MENÜ

Sokak Sanatı

Sokak Sanatı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sokak Sanatı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sokak Sanatı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 646 Sokak Sanatı haberi bulunmuştur.

Sokak Sanatı Haberleri

Tiyatroculardan çocuklara destek

Tiyatroculardan çocuklara destek

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, çocuklar için Sokak Tiyatroları düzenleyecek.

2.06.2008Gündem
Geleneksel Türk mimarisine değil geleneksel Türk mimaricilere meydan okuyorum

Geleneksel Türk mimarisine değil geleneksel Türk mimaricilere meydan okuyorum

Gökhan Avcıoğlu’nun 25 yıllık mimari geçmişi var. Şimdiye kadar İstanbul Sıraselviler Changa Restaurant, AFM Fitaş Beyoğlu Sinemaları, İstinye Park Hillside City Club, Esma Sultan Yalısı, Bursa Ticaret Odası gibi pek çok önemli projeye imza attı. 2000 yılında New York, ardından Paris’te mimarlık ofisleri açtı. Paris’teki stüdyosunda mimarlık eğitimi veriyor. Çalışmalarıyla sayısız ödül kazandı.

28.03.2008Kelebek
Ses çıkarmayan şeyleri evde tutmam bile

Ses çıkarmayan şeyleri evde tutmam bile

Burhan Öçal, "Amacım, Burhan Öçal sound'u yaratmak. Ses çıkarmayan şeyleri evde tutmam bile" diyor.

21.03.2008Kelebek
Kapkaççıya karşı şemsiyeyle mücadele

Kapkaççıya karşı şemsiyeyle mücadele

18. yüzyılda kapkaç gibi sokak saldırılarına karşı kullanılan baston dövüşü yine moda. Eğer kullanmayı bilirseniz birkaç baston hamlesiyle saldırganın bıçağını düşürmek, dizine vurup çekerek yere indirmek ve polis gelene kadar hareketsiz tutmak işten bile değil. Bu devirde baston taşımak biraz tuhaf tabii. Ama hiç dert etmeyin, bu işe özel kırılmaz şemsiyeler yaptılar.

19.01.2008Gündem
Yağmurların ressamı Şeref Bigalı

Yağmurların ressamı Şeref Bigalı

Bergama doğumlu, Ege'nin ünlü ressamı, İzmir'in yetiştirdiği üstün sanatçı Şeref Bigalı'nın plastik değeri yüksek tabloları ile 31 Aralık tarihine kadar Alsancak 2. Kordon'daki "Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi'"nde buluşabiliriz.

22.12.2007Ege
Ben ne gay’im ne alkolik ne de serseri

Ben ne gay’im ne alkolik ne de serseri

Alkollü araba kullanırken Taksim'de ters yöne giren, ardından gazetecilere hakaret eden Tolga Karel, içini döktü.

6.12.2007Kelebek
İnekler, müzayede öncesi bakıma alındı

İnekler, müzayede öncesi bakıma alındı

Dünyanın en büyük kentsel sanat ve sosyal sorumluluk etkinliğinden biri olan "Cow Parade" (İnek Resmigeçidi) kapsamında 12 hafta boyunca İstanbul sokaklarını renklendiren inekler, Cevahir Alışveriş Merkezi’nde bakıma alındı.

14.11.2007Gündem
Aile içi şiddete son kampanyasının ineği

Aile içi şiddete son kampanyasının ineği

Dünyanın çeşitli kentlerinde gösteri yapan inekler 1 Ağustos’ta İstanbul İnek Gösterisi’nde yer alacaklar. 68 Türk şirketinin desteğiyle hazırlanan inekleri 150 sanatçı hazırlıyor. Hürriyet’in ödüllü ’Aile içi şiddete son’ kampanyasının ineği de bu gösteride yerini alıyor.

4.07.2007Gündem
Abidin Dino

Abidin Dino

Çağdaş Tük resim sanatının öncülerinden olan sanatçı, yaşamının büyük kısmını yurtdışında geçirmiştir. Bundan dolayı Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da kendi dallarında tanınmış sanatçı ve aydınlarla tanışıp dostluklarını pekiştirme olanakları bulmuştur. Akademik bir eğitim almamasına rağmen birçok konuda kendisini geliştirmiş ve düşüncelerini açıkça söylemekten geri durmamıştır. Siyasi görüşleri dolayısıyla dönemin yönetimleri tarafında soruşturmalara maruz kalarak Anadolu’da sürgün dönemleri yaşamıştır.

19.04.2007Eğitim
Gören göz için yeniden Fikret Mualla

Gören göz için yeniden Fikret Mualla

Ressam Fikret Mualla ölümünün 40. yılında bir sergiyle anılıyor. 20 Türk, 20 yabancı ressamın ve dört fotoğrafçının birer eserle katıldıkları sergi Paris Fikret Mualla Dostları Derneği'nin desteği ile hazırlandı. 5 Nisan'a kadar açık kalacak olan sergide, sanatçıların Fikret Mualla'nın yaşamından esinlenerek hazırladıklanı çalışmalar yer alıyor.

24.03.2007Gündem

Tanrıçalar benim dünyam

Alsancak GF Galeri’nin sahibesi ve ressam Füsun Dölek, Halikarnas Balıkçısı’na hayran olmuş ve klasik uygarlığın temeli olan Ege’ye ait olmakla gurur duyan bir İzmirli sanatçı. Eserlerinde mitolojinin, tanrıçalar aleminin figürlerine yer veren sanatçı ile hattat olan dedeleri, galeri yöneticiliği, İzmir’in sanat ortamı ve düşleri üzerine konuştuk.

20.01.2007Ege
Dünyaca ünlü boncuk tasarımcısı geliyor

Dünyaca ünlü boncuk tasarımcısı geliyor

Dünyaca ünlü boncuk tasarımcısı Valerie Hector, Türkiye'ye geliyor. Cooper-Hewitt Ulusal Müzesi Tasarım Ödülü'ne aday gösterilen 50 Amerikalı sanatçıdan biri olan Hector, 21 ve 22 Ocakta İstanbul'da, 23 ve 24 Ocakta Ankara'da sanatseverlerle buluşacak.

17.01.2007Gündem
Haytanın teki Erkan Can

Haytanın teki Erkan Can

Her rolde farklı kalıba giren, bukalemun gibi bir oyuncu Erkan Can (48). Bu hafta gösterime giren Takva’daki dini bütün bir Müslüman’ı canlandırdığı rolü ile yine yapacağını yaptı ve Türkiye’nin en iyi karakter oyuncularından biri olduğunu kanıtladı.

2.12.2006Kelebek
Hızlı ve Öfkeli Tokyo etabı

Hızlı ve Öfkeli Tokyo etabı

Üçüncü kez hızlı arabaların dünyasındayız. Hızlı ve Öfkeli serisinin, Los Angeles ve Miami sokaklarının tozunu atan ilk iki filminin ardından üçüncü durağımız Japonya. Tokyo'nun dönemeçli yollarında 'yanlama' denilen yeni bir sürüş tekniğiyle tanışıyoruz. Tamamen farklı bir oyuncu kadrosuyla çekilen ve ilk iki yapımın başarısını yakalayamayan bu üçüncü filmin tek numarası da zaten bu ilginç sürüş tekniğiyle yapılan heyecanlı yarış sahneleri.

30.07.2006Gündem
Osmanbey’de çiklet satan çocuk New York’a mücevherle girdi

Osmanbey’de çiklet satan çocuk New York’a mücevherle girdi

Kapalıçarşı’nın ’usta tüccar’ geleneğinin en iyi temsilcilerinden Tekin Seyrekoğlu, New York’ta 3 yıl önce kurduğu şirketle ABD pazarına da kök saldı. Diyarbakır’dan 9 yaşında İstanbul’a göç eden Seyrekoğlu Ailesi’nin küçük oğlu, ticarete ilkokul yıllarında çiklet satarak başlamış.

20.03.2006Ekonomi
Mozart’ın şehrinde klasik müzikli bir yolculuk

Mozart’ın şehrinde klasik müzikli bir yolculuk

Bir marka olarak Mozart, Avusturya’nın çok önünde gidiyor. Avusturya’nın yetiştirdiği bu dahi dünyada en tanınan ve sayılan ilk 10 isim içindeyken, her iki dünya savaşından budanarak çıkan ülkesi, günümüzde Avrupa Birliği’nin genişlemesiyle daha da marjinalleşmekte. Belki biraz da bu kaygıyla, Mozart’ın 2006 yılına rastlayan 250. doğum yıldönümü Avusturya’da çok görkemli ve kapsamlı şekilde kutlanıyor.

12.02.2006Seyahat
Sanat galerilerinden

Sanat galerilerinden

Yeni sezonun başlamasıyla birlikte sanat galerileri de kapılarını sanatseverlere açtı. İşte haftanın sergilerinden seçmeler.

30.09.2005Gündem
İstanbul Bienali başlıyor

İstanbul Bienali başlıyor

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “9. Uluslararası İstanbul Bienali”, 17 Eylül'de sanatseverlere kapılarını açacak. Küratörlüğünü Van Abbemuseum Direktörü Charles Esche ve Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi Yöneticisi Vasıf Kortun'un üstlendiği bienalin tanıtımı amacıyla, Salıpazarı 5 No'lu Antrepo'da basın toplantısı yapıldı.
  Hikâyenizi Phil Collins'e anlatın
  "Davut", Bienal'i göremedi
  Tek biletle 7 ayrı mekan
  15.09.2005Gündem

Cömert kardeşler

Cömert kardeşler

Hafız Nuri Cömert, Samsun Vezirköprü’nün yoksul bir köyü olan Geliz’dendi. Vezirköprü Müftülüğü’ne kadar yükselen Hafız Nuri’nin iki oğlu oldu; Mustafa ve Fazıl.

3.09.2005Kelebek
Çam kokusuyla yüzün ya da plajların üzerinden uçun

Çam kokusuyla yüzün ya da plajların üzerinden uçun

Fethiye, yakın bir zamana kadar, Marmaris, Bodrum ya da Kuşadası’ndan farklı olarak, Türkiye’deki küçük kıyı yerleşimlerinin özelliklerini yansıtan, tipik bir kasabaydı. Ancak zaman içinde, bakir doğasını keşfeden turistlerin akınına uğraması, bir süre sonra bu özelliğini takdir edemeyecek bir kalabalığın ihtiyaçlarına karşılık vermek üzere alışveriş ve eğlenceye yönelik kalitesiz yerlerin açılması ve son olarak da birçok İngiliz’in burada ev alarak yerleşmesiyle, farklı bir çehreye büründü.

21.08.2005Seyahat

Yazar Sonuçları

Heykel ve hak

"HAYAT sanatı taklit eder".

Bir gün bu kente bir "Sokak Anıtı" dikilse.

28.07.2008

Reenkarnasyona inanan Princeton’lı

Karşımda Hillary Swank’a benzeyen bir kadın var. "Gömleğiniz sizi olduğunuzdan daha büyük gösteriyor. Fotoğraf çekimi için çıkarır mısınız?" diyorum, gülüyor ama itiraz ediyor: "Ben konservatifim, askılı tişörtle poz veremem!"

13.06.2008

Ey laikler

HATIRLIYOR musunuz?

3.04.2008

Yeni bir felsefe dergisi: BAYKUŞ

İYİ bir felsefe dergisi okumak, düşünmek isteyenler, kuşkum yok yeni yayımlanan Baykuş -Felsefe Yazıları Dergisi’ni (*) beğeneceklerdir.

6.01.2008

Mutsuz çocuk yetiştiriyoruz

Çocuklarımız gittikçe şişmanlıyor; eskisine oranla daha sık hasta oluyorlar; eskisinden daha tembel ve mutsuzlar... Şişman çocuklar, günümüzün önemli bir sorunu haline geldi. Peki o zaman ne yapmalı?.. Bizce artık okul müfredatlarına "yaşama sanatı" dersleri konmalı.

12.08.2007

İslam dünyasının sanat atlası

İSLAM coğrafyasında, sanatın, mimarinin zenginliklerini, ülkelerarası özelliklerini bulacağınız bir araştırma kitabı üzerine yazacağım.

15.06.2007

Benim çocuk ve yaptıkları

Oğlum sapıttı mı demeli, erken mi oldu demeli, sizin çocuklarda durum nedir diye mi sormalı bilemiyorum! Bizim evde bir testosteron fazlalığı var ki tutabilene aşk olsun. Aşk olsun tabii ama bahsettiğim aşk olsunun öbür hali...

26.04.2007

Türk edebiyatının bireysel tarihi

Bir ülkenin edebiyatının bütününü öğrenmek için, edebiyat tarihini okumak şarttır. Hiç kuşkusuz Türk edebiyatı için de geçerli bir yargı.

6.04.2007

İki başbakan

GEÇEN gece televizyonda Başbakan'ı gördüm. Gazetecilerin arasındaydı. Yere bakıyor, duvarlara bakıyor, havaya bakıyor ama bir türlü gazetecilere bakmıyor, gözlerini kaçırıyordu. Konuşmak için mi, konuşmamak için mi uğraşıyor belli değil.

5.03.2007

Misyoner Çelebi’nin faaliyetnamesi

Metin Sözen’in yeni kitabı Gelenekten Geleceğe Anadolu’da Yaşama Kültürü bizi yeniden, Andolu’ya gereken özeni göstermeye, kültürünü gündeme koymaya, mimarlıktan insanına kadar her şeyiyle incelememiz, araştırmamız gerektiğine dair karşı durulamayacak bir çağrı.

2.03.2007

Ayşe Arman'ı uçuran adam

İnanılmaz eğleniyorum.

Çünkü nikah yüzüğümü, havada taklalar atarken görüyorum.

17.02.2007

Sakallı halalar ve teyzeler

İZZET Yasar’ın, "Yasakmeyve" şiir dergisinin 23. sayısında "Seferoğlunda Mucize" adlı çok ilginç bir şiiri yayınlandı.

18.12.2006

Avrupa’nın vazgeçilmez klasikleri

Önümüzde hem yılbaşı, hem de Kurban Bayramı tatilleri var. En az beş günlük bir program yapabiliriz kendimize. Peki nereye? Hürriyet Seyahat, aralık ayı boyunca, yılbaşı ve bayram tatillerinde olunabilecek en güzel yerleri önerecek sizlere. Bu hafta Avrupa’nın her daim, her mevsim gidilebilecek, vazgeçilmez klasik şehirlerinden başlıyoruz.

3.12.2006

Ne yazık ki sergi yoktu!

ÇANAKKALE 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Fatih Balcı, bir oyun düzenlemiş, birçok kişi bu tuzağa düşmüş.

11.11.2006

Dar ayakkabı...

O bayram bana ayakkabı almaya karar verdiler.

Hazır ayakkabı satan mağaza yoktu şehirde. Tek ayakkabı yapan dükkánında ayakkabıcı çıplak ayağımı bir kartonun üzerine koydu, iyice basmamı söyledikten sonra ağzındaki kurşun kalemi eline alıp ayağımın çevresini çizdi.

23.10.2006

Bakanlık-yargı ’dernek’ savaşı

YARGI dünyasında çok kritik bir mücadele yaşanıyor. Bu mücadele, dernek kurmak isteyen hákim-savcılarla bakanlık arasında neredeyse bir "sivil varlık çatışması"na dönüşmek üzere.

2.07.2006

İşini bilene ucuz tatil

Euro her geçen gün Türk lirası karşısında biraz daha değerlense de Avrupa’da çok ucuza gezmenin, eğlenmenin, karın doyurmanın bir formülü var.

25.06.2006

Bize zehir soluttular

ÇEVRE ve Bakanı Osman Pepe, Orhaneli'ndeki (Tuzla) kimyasal atıkların hangi fabrika tarafından atıldığını söylemedi ancak sahibinin 'paragöz ve açgözlü bir adam olduğunu' belirtti. Ancak bir ipucu daha vererek, atıkların türü için 'kimyasal ve sağlık sektörü ile ilgili' dedi.

12.04.2006