MENÜ

Siyez Bulguru

Siyez Bulguru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Siyez Bulguru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 74 Siyez Bulguru haberi bulunmuştur.

Siyez Bulguru Haberleri

Sonbaharın başkenti  Kastamonu

Sonbaharın başkenti Kastamonu

Anadolu’nun tarihi yerleşim birimlerinden Kastamonu, Osmanlı Dönemi’nde önemli bir eyalet, Milli Mücadele yıllarında stratejik bir lojistik üssü ve Cumhuriyet Dönemi’nde devrimlerin öncüsü olan bir kentti. Bugünse hem bu dönemlerin izlerini taşıyan bir anıt şehir olarak hem de olağanüstü doğası ve lezzetli yemekleriyle insanı büyülüyor. Üstelik Batı Karadeniz’deki komşularına kıyasla daha bakir. Halkı, durumdan memnun. Bu kadar güzelliğe şaşıran, benim gibi çok ziyaretçi olduğunu söyleyip bıyıkaltından gülüyorlar. Sırlarını paylaşıyor gibi olmamayım ama en güzel zamanı da sonbaharmış! İşte adım adım Kastamonu’da görmeniz, yapmanız ve tatmanız gerekenler...

30.09.2019Seyahat
Gelinim Mutfaktada gün birincisi kim oldu

Gelinim Mutfakta'da gün birincisi kim oldu?

Gelinim Mutfakta 29 Ağustos Perşembe günü 339. Bölümüyle izleyici karşısına çıktı. Sevilen yemek yarışmasının son bölümüne Hülya’nın fenalık geçirmesi damga vurdu. Kısa süreli panik anı ardından Gelinim Mutfakta'nın birincisi belli oldu. Kayınvalidelerin verdiği puanlar doğrultusunda gelinlerden biri çeyrek altın almaya hak kazandı. Peki, Gelinim Mutfakta'da gün birincisi kim oldu?

29.08.2019Televizyon
Mantarlı siyez bulguru pilavı nasıl yapılır

Mantarlı siyez bulguru pilavı nasıl yapılır?

Buğdayın atası olarak nitelendirilen siyez bulguru, son yıllarda oldukça revaçta. Siyez buğdayının kaynatıldıktan sonra kurutulması ve kırılmasıyla elde edilen siyez bulguru, özellikle pilav tariflerinde kullanılıyor. Sıradan bulgur pilavı tariflerini unutturacak bir önerimiz var: Mantarlı siyez bulguru pilavı. Peki, mantarlı siyez bulguru pilavı nasıl yapılır?

Boza nedir Boza nasıl yapılır

Boza nedir? Boza nasıl yapılır?

Günümüze kadar ulaşan boza, bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir. Günümüzde eski Osmanlı coğrafyası ile Orta Asya coğrafyasının bazı kısımlarında yapılıp tüketilir. Kış günlerinin vazgeçilmezi olan boza genellikle sarı leblebiyle sunuluyor. Peki, boza nasıl yapılır?

Siyez nedir Siyez buğdayının besin değerleri nelerdir

Siyez nedir? Siyez buğdayının besin değerleri nelerdir?

Siyez nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilen siyez, en doğal buğday türü olarak biliniyor. Peki, siyez nedir? Siyez buğdayının besin değerleri nelerdir?

19.08.2018Gündem
Siyez nedir Siyez unu faydaları neler

Siyez nedir? Siyez unu faydaları neler?

Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Fas ve Yugoslavya’da yetişen siyez, son yılların popüler buğday türlerinden biri oldu. Kötü iklim şartlarına karşı buğdaydan daha fazla dayanabilen siyez taş değirmenlerde öğütülerek bulgur ve una dönüşüyor. Siyez unundan yapılan ekmekler uzmanlar tarafından da öneriliyor. Peki, siyez unu faydaları neler, siyez nasıl tüketilir?

9.08.2018Gündem
Canan karataya göre biz ne yiyelim | Sarı Mikrofon

Canan karataya göre biz ne yiyelim? | Sarı Mikrofon

Sarı Mikrofon bu kez Canan Karatay diyetini ele aldı.Buna göre ; Ekmek , makarna ,pilav ,bulgur,siyez bulguru ,arpa ,çavdar ,yulaf ,pirinç,mısır ,patetes yememeliyiz.Sarı Mikrofon "Peki biz ne yiyelim ?" diye sordu.İşte birbirinden ilginç cevaplar.

26.03.2018Eğlence
30 milyar dolarlık gastro ekonomisi

30 milyar dolarlık gastro ekonomisi

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) tarafından 29 Mart’ta Türkiye’nin ilk ‘Global GastroEkonomi Zirvesi’ düzenleniyor. TURYİD Başkanı Kaya Demirer, “Türkiye’nin 2023 turizm hedefi 50 milyar dolar. Turist başına ortalama 670 dolarda kalırsak, bu hedefe ulaşamayız. Oysa gastroekonomiyle öne çıkıp bu geliri 1250 dolara çıkarırsak 65 milyar doları yakalayabiliriz” dedi.

23.03.2018Ekonomi
Daday’da eko-turizm

Daday’da eko-turizm

Duygu Ece Aydın ikinci kuşak kadın girişimci. Annesi emekli öğretmen İksir Aydın, Kastamonu’daki İksir Resort’un kurucusu. Ece Aydın da endüstri mühendisi olduktan sonra, memleketi Kastamonu Daday’da eko-turizm yapan annesi İksir Aydın’la birlikte girişimci oldu. Anne-kız hem İksir Resort’u büyüttüler hem de İksirli Çiftlik’le yalnızca Kastamonu’ya değil, Türkiye’ye seslerini duyurdular. İksirli Çiftlik’te yerel halkla, öncelikle de kadınlarla birlikte üretim yapılıyor. Daday’a özel ürünler Daday’a özel yöntemlerle üretiliyor. Bu üretilen ürünlerle kurulan mutfakta Kastamonu bölgesi yemekleri yapılıyor. Ürünler Daday dışına pazarlanıyor.

Şimdi tam mevsimi: Evde boza nasıl yapılır

Şimdi tam mevsimi: Evde boza nasıl yapılır?

Özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak bir içeceğe mi ihtiyacınız var? Eğer sağlığınıza da dikkat ediyorsanız, boza tam da aradığınız lezzet olabilir. Dışardan hazır olarak aladığınız bozayı, uygun saklama koşullarında saklayıp tüketebilirsiniz. Ancak, bu içeceği kendiniz evde de hazırlayabilirsiniz. İşte evde boza yapımının püf noktaları…

10 bin yıllık siyez bulguru İtalyaya satılacak

10 bin yıllık 'siyez bulguru' İtalya'ya satılacak

Kastamonu'da, geçmişinin 10 bin yıl öncesine dayanması dolayısıyla "bulgurun atası" olarak adlandırılan siyez bulgurunun İtalya'ya ihraç edilmesi için çalışma yapılıyor.

10.10.2016Ekonomi
Hiç değişmemiş, hâlâ en iyisi Nicole

Hiç değişmemiş, hâlâ en iyisi Nicole

İtalyan Konsolosluğu’nun karşısında Tom Tom Suites’teki Nicole, ülkemiz için bir garip, anormal, aykırı bir olgu. Ben otelin sahibi Fehmi Bey ve mutfağın başındaki yeğeni Aylin Yazıcıoğlu’nun akli dengelerinden şüpheleniyorum çünkü herkes Mersin’e giderken onlar tersine gidiyor.

Türkiyenin gastronomi başkenti neresi

Türkiye'nin gastronomi başkenti neresi?

Mehmet Yaşin seçti, yemek yazarları, gurmeler, uzmanlar tartıştı. İşte Türkiye’nin lezzet kentleri...

‘Sosyetik’ değil; ciddi, gastronomik bir lokanta: ALANCHA

‘Sosyetik’ değil; ciddi, gastronomik bir lokanta: ALANCHA

Ülkemizin en takdire şayan lezzetleri, sokak lezzetleri. Ama bunları bulmak kolay değil. Hele nezih bir ortamda ve iyi bir şarap eşliğinde tatmak neredeyse imkânsız. Alancha bildiğim tek örnek.

Sonbaharda mutfak başkadır

Sonbaharda mutfak başkadır!

Balık mevsimi açıldı. Balkabağı, nar, kestane, ayva ve çeşit çeşit mantarlar tezgâha düştü. Şefler bu sonbahar yine aşka geldi, bize yine ziyafet yolları gözüktü.

Kastamonu sonbaharda daha güzel ve çok daha lezzetli

Kastamonu sonbaharda daha güzel ve çok daha lezzetli

Sonbaharda gidilecek en cazip rota, Kastamonu ve çevresi. Çünkü ağaçlar bu aylarda renkli giysilerine bürünür, doğa bir tabloya döner. İnsan etrafını seyretmeye, fotoğraf çekmeye, renkli yaprakların örttüğü patikalarda yürümeye, ormanı koklamaya doyamaz. Bu hafta size, Kastamonu’da yaptığım yolculuğun lezzet bölümünü anlatacağım. Umarım aklınızı çelip, Kastamonu’ya gitmenizi sağlarım.

1.11.2014Seyahat
Tekirovada yaz şenlikleri iptal

Tekirova'da yaz şenlikleri iptal

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in teşkilatlara gönderdiği ve partili belediyelerin Mısır’daki olaylar nedeniyle konser ve eğlence programlarını iptal etmelerini istediği yazısı üzerine Kemer’e bağlı Tekirova Beldesi’nde de ’Yaz Şenlikleri’ iptal edildi.

21.08.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Macera dolu ‘kavanoz’

‘Heyecan’ yemeğin alışveriş, hazırlık, pişirme ve tabii ki tatma aşamalarında hissettiğimiz duyguyu, en iyi tarif edeceğimiz kelime olsa gerek. Bilmediğimiz tatları, kokuları, değişik mutfakları, farklı sunum şekillerini tadarken de heyecanlanmaz mıyız?

27.09.2019

Türkiye’nin dünyada eşdeğeri yok

Bu sözler, Maça Kızı’nın işletmecisi Sahir Erozan ile bir süre önce yaptığımız sohbetten. Erozan yurtdışından gelen turist sayısında yaşanan artıştan memnun.

29.06.2019

Bulgur mu kinoa mı?

Bol proteinli nasıl olsa diyerek kaşık kaşık tükettiğiniz kinoadan da karbonhidrat aldığınızı lütfen unutmayın. Ayrıca kinoa bulgura göre daha fazla yağ içerir.

8.11.2018

Mutfağın Oscar’ları yolunda azimli bir şef

Aşçılıktan şefliğe uzanan yolu açan, yemek sanatının büyük ustası Paul Bocuse’ün başlattığı Bocuse d’Or Yarışması 30 yılı geride bıraktı. Ülkelerinin birincisi 20 şefin tekniklerini ve yaratıcılıklarını sergileyeceği yarışmanın Avrupa finalleri bu yıl 11-12 Haziran’da İtalya’nın Torino kentinde yapılıyor.

1.06.2018

Cennete açılan kapı ve iştahı şahlandıran tatlar

Geçen hafta cennetin kapısını araladım. Cennet dediğim yer, Kastamonu’nun Daday ilçesindeki ‘İksir Resort’tu. Onlar resort diyorlar ama ben ‘çiftlik’ tanımını daha çok yakıştırıyorum. Bir de Kastamonu’nun mutfağı var ki, bu kadar zengin ve güzel olup da şöhretten uzak olanı hiç görmedim.

21.04.2018

Buyurun dostlar buyurun Sultan Mehmet sofrasına

Fatih Sultan Mehmet yediği yemekler hakkında en çok bilgimiz olan padişah. Priscilla Mary Işın’ın ‘Yemeğin Kültürel Tarihi’ adlı kitabındaki kayıtlara bakarak Fatih’in sofrasındaki yemekler hakkında şunları söyleyebiliriz...

17.03.2018

2018 sizin için sağlıkla geçsin

Bu sabah hepimiz güne yeni umutlar ve yeni heyecanlarla başladık. Yeni yıldan hepimizin farklı beklentileri, yeni yıl için farklı planları var. Geçtiğimiz hafta ben de kendi planımı oluşturmaya, 2018’de çoğaltacaklarım ve azaltacaklarımın notlarını çıkarmaya çalıştım. Hepsini yapabilir miyim, bilmiyorum. Ama bazı değişiklikler için geçen yıldan daha fazla dikkatli olacağımdan da kuşku duymuyorum. 2018 hedeflerimi sizinle de paylaşmak istedim. Yeni yılda hepinize sağlık, huzur, rahatlık, keyfi ve neşesi bol “an”lar, “zaman”lar diliyor, küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öpüyorum. Yeni yılınız kutlu, mutlu, uğurlu olsun.

31.12.2017

Refika’nın itirazı var: Daha neler!!!

Nohut Meksika’dan... Mercimek Kanada’dan... Fasulye Tacikistan’dan... Börülce Peru’dan...

28.12.2017

Yöresinde Fark Yaratan Kadın Ödülü aldı: Alkışlanacak kadın girişimci: İksir Aydın

İKSIR Aydın, aslında bir matematik öğretmeni. Uzun yıllar eğitimci ve idareci olarak çalışıyor. Emekli olduktan sonra girişimci oluyor! Sadece girişimci mi? Hayır!

9.11.2017

‘Penne’yi unut, ‘brisket’i aklında tut: Escale

Denediğimiz penne arabiatta’yı unutmak istiyorum. Lezzetsiz. Yavan. Buna karşılık ana yemek olarak denediğimiz tütsülenmiş dana brisket’i unutmak istemiyorum. Bravo şefe, ABD’de yediğim iyi brisket düzeyinde hazırlamış.

3.11.2017

Kastamonu’dan İnebolu’ya...

FORBES’in ‘İş yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler’ arasında 81 il içinde 50’nci sırada Kastamonu... Karabük 20 sırada, Sinop 42, Çankırı 52, Çorum da 60’ıncı... Bunlar anlatacaklarımızın bir kıyası olabilecek sizlere.

14.08.2017

Tiridine bandım Kastamonu

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Gastronomi Komitesi’nin “Kastomonu yemeklerini keşfet” gezisine giderken kiminin aklında etli ekmek, kiminin aklında ise simit tiridi vardı. Bense Anadolu’nun en müthiş pilavı, ayranlı ısırganotlu ekşili pilavı tekrar yiyebileceğim için heyecanlıydım. Mehmet Yaşin ile birlikte düştük yollara, Kastamonu’yu keşfettik...

1.07.2017

Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı...

İlkokulun en eğlenceli yanlarından biri, belirli günler ve haftalardı; özellikle de Yerli Malı Haftası. Ders saatinde beslenme teneffüsü yapmak gibi bir şeydi. Çoğunlukla sadece bir gün kutlanırdı ama ne gün! Öğretmene bağlı olarak hamur işlerinden kuru yemişlere, zeytinyağlı yaprak sarmadan çeşitli meyvelere herkesin okula bir yiyecek getirdiği ve getirdiklerini arkadaşlarıyla paylaşıp döke saça yediği bir güzel gündü. Arada da kompozisyonlar, şiirler, herkesin bir yurdum meyvesi kılığına girip kendini övdüğü o meşhur ront…

13.02.2017

Gastronomik bir yolculuk...

Uzun bir restorasyon sürecinin ardından bu yılın başında Doğuş tarafından açılan Bomontiada kısa sürede İstanbul’un cazibe merkezlerinden birine dönüştü. Kültür, sanat, yeme-içme ve eğlence ancak bu denli başarılı bir şekilde bir araya getirilebilirdi.

16.12.2016

Hangisini tercih edelim?

Sizden gelen soruları yanıtlamak bizim için öncelikli bir görev. Aynı zamanda büyük bir keyif. Bazen aynı sorular tekrar tekrar geliyor ama zararı yok. Siz merak ettiğiniz her konuda bize yazmaya devam edin. Yanıtlamaya hazırız. Bugün sık gelen dört sorunuza dört eski yanıtımızı hazırladık. Buyurun...

13.12.2016

Karaköy’de enfes manzaralı bir mekân: Ferahfeza

Genel ambiyansı açısından son derece çekici bir restoran olan Ferahfeza’ya beş kişi gittik. Yemeğin sonunda hepimiz aynı sonuca vardık: Daha iyisi olabilir.

7.10.2016

Bu yaz ürün bol, üretici ve tüketici memnun

Yaz aylarında gelen "Ürün bol" haberleri, onları yetiştirmeye çalışan üreticileri, biz tüketicileri herkesi memnun ediyor. Bugün sizlere Kırkağaç kavunu, Aydın inciri ve Kastamonu'nun siyez buğdayı ile ilgili  haberlerimiz var. 

10.08.2016

Hiç değişmemiş, hâlâ en iyisi

İtalyan Konsolosluğu’nun karşısında Tom Tom Suites’teki Nicole, ülkemiz için bir garip, anormal, aykırı bir olgu. Ben otelin sahibi Fehmi Bey ve mutfağın başındaki yeğeni Aylin Yazıcıoğlu’nun akli dengelerinden şüpheleniyorum çünkü herkes Mersin’e giderken onlar tersine gidiyor.

6.05.2016

Alancha

Ülkemizin en takdire şayan lezzetleri, sokak lezzetleri.

29.01.2016

Sonbaharda daha güzel daha lezzetli

Her rotanın bir mevsimi vardır. Kimi yerler güneşle güzelleşir, kimi yerler kar altında çekici olur. Kimi yerlerde ilkbahar güzelliğini başka türlü sergiler, kimi yerler de sonbaharda bir tabloya dönüşür. Bence sonbaharda gidilecek en cazip rota, Kastamonu ve çevresidir. Çünkü ağaçlar bu aylarda renkli giysilerine bürünürler, doğa bir tabloya döner. İnsan etrafını seyretmeye, fotoğraf çekmeye, renkli yaprakların örttüğü patikalarda yürümeye, ormanı koklamaya doyamaz. Bu hafta size, Kastamonu’da yaptığım yolculuğun lezzet bölümünü anlatacağım. Umarım aklınızı çelip, Kastamonu’ya gitmenizi sağlarım.

26.10.2014

Dünyanın en iyi yemek fotoğrafçısı ve editörü karşıma çıktığında...

Aşçılar, şefler pişiriyor ama bir de mutfakta pişenleri size hakkıyla taşıyanlar var.

10.05.2014