MENÜ

Siyasi Gelişmeler

Siyasi Gelişmeler ile ilgili tüm haberleri, son dakika Siyasi Gelişmeler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Siyasi Gelişmeler haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 11.172 Siyasi Gelişmeler haberi bulunmuştur.

Siyasi Gelişmeler Haberleri

Son dakika haberi... Bakan Akardan F-35 açıklaması

Son dakika haberi... Bakan Akar'dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, "Bizde kesinlikle kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok. Tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi, mesleki değerlere sahip bir orduyuz" dedi. Bakanı Akar ayrıca, "F-35'in ortağıyız, müşterisi değiliz ve ortak olarak bütün sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirmiş durumdayız." ifadelerinde bulundu.

9.12.2019Gündem
Konut pazarı hareketlendi

Konut pazarı hareketlendi

Ankara’da, Emlak Konut GYO arsasında Pasifik İnşaat tarafından hayata geçirilen ‘Merkez Ankara’ projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

14.11.2019Ekonomi
Son dakika... AK Partisi Sözcüsü Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika... AK Partisi Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

28.10.2019Gündem
Merkez bankalarında faiz indirimi yarışı

Merkez bankalarında faiz indirimi yarışı

Yılbaşından bu yana birçok zorluğun deneyimlendiği küresel piyasalarda, ticaret savaşları endişeleri, Brexit belirsizliği, İtalya'daki siyasi gelişmeler, İran ve Suriye kaynaklı jeopolitik riskler karşısında risk algısında ciddi bozulma yaşandı.

13.09.2019Ekonomi
‘Tehdit etmiyoruz, acı gerçeği ortaya koyuyoruz’

‘Tehdit etmiyoruz, acı gerçeği ortaya koyuyoruz’

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Berlin Büyükelçiliği’nde Türk sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Büyükelçi Ali Kemal Aydın ile birlikte Almanya’daki temaslarını değerlendiren Kaymakcı, dernek temsilcilerinin görüşlerini aldı, sorunlarını dinledi. Almanya ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmeye başladığını belirten Kaymakçı, şunları söyledi:

10.09.2019Avrupa
FIBA Dünya Kupasıdan tarihi notlar

FIBA Dünya Kupası'dan tarihi notlar

Dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında yer alan eski adıyla Dünya Basketbol Şampiyonası, 2014'ten bu yana da FIBA Dünya Kupası adıyla düzenlenen organizasyonun ilki 1950 yılında Arjantin'de gerçekleştirildi.

29.08.2019Basketbol
Yurt içi piyasalar Merkez Bankasına odaklandı

Yurt içi piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı takip edilecek.

25.07.2019Ekonomi
Almanya gelecek yıl erken seçime mi gidecek

Almanya gelecek yıl erken seçime mi gidecek

Almanya’da yapılan son anket sonuçları, hükümeti oluşturan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) hızla kan kaybettiğini ortaya çıkardı. Buna göre iktidar partilerin oyları yüzde 37’ye gerilerken, Yeşiller oyunu yüzde 27’e çıkararak en güçlü parti konumunda. Bu sonuçlarla halk desteğini kaybeden Merkel hükümetinin görevde kalması zor görünüyor.

16.06.2019Avrupa
ABD Başkanı Donald Trump: İsrailde olanlar çok kötü

ABD Başkanı Donald Trump: İsrail'de olanlar çok kötü

ABD Başkanı Donald Trump, erken seçime gidileceği açıklanan İsrail'deki son siyasi gelişmeler için "İsrail'de olanlar çok kötü. Buna ihtiyaçları yoktu." değerlendirmesini yaptı.

30.05.2019Dünya
Bakan Turhan: Türkiye, İranın Avrupaya açılan kapısı

Bakan Turhan: Türkiye, İran'ın Avrupa'ya açılan kapısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İran'la kara yolu taşımacılığının daha da geliştirilmesi hususunda mutabık kalındığını söyledi.

29.04.2019Ekonomi
Almanya’nın silah ihracatından elde ettiği geliri düştü

Almanya’nın silah ihracatından elde ettiği geliri düştü

Silah ve askeri teçhizat satışında üç yıldır kayıp yaşayan Almanya, 2019 yılının ocak, şubat ve mart aylarında gerçekleşen ihracattan bir milyar 120 milyon Euro gelir elde etti. Bu gelir, bir önceki yıla göre 100 milyon Euro daha düşük gerçekleşti.

23.04.2019Avrupa
Bahçeli: Bundan belediye başkanı olmaz

Bahçeli: Bundan belediye başkanı olmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Beşiktaş-Başakşehir maçındaki ‘Mazbatayı ver’ tezahüratını “Mazbatayı stadyuma taşımak taraflar arasındaki siyasi rekabeti düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur. Çok yanlıştır. Bundan belediye başkanı olmaz” sözleriyle değerlendirdi.

15.04.2019Gündem
Son dakika... Bahçeliden sert sözler: Bundan belediye başkanı olmaz

Son dakika... Bahçeli'den sert sözler: Bundan belediye başkanı olmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Beşiktaş-Medipol Başakşehir maçında bazı taraftarların "mazbatayı ver" sloganına ilişkin, "Mazbatayı stadyuma taşımak, taraflar arasındaki rekabeti siyasi düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur. Çok yanlıştır. Bundan belediye başkanı olmaz." dedi.

14.04.2019Gündem
New Yorkun soğuğunu Türk günü ısıttı

New York'un soğuğunu 'Türk günü' ısıttı

Varlık değeri 3 trilyon doları aşan 28 ABD’li fonun yöneticileri Borsa İstanbul’da yer alan 13 şirketin büyüme stratejilerini dinlemek üzere Türk Günü’ne akın etti. ABD’li fonların Türk şirketlerine yönelik yakın markajı, ‘Soğuk ve karlı New York’u Türk Günü ısıttı’ şeklinde yorumlandı.

20.01.2019Ekonomi
Dolar kuru 5.30 TL seviyesinde işlem görüyor

Dolar kuru 5.30 TL seviyesinde işlem görüyor

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.30 TL seviyesinde bulunurken, Euro fiyatları ise 6.03 TL seviyesinde hareket ediyor. Noel tatili nedeniyle bugün birçok piyasa kapalı olacak.

25.12.2018Ekonomi
Şimdiki zamanda geçmişin izleri

Şimdiki zamanda geçmişin izleri

Esra Kahraman’ın kaleme aldığı ‘Turuncu Zamanlar’, darbe döneminde geçen siyasi bir roman gibi görünse de içinde aşkı, dostluğu, kadına şiddet gibi konuları da barındıran sıcak bir roman.

19.12.2018Kitap Sanat
BrexIt’te yüksek gerilim

BrexIt’te yüksek gerilim

Bugün İngiliz Parlamentosu’nda AB’den ayrılma anlaşmasıyla ilgili oylama yapılacaktı. Ancak kaybetme ihtimali üzerine İngiltere Başbakanı Theresa May, oylamayı son anda iptal etti. AB’nin de May hükümetiyle müzakere edilen anlaşmada değişiklik olmayacağını vurgulaması üzerine Brexit iyice kaotik bir hal aldı.

11.12.2018Gündem
Turizmciye göre 2019 daha iyi olacak

Turizmciye göre 2019 daha iyi olacak

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği’nin (AKTOB) sekizincisi düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde, turizm sektörü temsilcilerinin katılımıyla 2018 yılı ve 2019 yılı beklentilerine ilişkin elektronik anket yapıldı.

30.11.2018Ekonomi
Brexit, Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak

Brexit, Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkanı Werner Hoyer, "İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla EIB'nin 100 milyar avroluk kredi verme kapasitesini kaybedeceğiz." dedi.

23.10.2018Ekonomi
Beyaz eşya satışları Eylülde yüzde 37 geriledi

Beyaz eşya satışları Eylül'de yüzde 37 geriledi

Türkiye Beyaz Eşya sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, finansal piyasalardaki dalgalanmanın etkisiyle iç pazardaki küçülme ivmesinin artarak sürdüğünü belirterek; Eylül'de yüzde 37'ye çıkan daralmanın ilk dokuz ay itibarıyla da yüzde 16'yı geçtiğini söyledi.

18.10.2018Ekonomi
Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi tanıtıldı

Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi tanıtıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi’ne ilişkin, “AB, oda ve borsalarımıza 5 milyon avro hibe kaynak daha sağlamış olacak. Bu proje, aynı zamanda, son yıllarda soğumaya yüz tutmuş AB-Türkiye ilişkisini yeniden canlandırmaya yönelik bir girişimdir.” dedi.

7.09.2018Ekonomi
Anadoludaki küçük İsveç

Anadolu'daki küçük İsveç

Her şey 1965’te İsveç’e işçi olarak giden Abdullah Yücel’in arkadaşına “Kulu’da herkese söyle de duysunlar... İsveç’te aş var, iş var, para var, durmasın gelsinler” diye yazdığı mektupla başladı. İsveç’te şimdi 50 bin Kululu yaşıyor. Konya’nın Kulu ilçesi ise İsveç seçimlerinin en önemli propaganda merkezlerinden biri....

8.08.2018Gündem
Mehmet Şimşekten CNN TÜRK canlı yayınında flaş açıklamalar

Mehmet Şimşek'ten CNN TÜRK canlı yayınında flaş açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz kurundaki dalgalanma için, "Bu son dalga küresel bir dalga. Liranın nispeten, başka para birimlerine oranla, dirençli kaldığı bir süreç. Faiz artışından önce, Türkiye'ye özgü para politikasının enflasyon karşısında yeterince güçlü bir duruş sergilemediğinden dolayı bir endişe vardı. O endişe çok hızlı bir şekilde fiyatlanıyordu. O kısmen Türkiye kaynaklıydı ama biz onu çözdük." diye konuştu. Turizm konusunda "2017'te 3'te 1 düzeyinde çok güçlü bir toparlanma var. Bu sene de buna ilave yüzde 28 civarında bir artış olacak. Bu sayı anlamında bütün dönemlerin rekorunu kıracağız demek." diyen Şimşek, siyasete devam edip etmeyeceğiyle ilgili soruya ise "Makam mevki derdim hiç yok. Ülkeye hizmet noktasında rahmetli babama bir sözüm var. O sözümü yerine getirdim. Sıradan bir insan olmayı, rahat bir şekilde yaşamayı çok özledim." ifadelerini kullandı.

19.06.2018Gündem
Plastik üretimi 13,6 milyar dolara ulaştı

Plastik üretimi 13,6 milyar dolara ulaştı

PAGEV tarafından açıklanan ilk çeyrek plastik sektörü raporuna göre, Türk plastik sektörünün üretimi ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 48,7 artışla 3,5 milyon ton, değerde ise yüzde 54,5 yükselişle 13,6 milyar dolar oldu.

18.05.2018Ekonomi
Meclisin Trumpa yazdığı mektup ABD Büyükelçiliğine iletildi

Meclis'in Trump'a yazdığı mektup ABD Büyükelçiliğine iletildi

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ABD Kongresi Senato ve Temsilciler Meclisinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderilen mektuplara cevaben, ABD Başkanı Donald Trump'a hitaben yazılan ve 303 milletvekilinin imzaladığı mektubu, ABD Büyükelçiliği Dış Siyasi Gelişmeler Bölüm Başkanı Jeffrey Hulse'e, Meclis'teki makamında teslim etti.

17.05.2018Gündem
Trump füzesi

Trump füzesi

ABD Başkanı Trump, Twitter’dan ‘Hazır ol Rusya’ deyince piyasalar alt-üst oldu. Zaten kırılgan yapıdaki Türk Lirası dolara karşı sert değer kaybetti, Borsa İstanbul hızla geriledi. Dolar, 4.1940 TL ile yeni rekorunu kırarken, dünya piyasaları da yüzde 1’e yakın kayıplar yaşadı.

11.04.2018Ekonomi
Trump ile zirveye çıkan Dolar, Başbakan Yıldırım ile geriledi

Trump ile zirveye çıkan Dolar, Başbakan Yıldırım ile geriledi

ABD Başkanı Trump'ın "Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya" mesajı sonrası döviz piyasasında kurlar yeniden rekor seviyelere yükselirken; siyasi gelişmeler ve Başbakan Binali Yıldırım'ın, Merkez Bankası'nın gerekli tedbirleri alacağı açıklamasıyla geriledi. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.1457, Euro'da 5.1327 liradan yapıldı.

11.04.2018Ekonomi
Gram ve çeyrek altın alacaklar dikkat 4 Nisan tarihli altın fiyatları

Gram ve çeyrek altın alacaklar dikkat! 4 Nisan tarihli altın fiyatları

Altın fiyatlarının ne kadar olduğuna yönelik soru işaretleri yeni günün ilk dakikalarından bu yana sürüyor. Özellikle çeyrek veya gram altın yatırımı yapan vatandaşlar, an be an Kapalıçarşı ve piyasadaki altın fiyatlarını inceliyor. Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 171,3 lira seviyelerinde dengelendi. Peki kapanışa doğru altın fiyatları ne kadar oldu?

4.04.2018Ekonomi
Dolar kuru 4, Euro 4.94 lirayı aştı

Dolar kuru 4, Euro 4.94 lirayı aştı

Dolar kuru, yeniden psikolojik seviye olan 4 TL'nin üzerini görürken, Euro kuru da 4.94 TL'yi aştı. Analistler, dolarda yaşanan küresel güçlenmenin devam etmesi durumunda, dolar/TL'de yeni rekorların gelebileceğini belirtti. Piyasalar tarafından ekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmeler izlenecek.

4.04.2018Ekonomi
Dolar 4 TLnin üzerinde...

Dolar 4 TL'nin üzerinde...

Dolar kuru, yeniden psikolojik seviye olan 4 TL'nin üzerini görürken, Euro kuru da 4.93 TL'nin üzerine yükseldi. Piyasalar tarafından ekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmeler izlenecek.

3.04.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Yanık ülke Kula

İzmir’den Salihli’ye uzanan bölge volkanik kalıntının renkliliğine sahip. Meyve ve sebzenin zenginliği ‘Yanık Ülke’ denen Kula’nın civarında açıkça ortada. Kula’nın kendisi de Osmanlı Batı Anadolusu'nun en tipik yerleşimlerinden biriydi. Bugün dahi bütün ihmale ve çekişmeye rağmen bunu haykırıyor.

1.09.2019

Almanya Merkel sonrasına hazır mı

AVRUPA Birliği’nin motor ülkesi Almanya, bir daha başbakan adayı olmayacağını açıklayan Angela Merkel sonrası döneme ne kadar hazır?

21.06.2019

Trump, siyasi gelişmeler ve diplomasi

Geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerinde var olan sorunlara çözüm üretme amacıyla temaslara devam edildi. İki ülke arasında Devlet Başkanı düzeyinde yine bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

7.05.2019

Portekiz Havrası

KENTİMİZDE sivil toplum etkinliklerinin sıklıkla gerçekleştirildiği bir mekandan söz etmek istiyoruz.

21.04.2019

Dolar ne olur, ekonomide tepeyi aştık mı?

Seçimlere odaklandık ama bu arada ekonomide çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

13.02.2019

‘Merkez’ sıkı durursa

MERKEZ Bankası, beklendiği gibi, dün faiz oranlarını değiştirmedi. Bu zaten beklenen bir karardı ama buna rağmen piyasaların karara olumlu tepki verdiği gözlendi.

17.01.2019

Yüzde 20’lik enflasyon ve seçim sonrası

Bugün açıklanacak aralık ayı enflasyon verisi, yıllık enflasyonu göstereceği için ayrı bir önem taşıyor. Geçen ay gibi bu ay da fiyatlarda gerileme bekleniyor. Piyasaların beklentisi aralık ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0.78 oranında gerileyeceği doğrultusunda.

3.01.2019

Faiz indirim beklentisi kalmadı ama

Piyasalarda Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısında faiz indirimi bekleyen kimse kalmadı. Bu beklentinin kalmaması tam piyasaları rahatlatmışken, bu kez de “Fırat’ın Doğusuna Harekat” tedirginliği başladı.

13.12.2018

Dış piyasalar gergin

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününde 3.206 puan kayıpla 90.541 puandan kapandı. Bu düşüş borsanın dış piyasaların çekim alanına girdiğinin göstergesiydi. Dış piyasalarda geçtiğimiz aylarda yaşanan iyimserlik havası yerini gergin bir görünüme bıraktı. ABD’deki faiz artışı ve küresel ekonomilerde büyümenin gelecek yıllarda yerini durgunluğa bırakabileceği değerlendirmeleri de dış borsaları olumsuz etkiledi.

27.10.2018

Irak’ta ilginç gelişmeler

Geçen hafta Irak’ta siyasi süreç nihayet ilerlemeye başladı. Bahram Salih Irak Cumhurbaşkanı seçildi. Bahram Salih’in ilk yaptığı iş Adil Abdul-Mahdi’yi yeni Irak hükümetini kurmakla görevlendirmek oldu. Bir önceki hafta da Muhammed Halbusi Irak Parlamentosu tarafından Irak Meclis Başkanı olarak seçilmişti.

8.10.2018

‘Üç Türkiye’ kavga ediyor!

SEÇİMLERDE sürekli ortaya çıkan bir gerçek var: Coğrafi ve toplumsal gelişmişlik göstergeleri; mesela eğitim, kentlileşme, girişimcilik gibi veriler yükseldikçe AK Parti’nin oy oranı azalıyor, bu göstergeler azaldıkça AK Parti’nin oyları artıyor.

28.06.2018

Parlak beyinleri kaptırmaktan yana kaygım yok

ABD’deki üniversiteler için ‘en iyiler klasmanı’ anlamına gelen Ivy League’deki sekiz üniversiteden biri olan Columbia Üniversitesi’nde artık bir Türkiye kürsüsü olacak: ‘Sakıp Sabancı Center for Turkish Studies’. Gelecek yıl aktif faaliyete başlaması planlanan kürsünün ‘kardeşi’, Sakıp Sabancı Türkiye Çalışmaları Merkezi geçen hafta açıldı. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’yla Columbia Üniversitesi’nin kuzey Manhattan’daki kampüsündeki açılış vesilesiyle buluştuk. Güler Sabancı’nın ertesi günkü Amerika’da yaşayan Sabancı Üniversitesi mezunları buluşmasına da tanıklık ettim. Gençlere ısrarla “Dünya vatandaşı olun” diyor. Eğitimli gençlerin Türkiye’yi terk edeceğine dair bir kaygısı yok. Zira ona göre Türkiye’yi yüceltmek için illa ki Türkiye’de yaşamak gerekmiyor.

12.05.2018

Yabancılar soğukkanlı

Döviz kurları, geçen hafta yaşanan siyasi gelişmelerin ardından geri çekilme sinyalleri verdi. Öte yandan ABD’nin Rusya ve Çin ile yaşadığı gerilim sonrasında 13 Nisan haftasında yabancı yatırımcı Türkiye’de hisse senedi ve tahvil bonoda 206 milyon dolarlık alım yaptı. İç piyasalar paniklerken yabancılar soğukkanlı davrandı.

21.04.2018