MENÜ

Ssk

Ssk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ssk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.947 Ssk haberi bulunmuştur.

SSK


Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), 1946 yılında kurulmuştur.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olup  16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilmiştir. 2006 yılında farklı norm ve standartlara göre hizmet sunan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında birleştirimiştir. Böylece vatandaşları kapsayan adil bir sistemin temelleri atılmıştır.

Kurumun Temel Amacı;
Çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Kurumun görevleri ise 5502 sayılı Kanunun 3. maddesine göre şu şekilde belirlenmiştir: Sosyal güvenliğe ait olan konularda uluslar arası gelişmeleri izler ve değerlendirmeleri yapmak,  Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak, sosyal güvenlik politikalarının daha güncel, daha yeni, daha iyi olmasına yönelik çalışmalar yapmak ve bazı programları dikkate alarak sosyal güvenlik politikaları uygulamak. Bunlar; ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programlarıdır.

Sosyal güvenliğin genel yapısı sosyal sigortacılık esaslarına dayanmakta olup, yardımlarının hangi hallerde ve miktarda verileceği önceden belirlenmiştir. Uzun ve kısa vadeli sigorta kollarında hizmet sunulmaktadır. Özel sigortacılıktan farklı olarak sosyal güvenlik sistemi,birebir fayda/maliyet dengesi gözetilmeden oluşturulur. Bu durum da sosyo-ekonomik ve demografik değişimlerin neden olduğu tüm risklerin sistem tarafından taşınmasına neden olmaktadır.

SSK vatandaş odaklı anlayışı içerisinde olup; vatandaşa doğumundan ölümüne kadar, etkin, kaliteli, adaletli ve çözüm odaklı hizmet vermektedir.Tüm bu hizmetler 5502 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine göre belirlenen Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Başkanlık organları ile gerçekleştirilmektedir.

Sosyal güvenlik sistemi iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarını kapsayan kısa vadeli sigorta kolları ile, malullük, ölüm ve yaşlılık sigorta kollarını kapsayan uzun vadeli sigorta kollarından oluşmaktadır. Kullanılan kaynaklar ve verilen hizmetler açısından Türkiye’nin merkezi yönetim bütçesinden sonraki en büyük bütçesidir ve nüfusu 74 milyona ulaşmış toplumumuzda kurumun önem ve katkısı her geçen gün artmaktadır. 

Ssk Haberleri

Erdoğan: Yerel seçimlerde hedef, Yalova’yı gerçek sahiplerine emanet etmek (2)

Erdoğan: Yerel seçimlerde hedef, Yalova’yı gerçek sahiplerine emanet etmek (2)

Erdoğan: Yerel seçimlerde hedef, Yalova’yı gerçek sahiplerine emanet etmek (2)

16.12.2017Merkez
Erdoğandan Kılıçdaroğluna sert sözler.. Gün yaklaşıyor, yargıda hesabını vereceksin

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler.. 'Gün yaklaşıyor, yargıda hesabını vereceksin'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklendi: "Avuç dolusu sahte evraklar sallamakla sen Erdoğan ve ailesine leke süremezsin. Gün yaklaşıyor. Yargıda hesabını vereceksin. Bundan sonra atacağı iftiraların boynuna nasıl dolanacağını görecek."

16.12.2017Gündem
MÜZSAN 39uncu il temsilciliğini Osmaniyede açtı

MÜZSAN 39'uncu il temsilciliğini Osmaniye'de açtı

MÜZSAN 39'uncu il temsilciliğini Osmaniye'de açtı

8.12.2017Merkez
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatanımızı bölmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz (3)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatanımızı bölmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz (3)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatanımızı bölmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz (3)

3.12.2017Merkez
Erdoğan: Bazı işadamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gayretlerinin olduğunu duyuyorum

Erdoğan: Bazı işadamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gayretlerinin olduğunu duyuyorum

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan "Bazı haberler, sinyaller alıyorum. Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniyedir" dedi. Öte yandan Erdoğan, "Son olay, kaset operasyonuyla bu zatı CHP genel başkanlığına taşıyanların 2019 seçimlerine farklı bir isimle gitmek istediklerine işaret ediyor. Gidicidir Bay Kemal" diye konuştu.

3.12.2017Gündem
Başbakan Yıldırım: (Reza Zarrab) İnşallah içinde bulunduğu bu yanlıştan döner

Başbakan Yıldırım: (Reza Zarrab) İnşallah içinde bulunduğu bu yanlıştan döner

Başbakan Yıldırım: (Reza Zarrab) İnşallah içinde bulunduğu bu yanlıştan döner

1.12.2017İstanbul
Başbakan Yıldırımdan Reza Zarrabla ilgili dikkat çeken sözler...

Başbakan Yıldırım'dan Reza Zarrab'la ilgili dikkat çeken sözler...

Başbakan Yıldırım: İlk ifadesinde korktuğu için farklı şeyler söylediğini ifade ediyor mahkeme deyince de korktum onun için ifademi değiştirdim diyor. İnşallah içinde bulunduğu bu yanlıştan döner. İnşallah içinde bulunduğu bu yanlıştan döner. Zaten kendi de hapisten çıkmanın en kolay yolu 'satmak' diyor. 'Satarım...' Alıcısı olursa.... Buradan açıkça ifade ediyorum; bu dava hukuki olmaktan çıkmış, tamamen siyasi bir şekle dönüşmüştür. Amaç Türkiye'yi sıkıştırmaktır. Türk ekonomisini sıkıştırmaktır. Türk ekonomisini zora sokmaktır.

1.12.2017Gündem
Erdoğan: İddia edildiği gibi yurtdışına giden tek kuruş yok (2)

Erdoğan: İddia edildiği gibi yurtdışına giden tek kuruş yok (2) 

Erdoğan: İddia edildiği gibi yurtdışına giden tek kuruş yok (2) 

29.11.2017Ankara
Son dakika... Erdoğandan Kılıçdaroğluna sert sözler

Son dakika... Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına sert yanıt geldi. Erdoğan, "Dün grup toplantısında çıktı, yurt dışındaki bir şirkete şu kişi şu kadar milyon dolar para gönderdi diye bir takım yine sözler söyledi. Elindeki bir tomar kağıdı sallayarak da ‘işte dekontları da bunlar’ dedi. Tabi dekont dediği kağıtları, ne gazetecilere ne adli makamlara vermedi. Avukatlar hemen anında kendisine bunu ilgili savcılığa lütfen veriniz, medyaya veriniz dedi. Ve o kağıtların ne olduğunu şimdilik bir kendisi, bir de onları bu zatın eline tutuşturanlar biliyor. Tabi bu zatın ilk iftira atışı değil" diye konuştu. Erdoğan, "Aslında ticaretle uğraşan birisi yurtiçinde de yurtdışında da şirket kurar satar para havale eder alır. Bu 5 isim, asla o zikrettiği şirkete veya yere para göndermiş de değil. Tam aksine, mevcut şirketlerini satmaları sebebiyle onlara para geldi, oraya para gitmedi. Burada ismi geçen kardeşlerim, eniştem, dünürüm ve diğerleri, üst düzeyden zaten davalarını açacaklar ve hukuki olarak bu işin mücadelesini verip, yakasından bu adamın düşmeyecekler" dedi.

29.11.2017Gündem
Erdoğandan Kılıçdaroğluna rest: İspatlarsan makamımı bırakacağım, ispatlayamazsan...

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na rest: İspatlarsan makamımı bırakacağım, ispatlayamazsan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde konuşuyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklenen Erdoğan, "İftiraları ardı ardına sıraladı. Neymiş efendim, çocuklarım, kardeşim, eniştem, dünürüm, eski özel müdürüm.. Yurtdışına milyonlarca dolar para göndermiş. Daha önce de benim 3 milyar dolar param olduğunu iddia etmişti. Ben buradan ismini anmaya tenezzül etmediğim bu zata soruyorum. Öne sürdüğün iddiaların belgesi var mı? Varsa çıkart milletin önüne. Ben hemen gereğini yapayım. Tüm milletime sesleniyorum. Yoksa çık iftira ettiğini söyle. Aksi takdirde iftiracı konumuna düşeceksin. Şimdi ben buradan bir şey söylüyorum. Tayyip Erdoğan’ın yurtdışında bir kuruş parası varsa herhangi bir bankada, çıksın bunu ispat etsin. İspat ettiği anda cumhurbaşkanlığı makamında bir dakika durmayacağımın taahhüdünü veriyorum. Bunu ispat edemeyen Kemal acaba o makamında duracak mı? O da bunun bana taahhüdünü versin" diye konuştu.

26.11.2017Gündem

Böyle ittifak böyle müttefik olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç’teki NATO tatbikatında yaşanan skandala tepki olarak orada görevli Türk askerlerini geri çektiklerini belirterek, “Böyle ittifak olamaz. Böyle müttefiklik olamaz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında özetle şunları söyledi:

17.11.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan : NATO tatbikatındaki 40 askerimizi çektik (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan : NATO tatbikatındaki 40 askerimizi çektik  (1) 

Cumhurbaşkanı Erdoğan : NATO tatbikatındaki 40 askerimizi çektik  (1) 

17.11.2017Ankara
Son dakika.. Norveçte skandal... Erdoğan açıkladı: Askerlerimizi çekme kararı aldık

Son dakika!.. Norveç'te skandal... Erdoğan açıkladı: Askerlerimizi çekme kararı aldık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, "Dün Norveç'te bir durum oldu. Norveç'te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz" dedi.

17.11.2017Gündem
Sosyal güvenliği kim bu hale getirdi

'Sosyal güvenliği kim bu hale getirdi'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Dönemimde üç kurumun (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) açığı 4 milyar 584 milyon liraydı. Bu hükümetlerin dönemlerine bakıyorum 292 milyar 804 milyon lira açık var. Kim sosyal güvenliği bu hale getirdi” dedi. Türk Eczacıları Birliği 41. Olağan Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

16.11.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan SSKyı batırdı sözlerine sert yanıt

Kılıçdaroğlu'ndan 'SSK'yı batırdı' sözlerine sert yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'SSK'yı batırdı' sözlerine Eczacılar Birliği Kongresi'nde yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "10 yılımızı incelediler, müfettiş ordusu görevlendirdiler. 5 kuruş, bakın 5 kuruşluk yolsuzluk bulamadılar. AKP Genel Başkanı'na bütün eczacıların önünde meydan okuyorum. Eğer sosyal güvenliği tartışacaksan ben tek başıma geleceğim, siz ordunuzla gelin" dedi.

16.11.2017Haber
Kılıçdaroğlu: Müfettiş ordusu görevlendirdiler beş kuruşluk bir yolsuzluk bulamadılar

Kılıçdaroğlu: Müfettiş ordusu görevlendirdiler beş kuruşluk bir yolsuzluk bulamadılar

Kılıçdaroğlu: Müfettiş ordusu görevlendirdiler beş kuruşluk bir yolsuzluk bulamadılar

16.11.2017Ankara
Kılıçdaroğlundan SSKyı batırdı sözlerine sert yanıt: Meydan okuyorum...

Kılıçdaroğlu'ndan 'SSK'yı batırdı' sözlerine sert yanıt: 'Meydan okuyorum...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'SSK'yı batırdı' sözlerine Eczacılar Birliği Kongresi'nde yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "10 yılımızı incelediler, müfettiş ordusu görevlendirdiler. 5 kuruş, bakın 5 kuruşluk yolsuzluk bulamadılar. AKP Genel Başkanı'na bütün eczacıların önünde meydan okuyorum. Eğer sosyal güvenliği tartışacaksan ben tek başıma geleceğim, siz ordunuzla gelin" dedi.

16.11.2017Gündem
30 milyar dolar nereye harcandı

'30 milyar dolar nereye harcandı?'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis grubundaki konuşmasında, Türkiye’deki Suriyelilere harcanan paraları sorarak, “10 milyar dolar, 30 milyar dolar. Bu para nereye harcandı şu ana kadar öğrenmiş değiliz. Bakkal bile defter tutarken gelirini giderini yazar. Kimse bilmiyor, adım gibi biliyorum Erdoğan ve Yıldırım da bilmiyor” dedi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

14.11.2017Gündem
Kılıçdaroğlu: Lafla Atatürkçülük olmaz sen Atatürkçü olamazsın kardeşim

Kılıçdaroğlu: Lafla Atatürkçülük olmaz sen Atatürkçü olamazsın kardeşim

Kılıçdaroğlu: Lafla Atatürkçülük olmaz sen Atatürkçü olamazsın kardeşim

14.11.2017Ankara
Kılıçdaroğlundan cam filmi sorusu: Paraları iade edecek misin

Kılıçdaroğlu'ndan cam filmi sorusu: Paraları iade edecek misin?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

14.11.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek partili dönemin en büyük kötülüğü tarihimizi 1923 olarak başlatmak(6)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek partili dönemin en büyük kötülüğü tarihimizi 1923 olarak başlatmak(6)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek partili dönemin en büyük kötülüğü tarihimizi 1923 olarak başlatmak(6)

28.10.2017Konya
TUSKON davasının ilk duruşması bitti

TUSKON davasının ilk duruşması bitti

TUSKON davasının ilk duruşması bitti

23.10.2017Silivri
Emekli olmayı beklerken 25 bin lira para istendi

Emekli olmayı beklerken 25 bin lira para istendi

Emekli olmayı beklerken 25 bin lira para istendi

5.10.2017Karamürsel
Bakan Demircan: Ortadoğuda bir bombanın pimini daha çektiler

Bakan Demircan: Ortadoğu'da bir bombanın pimini daha çektiler

Bakan Demircan: Ortadoğu'da bir bombanın pimini daha çektiler

4.10.2017Tokat
Türkiyede burnumuzu tıkıyorduk

'Türkiye'de burnumuzu tıkıyorduk'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 94. Kuruluş Yıldönümü’nde toplanan Parti Meclisi (PM) açılış konuşmasında, ABD’de eski bakanlardan Zafer Çağlayan hakkında başlatılan soruşturmaya değinerek, “Pis kokular geliyor diyor AKP Genel Başkanı. O pis kokulardan biz Türkiye’de burnumuzu tutuyorduk, o kokular dünyaya yayılacaktı zaten” dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

9.9.2017Gündem
Çalışanlara önemli uyarı İşe giriş tarihine dikkat... Bir gün bile...

Çalışanlara önemli uyarı! İşe giriş tarihine dikkat... Bir gün bile...

Emeklilik için ilk kez sigortalı olunan tarihin gün, ay ve yıl olarak bilinmesi şart. Çünkü bir günün bile önemi büyük.

25.8.2017Ekonomi
Başkan Türel Antrayda yolculuk etti

Başkan Türel Antray'da yolculuk etti

Başkan Türel Antray'da yolculuk etti

15.8.2017Antalya
Çaresiz baba yardım bekliyor

Çaresiz baba yardım bekliyor

Genetik bir hastalık olan kistik fibrozis teşhisi konulan ve sağlığına kavuşabilmesi için yurt dışında tedavi olması gereken 6 yaşındaki Eylül Koyun’un babası Mustafa Koyun, “Tedavi masraflarını karşılayacak maddi gücüm yok. Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi. Bu yıl 2’nci sınıfa geçen kızının sık sık ateşinin yükseldiğini belirten çaresiz baba, şunları söyledi:

10.8.2017Ankara
Dr. Numan Emre Ergin, AYMnin emekli ikramiyesi kararı emsal niteliğindedir

Dr. Numan Emre Ergin, "AYM'nin emekli ikramiyesi kararı emsal niteliğindedir"

Dr. Numan Emre Ergin, "AYM'nin emekli ikramiyesi kararı emsal niteliğindedir"

8.8.2017Merkez
Sabiha Gökçen Havalimanı’ında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı

Sabiha Gökçen Havalimanı’ında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan karayolu ile İzmit-Adapazarı-Bursa-Yalova’ya taşımacılık yapan 2 firma çalışanları arasında yolcu kapma meselesi nedeniyle kavgası çıktı. Kavgada 5 kişi bıçaklanarak yaralandı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

6.8.2017Gündem
Sabiha Gökçen Havalimanıında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı

Sabiha Gökçen Havalimanı'ında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı

Sabiha Gökçen Havalimanı'ında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı

6.8.2017İstanbul
408 bin memur emeklisine ‘değer’ müjdesi

408 bin memur emeklisine ‘değer’ müjdesi

Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.

3.8.2017Ekonomi
Ankarakart paslaşmasında ÖTA araya girdi

Ankarakart paslaşmasında ÖTA araya girdi

Minibüsçüler Odası Başkanı Hacıbekir Gani, ÖHO Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş’ın “Ankarakart’a dolmuşlarla birlikte geçelim” önerisini reddetti. İki ay önce Ankarakart’a geçen ÖTA’nın Başkanı Kurtuluş Kara ise iki başkana da yüklendi: “Buna geçmek istemeyen arkadaşlar devletten vergi kaçırıyor. Ankarakart’a geçmek istememelerinin tek sebebi, KDV kaçırmaları.”

14.7.2017Ankara
22 yıl mücadele etti, 8.40 kuruş kazandı, zaman aşımından kaybetti

22 yıl mücadele etti, 8.40 kuruş kazandı, zaman aşımından kaybetti

Sivaslı Kadir Göndelen, SGK’nın kendisinden haksız yere aldığını düşündüğü 11 bin 128 TL’yi geri almak için 22 yıl boyunca mücadele verdi. Mücadelenin sonunda kendisinden 8.40 kuruş fazla para alındığını öğrenen Göndelen'e üzerinden 10 yıl geçtiği ve zaman aşımına uğradığı için geri ödenmedi.

11.7.2017Gündem
Şarampolde büyük değişim

Şarampol'de büyük değişim

Şarampol'de büyük değişim

31.5.2017Antalya
Emekli maaşında yeni düzenleme Daha yüksek ücret için...

Emekli maaşında yeni düzenleme! Daha yüksek ücret için...

Emekli maaşlarını hesaplama sisteminin değişmesiyle hem eski emeklilerin maaşı artacak hem de yeni emekliler daha yüksek ücret alacak.

25.5.2017Ekonomi
Milyonları ilgilendiriyor Temmuzda maaşlar değişiyor

Milyonları ilgilendiriyor! Temmuzda maaşlar değişiyor

11.5 milyon emeklinin maaşı temmuzda değişecek. İlk dört aylık enflasyon zammın yüzde 5’i aşacağını gösterdi. Peki kim ne kadar maaş alacak? Zamlar nasıl hesaplanacak. İşte detaylar…

13.5.2017Ekonomi
Emekliye ve memura fark zamanı

Emekliye ve memura fark zamanı

Enflasyon hızla yükseliyor. Yıllıkta yüzde 11.87 ile son 9 yılın zirvesine çıkan enflasyon, Nisan itibarıyla ilk 4 ayda yüzde 5.71’e yükseldi

4.5.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ülkemin sevgili yazarlarına…

Biliyorum gündem çok yoğun ama kamuoyu oluşturmak için siz değerli yazarların desteğine ihtiyacım var. Dünya görüşünüz, beni tanıyıp tanımamanız veya sevip sevmemeniz önemli değil.  (Gerçi sevilmeyecek biri değilim ama yine de şerh düşeyim…)

1.12.2017

Maaşı düşen asgari ücretliye müjde

Eylül ayından bu yana maaşı düşen asgari ücretlinin beklediği torba yasa nihayet yasalaştı. Yasayla aradaki fark asgari geçim indiriminin arttırılması ile telafi edilecek ve asgari ücretli 1.404,6 lira almaya devam edecek. Ayrıca torba yasa ile sosyal güvenlik alanında birçok değişiklik olacak.

28.11.2017

NATO haddini aştı

NORVEÇ’te yapılan NATO tatbikatında, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşman taraftaki hedefler arasına konulması büyük bir skandaldır.

19.11.2017

Ahmet HAKAN

Bana müsaade. Melih’siz, cam filmsiz, Reza’sız, ucuz etsiz, Arınç’sız, Mustafa Sabri’siz, FETÖ’süz, NATO’suz, notasız, ittifaksız, müftü nikâhsız, SSK’sız. polemiksiz falan bir diyara göç ediyorum birkaç günlüğüne... Perşembe günü dönmüş olurum.

17.11.2017

Hükümete bir teşekkür, bir sitem…

Hükümetin açıkladığı “5.000 engelli vatandaşımızın istihdamı” haberinin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

2.11.2017

Ertuğrul Özkök’e cevabımdır...

SAYIN Özkök, 1 yıldır sizle aynı gazetede yazıyorum.

27.10.2017

3 milyon sigortasız çalışan ne yapmalı?

İşçi, işyerinde sigortasız çalışıyorsa sorunu çözmek kolay. İşvereni şikâyet etmesi yeterli. Denetim sonunda geçmiş yıllar kadar sigortalılık hakkı veriliyor. İşten ayrıldıktan sonra şikâyet edilirse, hizmet tespit davası açılması gerekiyor.

24.10.2017

Emekli uzman memura müjde

Kamudan ve özel sektörden emekli olan ya da görevinden ayrılan yöneticiler ile uzman personel, devlet kurumlarında maaşlı çalışabilecek. Bu kişiler için esnek çalışma yöntemi uygulanacak.

3.10.2017

Taşerona ara formül

Kamuda çalışan ve kadro bekleyen 750 bin taşeron işçinin sorunu yıl sonuna kadar çözülecek. Taşeron işçiler kamuda çalışmaya devam edecek ancak yeni statü verilecek. Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek.

26.9.2017

Ölüm aylığı şartları

Sosyal güvenlikle ilgili kamuoyundaki yanlış algılardan biri de ölen sigortalıların yakınlarına her şart altında maaş bağlanacağı yönünde. Oysa eşten ya da anne-babadan ölüm aylığı alabilmenin belli şartları var.

19.9.2017

Kabine değişikliğinin perde arkası

KABİNE değişikliği, yeni dönemde ekonominin daha çok ön plana çıkacağını gösteriyor.

19.7.2017

Mesela evlilik programları da diziler gibi ‘sadece dijital’ olsa?

Geçen hafta KHK kararıyla evlilik programları yasaklandı, helal Tinder’a ayrılan sürenin sonuna geldik. Gündüz kuşağı sessiz, gündüz kuşağı yalnız... Altın günü ortamlarında “Allah aşkına kim izliyor bunları? Rezalet!” deyip yalnızken gözünü ekrandan ayırmayan Hatice Teyze’m, yastığı ısırıp ağlıyor şu an evin boş odalarında… 22 yaşındaki Nermin geleceğinden endişeli; “Ne yaparım şimdi ben? Camdan sarkıp ‘SSK’sı olan var mıııı?!’ diye mi bağırayım?” diye soruyor kendine; gözleri dolu dolu… Mazot üreticileri, beyaz gömlek imalatçıları, erkekler için ‘yanak üstü + boğaz + kaş arası’ lazer epilasyon kampanyası başlatan girişimciler; herkes ama herkes tedirgin…

2.5.2017