MENÜ

Stony Brook Üniversitesi

Stony Brook Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Stony Brook Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 60 Stony Brook Üniversitesi haberi bulunmuştur.

Stony Brook Üniversitesi Haberleri

Cambridgeten Yaşara göç

Cambridge'ten Yaşar'a göç

STANFORD, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, Carnegie Mellon, Houston, Greenwich gibi dünyanın prestijli üniversitelerinde çalışmış, doktora derecelerini almış ve uluslararası ödüller kazanmış olan pek çok akademisyen yeni akademik yılda Yaşar Üniversitesi’nde ders vermeye başladı.

11.10.2017İzmir
‘Kanserin %90’ı alışkanlık’

‘Kanserin %90’ı alışkanlık’

ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı araştırmaya göre kanser vakalarının yüzde 90’ına dış etkenler sebep oluyor.

17.12.2015Dünya
Aşk acısı neler yapıyor

Aşk acısı neler yapıyor?

Mutsuzsunuz, ne yemek yiyor, ne uyuyabiliyorsunuz... Ve hepsi aşk acısından. Uzmanlar aşk acısının hafife alınmaması gerektiğini söylüyor çünkü aşk acısı fiziksel acıyla eş değer bir etki yapabiliyor. İşte aşk acısının tepeden tırnağa etkileri...

4.10.2015Kelebek
Yan gelip yatmak en iyisi

Yan gelip yatmak en iyisi

ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden bilim insanları, yan yatarak uyumanın beynin içinde biriken zararlı kimyasal atıkları temizlemesini kolaylaştırdığını tespit etti.

7.8.2015Dünya
Yan yatarak uyumak Alzheimer riskini azaltıyor

Yan yatarak uyumak Alzheimer riskini azaltıyor

Uyuma şeklinin Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceği belirlendi.

7.8.2015Sağlık
Rahmet Kapısı Kenan Rifai Sempozyumu ile devam ediyor

'Rahmet Kapısı' Kenan Rifai Sempozyumu ile devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi ve Kerim Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri “Rahmet Kapısı” Uluslararası Kenan Rifai Sempozumu 30-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

26.5.2015Keyif
60 artık orta yaş

60 artık orta yaş

Teknoloji ve tıptaki ilerlemeler ile beslenme ve yaşam klitesindeki gelişmeler nedeniyle uzayan insan ömrü, orta yaşı da değiştirdi. Uzmanlara göre artık 60’ındakiler artık ‘yaşlı’ değil ‘orta yaşlı’!

17.4.2015Dünya
60 artık orta yaş

60 artık orta yaş

Teknoloji ve tıptaki ilerlemeler ile beslenme ve yaşam klitesindeki gelişmeler nedeniyle uzayan insan ömrü, orta yaşı da değiştirdi. Uzmanlara gör eartık 60’ındakiler artık ‘yaşlı’ değil ‘orta yaşlı’!

17.4.2015Hayat
IŞİD antik kente dozerlerle girdi

'IŞİD antik kente dozerlerle girdi'

Irak hükkümeti IŞİD militanlarının Asur medeniyetinden kalma Nimrud antik kentini iş makinalarıyla yıkmaya başladığını söyledi.

6.3.2015Dünya
O fotoğraf kalp krizine neden olabilir

O fotoğraf kalp krizine neden olabilir

Mutsuzsunuz, ne yemek yiyor, ne uyuyabiliyorsunuz... Ve hepsi aşk acısından. Uzmanlar aşk acısının hafife alınmaması gerektiğini söylüyor çünkü aşk acısı fiziksel acıyla eş değer bir etki yapabiliyor. İşte tepeden tırnağa etkileri...

3.1.2015Sağlık
Türk bilimadamının depresyon araştırması çığır açabilir

Türk bilimadamının depresyon araştırması çığır açabilir

New York Stony Brook Üniversitesi'nde Nöroloji alanında çalışan Türk bilim adamı Prof. Dr. Turhan Çanlı, hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren depresyonun nedeninin virüs, bakteri ya da parazit gibi bulaşıcı etmenler olabileceğini söyledi.

23.12.2014Sağlık
Çok satan kitapların şifresi çözüldü

Çok satan kitapların şifresi çözüldü

Bilim adamları, çok satan kitapların sırrının klişelerden uzak durmak ve aşırı fiil kullanmaktan kaçınmak olduğunu ortaya çıkardı.

10.1.2014Gündem
250 bin dolarlık piyanosunu bağışladı

250 bin dolarlık piyanosunu bağışladı

Amerİkalı ünlü müzisyen Billy Joel, piyanosunu bir üniversiteye bağışladı.

27.12.2013Kelebek
İnternetin gerçek ünlüleri eleştirileri beraberinde getirdi

'İnternetin gerçek ünlüleri' eleştirileri beraberinde getirdi

Tarihi figürlerin internet ortamındaki ününü hesaplamak için özel bir arama motoru geliştiren bilim insanları, gelmiş geçmiş en ünlü kişinin Hz. İsa olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Ancak tarihçilerin bulgulara itirazları var.

16.12.2013Dünya

Tarihte kim daha büyük

Tarihi figürlerin internet ortamındaki ününü hesaplamak için arama motoru geliştiren bilimciler, gelmiş geçmiş en ünlü kişinin Hz. İsa olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Ancak tarihçilerin itirazları var.

15.12.2013Gündem
Adem ile Havva 120-156 bin yaşında

Adem ile Havva 120-156 bin yaşında

Science dergisinde yayınlanan yeni araştırmaya göre tüm erkeklerin atası 120 bin-156 bin yıl önceki bir zaman aralığında Afrika’da yaşadı.

2.8.2013Gündem
Memelilerin ortak atası

Memelilerin ortak atası

New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden bir ekip altı yıl boyunca, insanları, atları, balinaları da kapsayan “plasentalı memelilerin” nasıl ve ne zaman geliştiğini araştırdı.

8.2.2013Gündem
Mavi yüzgeçli orkinoslarda radyoaktif sızıntı izi

Mavi yüzgeçli orkinoslarda radyoaktif sızıntı izi

ABD'de Kaliforniya açıklarında avlanan mavi yüzgeçli orkinoslarda, geçen yılki deprem ve tsunami ardından Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen radyoaktif sızıntının izleri saptandı.

29.5.2012Gündem
“Evrim teorisi tartışmaları yakında tarihe karışacak”

“Evrim teorisi tartışmaları yakında tarihe karışacak”

Paleoantropolog Richard Leakey, evrim teorisi hakkındaki şüphelerin çok yakında tarih olacağını açıkladı.

28.5.2012Kelebek
Kemoterapide riskli ilaç şüphesi

Kemoterapide riskli ilaç şüphesi

ABD’de bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre “bevacizumab” adıyla da bilinen Avastin kanser ilacı kemoterapi tedavisinde kullandığında ölüm riskini arttırdığı iddia edildi.

5.2.2011Dünya
Aşk bağımlılık yapıyor

Aşk bağımlılık yapıyor

ABD'de, Stony Brook Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, aşkın da uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığını ortaya koydu.

30.7.2010Gündem
Hayat 50’sinden sonra başlıyor

Hayat 50’sinden sonra başlıyor

ABD’nin New York eyaletindeki Stony Brook Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, hayatın tadı 50 yaşından sonra çıkıyor.

18.5.2010Dünya
Eyvah çocuğum tırnak yiyor

Eyvah çocuğum tırnak yiyor

Çocukların yaşadıkları takıntıların neler olduğu, hangi duygusal durumlardan kaynaklandığı, ne gibi belirtiler verdiği, tırnak yemenin neden sıkça yaşandığı ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

18.2.2010Gündem
Binlerce yıllık ayak ’Hobbit’lerin olabilir

Binlerce yıllık ayak ’Hobbit’lerin olabilir

2003 yılında Endonezya’nın Flores Adası’nda bulunan küçük yapılı insansı yaratıkların, insanlardan farklı bir tür olduğuna karar verildi.

7.5.2009Dünya
DİKKAT Limbik sistem harekete geçti, aşk kapıda

DİKKAT! Limbik sistem harekete geçti, aşk kapıda

Nihayet bahara erdik! Bu mevsim alerjisiyle, yorgunluğuyla, temizliğiyle ama en çok her yere sinen aşk havasıyla meşhur. Bahar demek, aşk demek. Bahar - aşk ilişkisini Sezen Aksu, şarkısında "Ben her bahar aşık olurum, rüzgar olup yağmur olurum" diye anlatır. Buna karşılık halk arasında "Geldi bahar ayları, gevşer gönül yayları" diye amiyane bir tabir de vardır. Bahar dalları açtı mı, gazete sayfalarında, televizyon haberlerinde, parktaki banklarda birbirine sarılmış, öpüşen çiftlerin görüntüleri yayınlanır.

27.3.2009Kelebek
Gerçek aşk kanıtlandı

Gerçek aşk kanıtlandı

New York Stony Brook Üniversitesi’nde yapılan beyin taramaları, bazı çiftlerin 20 yıl sonra bile ilk günkü heyecanı duyabildiklerini ortaya koydu.

4.1.2009Dünya
19 yaşında profesör oldu

19 yaşında profesör oldu

İran asıllı ABD vatandaşı Alia Sabur 19 yaşında profesör olarak 300 yıllık bir rekoru kırdı.

7.5.2008Eğitim
Tesadüfen yaşıyoruz

Tesadüfen yaşıyoruz

Dünyada sadece 2 bin insan yaşıyordu. Soyumuz tükenmenin eşiğine gelmişti.

25.4.2008Dünya
Tesadüfen yaşıyoruz doğru çıktı

'Tesadüfen yaşıyoruz' doğru çıktı

Amerikalı ve İsrailli paleontologlar, insanlığın, 70 bin yıl önce aşırı iklim koşullarından ötürü soyunun tükenmenin eşiğine geldiğini ortaya çıkardı.

25.4.2008Dünya
Dinozor yiyen kurbağa

Dinozor yiyen kurbağa

Madagaskar’ın kuzeybatısında 70 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen 4.5 kilo ağırlığında olan dev bir kurbağa fosili bulundu.

19.2.2008Dünya
Avrupada ilk insanın 35-40 bin yıl öncesine ait yaşam izleri bulundu

Avrupa'da ilk insanın 35-40 bin yıl öncesine ait yaşam izleri bulundu

Sahra altı Afrikası kökenli ilk modern insanların Avrupa'daki ilk yerleşimlerinin 35-40 bin yıl önce olduğuna ilişkin ipuçları elde edildi.

11.1.2007Gündem
Nakşibendiler ABD’de mürit topluyor

Nakşibendiler ABD’de mürit topluyor

Amerikan New York Times Gazetesi, KKTC’de yaşayan Şeyh Nazım Kıbrısi’nin ABD’de üniversitelerden murit topladığını yazdı. Gazete, eğitimlerini yarıda bırakarak evlerini terk eden gençlerin ailelerinin ise şikayetçi olduğunu belirtti. Nakşıbendi tarikatının New York’taki faaliyetlerine geniş yer ayıran gazete, Şeyh Nazım’ın yardımcılarından Şeyh Abdülkerim Kıbrısi adıyla tanınan Aydoğan Fuat’ın New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden öğrencileri ’mürit’ olarak topladığını belirtti.

9.4.2006Dünya
İnsanın doğuştan yamyam olduğu kanıtlandı

İnsanın doğuştan yamyam olduğu kanıtlandı

Olay henüz çok taze. Bir Alman yamyam, İnternet üzerinden tanıştığı başka bir Almanı kesip yedi ve dünya ayağa kalktı. İşin ilginç yönü bu yamyamlıkta hiç zor kullanılmamış ve tamamen gönül rızasıyla gerçekleşmişti. Yamyam, üstelik dehşet bir açıklama yapmıştı: ‘Almanya’da 800 civarında yamyam var’.

29.7.2004Spor
Okyanusta gürültü yapmak yasak

Okyanusta gürültü yapmak yasak

Amerika’da bir federal yargıç, hayvanları korumak için Amerikan donanmasının dünya denizlerinde sonar testleri yapmasını yasakladı. Bir roketin fırlatılışı sırasındaki gürültü seviyesine eşit ses dalgaları balina ve yunusları tehdit ediyordu.

9.9.2003Spor
Kadınlardaki duygusal hafıza erkeklerden iyi

Kadınlardaki duygusal hafıza erkeklerden iyi

New York Stony Brook Üniversitesi'nde görevli Türk bilimadamı Turhan Canlı'nın da aralarında bulunduğu uzmanlar, kadınlarla erkeklerin duygusal hafızalarını karşılaştıran bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Buna göre, duygusal içerikli fotoğraflar kadınların belleğinde daha kalıcı bir yer ediniyor.

23.7.2002Kelebek
Kadınların duygusal hafızası daha iyi

Kadınların duygusal hafızası daha iyi

Amerikalı bilim adamlarının 24 kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırma, kadınların, kendilerine bir kez gösterilen duygusal içerikli ve sıradan fotoğrafları 3 hafta sonra erkeklerden yüzde 15 oranında daha iyi hatırladığını ortaya koydu.

23.7.2002Gündem
Türk pilot da öldü

Türk pilot da öldü

22.5.2000Gündem
2015’te bilime damgasını vuran 10 buluş

2015’te bilime damgasını vuran 10 buluş

ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ural Akbulut, ‘Science ve Nature’ gibi bilimsel kaynaklardan 2015’te dünya bilim dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri derledi. Tıp, elektronik, fizik, kimya ve mühendislik alanlarındaki 10 etkili buluş, 600 dolayındaki buluş arasından seçildi.

27.12.2015Eğitim
2015in bilim dünyasını heyecanlandıran 10 buluşu

2015'in bilim dünyasını heyecanlandıran 10 buluşu

Geride kalan yılın en iyi 10 teknolojik buluşu, tıp, elektronik, fizik, kimya ve mühendislik alanlarında gerçekleştirildi. Dört ayak üzerinde koşarken, önündeki engelleri algılayıp üzerinden atlayabilen robot, 'çita' yılın en çok ses getiren buluşları arasında ilk sıralarda yer aldı.

27.12.2015Gündem
Aşkın formülü: 36 soru+4 dakika

Aşkın formülü: 36 soru+4 dakika

Daha önce hiç karşılaşmamış iki insan... Bir masada baş başalar. Ellerinde sadece birer kâğıt parçası... Buradan aşk çıkar mı? Çıkıyormuş. ABD’de bir psikolog ve ekibi, 36 soru kullanarak bir çifti birbirine âşık etti, etkisi bir aşk salgını halinde sürüyor...

22.2.2015Hayat

Herkes onu istiyor

ABD'nin en prestijli sekiz okulunun oluşturduğu 'Sarmaşık Ligi', orijinal adıyla 'Ivy League' okullarından birine bile girmek oldukça zor. Peki bir de hepsine birden girme hakkı elde ettiğinizi düşünün...

1.4.2014Dünya
Türk kadınının AİHM zaferi

Türk kadınının AİHM zaferi

Evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanma hakkını elde etmek için AİHM’de açılan davada karar, Türk kadınlarının lehine çıktı.

28.5.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Ölümden sonra bilinç: O gördüğüm beyaz ışık neydi?

SAM Parnia bir doktor. Amerika’da Stony Brook Üniversitesi hastanesinde çalışıyor. Uzmanlık alanı, kalbi durmuş insanları hayata geri döndürmek.

27.4.2013