MENÜ

Sscb

Sscb ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sscb haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.131 Sscb haberi bulunmuştur.

Sscb Haberleri

Prof. Dr. Akça: Türkçe 250 milyon nüfus ile 11 milyon kilometrelik alanda konuşulan dil

Prof. Dr. Akça: Türkçe 250 milyon nüfus ile 11 milyon kilometrelik alanda konuşulan dil

Prof. Dr. Akça: Türkçe 250 milyon nüfus ile 11 milyon kilometrelik alanda konuşulan dil

7.10.2017Kırklareli
Su seviyesi düştü: Ortaçağdan kalma köprü ortaya çıktı

Su seviyesi düştü: Ortaçağ'dan kalma köprü ortaya çıktı

Kars'ta Arpaçay Barajı'ndaki su seviyesinin kuraklık sebebiyle düşmesi üzerine bu bölgede yer alan ve Ortaçağ'da inşa edildiği tahmin edilen tarihi Çırpılı Köprüsü gün yüzüne çıktı.

25.9.2017Gündem
Göçebe kültüründen hemen öğrenip bugün yararlanabileceğimiz 7 güzel şey

Göçebe kültüründen hemen öğrenip bugün yararlanabileceğimiz 7 güzel şey

Bu yedi güzel şeyin ilki, hadi önce BJK camiasına, sonra hepimize gelsin: Bir çocukla kartal yavrusunun benzerliği nedir, her ikisi de yuvada nasıl yetiştirilmelidir? Ta Bökönbaev’de kartal avcısı Nursultan’dan duyup getirdim: Yavru kartalı yuvada neyle beslersen, büyüyünce de onu arar, onun peşinden gider... Diğerlerini de yeri geldikçe numaralarıyla yazının içinde göreceksiniz.

2.9.2017Hürriyet Pazar
Dünyanın bittiği yerde beş gün

Dünyanın bittiği yerde beş gün

Geçen haftaki füze denemesiyle ABD’nin doğu sahillerini bile vurabileceklerini kanıtladılar. Artık New York ve Washington DC bile ateş menziline girince dünyanın gözü buraya çevrildi. Kuzey Kore... Gezegenin en dışa kapalı, en merak edilen ülkesi. Dünya nükleer krizle çalkalanırken beş gün beş gece oradaydım. Kuzeyinden güneyine, başkent Pyongyang’dan antik başkent Kaesong’a kadar bütün ülkeyi gezdim. Yabancılara verilen izinleri zorladım; yerel lokantalarda yiyip halk pazarlarını gezdim. Düğünlere katılıp, halkla temas kurdum. Dünyanın en silahlı sınırı denilen Kuzey-Güney Kore hududuna gittim; resmi yetkililerle konuştum. Ulusal orkestranın senfoni konserini dinleyip Zafer Günü kutlamalarını izledim. Bugüne kadar bildiklerimle gördüklerimi kıyaslayınca çok şaşırdım. Burası ‘son duvar’ın arkası.

5.8.2017Hürriyet Pazar
Azerbaycana gitmek için 15 neden

Azerbaycan'a gitmek için 15 neden

İki örnekle başlayayım…Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü’ye giriş yapıyorsunuz. Pasaport kontrolünde “Diğer ülke” vatandaşları için ayrılan bölümde beklerken bir görevli elinizdeki pasaportu görerek sizi uyarıyor; “Siz Türksünüz, bu ülke sizin. İstediğiniz bankodan geçebilirsiniz” diyor… Ya da gittiğiniz bir restoranda size yemek servisi yapan garson başını öne eğip biraz da utangaç bir ses tonuyla, “Biz sizi çok seviyoruz” diyor...

30.6.2017Hayat
Putinden son dakika Türkiye açıklaması...

Putin'den son dakika Türkiye açıklaması...

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmalarında S-400 füze savunma sistemi konusunu görüştüklerini anlatarak, "Ancak bu sistemleri henüz ülke dışında üretmedik. Bugün Hindistan Başbakanı ile nasıl ve hangi şartlarda üreteceğimizi görüşeceğiz. Süreç, teknoloji ve personel yetiştirilmesi açısından büyük bir hazırlık gerektiriyor. Ancak mümkün olmayan hiçbir şey yok. Bu modern sistemlerin sevkiyatı konusuna tekrar döneceğiz. Bu sistemlerin etkili olduğunu hem Rus hem de Türk askeri yetkilileri biliyor." dedi.

1.6.2017Dünya
Yanlış kararlar Yalıkavak’ı götürdü

Yanlış kararlar Yalıkavak’ı götürdü

Profilo’nun kurucusu Jak Kamhi’nin oğlu işadamı Cefi Kamhi 18 yıllık suskunluğunu bozdu. “Yıllar içerisinde bana ve aileme yapılan haksızlıklarla ilgili hukuki mücadelemiz sürüyor. İşlerimiz de iyi” diye konuşan Kamhi, “ Yalıkavak Marina hayalimdi. O dönemin ekonomik koşulları ve insan bazen hayatta yanlış kararlar alıyor o kararlardan dolayı marinayı elden çıkarmak zorunda kaldım” açıklamasını yaptı.

19.5.2017Ekonomi
Kırım Tatar Türkleri, sürgünün 73üncü yılında anma töreni yaptı

Kırım Tatar Türkleri, sürgünün 73'üncü yılında anma töreni yaptı

Kırım Tatar Türkleri, sürgünün 73'üncü yılında anma töreni yaptı

18.5.2017İstanbul
Rus şair Yevgeni Yevtuşenko hayatını kaybetti

Rus şair Yevgeni Yevtuşenko hayatını kaybetti

Ünlü Rus şair Yevgeni Yevtuşenko dün 85 yaşında yaşamını yitirdi. Şairin eski eşi Mariya Novikova, “Yakınları ve sevdiklerinin yanında, ani kalp durması nedeniyle, uykusunda yaşamını yitirdi” dedi.

2.4.2017Kitap Sanat
Ünlü Rus şair Yevtuşenko yaşamını yitirdi

Ünlü Rus şair Yevtuşenko yaşamını yitirdi

Ünlü Rus şair Yevgeni Yevtuşenko, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Yevgeni Yevtuşenko 1950'lerden sonra yetişen şair kuşağının önde gelen temsilcilerindendi. Yevtuşenko, Türk şair Nazım Hikmet ile arkadaştı.

2.4.2017Dünya
Rusya, bu yıl SSCB’nin bütün borçlarını ödeyecek

Rusya, bu yıl SSCB’nin bütün borçlarını ödeyecek

Rusya, yıl sonuna kadar Sovyetler Birliği'nin dış borçlarının ödenmesini tamamlayacak, son dilim Bosna Hersek’e gönderilecek. 

17.2.2017Dünya
Rus uçağı neden düştü

Rus uçağı neden düştü?

Moskova'dan havalandıktan sonra Soçi'de yakıt ikmalinin ardından kısa süre sonra düşen Rus uçağının düşme sebebi araştırılıyor. Yaşanan olay sonrası 'Uçak neden düştü' sorusu gündeme geldi. Rus basını ve Moskova'da ilk değerlendirmeler teknik arıza yaşandığı, kaza olduğu yönünde. Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov kazanın terör saldırısı olmadığını, teknik bir problemden veya mürettebat hatasından dolayı düşmüş olabileceğini açıkladı. Pilotun deneyimli bir pilot olduğu bilgisi veriliyor. Uçağın neden düştüğü teknik inceleme ve soruşturma ile belli olacak.

25.12.2016Dünya
Letonyanın kuruluş yıldönümü Adanada kutlandı

Letonya'nın kuruluş yıldönümü Adana'da kutlandı

Letonya'nın kuruluş yıldönümü Adana'da kutlandı

8.12.2016Adana
Rusya Duma seçimleri için sandık başında

Rusya Duma seçimleri için sandık başında

Rusya sürpriz sonuç beklenmeyen, halkın ilgisinin en düşük düzeyde olduğu bir parlamento seçimi için bugün sandık başına gidiyor. Parlamentonun alt kanadı olan Duma'nın 450 milletvekili için halk oy kullanacak.

18.9.2016Dünya
Antalyadaki Rus okulunda ders zili çaldı

Antalya'daki Rus okulunda ders zili çaldı

Antalya'daki Rus okulunda ders zili çaldı

1.9.2016Antalya
Saraydan çıktı, taksiye bindi ve... Kayboldu

Saraydan çıktı, taksiye bindi ve... Kayboldu!

Devlet Bakanı Cavit Çağlar, adeta koşar adım Başbakan Demirel’e giderek şunları söyledi: “Beyefendi, Sayın Elçibey’i bulamıyoruz. Kendi maiyeti de nerede olduğunu bilmiyor. Malumunuz, zirve başlamak üzere. Elçibey’siz bu iş olur mu? Efendim, ne emredersiniz?”

19.6.2016Gündem
Gorbaçov: Küreselleşmiş dünya neden daha iyi bir dünya olamadı

Gorbaçov: Küreselleşmiş dünya neden daha iyi bir dünya olamadı?

1991'de yıkılan SSCB'nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) son lideri Mihail Gorbaçov, mevcut küresel siyasi ve mali sisteme sert eleştiriler yöneltti.

29.4.2016Ekonomi
Çernobil felaketinin 30. yıldönümü

Çernobil felaketinin 30. yıldönümü

Ukrayna'da, Çernobil nükleer felaketinin 30'uncu yıldönümünde, faciada ölenler için anma etkinlikleri düzenleniyor. Ömrünün büyük bölümünü Çernobil felaketinin Karadeniz'e olan etkisini anlatmaya adayan ve kanserden hayatını kaybeden müzisyen Kazım Koyuncu'nun babası Cavit Koyuncu da Cumartesi günü aynı hastalıktan ötürü yaşamını yitirmişti.

26.4.2016Dünya
30 yıl geçti ama radyasyon hâlâ sızıyor

30 yıl geçti ama radyasyon hâlâ sızıyor

Bugün Çernobil nükleer felaketinin yıldönümü. Greenpeace’in raporuna göre, dünyanın gördüğü bu en kötü felaket olmasına rağmen halen bir çözüm bulunamadı.

26.4.2016Gündem
Mısır Dışişleri Bakanı, Sisinin mesajını okuyup gitti

Mısır Dışişleri Bakanı, Sisi'nin mesajını okuyup gitti

İslâm İşbirliği Teşkilâtı'nın dönem başkanlığını Türkiye'ye devreden Mısır'ı, zirvede, Dışişleri Bakanı Şükri temsil etti. Şükri, yaptığı konuşmanın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye ait olduğunu söyledi. Konuşmanın ardından da Türkiye'den ayrıldı.

14.4.2016Gündem
Karabağ niye şimdi patladı

Karabağ niye şimdi patladı

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki 22 yıldır buzlukta olan Dağlık Karabağ sorunu niye yeniden patladı? Bir süredir sınır bölgelerinde artan tansiyon, tarafların birbirini suçlamasıyla tehlikeli bir çatışmaya dönüştü. Üç günde iki taraftan onlarca asker hayatını kaybetti. İşte sorularla yeni Dağlık Karabağ krizi...

4.4.2016Dünya
Hocalı Katliamı 24. Yılı

Hocalı Katliamı 24. Yılı

HOCALI KATLİAMI 24. YILI

22.2.2016Kars
Suriyelilerden önce Türkiye’nin göçmenleri eski Sovyet ülkelerindendi

Suriyelilerden önce Türkiye’nin göçmenleri eski Sovyet ülkelerindendi

Türkiye’ye Suriyelilerden önce onlar göçmen olarak geldiler. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla işsiz kalan Orta Asya ülkelerindeki kadın ve erkekler 90’lardan itibaren Türkiye’de kaçak çalışmak için geldiler. İnsan Kaynağı Geliştirme Vakfı’nın araştırması ucuz işgücü olarak kullanılan ağır çalışma saatlerine zorlanan kadın ve erkeklerin şiddet ve tecavüze de maruz kaldıklarını ortaya koyuyor.

14.1.2016Ekonomi
World of Tanks Blitz şimdi de Windows 10da

World of Tanks Blitz şimdi de Windows 10'da

2011 yılının Nisan ayında PC'ler ile çıkış yapan ve 60 milyondan fazla aktif oyuncusu bulunan World of Tanks'in mobil versiyonu WoT: Blitz, şimdi de Windows 10 kurulu mobil cihazlar, tabletler ve PC'lere geliyor.

4.12.2015Teknoloji
Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievichin

Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Alexievich'in

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi, Beyaz Rus yazar ve araştırmacı gazeteci Svetlana Alexievich oldu.

8.10.2015Keyif
2015 Nobel Edebiyat Ödülü kimin olacak

2015 Nobel Edebiyat Ödülü kimin olacak

Nobel Edebiyat Ödülü kime verilecek? Bu konuda herkesin bir tahmini var ama akademi her yıl beklentileri boşa çıkarmayı başarıyor. Nobel için, 'önceden kestirilmesi en güç edebiyat ödülü' diyebiliriz. Biz yine de yılın en zevkli bahislerine bir bakalım.Bu yıl 5 güçlü aday var...

7.10.2015Keyif
Bulgaristanda komünist rejimin işlediği suçlara yargı yolu açıldı

Bulgaristan'da komünist rejimin işlediği suçlara yargı yolu açıldı

Bulgaristan Parlamentosu, ülkede 1989 yılına dek iktidarda bulunan komünist rejimin işlediği insanlığa karşı suçlarla ilgili zaman aşımını engelleyen yasa değişikliklerini kabul etti. Bu kararı olumlu karşılayan Türk vekillerden Çetin Kazak, "Yapılan değişiklikler, asimilasyon kampanyası suçlularının adalet önüne çıkarılmalarını sağlayacaktır" dedi.

17.9.2015Dünya
Olgun: ’İran Pazarına İlk Giden Kazanır’

Olgun: ’İran Pazarına İlk Giden Kazanır’

EGE BÖLGESİ VE İRAN İŞBİRLİĞİ DERNEĞİ BAŞKANI HOSSEİN ARIAN İLE İRAN BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ESKİ MÜSTEŞARI VE BİLİM VE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BİRLİĞİ BAŞKANI MAJİD ZANGOUİE, TORBALI TİCARET ODASI BAŞKANI ABDULVAHAP OLGUN'U ZİYARET ETTİ.

13.8.2015İzmir
Tropicana gecelerinden ‘Komandante’nin huzuruna

Tropicana gecelerinden ‘Komandante’nin huzuruna

Yarım yüzyıllık yalıtılmışlığın ardından dünya turizminin gözbebeği oldu. Bunda yeni dünya düzeni karşısında anıt gibi duruşu kadar, ABD ile flörte başlamasının ardından sosyalizmin bu son kalesinin yıkılacağı endişesi önemli etken. Küba’ya seyahat, her adımda farklı ve renkli bir rüyanın içine girmek gibi.

17.7.2015Seyahat
SSCBnin son lideri Gorbaçovdan flaş açıklama

SSCB'nin son lideri Gorbaçov'dan flaş açıklama

SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin 70’inci yılı kutlamaları için Moskova’da yapılacak törenlere katılmayan Batılı liderleri eleştirdi. Gorbaçov’a göre bu faşizmle mücadele eden halklara yönelik saygısızlık. Gorbaçov, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in 9 Mayıs’a katılmamasını “ABD baskısı” olarak değerlendirdi.

7.5.2015Dünya
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck çağrıda bulundu

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck çağrıda bulundu

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Avrupa Birliği'ni (AB) dış politikada birlik içerisinde hareket etmeye çağırdı.

27.4.2015Avrupa
29 yıldır hâlâ can yakıyor

29 yıldır hâlâ can yakıyor

26 NİSAN 1986 sabahının erken saatlerinde, o zamanlar SSCB’nin bir parçası olan Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santralı’nın 4 numaralı reaktöründe büyük bir nükleer kaza oldu.

25.4.2015Dünya
Filede Şampiyonlar Ligi kupası sahibini arıyor

Filede Şampiyonlar Ligi kupası sahibini arıyor

Voleybol Kadınlar DenizBank CEV Şampiyonlar Ligi'nde 55. sezonun şampiyonu, Dörtlü Final'e ev sahipliği yapacak Polonya'da belirlenecek.

2.4.2015Voleybol
Ukraynada Alman vatandaşının savaştığı iddia edildi

Ukrayna'da Alman vatandaşının savaştığı iddia edildi

Ukrayna'nın doğusunda 100'den fazla Alman vatandaşının ayrılıkçıların safında savaştığı iddia edildi.

15.3.2015Avrupa
Köprü çöktü: 4 ölü, 2 yaralı

Köprü çöktü: 4 ölü, 2 yaralı

Rusya’nın Avrupa sınırındaki Kaliningrad kentinde Alman yapımı “Berlin” isimli eski köprünün çökmesi sonucunda ilk belirlemelere göre 4 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.

13.1.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

ABD dış politikası ve dünya düzeninde yeni dönem  

Yazımızın başlığı son dönemlerde ABD iç politikasındaki en önemli uzmanların ve siyaset yapıcılarının ciddi bir şekilde takındığı tavrın göstergesi. Neden mi? Başkan Donald Trump’ın marjinal hamleleri zaten herkes tarafından biliniyor.

2.8.2017

TİM ve DEİK Küba’ya çıkarma yapacak

Ekonomik ambargonun gevşetilmesinin ardından, yabancı yatırımcıların ilgi odağı olan Küba’da Türk girişimciler de fırsat arayacak. TİM ve DEİK heyetleri, 24-25 Nisan’da Havana’da yatırım imkânlarını araştıracak.

11.3.2017

Azerbaycan'da karanfilin ağladığı gece

OCAK 1990’da yaşanan ve ‘Bakü Katliamı’ olarak bilinen olaylar, aynı zamanda Azerbaycan’da Kara Ocak (Qara Janvar) olarak da adlandırılmaktadır.

17.1.2017

At binenin kılıç kuşananın

Yeni dünya düzeninin sloganı budur! 21. Yüzyıl neresinden bakarsanız bakın saldırgan, aşırı milliyetçi duygularla beslenen, popülist, çoğunlukçuluğa dayalı ve demokratik sistem içinde seçim kazanmayı fırdöndü oyununda "hepsini al" geldi şıkkıyla eşit görenlerin devri.

23.11.2016

Rus balet Rudolf Nureyev’in Türkiye günleri ilk kez bir belgeselle gün ışığına çıkıyor

Klasik balenin reformcu yorumcusu, dâhisi ve dünyanın en büyük efsanelerinden biri olarak kabul edilen Rus balet Rudolf Nureyev’in Türkiye günleri ilk kez bir belgeselle gün ışığına çıkıyor: Rodolf Nureyev:Düşlerinin Adası

18.5.2016

Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılına doğru...

2002 yılından itibaren tek başına iktidar olan görüşün ortaya attığı, adına "2023 vizyonu" denen bir hedef var. Bu hedefin ne olduğu sorulduğunda farklı tanımlarla karşılaşmak mümkün. 2023 vizyonunu 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyıl vizyonu olarak okumak yerinde olur.

15.5.2016

Yüzde 99 büyüktür yüzde 1

SOĞUK Savaş döneminde Sovyetler Birliği’ndeki ‘medya aracılığıyla gerçeği yamultma’ uygulamalarıyla kafa bulan popüler bir şaka vardır.

18.1.2016

Putin, SSCB’yi hortlatıyor

SON haftalardaki Suriye olayları göstermiştir ki Rusya eski ‘Çarlık Rusyası’na dönüşmüştür.

12.12.2015

Hadi Batı basını görmüyor, bizim basın niye yok sayıyor

Hadi itiraf edelim... Paris katliamı sonrasında “Biraz da terörü Fransa yaşasın” diyen insanların oranı yüzde kaçtır Türkiye’de?

15.11.2015

Kralın çikolatası züğürdün uykusu

ALTIN yapraklı çikolata hazırlıyorlarmış yemesi için.

9.11.2015

Küba hamlesi: Soğuk Savaş bitti mi, dirildi mi

“50 yıldır aynı şeyi yapıp, farklı sonuç almayı bekleyemeyiz. Şimdi yeni bir yaklaşım zamanı. Çıkarlarımıza zarar veren çağdışı yaklaşımı bitirip, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştiriyoruz.”

20.12.2014