MENÜ

Şükrü Kızılot

Şükrü Kızılot ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şükrü Kızılot haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 700 Şükrü Kızılot haberi bulunmuştur.

Şükrü Kızılot, ilk vergi kitabını 21 yaşında yazmış. İlk kitabını kitapçılara götürdüğünde kimse ilgilenmemiş. Bunun üzerine, ''Şükrü Kızılot benim babam, kitabını ben dağıtıyorum'' demiş. Böylece ilk kitabı raflara girme şansı bulmuş.

Şükrü Kızılot Haberleri

Emlak vergisi sizi çarpmasın

Emlak vergisi sizi çarpmasın

Arazinizin, evinizin veya dükkanınızın değeri 4 yıl sonra yeniden belirlendi. 2018’de emlak verginizi buna göre vereceksiniz. Takdir Komisyonu’nun belirlediği yeni değerlere itirazınız varsa son günlere girmek üzereyiz, dava açmak için acele etmeniz şart.

21.7.2017EkonomiHürriyet Yazarı
Temmuzda maaşa zam geldi ama...

Temmuz'da maaşa zam geldi ama...

TEMMUZ ayından itibaren, ücretlere zam geldi. Ancak Temmuz ayı maaşlarını alanların bir kısmı, bakıyorlar, ellerine geçen tutar, geçen aydan daha az!

31.7.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Dolarla borcu olan dikkat

Dolarla borcu olan dikkat

Bu köşedeki ilkyazımızda, “Yaklaşım Yayıncılık” olarak “Sevgili Hocamız sağlığına kavuşup, siz sevgili okurlarıyla buluşana kadar zaman zaman Şükrü KIZILOT hoca olsa bugün ne yazardı diye tahminde bulunup, onun adına sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.” demiştik ya bugün de öyle yaptık. “Dolar ya da Euro cinsinden alacağı olanlar, alacaklarının dışında 17 Ağustos’a kadar bir de ‘alacak vergisi’ ödeyecekler. Borcu olanlar ise ‘daha az vergi’ ödeyecekler!”Başlık ve yukarıdaki ifade sevgili Şükrü Hoca’ya ait. Bugün olduğu gibi, 2013 yılı ikinci geçici vergi döneminde de döviz kurları artmış ve kur artışının geçici vergi matrahına yansımasını aşağıdaki gibi açıklamış. Biz sadece tarihleri ve rakamları güncelledik..

28.7.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Oruç tutma vergisi ve iftar yemekleri

Oruç tutma vergisi ve iftar yemekleri

Yarın mübarek Ramazan ayı başlıyor. Sadece ülkemizde değil tüm Dünyada Müslümanlar bir ay süresince oruç tutacaklar. Ramazanda ilginç vergi uygulamalarına şahit olmaktayız. Ramazanda oruç tutan işçilerle ilgili oruç tutma vergisini belki duymuşsunuzdur. Bu vergi, oruç tutanlara verilen erzaklarda ortaya çıkıyor. Üstelik hem gelir vergisi hem de KDV olarak...

16.6.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

'Ekonomi Basını Başarı Ödülleri' sahiplerini buldu

EKONOMİ Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’si düzenlenen ’Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ödül törenine 5 farklı kategoride ödül alan Hürriyet Gazetesi damga vurdu.

10.6.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Sevgilinizden kira almak zorundasınız

Sevgilinizden kira almak zorundasınız

Bugünkü yazımız sevgili Kızılot hocamızdan. Geçen yıl konuyu öyle güzel açıklamış ki müdahaleye gerek yok. Kira geliri elde edenlerin ‘Evi düşük bir kiraya çok yakın arkadaşıma, sevgilime kiraladım’ deme şansları yok.

12.3.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Gelir Vergisi’nde beyan dönemi başladı....

Gelir Vergisi’nde beyan dönemi başladı....

Gelir Vergisi açısından mart önemli bir ay. Bu yüzden de halk arasında mart için; “Mart ayı, dert ayı” deyimi kullanılır. Gelir Vergisi’ne tabi gelir elde edenler, bu gelirlerini izleyen yılda beyan edip vergilerini ödemek zorundalar. Beyan dönemi 2 Mart’ta başladı, 25 Mart’a kadar vaktiniz var. Peki kimler beyanname verecek, hangi gelirler için beyanname verilmesi gerekiyor? Önemli tarihler ne? Hepsi detaylı anlatımıyla Hürriyet’in yeni yazı dizisinde.

9.3.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Hürriyete 2 ödül birden

Hürriyet'e 2 ödül birden

İstanbul Tabip Odası'nın her yıl düzenlediği "Basında Sağlık Ödülleri" açıklandı. Hürriyet.com.tr'den Buse Özel “Her Gün İstisnasız Tehdit, Şiddet ve Aşağılama İle Karşılaşıyoruz” başlıklı haberiyle İnternet Gazeteciliği dalında yılın haberi ödülünü alırken, Şükrü Kızılot da “Askere ve Polise Ameliyat, Bakkala da Hekimlik Yetkisi” başlıklı köşe yazısı ile Güncel Yazılar kategorisinde "Yılın köşe yazısı" ödülüne layık görüldü.

6.3.2015SağlıkHürriyet Yazarı
Hürriyet ödülleri topladı

Hürriyet ödülleri topladı

7. Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Hürriyet Yazarı Şükrü Kızılot, Yap-İşlet Devret'e Vergi Şoku; Hürriyet Muhabiri Banu Şen ise Soma'da Maske Düşüyor haberi ile ödül aldı.

26.2.2015GündemHürriyet Yazarı
2014ün Altın Kalem Ödülleri belirlendi

2014'ün Altın Kalem Ödülleri belirlendi

Türkiye'nin bütün bölgelerinde görev yapan ekonomi muhabirleri, yazarları ve yöneticilerini çatısı altında bulunduran EMD, yedincisini gerçekleştireceği "Altın Kalem Ekonomi Muhabirleri Derneği Ekonomi Basını Başarı Ödülleri ile her alandaki en iyi ekonomi haberlerini belirledi.

24.2.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Daha az otomobil vergisi ödemek ister misiniz

Daha az otomobil vergisi ödemek ister misiniz?

Otomobil ve cip vergileri 8 milyonu aşkın vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarlarını ve ‘indirimli vergi avantajını’ her yıl sorarlar, biz de açıklarız...” Yukarıdaki başlık ve ifadeler, sevgili Şükrü KIZILOT hocamıza ait.

21.1.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot’un yeni kitabı çıktı

Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot’un yeni kitabı çıktı

13 Ekim 2014 tarihinde beyin kanaması geçiren Hürriyet Yazarı, Vergi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot’un yeni kitabı Yaklaşım Yayıncılık’tan çıktı. “Ben Uyurken ...” adını taşıyan Kızılot’un 11. mizah kitabının önsözünde, “13 Ekim 2014 Pazartesi akşamı derin bir uykuya daldım. Ben uyurken güneş kaç kere doğdu ve battı, sonbahar nasıl kışa döndü, Türkiye ekonomisi nereye doğru gitti, kaç kanun değişikliği yapıldı, kaç makale yazıldı bilmiyorum...” denildi.

13.1.2015EkonomiHürriyet Yazarı
Şükrü ve Seyfettin hocalardan iyi haber

Şükrü ve Seyfettin hocalardan iyi haber

TÜRKİYE’nin önde gelen vergi uzmanlarından ekonomi yazarımız Prof. Dr. Şükrü Kızılot’tan iyi haber geldi.

23.10.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Şükrü Hoca yoğun bakımda

Şükrü Hoca yoğun bakımda

Türkiye’nin önde gelen vergi uzmanlarından ekonomi yazarımız Prof. Dr. Şükrü Kızılot (62) dün akşam saatlerinde Ankara’da beyin kanaması geçirdi.

13.10.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Stajyerlik süresi sayılırsa erken emekli olunabilecek

Stajyerlik süresi sayılırsa erken emekli olunabilecek

Her çalışanın ortak hayali bir gün emekli olmak. Hayata geçen torba yasayla gelen erken emeklilik müjdelerine bir yenisi daha eklendi. Stajyerlikte geçen zamanın emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. İşte o çalışmanın detayları..

2.10.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Kefilli kiralıkta vergi şoku

Kefilli kiralıkta vergi şoku

21.9.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Emekli maaşı alanlar dikkat

Emekli maaşı alanlar dikkat

Torba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de “emekli maaşının bankadan çekilme süresi” ile ilgili…

18.9.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Okul masrafları vergiden düşülür mü

Okul masrafları vergiden düşülür mü

Okul, kitap ve kırtasiye harcamaları, servis ve yurt ödemeleri, vergiden değil ama verginin üzerinden hesaplandığı gelirden düşülebiliyor.

7.9.2014EkonomiHürriyet Yazarı
‘Dr. Ticaret’e bakanlıktan açıklama

‘Dr. Ticaret’e bakanlıktan açıklama

HÜRRİYET’in dün manşetten yayınladığı ‘Dr. Ticaret’ başlıklı haberle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Haberde ‘Diyanet’ten 7 milyon TL’ye kadro alıp, LÖSEV’e 8 milyon TL’ye teklif ettiler’ denmektedir. Konuyla ilgili yönetmelik gereği söz konusu kadro ve ruhsatın satışı mümkün değildir” denildi. Bakanlık açıklama yaptı ama, ortada yanıt bekleyen çelişkili durumlar var.

23.8.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Doktor bu ne

Doktor bu ne!

Türkiye Diyanet Vakfı’nın ihaleyle sattığı ruhsat ve doktor kadrosunu bir ay önce 7 milyon TL + KDV’ye alan hastane, 8 milyon TL + KDV’ye ‘taksi plakası satar gibi’ satışa çıkardı. Ruhsat ve kadro bekleyen LÖSEV kendisine de teklif sunulunca konuyu Sağlık Bakanlığı’na taşıdı.

22.8.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Kiralayana da fark vergisi var

Kiralayana da fark vergisi var

20.8.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Vergiler ödenmiyor

Vergiler ödenmiyor

YAZ sıcaklarının iyice bastırdığı şu günlerde, sevimsiz bir haberimiz var; vergiler ödenmiyor!..

14.8.2014EkonomiHürriyet Yazarı

6 yıl önce emekli mi olacak?

23.7.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Temizlikçi kadın sigortasında son durum

Temizlikçi kadın sigortasında son durum

17.7.2014EkonomiHürriyet Yazarı
İlk kurban Beyoğlunun 80 yıllık tarihi Kelebek Korse Mağazası oldu

İlk kurban Beyoğlu'nun 80 yıllık tarihi Kelebek Korse Mağazası oldu

Ev ya da işyerinde 10 yılı dolduran kiracıların gerekçe göstermeden çıkarılabilmesine imkân sağlayan borçlar kanunu düzenlemesi 1 Temmuz 2014'de yürürlüğe girdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra kiracılara tebligatlar yağmaya başladı. Şükrü Kızılot'un bugün köşesinde yazdığı, Hürriyet gazetesinin manşete taşıdığı haberin ilk örneği ise Beyoğlu'ndaki tarihi Kelebek Korse Mağazası oldu. Mal sahibi Beyoğlu Santa Maria Kilisesi, mağazanın sahibi İlya Avramoğlu’na “Sözleşmeniz 30 Kasım 2014’te sona eriyor” yazılı ihtarname gönderdi. Dükkan sahibi Avramoğlu da çareyi camlarına yapıştırdığı yardım mesajlarında arıyor.

14.7.2014HaberHürriyet Yazarı
10 yıl doldu evimden çık

10 yıl doldu evimden çık

Ev ya da işyerinde 10 yılı dolduran kiracıların gerekçe göstermeden çıkarılabilmesine imkân sağlayan düzenleme yürürlüğe girer girmez tahliyeler başladı.

13.7.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Vergisini düzgün ödeyen mükellefe Bakan Şimşekten müjde

Vergisini düzgün ödeyen mükellefe Bakan Şimşek'ten müjde

Maliye Bakanlığı, uzun süredir üzerinde yoğunlaştığı çalışmayı tamamladı. Vergisini düzgün ve zamanında ödeyen mükellefler ödüllendirilecek, uyumsuz mükelleflere ise yeni yaptırımlar gelecek.

9.7.2014EkonomiHürriyet Yazarı
İftarlık vergisi

İftarlık vergisi

5.7.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Mehmet Şimşek: Vergi affını olumlu bulmuyorum, prensipte karşıyım

Mehmet Şimşek: Vergi affını olumlu bulmuyorum, prensipte karşıyım

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ilk kez geniş çaplı vergi affı getiren torba yasa hakkında konuştu. Şimşek "Benim de bu partinin milletvekili olarak sahip çıkmam gerekir. Ama ben bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum" diye konuştu.

30.6.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Gündelikçilere 10 gün sınırı

Gündelikçilere 10 gün sınırı

30.6.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Bu yıl da cennetteler

Bu yıl da cennetteler

9.6.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Peki ya biz

Peki ya biz!

Dün Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot 'vergi affı' teklifinden sonra okuycularının içinden neredeyse herkesin 'biz enayi miyiz' sorusunu sorduğunu yazdı. Vergi affına iş dünyası da eleştiri getirirken çözüm önerileri sundu. Düzenli vergi, prim ödeyenler hükümetten jest bekliyor.

4.6.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Sevinç ve tepki

Sevinç ve tepki

Vergi affı tasarısı, borçlu kulüpleri mutlu ederken, zamanında ödeme yapanlar buruk...

4.6.2014FutbolHürriyet Yazarı
Hayali paraya bile af

Hayali paraya bile af

Hayali paraya bile af

3.6.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Yaa, işte böyle sayın Taner Yıldız

'Yaa, işte böyle sayın Taner Yıldız'

22.5.2014GündemHürriyet Yazarı
Vergi ve cezaya nasıl itiraz edilir

Vergi ve cezaya nasıl itiraz edilir?

İşadamları, şirket yöneticileri, avukatlar ve mali müşavirler...

6.5.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Ceza yağmuru

Ceza yağmuru

Evde çalışan kadınların, ‘yerli-yabancı ayırımı yapılmaksızın’ SGK’ya bildirilip, her ay sigorta priminin yatırılması gerekiyor. Yapılan ihbarlar sonucu şu ana kadar bunu yapmayan tam 3 bin 254 eve ceza kesilmiş durumda. Sayı hızla artıyor. Bu tempo devam ederse, ceza yağmuru hızlanacak. Bazıları, cezaları ödemek için evini satmak zorunda kalacak!

28.4.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Hürriyete Altın Kalem Ödülü

Hürriyet'e Altın Kalem Ödülü

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından, bu yıl altıncısı düzenlenen “Altın Kalem Ekonomi Muhabirleri Derneği Ekonomi Basını Başarı Ödülleri”nde Hürriyet'ten Aysel Alp, internet gazeteciliği kategorisinde "Rüşvetin belgesi var, davası yok" haberiyle ödüle layık görüldü.

23.4.2014EkonomiHürriyet Yazarı
Omura Altın Kalem

Omur'a Altın Kalem

EKONOMİ Muhabirleri Derneği’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği ‘Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ belli oldu. Ekonomi muhabirimiz Mete Tamer Omur, ‘Türkiye Artık Oynamıyor’ başlıklı haberiyle ‘Yerel Medya’ dalında ödüle layık görüldü.

21.4.2014EgeHürriyet Yazarı
Kimler gelir testi yaptırmak zorunda

Kimler gelir testi yaptırmak zorunda

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot Genel Sağlık Sigortası kapsamında kimlerin gelir testi yaptırması gerektiğini yazdı.

19.4.2014EkonomiHürriyet Yazarı
19 Nisan Şükrü Kızılot yazı dizisi

19 Nisan Şükrü Kızılot yazı dizisi

15.4.2014AdvertorialHürriyet Yazarı

Yazar Sonuçları

Emlak vergisi sizi çarpmasın

Arazinizin, evinizin veya dükkânınızın değeri 4 yıl sonra yeniden belirlendi. 2018’de emlak verginizi buna göre vereceksiniz. Takdir Komisyonu’nun belirlediği yeni değerlere itirazınız varsa son günlere girmek üzereyiz, dava açmak için acele etmeniz şart.

18.7.2017

51 şampiyon neden saklandı?

Biz ekonomi gazetecileri her yıl Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 100 vergi şampiyonunun peşine düşer, analizler yapmaya çalışırdık.

14.7.2016

Daha az otomobil vergisi ödemek ister misiniz?

‘KİM istemez ki?’ dediğinizi duyar gibiyim.

21.1.2015

Siiiimit rantınaa, gee çit ver me ye cee ğiz!

İSTANBUL’da Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Karaköy, Kabataş gibi ana arterlerdeki tüm simitçiler kaldırıldı! Belediye yetkilileri “rantı ortadan kaldırmak için” böyle bir uygulamaya gittiklerini söylediler.

23.9.2014

Durdurun bu ticareti

ÖNCELİKLE söylemeliyim. Eğitim ve sağlık konusundaki hassasiyetim diğer tüm konulardan daha fazla. İkisinin de ne yazık ki son dönemde iyice ticarete dökülmesi kamuoyunu oldukça rahatsız ediyor.

22.8.2014

İki maaş bile bağlanabilir

Şükrü Kızılot, Soma’daki faciayla ilgili soruları yanıtladı.

16.5.2014

Nasıl uzlaşırsınız davayı ne zaman açarsınız

VERGİ inceleme raporunda ciddi eksikler olursa ve mükellef uzlaşmayıp dava açma yoluna giderse vergi ve cezada yüksek miktarda indirimler yapılabiliyor.

10.5.2014

Vergi ve cezadan kurtulma yolları

Vergi ve ceza gelince paniğe kapılmayın. Ödemek isteyenlere uzlaşma yoluyla büyük indirim var! 2013 yılında vergi incelemesi sonucu kesilen vergi cezalarının yüzde 99’u, vergilerin ise yüzde 87’si silindi.

10.5.2014

İnceleme sürerken hakkınız ne?

Müfettişler vergi incelemesine başladı... Peki bu durumda mükellef ne yapabilir? Bu süreçte mükelleflere de tanınan çok sayıda hak var. Örneğin denetmenlerden süre istenmesi bu hakların başında geliyor. İşte haklarınız...

8.5.2014