MENÜ

Soma Faciası

Soma Faciası ile ilgili tüm haberleri, son dakika Soma Faciası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Soma Faciası haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 756 Soma Faciası haberi bulunmuştur.

Soma Faciası Haberleri

İçişleri Bakanı Süleyman Soyludan pankart açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan pankart açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Her şey çok güzel olacak pankartının yasaklandığı" iddialarına ilişkin, "Bir kelime bütününe, cümle bütününe yönelik yasaklama söz konusu değildir" dedi.

14.05.2019Gündem
Soma faciası davasında Can Gürkan tahliye edildi

Soma faciası davasında Can Gürkan tahliye edildi

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada 5 tutuklu sanığa verilen 15 ila 22 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarını yerinde buldu.

18.04.2019Gündem
Soma faciası davasında gözler Bölge Adliye Mahkemesinde

Soma faciası davasında gözler Bölge Adliye Mahkemesi'nde

MANİSA'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu 51 sanıklı davanın gerekçeli karanının açıklanmasının ardından, sanık ve mağdurların avukatları, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Uzayan süreçle ilgili İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'nden bilgi isteyen Soma Cumhuriyet Savcılığı Hazırlık Bürosu'na binlerce sayfadan oluşan dava dosyasının incelenmesinin devam ettiği bilgisi verildi. 14'üncü Ceza Dairesi ise gerek gördüğü takdirde duruşmalı yargılama yapacak.

20.02.2019Gündem
Af teklifini hukukçular yorumladı... Aylan affeder mi

Af teklifini hukukçular yorumladı... Aylan affeder mi?

MHP’nin af teklifi hem siyaset hem hukuk açısından önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Affın kapsamına giren maddeler incelenirken, kamuoyunda infial yaratan davalarda yargılananların da bu aftan yararlanma olasılığı tartışma yarattı.

28.09.2018Gündem
Sevgi ve hoşgörünün olduğu bir Türkiye resmi çizilmeli

Sevgi ve hoşgörünün olduğu bir Türkiye resmi çizilmeli

7 yıl aradan sonra 21 Eylül’de BKM’nin organize ettiği Denizbank Açıkhava Konserleri’nde sahneye çıkmaya hazırlanan Edip Akbayram’la Bodrum’da buluştuk... 6 ay önce dede olan Akbayram “torunum” diyor, başka bir şey demiyor. Gün boyu torunu Lavin’le oynayan usta müzisyenle 50 yıllık sanat yolculuğunda müziği ve Türkiye’nin geldiği noktayı konuştuk. Usta sanatçı, “TC kimliği taşıyan herkes benim için bu ülkenin vatandaşıdır. Bizi kimse ayıramaz. Sevgi ve hoşgörünün olduğu bir Türkiye’nin resmi çizilmeli” dedi.

18.08.2018Magazin
Vicdan göçük altında: Soma davasında yiten her 1 can için en fazla 1 aylık ceza

Vicdan göçük altında: Soma davasında yiten her 1 can için en fazla 1 aylık ceza

301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciası davasında karar çıktı. 51 kişinin yargılandığı davada 14 sanığa 6 ile 22.5 yıl arasında değişen cezalar verildi. Aralarında facianın yaşandığı maden şirketinin patronu Alp Gürkan’ın da bulunduğu 37 kişi ise beraat etti. Ölen madencilerin yakınları karara tepki göstererek “301 canın cezası bu olmamalı” dedi.

11.07.2018Gündem
Maden işçisinin kızı mağduriyetini böyle anlattı: Keşke babam 1 gün önce ölseydi

Maden işçisinin kızı mağduriyetini böyle anlattı: 'Keşke babam 1 gün önce ölseydi'

Maden kazasında ölen işçilerin çocukları için kamuda istihdam sağlayan düzenlemeyi 1 gün ile kaçıran maden işçisi Mehmet Aygün’ün kızı Elif Aygün, düzenleme kapsamının genişletilmesini istedi ve mağduriyetini “Keşke babam 1 gün önce ölseydi” diye ifade etti.

18.06.2018Gündem
Soma anneleri Benim annem, acılı annem...

Soma anneleri! Benim annem, acılı annem...

Bugün 13 Mayıs... Hem Anneler Günü, hem de Soma maden faciasının dördüncü yıldönümü. Onlar bir annenin tecrübe edebileceği en derin acıyı yaşadılar. Dört yıl önce bugün, daha yirmili yaşlarındaki evlatları, eşleri işe gitmek üzere evden çıktı ve bir daha geri dönmedi. Sorumlular hakkında açılan dava hâlâ sonuçlanmadı. Ama onlar adaletin yerini bulacağına dair inançlarını korumaya çalışıyor, birbirlerine destek oluyor. Kimi ilaçla ayakta duran, kimi torunlarıyla, kimi bahçesiyle avunan bu anneleri ziyaret etmesek olmazdı. Onlar, Soma’nın anneleri... Dört yıl sonra ne halde olduklarını Hürriyet Pazar’a anlattılar. “Gidenler gelmeyecek ama siz de ölmeyin diye bize sahip çıkın” diyorlar.

12.05.2018Hürriyet Pazar

Soma faciası tuvalde

10.05.2018İzmir
Milli yas nedir Milli yas ilan edilen durumlar neler

Milli yas nedir? Milli yas ilan edilen durumlar neler?

Basın çıkan haberler 'Milli yas nedir, hangi durumlarda ilan edilir?' gibi soruları yeniden gündeme taşıdı. 11 Eylül saldırıları kurbanları için Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Kanada, Fransa, Hırvatistan, Güney Kore, Japonya, Çin, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Arnavutluk, Vietnam, Birleşik Krallık ve İrlanda'da milli yas ilan edilmişti. Peki ülkemizde de örnekli olan milli yas nedir, milli yas ilan edilen durumlar hangileri?

26.11.2017Gündem
7 madenci için 1 milyon TL tazminat

7 madenci için 1 milyon TL tazminat!

Şırnak’taki maden kazasında ölen 7 madencinin ailelerine sigortadan 1 milyon lira tazminat ödenecek. İş güvenliği nedeniyle kapatılan maden, kaçak çalıştırıldığından, Güvence Hesabı ödediği tüm tazminatı maden sahibine rücu edecek.

19.10.2017Ekonomi
Googleda Türkiye en çok ne arıyor

Google'da Türkiye en çok ne arıyor?

Google arama trendleri 8-15 Mayıs tarihleri arasında nasıl oldu? En çok kimler arandı?

16.05.2017Teknoloji
Kara günün üzerinden 3 yıl geçti peki onların acısı

 Kara günün üzerinden 3 yıl geçti peki onların acısı?

Türkiye tarihine kara gün olarak geçen Soma Faciası'nın üzerinden tam 3 yıl geçti. Yüzlerce acılı eş, baba, anne, kardeş ve 472 babasız çocuk... Aileler bu sürede acılarını ilk gün gibi yaşasa da 2 yıldır devam eden dava sürecinde tek istediklerinin adalet olduğunu da sık sık vurguladı. Soma Faciası'nın 3.yıldönümünde yakınlarını kaybedenlerle görüştük. Banu ŞEN-İZMİR

13.05.2017Haber
Birbirimizi sevelim; çünkü başka Türkiye yok

Birbirimizi sevelim; çünkü başka Türkiye yok

Sabahat Akkiraz’ın 47. sanat yılı dolayısıyla efsane sanatçılar, efsane bir projede bir araya geldi: ‘Sabahat Akkiraz & Dostları 47’ adlı albüm, çok önemli iki ismin de yıllar sonra Akkiraz için tekrar çalmasına vesile oldu: Arif Sağ ve Orhan Gencebay... İlk kez 1970’te Akkiraz 12 yaşındayken arkasında çalan iki usta isim, 47 yıl sonra yine aynı sesin arkasındaydı. Bedük’ten Mercan Dede’ye, Hüsnü Şenlendirici’den Aylin Aslım’a tam 13 sanatçının katkıda bulunduğu albümde, Sivas Katliamı’nda öldürülen halk ozanı Muhlis Akarsu’nun bir kaydı da yer aldı. Akkiraz, Gencebay ve Sağ’ı bir araya getirdik, birlik mesajları veren usta sanatçılarla hem müzik hem de güncel konular üzerine konuştuk...

24.03.2017Hayat
Milli yas nedir Milli yasta bayraklar neden yarıya indirilir

Milli yas nedir? Milli yasta bayraklar neden yarıya indirilir?

Milli yas veya bir diğer adıyla ulusal yas, Türkiye'de dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı nedeniyle yeniden gündeme geldi. Milli yas ilan edilen günlerde bayrakların yarıya indirilmesi ve eğlence programlarının iptal edilmesi yaygındır. Peki, Milli yas nedir? Bugünlerde neden bayraklar yarıya indirilir? İşte, detaylar!

11.12.2016Gündem
Somada bayram yok

Soma'da bayram yok

Soma faciası sonrasında işsiz kalan Soma AŞ işçilerine tazminatları ödenmiyor. Daha önce Maden İş sendikası ile Soma AŞ protokol yapmış işçilere ödemeyi 23 taksitte vereceklerini duyurmuştu sadece 5 taksit ödendi. Şimdi yeni bir protokol daha yapıldı, ilk taksit ağustosta. Bayram parasız geçecek.

27.06.2016Ege
Soma’ya bayram yok

Soma’ya bayram yok

Soma faciası sonrasında işsiz kalan Soma AŞ işçilerine tazminatları ödenmiyor. Daha önce Maden İş sendikası ile Soma AŞ protokol yapmış işçilere ödemeyi 23 taksitte vereceklerini duyurmuştu sadece 5 taksit ödendi. Şimdi yeni bir protokol daha yapıldı, ilk taksit ağustosta. Bayram parasız geçecek.

26.06.2016Ekonomi
Soma ders oldu

Soma ders oldu

Soma faciası sonrası uygulamaya giren zorunlu sigorta sayesinde 200’ün üzerinde maden işletmesinin iş güvenliğine uygun faaliyet göstermediği ortaya çıktı. Sigorta için gerekli şartları yerine getirmeyen 100’e yakın maden de faaliyetini durdurdu.

15.05.2016Ekonomi
CHPden yayın yasağı sorusu

CHP'den 'yayın yasağı' sorusu

TÜRKİYE’yi derinde sarsan her olaydan sonra, yetkililer hızla yayın yasağı kararı aldı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 2002 ile 2015 yılları arasında kaç olay hakkında yayın yasağı uygulandığını Adalet Bakanlığı’na sordu. Bakanlık Hakverdi’ye verdiği yanıtta, kaç olayda, yayın yasağının uygulandığına ilişkin ilişkin ellerinde bilgi bulunmadığını bildirdi.

13.01.2016Gündem
İstanbul Sultanahmette meydana gelen patlama haberlerine yayın yasağı

İstanbul Sultanahmet'te meydana gelen patlama haberlerine yayın yasağı

İstanbul Sultanahmet'te saat 10:20'de meydana gelen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi. Anadolu Ajansı, yayın yasağına ilişkin haberi abonelerine patlamadan 58 dakika sonra, saat 11:18'de duyurdu.

12.01.2016Gündem
Soma faciası davasına devam

Soma faciası davasına devam

301işçinin yaşamını yitirdiği Soma'daki maden faciasına ilişkin davanındün ve bugün yapılan duruşmalarında yine gözyaşı vardı. Duruşmaya oğlunukaybeden bir madenci babasının, "2 torunum kaldı, 2 ve 4 yaşında. Bana'Baba' diyorlar. Bir çocuğun dedesine 'baba' demesi ne demek bilirmisiniz hakim bey" sözleri damgasını vurdu. Faciadankurtulan madenciler ile ölen madencilerin yakınlarının dinlendiğioturumda söylenenler yürek burktu, Gözyaşları sel oldu. Maden kazasındamühendis oğlunu kaybeden, 35 yıllık emeklimaden mühendisinin iddiaları ise tüyleri diken diken etti: "Kaçışyolunu üretim panosu yaptılar. İlk kurtarma işlemini saat 7'de yapantahlisiye ekibinin kurtardığı işçisayısı, sadece 5. Tahlisiye ekibi, temiz hava tersine döndürüldüktensonra sadece cesetleri buldu, Dışarıdakiler galeyana gelmesin, diyecesetlere oksijen maskesi koyarak ocaktan çıkarıp buzhaneye koydu. Olaygünü ilk planda mahsur kalanları kurtarmayı değil, kaynağınıbelirleyemedikleri yangını söndürmeyi planladılar." Faciada hayatını kaybeden 26 yaşındaki Uğur Çolak'ın babası İsmailÇolak, madenci emeklisi olduğunu, kendisinin de aynı madende çalıştığınıbelirterek, şirketin son yıllarda işçi ve işçiye önem vermediğinigördüğünü söyledi. Baba Çolak, "Kendi elimle götürdüm. Madene girmesindetorpil yaptım. Ayaklara göre daha rahat olan bacalarda çalışsın, diye.İki yıl çalıştı. Madende bir arkadaşını kaybedince korktu, işi bıraktı.6-7 ay boş kaldı. Çocuğu oldu. Tekrar madene başladı. 'Madende şartlarınzor, sizin zamanınızdaki gibi değil' diyordu. 13 Mayıs günü ocağımızaincir ağacı diktiler. Keşke üretime önem vereceklerine cana önemverselerdi, 301 kişi yaşıyor olurdu. 433 çocuk yetim, 255 genç dulkaldı. "

23.12.2015Haber

Yazar Sonuçları

Ateş bizimle yürür...

Gerçek karakterlere dayalı ‘Korkusuzlar’, Arizona’daki yerel bir itfaiye biriminin çeşitli olaylarda yaptığı müdahalelerin öyküsünü anlatırken ekip elemanlarının özel hayatlarına da göz atıyor. Yapım, özellikle son derece etkili finaliyle dikkat çekiyor.

8.12.2017

7 madenci için 1 milyon TL tazminat

Şırnak’taki maden kazasında ölen 7 madencinin ailelerine sigortadan 1 milyon lira tazminat ödenecek. İş güvenliği nedeniyle kapatılan maden kaçak çalıştırıldığından Güvence Hesabı ödediği tüm tazminatı maden sahibine rücu edecek.

19.10.2017

Bu mudur adalet?

13 Mayıs 2014’te, Manisa’nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde yaşanan faciada 301 işçi hayatını kaybetti.

10.07.2017

İçerisiyle dışarısı arasında 5 saniye fark var!

Herkes kendini bir anda içeride bulabilir. Hem de hiç beklemediği bir anda! Her şey, sadece 5 saniyeye bakıyor. O 5 saniye içinde, hayat değişiveriyor. O 5 saniyede, istemeden katil olabiliyorsunuz... Arkasından sarılıp, ona tecavüz etmeye çalışan birini öldürebiliyor kadın. Taammüden değil, planlı değil, anlık bir refleksle, eline geçen sürahiyi kafasına indiriyor. Ya da kızına tecavüz eden ikinci eşine, kürekle vuruyor. Ya da yayaya kapalı yolda, birilerine çarpıp, istemeden ölümüne sebep oluyor ve katil konumuna düşebiliyor. Canan Tan, cezaevine girdi ve kadın suçluların öykülerini dinledi.

9.04.2016

O madenlerde çalışanların vay haline!

GEÇEN hafta sonu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, benim de içinde bulunduğu küçük bir gazeteci grubu ile bir araya gelerek, çalışma hayatına yönelik görüş ve önerilerini paylaştı.

14.02.2016