam’daki diplomatik kriz sonrasında Avrupa karıştı. Tansiyonu yükselen göçmen kökenli Türkler özellikle Rotterdam’daki gösterilerde polisle karşı karşıya geldi. Yıllardır ülke ülke, şehir şehir Avrupa’daki Türk göçmenleri çalışan ve bu yıl İtalya’da EUI Robert Schuman Merkezi’nde araştırmalarına devam eden İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya’yla Avrupa’daki Türklerin dününü bugününü konuştuk.

18.03.2017Gündem
80 gündür sorumlu yok

80 gündür sorumlu yok

ADANA'nın Aladağ ilçesinde 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği kız yurdu yangınının üzerinden iki ayı aşkın süre geçmesine rağmen, facianın soruşturulmasında ve eksikliklerin giderilmesinde fazla bir ilerleme olmaması, ilçede yaşayanları kaygılandırıyor.

16.02.2017Gündem
Aladağ yurt yangını raporu tamamlandı, sorumlular belirlendi

Aladağ yurt yangını raporu tamamlandı, sorumlular belirlendi

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği kız yurdu yangını ile ilgili bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Yangının çıkış nedeninin yetersiz ve bakımsız elektrik tesisatı ve buna bağlı elektrik kontağı olduğu belirtilen raporda yurt müdürü, yardımcısı ve yurdun bağlı olduğu derneğin başkanı ’asli kusurlu’, diğer dernek yöneticileri ve gerçeğe aykırı denetleme raporu düzenleyen 2 görevli de ’tali kusurlu’ olarak belirlendi. Adana Barosu da yurdun bağlı olduğu derneğin 4 yöneticisinin geçtiğimiz pazar günü bu rapora dayanılarak ara tahliye kararı ile salıverilmesine itirazda bulundu.

25.01.2017Gündem
‘Devletin işini başkaları yapmamalı’

‘Devletin işini başkaları yapmamalı’

Adana'nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar cemaatine bağlı özel yurtta 11 çocuk ve bir yetişkinin hayatını kaybettiği yangın faciasının ardından, ortaöğretim öğrencilerinin kalacakları yurtların yapımı konusuna hız verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan bu yurtlar, için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da görev üstlendi.

16.01.2017Gündem
Aladağ yurdunda makbuzsuz bağış

Aladağ yurdunda makbuzsuz bağış

Adana’nın Aladağ ilçesinde, ‘Süleymancılar’ adlı dini grubu ait olan Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ne ait kız yurdunda 11 çocuk ve 1 yetişkinin yanarak ölmesine ilişkin soruşturmada yeni bulgulara ulaşıldı.

29.12.2016Gündem
Kurslar ve yurtlar imparatorluğu Süleymancılar

Kurslar ve yurtlar imparatorluğu Süleymancılar

Adana’daki Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında 11 öğrencinin ölmesi ve 22 öğrencinin yaralanması sonrası gözler, ‘Süleymancılar’ diye anılan dini gruba çevrildi. Anadolu’da 1951 yılından bu yana öğrenci yurtları çatısı altında Kuran eğitimi veren Süleymancılar, sayılar net olmasa da, bilinen o ki, bini aşkın yurtta öğrenci barındırıyor. Şimdi herkes aynı soruyu soruyor: Kimdir Süleymancılar?

11.12.2016Gündem
Aladağdaki yurtta kaçak kreş de varmış

Aladağ'daki yurtta kaçak kreş de varmış

ADANA Aladağ’da, 11 kız çocuğu ve 1 eğitmenin yaşamını yitirdiği yurtta, kaçak kreş hizmeti de verildiği ortaya çıktı.

9.12.2016Gündem
Yargıdaki yurt faciası: 12 yaşındaki çocuğun kolu kesildi

Yargıdaki yurt faciası: 12 yaşındaki çocuğun kolu kesildi

Kütahya’da, Süleymancılar adı verilen dini cemaate ait olduğu belirtilen Özel İkizhöyük Orta Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçen yıl, yurtta kalan ağabeyini ziyarete giden 12 yaşındaki N.E. adlı çocuk, yurdun mutfağında kaçak şekilde çalıştırılırken kolunu kıyma makinesine kaptırdı. Çocuğun sağ kolu dirsekten kesildi. Yurt müdürü ve aşçı hakkında açılan davada, yurtta kalan 15 yaşındaki ağabeyin de “Seni aşçı yapacağız” denilerek mutfakta çalıştırıldığı ortaya çıktı.

4.12.2016Gündem
Yanan hayaller

Yanan hayaller

ÖLEN 6 öğrencinin cenazelerinin güçlükle getirildiği Köprücük Köyü’nde, Bahtınur Baş’ın evindeyiz. Ailesi, “Kaderi güzel olsun” diyerek bu ismi koymuş.

1.12.2016Gündem
O merdivene çıkamadılar

O merdivene çıkamadılar

Yurttaki yangın faciasında, yaşam ile ölüm arasında yalnız bir kapı vardı. Ölen öğrenciler, kilitli olduğu iddia edilen yangın merdiveni kapısının önünde birbirlerine sarılmış halde bulundu. Sentetik halılar, ahşap döşeme ve tavanın hızla alev aldığı binada bazı öğrenciler pencerelerden atlayıp hayatta kaldı. Yılda iki kez denetim yapılan yurdun en son 26 Mayıs’ta denetlendiği ve “Eksik yok” raporu verildiği ortaya çıktı.

30.11.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Bizim satılık cenazemiz yok!

BU bir iğrençliktir! Bu bir rezalettir! Göz göre göre, gözümüzün önünde delil karartıyorlar. O delil konumundaki yanan yurdu, alelacele yıkıp yok ediyorlar. Resmen delil karartma! Bu kadarla mı kalıyorlar?

19.06.2017

‘Yavrumuzun külünü bile görmedik biz’

“OLAN bize oldu, olan bize oldu. Kimseye bir şey olmadı. Biz yavrumuzun külünü bile görmedik; göstermediler, göstermediler... Ben yavrumun resmiyle yaşıyorum...”

31.05.2017

FETÖ herkesi işte bu adam gibi kafaya aldı

- FETÖ’cüler bunca insanı nasıl kafaya aldı?

16.12.2016

Bizim FETÖ ile ilişkimiz

BİZİM FETÖ ile ilişkimiz aşağı yukarı şöyle bir şeydir:

1.12.2016

Başkanlık rejimine geçerken Türkiye

Başkanlık değil, cumhurbaşkanlığı diye düzelten, buradan sonuçlara varanlar çıkacaktır; çıksınlar.

1.12.2016