MENÜ

Sindirim

Sindirim ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sindirim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sindirim haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.928 Sindirim haberi bulunmuştur.

Sindirim Haberleri

Zatürre nedir Zatürre belirtileri neler, hastalık nasıl anlaşılır

Zatürre nedir? Zatürre belirtileri neler, hastalık nasıl anlaşılır?

Zatürreler tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasındadır. Özellikle, bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve bilinen başka bir hastalığı olan kişilerde zatürreler daha ölümcül olabilmektedir. Peki, zatürre nedir? Zatürre belirtileri neler, hastalık nasıl anlaşılır?

21.01.2020Sağlık
Mide Problemi Yaşayanlara 7 Önemli Öneri

Mide Problemi Yaşayanlara 7 Önemli Öneri

Sağlıksız besin tercihleri, abur cubur alışkanlıkları, düzensiz öğün aralıkları ve stres gibi nedenler mide sorunlarının yaşanmasına yol açıyor. Midedeki herhangi bir problem de sindirim sisteminin bütününü ve genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor. İşlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmak, düzenli bir şekilde doğal besinler tüketmek mide sağlığını geri kazanmaya yardımcı oluyor. Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, mide sağlığını korumak için alınması gereken 7 önlem hakkında bilgi verdi.

21.01.2020İyi Yaşam
D vitamini eksikliği belirtileri neler D vitamini hangi besinlerde bulunur

D vitamini eksikliği belirtileri neler? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor. D vitamini eksiliği özellikle kapalı ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerde daha sık görülmektedir. İleri düzeyde olan D vitamini eksikliğinin halsizlik, yorgunluk ve denge kayıplarına hatta yaşlılarda düşme gibi sorunlara yol açabiliyor. Peki, D vitamini eksikliği belirtileri neler? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

19.01.2020Sağlık
2020nin En İyi Diyeti Seçildi: Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

2020'nin En İyi Diyeti Seçildi: Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti, uzmanların sıklıkla önerdiği bir beslenme şekli. Öyle ki Akdeniz diyeti, American News & World Report tarafından uygulanmasının kolay olması, bitkisel ağırlıklı olması, diyabet hastaları için ideal olması gibi nedenler göz önünde bulundurularak 2020'nin en iyi diyeti seçildi. Peki Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

17.01.2020Diyet Rehberi
Sağlıklı Bir Zayıflama Yöntemi: Medikal Detoks Nedir

Sağlıklı Bir Zayıflama Yöntemi: Medikal Detoks Nedir?

Detoks kavramını hepimiz biliyoruz. Peki 'medikal detoks'u daha önce duydunuz mu? Dr. Sevgi Ekiyor, konuyla ilgili bilgiler verdi.

15.01.2020Diyet Rehberi
Her yorgunluk dinlenmekle geçmez

Her yorgunluk dinlenmekle geçmez

Zaman zaman hepimizin kendimizi yorgun hissetmemiz normaldir. Ancak bazı kişilerde yorgunluk kronik hale gelir ve bulantı, kusma, halsizlik, psikolojik sorunlar ya da sık sık hasta olma eğilimi gibi sonuçları da beraberinde getirir. Tıpta bu durumun ‘kronik yorgunluk sendromu’ olarak isimlendirildiğini belirten Dr. Sinan Akkurt, böyle hallerde yorgunlukla mücadele etmek için dinlenmekten daha fazlasını yapmanın, mutlaka bir hekime danışmanın uygun olacağının altını çizdi.

13.01.2020Sağlık
Doyarken gezegeni de koruyacağız

Doyarken gezegeni de koruyacağız

Beslenme alışkanlıklarımız her yıl biraz daha değişiyor. Yepyeni ürünlerle tanışıyor, hep hayatımızda olanları daha fazla önemsemeye başlıyor ya da gerekiyorsa onlarla vedalaşıyoruz. Bu yılki en önemli trend, artan çevre hassasiyetiyle birlikte beslenirken artık sadece kendimizi düşünmememiz ve doğaya hiç olmadığı kadar önem vermemiz olacak.

12.01.2020Hürriyet Pazar
Lif kaynağı bu besinleri bol bol tüketin

Lif kaynağı bu besinleri bol bol tüketin

Sindirim sistemi sağlığı için olmazsa olmaz lifli gıdalar bağırsak hareketlerini düzenler, kandaki şeker seviyesini kontrol eder. Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra İncekara, gün içinde tüketilmesi tavsiye edilen ortalama lif miktarının yetişkinler için 25 – 30 gram olduğunu söyledi, lifli gıdaların sağlığımıza faydalarını sıraladı.

9.01.2020Sağlık
Gece yatmadan önce bir avuç kabak çekirdeği yerseniz…

Gece yatmadan önce bir avuç kabak çekirdeği yerseniz…

Kabak meyvesinin içinin kurutulmasıyla elde edilen kabak çekirdeği, halk arasında sevilen kuruyemişlerdendir. Bakır, çinko, magnezyum açısından zengindir.

9.01.2020Sağlık
Türk bilim insanı kapsül robotlara biyopsi yaptıracak

Türk bilim insanı kapsül robotlara biyopsi yaptıracak

TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürme kararı alan Türk bilim insanı Dr. Mehmet Turan mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak gibi ulaşılması zor organlarda akıllı kapsül robotlar kullanılarak hastalıkların teşhisini çok daha erken ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilen, istenen yerlere ilaç enjekte edip biyopsi yapabilen akıllı robotları hayata geçirmek üzere yeni bir projeye başladı.

9.01.2020Teknoloji
Menengiç kahvesi her derde deva

Menengiç kahvesi her derde deva!

Menengiç kahvesi, menengiç bitkisinin meyvelerinin kurutulup öğütülmesi ile elde edilir. İçeriğindeki vitaminler ile sağlığa pek çok faydası vardır; tok tutar, zayıflamaya yardımcı olur, kansızlığı giderir. Menengiç kahvesinin diğer yararlarını ve nasıl yapıldığını bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

7.01.2020Ebeveyn
Sağlıklı sindirim için bol bol yer elması tüketin

Sağlıklı sindirim için bol bol yer elması tüketin

Yer elmasının faydaları pek bilinmiyor ancak bu haberi okuduğunuz andan itibaren artık sofraların baş tacı olacak! Diyetisyen Buket Adanç, bu değerli sebzenin faydalarını anlattı.

6.01.2020Sağlık
Pestisitlere Dikkat: Sebze ve Meyveleri Bikarbonatlı Su İle Yıkayın

Pestisitlere Dikkat: Sebze ve Meyveleri Bikarbonatlı Su İle Yıkayın

Sebze ve meyvelerdeki bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için pestisit adı verilen maddelerin kullanılıyor ve bu maddeler sağlığı tehlikeye sokuyor. Beslenme ve Diyet uzmanı Gökçe Bönce, sebze ve meyvelerin temizlemesi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

3.01.2020İyi Yaşam
Demir eksikliğinin etkilerini azaltmak için böyle beslenin

Demir eksikliğinin etkilerini azaltmak için böyle beslenin

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Satı Sena Çoraoğlu “Nefes darlığı, çarpıntı, tırnak kırılması, saç dökülmesi, kulak çınlaması, uyku hali gibi belirtiler anemiyi işaret edebilir. Demirden zengin kuru baklagil, koyu yeşil yapraklı sebze, nane, kimyon gibi besinleri tüketmeye özen gösterin” dedi.

3.01.2020Sağlık
Meyve ve sebzeleri bikarbonatlı suda yıkayın

Meyve ve sebzeleri bikarbonatlı suda yıkayın

Sebze ve meyvelerdeki bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için pestisit adı verilen maddelerin kullanıldığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökçe Bönce, bu maddelerin sağlığı tehlikeye soktuğunu söyledi. Bönce, “Bu maddeyi vücuda almamak için sebze ve meyvelerin minimum 8 dakika bikarbonatlı su ile yıkanması gerekmektedir” dedi.

3.01.2020Sağlık
Hamilelikte kilo kontrolü mümkün mü

Hamilelikte kilo kontrolü mümkün mü?

Hamilelikte kilo kontrolü mümkün müdür? Sağlıklı ve doğru beslenme yöntemleriyle gebelikte kilo kontrolü sağlamak hatta gerekiyorsa kilo vermek de mümkündür. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nujen Çolak Bozkurt, gebelikte kilo kontrolü hakkında bilgi verdi.

Midedeki şişkinlik hastalık habercisi olabilir

Midedeki şişkinlik hastalık habercisi olabilir

Kronik gaz ve şişkinlik şikayeti olan kişilerde çölyak hastalığının akla gelmesi gerektiğini anlatan Gastroenteroloji Uzmanı ve Fitoterapist Doç. Dr. Bülent Yaşar, "Şişkinlik ve gaz şikayetlerine gece uykudan uyandıran karın ağrısı, kilo kaybı, kanama, uzun süren ishal, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik ve kusma eşlik ediyor ise ciddi bir hastalık habercisi olabilir" dedi.

2.01.2020Sağlık
Gıdada yeni dönem başlıyor

Gıdada yeni dönem başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 1 Ocak itibarıyla, hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulmasının zorunlu olacağını açıkladı. Buna göre 1 Ocak itibarıyla gıdaların alerjen bilgileri, afiş, yazı tahtası, mönü gibi vasıtalarla tüketicilere sunulacak.

1.01.2020Ekonomi
Yarın itibarıyla başlıyor Zorunlu olacak...

Yarın itibarıyla başlıyor! Zorunlu olacak...

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile tüketicilere yönelik birçok önemli düzenleme 1 Ocak 2020 itibariyle hayata geçiriliyor. Toplu tüketim yerlerinde alerjen bildirimi zorunlu olacak. Hazır ambalajlı gıdalarda enerji ve besin öğelerinin miktarı yer alacak.

31.12.2019Ekonomi
Yeni yıl diye heyecan yapmayın biraz ağırdan alın

Yeni yıl diye heyecan yapmayın biraz ağırdan alın

Son bilimsel bulgular, kış aylarında mesai saatlerini yeniden düzenleyen ofislerin daha çok kazanacağını gösteriyor. Karanlıkta uyanmak verimliliği düşürdüğü gibi önemli sağlık sorunlarına da yol açıyor. ‘Sirkadiyen saat’inizin sesine kulak vererek ‘sosyal jetlag’le baş etmek de mümkün. Tek yapmanız gereken, patronu ikna etmek...

29.12.2019Hürriyet Pazar
Soğuk Havada Sıcak Su İle Duş Cilde Zarar Veriyor

Soğuk Havada Sıcak Su İle Duş Cilde Zarar Veriyor

Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, kişilerin, soğuk hava ile birlikte artış gösteren deri kuruluğu ile baş etmek için yaptıkları pek çok yanlış uygulamadan bahsetti.

27.12.2019Kişisel Bakım
Diyetisyenden Uyarı: Yılbaşı Sofrasına Aç Oturmayın

Diyetisyenden Uyarı: Yılbaşı Sofrasına Aç Oturmayın

Yılbaşı yemeğine aç oturulmaması gerektiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözdenur Çavuş Uka, “Uzun süre aç kaldıktan sonra sofraya oturmak hem psikolojik, hem de biyolojik olarak zor anlar yaşanmasına sebep olabilir. Dolayısıyla yılbaşı yemeğinden en az 2 saat önce meyve veya ceviz, badem, fındık gibi yararlı yağlı tohumlarla ufak bir ara öğün yapılabilir” dedi.

Yılbaşı Gecesi Yediklerinizden Pişmanlık Duymayın

Yılbaşı Gecesi Yediklerinizden Pişmanlık Duymayın

Yılbaşı akşamlarının en keyifli yanlarından biri hiç şüphesiz ki sevdiklerimizle birlikte oturduğumuz o zengin sofralar… Bu sofralardan pişmanlıkla kalmak istemiyorsanız Diyetisyen Yusuf Öztürk’ün önerilerine kulak verin.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir Kimler Greyfurt Yememeli

Greyfurtun Faydaları Nelerdir? Kimler Greyfurt Yememeli?

 Biraz tatlı biraz ekşi tropik bir meyve olan greyfurt tropik bir meyvedir. Greyfurtun faydaları nelerdir? Kimler greyfurt yememeli? Hangi ilaçlar ile birlikte greyfurt yenmez? Greyfurtun zararlar var mı?

Ruam hastalığı nedir ve insanlara bulaşır mı

Ruam hastalığı nedir ve insanlara bulaşır mı?

Ruam hastalığı, hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşma riski taşıyan bir hastalık türüdür. Genellikle tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığı, hayvanlardan insanlara geçebildiği gibi insanlardan da hayvanlara geçebilmektedir. Peki, Ruam hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, Ruam hastalığı hakkında detaylı bilgiler

24.12.2019Gündem
Kışı Enerjik Geçirmenizi Sağlayacak 6 Besin

Kışı Enerjik Geçirmenizi Sağlayacak 6 Besin

Kış aylarında hava sıcaklığının düşmesi ile beraber enerji harcaması da artıyor. Vücudumuz soğuktan kendini koruyabilmek için içeride sürekli çalışmaya ve ısı üretmeye devam ederken, gerekli kaynağı bulamadığında da yorgunluk ve çabuk acıkma kaçınılmaz oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan kışı enerjik geçirmenizi sağlayacak 6 besini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

24.12.2019İyi Yaşam
Ruam hastalığı insanlara bulaşır mı Ruam nedir belirtileri nelerdir

Ruam hastalığı insanlara bulaşır mı? Ruam nedir belirtileri nelerdir?

Büyükada'da 81 atın telef olmasına neden olan ruam hastalığı, adada yaşayan vatandaşları alarma geçirdi. 'At vebası' olarak da bilinen ruam hastalığının yankıları kamuoyunda sürerken, ruam hastalığının bulaşıcı olup olmadığı merak konusu oldu. Peki, ruam hastalığı nedir belirtileri nelerdir? Ruam hastalığı insanlara bulaşır mı? İşte, hastalıkla ilgili ayrıntılar.

19.12.2019Sağlık
Son dakika haberi... Büyükada için yapılan açıklama tedirgin etti İnsana da bulaşabilir mi

Son dakika haberi... Büyükada için yapılan açıklama tedirgin etti! İnsana da bulaşabilir mi?

Büyükada’daki çukur hareketliliği’nin ardından Adalar Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklama tedirginlik yarattı. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Dr. Seyyak Ak yaptığı açıklamada atlardaki hastalığın insana da bulaşabildiğini belirterek önemli uyarılarda bulundu.

19.12.2019Gündem
A Vitamini Nedir Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamininin hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin oluşumuna yardımcı olduğunu belirten Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu, "Bu vitamin, kemik dokusunun ve üreme sisteminin gelişimine yardımcı oluyor. Bir antioksidan gibi çalıştığından çeşitli kanser türleri ile yaşlanmaya bağlı hastalıklara karşıda etki gösterebiliyor" dedi.

16.12.2019İyi Yaşam
MasterChef Mehmet Yalçınkaya kimdir kaç yaşındadır Mehmet Şef nereli

MasterChef Mehmet Yalçınkaya kimdir kaç yaşındadır? Mehmet Şef nereli?

MasterChef yarışmasının jüri koltuğunda oturan Şef Mehmet Yalçınkaya, son bölüme Mevlana'nın sözlerini okuyarak damga vurdu. Mehmet Yalçınkaya, MasterChef hayranlarının sosyal medya paylaşımlarında da yer aldı. Programın takipçileri gündeme gelen haberin ardından "MasterChef Mehmet Yalçınkaya kimdir? sorusunun yanıtını merak etmeye başladı. Peki, Mehmet Şef nereli? İşte, Mehmet Yalçınkaya'nın hayatı.

13.12.2019Televizyon
Asit nedir Asit ne için kullanılır

Asit nedir? Asit ne için kullanılır?

Asitler inorganik ve organik asitler olmak üzere 2’ye ayrılırlar. Endüstri her yıl inorganik asitlerden milyonlarca üretir. Bitkiler, hayvanlar ve insanlar, organik asitler adı verilen çeşitli asidik karbon bileşimleri üretir. Bunların çoğu zararsızdır; meyveler ve diğer yiyeceklere tat verir.asitlerden milyonlarca üretir. Peki, asit tam olarak nedir? Asit ne için kullanılır?

11.12.2019Gündem
Nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirseniz...

Nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirseniz...

‘Genleriniz Kaderiniz Değildir’ adlı kitabında sağlıklı ve iyi hissetme halini yaşamının geneline yaymak isteyenlere rehberlik eden bütünsel sağlık ve ayurveda uzmanı Ebru Şinik, kitabını anlatıyor...

9.12.2019Kitap Sanat
Safra kesesi ağrısı neden olur Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir

Safra kesesi ağrısı neden olur? Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir?

Safra kesesi ağrısı, sindirim sisteminde önemli rol oynayan safra kesesinde oluşan taş ile kendisini gösterebiliyor. Kimi zaman hiç belirti vermeyen bazen de şiddetli ağrı ile ortaya çıkan safra kesesi taşı, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Peki, safra kesesi ağrısı neden olur? Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir? İşte, safra kesesi taşı hastalığı hakkında ayrıntılar.

8.12.2019Sağlık
Mide şişkinliğine ne iyi gelir Mide şişkinliği neden olur ve nasıl geçer

Mide şişkinliğine ne iyi gelir? Mide şişkinliği neden olur ve nasıl geçer?

Karnın üst bölgesinde (mide bölgesi) ağrı veya şişkinlik, vücutta sıvı toplanmasına bağlı olarak gelişebilir. Mide şişkinliğine çözüm evdeki doğal yöntemlerle de çare bulunabilir. Peki, mide şişkinliğine ne iyi gelir? Mide şişkinliği neden olur ve nasıl geçer?

6.12.2019Sağlık
Mide gazına ne iyi gelir Mide gazı nasıl geçer

Mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı nasıl geçer?

Mide gazını etkileyen ve tetikleyen durumların başında sağlıksız beslenme gelir. Özellikle hızlı yeme alışkanlığı hem mide gazını etkiler hem de kişinin hava yutmasına neden olur. Ayrıca çok fazla yapay maddelerden üretilen besinlerin tüketilmesi de mide problemlerine yol açar. Peki, mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı nasıl geçer?

6.12.2019Sağlık
Mide ekşimesine ne iyi gelir Mide ekşimesi nasıl geçer Mide ekşimesi neden olur

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesi neden olur?

Mide ekşimesi, çeşitli mide problemlerinin sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle yağlı ve ağır beslenme sonucunda mide ekşimesi meydana gelebilir. Peki, mide ekşimesine ne iyi gelir? Mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesi neden olur?

6.12.2019Sağlık
Renklerine Göre Vücuda Direnç Katan Besinler

Renklerine Göre Vücuda Direnç Katan Besinler

Kışı hasta olmadan atlatmak için vücut direncini artıran besinleri tüketmenin önemli olduğunu anlatan Gastronomi Bölümü öğretim görevlisi Merve İşeri Uzunoğlu, besinlerin yararlarını renklerine göre ayırt etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Mide bulantısı nasıl geçer Mide bulantısına ne iyi gelir Mide bulantısı nedenleri

Mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı nedenleri

Mide bulantısı, boğazın arka tarafında ve midede hissedilen rahatsız edici bir duygudur ve kusmayla sonuçlanabilir. Mide bulantısına tükürük salgısında artış, baş dönmesi, yutma güçlüğü, başını kaldıramama, vücut ısısında değişiklikler ve çarpıntı eşlik edebilir. Peki, mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı nedenleri

6.12.2019Sağlık
Mide ağrısına ne iyi gelir Mide ağrısı nasıl geçer Mide ağrısı nedenleri

Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısı nedenleri

Mide ağrısı belirli zamanlarda muzdarip olduğumuz sorunların başında geliyor. Bu sebeple mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nasıl geçer ve mide ağrısı nedenleri için doğal çözümler bulmak gerekir. Mide ağrısına sadece fiziksel nedenler değil, psikolojik nedenlerde sebep olabilmektedir. İş yaşamı ve özel yaşamdaki sorunlar mide ağrısını tetikleyebiliyor.

6.12.2019Sağlık
Karın şişliği neden olur ve nasıl geçer Karın şişliğine ne iyi gelir

Karın şişliği neden olur ve nasıl geçer? Karın şişliğine ne iyi gelir?

Karın şişliği sorunu zaman zaman günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Karın şişliğinin kendi içerisinde pek çok nedeni bulunur. Bu nedenler kişinin yaşadığı hayata ya da kilosuna, yaşına, beslenme şekline göre farklılık gösterir. Peki, karın şişliği neden olur ve nasıl geçer? Karın şişliğine ne iyi gelir?

5.12.2019Sağlık
Karın ağrısına ne iyi gelir Karın ağrısı nasıl geçer Karın ağrısı nedenleri

Karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısı nasıl geçer? Karın ağrısı nedenleri

Karın ağrısı çok sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Sebepleri mevsimsel veya fiziksel olabilen karın ağrısı, basit bir sorun gibi görünse de kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Peki, karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısı nasıl geçer? Karın ağrısı nedenleri

4.12.2019Sağlık
Kabızlık nasıl geçer Kabızlığa ne iyi gelir Kabızlık nedenleri ve çözümü

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nedenleri ve çözümü

Kabızlık, diğer adıyla konstipasyon, büyük-küçük pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Pek çok nedenden kaynaklanan kabızlığın temelinde beslenme şekli yatar. Özensiz bir şekilde hazırlanan diyet listeleri doğrudan doğruya kabızlık sorununa yol açar. Peki, abızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nedenleri ve çözümü...

4.12.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Prenatal (Doğum Öncesi) Kapsamlı Bakım

Gebelik kadın yaşamında en keyifli bir o kadar da stresli dönemlerden biridir. Meyve ve sebze gibi bol olarak tüketilecek gıdalar yanında çiğ et, balık, pastörize olamayan sütten yapılan peynirler gibi yememesi gerekenlerde vardır.

21.01.2020

Kendisi küçük faydası büyük YABANMERSİNİ

Bu tatlı meyve sağlığınız için oldukça yararlı: Bir antioksidan olan antosiyanidin açısından oldukça zengin. Kan basıncını ve kolesterolü düşürür, demans ve tip 2 diyabet riskini azaltır.

12.01.2020

Evcil hayvanlarda sindirim sorunları

Evcil hayvanlarda sindirim problemleri sıklıkla görülür. İshal, kusma, kabızlık, ağız köpürmesi, idrarda değişiklikler, gaz salınımı ile kendini gösteren sindirim problemlerinin çoğunluğu beslenme kaynaklıdır.

7.01.2020

Yeni yıl kutlamaları köpeğinizin kâbusu olmasın

Yeni yılın gelişi, bizler için kutlama hazırlıklarının başlaması demektir.

26.12.2019

Firik bulguru, kayısı ve kerevizin lezzet dolu buluşması

Eski Yunanların önce tıbbi amaçlı kullandığı, daha sonra sofralardaki yerini alan kereviz, ülkemizde yetişen en lezzetli sebzeler arasında yer alıyor. Her ne kadar toplum arasında bir önyargıya sebep olmuşsa da kereviz, aslında insan vücudu için oldukça faydalı. Kanı temizlemesinin yanında, aynı zamanda sindirim sistemini de güçlendiren bu sebze, kolesterolü düşürürken tansiyonunu da dengeliyor. Güçlü bir idrar söktürücü olduğu da bilinen kereviz kansere karşı koruyucu özelliğiyle de tam bir şifa deposu özelliği taşıyor. Kısacası kereviz, “hem etinden hem sütünden yararlanmak” deyiminin adeta karşılığı nitelikte. Yaprak ve saplarından salataların yapıldığı kerevizin, kökleriyse yemeklerde kullanılıyor. Bolca su içeren kereviz, doktorların özellikle kış aylarında sıkça tüketilmesini önerdiği bitkilerin başında geliyor.

20.12.2019

Toksin biriktiriyoruz

Enerjiyi yiyip içtiğimiz gıdaları bedenimizde yakarak üretiyoruz ve bir tür makine gibiyiz. Yakıt alıyor, o yakıttan enerji oluşturuyoruz. Peki, bu enerji oluşumu sürecinde ortaya çıkan “atık ürünler” ne oluyor? Biriken toksinlerden arınmak yani detoks yapmak neden zorunlu bir sağlık prensibi?

18.12.2019

Turunçgillerin en küçük kardeşi kamkat sosuyla kontrfile

Küçük turuncu portakal olarak tanıdığımız kamkat, Doğu Asya ve Çin’den bize gelen meyveler arasında bulunuyor. Portakala benzeyen görüntüsünün yanı sıra kamkat, turunçgil ailesinin en lezzetli meyvelerinden.

13.12.2019

Köpeklerde görülen bulaşıcı hastalıklar ve korunma yöntemleri

İnsan olarak bizler -özellikle çocukluk dönemlerimizde- bulaşıcı ve sağlık açısından tehlikeli olabilecek hastalıklara karşı aşı uygulamaları ile nasıl tedbir alıyorsak, köpekler için de bu tip önlemler almak gereklidir.

12.12.2019