MENÜ

Sınır Tanımayan Doktorlar

Sınır Tanımayan Doktorlar ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sınır Tanımayan Doktorlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sınır Tanımayan Doktorlar haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 335 Sınır Tanımayan Doktorlar haberi bulunmuştur.

Sınır Tanımayan Doktorlar Haberleri

Yemende çatışma: 5 ölü

Yemen'de çatışma: 5 ölü

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen'in Taiz kentindeki çatışmalarda 5 kişinin öldüğünü, 91 kişinin yaralandığını açıkladı.

23.04.2019Dünya
Enkaz altı tedavi ödül getirdi

Enkaz altı tedavi ödül getirdi

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın hem üyesi hem de gönüllüsü olan İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, dünya ve Türkiye depremlerindeki çalışmaları nedeniyle Dünya Nefroloji Derneği’nin en önemli ödüllerinden biri olan Bywater Awards’a layık görüldü. Enkaz altında kalan yaralılar için en ölümcül durum olan böbrek yetersizliğini enkaz altındayken tedavi eden Prof. Dr. Sever yüzlerce hayat kurtardı.

29.03.2019Gündem
Avrupa’daki dışlama, kaçakçıların eline itiyor

Avrupa’daki dışlama, kaçakçıların eline itiyor

Belçika’da göçmenlere yardım ve bakım hizmeti sağlayan iki kuruluş, göçmenlerin kıta genelindeki baskıcı ve caydırıcı politikalar nedeniyle Avrupa’da iltica talebinde bulunmaktan çekindiğini açıkladı.

21.02.2019Avrupa
İkizlerden göz icadı

İkizlerden göz icadı

İkiz kardeşler Soner ve İlker Hacıhaliloğlu, babalarını beyin kanamasından dolayı kaybettikten sonra kolları sıvadı. ‘PONS’ adında bir cihaz geliştiren Hacıhaliloğlu kardeşler, beyin kanaması riskini hastaların gözünden tanınmasını sağlıyor.

14.02.2019Ekonomi
Merkel’e Fulbright Uluslararası Anlayış Ödülü

Merkel’e Fulbright Uluslararası Anlayış Ödülü

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Fulbright Uluslararası Anlayış Ödülü verildi. Fulbright Vakfı, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen törende, Merkel’in uluslararası işbirliği ve karşılıklı anlayışa katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğünü belirtti.

29.01.2019Avrupa
Malta ve İtalya göçmen yardım gemisine liman açmıyor

Malta ve İtalya göçmen yardım gemisine liman açmıyor

Akdeniz'de 300'ün üzerinde göçmeni kurtaran bir insani yardım gemisi, Malta ve İtalya'nın liman açmayı reddetmesi nedeniyle denizde bekletiliyor.

22.12.2018Dünya
Hayat kurtarmayı sabote ettiler

Hayat kurtarmayı sabote ettiler

ULUSLARARASI tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Akdeniz’deki arama kurtarma gemisi Aquarius’un operasyonlarına son verdiğini açıkladı.

8.12.2018Gündem
İtalyadan sığınmacıları kurtaran gemiye el koyma kararı

İtalya'dan sığınmacıları kurtaran gemiye el koyma kararı

İtalyan yargısı, sığınmacıları Akdeniz sularında boğulmaktan kurtaran Aquarius gemisine tehlikeli çöp madde geçişine sebep olmaktan el konulması kararı verdi.

20.11.2018Dünya
İnsanlar ölüyor ama biz göremiyoruz

İnsanlar ölüyor ama biz göremiyoruz

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü İtalya Ofisi Başkanı Claudia Lodesani, Akdeniz’de yaşanan göçmen ölümlerine ilişkin, “İnsanlar Akdeniz’de ölmeye devam ediyor ama onları göremiyoruz çünkü denizde şahit olabilecek çok daha az kişi var. Avrupa politikalarının sonuçları açık ve net, denizdeki ölümler üçe katlandı” dedi.

28.09.2018Avrupa
Yunanistandaki sığınmacı kampında çocuklar intihar teşebbüsünde bulunuyor

"Yunanistan'daki sığınmacı kampında çocuklar intihar teşebbüsünde bulunuyor"

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki kampta elverişsiz yaşam koşulları nedeniyle sığınmacıların ruhsal sağlık durumunun kötüye gittiği ve çocukların dahi intihar ve kendine zarar verme girişiminde bulundukları belirtildi.

17.09.2018Dünya
Libya açıklarında iki göçmen botu battı: En az 100 ölü

Libya açıklarında iki göçmen botu battı: En az 100 ölü

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Libya açıklarında göçmen taşıyan iki lastik botun batması sonucu 100'den fazla kişinin öldüğünü açıkladı.

11.09.2018Dünya
Libya mülteciler için güvenli bir ülke değil

'Libya mülteciler için güvenli bir ülke değil'

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Trablus’ta artan çatışmaların ardından, son 72 saat içinde Libyalıların, mülteci ve göçmenlerin hayatının tehlikeye atıldığını ifade etti.

1.09.2018Dünya
Honduras melekleri

Honduras melekleri

Gönüllü doktor ve hemşirelerden oluşan Operation Rainbow (Gökkuşağı Hareketi) mensubu Türk doktorlar Kurban Bayramı’nda kendi imkânlarıyla binlerce kilometre yol yaptı, Honduras’taki muhtaç çocukları ameliyat etti.

26.08.2018Gündem
İki ülke kriz çıkardı Yüzlerce kişi denizin ortasında böyle kaldı...

İki ülke kriz çıkardı! Yüzlerce kişi denizin ortasında böyle kaldı...

İtalya'nın yeni hükümetinin aşırı sağcı, göç karşıtı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, dün 629 göçmeni taşıyan bir yardım gemisini İtalyan limanlarına almama kararının ardından bugün de Akdeniz'de kurtarılan yaklaşık 800 kişiyi taşıyan başka bir geminin de kabul edilmeyeceğini açıkladı. Avrupa Birliği (AB) ise İtalyan ve Maltalı yetkililerin yüzlerce göçmeni taşıyan geminin limanlarına yanaşmasına izin vermemesinin ardından sığınmacılara ihtiyaçları olan bakımın sağlanması çağrısında bulundu. AFP haber ajansına göre, İspanya gemiyi alacağını açıkladı.

11.06.2018Dünya
Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Hürriyet, Midilli Adası'nın en kalabalık mülteci kampı Moria’ya girdi. 10’dan fazla ülkeden 5 bini aşkın mültecinin kaldığı kamp, bir açık hava hapishanesini andırıyor.

25.03.2018Gündem
Gelecek kaygısı, intihar ettiriyor

Gelecek kaygısı, intihar ettiriyor

Kamplardaki kötü koşullar, hareket özgürlüğünün kısıtlanması, uluslararası haklardan faydalanamama ve gelecek hakkındaki kaygılar, mültecileri intihara sürüklüyor. Bu sorunlar öyle sıkmaya başladı ki, intihar yaşı 9’a kadar düştü.

2.01.2018Dünya
4 mevsim mülteci

4 mevsim mülteci

Umut yolcuları için Avrupa yolundaki ilk durak olan Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki kamplar alarm veriyor. Kamplarda kapasitenin 3 katı mülteci birikti. Çadır bulamadıkları için yılbaşını zeytin ağaçlarına gerdikleri brandaların altında karşılayan mültecilerin yarıya yakını çocuk.

1.01.2018Gündem
Myanmarda bir ay içinde binlerce Arakanlı Müslüman öldürüldü

"Myanmar'da bir ay içinde binlerce Arakanlı Müslüman öldürüldü"

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, Myanmar'da Ağustos ayında başlayan şiddet olaylarında bir ay içinde 6700 Arakanlı'nın öldürüldüğünü açıkladı.

14.12.2017Dünya
Dünyayı korkutan haber... Ölüm oranı yüzde 88, tedavisi yok

Dünya'yı korkutan haber... Ölüm oranı yüzde 88, tedavisi yok

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika'da ortaya çıkan ve şu ana kadar 127 kişinin ölümüne neden olan ve toplam 1,300 kadar insana bulaşan kara veba hastalığının tedavisi olmadığını, hastalığın ölüm oranının yüzde 88 olduğunu söyledi. Bölgedeki sağlık kriz merkezi ölümlü vakaların beş günde yüzde 37 arttığına dikkat çekti.

6.11.2017Dünya
Babylon’a yeni sezonda sıkı isimler

Babylon’a yeni sezonda sıkı isimler

İstanbul’un prestijli müzik kulübü Babylon’un yeni sezon programına Ghostpoet, GusGus, DJ Hell, Vega, Ezhel, Omar Souleyman, Ayhan Sicimoğlu, Birsen Tezer, Hey! Douglas, Ağaçkakan, Oldies But Goldies, Kalben ve Adamlar gibi sıkı isimler dahil oldu.

13.10.2017Kitap Sanat
Uluslararası yardımlar darda

Uluslararası yardımlar darda

Hem kurban sayısı hem de yardımcı sayısı artıyor ancak mali kaynaklar yetmiyor. Dünya İnsani Yardım Günü'nde uluslararası yardım konusunda ihtiyaçlar ile gerçekler arasındaki uçurum bir kez daha gözler önüne seriliyor.

20.08.2017Dünya
Kongoda kolera salgında 117 kişi öldü

Kongo'da kolera salgında 117 kişi öldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde geçen ay baş gösteren kolera salgınında 117 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

13.08.2017Dünya
Cumhurbaşkanı Macron’a sosyal medyadan seslendi

Cumhurbaşkanı Macron’a sosyal medyadan seslendi

Grande-Synthe Belediye Başkanı Damien Careme, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan sığınmacı çocukların maruz kaldığı ‘insanlık dışı’ duruma müdahale etmesini istedi.

12.07.2017Dünya
Mülteciler arasında son 2 yılda 2 kat arttı

Mülteciler arasında son 2 yılda 2 kat arttı

Paris’te kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren ve merkezlerde yer bulamayan 150’den fazla sığınmacının uyuz hastalığına yakalandığı bildirildi.

18.06.2017Dünya
Rakkadan 10 bin sivil kaçtı

Rakka'dan 10 bin sivil kaçtı

Terör örgütü DEAŞ'ın de facto başkenti Rakka'dan son günlerde çok sayıda sivilin terk ettiği belirtiliyor.

4.06.2017Dünya
Milyonlarca mülteci Avrupa yolunda

Milyonlarca mülteci Avrupa yolunda

Milyonlarca yabancı, Avrupa ülkelerine iltica etmek için yola çıktı. Mülteci sayısıyla birlikte Akdeniz’de boğulma tehlikesi de artıyor.

24.05.2017Dünya
Macaristan, şiddet iddialarını reddetti

Macaristan, şiddet iddialarını reddetti

Macaristan İçişleri Bakanlığı, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü Sırbistan Koordinatörü Andrea Contenta’nın, Macar polis ve askerlerinin sığınmacıların üzerine köpeklerini kışkırtıp, şiddet uyguladığı iddialarına tepki gösterdi.

8.03.2017Dünya
Macaristana giren tüm sığınmacılar gözaltına alınacak

Macaristan'a giren tüm sığınmacılar gözaltına alınacak

Macaristan Parlamentosu, ülkeye giren sığınmacıların doğrudan gözaltına alınmalarına yönelik bir yasayı onayladı. Birleşmiş Milletler'den, "Bu yasa Macaristan'ın AB müktesebatı ve uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine aykırıdır. Zaten büyük acılar çekmiş olan kadınlar, çocuklar ve erkekler üzerinde korkunç psikolojik ve fiziksel etkiler bırakacaktır" açıklaması geldi.

7.03.2017Dünya
Moskova’da 120 yılın en soğuk gecesi

Moskova’da 120 yılın en soğuk gecesi

RUSYA’da hava tahmin merkezi Fobos, 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağlayan gece başkent Moskova’da son 120 yılda kaydedilen en soğuk gecenin yaşandığını açıkladı.

10.01.2017Dünya
Sığınmacılara polis şiddetini bitirin

Sığınmacılara polis şiddetini bitirin

Sınır Tanımayan Doktorlar Derneği, Paris’te polisin sığınmacılara yönelik taciz ve şiddet eylemlerinde bulunduğu iddia ederek, yetkililerin bunun durdurulması için gerekli önlemleri almasını istedi.

8.01.2017Dünya
Akdenizde bir göçmen faciası daha

Akdeniz'de bir göçmen faciası daha

Akdeniz’de Sicilya Kanalı olarak anılan bölgede alabora olan göçmen teknesinden 27 kişi sağ kurtarılırken, onlarca kişinin kayıp olduğu bildirildi.

17.11.2016Dünya
Ege’de 60 kaçak, Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı

Ege’de 60 kaçak, Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı

Yunanistan’ın Pigou İnoussa Adası’na bırakılan 35 kaçak ile Leros Adası yakınlarında lastik bottaki 25 kaçak, Yunan sahil güvenlik ekibi ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) üyeleri tarafından kurtarıldı. Yunan Sahil Güvenliği ve MSF kaçakların kurtarılma anı fotoğraf ve görüntülerini internetten paylaştı.13 Kasım pazar günü Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nden 8 metrelik lastik bota binen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 25 kaçak, yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Leros Adası’na geçmek üzere denize açıldı. Leros Adası yakınlarında kaçakların bulunduğu bot delindi ve kaçakların bir bölümü denize düştü.Suda can yelekleriyle yaşam mücadelesi veren kaçakları fark eden balıkçıların ihbarı üzerine, Leros ve Kilimli (Kalimnos) adalarından Yunan sahil güvenlik ekibi bölgeye gönderildi. Arama-kurtarma çalışmalarına sivil toplum kuruluşu MSF üyeleri de destek verdi. Yaklaşık 3 saat süren operasyonun sonunda 25 kaçak kurtarıldı. 

15.11.2016Haber
Ege’de 60 kaçak, Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı

Ege’de 60 kaçak, Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı

Yunanistan’ın Pigou İnoussa Adası’na bırakılan 35 kaçak ile Leros Adası yakınlarında lastik bottaki 25 kaçak, Yunan sahil güvenlik ekibi ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) üyeleri tarafından kurtarıldı. Yunan Sahil Güvenliği ve MSF kaçakların kurtarılma anı fotoğraf ve görüntülerini internetten paylaştı.

15.11.2016Dünya
Libyadan kötü haber; göçmen teknesi battı

Libya'dan kötü haber; göçmen teknesi battı

Libya donanması, Avrupa'ya ulaşmak için küçük bir lastik botla Libya kıyılarından açılan 90 göçmenin ölmüş olabileceğini açıkladı.

27.10.2016Dünya
Akdeniz’de can pazarı

Akdeniz’de can pazarı

ORTA Akdeniz’de arama kurtarma faaliyetlerini sürdüren Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) önceki gün Libya’nın 50 kilometre açığında sürüklenen şişme bottaki 107 kişiyle yakınındaki bir botta yardım bekleyen 139 kişiyi kurtardı.

26.10.2016Dünya
Bienalde ilk tur

Bienalde ilk tur

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 3. İstanbul Tasarım Bienali, dünyanın farklı yerlerinden, binlerce yıllık tasarım anlayışını barındıran eserleri ayağımıza getiriyor. ‘Biz İnsan mıyız? Türümüzün Tasarımı: 2 Saniye, 2 gün, 2 Yıl, 200.000 Yıl’ başlıklı bienal, insanın 200 bin yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden teknolojiye, tıptan mimarlığa kadar birçok farklı alanda inceliyor. 20 Kasım’a kadar beş ayrı mekânda ziyaret edebileceğiniz Tasarım Bienali, Hürriyet’e kapılarını açtı. Bienali, küratörleri, dünyanın önde gelen mimarlık tarihçilerinden Beatriz Colomina ve Mark Wigley’le birlikte gezdik.

21.10.2016Keyif

Yazar Sonuçları

Sınırları aşan fikirler sınırlara sığmayan ustalar

KASIM’ın en ses getiren etkinliklerinden biri de ‘Brand Week İstanbul’. Ve yaratıcısı bir kadın: Pelin Özkan.

25.10.2018

Hayallerinizin peşinden gidin

DOKTOR Didem Dinçer Akdeniz, başarılı bir endokrinoloji uzmanı.

5.11.2017

Kolera tehlikesi devam ediyor!

Dünya Sağlık Örgütü, 27 Nisan ile 7 Mayıs arasında Yemen’de 2 bin 22 kolera ve akut sulu ishal vakasının rapor edildiğini açıkladı. Kısa adı MSF olan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, salgının yayılıp kontrol dışına çıkmasından kaygılandıklarını açıkladı.

17.05.2017

İHH Putin’i kızdıracak

BEKLEDİĞİM gür ses nihayet İHH’den geliyor.

7.12.2016

Çocukların başını okşayan ‘iyilik melekleri’nden sahne arkasındaki 'canilere'

Yaptığı belgesellerle ve yazdığı kitaplarla çığır açan, Arap Baharı sürecini önceden gören ve milyonlarca insan tarafından yakından takip edilen gazeteci-yazar Banu Avar, yeni kitabı ile küresel savaşların sahne önündekileri deşifre ediyor. “Zemberek” adlı kitap, savaş bölgelerinde boy gösteren Hollywood yıldızlarından, küresel medya yolu ile dünyaya yayılan ‘küresel yalanlara’ dek uzanan ‘iyilik’ ile maskelenmiş savaş ağını ortaya koyuyor.

18.11.2016